Mevr. H. van Leeuwen (AR) op conferentie over onafhankelijkheid: Jo P( Vrachtwagencombinatie van viaduct gestort: Voorstel voor centrale chauffeur dood registratie chemicaliën Twee vermisten b DRS. R. VEENHOVEN IN ARTIKEL IN „MEDISCH CONTACT”: Abortus nu definitief politieke zaak K na aanvaring 99 99 Recreatiegebouw observatiecentrum in de na S g< 1 1 J 3^ as 99 ADVIES AAN VN-ORGANISATIE Tot zondag onoEnÉffi] dit Au 2 BINNEN- EN BUITENLAND BAANDAG 1 3 JANUARI 1975 KA Brandstof WEERRAPPORTEN Ka -•ö.u. F Brenninkmeijer Klok gestolen Soares Rubber Leeuwen Te warm UTRECHT (ANP) De moei lijkheden rond de Bloemenhove- kliniek markeren waarschijnlijk het eind van een „verstandige ijs- kastpolitiek”. Drs. R. Veenhoven, docent so ciale psychologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, zegt dit in „Medisch Contact” in een be schouwing over vier jaar abortus in Nederland. Meer gericht Noord-Jemen F Rijk geworden Ontsnapt Kalf gevangen Crematoriuin Ja C Inbrekers letten niet op 5 aï b =6 Sm F Gesprekken Dode man gevonden Suriname niet gebaat met polarisatie gestimu- worden I c (ADVERTENTIE) I water Tel Aviv Tunis Zon op Maan op 10 10 10 9 11 10 10 10 9 11 15 17 17.05 13.03 uur uur 0 0 vorig jaar in Nederland werden geabor teerd, kwamen er 45.000 uit het buiten land. standige laissez-faire-politiek die de re gering tot voor kort heeft gevoerd. In de niet-winstbeogende klinieken isw Surinamers leerd. Als nieuwe voorzitter van de Acade mische Raad is zaterdagmiddag prof. dr. G. Brenninkmeijer geïnstalleerd. Zij nes jarigi door brac! Zond Morrt inmi< ■V zzw n zzw zw o zzw o z windstil ozo zzw zzw zw zw zw wzw zw zw zw zzw zw 10 15 -3 11 10 4 1 18 5 4 1 10 16 -3 6 6 4 -2 8 13 10 6 Ai onaf Boa’ de zege da. D< FNI dele vooi rege B< tijdi gek) opti dele gezi gati ven De st red makt ruim PI drie hebt maa hebt gen gola. zij l zij i over die de d peril Jet afsta tal. advii van wijk land; geve sleet gens den 'klinkt veelbelövender Aj met 'n bloemetje^ van Fleurop. E lan Goi Gn len E jul: daf C Grt zeg Sal one ior 'NE zul IV nau hun gek Sal, stal dus N slaj dru dag De wen chiat Jes buik toen binne na da- twee ware licht MC baror het z aan i toen lijk I zich stoffe twee de” i baroi overl 16 9 15 11 9 4 -6 7 7 11 8 i 0.3 0.3 0 1 0 0.3 0.5 0 0.2 0.1 0 o o o 0.1 0.1 o 2 0.2 0 5 2 0 0 0 0 5 0 5 2 0.1 0 6 4 5 3 6 6 6 6 6 6 5 0 6 5 6 5 “3 -6 4 Bij een horlogemaker in Rotterdam is een antieke klok met een waarde vaa 22.500 gulden gestolen. voor de bevolking blijvend verslechteren, zo voorspelde de heer Brandsma. De ARJOS-conferentie heeft aan het eind van de bijeenkomst als haar me ning het volgende uitgesproken: „Drie eeuwen kolonisatie van Suriname door Nederland heeft geleid tot grote econo mische en Culturele afhankelijkheidVan Suriname. Door deze afhankelijkheid worden de mogelijkheden voor Surina me tot zelfstandige culturele- en" econo mische ontplooiing beperkt. De speciale UTRECHT (ANP) Mevr. Han- nie van Leeuwen, Tweede-Kamer- lid voor de ARP, heeft zaterdag tijdens een studieconferentie van de ARJOS in Utrecht een beroep gedaan op de Surinaamse regering om in het kader van de komende onafhankelijkheid alles in het werk te stellen om polarisatie in het bin nenland te voorkomen. „De rege- ring-Arron zou met de oppositie moeten gaan samenwerken en de onafhankelijkheid in ieder geval mede moeten laten dragen door alle rassen”. riërend van 200 tot 350. Deze „prijs stelling” is volgens drs. Veenhoven ook voor het buitenland uitermate belangrijk geweest, omdat er nu grenzen zijn ge steld aan de prijs die men ongewenst zwangere vrouwen kan laten betalen. Hij noemt „deze stille sanering van de Europese abortusmarkt” een van de grootste verdiensten van de georgani seerde abortushulpverlening in Neder land. De Portugese minister van Buiten landse Zaken Mario Soares, die op het ogenblik onderhandelingen leidt over de onafhankelijkheid van Angola, zal op 24 januari naar Nederland komen voor een driedaags bezoek op uitnodiging van de PvdA en de VARA in het kader van de inzamelingsactie Houdt Portugal Vrij. a gü BILTHOVEN (ANP) Ruim vjjftig deskundigen uit 27 landen hebben de vorige week in Bilthoven een advies opgesteld voor de milieubeschermingsorganisaties (UNEP) van de Verenigde Naties. Het betreft de registratie, coördinatie en uitwisse ling van gegevens over chemische stoffen die gevaar kunnen opleveren voor mens en milieu. uur uur In de toekomst zullen rubberbomep niet alleen rubber opleveren, maar ook houtpulp voor de papierindustrie, indien een studie die is begonnen door het Rubber Research Institute in Koeala Loempoer met succes kan worden afge sloten. De directeur van het instituut zei dat men de mogelijkheden gaat bestude ren de takken van de rubberboom, die zestig percent van het hout uitmaken, te gebruiken voor pulp. Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca Las Palmas onbewolkt licht bew. licht bew. Weer In binnen- en buitenland TIEL (ANP). In de vroege ochten duren van zaterdag is op de rivier de Waal ter hoogte van de invaart van het Amsterdam-Rijnkanaal een Frans bin nenschip, geladen met ijzer, in aanvaring gekomen met een duw-eenheid. Het Franse schip verdween in enkele ogen blikken in de diepte. De vrouw en het kind van de stuurman die in het voor schip lagen te slapen, worden vermist, de stuurman konden Het advies zal in april worden voorge legd aan een vergadering van het UNEP-bestuur in Nairobi. Als het wordt opgevolgd, kan binnen twee jaar worden begonnen met het verwezenlijken van de voorstellen. De deskundigen hebben niet gekozen voor één groot internationaal register waarop alle drie miljoen bekende che micaliën voorkomen. Zij adviseren een internationaal netwerk op te zetten, ge baseerd op de al bestaande en in voor bereiding zijnde nationale en internatio nale registers, dat in verbinding staat met een vrij klein „centraal punt”, een gedecentraliseerd systeem dus. Landen, organisaties en industrieën zouden moeten overeenkomen, desge vraagd hun gegevens beschikbaar te stellen. Omgekeerd kunnen zij dan, via het centrale punt dat weet welke infor matie waar te vinden is, ook om gege vens vragen. Het centrale punt zal daar toe over computers, literatuur en uitge- Vier leeuwen hebben gisterochtend in de- direentuin van Fréjus in Frankrijk de directeur van de tuin en zijn assis tent gedood en gedeeltelijk opgegeten. Dit heeft de politie bekendgemaakt. Jean- Pierre Berne, die de leeuwenverzorger gisteren verving, en zijn assistent Jean- Louis Rodriguez werden door de leeu wen aangevallen terwijl zij de dieren uit hun nachtverblijven lieten. Het elfjarig zoontje van Berne kon zich tijdig in veiligheid stellen. Personeelsleden van de dierentuin die de mannen hoorden schreeuwen hebben de vier leeuwen met geweerschoten gedood. Ook Siberië heeft dit jaar een onge bruikelijk zachte winter. Dit meldt het Russische persbureau Tass. In plaats van de voor de tijd van het jaar gebruikelij ke dertig tot veertig graden vorst is de temperatuur er nu vijf graden boven nul. Bovendien regent het. Dit heeft op beperkte schaal overstromingen tot ge volg. Volgens Tass zijn alleen de straat vegers en de kinderen blij met dit weer. Schoolvakanties zijn namelijk verlengd om griep-epidemieën te voorkomen, die door het zachte weer bevorderd zouden worden. Tass zegt dat de ongewone tem peraturen zijn ontstaan door warme en vochtige lucht van de Atlantische Oce aan, die de Oeral is overgestoken. Hoog Laag water BXNSDAG 14 JANUARI 8.43 uur onder 16.56 9.14 uur onder 19.34 Om enigermate het hoofd te kunnen bieden aan de stijgende operationele kosten onderzoekt de IATA, het over koepelend orgaan van ’s werelds lucht vaartmaatschappijen, op het ogenblik de mogelijkheid de burgerluchtvaart onaf hankelijk te maken van de door de regeringen vastgestelde olie- en energie prijzen. In studie is een voorstel om in IATA-verband brandstof te kopen die in e'en onafhankelijke raffinaderij zou kun nen worden bewerkt. De heer H. Brandsma, wetenschappe lijk medewerker van de Vrije Universi teit, ziet als belemmeringen voor de Surinaamse onafhankelijkheid de over heid (patronage van politieke stelsels en een veel te groot ambtenarenapparaat), het onderwijs (teveel algemeen vormend en te weinig gericht op de behoefte op de arbeidsmarkt), de dualistische econo mische structuur (het buitenlandse be drijfsleven heeft de meest lucratieve sectoren in handen) en de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers. Zon der drastische Structuurveranderingen, zal de situatie na de onafhankelijkheid breide communicatiemogelijkheden moe ten beschikken. Het is niet de bedoeling, alleen weten schappelijke gegevens over de samen stelling van de stoffen te verzamelen. Het gaat ook om informatie over hun mogelijke gevaren op korte of lange termijn voor de gezondheid en het mi lieu, over maatregelen die in verband daarmee in verschillende 1 anden zijn genomen (met mogelijk op langere ter mijn een internationale harmonisatie van de desbetreffende wetgeving) en over de hoeveelheden waarin bepaalde stoffen worden geproduceerd, getran sporteerd en gebruikt. In hun advies zeggen de deskundigen, dat er jaarlijks honderden nieuwe che micaliën op de markt komen en dat er in de laboratoria duizenden chemische stoffen worden gemaakt. Voor een land of een industrie is het vrijwel ondoen lijk, na te gaan of en zo ja welke risico’s die stoffen en de stoffen die reeds langer bestaan opleveren voor de mensen die ze maken of die ze gebruiken en welke effecten ze op lange termijn hebben als ziekteverwekkers of milieuvervuilers. Nederland zal Noord-Jemen financiële hulp tot een bedrag van ruim twaalf miljoen gulden verlenen. Dit berichtte het in de hoofdstad Sanaa verschijnende blad El Yemen aan het slot van het bezoek van een Nederlandse delegatie aan Noord-Jemen. Verder zal Nederland een lening van ruim tien miljoen gulden verstrekken voor de uitvoering van landbouwprojecten. teert. Het moet niet bij schone beloften blijven. Vertrouwen heeft de heer Van Eer wel in de verantwoordelijke bewind voerders, maar hij vindt dat de nieuws media tot nu toe schromelijk zijn te kort geschoten in het attenderen van de Nederlanders op hun medeverantwoor delijkheid voor het opbouwen van een politiek en economisch zelfstandig Suri name. „We hebben niet om een gouden handdruk gevraagd, maar om medever antwoordelijkheid van Nederland voor economische weerbaarheid na de onaf hankelijkheid”, aldus de heer Van Eeer. De heer G. de Bruyne, wetenschappe lijk medewerker van de Universiteit van Amsterdam, was somber gestemd over zelfstandigheid. Hij vindt het draagvlak economisch en cultureel te smal, ook al omdat Suriname zo’n erg klein land is. Hij pleitte voor verbreding van het draagvlak, onder meer door economische en culturele samenwerking met de buurlanden, met name die in het Cari- bisch gebied. Door die samenwerking wordt bijv, een universiteit mogelijk. Tot integratie in het Caribisch gebied rekent de heer De Bruyne ook invoering van het Engels als tweede taal in plaats van het Nederlands. Over de artsen zegt hij, dat er per kliniek grote verschillen zijn in de ho norering. De gemiddelde arts in een Stimezokliniek, die parttime in de abor tushulpverlening werkzaam is, krijgt on geveer 110 per uur. Full-time artsen en artsen die meer dan het gemiddelde aantal patiënten behandelen, verdienen meer- Ook een aantal van de artsen die hun privé-praktijk abortus verrichten ontvangt een hoger inkomen. Van een klein aantal van deze artsen kan gezegd worden aldus drs. Veenhoven - dat zij door dit werk allengs rijk zijn gewor den. Op het vlak van de medische kwali teiten hebben zich in Nederland volgens drs. Veenhoven vrijwel geen problemen voorgedaan- Hoge complicatiecijfers zijn uitgebleven doordat de hulpverlening geleidelijk is gegroeid en doordat van het begin af aan met de methodiek van de zuigcurettage is gewerkt. Het Neder landse sterftecijfer (0.5 per 100.000 in grepen) is het laagste ter wereld- Drs. Veenhoven stelt, dat de opvattin- opkomende personenauto en ter plaatse overleden. De oorzaak van het ongeval is volgens de rijkspolitie onbekend. De heer en mevrouw Jonker waren beiden 64 jaar. De 91-jarige A. Hartwijk uit ’sGrave- land is gisteravond in zijn woonplaats tegen een rijdende auto gelopen en ter plaatse overleden. De man liep met ge spreide armen de rijweg op met de kennelijke bedoeling een auto staande te houden. Een eerste personenauto kon de man nog- net ontwijken, maar een vol gende auto reed hem aan. De 62-jarige heer L. Schinkel uit Lo- pik is gisteravond voor zijn woning ver dronken, toen hij op zijn fiets in de Wielsekade reed. De man leed aan de vallende ziekte. De politie vermoedt daarom, dat hij een toeval heeft gehad. Uit de strafgevangenis „Bergerhout” in Alkmaar zijn gisteravond twee gedeti neerden ontsnapt. Het zijn een 36-jarige Italiaan en een 37-jarige Joegoslaaf, die verdacht worden van resp. medeplichtig heid aan een schietpartij en diefstal In de staatsbossen in Borger is zater dagochtend het roodbonte kalf in middels overigens pink geworden ge vangen dat in juni van het vorig jaar bij landbouwer J. Scaooneveld in Borger uit een weiland ontsnapte, gevangen in de tijgerval die daar in de bossen was geplaatst. Het vangen van het dier was niet zo eenvoudig omdat de pink een half jaar in de bossen heeft rondgezwor ven en daarbij totaal verwilderd is ge raakt. Het heeft veel mankracht gekost het dier in de stal van de landbouwer te krijgen. Wat er nu met de pink zal gebeuren is niet bekend. Als de gemeenteraad van Middelburg instemt met het voorstel van B. en W. zal Middelburg het eerste crematorium in Zeeland krijgen. u S £o ?-C DINSDAG 14 JANUARI IJMUIDEN 4.57 uur en 0.47 uur en De schipper en worden gered. Om tot nu niet achterhaalde redenen stuurde de stuurman van het Franse binnenschip Carpeaux zijn vaartuig plotseling naar de overzijde van de ri vier. waardoor een frontale botsing ont stond. V9 Drs. Veenhoven komt in zijn verhaal tot de slotsom, dat de abortushulpverle ning in Nederland zich evenwichtig heeft uitgebreid, ondanks het feit dat die ontwikkeling bepaald niet geruisloos is verlopen. De afgelopen vier jaar zijn er in Nederland 14 abortus-poliklinieken geo pend. Drs. Veenhoven schat dat het aantal abortussen van 1970 tot 1974 is gestegen van 10.000 tot 64.500 (1973: 66.000) waarvan globaal 58.000 in de klinieken 5,000 in de algemene zieken huizen en 1.000 in partivuliere praktij ken. De omvang van de hulpverlening in de ziekenhuizen is vrijwel constant ge bleven, die in particuliere praktijken liep terug. Van de 64-500 vrouwen die Als de inbrekers die dit weekeinde een bezoek brachten aan het kantoor van een transportmaatschappij in Rotterdam wat beter opgelet hadden, hadden ze zich veel moeite kunnen besparen. In het kantoor lag namelijk een briefje met de volgende informatie: „Geen geld in de brandkast. Sleutels in bureau”. Hoe dan ook, de inderdaad lege brand kast werd opengebroken, hetgeen voor de eigenaar een flinke schadepost bete kent. Om toch nog iets aan de kraak over te houden, namen de dieven uit het kantoor een klokradio mee. Het attende ren van inbrekers op leeg zijnde kasten is een methode die de politie tegenwoor dig aanbeveelt om zinloze schade te voorkomen. gen over abortus langzaam veranderen. Dat .yeranderingsproces, zegt hij, houdt niet pp met een nieuwe abortuswet. De veranderingen die zich hebben vol trokken betreffen onder meer de indica tiestelling. Nog geen tien jaar geleden vond men die alleen maar verantwoord als er een multidisciplinair abortusteam aan te pas kwam, later introduceerde de Maatschapij Geneeskunst de gedachte dat kon worden volstaan met de handte kening van twee artsen. Momenteel blijkt steeds duidelijker, dat het inscha kelen van een tweede arts alleen zinvol is als deze ook werkelijk een inbreng in het hulpverleningsproces kan hebben. Ook is twijfel ontstaan over het nut van lange gesprekken vooral over de motieven van de vrouw. De inhoud van de aangevoerde motieven blijkt in de praktijk wienig te zeggen over de hoogte van de individuele nood, aldus drs. Veenhoven. De doordachtheid en zeker heid van de wens wordt belangrijker geacht en daarop is het gesprek dan ook vooral' gericht. Tenslotte zijn er volgens hem ook duidelijke veranderingen waarneembaar in het denken over de preventieve na zorg. Aanvankelijk zag men het abortus- verzoek als een uiting van psycho-socia- le prblemen die na de ingreep een apar te behandeling nodig maakte om herha ling te voorkomen. Tegenwoordig is men huiverig voor het opdringen van onge vraagde hulp, mede omdat het aantal herhalingen veel geringer blijkt dan men eerst had gedacht: nog geen 8 percent van de vrouwen komt na een eerste abortus voor eenzelfde ingreep terug. Hij constateert, dat de zaak nu defini tief in politiek vaarwater is gebracht en dat er waarschijnlijk een versnelde poli tieke besluitvorming zal volgen- Hij acht het gevaar niet denkbeeldig, dat daar door een regeling voor de toekomst uit de bus zal komen die is gebaseerd op de pratijkproblemen en de opvattingen uit het verleden. Een korte felle brand heeft gister middag het recreatiegebouw annex kan tine van het rooms katholiek observatie centrum Beukenrode in Doorn in de as gelegd. Het gebouw ligt in de bosrijke terreinen van het observatiecentrum en was uit hout opgetrokken. De brandweer was het vuur vrij spoe dig meester, doch kon niet voorkomen dat gebouw en inventaris een prooi der vlammen werden. De schade is nog niét bekend, maar beloopt zeker vele tien duizenden guldens. Op de foto het uit- brande gebouw. De politie van Doorn kon spoedig vier pupillen van het observatiecentrum, die zich volgens de leiding al enige tijd zeer agressief toonden, in de kraag pakken. Het onderzoek naar de schuldvraag is nog in volle gang. Enkele dagen geleden is het hoofdge bouw van het opvoedingsgesticht Val kenheide afgebrand in de naburige ge meente Maarsbergen. Enige pupillen worden van deze brandstichting ver dacht. Veiliger cie Prijs per ingreep, die aanvankelijk v uiiig-ci4qq was, nu gedaald tot bedragen va- Volgens drs. Veenhoven heeft de afzij digheid van de ziekenhuizen de moderni sering van de methode voor zwanger schapsonderbreking bevorderd- De be handeling in de Stimezoklinieken werd daardoor veiliger en eenvoudiger, zodat men de explosieve groei van het aantal verzoeken om behandeling goed heeft kunnen opvangen. Wachtlijsten zjjn in Nederland nauwelijks nodig geweest. Op het ogenblik begint zich een gelei delijke daling af te tekenen bij Neder landse zowel als buitenlandse patiënten- Als de hulpverlening in Duitsland een maal tot ontwikkeling is gekomen, mag volgens drs. Veenhoven zelfs een aan zienlijke terugloop worden verwacht omdat een groot deed van de Franse vrouwen zich dan waarschijnlijk daar in plaats van in Nederland zal laten be handelen, als er tegen die tijd tenminste in Frankrijk al niet voldoende klinieken zijn. De capaciteit van de hulpverlening in Nederland kan dan weer worden inge krompen. Door de lage prijzen en de kleinere afstand hebben de Nederlandse klinieken de hulpverlening aan buitenlandse vrou wen goeddeels van Engeland overgeno men. Hoewel Nederland daardoor „het abortuscentrum van West-Europa” is ge worden, heeft dit volgens drs. Veenho ven niet tot noemenswaardige proble men geleid. Hij meent dat dit waar schijnlijk te danken is aan het tolerante klimaat in Nederland en aan de ver en cultureel opzicht daadwerkelijk ge stalte moeten geven. In het hulpverle- •■riingsbeléid zal de verbetering van de positie van de economisch zwakken pri oriteit moeten hebben. De mede-verant- woordelijkheid van Nederland zal tevens gestalte moeten krijgen in de verbete ring van de positie van Surinamers in Nederland. In Nederland zal de mentale richte wijze dan tot nu toe zijn mede- bereidheid tot opvang en integratie van verantwoordelijkheid voor de zelfstan- Surinamers moeten worden gestimu- digheid van Suriname ook in economisch EINDHOVEN (ANP)- De 32-jarige J. Ramaekers uit Stein is om het leven gekomen toen hij zaterdagochtend vroeg met zijn trekker met oplegger van een viaduct over de snelweg Eindhoven-Til burg stortte. Door de wrakstukken wa ren beide rijbanen van de weg versperd. Het verkeer kon over de vluchtstroken worden geleid. De trekker was geladen met een lege koelcontainer. Om nog onduidellijke re denen is de vrachtwagencombinatie eerst tegen de vangrail gebotst en toen naar beneden gestort. Vele tientallen meters vangrail zijn vernield. In Oss zijn gisteren in het verkeer bij twee ongelukken twee doden gevallen. De slachtoffers zijn de 32-jarige heer.F. van Leur die gistermiddag met zijn brommer tegen een lantarenpaal reed en ter plaatse overleed en de 23-jarige heer T. van Munster die vannacht in een ziekenhuis overleed, een half uur nadat hij met zijn auto op een kruising tegen een andere wagen was gereden. De 36-jarige bromfietser A. Ahnet Köse uit bieren is gistermiddag bij een ongeval in Doesburg omgekomen. Hij verleende met zijn brommer geen voor rang aan een auto bij het oversteken van een voorrangsweg. Zijn duopassagier werd zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks zes uur is op een ruilverkavelingsweg tussen Beilen en Lheebroek (Dr.) het echtpaar A- Jon ker en A. Jonker-Elting uit Dwingeloo op dé fiets aangereden door een achter- verantwoordelijkheid die Nederland draagt voor het ontstaan van deze situa tie is tot op heden onvoldoende gereali seerd. Weliswaar is de financiële hulp verlening aan Suriname aanzienlijk' ge weest, maar deze heeft onvoldoende ge leid töt een versterking van de economi sche onafhankelijkheid en interne ge lijkheid. -Nederland zal nu op meer ge- VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Aanhoudend wisselvallig en maximum tem peraturen omstreeks 8 graden. Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Amsterdam licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam licht bew. Twente zw. bew. Vlissingen licht bew. - -regen licht bew. windstil 14 onbewolkt licht bew. half bew. zw. bew. regen geh. bew. i onbew. onbewolkt onbewolkt Op dé Nederlandse regering deed mevr. Van Leeuwen een beroep om eindelijk eens serieus werk te maken van de integratie van de Surinamers in onze samenleving. Tot nu toe is het daarmee knudde geweest, vond mevr. Van Leeu wen. Als de Surinamers hier niet in de samenleving integreren, kunnen we ze straks niet overtuigen van de noodzaak hun werkkracht voor Suriname dienst baar te maken. Mevr. Van Leeuwen was een van de sprekers op een studieconferentie van de ARJOS, die gewijd was aan de onafhan kelijkheid van Suriname. Ze zag wel enig perspectief voor Suriname als zelf standige natie, mits de etnische proble men worden overwonnen. Ze deelde de mening van de gevolmach tigd minister van Suriname in ons land, de heer W. van Eer, die te kennen gaf dat op de komende onafhankelijkheid in Suriname is gereageerd met weinig ge loof. Onder de Surinamers in Nederland ontstond paniek. De levensvatbaarheid van de onafhankelijkheid van Suriname acht de heer Van Eer haalbaar, als Nederland bij het „afscheid nemen” daadwerkelijk de medeverantwoordelijk heid voor de onafhankelijkheid accep- Niemand, woont te ver I 4 om ‘n bloemetje te sturen. Fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. n ZW ZO wzw zzw mist windstil z zw ozo z wzw geh. bew. windstil 18 geh. bew. windstil 17 onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. mist licht bew. zw. bew. zw. bew. In een van de grotten van het gehucht ’t Rooth onder Margraten bij Maastricht is gisteren ret lijk gevonden van een 55- a 56-jarige man. De politie, die zegt een misdrijf uitgesloten te achten, heeft de man nog niet kunnen identificeren. >/- a >•••-■■• W'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2