Hoogoventoernooi ondanks absentie Karpov zeer sterk WREVEL BIJ ORGANISATOREN OVER HOUDING VAN RUSSEN Euwe wil Fischer alsnog overhalen SP0RWW8 Manchester U. uitgeschakeld Jan Fransz: weken naar Bayern toont interesse voor Stefan Kovacs 1 „Over twee Hort aan kop i februari moét het, maar ’t is nu al net zo nodig! Haarlem” ■B i B „NEDERLAND MOET ZICH IN MALEISIË WAARDIG KUNNEN PRESENTEREN” b 8 19 7 5 SPORT WOENSDAG JANUARI 17 Imposant Tweede fase Winstpunt - V J 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 IWraf (Van onze sportredactie) Lajos Portisch. op papier -favoriet Tania gesterkt in overtuiging Cees Tania: lichtpunten basistip (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) c 'ft- zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. rdiji ïerm Urn In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thüisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- kampioen uit te dagen in een tweekamp. De Rus Geiler ligt om één of andere reden niet zo goed in de markt als Tal ii r essi r. 1 br. len r 20 van de SPORT-TOTO Nr. 2 1. Sparta - FC Den Haag 2. Excelsior Ajax 3. MAC - Graafschap 4. Wageningen AZ '67 5. Telstar - Haarlem 6. FC Twente - FC Utrecht 7. 'FC Amsterdam - GA Eagles 8. Roda JC - Feyenoord 9. Den Bosch Helm. Sport 10. Veendam Heracles 11. SVV - Vitesse 12. Volendam - FC Groningen- 13. Cambpur NEC 37Ï72 2 ~3FT 3/2 1/3 1 1/3/2 2 1 1/3 1/3 1 3/2/1 2_ 3 2 2 2, gemene vergadering wordt uitgeschre ven. Euwe: „Japan schijnt een initiatief in die richting te hebben genomen. Als er dertig landen voor zijn, komt er zo’n vergadering. Rusland zou daar wel iets onwettigs in zien, maar dat is niet zo. Het is niet elegant, dat is een andere zaak. Ik zal mij er dan ook tegen verzetten dat een onderwerp, waarover al een besluit is genomen, opnieuw ter discussie komt”. In ieder geval heeft Fischer, van wie in het geheel niet bekend is of en hoe hij zich voorbereidt op een confrontatie met Karpov, zich inmiddels bijzonder tevreden verklaard met het aanbod van de Filippijnen om een bedrag van onge veer dertien miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de tweekamp. Dat bedrag wordt door prof. dr. Euwe wel degelijk serieus genomen. „Ik vind het eerlijk gezegd wel wat overdreven, maar als ze er daar een dergelijk bedrag voor over hebben, vind ik het best- was voor het geven van harde passes. En juist daarop hadden we in de Rijn hal, met het oog op het wereldbeker toernooi, nadrukkelijk getraind. Geluk kig speelden we tegen West-Duitsland op een ander (beter) veld, en dat was ook meteen aan het spel te merken. Toen konden bepaalde ingestudeerde pa tronen ineens wel met succes worden uitgevoerd”. Komende zaterdag begint de Neder landse hockeyploeg aan de tweede en laatste fase van de voorbereiding op het wereldbekertoernooi. De eerste van een reeks conditietrainingen op het CIOS in Overveen staat dan op het programma. Een aantal van die traningen zal worden gelardeerd met oefenwedstrijden. Twee tegenstanders, de Batavieren en de Boe kaniers, staan al vast. Tania: „Echt offi ciële oefenwedstrijden komen er niet meer, althans niet eerder dan kort voor dat het toernooi in Maleisië begint. In Singapore spelen we nog wel een paar wedstrijden, maar die staan ook vooral in het teken van het acclimatiseren. De echte voorbereidingen moeten dan na tuurlijk achter de rug zijn”. BERT BREVOORD Fransz ziet inmiddels van verdere pogingen af om al komende zondag beschikbaar te zijn voor Haarlem in de streekderby tegen Telstar. Fransz: „Uit allerlei gesprekken die ik giste ren heb gehad, is gebleken dat dat geen haalbare kaart is. Ik heb er vrede mee dat het dan over twee weken zover is. Dat zou kunnen bete kenen dat ik mijn eerste wedstrijd voor Haarlem in het Olympisch Sta dion speel tegen FC Amsterdam. Dat geeft de zaak wel een pikant tintje”. dere woorden, hij zal wat minder ner veus moeten zijn”. Heeft Tania met zijn nieuwe gezichten een toch wel erg positieve stap richting Koeala Loempoer gezet, met een al wat vertrouwder naam in de selectie, Ton Pierik, heeft hij onverwacht ook een goede greep kunnen doen. Tania: „Met Ton had ik eigenlijk plannen voor het centrum van de verdediging. Maar om dat we door het plotselinge wegvallen van Coen Kranenberg met een gat kwa men te zitten op de linksbackplaats, heb ik hem daar een paar keer geprobeerd, en dat is boven verwachting geslaagd. Pierik belooft in toenemende mate een goede opvolger van Kranenberg te wor den. Echt, er z-it muziek in deze selectie, die straks in Koeala Loempoer boven dien nog versterkt wordt met Hans Kruize en Jaap Kooreman, die er beiden in Barcelona om studieredenen niet bij konden zijn”. thuis wedstrijden 843 1 11 8 3 3'2 9 8 2 3 3 7 8 3 5 11 8 3 2 3 8 7 6 1 013 8 0 5 3 5 8 5 2 1 12 9 3 2 3 10 9 4 14 9 9 5 3 1 13 9 6 2 1 14 10 6 2 2 14 AMSTERDAM Zelfs zonder deelname van de Russische gega digde voor de wereldschaaktitel Anatoli Karpov, is het Hoogoven toernooi, dat van 13 januari tot en met 1 februari in hotel Kennemer- duin in Wijk aan Zee wordt ge houden, nog één van de sterkste schaaktoernooien ter wereld. Niet minder dan elf internationale groot meesters completeren de groot- meestergroep van het toernooi, dat met 850 spelers uit 24 landen is uitgegroeid tot het grootste tradi tionele schaaktoernooi ter wereld. Met een gemiddelde rating, een computersysteem dat uitrekent hoe sterk een bepaalde schaker zijn wedstrijden speelt, van 2534 be hoort het Hoogovenr-toemooi tot categorie 12 van de wereldschaak bond. Met deelname van de Russen Karpov en Mikhail Tal zou Hoogr- ovens het absolute topgetal van ca tegorie 13 hebben kunnen halen, maar met de Russische vervangers Furman en Geiler heeft de schaak- strijd nauwelijks aan kracht inge boet. Cees Tania is realist genoeg om te beseffen dat de hoopgevende resultaten in Spanje, met als absoluut hoogtepunt de veelzeggende 4-1-overwinning op aartsrivaal West-Duitsland van afgelo pen maandag, op zich geen garantie bieden voor een hoge klassering in Ma leisië. Ook hij beseft dat tegenstanders als Maleisië, Spanje en West-Duitsland niet het achterste van de tong hebben laten zien in hun confrontaties met Nederland en dat het evenement in het Verre Oosten uitsluitend tot het uiterste gemotiveerde opponenten zal opleveren. „Maar”, zegt Tania, „dat neemt niet weg dat dit toernooi een bijzonder nut tig evenement is geweest. Natuurlijk’ ben ik met het nodige vertrouwen naar Bar celona gegaan, want je verwacht iets van de mannen die je hebt geselecteerd. Het is alleen de vraag op welke termijn de bedoelingen die je met een bepaald elftal hebt, eruit komen. Dat dit nu al gebeurd is, is, dat wil ik maar al te „Een geweldige meevaller was ook de ontwikkeling van Wouter Kan. In mijn basisplan had ik voor hem een taak als middenvelder uitgestippeld, maar hij manifesteerde zich gaandeweg als een soort libero in de spits. Als zodanig is hij in de wedstrijden die hij meespeelde, van grote waarde geweest. Voeg daarbij een Jan Boersma, die het als linkerspits heel redelijk heeft gedaan, een Paul Lunter, die als middenvelder zeker aan de verwachtingen heeft beantwoord, en een Hans Jorritsma, die alle mogelijkhe den in zich heeft om een verdediger van klasse te worden. Jorritsma is echter een type dat er nog aan moet wennen dat er wat van hem verwacht wordt. Met an- Fischer’s voornaamste bezwaar is dat het treffen tussen hem en Karpov tot 36 partijen zou worden beperkt Volgens hem mogen remises niet meetellen en dient de tweekamp in principe over een onbeperkt aantal partijen te gaan, waar bij de speler die het eerst tien partijen wint zich wereldkampioen mag noemen. Overigens is er een theoretische moge lijkheid dat de FIDE alsnog buigt voor de eisen van Fischer, maar dat kan alleen wanneer er een buitengewone al- MÜNCHEN (SID). FC Bayern München is geïneresseerd in Stefan Kovacs als opvolger van Udo Lattek als trainer. „Als ik vrij was geweest, had ik stellig belangstelling gehad”, was het commentaar van de gewezen coach van Ajax, „ik sta echter tot het einde van het seizoen onder contract van de Franse voetbalbond- Boven- v dien heeft die bond nog een optie van een jaar op me. Ik zal me houden aan mijn verplichtingen”. Wel liet de toernooi- organisatie doorschemeren dat het onbe rekenbare gedrag van de Russische schaakbond, dat ieder jaar op de valreep voor de nodige mutaties zorgt, wat wre vel heeft opgewekt. FIDE-voorzitter en lid van het beléidscomité van het Hoog- oven-toernooi, professor dr. Max Euwe: „Ik ben twee keer naar de match tussen Karpov en Kortsnoj geweest. Daarbij is tot twee maal toe gezegd dat Karpov afgevaardigd zou worden naar het Hoog- oven-toernooi. De Russen wilden naast Karpov ook Furman sturen, omdat deze speler de secondant is van Karpov in zijn wedstrijden die hij voor het kandi- daten-toernooi heeft gespeeld. Wij wil den het liefst Karpov en Tal hebben. Dat kon volgens de Russische schaak bond niet, want als Karpov zou komen dan moest Furman per se mee. Maar nu kwam het toch wel als een onaangena me verrassing dat er vortge week zonder enige verklaring een telegram van de Russische schaakbond kwam dat noch Karpov noch Tal zou worden afgevaar digd, maar dat in hun plaats Furman en Geiler kwamen. Karpov zou te vermoeid zijn. Iets dat wellicht best waar is, aangezien hij na zijn partij tegen Korts noj zeker enkele kilo’s is afgevallen. Maar het was toch wel erg vervelend voor ons omdat wij al bekend hadden gemaakt dat Karpov zou komen. Verder mogen de Russen natuurlijk afvaardigen AMSTERDAM. Mocht Robert Fi scher bij zijn besluit blijven afstand te doen van de wereldtitel schaken, dan zal FIDE-president prof. dr. Max Euwe in maart persoonlijk een laatste poging doen om de grillige Amerikaan te bewe gen de tweekamp tegen uitdager Anatoli Karpov te spelen- Fischer heeft tot 1 april de tijd om zich te verenigen met de bepalingen die de wereldschaakbond heeft vastgesteld ten aanzien van die tweekamp. door derde divisieclub Walsall was gister avond de grootste verrassing van de overgespeelde wedstrijden voor de derde ronde vari de FA Cup. Walsall won na verlenging met 3-2 en gaatover naar de Vierde ronde. Het bescheiden Stafford plaatste zich als derde amateurclub voor de vierde ronde door de uitwedstrijd tegen Rotherham United met 2-0 te winnen. Everton en Middlesbrough lie- ,ten zich niet nog eens verrassen door de amateurclubs Altrincham en Wycombe* en wonnen met respectievelijk 2-0 en 1-0. Uit het feit dat het Nederlands elftal zich in Barcelona als een verrassend sterke eenheid aandiende, laat zich ge- makkefijk concluderen dat de nieuwe gezichten in het team zich uitstekend hebben aangepast. Tania: „Dat is ook zonder enige restrictie het geval. Het grootste winstpunt vond ik wel de ont wikkeling van Marinus Dijkerman, die als laatste man de plaats van Bart Taminiau heeft overgenomen en alle drie wedstrijden heeft meegespeeld. Dij kerman werd met de dag zelfbewuster, ging op het laatst zeffs aanwijzingen geven en nam als zodanig een deel van de taak van voorstopper Bolhuis over”. Eddy Merckx Is voor de zesde achtereen volgende maal uitgeroepen tot Belgisch sport man van het jaar. Tweede was Anderlecht- voetballer Pol van Himst. Bayern München heett ook zijn tweede wedstrijd tegen het Japanse nationale elftal met 1-0 gewonnen. Rurhmenige scoorde het enige doelpunt al in de eerste minuut. Wereldkampioen zwaargewicht Mohammed Ali verdedigt zijn titel niet tegen Ron Lyle. Vermoedelijk bokst Ali eind maart in King ston (Jamaica) een titelgevecht tegen zijn landgenoot Chuck Wepner, die niet tot de tien beste zwaargewichten ter wereld behoort. Linda Esser (Dames) en Lody Pieters (heren) zijn in Val d’Isère Nederlands kam pioen afdaling geworden. De Spanjaard José Duran bleef Europees kampioen in het junior middengewicht dank zij een puntenzege op de Oostenrijker Csandl. De heer W. Roosenburg is benoemd tot lid van de sportcommissie van de KNWU. Maar ook zonder Karpov, die ooit misschien nog eens zal schaken tegen Robert Fischer (anders is de Rus auto matisch wereldkampioen), heeft Hoogo vens een imposant deelnemersveld. Met de vroegere Hongaarse winnaar Lajos Portisch, die nogal onfortuinlijk in het kandidaten-toernooi van Petrosjan heeft verloren en de winnaar van het vorig jaar, de Amerikaan Walter Browne. Hoe sterk het Hoogoven-toernooi is moge verder blijken uit deelname van sterke grootmeesters als Hort, Hübner en Geiler, allemaal spelers die zijn vrij gesteld voor het volgende interzo nale toernooi, de laatste trap op weg naar het kandidatentoernooi, waar dan weer de winnaar uit moet komen, die gerechtigd is om dé regerende wereld- wie zij willen. Zegt u daarom ook niet dat de FIDE boos is, maar ik persoonlijk ben er wel een beetje boos over.” HASTINGS (Reuter).— De Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort, die ook zal uitkomen in het komende Hoogoven- schaaktoernooi, heeft de leiding behou den bij het internationale toernooi van Hastings. Hij speelde maandag in de negende ronde gelijk tegen de Zweed Ulf Anders son. De Russische co-kampioen Alexan der Beljavsky klom naar de derde plaats door een overwinning op Paul Benkö. De stand is: 1. Hort ö’/z pnt, 2. Anders son 6 pnt, 3. Beljavsky 5Vs pnt, 4. Sigur. Jonsson (Ijsland) 5 pnt en 2 afg. partij en 5-6 Miles en Vaganian beiden 5 pnt en 1 afg. partij 7. Planinc 4*/2 pnt en 1 afg. partij. HAARLEM. De partijen in het steekspel rond Jan Fransz zijn de afgelopen 24 uur iets diebter bij el kaar gekomen. Na een lang gesprek kreeg de 37-jarige ausputzer van FC Amsterdam toestemming om over twee weken probleemloos naar Haar lem te vertrekken. Dit in verband met het grote aantal geblesseerde en zieke spelers waarmee trainer Pim van de Meent momenteel kampt. Koop en draag uw valhelm nog vandaag! graag toegeven, een aangename verras sing geweest. Per slot van rekening was het voor een aantal spelers een eerste overgang van clubhockey naar inter- landhockey. En over die stap moet niet te licht worden gedacht”. In puur technisch opzicht was er een aspect dat niet onderschat diende te worden: de overgang van de gladde vloer van de Arnhemse Rijnhal, waar de Oranje-selectie zich al geruime tijd voorbereidt, naar de (gras)velden van Real Club de Polo in Barcelona. Tania: „Die overgang viel ons een beetje rauw op het dak. Ze zijn in Barcelona bezig met het aanleggen van een paar nieuwe velden, waardoor de velden waarop nu gespeeld moest worden, overbelast wa ren geraakt. Steeds moesten er lagen zand en grind worden aangebracht, die dan wel werden weggewalst, maar tij dens een wedstrijd kwam die troep toch weer omhoog. De velden waren boven dien erg traag, wat vooral erg nadelig WALSALL. De uitschakeling Manchester United, koploper in Tweede divisie van de Engelse league, uit wedstrijden 7 0 3 4 3 8 3 2 3 8 7 T 1 5 3 8 13 4 5 8 0 2 6 2 811.63 8 10 7 2 8 5 2 1 12 9 0 2 7 2 9 0 2 7 2 9 3 1 5 7. 9 3 15 7 8 2 5 1 9 laatste Dit 3 seiz. seiz. 1-0 3-1 5-2/0-0 0-1 0-4/0-2 4- 0 /0-1 2-1/0-1 1- 0 2-3 ---/1-1 2- 0 3-1 0-1/0-0 3- 0 0-1 1-1/1-1 0-3 /0-4 5- 1 /2-0 1-0 0-0 0-3/0-4 1-0 1-1 - --/0-3 --- --- ---/1-0 /0-1 DALFSEN De ontwikkelingen tijdens het Drie Koningen-hockeytoernooi in Barcelona hebben bondscoach Cees Tania gesterkt in de overtuiging dat Nederland in staat moet kunnen zjjn over ruim zes weken op waardige wjjze de wereldbeker te verdedigen in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer. Tania, die gedwongen was de succesformatie van Amstelveen-1973 voor meer dan de helft van nieuw bloed te voorzien, werd in de Catalaanse havenstad met een aantal plezierige feiten gecon fronteerd. Tania: „In de vier wedstrijden die we in Barcelona hebben gespeeld, is mij gebleken dat dit nieuwe elftal verrassend snel een eenheid is geworden. Dat is winstpunt nummer één. Maar zeker zo belangrijk met het oog op een toernooi als dat in Maleisië is de combinatie inzet-zelfvertrouwen, en daarvan is de afgelopen dagen in toenemende mate sprake geweest”. maar is toch een uiterst sterk schaker. Aan sterke schakers heeft de machtigste schaaknatie ter wereld, de Sovjet Unie, per definitie geen gebrek, zodat ook met de tweede speler Furman terdege reke ning moet worden gehouden. Het belang rijkste wapenfeit van Furman in het westen is dat hij ooit eens een sterk toernooi in Spanje heeft gewonnen. De Nedërlandse deelnemers aan Wijk aan Zee zijn Donner, Kuijpers, Langeweg, Ree, Sosonko en kampioen Jan Timman. Naast een start- en dagvergoeding wordt een eerste prijs in het Hoogoven-toer nooi gehonoreerd met 4000 gulden. Het schaaktoernooi wordt verder opgeluis terd met de meestergreep, studenten wedstrijden, de internationale dames- groep, vier- en tienkampen. Maandag om twee uur is in hotel Kennemerduin de opening en loting voor dé eerste ronde. HILVERSUM (ANP) De eerste uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Boekprijs (Eeerste afdeling) 2020 m: 1. Mys tery Star (P. Koppejan) 2.50.2 1.27.2, 2. Marie- sol H, 3. Mastrid. W 3.20 PI 1.30 2.10 3.40 Kop 12.20 Trio 194.70. Zwarte Kraaiprijs 2440 m: 1 Mabel Rust- burcht (J. de Leeuw) 3.33.8 1.27.6, 2. Mona Buitenzorg, 3. Mike Areta. W 3.50 PI 1.60 2.80 1.60 Kop 30.50. Notekrakerprijs (Eerste afdeling) 2000 m: 1. Lowina K (B. Leeuwenkamp) 2.46.7 1.23.4, 2. Luitenant Dixy, 3. Karina Dear. W 3.90 PI 1.60 1.30 1.70 Kop 5.70 Trio 39.60. Kauwprijs 2000 m: 1. Lars Buitenzorg (P. Smit) 2 47.9 1.24.0, 2. Little Duke, 3. Kwintus Harvester. W 1.90 PI 1.40 2.10 3.00 Kop 5.40. Eksterprijs 2440 m: 1 Kid Eemshorn (W. Hamming) 3.25.9 1.23.7, 2 Keen Speed, 3. Gregorius. W 2.40 PI 1.60 2.40 2.70 Kop 10.30 Trio 143.60 De deelnemers aan de grootmeester - groep zijn: Browne (USA), Donner, (Ned), Gligoric (Joeg), Hort (Tsj), Hübner (W-Dld), Kavalek (USA), Kuij pers (Ned), Langeweg (Ned), Popov (Buig) L. Portisch (Hong.), Ree (Ned), Smejkal (Tsj.), Sosonko (Ned.), J Tim man (Ned), Furman en Geller (Rush). Meerstergroep: Böhm (Ned.), Bukic (Joeg.) Giocaltea (Roem), Dieks (Ned.), Dvorecki (Rush), Ek (Zw.), Enklaar (Ned.), Ligterink (Ned.), Martz (VS), F. Portisch (Hong.), Schmidt (Pol.), Sigur- jonsson (IJsl.), Szapnik (Pol.), T. Timman (Ned.), Vadasz (Hohg.), Weinstein' (VS). Damesgroep: Belle (Bed.), Eimert- Buchmüller (W-Dld), Georgieva (Buig.), Van der Giessen (Ned.), Ivanka (Hong.), Van der Mije-Nicolau (Ned.), Gaprin- dasjvili (Rush), Pihajlic (J-SL), Theodo- rescu (Roem.), Podrajanskaya (Isr.), Veröczy (Hong.), Vreeken (Ned.). toto-tips percentages 1 2 3 30 30 40 20 50 30 40 2Ö 40 20 40 40 40 20 40 50 20 30 35 30 35 20 60 20 40 30 30 40 20 40 45 20 35 50 20 30 30 30 40 Advies voor zes kolommen 3 3 3 r 2 2 2 2 2 1113 3 3 3 3 2 1111 1111 1 3 3 2 2 2 2 113 1 13 3 1 3 111 1111 113 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17