Mistral Nora beste draver Kunstijsbaan Alkmaar is Speelverbod H Hulshoff Typsoos Lions deed gouden greep met Amerikaans duo FREEMAN EN BARTHOLOME IN NEDERLAND EIGENLIJK UNIEK STREEKSPORT n Renee Schoonheim helemaal niet zo’n moeilijke jongen Andere plavuizen Hoogerwaard nu bij Interlance Eregroep van vierkampen met drie meesters „Onze ploeg te „Ik ben eigenlijk wisselvallig” terugbij KNSB 'lil J intercodam 5 1 IE, - i II 11 II i wnu x a i Nationale wedstrijden weer mogelijk „LASTIGE” TANDARTS WAS BESTE BATSMAN VAN AFGELOPEN SEIZOEN WOENSDAG D Laatste hand STAPELSTEIGERS Er zijn andere pla vuizen. Mooier, eenvoudiger in on derhoud, en toch niet zoveel duurder. Wij hebben er lang naar moeten zoeken. Voor u ligt de zaak veel eenvoudiger: u vindt ze in onze show-room. MM JUV sterda JES 4 E Amstel 135, Amsterdam (naast Carré), ma t/m vrij 09-00-1700 za 10.00-16.00 uur. s: T r1 SPORT Garry Freeman (links) en Vic Bartholome: „Men verwacht bij Typsoos geen wonderen van ons”. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) d/ THEO KLEIN H m 0,- ADVERTENTIE) (Van onze cricketmedewerker) N Hij ijy - Renee Schoonheim: „Nederlandse cricke ter is niet fel genoeg”. Verhuur Montage Demontage sellen verbaas me er eigenlijk over dat hier nog nooit iemand op het idee is geko men om een advertentie voor spelers in een Amerikaans sportblad te zetten. Het zou ongetwijfeld storm lopen.” Opvallend was de laatste tijd dat de Zandvoorters herhaaldelijk op kinderlij ke wijze een grote voorsprong lieten glippen. Afgelopen zaterdag was dat nog het geval tegen BS Leiden. Typsoos stond met 15 punten voor, maar ging uiteindelijk toch nog de boot in. Bartho lome: „Het is waar. Wanneer je zo blijft spelen kan je geen kampioen worden. „Op nationaal niveau is nu met on- middellijke ingang alles in orde voor Alkmaar”, reageerde Wim Comello, al- Gothenburg heeft inmiddels van de ISU zelfs al weer de wedstrijden om de we reldkampioenschappen sprint te orga niseren gekregen (15 en 16 februari). re- Irie an le an ende 10-3 ■.94). 10-3 Cisca- 'V's. T Het voordeel van Raak is, dat het deze competitie zo constant speelt. Wij heb ben onze hoogtepunten, maar ook de wedstrijden waarin we 38 minuten uit stekend ballen, maar twee minuten niet uitkijken en dan even gemakkelijk de match uit handen geven. Waar dat aan ligt? Misschien aan onze mentale voor bereiding. Typsoos heeft een erg rustig team. Voor een belangrijk duel zitten we aUemaal stil voor ons uit te kijken. Dan bereidt iedereen zich op zijn eigen manier voor- Misschien zou dat anders moeten.” Volgend jaar hoopt Schoonheim weer voor het Nederlands elftal te spelen, als hij zich tenminste goed kan voorberei den op de te spelen wedstrijden en zijn drukke tandartsenpraktijk hem niet te veel in beslag neemt. Het Nederlands cricketelftal kan een versterking in de battingside natuurlijk goed gebruiken, want er zijn maar weinig goede techni sche batsmen in Nederland, zoals Schoonheim hiervoor reeds opmerkte. kiezen tussen Spanje en Holland. Dat het Holland werd kwam door de goede herinneringen die ik aan een vakantie hier had overgehouden”- Vraag onze conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56 b.g.g. 33 8801 ALKMAAR (ANP) Op de 400 me ter kunstijsbaan van Alkmaar kunnen in de nabije toekomst weer nationale en, naar valt aan te nemen, ook internatio nale schaatswedstrijden worden gehou den. Een en ander is mogelijk geworden door een brief, welke het bestuur van de Stichting IJssport Noord Holland aan het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft gestuurd. ;„Tussen deze clubs en mijzelf heerst een soort rivaliteit en dan ben ik op mijn best. Dan wil ik mij waarmaken en dat lukt meestal wonderwel. HCC heeft een fijn veld om op te s pelen waar een bijzondere sfeer hangt. Daar heb ik het afgelopen jaar mijn beste innings gespeeld (83) en tegen Rood en Wit maakte ik er hier in Rotterdam 100. Juist tegen die twee clubs kom ik gela den in het veld”, aldus Schoonheim. overwinning nog hoger willen waarde ren t.o.v. de draw-” Steeds weer komt Schoonheim terug op zijn geliefkoosde onderwerp! „De in stelling van een cricketer moet goed zijn, zijn conditie en concentratie hon derd percent, dan pas kan je goed spe len.” Drie keer trainen vindt hij een noodzaak waarbij de conditie niet verge ten mag worden. Momenteel traint hij een keer per week in de zaal cricket- technisch, en houdt hij zelf zijn conditie op peil op het strand of in het Kralingse Bos. Het liefst speelt hij wedstrijden te gen Rood en Wit of HCC. Op het moment dat Freeman het vliegtuig naar Nederland pakte, legde Vic Bartholome de laatste hand aan zijn studie aan de universiteit van Oregon. Bartholome: „Ik was twee jaar eerder tegelijk met Garry van school gekomen. We speelden vier jaar in hetzelfde colle geteam. Daarna kwam ik een seizoen voor het Italiaanse Livorno uit en speel de ik een jaar beroepsbasketbal in San Francisco. „Na die laatste ervaring keer de de 2 meter 12 lange Amerikaan tijdelijk naar school terug om zijn stu die af te maken- Kort daarna moest aan de andere kant van de Oceaan Aimer Lee het veld ruimen. Freeman schoof zijn oude schoolmakker als vervanger naar voren en enkele dagen later maak te Bartholome zijn entree in de bad plaats- Net als bij alle andere eredivisieteams hangt het welslagen in een wedstrijd voor het grootste deel af van het spel van de Amerikanen. Dat vormt de doorslaggevende factor- Freeman: „Aan de ene kant is het voor ons in Neder land gemakkelijk spelen. In Amerika konden we ons geen enkele misser ver oorloven. De coaches zijn daar veel har der. Lukt het niet, dan vlieg je eruit. Voor jou staan er tien anderen klaar- Dat geldt voor een Nederlands team veel minder. Toch staan wij elke wedstrijd toch wel onder druk- We weten dat het hele team goed speelt, wanneer wij goed draaien. Die verantwoording legt toch weer iedere week een druk op je. Vooral in wedstrijden als die van zaterdag te gen Levi’s. Dat is de ploeg waar de Nederlandse jongens hier altijd vergelij- knigen mee trekken. Daaraan kunnen we merken dat Levi’s voor Typsoos toch altijd nog iets bijzonders is.” AMSTERDAM. De eregroep van de vierkampen van het Hoogovenschaak- toernooi telt dit jaar drie internationale meesters: Hans Bouwmeester (eerste bordspeler van Utrecht en woonachtig in Haarlem) Dick van Geet (Santpoort, eer ste bordspeler van VHS) Theo van Scheltinga (spelend voor Philidor Leeu warden, woonachtig in Beverwijk en talloze malen deelnemer aan de mees tergreep). Het kwartet wordt volge maakt door Henk Koopman van VHS uit Haarlem, die vorig jaar uit de top groep van de vierkampen promoveerde. ZAANDAM. (ANP).Volleybaltrainer Henk Hoogerwaard, vooral bekend uit zijn „Blokkeer-periode” in de zestiger jaren, is toegetreden tot de technische staf van de Zaandamse eredivisieclub Interlance-Zaan ’69. Hoogerwaard zal in dienst treden na de tweede wedstrijd van Interlance in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, tegen Exzacibasi in Is- tanboel. Deze ontmoeting wordt zondag gespeeld. Interlance won afgelopen zon dag met 3-1. Het bovenmaatse duo vermaakt zich in Zandvoort uitstekend. Met hun eigen spel en met de trainingen aan de Zand- voortse jeugd. Anderzijds is de club bijzonder tevreden over het optreden van de „gastarbeiders”, zowel in als buiten het veld. Manager Ron Schouten maakt er dan ook geen geheim van dat hij het tweetal graag voor nog een jaar aan de vereniging zou willen verbinden- Freeman en Bartholome gaan daar voorlopig nog niet verder op in. Zij geven er de voorkeur aan zo vroeg in het seizoen nog niet over een contract verlenging te praten. Freeman: „Dat zul len we later wel zien- We willen nu eerst deze competitie zo goed mogelijk afmaken. We kunnen geen kampioen meer worden, maar in de kampioens- competitie zijn we wel in staat ons tot een kampioenendoder te ontwikkelen. De verschillen tussen de spelers in de Nederlandse ploegen zijn niet zo bar groot. Typsoos kan, wanneer het een goede dag heeft, van iedere andere ploeg winnen. Transol, Raak, Remington, noem maar op- Zaterdag zullen we weer met Levi’s beginnen. Het nadeel van onze ploeg is echter dat we niet constant goed spelen- Valt het een dag mee dan winnen we van de bovenste en valt het tegen dan verliezen we met hetzelfde gemak van nummer tien”. Op de Alkmaarse baan zijn in een recent verleden wedstrijden gehouden van de prof-organisatie WISO. De ISU deed Alkmaar in de ban. Kort voor de jaarwisseling benaderde het bestuur van de stichting de KNSB met het verzoek weer te worden opgenomen in de rij van wedstrijd-organïserende banen. De KNSB kon hierop niet zonder meer ingaan, tenzij het stichtingsbestuur zou handelen volgens de tijdens het zomer- congres van de ISU in Londen vastge stelde richtlijnen: het schrijven van een brief met genoemde garanties en mede ondertekend door gemeentelijke autori teiten. ROTTERDAM De beste bats man in Nederland, volgens de cricketstatistieken van drs. Kleef- stra, was in het afgelopen seizoen de 30-.jarige Renee Schoonheim, tandarts, sinds l’/z jaar gevestigd in Rotterdam en wonend recht te genover zijn grote cricketvoorbeeld in Nederland, Wally van Weelde, de legendarische „Markies van Schiebroek”. Schoonheim staat in het kleine Nederlandse cricketwe- reldje te boek als een zeer begaafde jongen, die er echter eigen ideeën op na houdt en daardoor nog wel eens botst met clubgenoten, tegen standers of bestuurders. Den Haag (De Uithof), ook een be smette baan, schijnt (voorlopig) niet van plan het voorbeeld van Alkmaar te vol gen. De derde Nederlandse kunstijsbaan die de profs binnen zijn poorten heeft gehad, Eindhoven, zou wel een dergelij ke stap overwegen. Freeman was de eerste van het twee tal, die in september ’73 de stap waagde. Na het behalen van zijn collegediploma had hij het een jaartje bij de profs geprobeerd, om daarna als vertegen woordiger zijn kost te verdienen. Free man: „Tot ’72 bestond de regel dat een speler die eens bij de profs gespeeld had, nooit meer in amateurteams uit mocht komen. Toen daar verandering in kwam ontstonden er voor mij weer nieuwe mogelijkheden. Via-via ben ik toen in contact gekomen met Ron Schouten en die heeft me hier heen gehaald. Het was voor mij, net als voor alle andere Ame rikanen die hier komen, natuurlijk wel een stap in het donker. Er wordt in Amerika niets over de sport in Europa geschreven- Ik had er dus geen idee van waarin ik terecht zou komen. Ik kon DEN HAAG (ANP).De vierjarige Mistral Nora van de Friese veehouder Wolter Huisman uit Ure terp is gisteren gekozen tot draver van het jaar 1974. Van de 2239 uitgebrachte stemmen ver wierf Mistral Nora bijna de helft: 1127 Mistral Nora, die indertijd voor 4000 gulden door Huisman werd gekocht, is de eerste 3-jarige draver in de Neder landse drafsport, die in één seizoen 23 overwinningen behaalde. In totaal heeft hij inmiddels bijna 44.000 gulden gewon nen. Mistral Nora is met een kilometer- tijd van 1.19.5 de op een na snelste driejarige in Nederland. Het Nederlands elftal is een teer punt voor Schoonheim. Hij heeft zich het afgelopen jaar niet beschikbaar gesteld, terwijl dit elftal best een goede batsman kon gebruiken. Onder het mom van drukke werkzaamheden heeft hij be dankt voor de eer, maar de oorzaak blijkt dieper te zitten. „De houding van de Nederlandselftal- groep moet veranderen, die is veel te slap. Men wil graag voor het Nederlands elftal spelen, het liefst in Engeland of Denemarken, maar als er dan getraind moet worden, dan blijft de helft weg. Dat is natuurlijk slap. In 1971 waren wij op de goede weg. Toen is er ruim van te voren indoor geoefend en steeds met dezelfde groep. Toen gingen wij als een- In het Nederlandse basketbalweretdje hoef je daar inderdaad niet zo lang voor bij elkaar te blijven. Amerikanen lopen, een enkele uitzondering buiten beschou wing gelaten, af en aan. Teleurstellingen na de eerste confrontatie, of ongenoegen tijdens de competitie aan de zijde van de dub of bij de speler, zijn er meestal oorzaak van dat een overeenkomst voor tijdig wordt beëindigd. Freeman: „Dat wij hier zo goed aarden komt in de eerste plaats natuurlijk omdat we ons in Zandvoort op ons gemak voelen- Daar naast zijn conflicten waarschijnlijk uit gebleven, omdat men bij Typsoos geen wonderen van ons verwacht. Men houdt er rekening mee dat wij ook eens een slechte avond kunnen hebben- Bij veel andere clubs gebeurt dat niet. Die willen dat jongens die bijvoorbeeld net uit Amerika over zijn, direct in hun beste vorm gaan spelen. Dat kan meestal niet. Bijna iedereen heeft een paar weken nodig om te acclimatiseren”. ZANDVOORT Typsoos-Lions, zaterdagavond om kwart voor negen tegenstander van Levi’s, mag dan in het verleden minder gelukkig geweest zyn in zjjn relatie met de sponsors, bij het kiezen van Amerikanen hebben de Zandvoorters een vaste hand. Na de gouden greep van Aimer Lee (die tenslotte door een ernstige knieblessure tot stoppen werd gedwongen), schoten manager Ron Schouten c.s. opnieuw tweemaal in de roos met het aantrekken van Garry Freeman en Vic Bartholome. Beiden zijn zjj momenteel aan hun tweede Nederlandse seizoen bezig en dat nog zonder dat er althans van buitenaf een scheef woord gevallen is. Het lange Zandvoortse duo grinnikt bij die opmerking. „We hebben het er deze week nog over gehad”, vertelt de met een hangsnor uitgeruste Freeman (net als zjjn maat 26 jaar oud), „dat we in Nederland eigenlijk al een unicum vormen. Bijna geen andere club beschikt over een Amerikaans duo dat samen het tweede seizoen aan het volmaken is”. In eerste instantie aarzelend, maar nadat hij de gelegenheid had gekregen zich in te spelen, met stijgend succes. Hij vertelt: „De enige manier om naar Europa te gaan is via een vriend of door bemiddeling van een manager. Die laat ste mogelijkheid is echter niet altijd betrouwbaar. Het maakt voor die tus senpersonen vaak niet zoveel uit waar je terecht komt, als ze hun de provisie maar beuren. Er zijn in Amerika jongens genoeg die graag in Europa zouden willen basketballen, als ze maar op de hoogte waren van de mogelijkheden. De meesten weten echter geeneens dat die sport ook in Europa beoefend wordt. Ik gemeen secretaris van de KNSB, „de brief van de stichting gaat vandaag nog door naar de ISU. Daarop verwachten we binnenkort een positief antwoord, met een o.k. voor internationale wed strijden. Dit gezien de reactie van de ISU op soortgelijke verzoeken van de banen in Skiën en Gothenburg”. heid naar Engeland en Ierland en waren de resultaten ook goed. Jammer genoeg heeft men deze methode laten varen, want die sprak mij persoonlijk wel aan.” Over de nieuwe ontwikkelingen in de huidige cricketwereld heeft Schoonheim geen revolutionaire gedachten. „Ik vind wel dat de speeltijd verkort kan worden en dat de eerste battende partij ook gelimiteerd moet worden, maar de draw moet blijven. Ik persoonlijk, zou een AMSTERDAM. Ajax-voorstop- per Barry Hulshoff is een voorlopig speelverbod opgelegd. Dit op advies van de Bredase specialist Zeegers die door de medische staf van Ajax was ingeschakeld na de opnieuw onover komelijk geworden problemen rond Hulshoffs geopereerde knie. De lange voorstopper, die in febru- iri vorig jaar geblesseerd raakte, zal voor een moeilijke beslissing komen te staan. Ajax arts Rolink: „We zijn nog met verschillende mensen in overleg. Theoretisch is het mogelijk >m Hulshoff weer aan die knie te opereren maar het is de vraag of dat verstandig is. Hulshoff zal zelf het oesluit daartoe moeten nemen. Ge woon gebruik van die knie levert jeen moeilijkheden op maar op dit noment is het gewricht ongeschikt voor topsport”. Voor de eerste ronde van de beker strijd in het Haarlemse zaalvoetbal wer den in de Treslongsporthal te Hillegom vijf wedstrijden afgewerkt en daarvan waren de resultaten: Wilho-Poort van Velsen 3-4; Endema-Van Vuuren 5-2; Schaaper-HCK 4-1; KGM-Sherrycan 0- 0; SFC-Rinko 3-5. Omdat Sherrycan in een lagere klas speelt dan KGM, mag het ondanks het gelijke spel over naar de tweedte ronde. In de eerste klas van de competitie damesvoetbal in de afdeling Haarlem KNVB wordt zondag de topper tussen het leidende DCO en RCH gespeeld. Als DCO tot de volle winst komt, krijgt het de titel voor het grijpen. RCH kan bij een nedérlaag de kampioensaspiraties wel afschrijven. Het programma ziet er als volgt uit: DCO-RCH (14.30); VSV- Progress (14.30); Yellow Birds-Beverwijk (12.00)Zandvoortmeeuwen-Haarlem Girls (9.45). Res. 1ste klas: THB -2- Cronjé Girls 1 (14.30); VSV 2-RCH 2 (14.30); Haarlem Girls 2-THB 3 (9.45). De Halfwegse wielerclub De Betaaf houdt zaterdagavond 25 januari in het gebouw Marcanti aan de Jan van Galen straat in Amsterdam het jaarfeest met als medewerkende artiesten o.a. Conny Vink, Harry Touw, Dutch Rolling Stars, Gery en Janine met Riny van der Lee. Voor kaarten kan men terecht bij de heer J. L. Zomer, Kastanjelaan 12, Zwa nenburg. Er is na het feest bal met het orkest van-Koos van Beurden. In het schrijven, dat in verband met doorzending aan de Internati onale Schaats Unie (ISU) in het Engels is gesteld en dat naast de voorzitter en secretaris van de stichting is onderte kend door de wethouders van financiën en sportzaken van de gemeente Alk maar, komen de volgende punten voor: Op de baan zal geen enkele schaats wedstrijd meer worden gehouden, zon der toestemming van ISU/KNSB. De baan zal, voor zover het schaats wedstrijden betreft, worden geëxploi teerd volgens de voorwaarden en regle menten van de ISU en dé KNSB. Zelf zegt hij hierover: „Ik ben hele maal niet zo’n moeilijke jongen, dat valt reuze mee. Maar als ik cricket speel, dan doe ik dat erg fel en met 100 pet. inzet. De drie broers Van Weelde (team genoten van Schoonheim en door de rest van cricketend Nederland, gekscherend „De Drie van Breda” genoemd) worden ook als moeilijk ervaren, maar het zijn heel goede cricketers en ook helemaal geen jongens waar boze opzet bij in het spel is. Zij spelen echter wel met de juiste, felle instelling en dat ontbreekt bij de meeste cricketers in Nederland. Een biertje op zijn tijd is o.k., maar niet op zaterdagavond als je de volgende dag moet spelen. Voor hoofdklasse-cricket heb je conditie nodig. Veel mensen zeg gen wel dat het een oude mannensport is, maar dat is beslist niet waar. Er zijn maar weinig batsmen in Nederland die conditioneel in staat zijn een century te scoren en dat geeft natuurlijk wel te denken.” Schoonheim vindt dat er maar drie goede technische batsmen in Nederland zijn: „Dat ben ik dus, Tonnie Bakker en Peter van Wel Daarom vindt hij ook dat er goede Engelse trainers moeten worden aangetrokken voor de jeugd en hij hoopt dat de Bond hier een hoop aan zal doen. ,’il rel®. .te - •F JR. B

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19