B. en W. handelen brief van bejaarde burgers af 50 5 BON RIU’IIMIXI” 2Z" 1395.- een gegarandeerd goede bril voor een gegarandeerd lage prijs miva interieur dennenlaan 53-zwanenburg - telefoon 02907-4590/5909 I Verenigingsnieuws mStfefcnri] „Bevriezing van de IJmond is een geestelijke vriesdood” I f BURGEMEESTER DRS. J. REEHORST IN NIEUWJAARSREDE: Raadsnestor wilde wel OUDERDOM STERK AANWEZIG IN RAADZAAL o.a.: 50 1 op internationale ontwikkelingen ingaan waar u zelf kiest en vak kundig wordt geholpen Geef bonbons L van hazenberg U steelt er harten mee L zaterdag in de weekend bijlage IJmuider Courant Beverwijkse Courant I 7^1 NIEUWS PLAATSELIJK 19 7 5 1 O JANUA R1 V R IJ D A G 3 Heemskerk Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Wijk aan Zee Beverwijk Coördinatie Unisex bril, zeer modem Antwoordnummer 416, Haarlem W Bezorg mij 14 dagen gratis '^onemerlaan 92 IJmuiden, iet 02550 15072 Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als. maandabonnee voor f 11.80 kwartaalabonnee voor f 33.90 Old Timer, ijzersterk model a f H Pilotenmodel, eenvoudig nikkel model In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: b In bet winkelcentrum Zwanenburg. Vrijdagavond geopend van 7.00-9.00 uur. J Werkgelegenheid A 11 mter-styte (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester drs. J. REEHORST 45: jeugdfilm u. Huygens - (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 1 e (ADVERTENTIE) BRiL”INIXI” 4 ■i VELSEN. Met 16 tegen 14 stemmen heeft de gemeenteraad donderdagavond besloten geen gehoor te geven aan het voorstel van de PvdA-fractievoorzitter J. Meijer om de kwestie van de Bejaarden zorg eventueel in een raadsvergadering aan de orde te stellen- Aanleiding tot een discussie over deze zaak vormde een brief van de afdeling Velsen/IJmuiden 5 VRIJDAG 10 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 11 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: Volwassenen en jeugd 10-12.30 u. De makelaars en, hun erecode Pleidooi voor het ongeboren leven Het eerste zonnehuis in Nederland De jacht op zonne-energie in de VS Astrid Lindgren en haar Pippi Langkous Leljjke tuinen in Nederland Hopen op een vondst op zolder Piet Keizer en zijn voetbalbureau Spelrubrieken il n :t Want wees eerlijk, waar vindt u dit fijne twee- driezitswerk voor Prijsbewust kiezen uit de grote collectie van de mooiste brillen. Wij bieden u de laagste prijzen, plus de zekerheid van een goede service en vakkundige hulp. Komt u ook eens kijken naar onze luxe mode- monturen. Direct nadat het voorstel Meijer was verworpen, begaven mevrouw J. Bos-De Boer (PvdA) en G. Hoorn (CPN), zich tot de oud-wethouder G. Schilling, die zich onder zeer talrijk aanwezige bejaarden op de publieke tribune bevond. dat we in Nederland op het welzijnster rein echt gaan decentraliseren- Dat het rijk aan planning, erkenning en toewij zing van middelen doet, dat de provincie toezicht houdt en als beroepsinstantie fungeert en dat de gemeente of het gewest reguleert, subsidieert of zelf uit voert- Als beginsel geldt de zelfwerk zaamheid van de burger en zoveel mo gelijk vrijheid tot democratisering, me deverantwoordelijkheid en machtsverde ling”. Het gaat hier om een twee-driezits- kombinatie in Denim. Makkelijk sterk en zorgeloos Denim, in een pittige reeks favoriete tinten. De losse-kussen-zit heeft iets nonchalants maar blijkt juist erg praktisch en komfortabel. Goed doordacht, eenvoudig, maar toch verrassend zitkomfort voor stijl- en prijsbewuste woners. „Ons welzijnsbeleid is teveel een „lap pendeken”, hoewel het ernaar uitziet, De PvdA-er J. Meijer merkte op, dat het college niet alleen moet kijken naar het ledenaantal van de bovenge noemde Bond, maar ook naar de overige bejaardenorganisaties uit wier rijen men ook het schrijven mede-ondertekend heeft. Er staan dus veel meer mensen achter dan men zou vermoeden aldus dit raadslid, dat verder aan deze zaak ook zou willen verbinden de kwestie van de Bejaardenzorg. Hij vroeg daarom een pre-advies van het college. Aan de hand daarvan zou de raad eventueel kunnen besluiten tot een openbare behandeling van deze zaken. Ook C. Hoek (Progres sief Velsen) en T. Kruisman (CPN) sloten zich hierbij aan- De raadsvoorzitter, burgemeester drs- J. Reehorst, wees er op dat volgende week deze zaak al in de twee commis sies komt. Het college is eerst na rijp beraad tot dit voorstel gekomen- De zaak van VELSEN. In tegenstelling met burgemeester Reehorst heeft de nes tor van de Velsense gemeenteraad, Tom Kruisman, wel willen ingaan op internationale ontwikkelingen. Hij voerde namens alle raadsleden het woord na de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester. VELSEN- „Als de vereniging voor Milieudefensie spreekt over het bevrie zen van de situatie in de IJmond, zeg ik, dat dit niet kan, omdat stilstand achter uitgang is en dit de geestelijke vries- dood zou betekenen voor vele gezinnen”. Dit zei burgemeester drs. J Reehorst van Velsen tijdens zijn nieuwjaarsrede op de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar. Hij legde uit, wat hij met een geestelijke vriesdood bedoelde. „Er zal best voor iedereen eten blijven, maar niet kunnen deelnemen aan de gemeen schap door middel van arbeid is mentaal funest”. VRIJDAG 10 JANUARI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 ZATERDAG 11 JANUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Over de gewestvorming zei burge meester Reehorst, dat Beverwijk de zaak op de mogelijk lange studiebaan heeft geschoven, maar nat Velsen in 1975 een uitspraak zal moeten doen over het lidmaatschap van de Kennemerraad, te meer omdat dit jaar toch wel het stand punt van de regering gepubliceerd zal worden. „Over de voorhaven zal dit jaar thans wel zeker het rapport van de commissie Zeehavenoverleg verschijnen en zullen we ons oordeel opnieuw moe ten geven”. van de Nederlandse Bond van Gepensio neerden inzake de ontwikkelingen rond de Stichting Dienstverlening Bejaarden. Burgemeester en wethouders stelden de raad voor deze brief ter afdoening te stellen in handen van het college nadat dit overleg heeft gehad met de commis sies voor sociale aangelegenheden en voor personeelszaken en organisaties. Het grootste gedeelte van de nieuw jaarsrede van de burgemeester handelde over het welzijn. Hij merkte op, dat er de laatste jaren talloze nota’s van rijk, provincie, gemeenten en particuliere or ganisaties zijn verschenen- „Recentelijk zijn daaraan echter twee nota’s toege voegd, die van fundamentele betekenis kunnen worden. Beide nota’s gaan in op een werkelijk gedecentraliseerd bestuur met een daarbijbehorende afbakening van taken en verantwoordelijkheden en aangepaste financieringsregelingen”, al dus drs. Reehorst. wat tussen overheid en particuliere be stuurders. En wat tussen stichtingen, verenigingen, bestuurscommissies of ge woon de gemeeneraad en haar commis sies. En hoe zit het met de openbaarheid en de verantwoording”- Volgens burge meester Reehorst is het zinvol dit soort zaken ook wat de gemeente Velsen be treft eens te doordenken. De ontwikkelingen in Portugal en Griekenland en het vrij worden van een aantal kolonies in Afrika noemde hij „lichtpunten”. Maar hij vond dat de wereld niet voorbij kon gaan aan de honger, het op verschillende plaat sen doorgaan van „moordpartijen” en de uitspraak van dé Amerikaanse mi nister Kissinger, die de olieproduce rende landen met geweld heeft ge dreigd in het conflict rond de olie prijzen. Nestor Kruisman was het met bur gemeester Reehorst eens dat in ver band met de werkgelegenheid bevrie zen van de situatie in de IJmond niet gewenst is. „Wat wel gewenst is, nee noodzakelijk, dat is dat de hoogste eisen gesteld worden aan het voor komen van verontreiniging, zodat de bevolking van milieu- of rioolbelas- ,ing verschoond blijft”. Refererend aan hetgeen burgemees ter Reehorst over de opbouw van de Velsense samenleving heeft gezegd, zei hij dat het verenigingsleven in de gemeente goed functioneert. Ook stond hij stil bij het jaar van de .’rouw. Een ieder kan hiertoe bijdragen door ih het eigen gezin - zo zei hij - de problemen op dit gebied op te lossen. „Het zal niet eenvoudig zijn de reeds eeuwendurende mannenhe gemonie te doorbreken en voor de meeste vrouwen de onderdanigheid af te leggen, maar in dit jaar kan veel gebeuren en daarbij wens ik ze veel succes”, aldus raadsnestor Kruisman. ZATERDAG 11 JANUARI Zusterhuis St. Jozef ziekenhuis, Bach- straat. 9.30-18 u. symposium „Spoedei sende gevallen in de kindergeneeskunde” in het kader van de viering van het tweede lustrum. Evelaer, Oudendijk. 14 (slapstick). ADO-kantine, Oosterweg. 20 u. carna valsavond Propeppers. Progress-sociëtcit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Hij wees erop, dat coördinatie in het welzijnsbeleid een belangrijke zaak is. „In onze gemeente zijn drie wethouders met hun beleidsafdeling op het stadhuis en de uitvoerende diensten voor dit welzijnsbeleid verantwoordelijk, maar coördinatie is ook van belang tussen overheidsactiviteiten en alles wat aange duid wordt met particulier initiatief. We hebben daar in onze gemeente de afge lopen tijd een schoolvoorbeeld van be leefd op het terrein van de dienstverle ning aan bejaarden”. Hij wees verder op de ontwikkeling van gunst naar recht van steeds meer voorzieningen, op de professionalisering van het werk ten koste van de vrijwilligers en op de specialisering in soorten werk en vroeg zich af: „Wat is nog het verschil tussen een ambtenaar en een beroepskracht en „Duidelijk moet onderscheiden blij ven”, aldus drs. Reehorst, „de taak van de overheid als wetgever en verdeler van middelen en de taak als uitvoerder van allerlei soort werk op het gebied van het welzijn. Over het laatste is te praten wie wat doet, overheid of parti culier, als maar gebeurt wat nodig en gewenst is”. Wat betreft het formuleren van de doelstellingen van de gemeente zei de burgemeester tot slot, dat voor Velsen de zaak niet al te ingewikkeld is, omdat de basisgegevens vrij vast liggen. Voor wat het wonen betreft is zowel beperkte nieuwbouw, zeer beperkte sanering en beperkte overloop noodzaak. Met de re novatie moet gestaag doorgegaan wor den. Wat het bouwen betreft gaat het bij een teruglopende bevolking vooral om woonruimte voor speciale groepen: ouderen, alleenstaanden en gehandicap ten. De woonomgeving eist voortdurend verbetering met betrekking tot veilig heid, groen, micro-recreatie en wegen structuur. Wat het werken betreft zullen we minstens op peil moeten zien te blijven en eenzijdigheid in de zin van alleen maar Hoogovens en alleen maar industrie bestrijden”- VRIJDAG 10 JANUARI Lichtboei, Maasstraat. 20 u. kienen. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. America! Gipsy. Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. 20 u. gala-avond carnavalsvereni ging Propeppers. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. tot dit voorstel gekomen- het personeel is bovendien gedelegeerd aan B. en W.; de kwestie van de bejaardenzorg behoort aan de autonome stichting. Maar de heer Meijer bleef bij zijn standpunt. Ook al omdat naar zijn oor deel het autonome van die stichting in de besprekingen al eerder eens bedenkelijk is bekeken. Hij maakte een voorstel van zijn plan, dat hierna met 16 tegen 14 stemmen werd verworpen. Voor het voorstel Meijer stemden de PvdA, de CPN en Progressief Velsen. De ene stem van H E. Kloosterhuis (DS’70) gaf de doorslag. In zijn rede merkte drs. Reehorst op, dat Velsen dan wel nauwelijks werk loosheid kent, maar toch een aantal ontwikkelingen in de gaten moet hou den. Met name noemde hij de ontwikke lingen rond de visserij in verband met de voorgenomen beperking van de vangst en de gevolgen hiervan voor IJmuiden, waarover mogelijk nog in het eerste kwartaal van dit jaar een nota zal verschijnen; de werktijdverkorting bij Van Gelder en de zorgen van veel midden- en kleinbedrijven in de ge meente en de Hoogovens- „Trefwoorden als Zuid-Afrika, diepte-investeringen en automatisering kunnen een negatieve betekenis hebben voor het aantal ar beidsplaatsen”, aldus drs. Reehorst. VRIJDAG 10 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen Plein 1945 14.30-17.30 en 19.30-21.30 uur (vol wassenen en tieners) Willemsbeekweg; 15.30- 17.30 uur (jeugd), Santpoort Wüstelaan: 19.00-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Velsen-Noord Wij- kerstr.weg 14.30-17.30 (volwassenen, tie ners en jeugd). Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 20 uur repetitie Christelijk Mannenkoor. Velserbad Briniostraat 16.45-18 en 19.30- 21 uur gemengd zwemmen. Fideliusgebouw Willemsbeekweg 19.30 uur damclub „IJmuiden”. Badhuizen Snelliusstraat IJmuiden en Doodweg Velsen-Noord geopend tot 21 uur- Sporthal „Zeewijk” 19.30-23 uur: vol- leybalcompetitie. ZATERDAG 11 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen geo pend van 10 tot 12.30 uur. Velserbad Briniostraat 6.30-8, 9-10, 10.30- 11.45, 13.15-13.45, 14-16.45 en 19.30- 22 uur gemengd zwemmen. Badhuizen Snelliusstraat IJmuiden en Doodweg Velsen-Noord. Geopend van 9 tot 13-30 en van 13 töt 18'lnft’.' Siinrthal „Zeewijk”, .stui^j 12-16 uur: B.C. uur? basketbalcompetitie. -r •»- Landgoed „Duin en Kruidberg”, Sant poort, ingang no- 74: 8.30 u. trimmen met „Duin en Kruidberglopers”. Hij zei verder, dat ondanks steeds lagere schattingen van de bevolking in het jaar 2000 in ons land, er naar verwachting in Noord-Holland zo’n 100.000 mensen bijkomen- „Een aanzien lijk deel daarvan zal werk moeten vin den in industrieën rond het Noordzeeka- naal. Het spreken over een post-indus- triële maatschappij staat naar mijn me ning dan ook buiten de werkelijkheid”. Wat betreft de milieudefensie voegde hij eraan toe: „Als bestuur staan wij mede aan het front. Waterzuivering, vuilver werking, stank- en lawaaibestrijding door vernieuwing van wetgeving zijn daar voorbeelden van. Maar evenzeer staan wij voor werkgelegenheidsdefensie en defensie van het geestelijk milieu en het zou mij een lief ding zijn als de vakbeweging en de levensbeschouwlijke verbanden daaruit nieuwe inmpulsen ont leenden”. VRIJDAG 10 JANUARI 8 30 12 Openbare^ bibliotheek. WijkerstraM- \-i-sen; 16.1->-23 ZATERDAG Tl JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 10-12.30 u. (ADVERTENTIE) «F i H| M sjO -w Si

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7