Jubileum en afscheid in Oud-Katholieke parochie Buurtcentrum ,De Mei’ zoekt Verenigingsraeuws (fe toM Gymnastiekver. „Wijkeroog Bekneld onder auto Ds. J. van den Berg gaat met emeritaat maar wil IJmuiden niet meer verlaten Onderbroken inbraak een vijfde cultureel werker met knappe demonstraties I W*! fl ■iw IgM ,IK HEB DE EENVOUD HIER GELEERD” T. WIJKER „ZILVEREN” KERKMEESTER Jaarverslag Buurthuiswerk Velsen-Noord GOEDE PROPAGANDA VOOR TURNSPORT M 1 3 MAANDAG JANUARI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS Ander karakter Cadeau Veel activiteit V eisen-1 Jmuiden Wijk aan Zee MAANDAG 13 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u DINSDAG 14 JANUARI Temidden van puin Velsen-Noord Heemskerk Beverwijk ff èr- i 999 Courage fc=-- 18®. HE W - Ds. J. van den Berg (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) Vanaf 19 Baptistengemeente, Huygens- Huygens- Kerkweg 45 uwen, m de e on- Lies- 11 wel i café daar tenen, verve- op de Mary ipeerd strij- p de loot, een rong naar slijk, inste raart met 't, óf lan- Ds. J. van de Berg is In het hartje van Utrecht, vlakbij de Dom geboren. Zijn vader was zakenman en bijzonder theo logisch geïnteresseerd. „Misschien, dat ik daardoor mijn belangstelling voor de theologie gekrege nheb”, vertelt de do minee. „Aanvankelijk was mijn vader het er niet mee eens, dat ik theologie ging studeren. Arts, tandarts of inspec teur van politie vond hij geschikter voor mij. Voor ik mijn studie begon, ben ik eerst in dienst gegaan. Mijn vader vond, dat ik dan nog wat bedenktijd had. Het mocht niet baten. Mijn studietijd in Utrecht Is er een van goede herinnerin gen aan het studentenleven en aan de studie zelf”. IJMUIDEN. Psalm 2. „Die in de hemel woont, zal lachen”, is een psalm, die ds. J. van den Berg van de Betle- hemkerk op de huid geschreven lijkt. Hij is een blijmoedig man, die ook niet opziet tegen zijn afscheid van de Her vormde Gemeente, nu hij op 26 januari met emeritaat gaat. Praktisch 35 jaar lang heeft ds. J. van den Berg zijn ambt vervuld, waarvan 28 jaar in IJmuiden. „Ik heb de eenvoud in IJmuiden geleerd. Ik ben dan ook sterk tegen persoonsver heerlijking, zeker in mijn beroep. Als ik deze eenvoud niet had liefgehad, zou ik hier ook geen jaren gebleven zijn”, ver telt de dominee. Na zijn emeritaat wil ds. Van den Berg overigens niet al zijn werkzaamhe den ineens neerleggen. Naast zijn ambt was hij ook docent maatschappijleer aan de pedagogische academie in Santpoort, In het jaarverslag gaat men in op de veelheid van activiteiten, die binnen en buiten De Mei ontplooid zijn. De Velsen- Noordse Aktiviteiten Kommissie, voort- onele opmars van alle gymnasten gaf ir. W- Singer als voorzitter uitdrukking aan zijn voldoening over deze verheugende opkomst, waarna door hem het optreden kon worden aangekondigd van een aan tal leden uit de KNGV-keurgroep. IJMUIDEN. De Oud-katholieke pa rochie van de H. Engelmundus in IJ muiden beleefde zondagmorgen in haar kerkgebouw aan de Wllhelminakade een bijzondere gebeurtenis. Daar werd stilge staan bij het zilveren jubileum als kerk meester van de heer J. Wijker. Een jubileum dat tevens een afscheid inhield wegens vertrek naar Dirkshorn waar de jubilaris zich gaat vestigen. r in van ren ige- ■ok- met jro- Rij- ;ker mil- ring >aar raar Jan veer we nde rag- het dra- erde Jan :ht ;ai- aar is akt die te te em ik lers mis met imbo tV- igens erver zou ge- onzig i als slaris WxuixiDax wjjj, 20-jarige Velsenaar raaste zondag onder zijn auto bekneld toen de wagen, die hij aan het repareren was, van de krik viel. De man werd bevrijd door een buur jongen die de wagen in z’n eentje optil de zodat de man er onderuit kon. Met hoofdwonden is hij door de Onge val) endienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. vijf oorlogsjaren heb ik daar in „het land van Dokter Vlimmen” doorge bracht. Over zijn werkzaamheden in de oorlog wil ds. Van den Berg liever niet praten. „Ik heb in de hevigste strijd beneden de rivieren gezeten en ben zelfs nog opgetreden als tolk voor Montgome ry, daar ben ik wel een beetje trots op. Verder wil ik maar over die tijd zwij gen, maar ik heb bijna elke dag Engels gesproken”. Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 „Toch is in die goeie vijfentwintig jaar, dat ik hier ben, de bevolking wel radicaal gewijzigd. Vijfentwintig jaar geleden kwam ik nog temidden van een echt zeevarend volk. Daarin is in de loop der jaren een vrij snelle wijziging gekomen, niet alleen in de beroepen, maar ook in het karakter. Uit alle plaatsen zijn mensen aangespoeld. Dat begon al bij het graven van het kanaal. De mensen, die nu nog in de visserij zijn overgebleven, zijn echte „markante” lui, mensen voor wie een hand nog een hand is, ook over vijf jaar nog”. Voor de daaraan gewijde misviering op de liturgische zondag onder het ok- taaf van Driekoningen bestond een goe de belangstelling uit de eigen en de parochie H. Adelbertus, die tien jaar geleden uit die van de H. Engelmundus ontsproot. De liturgische gezangen waren aangepast aan de dankbaarheid, die naar de jubilaris uitging en door pastoor A. J. Glazemaker in het begin van zijn predi king werd vertolkt. Hij releveerde bij dit jubileum vooral aan het afscheid van de heer Wijker, die een periode afsloot gewijd aan kerk en parochie, jong in het verenigingsleven kwam en als zodanig als een bekwaam bestuurslid werd ont dekt. Zowel in- als buiten de kerk. In de kerk echter nog steeds bestuurslid van de bisschopskas en lid van de synodale raad. Als „kerkmeester” fungeerde de heer Wijker als een goed verbindingsof ficier na zijn kwaliteiten voor jeugdver eniging en toneelvereniging „De Planke- niers” te hebben bewezen. De verbindin gen werden gelegd bij wijlen pastoor C. „De eenvoud van de mensen hier is, dat ze zich niks verbeelden. En je hoeft je als predikant ook niet teveel te ver beelden. Er is hier geen sprake van „verering” van de dominee, zoals je elders nog wel eens meemaakt. Hij is een mens of niet, redeneert men en de mensen zeggen ook recht voor de boeg hoe ze erover denken”. Dat is de type ring, die de scheidende dominee van de IJmuidenaren geeft en hoewel natuur lijk niet helemaal „onbevooroordeeld”, weet hij waar hij over praat. Niet alleen door de lange tijd, dat hij in IJmuiden werkzaam is geweest, maar ook door de sociale studie, die hij naast zijn theologi sche studie heeft gedaan. die vroeger in Bloemendaal stond. Al bijna vijfentwintig jaar geeft hij met hart en nieren les en dat wil hij voorlo pig ook blijven doen. „De Haven”, Schipbroekenweg 6, van 14- 15 uur. Sociaal Adviesbureau voor Bejaarden, spreekuren voor IJmuiden: van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moer- bergplantsoen; voor Velsen-Noord van 11 tot 12 uur in gebouw „De Haven”, Schipbroekerweg; voor IJmuiden-Oost, van 16 tot 17 uur in „In den Abeel”, Abelenstraat. Verder volgens afspraak dagelijks van 9 tot 11 uur aan te vragen onder telefoonnummer 12464. „Verder zou ik graag al die dingen willen gaan doen, waar ik geen tijd voor heb gehad, studeren, maar vooral musi ceren. En verder zou ik nog wat van de wereld willen zien. Twaalf jaar achter een ben ik op vakantie gegaan naar de verschillende provincies van Nederland mef mijn vier kinderen om de provin cies te leren kennen”. De turndemonstraties stonden onder leiding van directeur H. van Wijnen, geassisteerd door mevrouw G- Eyman- Peekel en Peter Burghout. Laatstge noemde had ook het initiatief genomen tot het aantrekken van de heren Alex Knip, Peter Karregat en Gert Butter, die In het afgelopen jaar is er een wens binnen het werk van De Mei in vervul ling gegaan, namelijk de aanstelling van een vaste sportleider. Het bestuur is bijzonder verheugd over het feit, dat het afgelopen jaar binnen de staf maar één verschuiving heeft plaatsgehad. Zoals bekend werd in vorige jaren de voort zetting van het werk in De Mei veelvul dig doorbroken door het vertrek van verschillende stafleden. i het met or de -6 is »1 de ot nu 1 een „Ik r niet r me ;eluk- st een onder van maar ef en ration ns in ichte horen lat nu bijna m ge- ■ortdu- Mieke ■chtge- ar hij Sterk t „be- Volks- zamer- r Hans t moe- tegen leuke tellen”, ir man gedekt zas het melden ’t, het ■ft, als raar de d kaa MAANDAG 13 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 (volwassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd); Santpoort, Wüstelaan. 14-30-17.30 en 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Velsen-Noord, Wijker- straatweg en IJmuiden-West, Zeewijk- plein: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd)- Velserbad, Briniostraat, gemengd zwemmen- Gebouw „Velserduin”, Velsenduinplein 20 uur repetitie „De Stem van IJmui den”. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg 20 uur: les en conditie training boksclub „De Ring”. DINSDAG 14 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945, 10-12.30 en 14.30-17.30 uur (volwas senen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Sant poort Wüstelaan: 14.30-17.30 uur (vol wassenen, tieners en jeugd): Velsen- Noord, Wijkerstraatweg, IJmuiden-West, Zeewijkplein 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 12.15- 13.15, 16.40-18 en 20-21.30 uur gemengd zwemmen- Gebouw Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, 2000 uur repetitie Velsens Gemengd koor- Cultureel Centrum, Moerbergplant- soen, 20 uur repetitie „Bel Canto”- Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, Willibrordstr. 102, IJmui den e.o. gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen van 9-19 uur, IJmui den, Abelenstraat 1 van 16-17 uur, Vel- sen-N., Buurtcentrum De Mei, Geel- vinckstraat 28 van 11-12 uur, Santpoort, VELSEN-NOORD. De gymnastiek vereniging „Wijkeroog” uit Velsen-Noord is zaterdagmiddag in het cultureel cen trum „De Schouw” aan de Bleyenhoeve- laan opnieuw een bloeiende organisatie gebleken. Dit kwam duidelijk tot uit drukking tijdens de in deze zaal gehou den jaarlijkse turnuitvoering, waar vooral de meisjesgroepen sterk waren vertegenwoordigd. Een en ander trok een grote belangstelling, vooral bij ou ders en oud- en ere-leden. Na de traditi- In 1946 kwam ds. Van den Berg naar IJmuiden. Hij weet het nog goed. „De trein van Haarlem naar IJmuiden deed er een uur over en ik kwam letterlijk temidden van de puinhopen aan. De Snelliusstraat, waar de pastorie staat, was onbegaanbaar, omdat alle stenen eruit waren. De dominee begon zijn werk in de „Nieuwe Kerk” aan de Kanaalstraat. In 1956 kwam de Betle- hemkerk gereed, waarvan de dominee de bouw had meegemaakt en begeleid. Deze echte nieuwe kerk kon gebouwd worden in verband met de herbouwplicht van de oude Betlehemkerk, een jeugdkerk, die bij de Nieuwe Kerk stond. „Wat me altijd heeft bewogen om hier te blijven, is het slag van de bevolking geweest. Ik heb mijn werk altijd met groot plezier kunnen doen, zowel met jonge mensen als met bejaarden. Vooral het bejaardenwerk heeft me erg getrok ken. Er zijn gelukkig genoeg jonge men sen, die aan de jeugd leiding kunnen geven, maar bejaarden vragen een eigen benadering. En als er een beroep op me werd uitgebracht en men kwam van een andere gemeente „dominee horen”, dan zei ik vaak: Ik deug nergens meer voor, want ik ben veel te lang in IJmuiden gebleven”. Ook na zijn emeritaat zal ds. Van den Berg IJmuiden niet verlaten. Wel vertrekt hij uit de oude pastorie, die nu te koop staat, maar hij heeft een nieuwe woning gevonden in de Röntgen straal 2. Hij is erg blij met de warme waardering, die de gemeenteleden voor hem hebben en laat dat ook zien door in de gemeente te blijven wonen. Scheidsrechterstechniek. De scheids- rechtersvereniging „IJmond” houdt he den, maandag 13 januari om 20 uur In de kantine van „K.I.C.” op het sportpark „Rooswijk” in Velsen-Noord haar eerste bijeenkomst van dit jaar. D spreker voor deze avond is de heer W. van Duuren, met als onderwerp „De techniek van het scheidsrechteren, bekeken via de rappor tage”. VELSEN- Vannacht ontdekte een surveillancewagen van de Velsense poli tie in de tuin van de firma Schoot (electrische apparatuur) bij de Wijker straatweg twee kleurentelevisie. Bij na der onderzoek bleken in het kantoor enige transistors, een stereo-installatie en later in de brandgang nog twee kleurentelevisies te staan. Van de daders ontbrak elk spoor. Ook werd dit weekeinde ingebroken in café Bruinvis aan de Visseringstraat. Er werden bierpullen meegenomen, een kottermodel, twee Delfts blauwe borden en de koperen kap van een kompas. Een derde inbraak werd opgegeven door een handelsmaatschappij aan de Kanaalstraat. Daar werd uit een geldkist 370 gulden gestolen. DINSDAG 14 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. F. Nieuwenhuijzen en vervolgens bij pastoor D. N. de Rijk en de huidige pastoor, aanvankelijk als penningmees ter, later vele jaren als secretaris, die nauwgezet tot in finesses zijn veeleisen de functies vervulde. Zoveel jaren ach tereen „kerkmeester” zijn is niet langer mogelijk wegens wijziging van het kerk- statuut. Veelzijdigheid, stijlgevoel en precisiewerk tekenden hem, maar ook kon hij zwaar geïrriteerd raken door lamlendigheid van anderen ondanks zijn rustige aard, die nochthans door muren moest heen werken. Aan het einde van de dienst, waarin de heer- W. Gouda het orgel bespeelde, kreeg de heer Wijker (omdat het geen geld mocht kosten) als afscheidscadeau een oude „gesteelde” collectezak, als her innering aan zijn penningmeesterschap. Voorts werd hij nog voor de keus gesteld tussen de oude, vertrouwde of een ge heel nieuwe schrijfmachine als aanden ken aan het secretariaat. De heer Wijker opperde in zijn dankwoord, tevens voor de bloemen die mevrouw Wijker ont ving, de mogelijkheid om zijn herinne ringen van zijn kerkbestuurslidmaat- schap, zijn leven en werken in IJmuiden met de vele rollen die hij hier heeft gespeeld op papier te zetten en deze als „open brief” in het parochieblad te pu bliceren. Alle aanwezige bezoekers van deze misviering namen met een hand druk afscheid van de heer en mevrouw Wijker. VELSEN-NOORD. De werkuitbrei- ding gedurende het jaar 1974, waarvan de tendens zich dit jaar zeker zal voort zetten hebben het staf en bestuur van buurtcentrum „De Mei” genoodzaakt uit te zien naar mogelijkheden om een vijf de cultureel werker in dienst te kunnen stellen. Er zijn hierover reeds intensieve contacten gelegd met gemeente en mi nisterie. Dit staat te lezen in het jaar verslag over 1974 van de Sichting Buurthuiswerk, Velsen-Noord, waartoe De Mei behoort. Die waardering blijkt ook uit het cadeau, dat de Hervormde Gemeente hem wil aanbieden. De dominee vertelt: „Voorzichtig tastte men mij af, hoe ik over een reis naar Israël dacht. Ik wilde het graag uitbreiden over een groter gebied en nu is er gekozen voor een „Studie Paulus-reis” per salonboot door het Midden Oosten. Dat men het benodigde geld in een mum van tijd bij elkaar wist te brengen, bewijst wel hoe groot de sympathie voor mij is. Mijn vrouw en ik durven de reis bijna niet te aanvaarden, want je wil de gemeente toch niet op kosten jagen. Dat heb ik nooit gewild”. Een opvolger voor de scheidende do minee is er nog niet. Een commissie is druk op zoek en zal binnenkort met een voorstel komen. „Dat vind ik altijd het nare in onze kerk”, zegt ds. Van den Berg, „dat op 1 februari iemand het werk niet meer doet en dat er op 2 februari nog niemand is om het over te nemen”. Voorlopig zal consulent ds. Bre- zet van de Goede Herderkerk waarne men. „Het interesseert de IJmuidenaar over het algemeen niet zo erg, wie er komt”, zegt dominee Van den Berg tot slot: „Als het maar een méns is”. gekotnen en nog steeds verbonden aan De Mei, maakte furore tijdens de festivi teiten als Koninginnedag, intocht van St. Nicolaas en de geslaagde VAK-Doka- dagen. Daarnaast verleende men mede werking bij het tot stand komen van de Werkgroep Speeltuinen Gildenbuurt en bood met een stuk „service” aan milieu groeperingen als het Milieu Actiecen trum Nederland, de kerngroep IJmond van de Milieu Defensie, de Initiatief groep Moderne Zwakzinnigenzorg en werkte men mee als lid van de commis sie ad hoc van de Velsen Jeugd Centrale en in het overleg rond de toekomst van het PEN-jongerencentrum in IJmuiden. Ook intern is de ene na de andere nieuwe club of cursus ingesteld, waarmee men zoveel mogelijk inging op de be staande behoeften bij het Velsen-Noord- se publiek. MAANDAG 13 JANUARI Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. con gresvergadering Industriebond NVV. Progress-sociëteit, Const. F"" straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 14 JANUARI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. jeugd 15.30-17.30 u. KNGV-keurturnrers, die in gezelschap waren van de Haarlemse VOLO-leden Hans Keesman en Hans Aders. De uitvoering werd ingezet door een goed bezette kleutergroep, waarvan de jeugdige leden onder leiding van me vrouw Eyman enige hartverwarmende grondoefeningen hebben gedemonstreerd, welke met veel geduld moeten zijn bij- gebracht. Vervolgens wist de meisjes trainingsgroep van „Wijkeroog” blijk te geven van het nodige doorzettingsvermo gen bij oefeningen op de lange mat, kastspringen en evenwichtsbalk, waar De scheidende predikant vertelt ver der, dat hij bij de oorlogsdreiging als een raket afstudeerde, want hij wilde Utrechttoen wel uit. „Ik was wars van de „status” van bepaalde mensen en na twee jaar Baarn ben ik in Vlijmen in Noord-Brabant terecht gekomen. De oorlog was inmiddels uitgebroken en de Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 14 JANUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, teL 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Paviljoen Westerhout, Westerhout- plein. 14 u. verkiezing drie leden bejaar dencommissie. Grenspost, Soerstraat. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30u., jeugd 15-17.30 u. 16-30-18 uur :u.<. -I Hoogtepunten van het programma werden ook door de heren verzorgd, zoals op de hoogbrug, voltigeren op het paard en grondoefeningen op de lange mat. Bij hun overslagen, en losse spron gen werden zij nog door vier van de beste dames met veel souplesse geassis teerd. aansluiten. Vooral op de brug o.l. wisten zij hierbij spectaculaire resultaten te behalen. Een en ander resulteerde in een bij zonder knappe gymnastiekuitvoering, welke mede door de bekwame demon straties van de keur-tumers en turnsters een hoog niveau bereikte er) daardoor als een goede propaganda voor de turn- sport kon worden beschouwd Vandaar dat voorzitter Singer aan het slot terecht mevrouw Eyman-Peekel en de heren Van Wijnen en Burghout hulde heeft gebracht voor hun inzet, evenals hij mevrouw J. van Wijnen-Smal bedankte voor haar bekwame begeleiding aan de piano, waar de uitvoering het nodige cachet mee was gegeven- Zij allen kre gen bloemen van de voorzitter en een erkentelijk applaus van het publiek. Met een plezierige variatie voor de verschillende leeftijdsgroepen werden voorts door de meisjes van zeven tot negen jaar bankoefeningen uitgevoerd, plus een vrije oefening, door moderne muziek ritmisch begeleid. Ook de meis jes van tien en elf jaar gaven met haar gedurfde sprongen op de minitrap blijk van de nodige courage, hetgeen kenne lijk door het publiek bijzonder op prijs werd gesteld. ijs

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5