Strijd om het referendum begonnen Twijfel over veiligheid kernenergie in VS Vier maanden geëist voor beroven doden Indira Gandhi verwacht Starfighter verspilling Ernstige schade door brand op pijpenlegger r Geheime ontmoeting in Praag OAE blijft verzet in Rhodesië met geld steunen aanslag op haar leven „Keuze opvolger van geld” Blikseminslag: vier doden bij uitvaart L 3 Na dood van analiste Servan-Schreiber: Thieu kondigt driedaagse rouw af Vragen Patrouilleren Ontkend «1 WOENSDAG 8 JANUARI 19 75 BINNEN- EN BUITENLAND Soevereiniteit A «i opa jlten erste s lid n de rtien n in lum jnen j de een .vind van ;inds 1 op Tiel n de ver- ters nko lyse ails tend uit ace- was ‘slo- ver- k'of- acht, een ■dam n in daar ling tig” (eert mi- hin- it in. tigd wal Argumenten Anti-EEG-groepen in Engeland verenigd in één organisatie de vraag gesteld wordt of Engeland in de EEG moet blijven. mr. Israëlisch politicus sprak met om PL O- vertegen woordiger Vorige week wist het blad News- I Ford is bezorgd over Vietnam (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) UgS agen die ie in geen vrede” wil voorkomen. Dat zou slechts de inleiding tot e«n nieuwe oorlog zijn. De Amerikaanse president heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry „Ik weet wie hun doelwit was, en ik ben niet bang voor de dood”, zei ze, De Zuidvietnamese president Ngujen Van Thieu heeft gisteren de val van Phoeoc Binh bevestigd en een rouw van drie dagen voor het gehele land afge- kondigd. Premier Gandhi merkte ook op dat som mige landen geïrriteerd zijn door de onafhankelijke koers van India. Minister Misjra kwam vorige week bij een bomaanslag om het leven. verscheidenen radioactieve eren val- r en égen 'wee jaar nge- eren naar i en leeft Vol had laan ■kre- van- leeft ndat geen De kwestie van $e soevereiniteit, die voor de NRC een vitaal punt is, was ook het kernpunt in de argumentatie van Enoch Powell en van de Britse Labour minister van industrie, Anthony Wedg wood Benn, ook een uitgesproken tegen stander van Engelands lidmaatschap van de EEG. Intussen sprak premier Rasjid Af- Sol berichten van de Israëlische radio tegen, als zou Libanon ermee hebben ingestemd dat Syrische militairen of vliegtuigen zouden gaan patrouilleren langs de grens met Israel. icht land, dam, ritste we- min- ipast lits- lier- tsse- had ede- Toen deur 1 de ?ocht teyn s als •och- :1 bij van ou- lein- oor- ding nee: rdat mi- het sling liste. irdig i net n de ivels PARIJS (AFP, Reuter). Jean Jac ques Servan-Schreiber (foto), voorzitter van de Franse radicale partij en direc teur van het weekblad „l’Express”, heeft gisteren als zijn mening uitgesproken, dat president Valery Giscard d’Estaing van Frankrijk een van de weinige staatslieden is, die een nieuwe wereldor de zou kunnen uitvinden. Hij hoopte dat Giscard in zijn opzet zou slagen. In de Knesset zijn nu vragen ge steld aan de minister van politie door de rechtse Likoed-oppositie. Volgens de Israëlische strafwet is contact met een „vreemde agent” een strafbaar feit. De vraag luidt dan ook: is de minister niet van mening dat Naftali Feder gearresteerd en vervolgd moet worden? Dat is natuurlijk geen se rieuze zaak. Maar ook in coalitiekrin gen is men allerminst gelukkig met de ontmoeting, of in ieder geval met het bekend worden ervan. SCHIEDAM. Een felle brand gister avond aan boord van de in aanbouw zijnde pijpenlegger „Viking 3” op de werf Gusto in Schiedam heeft een aan zienlijke schade aangericht. Hoe groot het bedrag precies is kon echter nog niet worden gezegd. week te vertellen dat Israel en Pales- tijnen in Parijs geheim overleg had den gevoerd. Dat is officieel ontkend. In Israel schrijft men deze geruchten toe aan Frankrijk, dat op deze ma nier de andere EEG-landen ervan wil overtuigen dat het geen kwaad kan de PLO bij de Europees-Arabische dialoog te betrekken, daar immers Israel zelf ook met de PLO praat. In dit licht komt de ontmoeting in Praag uiterst ongelegen, want het ligt voor de hand te veronderstellen dat Feder met medeweten van de rege ring naar Praag is gegaan. Het vuur ontstond door o verspringen de vonken tijdens laswerkzaamheden. Het is voor de derde maal in enkele maanden tijds dat op vrijwel gelijke wijze brand uitbreekt op een schip. De pijpenlegger wordt gebouwd voor een internationaal consortium in Engeland. atste met sren- n is ?ren- ■lijke hijn- oslo- vM JERUZALEM Er is grote opschudding ontstaan in de Is raëlische regeringscoalitie van wege een ontmoeting die onge veer een maand geleden heeft plaatsgevonden tussen de secre taris van de linkse Mapam-partij, Naftali Feder, en een functiona ris van het politieke bureau van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO. Deze ontmoeting vond plaats op een vredescongres in Praag. In een radio- en televisierede, ver klaarde hij, dat 42.000 mensen, met in begrip van 26.000 burgers, voornamelijk vrouwen en kinderen, „in communisti sche handen zijn gevallen”. WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA, UPI) President Gerald Ford van de Verenigde Staten is „bezorgd” over de toestand in Zuid-Vietnam na de val van Phoeoc Binh. Hij volgt de gehele toestand in Vietnam „zeer zorgvuldig”, zo heeft gisteren de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Nessen, ver klaard. lllig >fer” o in het Het oten st. ,pel- nge- Hij loom wa- te auto standpunt gesteld dat „Israël met ie dere Palestijnse vertegenwoordiging die bereid is Israel te erkennen, moet onderhandelen”. Na de bespreking in Praag zei Fe der onder de indruk' te zijn gekomen van de gematigdheid van de PLO- vertegenwoordiger. Deze had onder meer gezegd dat deelneming van de PLO aan de vredesconferentie in Genève op zichzelf al een erkenning van Israel impliceerde. De opmerking van Servan-Schreiber over de Mirage sloeg overigens ook op de Amerikaanse YF-17 Cobra en de YF 16, die met de Mirage dingen naar een contract ter vervanging van de Starfigh- ters van de luchtmachten van Neder land, België. Noorwegen en Denemarken. belangengemeenschap is het Conserva tieve parlementslid Neil Marten. Een van de twee vice-voorzitters is het La- bour-parlementslid en oud-minister van handel, Douglas Jay. Ten aanzien van het „contract van de eeuw” de vervanging van de Star- fighters, zei Servan-Schreiber, dat de keuze van een toestel als de Mirage F-l M-51 een overbodige fase was. Hij vond het niet verstandig een dergelijke keus te doen terwijl men wist, dat Ameri kaanse en Europese industriëlen reeds bezig waren aan de ACF, het gevechts vliegtuig van de toekomst, dat in 1980 in bedrijf gesteld zou moeten worden. Het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise” stoomt met volle kracht naar de Viet namese wateren met een smaldeel van nog tien andere oorlogsschepen. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft het bericht dat een Amerikaans smaldeel op weg is naar de Vietnamese wateren in verband met de val van de provinciale hoofdstad' Phoeoc Binh be stempeld als een verzinsel. Waarnemers vestigen er de aandacht op dat geregeld Amerikaanse oorlogsschepen in de Zuid- chinese Zee kruisen. Kissinger, over de ontwikkeling van de toestand in Indo-China, aldus Nessen. Later op de dag zou hij een gesprek hebben met de Amerikaanse minister van defensie, James Schlesinger. Nessen zei verder, dat Ford evenwel geen plan in gedachten heeft voor mili taire hulp aan Zuid-Vietnam. Nessen noemde de mogelijkheid „hypothetisch”, dat Ford het congres zal verzoeken de wet te wijzigen, die hem op het ogenblik verbiedt bommenwerpers of troepen te zenden om hulp te bieden aan de rege ring en Strijdkrachten van Saigon. Op het proefterrein Istres in Zuid- Frankrijk zouden vandaag de ministers van defensie van Nederland, België, De nemarken en Noorwegen demonstratie vluchten bij wonen van de nieuwe Fran se Mirage. De pro-Europese staatssecretaris van buitenlandse zaken, Roy Hattersley heeft verklaard, dat het Britse lidmaatschap van de EEG bepaalde beperkingen van de soevereiniteit met zich zou meebren gen. Maar als de gemeenschap elke af zonderlijke lid-staat grotere economische kracht zou geven, betekende dat eerder méér dan minder vrijheid. „eerlijke argumentatie zonder partijen- strijd” en merkt op, dat haar eigen samenstelling een mengeling is van alle groeperingen. De Britse regering mag naar de mening van de NRC geen aan bevelingen doen over het blijven in de EEG of het uittreden uit de EEG. Maar premier Wilson had daarentegen kort voor de EEG-topconferentie van decem ber in Parijs verkondigd, dat hij bij een bevredigend resultaat van de huidige „nieuwe onderhandelingen” de bevolking van Engeland een „ja” zou aanbevelen. Feder beweert nu dat deze ontmoe ting toevallig was, hoewel een afge vaardigde van de Zwitserse vredes- raad beweert de ontmoeting tussen Feder en Kamal Halidi te hebben georganiseerd. Mapam maakt deel uit van de regeringscoalitie van premier Rabin, maar heeft inzake de Pales tijnse kwestie een wat afwijkend standpunt. Mapam heeft zich op het DAR ES SALAAM (Reuter). „De Organisatie van Afrikaanse Eenheid zal de Rhodesische bevrijdingsbewegingen blijven steunen als geen oplossing kan worden bereikt op basis van het principe van een meederheidsbewind. Dan zullen we onze financiële steun aan de gewa pende strijd voortzetten”, zo heeft Willi am Eteki Mboumoua, de secretaris-gene- raal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, gisteren gezegd in een vraagge sprek in Dar Es Salaam. zonder namen te noemen, in een toe spraak tot een vergadering. „Het gaat er niet om wat er met mij gebeurt, maar wat er met het land gebeurt”, zo zei ze. President Hafez Al-Assad heeft gis teren de volledige steun van Syrië betuigd aan het aangrenzende Liba non. Na afloop van besprekingen met zijn Libanese ambtgenoot Soeleiman Frandjie in de Libanese plaats Sjtau- ra werd een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven, waarin het Syri sche staatshoofd bekendmaakte, dat zijn regering bereid is militaire, eco nomische en politieke hulp te verle nen aan Libanon om dit land te helpen tegen aanvallen van Israëli sche zijde. In het communiqué stond niet of president Frandjie het Syri sche aanbod om „aan elk' verzoek van Libanon te voldoen” heeft aanvaard. Silkwood blijkbaar kleine hoeveelhe den plutonium in haar lichaam had opgenomen. Hoe en waar dit was gebeurd, kon de commissie niet zeg gen. Wel sloot zij een ongeluk in de fabriek pit. Ook gaf de commissie toe niet te weten, hoe het plutonium in de woning van Karen Silkwood te recht was gekomen. Voorts erkende de commissie dat bij een onderzoek voor haar overlijden in de urine van de analiste plutonium was aangetrof fen. Volgehs het rapport zou echter met dit monster zijn geknoeid. De commissie liet zich niet uit over de vraag hoe en waarom dit zou zijn gebeurd. De commissie voor atoomenergie sloot de mogelijkheid van een onge luk in de fabriek uit, op grond van de door Kerr-McGee verstrekte gege vens. Deze maatschappij die herhaal delijk beschuldigingen over onveilig heid en vervalsing van gegevens heeft tegengesproken, verklaarde dat de be vindingen van de commissie overeen kwamen met het resultaat van haar eigen onderzoek. Naar aanleiding van wat zij „in elkaar gezette ongeluk ken” noemde, zoals het blootstellen van aan vondst van radioactieve korrels rond om het bedrijf, sloot Kerr-McGee de fabriek voor een onderzoek. Vori ge week donderdag werd het werk hervat, nadat de directie naar haar zeggen niets verkeerds had gevonden. Eerder was in Amerikaanse diploma tieke kringen in Saigon verklaard dat een smaldeel van elf schepen van de Amerikaanse vloot met hoge snelheid naar de Vietnamese wateren opstoomde. Bij het smaldeel zou zich het vliegdek schip „Enterprise” bevinden. De vloot- eenheid zou vanmiddag bij Zuid-Viet nam arriveren. Men bracht een en ander in verband met de verovering van Phoe oc Binh door de Vietcong, die daarmee de gehele provincie Phoeoc Long in handen heeft en recente verklaringen van de zijde van de regering in Saigon dat de militaire situatie „ernstig” is. Karen Silkwood kwam in novem ber jl. om het leven doordat haar auto van de weg raakte. Volgens de politie was zij achter het stuur in slaap gevallen, maar volgens een par ticulier detective die door de vakbond van de verongelukte in de arm was genomen, zou haar auto ook door een ander voertuig kunnen zijn geraakt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft inmiddels in een rapport bekend gemaakt, dat Karen De Egyptische minister van voor lichting, Kamaf Abdoel Magd, heeft gisteren tegenover buitenlandse jour nalisten met nadruk ontkend dat de Egyptische regering nieuwe voorstel len zou hebben ontvangen inzake een Israëlische terugtrekking in de Sinai. Gevraagd wat Egypte zal doen als voorstellen voor troepenterugtrekking uitblijven, zei minister Magd dat Egypte in efk geval een terugkeer naar de situatie van „geen oorlog en Aan de vooravond van een demonstra tievlucht van de nieuwe Mirage voor de ministers van defensie van de vier ge noemde landen zei Servan-Schreiber gis teren in een televisie-interview nog, dat Frankrijk en de Verenigde Staten tijd en geld verspilden aan hun concurrentie met het oog op de vervanging van de Starfighter. De concurrerende vliegtui gen zouden naar de mening van de voormalige Franse minister afgewezen dienen te worden op het gevechtsvlieg tuig van de toekomst, dat in 1980 opera tioneel zou kunnen zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Als voorbereiding op het referendum over het Engelse lid maatschap van de EEG, hebben vijf organisaties van tegenstanders zich gisteren verenigd als de National Referendum Campaign (NRC). Zij wil len een overweldigend „neen” horen wanneer waarschijnlijk in juni personeelsleden straling en de Over het algemeen zijn de leden van de Conservatieve en de Liberale partij vóór het Britse lidmaatschap, terwijl Labour nog even op de schutting blijft zitten maar uiteindelijk toch wel een „ja” op het referendum zal aanbevelen' Er is echter een groep felle tegenstan ders onder de leden van de drie grote partijen. Een van de bekendste anti-EEG politici is Enoch Powell, onlangs uit de Conservatieve partij getreden. Hij gaf zijn zetel voor Wolverhampton op maar kwam terug in het parlement toen hem een van de zetels voor Ulster werd aangeboden. de” J de niet izer- ;iste- ansie lacht eer- De NRC is van plan door bijeenkom sten in geheel Engeland en door infor matie aan de pers de Britse bevolking uitvoerig in te lichten over de haars inziens te verwachten nadelen van een voortgezet verblijf van Engeland in de EEG. Zij wil in het bijzonder „even wicht” brengen in de beschouwing van het EEG-vraagstuk door de media, die volgens haar tot dusver pro-Europees georiënteerd waren. Het stelen door de sectieknecht was aan het licht gekomen door de aangifte van een vrouw, wier echtgenoot in het ziekenhuis was gestorven. Het bleek dat de sectieknecht twee ringen van een vinger van de dode had gestolen. Ook heeft de man toegegeven dat hij enige malen geld heeft gestolen uit de kleding van verkeersslachtoffers. De man had in 1972 en 1973 gewerkt als sectieknecht in een Rotterdams zie kenhuis en had zich in die functie zeven a acht keer vergrepen aan bezittingen van overledenen. De Officier eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij toonde zich verheugd over de recente ontwikkelingen in Loesaka, waar de vier Rhodesische bevrijdingsbewegin gen opgingen in één organisatie. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft een con stitutionele conferentie met de Afri kaanse meerderheid tóegezegd. Eteki Mboumoua is in Tanzania voor de 24ste zitting van het bevrijdingscomité van de OAE, die vandaag begint. WASHINGTON (Reuter). In de Verenigde Staten is nieuwe twijfel gerezen over de veiligheid van kern energie, nu er in het stoffelijk over schot van een verongelukte jonge vrouw plutonium is aangetroffen, terwijl in haar woning sporen van radioactieve besmetting werden ge vonden. De 28-jarige Karen Silkwood werk te als analiste op het laboratorium van een fabriek van kernbrandstof van Kerr-McGee te Crescent in de staat Oklahoma. Met andere werkne mers had zij gevraagd >m een onder zoek naar de maatregelen die de onderneming had getroffen voor de gezondheid en de veiligheid van het personeel. Volgens deze groep van kritische werknemers zou Kerr- McGee gebrekkige houders voor kernbrandstof produceren en zou de firma zich bovendien schuldig maken aan valsheid in geschrifte. ROTTERDAM (ANP). „Het is een heel ernstige zaak, wanneer mensen zich aan lijken vergrijpen”, zei de Officier van Justitie bij de rechtbank in Rotter dam, mr. E. Bos, gistermiddag in zijn requisitoir tegen een 31-jarige Rotter dammer. Wedgwood Benn had op 29 december verklaard, dat als Engeland in de EEG zou blijven, de functie van net Britse parlement als hoogste wetgevend orgaan in het land verdwenen zou zijn en Engeland nagenoeg „een provincie van een Westeuropese staat” zou worden. KAMPALA (Reuter). In Ankole in het zuiden van Oeganda zijn vier men sen door de bliksem getroffen en gedood tjjdens de begrafenis van een familielid dat op dezelfde wijze om het leven was gekomen. Radio Oeganda deelde mee dat 29 mensen aan het graf met brandwonden naar het ziekenhuis waren gebracht. Voorzitter van de nieuwe strijd- en Servan Schreiber drong bovendien aan op het opstellen van een Europees plan de uitdaging van de Amerikaanse vliegtuigindustrie het hoofd te bieden „zodat op dit gebied de Verenigde Staten niet langer Europa van de kaart vegen.” NIEUW DELHI (Reuter). De India se premier Indira Gandhi heeft gisteren gezegd dat de aanslag op de minister van spoorwegen, Lalit Narain Misjra slechts een repetitie was. Ze liet dóór schemeren dat zijzelf het volgende slachtoffer zou kunnen zijn. Bij de campagne tegen het voortgezet lidmaatschap van Engeland wil men zich op twee hoofdargumenten baseren: het Britse parlement moet weer het exclusieve recht hebben, wetten uit te vaardigen en belastingen op te leggen, die voor Britse burgers bindend zijn. Engeland moet weer tot vrije handel met elk land in de wereld gemachtigd zijn, in het bijzonder met betrekking tot levensmiddelen. De NRC zegt te streven naar een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3