VANDAAG START IN BEVERWIJK EK 47/1 Deelnemers Beverwijk O.S. Montreal bedreigd door staking Nieuwe periode damesschaatsen Gerard Maarse optimistisch Holmström debuteert zondag in Bordeaux SP0RK8ÜM Honkbalnegental zonder „chef” „OVER ATJE NIET GETREURD” ws sfüa. A „HAARLEM HEEFT GEEN RECHTEN” iü Sommige charmante dingen vanvroeger tfn er nog steeds. J feite- IP’ f Ik SPORT DONDERDAG 9 1975 JANUARI „Onwaar” (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Terwijl nu ook de laatste erekrans van Atje Keu- len-Deelstra bezig is te verwelken, begint het Nederlandse dames schaatsen aan een nieuw tijdperk. De overwinningsroes van de taaie Friezin valt immers als de kurk waarop de kernploeg van Gerard Maarse de laatste jaren dreef. Over het vertrek van Atje is binnen de gelederen van de selectie echter niet getreurd. Verre van dat zelfs, getuige Maarse’s uitspraak: „Over het algemeen wordt het als plezie rig ervaren, dat ze er niet meer bij is.” WW’//&L tf 9-;. ig Jean Bessems rekent zich niet tot de favorieten i (Van onze sportredactie) ziet als er s Stenzel ais de gevaarljjkste outsiders”, verklaart hij uiterst voorzichtig. s THEO KLEIN Jean Bessems: „Met of zonder Belgen, die titel blijft me veel waard.” >p drie (Van onze sportredactie) Lord Killanin: „Zeer bezorgd.” Gerard Maarse: „Successen komen wel wee: (ADVERTENTIE) c s Maarse wees er al op, een tijdperk zonder Atje Keulen betekent internatio naal, dat er minder geoogst zal worden, althans in eerste instantie. Bij de eerste wedstrijden van internationale allure is dit meteen al duidelijk geworden. Cana dese, Oost- en Westduitse rijdsters reke nen vrij gedecideerd af met de gekort wiekte Nederlandse top, maar verontrus tend is dat volgens Maarse allerminst. Ondanks deze duidelijke taal zal de KNVB, in casu Jan Huybregts, deze kwestie verder uit gaan werken. Hij vertelt: „Het zal niet eenvoudig zijn, maar wanneer die clausule inderdaad in ons schrijven staat, dan zullen we toch doordrukken, desnoods moet dan de FIFA maar ingeschakeld worden.” op Holmström leggen, ook niet nu hij als beroeps voetballer in Frankrijk is gaan spelen.” zodat België dit jaar als de grote afwezi ge gekwalificeerd moet worden. ie ,n e e d e 1 e 1 a r l. g rk te ap ia- let ten o a e er RK g- )P en er or is W. K. E. M. en) L. B J. rse E. m- le- >an el- ar- »u- let icht m an ar >1- n- •m iet nd at. iet te x- 31 et en ve de :es op m. de er a- eh en ht o- de an ik, >s it e e >r .1. n n n le Voordat Maarse’s selectie evenwel in ternationaal flink aan de tand wordt gevoeld, wordt eerst op nationaal niveau om de erfenis van Atje Keulen gestre den. Vandaag keert Maarse per trein terug uit Inzell met het vijftal Sijtje van de Lende, Sippie Tigchelaar, Sophie Westenbroek, Annie Borckink en Haits- ke Pijlman voor het Nederlandse titelge vecht in Assen. meer met haar uit. Het trainingskamp in Inzell had ze ook niet mee kunnen maken. Het spijt me voor iedereen die vindt dat Pietie Postma is tegengevallen, maar ik wil er wel even op wijzen dat ze in West- en Oost-Berlijn drie keer eerste was van de Nederlandse dames”. De opvatting van Kort ontlokt aan Maarse in eerste instantie een standpunt over de capaciteiten van de Friese trai ner. Maar dat moet maar niet in de krant, vindt Maarse. Wel wil hij in de openbaarheid kwijt: „Van een misluk king is helemaal niets waar. Pietie Post ma zou vanaf half oktober tot en met de wedstrijden in Berlijn het programma van de kernploeg meemaken. Dat was gewoon de afspraak. In verband met haar school kon ik daarna geen kant „Pietie Postma is een ontzettend groot talent, maar ze moet nog wel leren dat internationaal schaatsen heel wat anders is dan op één been jeugdkampioen van Nederland te worden. Ze is van huis en moet daardoor een stukje heimwee zien te overwinnen. Dat ze niet opgewassen zou zijn tegen de sfeer in dé kernploeg, is flauwekul. Dat zal ook niemand haar zelf horen zeggen”. Jean Bessems, die naast het kader 47/1 een voorkeur heeft voor bandstoten en 71/2, heeft zich ondanks alle hindernis sen toch speciaal op het Beverwijkse toernooi voorbereid. Hoewel in theorie zijn papieren misschien niet zo overtui gen, wil hij de kans om nu al in de buurt van de continentale titel te ko men, niet voorbij laten gaan. Een voor delig puntje is wellicht de afwezigheid van Belgische vertegenwoordigers in de Beverwijkse sporthal. België, Europees biljartnatie bij uitstek, heeft dit jaar namelijk geen nationale kampioen 47/1. In de periode dat die titelstrijd verspeeld had moeten worden, staakten de Belgi sche biljarters uiit protest tegen de in- Vbëring van een nieuw toernooisysteem door de Belgische biljartbond. Pogingen om dan maar de kampioen van vorig jaar af te vaardigen leden schipbreuk, Bij Haarlem, dat Holmström inder tijd met geld toe ruilde voor Wytze Couperus (omgerekend werd er in totaal voor een waarde van ongeveer 150.000 aan ADO overgemaakt), is men yerwonderd over de reactie van de Deense secretaris en de Franse directeur op de brief van de club. Volgens de damescoach valt er weinig te zeggen over de krachtsverhouding. „Ze zijn allemaal tegen elkaar opgewas sen. Ik durf beslist niet te zeggen wie de grootste favoriet is. Het algemeen week einde hebben ze in Inzell sterk gereden. Op het korte werk is Haitske Pijlman er het meest uitgesprongen en ook op de 1000 en 1500 meter kan ze ver komen”. „Maar uitgaande van de slechtere weersomstandigheden in Nederland ge loof ik, dat het voor haar toch te zwaar zal worden. Wind is voor haar uitgeba lanceerde manier van rijden een nadeel, maar ze blijft zonder meer een ras- paardje. De routiniers zullen het onder ling gaan uitmaken wie kampioen wordt. Indringers van buiten verwacht ik niet' Ik ben wel zo ijdel om dat te kunnen zeggen. Als ik de situatie zo overzie, de concentratie in de ploeg en de onderlinge verstandhouding, geloof ik niet dat we voor verrassingen komen te staan. Misschien kan iemand zich op een bepaalde afstand tussen de kernploeg dringen, maar als alles normaal verloopt zal het daarbij blijven”. In de dameskernploeg werden gedu rende het voorseizoen met hoge ver wachtingen de prestaties van de debute rende Pietie Postma gadegeslagen. De jeugdige Friezin haakte evenwel voortij dig af en traint nu weer in de Friese selectie van Wybe Kort, die verbitterd constateerde, dat zijn gekoesterde talent in technisch opzicht achteruit is gegaan. „Holmström is nu gewoon lid van de voetbalclub Bordeaux”, vertelt de secretaris van de Deense voetbalbond zonder omwegen, „ik ken Niels erg goed. Hij is hier verschillende keren op mijn kantoor geweest om de transfer met Bordeaux te regelen. Hij heeft me daarbij een brief van Haar lem laten zien, waarin de club af stand doet van alle verplichtingen. Daar was geen twijfel over mogelijk. Haarlem kan geen enkele claim meer Ook de president van het Internatio naal Olympisch Comité, Lord Killanin, heeft woensdag zijn bezorgdheid geuit of de Olympische installaties wel op tijd gereed zullen zijn. „Wij zijn zeer, zeer bezorgd”, aldus Lord Killanin in een telefonisch interview met twee dagbla den in Montreal. „Ik geloof niet dat er ooit Olympische Spelen zijn gehouden, waarbij er geen paniek was over de trage vordering van de stadions. Maar waar ik me het meest bezorgd over maak met betrekking tot Montreal is dat het daar gaat om de belangrijkste stadions, atletiek en zwem men.” De nu al zes weken durende staking van de betonvlechters, die de bouwacti viteit in Montreal grotendeels heeft lam gelegd, is nog steeds niet aan het verlo pen en een oplossing lijkt nog niet in zicht. Als de staking voortduurt blijft er naar alle waarschijnlijkheid te weinig tijd over om het 70.000 plaatsen tellende hoofdstadion, het zwembad, het velo droom en het Olympisch dorp te vol tooien. Volgens minister Coumoyer zijn de spelen zo ernstig in gevaar, dat men rekening moet houden met de mogelijk heid dat ze niet door zullen gaan, als de stakers niet tegen het midden van de komende week aan het werk zijn. Minister Cournoyer vertelde voor het begin van de vergadering het niet uitge sloten te achten dat het kabinet gebruik zal maken van enkele recente wetswijzi gingen, die de Minister van Arbeid de bevoegdheid geeft in te grijpen bij con flicten in de bouwnijverheid, speciaal waar het de lonen betreft. Dit laatste is de inzet van de staking van de beton vlechters. Het mag van weinig eerbied getuigen voor de vrouw, die de bloedeloze dames- schaatssport volop in de belangstelling bracht, maar Gerard Maarse wenst de realiteit niet uit de weg te gaan. „Na tuurlijk”, zegt hij, „zullen we haar mis sen in de internationale krachtsverhou ding, maar voor de andere meisjes is het beter zo. Atje drukte altijd een stempel op de ploeg en ik geef toe dat de training wei eens wat overtrokken op haar werd afgestemd. Dit ging dan ten koste van de anderen. Atje wilde bij voorbeeld in de training wedstrijden rij den. Als iemand een rondje van 36 had gereden, stapte ze niet eerder van het ijs nadat ze er een van 35,8 had gemaakt. Heus, ik denk dat Atje ons meer mist dan wij haar”. „De afgelopen weken zijn we dichter naar de buitenlandse concurrentie toege groeid. Een week of drie geleden waren de beide Canadese meisjes Cathy Priest- ner en Sylvia Burka sterker, maar ze zijn ten opzichte van ons nu erg terug gevallen. Ze zullen het zeker niet red den, als er ook nog eehs een kilometer gereden moet worden”- Of er nu nog enige eer aan te behalen is, valt echter te betwijfelen, want ook in Bordeaux is men geens zins van plan nog een cent aan Haarlem uit te keren. Directeur Par rot van Bordeaux vastbesloten: „Voor Holmström hier een tweeënhalfjarig contract tekende hebben wij deze he le zaak tot op de bodem uitgezocht. We hebben een brief van Haarlem gelezen, waarin die club afstand deed van de rechten op Holmström. We hebben dat tevens aan de Franse voetbalbond voorgelegd ook in Parijs had men geen enkel bezwaar. Voor ons is de zaak al lang rond. Holmström heeft zijn geld gekregen (hoeveel is geheim, red.) en daarmee uit.” MONTREAL (Reuter). „Het gevaar dat de Olympische Zomerspefen van 1976 niet doorgaan of dat de wedstrjjd- accommodaties er aanzienlijk soberder zullen uitzien dan gepland, is niet denk beeldig als de staking van de beton vlechters niet binnen een week voorbij is.” Dit heeft de minister van Arbeid van Quebec, Jean Cournoyer, woensdag avond gezegd. De ministerraad van de provincie Quebec kwam woensdag in de hoofdstad Quebec bijeen om zich onder meer te beraden over de achterstand, die het Olympische bouwprogramma heeft opgelopen. BEVERWIJK. Aan het toernooi om het Europees kampioenschap an- kerkader 47/1, van vandaag tot en met zondag in de Beverwijkse sport hal, wordt deelgenomen door de nummers één en twee van West- Duitsland, Oostenrijk en Nederland en de kampioenen van Spanje en Frankrijk. Toch was het Bessems, die bij de laatste directe confrontatie met Euro pees kampioen Hans Vultink zegevierde. Dat gebeurde tijdens de nationale titel strijd in deze spelsoort, die in november vorig jaar in Berkhout wérd afgewerkt. Vultink haalde daar weliswaar verreweg het beste gemiddelde (23.61) tegen Bes sems (19.26), maar de finale en daar mee de nationale titel ging naar de Limburger. Het was zijn eerste nationale kampi oenschap in deze moeilijkste spelsoort. Eerder haalde hij al wel titels binnen in 47/2 en 71/2 (drie in totaal). Omdat Hans Vultink als Europees kampioen het recht behield zijn titel in Beverwijk te mogen verdedigen, ontstond de voor het Nederlandse publiek aantrekkelijke situ atie met twee Nederlanders in een veld van acht. Eigenlijk had Jean Bessems daar niet meer op gerekend. „Ik heb dit jaar niet veel kans gehad om te trainen. Tot aan het Nederlands kampioenschap 47/1 had ik alle toernooien slecht ge speeld, Het was daarom voor mij ook een verrassing dat ik in Berkhout het kampioenschap kon behalen”, aldus de Limburger. Een jaar of drie geleden kondigde hij al aan dat men de eerstvolgende seizoe- KOPENHAGEN/BORDEAUX. Aan staande zondag maakt Niels Holmström, de nu 27-jarige Deense spits, die in 1970 na een half uurtje voetbal bij Haarlem werd afgekeurd, zijn debuut bij de Franse eredivisie club Bordeaux in de wedstrijd tegen Sochaux. Dit ondanks de pogingen van de voetbalvereniging Haarlem om alsnog een transferbedrag los te krijgen voor de Deen, die als amateur overschrijving kreeg naar Bordeaux en derhalve al het geld dat daarmee gemoeid was in eigen zak heeft kun nen steken. Zoals bekend, verzocht Haarlem de KNVB al vorige maand contact op te nemen met de Deense voetbalbond, omdat men van mening is dat Holmström alleen als amateur vrij was te gaan en staan waar hij wilde. Nu er echter een profcontract met de Europese topscorer is opge maakt, wil Haarlem geld zien. nen van hem niet te veel hoefde ver wachten. Bessems: „Ja, dat kwam zo. Ik ben van beroep eigenlijk machinebank werker. Om mijn tijd beter te kunnen verdelen trad ik een paar jaar geleden in dienst bij een biljartfabrikant. Dat beviel me na verloop van tijd toch niet. Ik ging terug in mijn oude vak. Om toch voldoende gelegenheid voor trainin gen te houden, ben ik begonnen met de bouw van een biljartzaaltje in de tuin bij ons huis. Normaal oefende ik in het café van mijn ouders. Maar daardoor verloor ik te veel tijd aan heen en weer gereis. „Dit jaar hoopt hij zijn privé-biljart- domein af te bouwen. Dan pas begint voor zijn eigen gevoel zijn grote sprong naar de internationale top. Bessems: „Wanneer sommige mensen denken dat ik geen ambities in die richting heb, dan is dat onjuist. Het lijkt misschien zo, maar dat komt uitsluitend omdat ik me de laatste tijd niet optimaal heb kunnen voorbereiden. Wanneer je de hele dag gewerkt hebt, ga je nu eenmaal minder geconcentreerd naar een toernooi toe. Volgend seizoen komt daar verbete ring in. Ik ben nu vijf jaar ereklassen Ik heb het gevoel dat ik nog jaarlijks vorderingen maak, al blijkt dat mis schien niet zo uit mijn moyenne. Nu komt de tijd dat ik het toch binnen twee, drie jaar moet gaan maken, anders lukt het nooit meer,” De Limburgse biljartcrack vindt dat voor zijn doen kennelijk toch nog te krasse taal. Daarom laat hij er direct op volgen: „Daarmee wil ik niet zeggen dat ik vanaf volgend jaar ineens Vultink weg kan spelen. Zeker niet. Die staat momenteel zo sterk te biljarten, dat ik al blij ben als ik tegen hem een gemiddel de van één overwinning op vier wedstrij den, zoals in het vorig jaar het geval was, blijf houden.” CADIER EN KEER. Voor de 30-jarige Jean Bessems vormt de Europese titel- wedstrijd 47/1, die vanaf vandaag in Beverwijk wordt gehouden, de eerste mogelijk heid om op internationaal niveau uit de schaduw van Henk Vultink te treden. Niet dat de bescheiden Limburger daar nu zelf in gelooft. „Ik zie Vultink, samen met de Fransman Connesson, als de grote favoriet. Ik beschouw mezelf met Müller en Secretaris Arnoldy: „Wij hebben daarin inderdaad een einde gemaakt aan onze overeenkomst en alle rech ten en plichten die daarmee verband hielden. Maar wel in de situatie dat Holmström was af gekeurd als voet baller. Nu hij toch weer als professi onal gaat spelen wordt het een heel andere zaak. Onder deze omstandig heden kan Haarlem wel degelijk weer rechten doen gelden.” Het valt echter te betwijfelen of daar nu nog iemand naar wil luisteren. Kersverse Nottingham-manager Brian Clough boekte zijn eerste succes. Zijn ploeg wipte via een 0-1 overwinning Tottenham Hotspur uit het toernooi om de FA-Cup, de beker waar amateur- én profploegen in Enge land om strijden. Derby County versloeg Orient met 2-1. Nico Rijnders is nu afgekeurd voor alle activiteiten in de sport wat betekent dat hij zijn trainersfunctie bij Racing Harelbeke moet opgeven. Aan het jubileum-toernooi van FC Twente eind juli zullen Anderlecht, Arsenal en Hertha BSC deelnemen. Tine Zwaan ging in San Francisco ten on der tegen de Franse tennisster Frangoise Dürr: 1-6, 1-6. Betty Stöve verloor verrassend van de jonge Amerikaanse Robin Tenney: 7-6, 2-6 en 3-6. Denemarken won in Kopenhagen het bad mintonduel met Engeland. De overwinningen in het enkelspel gingen alle naar de Denen (Pri, Delfs en Lene Koppen). De Engelsen veroverden drie van de vier dubbels via ondermeer Gillian Gllks, Talbot en Stuart. De Mexicaanse bokser Canto pakte In Sendai de wereldtitel (WBC) In het vllegga- wicht door de Japanse titelverdediger Oguma op punten te verslaan. De Tsjech Hort leidt in het schaaktoer nooi van Hastings ook na de tiende rond*. Hij heeft tien punten, Anderaaon la twaadte met zes punten en één afgebroken partij. In Zeist heeft men de laatste we ken echter geen enkel initiatief geho- men. Jan Huybregts, secretaris be taald voetbal KNVB, belast met deze zaak, vertelt: „Ik moet nog altijd de copie van ons schrijven aan de Deen se bond op laten zoeken. Er staat me namelijk iets van bij, dat daar een clausule in stond die over die ama- teurbepaling ging.” De raderen in De- nemraken en Frankrijk draaien ech ter sneller, want intussen is Holmström al naar Bordeaux ver huisd en de transfer tussen de Franse voetbalclub en de Deense bond al in kannen en kruiken. Opzienbarend waren onlangs in Ber lijn de verrichtingen van de Oostduitse dames en herenschaatsers. Maarse: „De DDR is een probleem op zich. Er wor den bij het opvoeren van de prestaties duidelijk middelen gehanteerd die in onze ogen erg verwerpelijk zijn. Keihard wordt er met hormonen gewerkt. Een Oostduitse sportarts, die naar het Westen is gevlucht, heeft dit tegenover Herbert Höfl, de trainer van de Westduitse schaatsselecties, bevestigd. Volgens die arts wordt er met doping gewerkt, die in de urine geen sporen achterlaat. Ze rijden trouwens ook als robotten, die Oostduitse meisjes, maar wel hard. Of zij het op een dergelijke manier een heel seizoen kunnen volhouden, is nog maar de vraag. Trouwens, ze mogen maar één deelneemster naar de wereld kampioenschappen sturen. We zullen daarom wel weer het meeste gevaar moeten verwachten van de Russinnen. Van hen heb ik erg goede tijden ge hoord, maar ja, dat is in Alma Ata natuurlijk niets bijzonders”. Bessems: „Het zou natuurlijk aantrek kelijker geweest zijn wanneer een Ceu- lemans, Schrauwen of Dielis meegedaan had. Maar voor mij persoonlijk maakt dat niets uit. Ik ben nog nooit Europees kampioen geweest. Wanneer ik er in zou slagen om dit kampioenschap te pakken, dan zou dat me even lief zijn, ook zonder Belgen.” Het deelnemersveld volgt uit: Hans Vultink: (37 jaar) titelverdedi ger. Grote favoriet voor prolongatie van zijn Europees kampioenschap. Meervoudig nationale kampioen op driebanden na alle spelsoor- ten. Tweevoudig wereldkampioen 47/2. Moyenne nationale kampioen schap: 23.61. Jean Bessems: (30) Nederlands kampioen. Heeft nationale titels op zijn naam in 47/2 en 71/2. Moy. 19.26. Dieter Müller: (31) Westduits kam pioen. Europees kampioen 47/1 in ’69 én ’70. Veelzijdig kadrist, grote capa citeiten, gevreesd om zijn vechtlust. Moy. 23.07. José Galvez Manzano: (44). Spaans kampioen. Europees titelhouder 47/1 in ’72 en ’73. Moy. 14.12. Franz Stenzel: (33) Oostenrijks kampioen. Snel opkomend veelzijdig biljarter. Moy. 20.00. Francis Connesson: (28) Frans kampioen. Algemeen erkend als op volger van Jean Marty. Moy. 21.08. Johan Scherz: (42) Routinier in ve le Europese kampioenschappen. Tweede man van Oostenrijk. Moy. 19.85. Günther Siebert: (32) Expert in bandstoten, daarnaast Europees kam pioen 47/2. Tweede man West-Duits- land. Moy. 14.00. AMSTERDAM (ANP). De functie van chef d’equipe bij het Nederlandse honkbalnegental is afgeschaft. Na de bevindingen van de laatste Haarlemse Honkbalweek met Aart Kruys heeft het bondsbestuur besloten een andere weg te gaan bewandelen. Kruys wilde namelijk ook medezeg genschap hebben bij de keuze van de spelers en de samenstelling van de ploeg en daar wilde de Amerikaanse coach Ernie Myers niets van weten. Het is vrijwel zeker dat Myers, geassisteerd door Hamilton Richardson, ook in Bar celona, tijdens de EK’75, de Nederlandse formatie zal coachen. De KNBSB besloot de gekritiseerde regio/steden-competitie dit jaar in twee weekends te laten verspelen. O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17