ASTON MARTIN: PER TRADITIE FAILLIET Vonhoff heeft zorgen over de Knelpnfim wegen dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Vanavond ,1 IT w In grote steden WIEL* WEG „Kerken zijn M BJ arm” Wagen voor hap warme i: Sportman Lvanhetjaarj Hotel-Café-Rest. VAN AKEN l I’ w PuzzelM» Veronicawetten Rabbani 2 1 Rabbani 1 Actie gepresenteerd ZEEPOSTVERZENDING Dj en Portugal-actie iili 13 1 o JANUARI 19 7 5 VARIA F 11 I Telefoon 023 - 324365 - 324709 (20.23- AVRO NED.n) Ui 5 Kijk nu al naar de vz R IJ D A G ^|7' OPRUIMINGSKOOPJES ADVERTENTIE) MfflK LEZERS MEVR. A. KEIZER, Haarlem. J. J. VOOGD, Haarlem. J. NIJBURG, Zandvoort. DR. M. KRUKZIENER, Heemstede. 6 FT 3 i. Puzzel w lïte 15 [U 1 1 20 118 9 IÏ6 1' 23 UT K4 !2 PUZZEL NUMMER 2 28 36 6A 58 FP [74 73 (ADVERTENTIE) X 51 soort bomen Tot Oplossing puzzel nummer 1- oud-katholieken (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nis R '4 Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Horizontaal: 1 duur van eb en vloed; 2. collectieve arbiedsovereenkomst (afk.) 5. boom 8. voegwoord 10. zangnoot. 11. plaats in Noord-Holland 14. persoonlijk voornaamwoord 16. van het jaar. 18. rij- dier 19. rivier in Duitsland 21. schenking 23. gebouw in Amsterdam (afk.). 24. vlek 25. staaf 26. oosterse titel 27. deel van het dak 28. boom 30. speelgoed 32. be stemming 34. dun. 36 hinder 40 zijvivier van de Donau. 42. plaats in Zeeland. 43. vloeistof 45 telwoord 48. spoedig 50. beet 52. vogel 53. rivier (Spaans) 55. aanwij zend voornaamwoord 56. oosterse jon gensnaam. 57. bundel. 59. ploegsnede. 61. vogel 63 kleur 65 enkelspel. 66. rustige 68. reus. 70. ambtshalve (Lat. afk.). 71. plaats in Utrecht. 74. gewicht (afk.). 75. godsdienst (afk.) 76. kern; 77. muurholte 78. bevestiging. Verticaal: 1. os 2. Lena 3. pas 4. tere 5. pi 6. Peel 7. ore 8. A.V.R.O. 9. se 12. lont 13- trek 16 Thea 18. doof 19. Nes 20. vore 22. gans 23. trui 24. nut 26. kardoes 29. offerte 31. tiran 32. loost (leest wordt Zijlstraat 29 Raaks 34 Prijswinnaars puzzel nummer 1: ƒ25.- van Portegies, Rijksstraatweg 193. Haar lem; ƒ25,- Mevi. A. C. Veltmeijer, Plata nenstraat 43, IJmuiden; ƒ15,-: Mevr. R. Nelissen, Waarderweg 17, Haarlem; ƒ15,-: Mevr. v. Groningen, Vechtstraat 3, IJmui den; ƒ10,-: Mevr. W. Caspers, Kruisweg 1035, Hoofddorp; 10: A. Smits, Kerke- rinklaan 27. Santpoort. De heer Vonhoff constateerde dat het probleem van de ontvolking en vergrij zing van de bevolking zijn eigen stad extra treft. Dat houdt verband met het feit dat de groei van het woningbestand in Utrecht de laatste jaren is af geno men. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Het heeft niet mogen baten. On danks het feit, dat de DBS-serie die in september 1967 werd geïntrodu ceerd misschien wel de snelste vier- zitter was, die ooit werd vervaardigd. De heer Rabbani, Jordaniër en consul van Koeweit in Den Haag, is een char mant man, die met veel flair waarheden, halve waarheden en aperte leugens dooreenweeft, zodat men al erg goed op de hoogte moet zijn om er niet in te lopen. Een voorbeeld kan dienen om de kronkelredeneringen van deze man te ontzenuwen. In het Israëlische parle ment zou iemand hebben gezegd: „We zullen doorgaan met de vernitiging van de PLO, totdat er niemand meer van over is”. „Dus”, zegt Rabbani, „wil Israel een regelrechte genocide-oorlog.” Geno cide is het uitroeien van een heel volk, zoals dat door Hitler werd nagestreefd. Twee oude Astons Martins tijdens de jubileumbijeenkomst van de fabriek in 1970. Boven een replica van het Grand Prixmodel uit 1924. Onder een formule 1 wagen uit 1959, destijds niet erg succesvol, thans meestal winnaar in races voor historische auto’s. UTRECHT (ANP). Hoewel Utrecht dit jaar weer mag rekenen op een slui tende begroting, is de toekomst van Utrecht en ook van de andere grote steden bepaald niet zonder zorgen. De grote steden worden geconfronteerd met een afnemende bevolking en een toene mende vergrijzing van de resterende ste delingen. Aldus Utrechts burgemeester H. Vonhoff gisteren in zijn Nieuwjaars toespraak in de gemeenteraad. De belangrijkste knelpunten op de Ne derlandse wegen zijn: Afsluitdijk: Tot begin april werkzaam heden bij Den Oever. Uit de koffiecontainer kunnen on geveer duizend koppen koffie worden getapt. Een voordeel is dat de wagen bestuurd mag worden door iemand die in het bezit is van een rijbewijs B-E. Op de foto: de lunchwagen met geopende luiken. AmsterdamDen Haag: Snelheidsbeper king en inhaalverbod voor vrachtau to’s tussen Burgerveen en Schiphol, tot eind ’75. Den Boschnoord-zuidroute: Doorgaand verkeer van noord naar zuid wordt in Den Bosch omgeleid. Doorgaand ver keer tussen Utrecht en Tilburg of Eindhoven wordt geadviseerd de rond weg Den Bosch te gebruiken, tot on geveer december ’76. EindhovenTilburg: Een rijstrook voor het verkeer in de richting Tilburg ter hoogte van Moergestel. Horizontaal: 1. o.l.; 3. pet 6. pro 8. as 10. sela 11. elite 14. reve 15. stro 17. rede 19. n.a.v. 21. Hengelo. 23. ton 25. oké 27. tak 28. oor 30. straal 33 affuit 35. Ier 36. oksel 39. Fin 40. sr. 41 drom 42. slee 43 tij 44 ako 46. santé 48. ree 50. knoeit 52. satire 55. Est 56. neb 58. S.E.R. 59. Lok 61. etalage 64. eva 66 smet 67 Rome 69 kiwi 70. route 72. idee 74. ge 75. pop 76. s.o.s. 77. n.t. Sinds 1970 vergrijst de Utrechtse be volking sneller dan de rest van het land. Per jaar verlaten 20.000 mensen de Domstad om zich elders te vestigen en komen er slechts 12.000 nieuwe Utrech ters voor in de plaats. Wanneer de ontvolking van de grote steden zo doorgaat, dan kan dat op den duur de totale structuur van ons land ingrijpend beïnvloeden, aldus de heer Vonhoff. Van een „groen hart van Hol land” (de „open” ruimte tussen de grote steden in de Randstad) komt dan bijzon der weinig meer terecht, zo vreesde hij. van steeds snellere Aston Martins. Tegen die tijd werden de „superleg- gera” (buitengewoon lichte) carrosse rieën van Carozzeria Touring voor de wagens gebruikt. Er volgde een serie overwinningen in de races, totdat Aston Martin zich in 1963 terugtrok van de circuits. Voort aan zou alle aandacht gericht zijn op de produktie van krachtige, sportieve en snelle serie-wagens, zorgvuldig ge construeerd en vloeiend van lijn. UTRECHT (ANP). De kerken in Nederland zijn arm. Ze hebben nauwe lijks inkomsten uit vermogen of subsi dies. Daarom moeten de kerkleden zelf de financiën opbrengen. Dit heeft oud- minister R. Nelissen gisteren in Utrecht gezegd bij de presentatie van de „kerke lijke miljoenennota”. De heer Nelissen is penningmeester van de bisschoppelijke beheerscommissie. Aston Martin heeft dit pas geleerd, nadat er geen kopers meer voor de exclusieve en onder meer dankzij James Bond, vermaarde wagens werden gevonden. En gek genoeg heeft deze traditionele autofa- briek zelfs nog een traditie gemaakt van het failliet gaan: in 1925 kwam de zaak reeds in handen van een deurwaarder en nam een ingenieur van Italiaanse afkomst A. C. Bertelli, de boedel over. In 1947 werd de fabriek voor de tweede maal, ditmaal per advertentie in The Times aan de meestbiedende voorgezet. De indus trieel David Brown, die altijd al au to’s had willen maken, had er toen miljoenen ponden voor over om zijn jongensdroom waar te maken. Aston Martin-officieel Aston Mar tin Lagonda Ltd- had in de autowe reld een bijzondere klank. Waar schijnlijk alleen doordat zoveel illus tere figuren in deze spaarzaam, want met de hand, geproduceerde wagens rondreden. Andere avtofabrieken maakte minstens even snelle sedans, die bovendien nog comfortabeler wa ren. Aston Martin heeft van het be gin af aan gebouwd aan deze legende in 1920 werd het eerste oorspronke lijke Aston Martin model gebouwd door de liefhebbers Lionel Martin en Robert Bamford. Meteen al waren hun wagens niet alleen bestemd voor de weg, maar bovenal voor de races. Het aardige is, dat zij hun ervaring hiervoor opdeden door vóór de Eerste Wereldoorlog Singerauto’s om te bou- v wen voor snelheidsproeven en heu- velklims. Deze verbouwde Singers werden Aston Martins genoemd; een samestelling van een bekende heuvel voor klimwedstrijden, Aston Clinton, en de achternaam van Lionel Martin. RotterdamBreda: Vertraging en ver smalde rijstroken op het Kralingse- plein en het weggedeelte Terbregtse- pleinVan Brienenoordbrug. Een Haarlems bedrijf heeft de im port op zich genomen van zogenaam de lunch-wagens: een op een Bed ford chassis gemonteerde carrosse rie, die als mobiele cantine of snack bar dienst kan doen in bedrijven, fabrieken en bij openlucht-manifesta- ties. De lunch-wagen is in Amerika al een bekende verschijning. Alleen al in Los Angelos rijden er zo’n 20.000 rond. Aston Martin is op de fles en dat bericht schokt de Engelsen evenzeer als een nederlaag van hun nationale voetbalteam. Want Aston Martin de auto- fabriek waarin met de hand nog wagens van tegen de zeventig mille worden vervaardigd is zéér Brits. En hoewel men een dergelijke kwalificatie aan de overkant van Het Kanaal nog als een compliment ervaart, komt het in onze taal erop neer, dat er zeer oneconomisch wordt gewerkt met een hooghartig voorbijgaan aan de eisen van deze tijd. Auto’s van zeventig mille met een top van 250 km per uur passen eenvoudig niet meer op onze wegen. Den BoschHe’mond: Werkzaamheden aan de rijksweg langs de Zuid-Wil- lemsvaart van Den Bosch naar Hel mond, bij Veghel. In de wagen bevinden zich onder meer twee ovens, waarin diepvries maaltijden en allerlei specialiteiten en hapjes kunnen worden verwarmd. Voorts zijn er negen tapkranen aan wezig voor onder meer thee, koffie, soep en verschillende dranken. Er is een gekoelde ruimte voor frisdranken en melk, en er zijn rekken aanwezig waarop sandwiches, snoep en andere etenswaren kunnen worden klaarge legd. Tevens is de wagen voorzien van een container voor afval. Het is met deze lunchwagen mogelijk 300 mensen binnen het uur te bedienen. Nu doet zich een unieke gelegenheid voor dat de PvdA en de Vara een grootscheepse actie voor Portugal kun nen voeren: Laten zij een giro- of bank rekening openen, dan kunnen minister- F. M. Buysman maakt in zijn rubriek „Deze week in Hilversum” in uw editie van 3 januari weer de gebruikelijke fout als hij in zijn porttret van minister Van Doorn zegt: „Hij is in staat zijn wil op te leggen, zelfs al zijn er nog zoveel mensen die ertegen te hoop lopen. Zo heeft hij de piraten aangepakt en ver dween Veronica”- Buysman, die duidelijk een deskundige in omroepland is, zou beter moeten weten. Wat zijn namelijk de feiten? 1) De „Veronicawetten” zijn ingediend door het kabinet De Jong: ondertekenaars de ministers Bakker (AR), Klompé (KVP) en Polak (VVD), die later als Eerste Kamerlid tegen zijn eigen wet zou stemmen. 2) De zoge noemde Memorie van Antwoord aan de Kamer, waarin de wetten opnieuw wer den verdedigd, is ingediend onder het kabinet Biesheuvel; ondertekening Krui- singa (CHU), Van Agt (KVP), Biesheuvel (AR) en Engels (KVP). 3) De aldus ingediende en verdedigde wetten zijn, door het ontstaan van de kabinetscrisis waaruit het kabinet Den Uyl ontstond, door het kabinet Den Uyl overgenomen. Dat de wetten toen op de Kameragenda zijn geplaatst is een beslissing van de Kamer; de regering (en dus ook minister Van Doorn) heeft geen invloed op de Kameragenda. Dat, zoals hardnekkig wordt beweerd, bij uitstek Van Doorn de „moordenaar” van Veronica zou zijn is gewoon in strijd met de feiten- Aan nemende dat de medewerkers van de betrouwbare Damiate Pers (Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Bever- wijkse Courant) hun lezers niet bewust verkeerd voorlichten, moet ik bij Buys man een uiterst onzorgvuldige berichtge ving constateren- En ook dat ben ik bij deze kranten niet gewend! Om de slechte financiële situatie van de kerken recht te trekken, wordt van 13 tot en met 25 januari voor de derde maal de „actie kerkbalans” gehouden. De bedoeling is, dat de kerkleden anderhalf percent van hun netto-inkomen geven. Vrijwilligers zullen daarvoor enveloppes met antwoordkaarten rondbrengen. Verdere bezuinigingen op slarissen en op onderhoud van gebouwen zijn naar zijn mening niet meer mogelijk. Aan de actie doen mee: de gerefor meerde kerken, de hervormde en de rooms-katholieke kerk, de lutheranen, remonstranten, oud-katholieken en doopsgezinden. Bergen op ZoomMiddelburg: Rijbaan- verlegging, snelheidsbeperking en in haalverbod voor vrachtauto’s tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath, tot juni ’75. Toch blijven er enkele vragen: 1) Hoe komt de heer Rabbani aan die 90 per cent? Wanneer is de verkiezing of volks stemming gehouden die dat aantoont? 2) Welke Palestijnen bedoelt de heer Rab bani? De 650.000 die, zoals hijzelf, Jor daanse staatsburgers zijn of de ongeveer 350.000 Palestijnen die kiesgerechtigde Is raëlische staatsburgers zijn, gelijkbe rechtigd op de dienstplicht na? Óf de 450.000 die door hun Arabische broeders opzettelijk in asociale omstandigheden in kampen worden gehouden? 3) Als we even aannemen, dat de PLO voor 90 procent door de Palestijnen wordt ge steund, zou dan het vernietigen van deze groep moordenaars van vrouwen en kin deren, deze bommenleggers en vliegtuig- kapers, hetzelfde zijn als het vernietigen van een heel volk? De vraag stellen is haar tevens beantwoorden en ook vol doende om de cynische en demagogische leugens over Israel aan de kaak te stellen, waarmee helaas niet alleen de heer Rabbani tegen dat slechts naar vrede en rust verlangende land ophitst- Men kan over het midden-oosten pro bleem denken zoals men wil, maar het gaat natuurlijk niet aan stemming te kweken door onjuiste weergave van fei ten. Dit gebeurde echter wel in een interview in ERBIJ van 4 januari, waar in de heer Rabbani Israel beschuldigt van een genocide oorlog op basis van het feit dat de PLO, die minstens 90 percent van het Palestijnse volk zou vertegenwoordigen, vernietigd moet wor den. De PLO is een terreurorganisatie die zich volgens zijn handvest ten doel stelt door gewapende strijd „Palestina te zuiveren van de Zionistische aanwezig heid”, d.w-z- die de staat Israel wil vernietigen- Uit de aard der zaak kan Israel een dergelijke organisatie niet to lereren, maar de bestrijding van de PLO staat geheel los van de toekomst van het Palestijnse volk, waartoe de Palestijnse vluchtelingen worden gerekend. Reeds vele keren is van Israëlische zijde voor gesteld tot een regeling van de kwestie van de Arabische vluchtelingen te ko men, maar een oplossing kan natuurlijk alleen worden gevonden, als de Arabi sche naties het bestaan van de staat Israel aanvaarden. Tot nu toe echter is een duidelijke uitspraak over het be staansrecht van Israel van Arabische zijde uitgebleven, en dientengevolge lijkt een bevredigende oplossing van het Mid- den-oosten-probleem (inclusief de kwes tie vluchtelingen) op het ogenblik niet mogelijk. --■■’26“' -MH.' UT-p Op de vijftigste verjaardag van As ton Martin, in 1970, sprak men nog vol hoop over het jaar 2000. En de auto’s die in dat jubileumjaar de fabriek verlieten, hadden gouden vleugels aan hun badge, inplaats van de emaillewings. Wellicht is dit goud- na verloop van tijd het enige waardevolle aan deze wagens van de oude stempel. Hoewel - misschien lukt het Aston Martin opnieuw te ontkomen aan de financiële strop die het bedrijf boven het hoofd hangt. En weer dankzij rijke vrienden. Een groep autoliefhebbers in Amerika, al len Aston Martinrijders heeft aange- kondigd de fabriek over te willen nemen. Of het bedrijf, als dit lukt, daana nog als zéér Brits kan worden gekenmerkt; is dan de vraag. Argentinië: ms „Algorab” (14 januari), Australië: ms „Moreton Bay” (13 janua ri), ms „Botany Bay” (16 januari), Brazi lië: ms „Algorab” (14 januari), Canada: ms „C.P. Trader” (15 januari), Chili: ms „Friesenstein” (9 januari), Israël: ms „Sally” (15 januari), Japan: ms „Rhine Maru” (15 januari), Kenya, Oeganda: ms „Karakorum” (15 januari) Tanzanië: ms „Karakorum” (15 januari), Ned. Antillen: ms „Aristoteles” (13 januari), Nieuw- Zeeland: 2x per week via Engeland, Suriname: ms „Ulyssess” (10 januari), Verenigde Staten van Amerika: ms „S.L. Resource” (15 januari), Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Rotherwick Castle” (20 januari). In 1935 behaalde men zelfs het afstandsrecord voor wagens met an derhalve liter motoren dat tot 1950 stand hield. De crisisja ren lieten ook Aston Martin niet onberoerd, maar Bertelli zorgde er voor dat er naast de sportieve wa gens, ook een saloon op de markt kwam die tot 1936 redelijk werd verkocht. I De grootste speciaalzaak vachtkleding in suède - nappa en De opruiming begint 16 januari president Den Uyl en zijn PvdA-minis- ters en ook geestverwanten van andere partijen een flinke aderlating doen van hun grote inkomens; geen fooi, maar een offer. Kerkelijke acties, onder ande re „Kom over de brug” voor zending en missie tonen aan dat het mogelijk is veel op te brengen. Welnu, laten de socialistische burgers van Nederland to nen wat het hun waard is om Portugal te helpen. Geen collectes, want dat is in vergelijking maar kruimelwerk en bij zo’n actie komen dan ook de gaven van andersdenkenden wel los. Na de T weede Wereldoorlog ging het opnieuw mis. In 1947 verscheen de beroemde advertentie in The Ti mes waarin de fabriek te koop werd aangeboden. David Brown, leider van een groep industrieën, nam deze kans waar. Op basis van een reeds voor de oorlog ontworpen model, kwam een nieuw tweeliter model uit. dat prompt de 24-uurs race van Francor- champs met twee ronden voorsprong won. De naam Aston Mrtin was voorgoed gevestigd. Brown nam daar na ook de Lagenda-autofabrieken over en besloot in 1950 de door W- O. Bentley ontworpen 2,6 liter motor zowel voor de Lagonda als voor As ton Martin te gebruiken. De beroem de DB-serie van Aston Martin kwam op gang. In 1958 werd de produktie van Tagonda stopgezet en alles con centreerde zich op de vervaardiging bij Zutphen: De IJsselbrug wordt vaak en langdurig gesloten als gevolg van de hoge waterstand. Doorgaand verkeer wordt geadviseerd de bruggen in De venter of Doesburg te gebruiken. ook goedgerekend wegens zetfout) 33 alles; 34. inter 37. K.M.A. 38. Est. 45. koek 47. Neel 49. Eire 50. kil 51 Item 53.asem 54. era 56. Nato 57- Bart 60 olie 62. terp 63. Goes 65. veen 66 sip 68 eis 69 kg. 71. Ur. Maar het ging meteen al fout. Er werden te weinig wagens geprodu ceerd en alleen dankzij een van hun vrienden, de illustere Poolse graaf Zobrowski. die in Aston Martin aan races meedeed, kon het bedrijf zijn bestaan rekken. Zijn geld bleek in 1925 echter ook niet meer voldoende. De Italiaanse ingenieur Bertelli nam het bedrijf over, en ontwierp een nieuwe serie wagens met anderhalve liter kopklepmotor. Er kwamen zo waar overwinningen voor de Aston Martins, die inmiddels van een ge ëmailleerde vleugels voorziene badge meedroegen. OurmerendAlkmaar: Tot eind ’75 slechts één rijstrook beschikbaar in de Zuidoost-Beemster ter hoogte van de Zuiderweg. Volgens de heer Rabbani vertegenwoor digt de PLO minstens 90 percent van het gehele Palestijnse volk, dus is het vernietigen van PLO hetzelfde als het volk uitroeien. Het is niets nieuws, dat er weinig Arabieren zijn die het begrip „volksvertegenwoordiging” begrijpen. Daarom is in het hele midden-oosten Israel ook de enige democratische staat. Verticaal: 1. dans. 2. titel (afk.). 3. wa terplantje 4. alom 5 vorm van dreinen 6. Europeaan 7. bijwoord 9 vervoermiddel 10. zangnoot 11 turn 12 Spaanse koningin 13. masker 15. vreemde munt (afk.). 17. nihil 20 gedeeltelijk 22. onbepaald voor naamwoord 24 sportartikel 25. opstootje 29 stoot 31 roofdier 33 muziekdrama 35 slot 37. vis 38. boos 39 te zijner tijd (afk) 41 aanhaling 43. nakomeling 44. afgod 46. edelsteen 47. verlangen 49 groet 50 aankondiger 51 soort bomen 52. zoog dier 54. kostbare stof 58 plaats in Japan 60. jongensnaam 62. vogel 64 deel van het kippenhok. 65. de oudere (afk.). 66. steen 67 bijbelse naam 69 gewicht (afk.). 72. eerwaardige vader (Lat. afk.). 73 ver laagde toon. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „Damiate Pers B.V.”, postbus 18, IJmui den.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13