Autofabriek in Spanje dicht Miljoenen guldens aan prijzen worden vergeten na stakingen ARBEIDSRESERVE TOEGENOMEN MET 16,2 PERCENT Amerika houdt vast bijzonder fonds aan met 15 percent stijgen Elsevier wil PBNA Arnhem overnemen II CNV dringt aan op bouwprogram ’75 „Prijzen van landbouw moeten ■r n I NEDERLANDERS ZIJN EEN SLORDIG VOLKJE Onderhandelingen cao-groot metaal begint 13 januari Vragen over fraude bij invoer van melkpoeder FINANCIERING OLIE-IMPORT LANDBOUWSCHAP: EEG-VOORSTEL IS TE WEINIG een miljoen gulden aan prijzen ie Beste biertapper Eindhovenaar I IM i .idi ml JANUARI 13 12 (Van onze Haagse redactie) 1 3? Gemiddelden s IS GEVEN VOOR LEVEN ECONOMIE DEN HAAG. De Nederlan ders zijn een „slordig volkje”. In oude kostuums, jassen, schoenen dozen. dressoirladen of onge bruikte portemonnees en porte feuilles zitten vast en zeker nog vele loten waarop prijzen zijn gevallen met een totale waarde van een paar miljoen gulden. :n reis- ling. 3 1975 a f F ■■1 Werkloosheid dicht bij 200.000 geversvereniging FME en de vier vak- 023- l. werk- ngevinj langen aarlem. vij ver- t 1- (ADVERTENTIE) an half *r 3 OP UW antieda- aarbij u lijke in- idvoort enkele Telef. uur en De parlementariërs vragen verder of de commissie kan verklaren hoe deze voorraden melkpoeder uit Oostbloklan den ongecontroleerd in de EEG zijn ingevoerd. Steeg het aantal werklozen in december met 26.440 ofwel 16,2 percent, in decem ber 1973 bedroeg destijging tegenover november 1973 20.930 (17,9 percent) en in december 1972 11.780 (9,7 percent). zen vielen. In 1974 vloeide bijna twee miljoen gulden in de staatspot, omdat rechthebbenden op Staatsloterijprjjzen zich niet binnen het wetteljjk voorge schreven jaar na de trekking hadden gemeld. Het zijn met name de kleine prijs jes die door de ongelukkige winnaars worden „vergeten”. Die vele kleintjes maakten vorig jaar echter toch een behoorlijke grote: 1.750.000 gulden werd niet bij de Staatsloterij afge haald. De bruto-produktiewaarde in guldens van de land- en tuinbouw kon op het zelfde peil blijven als het voorgaande jaar, maar door de enorme kostenstij gingen daalde het arbeidsinkomen, ter wijl de koopkracht van de gulden ook nog met 10 percent daalde- Voor het Op het bureau van de Staatsloterij in Den Haag gaat men ervan uit dat een half percent van het totale prij zenpakket (in 1974: 350 miljoen gul den) niet word geïnd. „Een zeer laag percentage. Bij particuliere loterijen zit men veel hoger”, aldus een functi onaris van de Staatsloterij. Dat is ook wel begrijpelijk, daar de trekkingen van de Staatsloterij zowel op de tele visie als in alle dagbladen worden bekendgemaakt, met als gevolg dat die uitloting aan weinig mensen on opgemerkt voorbijgaat. Gelderland en Limburg was de toene ming zelfs 80 tot 100 pet. babj i) ver- 27. IJ- C ABC meer- ■'7 le over- ;n. i De heer Van Commenée vraagt zich af of het zo moeilijk is dat extraatje voor de bouw te bekijken als de minister wel weet dat zonder maatregelen in totaal 110.000 woningen mogelijk zijn. „Waarom komt de minister dan niet met dat programma van 110.000 wonin gen voor de dag en vertelt er dan bij dat er nog een supplement komt in verband met dat ex /aatje van ongeveer 1,2 miljard?” De bouwnijverheid en in het bijzonder de werklozen hebben er recht op te weten waar men aan toe is. Schuilevinkje spelen vindt de heer Van Commenée in de huidige omstandighe den onverantwoord. „Met 35.000 (inmid dels als 51.000 - red.) werklozen in de bouwnijverheid vinden wij dat geen be leid en hoogst laakbaar”, aldus de voor uitte rvan de Hout- en Bouwbond CNV. Gemiddeld over 1974 behoorden ruim 32.000 bouwvakarbeiders tot de geregi streerde arbeidsreserve, daarnaast 12.800 metaalbewerkers en 16.600 personen met een handels- of administratief beroep- De werkloosheid van bouwvakarbei ders vermeerde met 52 pet in vergelij king tot 1973, in Friesland, Drenthe, DEN HAAG (ANP). Het aantal werkloze mannen en vrouwen, (de geregistreerde arbeidsreserve) is in december met 26.440 of 16,2 percent toegenomen tot 189.700, maar deze stijging komt voor een belangrijk deel voor rekening van het seizoen. Dit blijkt uit de maandcijfers van het ministerie van Sociale Zaken. De werkloosheid als trend, dat wil zeggen het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de werkloosheid, steeg met 1.000 tot 164.500. De geregistreerde openstaande vraag naar arbeidskrachten is met 3.700 gedaald tot 59.100. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse regering blijft bij haar plan voor de vorming van een bijzonder fonds van 25 miljard dollar voor financiële hulp aan landen die betalingsmoeilijkheden ondervinden als gevolg van de stijging van de olieprijzen, ook nu de minister raad van de Europese Economische Ge meenschap heeft besloten steun te verle nen aan het fonds van tien a twaalf miljard dollar dat door het IMF wordt bijeengebracht. nog als verbaasd over het uitblijven van het bouwprogram 1975. Bij de behande ling van het huur- en subsidiebeleid in de Tweede Kamer, antwoordde bouwmi- nister Gruyters op een betreffende vraag, dat het bouwprogramma er nog niet is omdat hij eerst de effecten van de stimuleringsmaatregelen wil bekijken. Een woordvoerder zei dat de directie tot sluiting is overgegaan toen de ruim 7.300 arbeiders van de ochtendploeg, die twee dagen uitgesloten zijn geweest, het werk niet wilden hervatten. De stakingen zijn in november begon nen in verband met de onderhandelin gen over een nieuwe arbeidsovereen komst. Zij kregen al gauw een politiek karakter nadat de verboden „links ge oriënteerde arbeiderscommissie” de eis hadden gesteld dat men hen als de enige vertegenwoordigers van de arbeiders er kent. k ver- ette en geven Escort midde- privé toboek 08 van Sjaak Obdam, eigenaar van een Eind- hovense bar, heeft gisteren op de horeca vakbeurs Horecava ’75 in de Amsterdam se RAI het nationaal kampioenschap biertappen gewonnen. Sjaak krijgt nu Ook bij het paardenrennen blijken veel mensen hun ticket niet goed na te kijken. Vaak ook heeft men geen zin om voor een prijsje van een paar gulden in de lange rij wachtenden te gaan staah. De totalisator kon in 1974 met behulp van vele onachtzame Zorgwekkend noemde ir. Knottnerus de ontwikkelingen op het terrein van de vleesproduktie. De prijzen van de ver schillende soorten slachtrunderen daal den tot een dieptepunt, de verschillende EEG-maatregelen ter ondersteuning van de markt droegen weinig bij tot inko mensverbetering voor de producenten. De kalvermesterij beleefde door Italiaan se invoerbelemmeringen en de kwikaf- faire een moeilijk jaar en de vooruit- >nckwej en van- De slachtpluimveesector was verlies gevend en de verwachting voor de eerst komende maanden is niet hoopvol. De inkomenssituatie in de Nederlandse tuinbouw, vreesde ir. Knottnerus, zal het afgelopen jaar slechter blijken te zijn geweest dan de laatste jaren het geval was directie grootste Spanje, on uit. mputer- is. do-1 ie we- ms en ■eg 44, voor een jaar de wisselbokaal in bezit. De bokaal werd voor deze gelegenheid volgetapt met het kostelijke gerstenat, dat de nieuwe kampioen zich goed liet smaken. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen, niet voor seizoen gecorrigeerd, steeg in de verslagmaand in alle provin cies. Deze stijging was relatief groot in Friesland, Drenthe en Overijssel, maar daarentegen beperkt in Utrecht, Noord en Zuid-Holland. De arbeidsreserve van bouwvakarbei ders bedroeg eind december 51.100. Dit aantal was 18-800 hoger dan een jaar daarvoor. Tegenover dit zeer hoge gere gistreerde aanbod stond een geregistreer de vraag van sleshts 2.800. Deze vraag was in december 1973 circa 1.000 hoger. De ongunstige vraag- en aanbodcijfers worden thans uiteraard mede beïnvloed de fiscale en sociale 1974 een aanvang ge- Knottnerus vond toch vlak van de sociale zichten voor 1975 zijn niet rooskleurig. In de varkenshouderij leidde de gestage produktie-uitbreidlng in de gemeenschap tot een prijsdaling die samenviel met de malaise in de hele vleessector, terwijl voor het eerstkomende halfjaar nauwe lijks enige verbetering valt te verwach ten. Van de totale gemiddelde mannelijk arbeidsreserve in 1974 was 20,8 pet jon ger dan 23 jaar, in 1973 15,3 pet. Bij de vrouwen het aandeel van de jongeren beneden 23 jaar in 1974 41,9 pet en in 1973 36 pet. tweede achtereenvolgende jaar ging het inkomen in de landbouw ten opzichte van het gemiddelde Nederlandse inko men achteruit. In het oogstjaar 1972 was het nog 105 percent van dat gemiddelde inkomen, in 1973 en 1974 was het tot respectievelijk 85 en 67 percent gedaald. paardengokkers een kleine twee ton aan haar middelen toevoegen. (Van alle inkomsten komt 80 percent bij het publiek terug. Van de overige 20 percent ontvangt onder meer de stichting Nederlandse Draf- en Ren sport een deel, terwijl het ministerie van Landbouw een deel ontvangt voor het fonds voor veefokkers). De particuliere loterijen blijven ook ieder jaar met geld zitten. Op merkelijk voorbeeld is wel de 20ste loterij van het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). Van de 48.000 gulden aan prijzen kon meer dan een kwart, 12.375 gulden, niet worden uitgekeerd omdat de prijswinnaars niet kwamen opdagen. AMSTERDAM (ANP). Er zijn on- derhandefingen aan de gang over de toetreding van Koninklijke PBNA BV in Arnhem tot de groep informatiesyste men van de NV Uitgeversmaatschappij Elsevier te Amsterdam, waartoe onder meer Excerpta Medica behoort, en waarin de afdeling leersystemen verder tot ontwikkeling zal worden gebracht. Bij PBNA werken circa 240 personeels leden, terwijl circa 1200 mensen als part time deskundige aan het instituut ver- -*sw -- '-’Isevier mee. De werkloosheid van confectieperso- neel overtreft momenteel de geregi streerde vraag, met name in Drenthe, Overijssel, Noord- en Zuid-Holland en Limburg. Een jaar geleden was er in DEN HAAG (ANP) Het voorstel van de Europese commissie om voor het komende prijsjaar de Europese land bouwprijzen met gemiddeld S percent te verhogen schiet tekort. Er moet een verhoging met gemiddeld 15 percent ko men, zoals de EEG-landbouworganisatie COPA heeft voorgesteld. Dit standpunt heeft het bestuur van het Landbouw schap gisteren in zijn vergadering inge nomen. Velen zijn het papiertje gewoon vergeten, mogelijk is het lot mee de wasmachine ingegaan, met als gevolg dat bijvoorbeeld de Nederlandse schatkist ieder jaar weer wordt ge spekt door mensen die er geen flauw benul van hebben dat zij in de prij- Gemiddeld over 1974 bedroeg de gere gistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen 143.200. In 1952 (het jaar met het hoogste absolute aantal werklozen vóór 1974) werd een arbeidsreserve van gemiddeld 139.200 geregistreerd. Door de geringere omvang van de beroepsbevol king destijds lag de geregistreerde ar beidsreserve, in percenten van de afhan kelijke beroepsbevolking gemeten, in 1952 echter duidelijk hoger (namelijk 4,7 pet) dan in 1974 (3,5 pet). Bij de voetbaltoto en de lotto wordt praktisch geen geld overgehou den, omdat de winnaars automatisch DEN HAAG (ANP). De onderhan delingen over de c a o voor de metaalin dustrie (groot-metaal) zuilen op maan dag 13 januari beginnen. Zij zullen wor den voortgezet op donderdag 16 januari en op dinsdag 21 januari. De onderhandelingen tussen de werk- door het voor de bouw ongunstige sei zoen, aldus Sociale Zaken. Ex-grenspendelaars maken thans een geringer deel uit van de arbeidsreserve dan een jaar geleden: in Limburg be draagt dit aandeel nu 14,4 pet tegen 18 pet eind december 1973. Voor Groningen waren deze percentages respectievelijk 5,1 en 11,2. De daling van genoemd aandeel houdt verband met de in 1974 naar verhouding geringere trek van Ne derlandse werknemers naar het buiten land, met name naar de Duitse bouwnij verheid, door de ongunstige werkgele genheidsontwikkeling aldaar. Bij de vrouwen steeg de arbeidsreser ve met ruim 1.100 tot 36.600, De muta ties per provincie waren in het algemeen gering. UTRECHT (ANP). De voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, de heer D. van Commenée, toont zich in het orgaan van zijn bond „De Opbouw” Voor de mannen bedroegen de jaarcij fers in 1973 en 1974 respectievelijk 95.050 en 114.390, overeenkomend met een stijging van 20,4 pet. Bij de vrouwen was de stijging nog groter, namelijk 31,1 pet. Hier nam het jaargemiddelde toe van 21.980 in 1973 tot 28.820 in 1974. I van g vanal rstoors- 02520- BRUSSEL (ANP). Twee Nederland se leden van het Europees parlement (Scholten en De Koning) hebben de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EEG, vragen gesteld. Ze willen weten of een Nederlands krante- bericht juist is, dat stelt dat op grote schaal onregelmatigheden zijn ontdekt over de verwerking van uit Oostbloklan den ingevoerde magere melkpoeder tot veevoer. Philips kleuren televisie Het KWF noemt 1974 wel een bij zonder jaar. Het komt niet ieder jaar voor dat men met een kwart van het prijzengeld blijft zitten. Een woord voerder van het KWF: „Bij voor gaande loterijen hielden we veel minder over. Mogelijk hebben vorig jaar in de zomer veel buitenlanders loten gekocht. Ze kostten maar 1,25 en men heeft daarbij mogelijk alleen aan de goede bestemming van het geld gedacht”. Hoewel de reclameter- mijn van de 20ste KWF-loterij is verlopen, kunnen de mensen die nog een winnend lot zouden vinden toch nog hun geld krijgen. „Onze goede naam willen we niet verspelen”, zo redeneert men bij het Koningin Wil helmina Fonds. bonden zullen worden gevoerd in de raad van overleg in de metaalindustrie. De vakbonden hebben, zoals is bericht, voorgesteld een cao aan te gaan voor drie jaar en bij het begin van het con- tract' 1 januari 1975, een salarisverho ging te geven van twee percent. De drie industriebonden zijn voorstanders van een verdeling daarvan voor de helft in centen en percenten- De Unie BLHP is er voor de salarisverhoging geheel in percenten te geven. U LI Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluid en de uiterst u als u straks de gelukkige winnaar bent comfortabele bediening.Dit is pas échtTV van deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft een ontvanger. U geniet van het royale 66 cm winkelwaarde van 2645,en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B V. p. dat uit gelijk is. e koffie Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, Robert Anderson, verklaarde giste ren dat het plan van minister Kissinger beslist moet worden uitgevoerd. Hij zei dat beide plannen kunnen worden uitge voerd en bevestigde daarmee dat minis ter Kissinger van plan is naast het IMF- fonds ook het bijzondere fonds van 25 miljard dollar door te drukken. De Verenigde Staten gaan er volgens Anderson van uit dat het plan van Kissinger nog dit jaar kan worden aan genomen en door de parlementen van de deelnemende landen kan worden gerati ficeerd. De Verenigde Staten dringen er bij de Wereldbank en andere internationale fi nanciële instellingen op aan geen royale leningen meer te verstrekken aan olierij ke landen, zo hebben topfunctionarissen in Washington meegedeeld. Ze verklaar den dat de regering Ford haar geduld met de internationale instellingen ver liest en er bang voor is dat het Congres zal besluiten dat de Verenigde Staten hun steun aan de Wereldbank moeten opzeggen. John Bushel, plaatsvervangend onder minister van Financiën voor zaken die ontwikkelingslanden betreffen, zei woensdag dat de internationale financië le instellingen banken van de OPEC (organisatie van olie-exporterende lan den) zullen orden als de Verenigde Staten zich terugtrekken, een gang van zaken waar niemand baat bij zou heb ben. Na de verhoging van de olieprijzen met 400 percent hebben de Verenigde Staten ermee ingestemd dat leningen die al eerder aan de olielanden waren toe gezegd door zouden gaan. De Amerikaanse regering is van me ning dat de olielanden met hun voortdu rend toenemende monetaire reserves voor deskundige of technische bijstand die ze van de internationale instellingen nodig hebben moeten betalen. Ir- Knottnerus herinnerde aan de on rust onder de agrarische bevolking in het afgelopen jaar en aan het bedrag van 115 miljoen waarmee de Neder landse regering, na de massale bijeen komst in het Gaigewaard-stadion in Utrecht, over de brug kwam. Dat bedrag is de afgelopen weken uitgekeerd in de vorm van toeslagen, terwijl het Land bouwschap een uitkering via de btw had willen hebben. Allerlei klachten over de toeslagregeling moet men nu niet bij het landbouwschap indienen, waarschuwde de voorzitter, want ze horen thuis bij het ministerie van Landbouw. Voor de tussentijds ver hoging van de EEG-landbouwprijzen had voorzitter Knottnerus wel waardering, maar hij vond ook dat ze te laat van kracht is geworden omdat vele produkten al wa ren verkocht. Met de oplossing van problemen op het gebied van wetgeving is in maakt, maar ir. dat er op het zekerheid voor de zelfstandige nog maar weinig vooruitgang is geboekt. Waardering uitte ir. Knottnerus voor de oogsthulp van militairen en van tal loze scholieren- Hij hoopte dat de door de overheid getroffen bodemvoorziening oogstschade nu zo snel mogelijk uitge keerd wordt en dat van de financiële mogelijkheden van de rijksgroepsrege ling zelfstandigen vlot gebruik gemaakt zal worden. BARCELONA(UPI). De van het autoconcern „Seat” de industriële onderneming van heeft gisteren haar fabrieken in Barce lona voor onbepaalde tijd gesloten na een reeks wilde stakingen van de 30.000 arbeiders. iedere provincie nog sprake van een groot (geregistreerd) vraagoverschot. Eind december stonden 8.660 school verlaters beneden 23 jaar bij de arbeids bureaus ingeschreven, tegen 3.620 een jaar daarvoor- De stijging ten opzichte van 1973 is vooral groot in de leeftijds groep beneden 19 jaar. Het bestuur vindt wel dat er, zoals door de Europese commissie is voorge steld, een concreet begin gemaakt moet worden met herstel van de vrije ge meenschappelijke markt via afbraak van de monetaire compenserende grensbe dragen. Bij de door de Europese com missie voorgestelde prijsverhogingen is afschaffing of vermindering van die compenserende bedragen echter nog niet te aanvaarden. „Voor de land- en tuinbouw ongetwij feld een uitzonderlijk jaar, waaraan ve len nare herinneringen zullen overhou den”. Aldus herdacht ir. C. S Knottne rus, voorzitter van het Landbouwschap, gisteren in zijn nieuwjaarsrede het jaar 1974. Zijn nare herinneringen lagen bij de „miserabele prijsontwikkeling” in de vleessector, de voorthollende inflatie, de zeer moeilijke ontwikkelingen in de EEG, de energiecrisis en zeker niet in het minst de weersomstandigheden. Hij was er blij mee, dat, ondanks de problemen in de EEG, het vrije goede renverkeer grotendeels gehandhaafd bleef. Dat een goed werkende markt voor de Nederlandse land- en tuinbouw van grote betekenis is blijkt opnieuw uit de geldwaarde van de agrarische uitvoer, die in 1974 tot boven de 17 miljard gulden steeg. Toch heeft de landbouw in het afgelopen jaar de ene klap na de andere moeten opvangen. Behalve de reeds eerder vermelde narigheden noem de de heer Knottnerus nu ook het ver dwijnen van de revaluatieeompensatie- een girokaart thuis krijgen. Toch blijken er nog mensen te zijn, die geen giro hebben en daarom met een cheque naar het postkantoor moeten, voor wie die moeite te veel is, of die domweg vergeten die che que te verzilveren. De sporttoto kan hierdoor per jaar enkele honderden guldens niet kwijt. lil 4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13