Twee militaire acties in Zuid-Libanon Jonge baron De Portal dood na schot met CDU communist strijd in Indo-China Zware Zeker 26 doden door noodweer in Amerika In Wenen en Goede vooruitgang Brussel 40 kilo heroïne bij Angola-overleg Politieke kloof tussen zwart Koppeling tussen en blank in Rhodesië breder Sojoez-Saljoet Italië wil Haile geslaagd Selassie asiel verlenen Duitse liberalen willen samen Levenslang voor Indonesische gevonden AMERIKA VOERT SPIONAGE-VLUCHTEN UIT ANC EIST ALGEMENE AMNESTIE Duitser dood gevonden in Amsterdams hotel - 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG J A N U A R I 1975 KASTEEL BESTORMD In Rijnland-Pfalts Egypte en Iran den ndstof ;estolen meijer ibber 'arm SALISBURY (Reuter, DPA) De politieke kloof tussen Rhodesië’s zwarte nationalistische leiders en de blanke minderheidsregering van premier Ian Smith is gisteren weer verbreed toen de Afrikaanse natio nale raad ANC weigerde een voor gestelde constitutionele conferentie bij te wonen tenzij aan een reeks voorwaarden werd voldaan. Vol gens de ANC komt Smith de acht voorwaarden niet na die in decem ber in Loesaka zijn overeengeko men. apt oares uiten- ■p het rer de op 24 >r èen an de •an de rij. rangen ven itoriuin emen anciële twaalf richtte jnende m het ■legatie Ierland gulden g van OP 1 i. Israel geeft guerrilla’s afstraffing op Dat dit zo was bleek zondag in een Dit lichte vliegtuig werd door felle wind stoten in de buurt van het Amerikaanse Chicago van het vliegveld geblazen. Het belandde op zijn neus op straat. Niemand werd gewond. BEIROET (AP, Reuter) Vanmorgen vroeg heeft een groot aantal Israëlische militairen, gesteund door pantserwagens, voor de tweede keer binnen 24 uur een aanval gedaan op het Libanese dorp Kfar Sjoeba. Vol gens het hoofdkwartier van het Israëlische leger in Tel Aviv opereerden de soldaten in kleine groepjes. Vier huizen werden opgeblazen, een Is raëlische militair werd gewond. Alle Israëliërs zijn volgens het hoofd kwartier op hun basis teruggekeerd. De actie was gericht tegen Palestijnse guerrilla’s. jrdam is irde van Acade- >rof. dr. aomep ir ook indien •r het Coeala afge- lut zei stude- tn, die een, te ucht richt i 55- een t de MOSKOU. (AP) De twee kosmo nauten van de Sojoez 17 hebben gisteren hun ruimtevaartuig op perfecte wijze gekoppeld aan het ruimtelaboratorium Saljoet 4 en hebben zich daarna geïn stalleerd in het ruimtelaboratorium, al dus heeft Tass bericht. Na te hebben gegeten zijn zij gaan slapen om goed uitgerust te zijn voor de drukke dag die hen vandaag, hun derde dag in de ruimte, wacht. De patrouille was op de besneeuwde hellingen van de berg Hermon in een Palestijnse hinderlaag gelopen. De Israë liërs werden bestookt met bazooka’s en kalashnikov-machinepistolen. Op 3 janu ari sneuvelden bij een soortgelijk inci dent in hetzelfde gebied een Israëlische sergeant en vier soldaten. Bij de expeditie van zaterdag bliezen Israëlische troepen wegen en waterlei dingen op in de buurt van de dorpen Hebbarye, Tsjoeba en Tsjeba. Onze correspondent in Jeruzalem te kent aan dat de Palestijnse guerrilla’s de laatste tijd hun strategie hebben veran derd. Niet langer trachten zij spectacu laire acties in dorpen en kibboetsiem uit te voeren, maar zij prefereren aan de Libanese kant van de grens te blijven en vanuit hinderlagen op Israëlische pa trouilles te schieten. Dat is, zo gelooft men in Israel, het gevolg van het beperkte aantal com mando’s, dat beschikbaar is voor zelf moordacties en de Israëlische strategie die erop gericht is het de commando’s zo moeilijk mogelijk te maken in de buurt van de grens te komen. Deze strategie manifesteert zich in Is raëlische patrouilles in het zogenoemde Fatachland en andere plaatsen in Zuid- Libanon, artilleriebeschietingen op plaat sen die door de Israëliërs als guerrilla bases worden gezien en ten slotte grond- acties in Libanese dorpen waarbij hui zen worden opgeblazen, die volgens de Israëliërs voor Palestijnse commandoac- tiviteiten dienst doen. De Israëlische politie heeft zondag ge vochten met joodse betogers die pro beerden te verhinderen dat leden van de orthodoxe Heroetpartij naar hun eerste landelijk congres op de bezette westelij ke Jordaanoever gingen. De sjah en president Sadat willen ook hervatting van de conferentie van Genè ve over het Midden-Oosten, met de deel neming van de PLO, de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie, als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. bericht uit Pretoria, waarin stond dat nog een Zuidafrikaanse militaire politie man in Rhodesië door guerrillastrjders was gedood. Sinds de afkondiging van het bestand is dit de zevende Zuidafri kaanse militaire politieman die in Rho desië om het leven komt. NEW YORK. (AP) IJzige sneeuw stormen met windstoten tot 130 kilome ter per uur hebben zaterdag het mid- den-westen van De Verenigde Staten en de centrale noordelijke staten getroffen. Zeker 26 mensen zijn daarbij omgeko men. ROME. (AP) De Italiaanse regering heeft de militaire machthebbers in Ethi opië aangeboden de afgezette keizer Hai le Selassie asiel te verlenen in Italië. ange- t het s van kelij- is de aoven ■ft op t ge- traat- weer. •lengd a, die auden tem- ne en Oce- in eti- rige die tig- s zater- f in- i ge- tig jaar Borger ngen in sen was lier was ink een gezwor- I is ge- t gekost •uwer te rink zal 1 in :rijk >sis- Dit jan- rger ean- eeu- i uit arig S in van eden met Idelburg ■n W. zal rium in In Panama City in Florida is gisteren een persoon om het leven gekomen door een wervelstorm. Drie huizen en enkele flats werden beschadigd. In Sink Creek in het noordwesten van Florida, werden drie mensen gewond door een wervel storm, die gebouwen, auto’s en hoog- spanningsleidingen beschadigde. In Geor gia werden twee wervelstormen waarge nomen, maar voor zover bekend zijn daar geen mensen gedood of gewond. lunnen itionele over- lucht- blik de t onaf- oor de nergie- om in i die in >u kun- Jean-Louis was de laatste mannelijke afstammeling van het geslacht De Por tal. De eerste baron De Portal was een adviseur van Napoleon die later minister van Marine werd onder koning Lode- wijk XVIII. Baron Leonce verloor zijn landgoed kort voor zijn dood. Het werd geveild, en ging weg voor naar men zegt slechts een achtste van de waarde, we gens belastingschulden en andere schul den van de oude baron. een militaire woordvoerder in Tel Aviv werd hierbij een Palestijn gedood. De actie in de omgeving van de berg Dov had ten doel de Palestijnen op te sporen die zaterdag een aanval hadden gedaan op een Israëlische patrouille, waarbij vier Israëlische militairen werden ge wond. Het Turkse stadje Oltu, dat in Oost- Turkije ligt, is zondag getroffen door een vrij krachtige aardbeving. Zeker 100 huizen en twee moskees hebben hierbij schade opgelopen. Volgens een functio naris uit Oltu, dat 10.000 inwoners telt, hebben zich maar twee persoonlijke on gelukken voorgedaan. Militairen van het derde leger zullen in h«et getroffen ge bied hulp gaan bieden. Het aantal doden in het door overstro mingen geteisterde zuidelijk deel van Thailand is gisteren tot 160 gestegen. Er waren opnieuw 29 lijken gevonden. De meteorologische dienst in Bangkok voor spelt opnieuw regen in het getroffen gebied. Het reddingswerk’ in het rampge bied wordt belemmerd door een laag hangend wolkendek. Er worden pogin gen gedaan om epidemieën als tyfus en cholera te voorkomen. In de nacht van zaterdag op zondag werd eveneens een aanval uitgevoerd tegen Palestijnse commando’s. Volgens SAIGON. (AP) In de Mekongdelta ten zuidwesten van Saigon zijn Zuidviet- namese strijdkrachten in zware gevech ten gewikkeld geweest met Noordvietna- mese en Vietcongtroepen, zo is vandaag door het militaire opperbevel bekend gemaakt. In het parlement bezetten de christen democraten 52 zetels, de socialisten 42 en de vrije demokraten 6. Het is de eerste maal dat de liberalen een coalitie met de christen-demokraiten voorstellen sinds zij in 1969 op landelijk niveau met de socialisten in zee gingen. Portugals minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares heeft gisteren in een interview gezegd dat op de topcon ferentie over de onafhankelijkheid van Angola „veel vooruitgang” is geboekt en dat hij erop vertrouwt dat er een verdrag uitkomt- Soares, lid van het Portugese onderhandelingsteam, zei dat de afge vaardigden werkten aan een „lang, inge wikkeld document”, waarin de toekomst van Angola „in brede lijnen wordt uit gestippeld”. De Portugese bewindsman zei dat hij niet kon voorspellen wanneer de confe rentie resultaat zou afwerpen, maar, zei hij, „er is veel vooruitgang geboekt en daarom scharen we ons met veel opti misme verder rond de onderhandelings tafel”. Juridische medewerkers van de dele gaties hebben zondag een commissie ge vormd voor het uitwerken van een ont- werp-tekst voor het verdrag. Woordvoerder Edson Sithole van ANC zei, nadat het beleidsorgaan van de raad zondag had besloten de conferentie niet bij te wonen, dat onder de voorwaarden van Loesaka waren vrijlating van alle politieke gevangenen, algemene amnestie voor degenen die van politieke misdaden worden verdacht, het scheppen van de voorwaarden voor vrije politieke activi teit en het opheffen van de staat van beleg in Rhodesië. gen van Hanoi „onzin”. Noord-Vietnam heeft in een radio-uitzending beweerd dat Amerikaanse verkenningsvliegtuigen vanuit Thailand Zuidvietnamese bom menwerpers leiden bij hun aanvallen in de provincie Phoeoc Long, die in een veldtocht van drie weken door de com munisten onder de voet is gelopen. De familie heeft daarna vergeefs ge streden om de verkoop ongedaan te maken en weigerde het kasteel te ont ruimen. In Alexandria (Minnesota) is zeker veertig centimeter sneeuw gevallen sinds vrijdagochtend. DJAKARTA. (AP) Een rechtbank in Soerabaja heeft de voormalige Indo nesische communistenleider Rustomo tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. Dit meldt het offi ciële Indonesische persbureau Antara. niet zouden hebben weer zouden zijn gaan Honderden mensen zijn gestrand en duizenden anderen zijn zonder elektrici teit komen te zitten toen de stormen door Minnesota, Noord- en Zuid-Dakota, Iowa, Nebraska, Kansas, Wisconsin en Michigan joeg. Er zijn sneeuwbankten gemeld van drie tot vier meter hoog. Een groot aantal wegen is onbegaanbaar geworden. PENINA. (Reuter) Portugal en de drie Angolese bevrijdingsbewegingen hebben vanochtend vroeg bekendge maakt dat zij belangrijke vooruitgang hebben geboekt bij hun onderhandelin- gen over de onafhankelijkheid van An gola. In een gezamenlijke verklaring, die zij kort na middernacht uitgaven, zeiden zij overeenstemming te hebben bereikt over verscheidene fundamentele punten die vervat waren in een blauwdruk die de drie Afrikaanse nationalistische groe peringen hadden aangeboden. MAINZ. (AP) De vrije demokraten (FDP) in de Westduitse deelstaat Rijn land-Pfalts hebben voorgesteld na de verkiezingen voor het parlement van de deelstaat op 9 maart een coalitie aan te gaan met de christen-demokraten (CDU), die momenteel in het parlement in Mainz een meerderheid hebben. een van 'dam 1 ze i. In ■ièfje geld eau”, •and- voor bete- :raak t het mde- asten voor- e te Volgens dr. Sithole heeft de regering- Smith zich slechts „gedeeltelijk” gehou den aan de voorwaarden van Loesaka, door nog geen derde van de zwarte politieke gedetineerden vrij te laten. Zijn bekendmaking is de eerste openbare onthulling dat men in Loesaka tot het opstellen van voorwaarden was geko men. Er is overigens ook verschil van me ning over de kijk op de wapenstilstands- overeenkomst. Smith is van mening dat de guerrillastrijders hun wapens moeten neerleggen en zich overgeven of anders uit Rhodesië moeten vertrekken. Sithole zei zondag dat de wapenstil- standsovereenkomst niets anders inhoudt dan dat er niet meer geschoten wordt en niet verder wordt opgerukt voorbij de linies waarlangs de strijdende partijen zich bevonden toen het bestand van kracht werd. BRUSSEL. (AP) Zaterdag zijn de vliegvelden van Wenen en Brussel ongeveer 40 kilo heroïne iri beslag geno men. Het was de grootste heroïnevangst van de politie in Europa sinds jaren. De marktwaarde van de heroïne wordt ge schat op 2 a 3 miljoen dollar. Twintig Maleisiërs zijn in Wenen en Brussel gearresteerd. In antwoord op een vraag van de christen-democratische senator Giuseppe Brusasca heeft premier Aldo Moro verklaard dat de regéring „op discrete maar krachtige wijze” voor Haile Selas sie heeft gepleit en de machthebbers in Ethiopië heeft laten weten bereid te zijn Haile Selassie politiek asiel in Italië te verlenen als hij mocht worden uitgewe zen uit Ethiopië. Volgens de zegsman is de bedoeling hiervan de communisten te laten weten dat de Verenigde Staten de regering in Saigon blijven steunen. De sptonage- vluchten werden een jaar geleden her vat „toen duidelijk werd dat de commu nisten de oorlog opvoerden en wapens en troepen infiltreerden in het zuiden”. De woordvoerder ontkende beschuldi gingen door Hanoi als zouden met Ame rikanen bemanden vliegtuigen leiding geven bij Zuidvietnamese bombarde- mentsaanvallen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade noemde de beschuldigin- Het is nog niet bekend gemaakt hoe lang de twee kosmonauten, commandant Goebaref en boordwerktuigkundige Gretsjiko in het ruimtelaboratorium zul len blijven. Bij de laatste soortgelijke missie, in juli, hebben twee kosmonauten veertien dagen doorgebracht in de Saljoet 3. Over het programma dat Goebaref en Gretsjko zullen uitvoeren is alleen ge zegd dat zij de systemen van de nieuwe Saljoet zullen testen, medisch-biologisch onderzoek zullen verrichten, geologische formaties op de aarde zullen fotografe ren en experimenteel ruimteonderzoek zullen verrichten. De poliie heeft verklaard dat de vrou wen fiu onder behandeling van een psy chiater zijn gesteld. Jean-Louis kreeg een schot in zijn buik door een gesloten houten deur heen toen de politie zaterdag in het kasteel binnenviel. De bestorming geschiedde nadat Jean-Louis vanuit het kasteel twee landarbeiders, die aan het werk waren op de velden, had beschoten en licht gewond had. Zijn moeder, de 50-jarige Poolse baro nes Anna-Marie de Portal, en zijn 23- jarige zuster Marie-Agnes, zijn zaterdag door de politie aangehouden en overge bracht naar de gevangenis van Toulon. Zondag zijn zij naar het ziekenhuis van Montauban gebracht, waar Jean-Louis inmiddels was overleden. Angola zal in november van dit jaar onafhankelijk worden, zo heeft Diogenes Boavida, lid van de MPLA-delegatie bij de onderhandelingen met Portugal, ge zegd in een interview met radio-Loean- da. De drie bevrijdingsbewegingen MPLA, FNLA en Unita hebben de Portugese delegatie een gemeenschappelijk stuk voorgelegd met hun voorstellen voor de regeling van de onafhankelijkheid. Boavida zei in zijn intervieuw dat er tijdens de onderhandelingen harte noten gekraakt moeten worden, maar dat hij optimistisch is omdat de drie Angolese delegaties werken in een geest van eens gezindheid en omdat de Portugese dele gatie blijk geeft van een geest van verzoening. o p de Egypte en Iran vinden dat de VN- resoluties over het Midden-Oosten snel moeten worden uitgevoerd en dat Israel zich moet terugtrekken uit de bezette Arabische gebieden en dat de Palestij nen hersteld moeten worden in hun recht op zelfbeschikking. Brusasca had gevraagd wat de rege ring had gedaan voor de keizer, die in 1936 door de fascistische troepen van zijn troon werd verjaagd maar in 1941 weer terugkeerde. Haile Selassie heeft nimmer wraakacties tegen de Italianen gehouden. Volgens het opperbevel hebben in de strijd tachtig Noordvietaamezen en Viet- cong-strijders het leven verloren, De gevechten werden gevoerd in de buurt van hoofdweg 4, de zogenoemde rijstweg naar de Mekong-delta. Aan Zuidvietna mese zijde zouden slechts drie doden zijn gevallen, 18 mensen raakten ge wond, terwijl 11 manschappen worden vermist, aldus het opperbevel. Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn regeringsstellingen in het hele land bestookt met raketten. Voor het gebouw van de internationalecommissie, die toe zicht op het „vredesbestand” moet hou den, hebben vanmorgen ongeveer 100 mensen gedemonstreerd. Zij voerden spandoeken met zich mee waarop de Noordvietnamese en Vietcong-aanvallen op Phoeoc Binh werden gekritiseerd. De communistische troepen namen Phoeoc Binh vorige week na een zware strijd in. De gehele provincie Phoeoc Long is thans in handen van communistische troepen. Strijdkrachten van de Rode Khmer hebben gisteren de stategisch belangrijke stad Neak Luong aan de rivier de Me kong in Cambodja aangevallen, zo is van militaire zijde in Pnom Penh vernomen. Bij deze aanval zouden circa 100 men sen gedood of gewond zijn. De meeste slachtoffers vielen toen een munitieop- slagplaats in Neak Luong dat op 45 km ten zuidoosten van Pnom Penh ligt, een voltreffer kreeg. De troepen van de AMSTERDAM (ANP). In een hotel aan de Keizersgracht in Amsterdam heeft de politie gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een 22-jarige Duitser. Naast zijn bed lag op een zil verpapiertje nog een dosis heroïne „of iets dat daar op leek”, aldus de politie. De politie vermoedt dat de Duitser eraan is gestorven, temeer daar hij nog een injectiespuit in de hand hield. Volgens de Milanese politie verkeren verslaafden aan verdovende middelen in deze stad in levensgevaar- Naar zaterdag bekend werd zijn in de afgelopen dagen vijfduizend doses heroïne op de markt gekomen die voor 35 percent uit strych- .nine bestaan. Eén student is daardoor al omgekomen. Een andere verslaafde heeft als gevolg van gebruik van de versneden heroïne enkele dagen in coma gelegen en zal de rest van zijn leven verlamd blijven. De vergiftigde heroïne zou vol gens de politie van Milaan uit Amster dam komen. Dit staat in het communiqué waarmee gisteren het vijfdaagse officiële bezoek van de sjah van Iran aan Egypte is afgesloten. Beide landen dringen ook aan op het verbieden van eenzijdige wijzigingen in de status van Jeruzalem. De sjah en zijn gemalin Farah zijn intussen doorgereisd naar Wenen, voor een privébezoek. bij controle van de eens tien Maleisiërs meer dan 20 kilo heroïne gevonden. Het vliegtuig uit Wenen landde op Zaven- them. De heroïne is volgens de belgische politie van topkwaliteit. Het in België gearresteerde tiental riskeert een gevan genisstraf van ten hoogste twee jaar. Rode Khmer hebben de stad die oostelijke rivieroever ligt, vrijwel inge- sloten en controleren nu het grootste deel van de weg die van Neak Luong naar Pnom Penh leidt. Inmiddels zijn troepen van de regering in Pnom Penh van de stad Kampot naar het gevechts terrein bij Neak Luong gevlogen. Zij hebben daar direct de stellingen op de westelijke oever van de Mekong tegen over Neak Luong bestormd die zaterdag avond door eenheden van de Cambod jaanse regering verlaten wanen. Aange nomen wordt dat de troepen van de Rode Khmer de scheepvaart op de Me kong onmogelijk wil maken. Over deze rivier worden de meeste goederen naar Pnom Penh vervoerd. De ANC zal afgezien van het vol doen aan de gestelde voorwaarden de constitutionele conferentie ook alleen maar bij wonen, wanneer zij wordt bij eengeroepen door Engeland, wordt voor gezeten door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Callaghan en wordt gehouden buiten x.hodesië, zei Sithole. De regering-Smith, die pas de vrijla ting van zwarte politieke gedetineerden tijdelijk heeft opgeschort, wil dat de constitutionele conferentie plaats heeft in Rhodesië. Zij stemde met de confe rentie in krachtens een overeenkomst die zij vorige maand in de Zambiaanse hoofdstad met de nationalisten sloot. Volgens deze overeenkomst stemden de nationalisten in met beëindiging van de guerrilla en Smith met het vrijlaten van zwarte politieke gedetineerden en het samenroepen van de constitutionele con ferentie. Maar vorige week zette Smith de vrijlating stop omdat de guerrillastrij ders hun woord gehouden en vechten. MONTAUBAN. (AP) De 22-jarige baron Jean-Louis de Portal is gisteren in het ziekenhuis van Montauban overleden aan verwondingen, die hij had opgelopen toen de politie zaterdag zijn voorvader lijk kasteel bestormde. De Portal heeft zich met zijn moeder, zijn zuster en het stoffelijk overschot van zijn vader bijna twee jaar lang in het kasteel „La Fuma de” verschanst gehouden nadat de oude baron Leonce de Portal in 1973 was overleden. De 53-jarige Rustomo heeft guerrilla groepen opgericht om de verboden com munistische partij nieuw leven in te blazen. Rustomo gaat in beroep. De smokkelaars, in wier gezelschap vrouwen en een kind waren, zijn vrijdag avond in Koeala Loempoer met een vliegtuig van de Sabena naar Europa vertrokken. Zaterdagmorgen vroeg maakte het-vliegtuig een tussenlanding in Wenen. De politie vond daar bij een routine-onderzoek van de bagage onge veer 19 kilo heroïne, verstopt in koffers, cognacflessen, pakjes sigaretten, doosjes met gedroogd fruit, busjes babypoeder en de teddybeer van een driejarig jonge tje. Slechts één man van de groep Malei siërs, die in Wenen uitstapte, had geen heroïne in zijn bagage. De politie ver moedt dat hij de leider van de bende is. De Maleisiërs zouden hebben bekend dat zij een voorschot van 200 dollar hadden gekregen ieder en nog eens 1000 dollar zouden krijgen als de operatie met succes zou zijn bekroond. In Oos tenrijk wacht hun nu 4 tot 5 jaar ge vangenisstraf. In Brussel werd bagage van nog Een hooggeplaatste Amerikaanse func tionaris heeft tegenover het persbureau UPI bevestigd dat regelmatig verken ningsvluchten worden gemaakt boven Noord-Vietnam en boven de delen van Zuid-Vietnam, die in handen van de Vietcong zijn. Ook bevinden Amerikaan se vliegdekschepen en andere oorlogsbo dems zich geregeld in de wateren van Zuid-Vietnam.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3