blaaspijpje: Scheuring onder Hongersnood 3 weken Portugese Deense verkiezingen bedreigt socialisten lossen niets op Somali Vrijlating gevangenen in Rhodesië gestaakt Vier doden bij auto-ongeluk er (Lui RawisLin i Eerste „klant” r Reddende duik te DANSSCHOOL Hannie en John Stol FAVETEX Herhaling dreigt Meubelfabriek Oisterwijk orgelspelen^ F Het woord is aan WAARIN ÓPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN LIBERALEN EN SOCIALISTEN WINNEN Poolse tanker vergaan AGENDA pagina 6 Aanhoudend vrij zacht Luchtvaartgesprek wordt 27 januari hervat DIRECTEUR PLANBUREAU VREEST „UITSTOTING VAN ARBEID” Tandartsen 10 duurder Inschrijving nieuwe cursus voor beginners en gevorderden Oorlogspad Demonstratie Winkclccnlaunn Schalkwijk* bus 2,70,71. DAMESCOATJE 45,- 2 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal planbureau en een van de voornaamste adviseurs van de regering op so- ciaal-economisch terréin, is van mening dat de werknemers zich ernstige beperkingen zullen moeten opleggen bij het formuleren van hun loon eisen om „over de loop van een aantal jaren het proces van uitstoting van arbeid tegen te gaan”. VRIJDAG 10 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 56 A fesk-d G. Weerrapporten Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 9 Medische diensten 4 Kastje kijken 9 Uitwijzer11 Puzzel 13 Schrijvende lezers13 Weg en wiel 13 Radio en tv15 Strips 15 Kunst 17, 19 Economie21 Beurs 23 Sport 25, 27 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.. 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. mwmmmmmmfmwwmrmw Zo’n zestig winkels, een Vroom enDreesmann,ee’ Hutje 04.1 mutje onder de luifels. bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN sg IJmuider Courant J. Cats: Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiaté Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Van den Beid: Rem schreeuwt om sen loonkosten af personeel (Zie verder pagina 6). (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Stockholm) ADVERTENTIES i in div. leuke kleuren het W eersverwachting van KNMI tot morgenavond: turen tussen 5 en 9 graden. I een jl zeg SALISBURY (Reuter) Het Rhodesi- sche regime heeft de vrijlating van poli tieke gevangenen gestaakt. Als argument geldt dat nationalistische guerrillastrij ders in het Afrikaanse land zich niet houden aan het bestand, dat bijna een maand van kracht is. Het besluit werd vandaag in een vraaggesprek bekendge maakt door de Rhodesische minister van Justitie, Lardner-Burke. quenties voor de werkgelegenheidssitua tie”. Overigens gelooft de directeur van het CPB dat er voor 1975 nog wel een stijging van het reële contractloon van twee percent inzit. Het ongeval gebeurde op de weg tus sen Emmeloord en Marknesse. De auto met de vier mannen is vermoedelijk in volle vaart tegen een aanhangwagen van een vrachtauto gebotst die dwars op de weg stond. SCHIPHOL (ANP) Minister Wes- terterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren ingestemd met het Amerikaanse voorstel de luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Sta ten op 27 januari in Nederland te her vatten. Hij zal de delegatie zelf leiden. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten 1 dekenkisten Wie hooper klimt dan hem betaamt, Die valt veel lager dan hij raamt. 9- 13 Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020 - 233917. Ma t/m za 9-18 uur. Uw kopje koffie staat klaar OPRUIMING 16 jan. - 6 febr. Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023- 320274 id ik ta k ga it l Ie sn STEENWIJK (ANP). In de Noord- oostpolder zijn vanmorgen bij een onge val vier mannen uit Steenwijk en omge ving om het leven gekomen. De slacht- ofefrs waren in een personenauto op weg naar hun werk in Lelystad- tieve bijeenkomst tegen de werkloosheid op zaterdag 22 februari in Utrecht zal plaatsvinden. De Raad voor de arbeidsmarkt, com missie van de sociaal-economische raad, heeft gisteren na uitgebreide discussie een verdeeld interimadvies vastgesteld over de interimnota van minister Boers- ma over de bestrijding van de werkloos heid. De Raad betreurt het dat noch in de interimnota, noch in het daarna bekend gemaakte pakket nieuwe beleidsvoorne mens, wordt gesproken over structurele instrumenten om de werkloosheid terug te dringen. De Raad verwacht daarover duidelijkheid in een vervolgnota- Na het verschijnen daarvan zal de Raad dieper ingaan op de problemen. De Raad voor de arbeidsmarkt heeft gisteren unaniem conclusies en aanbeve lingen voor het beleid opgesteld, maar toonde zich verdeeld over de keus tussen gerichte, dan wel globale maatregelen. In een interview met „De Werkgever”, het orgaan van het Nederlands christe lijk werkgeversverbond zegt prof- Van den Beid dat het natuurlijk moeilijk aan de werknemers te verkopen is dat zij een aantal jaren op de nullijn gaan zitten, maar „voortgaande loonkosten stijging heeft nu eenmaaly ernstige conse- De in het overlegorgaan samenwer kende vakcentrales hebben inmiddels aangekondigd dat de massale demonstra- INSCHRIJVING DAGELIJKS VAN 7-9 UUR N.M. Julianakade 18 - Umuiden - Telefoon 14733 - t Is er gezelliger! Premier Hurtling (links) en de socialis tische ex-premier Jörgensen feliciteren elkaar met het verkiezingsresultaat. eisenpakket ten aanzien van het arbeids voorwaardenbeleid. De liberalen kunnen nu rekenen op tussen de 30 en 40 zetels in het parle ment (Folketing), dat in totaal 179 zetels telt. De socialisten boekten volgens de voorlopige uitslag van vannacht een winst van 2 tot 4 percent; ongeveer vijf zetels. Gebleken is weer eens dat een crisissi tuatie in een land niet wordt opgelost door het houden van tussentijdse verkie zingen. Politiek en economisch verandert er in Denemarken maar weinig. Er staat de Denen weer een minderheidsregering te wachten, die dezelfde problemen te lijf moet als de vorige: stijgende inflatie, groeiende werkloosheid, partijpolitieke conflicten. Zo hebben meer dan 150.000 Denen op het ogenblik geen werk. Politiek, economisch en sociaal is De nemarken vandaag het grote probleem van Scandinavië. De hoofdredacteur van een Deens persbureau karakteriseerde de stemming van de meerderheid van de stemgerechtigden nog het best met zijn commentaar: „Alle partijen kunnen naar de duivel lopen. Het gaat nu om ons land”. J LISSABON (Reuter). Een linkse vleugel van de Portugese Socialistische Partij (PSP) heeft gisteren de oprichting van een eigen partij bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) Tandartsen mogen vanaf heden de particuliere ta rieven met 10 percent verhogen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken meegedeeld. HAARLEM. Het bedrijfsleven regio Kennemerland schreeuwt om per soneel. Bij Hoogovens bleef in 1974 de produktie achter op de planning. Naast technische storingen was personeelstekort oorzaak van de stagnatie. Ook in de metaal-, machine- en transportmiddelenindustrie is het arbeidsaanbod te klein. In 1975 wordt een verruiming van de arbeidsmarkt verwacht, maar dit zal geen soelaas bieden omdat het aanbod niet op de vraag zal aansluiten. Deze gegevens zijn ontleend aan de jaarlijkse enquête van de Kamer van Koophandel in Haarlem en omstreken. De voorzitter van de Kamer, mr. J. C. Droste, gaf ze gisteravond aan de openbaarheid prijs in z(jn traditionele nieuw jaarstoespraak. In de nacht van 1 november om 00.35 uur werd hij door de Woerdense politie aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. De bloedproef wees 3,47 promille aan. „Gelijk een stevige vangst”, noemde de officier van justitie mr. Herstel het. „Ik hoop niet dat zijn voorbeeld typerend is voor de Nederlandse be volking. Als dat zo is, verdient de nieuwe wet alle recht van bestaan”. Mr. Herstel noemde de nieuwe alco- holwet „een van de best voorbereide wets wij zigingen. Iedereen wist hoe hij ervoor stond”, aldus de officier, die de verdachte „in alle opzichten in de prijzen vond vallen”. BRUSSEL (ANP). In de komende herfst worden 800.000 mensen in het Afrikaanse land Somali met hongers nood bedreigd. De gevolgen van de droogte zijn er de afgelopen tijd steeds schrijnender geworden. UTRECHT De Utrechtse politie rechter mr. C. Laan heeft vanmorgen een 26-jarige autohandelaar uit Woerden veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar waar van één voorwaardelijk. De man is de eerste Nederlander die na het intreden van de nieuwe alcoholwet- geving op 1 november ’74 door het zogenaamde blaaspijpje werd „ont dekt”. De opkomst bedroeg 88,2 percent tegen 88,7 in 1973. De Farör-eilanden en Groenland sturen elk twee onafhankelij ke afgevaardigden naar het parlement. Een helikopter heeft zeventien zeelui van het schip opgepikt en twee wisten zich op de pier te hijsen. Het ongeluk gebeurde tijdens een po ging, de al met averij kampende trawler de haven van Hanstholm, aan de noordwestpunt van Jutland, binnen te slepen. De Portugese regering heeft gisteren de oprichting van een persraad bekend gemaakt voor het „onderdrukken van tendentieuze en onjuiste berichtgeving”. In een officiële mededeling stond dat de raad op gezette tijden binnen- en buitenlands nieuws, vooral nieuws over de regering- zal analyseren. De recente verheviging van de vijan delijkheden in Zuid-Vietnam en Cam bodja is een gevolg van de situatie, waarin beide landen verkeerden op het moment dat de zogenaamde „vredesrege ling” in werking trad. Het was een situatie die een gevaarlijke labiliteit ver toonde, ook' al wekte een zekere oorlogs moeheid aan beide zijden de indruk dat er elementen van stabiliteit; aanwezig waren. De aftocht van de Amerikaanse oor logsmachine was niet volledig. Veel ad viseurs en materieel bleven achter in dienst van de Zuidvietnamese regering. Bovendien bleef de kunstmatig in het leven geroepen scheiding tussen Noord en Zuid in werking, ofschoon het dui delijk was dat het aloude ideaal van een verenigd Vietnam de enige reële moge lijkheid aangaf om een effectief einde van de vijandelijkheden te bewerkstelli gen. Het uitblijven van iedere bereidheid van Saigon om met de noordelijken in onderhandeling te blijven na de wapen- stiltand bracht in een gefaseerde escala tie de guerrilla weer op gang en de kans op een blijvende regeling was opnieuw verkeken. Er dreigt nu een herhaling van de tragedie die volgens de wereldopinie nooit meer had mogen herleven: de Amerikaanse president Ford zint weer op grotere hulp aan Saigon en dreigt daarmee het voetspoor van vier vorige presidenten te volgen, dat leidde tot een verschrikkelijke Amerikaanse betrok kenheid in een bloedige nachtmerrie. Zolang de doctrine van Truman het gewelddadig onderdrukken van ieder re gime dat een links stempel draagt in Washington niet wordt vervangen door de wil tot diplomatieke bemiddeling in een richting die recht doet aan alle politieke stromingen in het land waar het om gaat, blijft het gevaar van „Viet nams” overal ter wereld dreigen. Het Amerikaanse Congres moet nu doen blijken dat de harde les ter harte is genomen. President Ford en minister Kissinger hebben daar nog geen blijk wan gegeven. Van de zijde van het NVV werd als eerste reactie gegeven dat prof. Van den Beid, die in eerste instantie een advise rende functie heeft, „wel wat regelmatig op het oorlogspad is. Het ziet ernaar uit dat hij daarmee de bevoegdheden van zijn functie overschrijdt”. Het voor naamste bezwaar van het NVV tegen het betoog van prof. Van den Beid is dat het te generaliserend is. Er wordt, aldus een woordvoerder van het NVV, alleen gesproken over de glo bale loonkosten en het effect van de stijging daarvan op de kostenstructuur van de onderneming. De aspecten van de verdeling van de loonsom tussen lager en hoger betaalden blijven in het betoog van prof. Van den Beid buiten beschou- wing aldus de woordvoerder. Door eco nomen zoals prof. Van den Beid wordt veel te weinig aandacht besteed aan het feit dat de vakbeweging een grote waar de toekent aan een aantal immateriële zaken, die zijn opgenomen in het hele De groepering, onder leiding van de voormalig rooms-katholieke militant Manuel Serra beschuldigde de leiding van de socialistische partij van compro missen met de heersende klassen, met de Europese sociaal-democratie en van rechtse avonturen”. De scheuring volgt minder dan een maand na het eerste legale congres van de Portugese socialis ten, waar Mario Soares, secretaris generaal en minister van Buitenlandse Zaken, nadrukkelijk de eenheid van de partij bevestigde. De achtjarige Ohmar Kerraz laat hier zien hoe hij tussen de rails lag toen de „Mistral”-expres Marseille-Parijs op topsnelheid over hem heen denderde maar hem niet raakte. Het kind speelde met een paar vriendjes op de spoorbaan toen hij door de trein werd verrast. Hij redde zich door zich bliksemsnel op de grond te laten vallen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10,‘(p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. Kennemerland KOPENHAGEN Bij de gisteren in Denemarken gehouden verkiezingen heeft de liberale regeringspartij van pre mier Hartling ongeveer tien percent meer stemmen gekregen dan ruim een jaar geleden. ned.2 19.00 int JU HA ermelo - - Leden van de commissie voor ontwik keling en samenwerking van het Euro pees parlement hebben daarom in een recente bijeenkomst in Brussel aange drongen op versnelling van de Europese bijstand aan Somali. De verplichtingen van de Europese Gemeenschap ten aanzien van Somali belopen ongeveer 21 miljoen gulden. De minister sprak van diverse recente schendingen van het bestand daarmee vermoedelijk doelend op de dood van vier Zuidafrikaanse politie-agenten die op 23 december in een hinderlaag liepen en een golf van landmijn-incidenten in de afgelopen weken. „Er is geen einde gekomen aan het terrorisme verre van dat. Daarom heb ik het besluit genomen geen anderen meer vrij te laten”, aldus Lardner-Burke. Volgens hem roepen guerrilla-organisaties hun strijders te velde in „felle en raciale” pamfletten op tot verheviging van de strijd. Er worden in Rhodesische gevangenis sen en kampen nog ongeveer 320 natio nalisten gevangen gehouden. Tot dusver zijn ongeveer zestig mensen vrijgelaten. HANSTHOLM (Reuter) Voor de Deense kust is vanmorgen de 648 ton metende Poolse trawler „Brda” door harde wind op een pier geslagen. Vijf bemanningsleden verdronken en vier worden vermist. o.a. deze week Bovendien wordt, aldus de NVV- woord voerder, te gemakkelijk gesteld dat verlaging van de bedrijfskosten onder andere door een beperking van de loonkostensom automatisch tot ge volg heeft dat de ondernemer ook wer kelijk investeringen gaat doen, die tot uitbreiding van het aantal arbeidsplaat sen leiden. In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Tempera- Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1