MELKHANDEL WORDT DIEET- EN REFORMHUIS groot... de „De boom is planter dood” üPr! 1 lot ,De Mei' LANGDURIGE REGENVAL HEILZAAM VOOR AANPLANT Contact Cursief Relatief Discussies voor SOLISTEN VAN Wandkleden maken in jongeren over druggebruik NEDERLANDS OPERAKOOR IN CASTRICUM 1 BLIJ MET „ASTERIX" 5n j K.’ DINSDAG 7 JANUARI 1975 PLAATSELXJK NIEUWS - (Van een onzer verslaggevers) J t „De Allemaal handwerk De heer en mevrouw Kuilboer uit de Raadhuisstraat in Velsen hebben voor hun melkhandel de spreekwoordelijke bakens tijdig kunnen verzetten, waardoor zij erin zijn geslaagd althans hun zaak voor de huidige malaise in deze branche te behoeden. De in dit onderwerp geïnteresseerde lezers zullen zich wellicht nog kunnen herinneren dat wij enige maanden geleden aan deze na vrante ontwikkeling reeds uit voerig aandacht hebben besteed, waarbij door ons alleen in Vel sen al het verdwijnen van onge veer twintig melkzaken en -wij ken moest worden gesignaleerd. - i SANTPOORT Op het landgoed Duin en Kruidberg worden in de eerste maanden van dit jaar enige duizenden jonge denneboompjes geplant. Deze nieuwe bosaanplant bestaat uit driejarig plantmateriaal en wat na vele jaren kan uitgroeien tot een volwaardige den, is nu nog niet meer daneen plantje van ruim een decimeter hoog. Onder leiding van de heer J. J. Kingma, die op het landgoed het beheer heeft over de houtvesterij, worden de nog iele plantjes in het duinzand gezet op de plaats die aansluit bij het zoge noemde Kwekebos. een aanplant van ongeveer dertig jaar oude den nen. Disco in „De Ark" Volgens de betrokkenen voor namelijk ten gevolge van de dumpprijzen, welke in super markten en andere groot-winkel- bedrijven voor de melk in reke ning worden gebracht. - - nu j JB® Nieuwe denneboompjes op tae kruimels ft de Dit bos van ongeveer één hectare werd ongeveer twintig jaar geleden geplant en staat er nu al riant bij. In de loop der jaren kon de voor malige melkhandel aldus worden om- Duin en Kruidberg richt zich niet op houtproduktie. Wat wordt aangeplant en onderhouden, is in hoofdzaak bestemd voor recreatie. Duizenden wandelkaarten worden er jaarlijks tegen een voor ie dereen betaalbaar bedrag uitgegeven en elk jaargetijde is dit ruige, zoveel moge- lijk oorspronkelijk gehouden natuurge bied de moeite van een lange wandeling waard. Voor gemotoriseerd verkeer is het landgoed taboe. De nieuwe aanplant moet er toe bijdragen dat het natuurge bied ook voor nieuwe generaties op de zelfde fraaie wijze behouden blijft. Want zoutloze kaas wordt voorna melijk door een speciale klantenkring gekocht, waar men ook begon te vragen naar andere dieet- en reform- artikelen. Mevrouw Kuilboer herin nert zich in dit verband nog heel goed in het begin niet eens te hebben geweten wat bijvoorbeeld met zilver vliesrijst werd bedoeld, zodat zij en haar echtgenoot besloten zich over dit alles nader te laten informeren- Ook vindt haar gezin geregeld tar- wekiemen, volkorenbrood, „müsli” en soja op het menu, een en ander overigens met het gewenste resultaat, want de kinderen Kuilboer valt de gezondheid als het ware van de ge zichten af te lezen. Toch gaat deze bewuste keuze allerminst ten koste van de smakelijkheid der maaltijden, waarvoor een mals stukje vlees even min wordt versmaad. In totaal gaat het om een toekomstige bosvoorziening van zo’n drieduizend den nen. De heer Kingma vertélt daarover: „We zijn in november ’73 met de eerste aanplant begonnen. Toen zijn er duizend jonge dennen neergezet. Maar doordat er daarna lange tijd geen regen viel, is er weer zestig percent verloren gegaan. De rest van het jonge goed is wat wij noemen wel aangeslagen en dat groeit nog steeds. Pas na drie jaar kun je zeggen dat er voor zo’n jong boompje geen gevaar meer bestaat, dan doet ie het verder wel.” In de loop der jaren is deze bran- che-wijziging een gelukkig besluit ge bleken, want voor hun ruim vierhon derd reformartikelen strekt de klan tenkring zich reeds uit tot Beverwijk. Castricum en Santpoort. Door dit al les is mevrouw Kuilboer tevens een overtuigd propagandiste voor de mo derne voeding geworden en zij weet alles te vertellen over de voordelen van zuivere natuurprodukten voor de gezondheid. Asperine en andere che mische geneesmiddelen komen aldus bij haar niet in huis, omdat zij heeft geleerd aan kruiden verre de voor keur te geven. Voorzichtig worden de nieuwe denne boompjes, die nu nog een scharminkel achtige omvang vertonen, ingeplant. De heer J. J. Kingma toont enkele van de kleine Corsicaanse dennetjes. Nadat de heer en mevrouw Kuil boer de zaak aan de Raadhuisstraat in 1967 van een broer hadden overge nomen, slaagden zij er de eerste ja ren in de winkel normaal draaiende te houden.Maar daarna moesten ook zij de moordende concurrentie van het groot-winkelbedrijf ondervinden, ten gevolge waarvan de omzet beden kelijk begon terug te lopen. Om streeks 1969 werd in hun omgeving echter een zuivelhandel opgeheven, waar men ook zoutloze kaas verkocht en om aan de vraag te kunnen vol doen, namen de heer en mevrouw Kuilboer dit artikel in hun voorraad op. En hiermee is in feite de grote omschakeling begonnen. Op deze wijze kwamen zij in con tact met de organisatie waar moderne voeding wordt gepropageerd en om dat door hen voor de melkhandel toch kwade tijden werden voorzien, besloten zij bij wijze van proef eens een veertigtal van dergelijke artike len verkrijgbaar te stellen. En tenein de hierbij ook deskundige voorlich ting te kunnen geven volgde me vrouw Kuilboer zelfs een drie-weekse cursus in Bad Homburg in Duitsland, waarna haar kennis over deze mate rie nog geregeld door middel van schriftelijke lessen wordt aangevuld. Het gevarieerde winterprogramma van het buurtcentrum „De Mei” aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord vermeld voor woensdagavond 8 janu ari de vertoning van de discussie-film „Heaven and Heil”. Het is een Noorse produktie van regisseur Vennerod, vervaardigd in samenwerking met de natuurkundige dr- Victor Berg. De heer Kingma. „We zijn nu bijzon der gelukkig met dit erg zachte lente weer. Daardoor zijn we nu al in staat te gaan planten. Ik hoop zelf dat half maart alles in de grond zit. Dit terrein is trouwens afeerasterd. We moe ten er namelijk voor zorgen dat de ree°n en krm'inen hier niet komen. Die kleine plantjes zijn bijzonder kwetsbaar, als konb’nen hier holen gaan graven, dan is het wel verkeken. In veertien dagen kunnen ze zo’n schade aanrichten, dat de helft van do jonge aanplant naar de bliksem is.” Naast gedeelten van Verdi’s Re quiem wordt Let wonderschone Can- tique de Jean Racine uitgevoerd. Componist van dit brok werk is Ga briel Fakuré. Aan het concert, dat om half drie begint, werken mee: so praan Heleen Harders, altsolist Vilj'a Thomas, tenor Matthijs Coppens, bas Fons van Zijl en Thijs Kramer, diri gent van het Nederlands Operakoor, van waaruit de solisten ook afkom stig zijn. Namens het bestuur van de socië teit „Asterix” aan de Lariksstraat in IJmuiden-Oost, mochten wij een de zer dagen van Piet Tolk uit Driehuis een vriendelijk briefje ontvangen met de mededeling dat men hier bijzonder is ingenomen met het in de „IJmui- der Courant” verschijnen vn de ge lijknamige stripfiguur. Bij het be stuur hoopt men namelijk dat door de dagelijkse publicatie van zijn grappige avonturen ook de belang stelling voor de sociëteit enigszins zal toenemen. Tevens wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt er nog even aan te herinneren dat „Asterix” nu al sinds 1971 openstaat voor een ieder vn zestien jaar en ouder. Ten slotte eindigt het briefje met een „Ge lukkig 1975 voor de lezers en mede werkers van de IJmuider Courant”, welke goede wensen wij op onze beurt ook gaarne op de sociëteit „As terix” en haar bezoekers van toepas sing verklaren. De dennen die nu geplant worden, zijn gekocht van een kwekerij. Het zijn Cor sicaanse dennen, een harde soort die lange tijd goed tegen droogte kan. Voor het gebied van Duin en Kruidberg is dat belangrijk, vertelt de heer Kingma, om dat de waterstand daar zich twee mtr on- Mede door het succes van de on langs in het buurtcentrum „De Mei” in Velsen-Noord gehouden tentoon stelling „Kreatief” is de staf in staat van vrijdag 10 januari af een tweede cursus voor het vervaardigen van wandkleden te beginnen. Deze aan trekkelijk vorm van vrije tijdsbeste ding duurt telkens van 9.30 tot 11 uur. De eerste cursus wordt donder dags van 13-45 tot 15.15 uur gehou den, een en ander onder leiding van Ank Luijting-van Diggelen. Nadere inlichtingen bij „De Mei”, Geelvinck straat, Velsen-Noord, telefoon 02510- 24025. De heer Kingma: „Vóór die stormen waren we bezig met de uitdunning van onze bossen. Dat geeft veel werk, maar het brengt ook geld op. Toen kwamen die stormen, en opeens was er in een keer Zoveel houtaanvoer, dat de markt ineenstortte. Een grote aannemer hielp ons om Tiet hout weg te halen, op te ruimen. Dat ben je wettelijk verplicht. Maar we moesten zelfs nog geld toe betalen. Van de Staat der Nederlanden hebben we daarna een schadeuitkering gekregen, maar het blijft een grote fi nanciële strop”. Vertelt verder dat subsidiëring voor dit werk hard nodig is- En als we verder over het landgoed rijden, dan zijn daar nog de wonden zichtbaar die door de twee forse stormvlagen in 1973 zijn veroorzaakt. Gedurende 1975 zullen er in socië teit „De Ark” aan het Kerkplein in Velsen-Zuid weer regelmatig disco- avonden worden gehouden, waar za terdag 11 januari om 20.30 uur een aanvang mee wordt gemaakt. Zoals gewoonlijk hebben de leden hier gra tis toegang. Nadere informaties over het lidmaatschap op de sociëteitsa* avonden in het gebouw. gezet in een rijk gesorteerd dieet- en reformhuis Kuilboer, waarvan de ei genaar betrekkelijk kort geleden ook in staat was zijn melkwijk op te geven. In plaats daarvan kan hij zich nu bezighouden met de expeditie door een groot deel van Nederland van het in Amsterdam speciaal gebakken vol korenbrood. Hij vertelt dat het ongeveer zeventig jaar duurt, voordat de verse aanplant is uitgegroeid als het bos dat aan de zoom van het nu beplante terrein majestueus boven de duinwelvingen uittroont. „Dit is ook werken voor het nageslacht”, meent de heer Kingma en hij ontvouwt een oud houtvestersspreekwoord: boom is groot, de planter dood”. Het is overigens niet alleen bij speciale voedingsmiddelen gebleven, want het reformhuis beschikt ook over een goed assortiment zuivere vruchtendranken, waar geen che misch kleurmiddel aan te pas mag komen. Zelfs kosmetica blijkt uitslui tend met natuurlijke middelen ver vaardigd te kunnen worden, volgens mevrouw Kuilboer „een weldaad voor de huid”, met behoud van een aange name geur. In ieder geval hebben de heer en mevrouw Kuilboer in dit zakensucces voldoende aanleiding ge vonden voor het besluit zich over een half jaar nog slechts uitsluitend tot reform- en dieetartikelen te beperken en het ziet er naar uit dat hun optimisme allerminst ongerechtvaar digd zal blijken. In deze film wordt het toenemend gebruik van narcotica in de Scandina vische landen behandeld, evenals de daaruit voortvloeiende sociale proble men. Zo komen hierin onder meer het lidmaatschap op de sociëteits- en de verwoestende invloed van ver dovende middelen op de gezinnen aan de orde. De hoofdrollen in „Heaven and heil” worden gespeeld door twee middelbare scholieren van zestien en achttien jaar, die omdat zij toen nog over geen enkele filmervaring be schikten juist zo reëel mogelijk kon den optreden. De film is voornamelijk bestemd voor een jongerenpubliek dat ook in „De Mei” na afloop van de vertoning tot een discussie in de gelegenheid wordt gesteld- Teneinde deze avond zoveel mogelijk jongeren te kunnen bereiken, is de toegang gratis. De vertoning begint om 19.30 uur. CASTRICUM. Het eerste con cert in 1975, dat door het orgelcomité Pancratius in de Pancratiuskerk in Castricum wordt georganiseerd, zal gehouden worden op zondagmiddag 12 januari. Wie de toegangsprijs van vijf gulden er voor over heeft krijgt veel muziek van Verdi te horen, on der andere het Requiem, dat 100 jaar geleden voor het eerste werd uitge voerd. Het omvangrijke werk wordt niet in zijn geheel uitgevoerd. De lengte ervan is ten ene male onge schikt voor een middagconcert, maar men kan een aantal solistische ge deelten eruit beluisteren. Ook u bent welkom. Directeur Oorebeek van het Staats- vissershavenbedrijf is boos over een stencil dat zijn grondbeleid aanvalt. Hoe kan dat nou, als hij dat stencil nooit gezien heeft? De Drie Koningen zijn aan Velsen voorbij gegaan. De krokussen prikken al een eind boven de grond. We signaleerden zelfs al bloeiende rozen en de witte bloesem van de meidoorn. Het zou veel achterstand geven, als iedereen in het nieuwe jaar echt opnieuw zou beginnen. De Bolle gaat ook maar door. Donderdag komen de raadsleden ..van Velsen bijeen. Voor een vergade ring in het stadhuis. Burgemeester Reehorst zal een nieuwjaarstoespraak houden. „Duin en Kruidberg” der de grondoppervlakte bevindt. Waar de iong ingeplante boompies van moeten groeien, is het oppervlaktewater. De langdurige regenval, die voor veel ge wassen en vooral voor de aardappeloogst zo funest is, werkt voor de nieuwe dennenaanplant juist heilzaam. De duin- grond is vrijwel geheel doordrenkt met regenwater en dat komt de vers in de grond gestoken schriele dennetjes ten goede. De aanplant van november 1973 is gedaan op het terrein dat de Duitsers in de laatste wereldoorlog gebruikten als schietbaan. Het terrein is toen er voor oneehoogd en dat is na de oorlog zo gebleven. Over de nieuwe aanplant, op het circa 2 hectare grote terrein, dat daaraan onmiddellijk grenst, zegt de heer King ma: „Het is niet zo grootscheeps, wat we hier doen en het duurt bij ons wat langer. Het is hier allemaal handwerk, je kunt hier niet met grote machines aan het werk, daar is het terrein veel te glooiend voor. Trouwens, door de na- tuurliike begroeiing van berkjes en zo is het ook al onmogelijk”- Voor deze nieuwe aanplant stelt bet ministerie van C.R.M. een subsidie in het vooruitzicht Dat wil zeesen. als de den- neties het halen en niet afsterven. Na drie laar valt dat te constateren. Staats bosbeheer controleert regelmatig op het landeoed en voor deze aanplant werd ook daar informatie en advies ingewon nen. M® «I b. .A_ ■r-®" iff# W-HBi Ji Z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7