BESTUUR PEN-CENTRALE HOUDT ONDANKS TEGENSLAGEN VOL it s Gebrek aan beroepskrachten frustreert werk voor jeugd Zakencentrum Kennemerlaan ontwikkelen reikt prijzen uit Nu alles voor -WW WM W W -V - „De Groep” wil in PEN- centrale vele activiteiten HALVE PRIJZEN Claudia Strater 99 n. X Scholieren bekennen diefstal bromfietsen en een inbraak Inbrekers aangehouden 1 I Klappen vielen in bowlingcompetitie metnico scheepmaker 4 5 PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 8 1975 JANUARI olist In de verdomhoek door Cees de Graaff Geen medewerking Nieuwe opzet Echte uitdaging F Werkgroepen 1 o F 5 i-^' L r Wij houden de zaak alleen maar draaiend bezit had. (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) i IJMUIDEN. „We hebben het programma, dat we in augustus hadden opgesteld voor de PEN-jeugdcentrale, niet waar kunnen maken. Eerlijk gezegd hadden we ook niets concreet gezegd. We zjjn opnieuw gaan draaien en daarmee kwam de oude, groep bezoekers, die we hadden, weer terug. Die mensen kun je niet zomaar weg jagen. Bovendien hebben we geen mensen genoeg om er werkelijk iets van te maken”. Het bestuur van de Stichting PEN-jeugdcentrale is eerljjk ten opzichte van zichzelf en ten opzichte van het resultaat, dat men met de PEN-centrale voor ogen heeft. Niet gedesillusioneerd, eerder verbeten aan het werk om een bjjna niet te bereiken ideaal toch zo goed en kwaad als het gaat van de grond te helpen. Een nieuwigheid was, dat de heren Bie en Kooten op bezoek waren gegaan bij enkele simplistische briefschrijvers, om in hun huiskamer (en zelfs in hun r.k.-kerk) met hun meest meegaande gezicht te luisteren naar simplistische ideeën. Het was al bij al een aflevering waar veel inzat, meer in ieder geval dan vorige keer, maar nog wel steeds minder dingen waarom je kon lachen (zoals vroeger) dan waarover je na kon denken (als je wou). G.de oude aats- ging ladio Voorzitter Henk van Doorn en penning meester J. den Outer in gesprek met een groep jongeren, die ook van de PEN- centrale gebruik wil maken. Deze opzet geeft het bestuur weer moed. En dat heeft men ook wel nodig. „We zitten met een hoop problemen”, solo- Or- note, rmde prijs de als ver- ie in 1 de emie 1 het timo- s als ister- ilnk- Hjj #9. voter wee- ir de Am- zijn :t al maar Een van de vrijwilligers, druk in de weer om een gezellig hoekje in de grote zaal te creëren. Dit leek een beetje symbolisch voor de hele film, want je kreeg na een half uurtje toch de indruk dat het onderwerp wat te beperkt was geweest voor een film van drie kwartier, waardoor het tenslotte enigszins verzandde in een soort FC Nostalgia, met veel ondergaan de zonnen, en af en toe een bal of een pet, die van de trap werd afgerold, zoals er indertijd ook heel wat van de trap afrolde bij het strand van Odessa. vertelt pater Henk van Doom, die on langs B. van Doorn als voorzitter is opgevolgd. Problemen zijn er al in de bestuurssfeer. Hoewel ex-voorzitter B. van Doorn nog wel in het bestuur zit, ziet hij geen kans meer om zich actief met de PEN-centrale bezig te houden. Secretaris P. Stouthandel is uit de ge meente vertrokken en zijn functie is nog vacant. Ook W. van Leeuwen is als bestuurslid verdwenen, zodat het feite lijke werk neerkomt op voorzitter Henk van Doorn, penningmeester J. den Outer en mevrouw E. van BurgelBakker. IJMUIDEN. In hotel Royal te IJmui- den zijn maandagavond de prijzen uitge reikt van de Sint Nicolaas- en Kerstac- tie van het zakencentrum Kennemer laan. Alle 80 prijswinnaars waren bij eengekomen om in een gezellige sfeer hun prijs te ontvangen. Wat me op den duur ook frappeerde, was dat Vlissingen voor het gevoel van Hans Verhagen (of misschien in werke lijkheid, wie zal het zeggen?) uitsluitend door mannen werd bevolkt, in alle leef tijdsklassen, terwijl hij toch op zoek was naar die ene vrouw. Toch hadden we tevoren in „Vivre sa vie” geleerd dat er niet minder dan drie soorten vrouwen zijn, te weten die met een, die met twee, en die met drie gelaatsexpressies. Ik miste ze in Vlissingen. Tenslotte was er dan ook weer „Zorg- vliedt”, dat programma met dat horloge dat altijd startmoeilijkheden heeft. Hans Verhagen had alle aandacht op de zoge heten leeuwentrap in Vlissingen gefo cust, voor hem een jeugdherinnering, maar voor het huidige Vlissingen een ding dat verdwijnen moet. Hij ging uit van een oude ansicht uit 1909, waarop slechts herkenbaar een vrouw stond af- gebeeld, maar zijn poging om via oude tot zeer oude inboorlingen te weten te komen wie die vrouw was leden schip breuk op Vadertje Tijd. Zelfs opa Buys, die toch al 101 jaren telde en nog aardig uit de voeten kwam, kon geen ophelde ring verschaffen. „Het is moeilijk om voor de Stichting PEN-jeugdcentrale bestuursleden te vin den”, vertelt het nog zittend bestuur. „De PEN-centrale heeft een wat nega tieve naam bij de ouderen en daardoor is het niet aantrekkelijk om bij ons in het bestuur te komen. Meestal geeft een bestuursfunctie iemand een bepaalde status, maar je krijgt soms het gevoel, dat bestuurslidmaatschap van de PEN je status alleen maar naar beneden haalt. geen reactie binnen, laat staan een aan bod om zich in te zetten. Het enige wat het ons opleverde was een anonieme brief van iemand, die vroeg vooral niets te veranderen. Na deze teleurstellende ervaring hebben we ook het idee van een openbare hearing over de PEN- jeugdcentrale met omwonenden en be langstellenden maar laten vallen. Dat had zo toch geen zin. Als de zaak nog eens op „volle toeren” komt te draaien, dan willen we wel een Open Huis houden om te laten Zien, wat er nu eigenlijk gebeurt in de PEN. Nu houden we de zaak alleen maar een beetje draaiend in de hoop, dat er eens een groep komt, die de zaak nieuw leven inblaast”. hobby’s? werd hem gevraagd. Radio amateur, was zijn antwoord. Voorzitter Henk van Doorn, penning meester J. den Outer en mevrouw E. van BurgelBakker willen open kaart spelen. De PEN-jeugdcentrale zit in de I moeilijkheden. Er had zich een nieuw groepje jongelui aangediend, waarvan men veel verwachtte. De groep heeft ook een poosje gedraaid, er kwamen weer wat nieuwe activiteiten, maar, zo als het al meer is gegaan, de zaak is weer in elkaar gezakt. isdulf haar café IJMUIDEN Bij het bestuur van de PEN-jeugdcentrale heeft zich een nieuwe groep jongelui aangemeld, die ruimte zoekt om allerlei activiteiten te ontplooien. Deze groep komt voort uit de club De Ketting, die ruim een jaar geleden een eigen ruimte had achter de Paterskerk in IJmuiden. Het doel van de groep is om in een gezellige, huiselijke sfeer een breed scala van mogelijkheden te bieden, zoals toneel, kunst, vrije expressie, film, cabaret, creativiteit en techni sche activiteiten, zoals motorrepara- tie, audiotechniek enz. Het maken van popprogramma’s, zoals dat de laatste maanden gebeurd is, krijgt een wat andere opzet, vertelt Peter de Kier, de enige beroepskracht van het PEN-jeugdcentrum. „De oude Is de bezit >g de n de jk de HAARLEM. Er zijn klappen geval len in de bowlingcompetitie. Plukker nam de leiding in de A-klasse op maan dag door Greatz te verslaan met 14-4. Haarlem Bowling klom naar de tweede plaats door winst op Olympic: 14-4. De belangrijke wedstrijd tussen Skol en Stokman Renault om de bovenste plaats in de B-klasse werd door Skol met 11-7 gewonnen. Het Buurthuiswerk ligt wel even an ders volgens het bestuur. „Btf een buurt huis wordt van alles gedaan. Daar werkt men in clubverband en zijn er allerlei gerichte activiteiten. Wat hier in het PEN-gebouw komt, wil persé niet georganiseerd zijn. Het Simplisties Verbond eindigde met een quasi-woede-uitbarsting van heer Bie tegen een verachtelijk artikel in de Haagse Post en had zich daarvoor over de after-shave en de elektronische re kenmonstertjes gebogen waarmee je overigens als je het goede getal aanslaat en je het ding vervolgens op zijn kop houdt, woorden als „Shell-oil” en „Sieg Heil” te voorschijn kunt toveren, wat me een belangrijke ontdekking lijkt. bewegingsexpressie, improvisatie en schimmenspel, een werkgroep tech niek, waarin aan de orde kunnen komen auto-, motor- en bromfietsre paratie, het maken van geluidsopna mes en zelf maken van elektronische apparatuur, foto- en filmactiviteiten, waaronder zelf ontwikkelen en af drukken en tenslotte het onderhoud van interieur en apparatuur. De laat ste werkgroep is de groep creativiteit, waarin men mogelijkheid wil 'schep pen voor macramé, emailleren, boet seren, leerbewerken, naaien en siera den maken, evenals linoleum snijden, tekenen, steendruk, litho’s en andere druktechnieken. Voorzitter H. Veldman vertelde, dat er ruim 20.000 inzendingen waren, waarvan veel van buiten de gemeente. Hij memo reerde het feit, dat in 1971 de winkeliers- actie wegens overtreding van de loterij- wet door de politie ongedaan was ge maakt. Verder bracht hij de geslaagde acties van het zakencentrum in het af gelopen jaar in herinnering, zoals de Oud Hollandse jaarmarkt, de actie Kak- kietrap en de buitenlandse muziekkorp sen, die in de Kennemerlaan straatoptre- dens hadden verzorgd. De plannen voor het komend jaar zijn opnieuw de Oud- Hollandse jaarmarkt te houden op de dag na Hemelvaart, te komen tot een uniforme feestverlichting voor de laan en het creëren van een eigen winkeliers- vlag. De trekking van de prijsuitreiking was verricht door notaris J. C. M. Gall, terwijl voorzitter Veldman de hoofdprij zen uitreikte. De duizend gulden ging naar C. Guyt uit IJmuiden, de 500 naar mevr. E. van der Meer uit Haarlem en naar P. van der Linde uit IJmuiden en de 250 naar mevr. H. van de Stoop uit Haarlem en J. A. Kok uit IJmuiden. Verder waren er vijf prijzen van 100,- twintig van 25,- en 50 van f 10,-. 1932 mu- i en n de isloot zijn itoire rnier •even re. In „Berichten uit de samenleving”, zagen we de zuinige gezichten waarmee in Amsterdam de gemeenteambtenaren in de lunchpauze in het genot werden gesteld van biologisch-dynamisch voed sel en daarna ging Cherry Duyns op zoek naar verzet onder de bevolking in Noordoost-Groningen tegen het plan om 2500 ha van de Lauwerszee tot militair oefenterrein te verklaren Hij belandde bij de heer Bronkema, een der dichtstbijzijnde slachtoffers, maar iemand' die principieel tegen demonstraties bleek. Dat maakt, in zo’n context, een erg slappe, weinig biologisch-dynamische indruk, dat voelt u wel, te meer omdat zo’n al wat oudere man vertrouwen zegt te hebben in de activiteiten van de burgemeester en andere betrokken auto riteiten. Alleen: we kregen via een on dertitel te zien dat de heer Bronkema in de gemeenteraad zat. Wie weet, vindt zo’n man wel dat hij via dat orgaan moet tegenstribbelen. In ieder geval had Cherry Duyns hem even moeten vragen Wat er in die gemeenteraad over gezegd was, en welk standpunt hij daarin had ingenomen, om het beeld compleet te krijgen. Als je soms ergens zegt: ik ben bestuurs lid van de PEN; dan kijkt men je aan met een gezicht of je van God en alles ver laten bent. De PEN staat gewoon in de verdomhoek. Goed, we opereren misschien een beetje aan de zelfkant van de maat schappij. De mensen zien liever een verkennerij of een gidsenbeweging dan dit”. (Van onze stadsredactie) BLOEMENDAAL. Dankzij de op merkzaamheid van een Bloemendaalse agent konden gisteravond twee mannen worden aangehouden, die bleken te heb ben ingebroken in een huis aan de Zandvoorterweg. De agent zag de twee Amsterdammers, een 37-jarige beton- vlechter en een 46-jarige koopman, in de richting van station Heemstede lopen, toen hij de inbraakmelding via zijn portofoon door kreeg. De mannen bleken ondermeer een bandrecorder, aanstekers en 175 gulden te hebben weggenomen. Toch wil het bestuur niet pessimis tisch zijn en zeggen, dat de nieuwe start niets heeft opgeleverd. Bezoekers van het PEN-gebouw kunnen zelf zien, dat er wel degelijk iets op gang is gebracht. Een aantal mensen zijn vrijwillig aan het werk getogen om van het kale, be tonnen jeugdcentrum een wat gezelliger onderkomen te maken. Er wordt getim merd en geschilderd, gezellige hoekjes worden ingericht en op de muren ver schijnen sprankelende kleuren en beel dende wandschilderingen. De jongeren zelf zorgen daarmee voor een Stuk „aan kleding” van hun onderkomen. „Dat sa men werken geeft ook een bepaalde band. Zodra verschillende mensen samen wat gaan knutselen, ontstaat er toch een bepaalde sfeer van eenheid”, aldus voor zitter Henk van Doorn. „Daarbij komt, dat we het niet kunnen laten doen. We zijn al blij, als er genoeg geld is om de materialen aan te schaffen”. In principe heeft de „Groep” over eenstemming bereikt met het bestuur van de Stichting PEN-jeugdcentrum om gebruik te maken van de ruimtes en mogelijkheden die de PEN biedt. Men wil er voorlopig een niet al te grote groep van maken om de huise lijke sfeer een kans te geven. Ver schillende jongeren hebben zich al opgegeven en nog deze week wil men beginnen met het opknappen van de ruimtes, die men in de PEN heeft toegewezen gekregen. Het zijn gewoon doorsnee jongens en meisjes, die met hun ziel onder hun arm over straat lopen, die zich ergens anders niet thuis voelen, veelal werkende jon geren, jongens van een LTS of meisjes van een huishoudschool. Wat je met deze groep mensen kan doen, hangt van henzelf af. Vaak komen er genoeg goede ideeën naar voren, maar da hebben we de mankracht weer niet om die ideeën te verwezelijken. Er zijn jongelui bij, die persoonlijke problemen hebben. We zou den ze graag individueel of collectief willen opvangen, maar we kunnen het niet. Je kan ook niet te nadrukkelijk komen met programma’s, anders raak je de groep jongeren, waar je Je op richt, weer kwijt. Dat er behoefte aan zoiets als de PEN-centrale is, blijkt wel Uit de aantallen mensen, die hier komen. Ge middeld zijn het er zo’n 500 in de week, nog buiten de bezoekers om, die je trekt met grote popmanifestaties. De behoefte is er dus wel, we geloven zelfs, dat die enorm groot is, maar toch weten we het niet waar te maken”. Op medewerking van anderen hoeft het bestuur blijkbaar niet te rekenen. Een oproep enkele maanden geleden om mensen, die bereid zouden zijn om te helpen of om suggesties te doen, haalde niets uit. Doel van deze noodkreet was om mensen uit een andere kring te halen, die mee konden helpen met de opbouw van een goed opvangcentrum voor jongeren, zoals onderwijzers, predi kanten, enz. „Niets heeft het geholpen”, aldus Henk van Doorn. „We kregen zelfs Dat het bestuur niet waar kan maken, wat het wil, komt ook door een groot gebrek aan beroepskrach ten. Het bestuur wil zelf alleen zorgen voor de juridische en financiële kanten aan de zaak, hoog uit hier en daar een beetje richting geven aan het werk, maar het beleid moet toch bepaald worden door de me dewerkers. „Dat is godsonmogelijk”, Vin den de bestuursleden, „want Peter de Kier, die is aangenomen voor de „huis houdelijke dienst” staat er in z’n eentje voor. We zijn al tijden op zoek naar een aantal vaste krachten. In de loop der jaren zijn er heel wat advertenties ge plaatst, maar het is onbegonnen werk. Eén keer hebben we een maatschappe lijk werker in dienst gehad, maar die is alweer verdwenen. Wel begrijpelijk overigens, want de mensen hier moeten vooral ’s avonds en ’s nachts werken. Dit werk is een echte uitdaging en meestal kun je het geld gemakkelijk ergens anders ook verdienen, zoals in vormingscentra, waar de arbeidstijden heel wat gunstiger liggen”. Het gepromoveerde Sanders Schmid kon het niet bolwerken tegen Vermeu len Roeselaere: 7-11. NMB was niet te stuiten tegen Planeta en boorde dit team met 13-5 de grond in. De Bepselaars veegden de baan aan met team Feytsma: 14-4. Hoogste game en triple dames Henny van de Hoven (181-532). Bij de heren Arno Zomer (22-565). In de B- klasse bij de dames Henny Woldering game (199) en Anneke de Jong triple (448). Bij de heren won Jos Hussaarts alles (196-498). Dinsdagavond speelden in de A-klasse Polec Enginering tegen Interprogram: 9- 9. Nieuwkomer team Leo gaf Yb de Jong geen kans: 13-5. Coca-Cola ver sloeg Lob Stars: 11-7. De game was voor Riet Heynen (175), de triple voor Inge Stein (447). Bij de heren pakte Ruud Zander game (193) en Kees Driehuizen triple (482). In de B-klasse speelden Treffers gelijk tegen Pin Busters: 9-9. Tegen de Globe trotters gingen Pin Busters het schip in: 13-5. Team Z tegen Split werd in de laatste game beslist: 10-8. Gia en Her man van Meel grepen beiden game en triple: Gia (187-498) en Herman (192- 469). In de opzet kan de ene groep dienstbaar zijn aan de andere. Zo kan de groep creativiteit kleding maken voor de toneelgroep, terwijl de groep techniek bijvoorbeeld bij een toneel stuk voor geluid en belichting zorgt. Volgens de subsidieregeling heeft de PEN-jeugdcentrale recht op een kracht voor de huishoudelijke dienst en op twee sociaal- of maatschappelijk wer kers. „De concurrentie ait het vormings werk is zo groot, aldus het bestuur, dat we die sociaal werkers gewoon niet kunnen krijgen. Daarbij komt nog, dat er voor eventuele kandidaten geen woonruimte te vinden is in Velsen, zodat dé kans, dat we iemand kunnen vinden, die het hier aandurft wel erg klein is. Eigenlijk zouden we voor de huishoude- Voorlopig heeft men een onderver deling gemaakt in een werkgroep thema-avonden, waarin een bepaald thema, boek of probleem wordt be handeld en doorgesproken, een werk groep toneel-theater, die zich gaat bezighouden met vrij toneel, cabaret, groep was daarmee bezig geweest, maar men wilde teveel muziek. Het gevolg was, dat drie groepen in één weekend niet alleen te veel van het goede was, maar dat bovendien de kwaliteit van de groepen soms wel erg slecht was. en dan komen de mensen op een gegeven mo ment niet meer. Daarom hebben we nu weer een nieuwe opzet gemaakt. Don- derdagsavonds is de bovenbar open en bovendien draait dan de groep „Crea tief”. D^t is een uitstekend lopend groepje mensen, die samen met twee kunstenaars bezig zijn met allerlei crea tieve activiteiten, zoals beeldende 'kunst, handvaardigheid enz. Vrijdags draaien we een hoofdfilm met na afloop een soort jam-session, iets wat het publiek zelf moet gaan maken. Elke zaterdag blijft er een popgroep komen, terwijl er tedere zondagmiddag dansen zal zijn voor de jeugd. Vooral van dït zondagse dansfestijn wil men iets bijzonders ma ken met een soort loterij en andere gezellige dingen. Bovendien heeft de PEN-centrale sa menwerking met andere jeugdcentra in Nederland gezocht, o.a. met Paradiso om voor buitenlandse popgroepen een toer- nee langs deze centra te' organiseren. Zes Engelse groepen van hoge kwaliteit zijn al gecontracteerd en zaterdag dé achttiende komt de eerste groep in de PEN. Men heeft ook al contacten gelegd met een Poolse groep en met enkele Duitse groepen. In de pauze van de popprogramma’s worden slap-stick-films vertoond en films over de Derde Wereld. een I m de jonge I rnstig wor- :omst café lijke dienst ook een tweede kracht nodig hebben, want het is onverantwoord, dat Peter elke avond en o ok nog eens de weekends werkt”. Het is de groep er vooral om te doen om de eigen activiteiten van de jongeren te stimuleren. Daarom heeft men een ruwe opzet gemaakt, hoe men het werk wil aanpakken. In kleine teams of werkgroepen, bege leid door een deskundige teamleider wil men zich met de verschillende mogelijkheden gaan bezig houden. Samen met het bestuur zullen de teamleiders dan een kerngroep vor men, die activerend en stimulerend kan optreden. vernuisi. Dat ruimt op. Wagenweg 94, Haarlem. KvK-vergunning tot 15.1 '75 Claudia Strater verhuist. van moe- lalde. mui- Kuil- 1. Op I met sduif, (eers, 1, G. I idaal, f Een beetje treurig vertellen de drie bestuursleden, dat er daardoor van alle idealen niet zoveel is terecht gekomen. Mét de opvang van j ongeren is een voorzichtig begin gemaakt vanuit de so ciale dienst van de gemeente. Twee „man” van de dienst kwamen zo nu en dan naar de PEN-centrale als een soort overbrugging voor het gebrek aan be roepskrachten. Zij hebben echter ook gewoon hun dagelijks werk en konden daardoor ook niet alles doen, wat eigen lijk nodig is. Toen nog een van beiden om studieredenen moest ophouden, is ook dat initiatief weer teruggevallen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vier Haarlemse scho lieren hebben de diefstal van vijf brom fietsen en een inbraak in een lagere school bekend. De gestolen goederen vertegenwoordigen in totaal een waarde van 3500 gulden. De politie kwam op het spoor van de vier scholieren nadat één van hen op een gestolen bromfiets was gezien. Hij werd aangehouden en bij het verhoor kwamen de andere bromfietsen en de inbraak aan het licht. De vier jongens zijn na het verhoor naar huis gestuurd. Zo’n VPRO-avond is niet alleen inte ressant, en heeft niet alleen van achte ren naar voren kwaliteit, maar ook een typisch „eigen gezicht”, zelfs in de aan gekochte onderdelen. Ook in de Godard- film „Vivre sa vie” (die me bij herzien in geen enkel opzicht tegenviel, het zal waarschijnlijk een klassieke film blijken te zijn, zelfs het abrupte dodelijke slot was tenslotte van het begin af aan via allerlei wenken voorbereid), en het extra tekenfilmpje van „Linea” herken je dat eigen gezicht nog. In „Culemborg bijvoorbeeld” was deze vierde keer de plaatselijke politie aan de beurt. „Als ik een kwestie kan oplossen door een uur te lullen, dan doe ik dat liever dan dat ik er tien seconden op sla”, zei een der agenten, misschien wel dezelfde die zei dat hij zijn agressie kwijt kon in zijn hobby’s. Wat zijn die

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5