Streven naar één cao voor hele metaal mogelijk bezet Philips gaat glasproduktie reorganiseren Waarschuwende brief van ingenieur toeleveringsbedrijf in Suriname gaat ontslaan Seatfabrieken openen vandaag de poort weer Bedrijf in Eindhoven 1 Bauxietbedrijf Transportbedrijf in geding tegen bonden ■B Voor zwakke én sterke bedrijven Landbouwoverleg CONFLICTSTOF IN SPAANSE INDUSTRIE BLIJFT BESTAAN 13 ECONOMIE 1975 JANUARI ViNSDAG 1 4 Dodelijke fout Proef op som Parijs, Windsor Ontario Honderd klachten Fr DEN HAAG. De Amerikaanse McDonnell-Douglas-Vliegtuigfabriek is twee jaar voor de ramp met de DC 10 bij Parijs, op 3 maart 1974, waar bij 346 mensen om het leven kwamen, gewaarschuwd dat ongelukken onvermijdelijk zouden zijn op grond van de wijze, waarop de deur van het vrachtruim was ontworpen. rl W s# ■P Hervatting van overleg centraal (Van onze correspondent) Douglasfabriek was gewezen op fout in constructie DC-10 (Van onze Haagse redactie) De (Van onze correspondent) I l men gisteren het plezierig te vinden dat de oproep weerklank vindt. Er moet nu nog een vorm voor eventuele voorstellen worden gevonden. Daarover zal het be stuur binnenkort praten. Met haar 25.000 werknemers in Barce- aoa is de Seat de grootste onderneming 'an Spanje, en als men de toeleverings- De vicieuze cirkel van stakingen, ont slagen en/of sluitingen en nieuwe pro- Daar begint dan het politieke pro bleem dat uiteindelijk de overhand heeft NCW bereid opnieuw te overleggen over openbaarheid van alle inkomens en uit breiding van de cao’s tot alle werkne mers in de bedrijven. Het verwacht dan ook van de werkgevers voorstellen om ook daarover weer te spreken. Dit is precies wat er bij Parijs gebeur de, toen op een hoogte van 4000 meter de lading uit het toestel van de Turkse luchtvaartmaatschappij werd geslingerd, hetgeen de instorting van de vloer ver oorzaakte waardoor centrale kabelver- bindingen werden vernield. Dit gebeurde Hier kan nog aan worden toegevoegd, dat de Turkse luchtvaartmaatschappij met het aanbrengen van de aanbevolen wijzigingen van het deurmechaniïme had willen wachten tot de eerstvolgende grote revisie. Zover is het nooit gete- men. teststakangen maken van Seat tegelijker tijd een goed voorbeeld en een gangma ker voor die acties. Een goed voorbeeld ook van de huidige politieke problemen in de Spaanse industrie. Zeker, de moei lijkheden begonnen bij Seat (zoals over al elders in Spanje) wegens concrete arbeidsproblemen. De algemene crisis die de directie ertoe bracht de werkweek te verkorten met loonderving voor de ar beiders, en de inflatie die de werkne mers doet protesteren dat de loonstijgin gen onvoldoende zijn om gelijke tred te houden met hun kosten van levenson derhoud. Maar Seat is een van de best betalende bedrijven in Spanje, dus deze wrijvingen zouden bij normale onder- handelingen vrij gemakkelijk op te los sen zijn. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen deeft de mening van zusteror ganisatie NCW. Van VNO-kant werd gesteld dat voorzitter mr. Chr. van Veen al meermalen heeft gezegd dat er verder gepraat moet worden over fundamentele zaken. Er zijn vele punten te noemen, aldus een woordvoerder, maar vooral de kwestie van de werkgelegenheid staat bij ons nu bovenaan. Robbé werd in Billiton- Later respectievelijk Staalconstructie door de bomen het bos niet meer kan zien. Dat geldt ook voor bestuurders van zowel vakbeweging als werkgeversorga nisaties”, aldus Wamsteker, die wilde pleiten voor een meer directe procedure om tot zaken te komen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De kans op hervatting van het overleg tussen werkge vers en werknemers in de Stichting van de Arbeid groeit. Gisteren ver klaarde het CNV-bestuur te verwachten dat het Nederlands Chr. Werkge versverbond binnenkort stappen zal doen en dat alle betrokken organisa ties daaraan hun medewerking zullen verlenen. Het ziet er naar uit dat het NCW dit zal doen. Later zou volgens het CNV kunnen worden bezien of in het overleg ook enkele punten kunnen worden betrok ken, waarover vorig jaar geen overeen stemming weid bereikt. Blijkens de uit latingen van de heer Van Boven is het bedrijven meerekent, komt men met ge mak op een cijfer van 100.000 arbeiders die afhankelijk zijn van de Seat-produk- tie. Dit is eveneens een oorzaak van het conflict, want de Seat is vanuit politiek oogpunt het meest aantrekkelijke en winstgevende doelwit van de clandestie ne arbeidersoppositie. Daarom staat de Seat bovenaan de lijst van bedrijven die de illegale vakbonden (Comisiones Obre- ras) in Barcelona willen betrekken bij hun eerstkomende actie: een algemene staking (tenminste op industrieel gebied) die reeds aangekondigd wordt voor de eerste week van februari. De huidige gebeurtenissen zijn slechts de eerste schermutselingen, en in dat opzicht al zorgwekkend genoeg voor de overheid en de directies. Hier was sprake, zoals thans duidelijk is, van een dodelijke fout van McDon- nell-Douglas. „De deur in de deur” zou het niet alleen onmogelijk maken de luchtdruk in het toestel te regelen, maar ook de bemanning waarschuwen dat er iets niet in orde was, zodat de piloot naar het vliegveld zou moeten terugke ren. Niet voorzien was, dat het mogelijk zou zijn het kleine dfeurtje te sluiten, terwijl de hoofddeur onvoldoende in het slot zat, zodat noch de grondstaf noch de bemanning enige waarschuwing kreeg dat het toestel onveilig was. Het openvallen van de deur, waardoor fataal luchtdrukverlies optrad, een aan tal passagiers met een deel van de vloer naar buiten werd gezogen en het toestel neerstortte, was de oorzaak van deze catastrofe. EINDHOVEN. Binnen vier tot zes weken zal er een plan op tafel komen dat voorziet in de herstructurering van de hoofdindustriegroep glas van Philips. Het is niet uitgesloten, aldus een Phi- lipswoordvoerder, dat door de reorgani satie. die enkele jaren in beslag zal nemen, het personeelsbestand moet wor den ingekrompen. De hoofdindustrie groep telt in Nederland vestigingen te Eindhoven, Roosendaal en Winschoten, waarbij circa 2000 mensen werkzaam zijn. Dat is wat er in Windsor gebeurde. Douglas zou daarna het afsluitingsme- chanisme versterken en transparant ma teriaal aan de binnenkant van de deur aanbrengen, waardoor men kon zien of het slot goed gepakt had. Het in 1974 uitgebrachte rapport van het Congres onthult dat in de maanden voorafgaande aan het Windsorincident McDonnell-Douglas niet minder dan 100 klachten over het slecht functioneren van de vrachtdeur had ontvangen. In het rapport staat dat er bewijs voor is dat de moeilijkheden, ondervon den met de DC 10-vrachtdeuren, niet door McDonnell-Douglas aan de federale luchtvaartdienst zijn gerapporteerd. Een deel van deze informatie kreeg deze pas na 12 juni 1972 toen een ramp op het nippertje was voorkomen. Een ambtenaar van de federale lucht vaartdienst moest bij McDonnell-Dou glas smeken, en soebatten voor hij gege vens over de klachten loskreeg. Het bleef echter minstens tot het vorig voorjaar sukkelen met de vrachtdeuren. De fe derale luchtvaartdienst is er zelfs thans nog niet helemaal gerust op of de na de catastrofe aangebrachte wijzigingen wel geheel afdoend zullen blijken te zijn, aldus The Observer. Vorige week gaf ook NVV-voorzitter Wim Kok al een reactie op de gedachten van de heer Van Boven. Hij liet merken ’n uitnodiging voor „een open en eerlijk gesprek” niet te zullen afslaan. NCW’s nieuwe voorzitter ir. J. de Wit, die binnenkort mr. Van Boven opvolgt, steunt diens initiatief. Bij het NCW zei BARCELONA. De poorten van de Seat-automobielfabriek in Barcelona zijn vandaag weer opgengegaan voor de 21.000 arbeiders die verleden week ge schorst waren na felle stakingen, ge volgd door betogingen in de Catalaanse *^cfdstad. Of er gewerkt wordt is een tweede. Het meest waarschijnlijk is na melijk dat deze nieuwe sluiting (eind verleden jaar sloot de Seat voor tien dagen de poorten) het probleem alleen verergerd heeft, want ondertussen heeft de directie opnieuw enkele honderden militante arbeidersleiders ontsfagen en dat was nu juist de oorzaak van het oorspronkelijke conflict. ook toen in 1972 een deur losraakte van een DC 10 in Windsor, Ontario. Drie weken na dit incident stelde Convair een memorandum op waaruit blijkt, dat het aan het begin van het DC 10-programma de bedoeling van Douglas was vrachtdeuren aan te bren gen zoals die waren toegepast in de DCs 8 en DC’s 9. Uit documenatie, gedateerd april 1968, bleek dat deze hydraulisch zouden worden bediend. In oktober en november 1968 besloot men tot elektri sche bediening, hetgeen fundamenteel minder positief was. Convair vroeg of dit wel verstandig was, omdat het ver minderde veiligheid betekende. Kort hierna zond Convair McDonnell- Douglas zijn vitale analyse over hetgeen er zou gebeuren indien de deurafgrende- ling niet absoluut voldoende was. Maar volgens een later onderzoek door de luchtvaartautoriteiten geloofde McDon nell Douglas niet, dat het een vereiste was om deze veiligheidsanalyses te over leggen bij het aanvragen van een certi ficaat van luchtvaardigheid. klein in de grote deur ingebouwd deur tje, dat het onmogelijk zou moeten ma ken om het toestel onder druk te bren gen, indien de hoofddeur niet helemaal dicht was. Ingenieurs van Convair noemden deze wijziging schamper het aanbrengen van een pleister. Zij waren het ook in hoge mate oneens met het ontwerp dat Dou glas voor de vloerconstructie had ge maakt. Volgens Convair zou de „pleister” niet kunhen voorkomen dat de vloer van de cabine zou instorten. Bovendien werd de betrouwbaarheid van de afgrepdeling verder verzwakt omdat een rechtstreeks werkend perfect machanisme werd ver vangen door een ingewikkeld en betrek kelijk buigzaam systeem- Het is niet onbekend dat de glasgroep met moeilijkheden kampt- Zowel in Winschoten als Roosendaal werd eind vorig jaar tot werktijdverkorting beslo ten. Te Winschoten is men inmiddels yan de fabricage van zwart-wittelevisie- toestellen overgestapt op kleur. De vesti ging te Roosendaal zal, zo deelde de woordvoerder mee, in eerste instantie buiten de herstructurering vallen. Drie bestaande glasfabrieken te Eindhoven zullen waarschijnlijk voor een deel wor den samengevoegd. De ondernemingsraad van de hoofdin dustriegroep en de vakorganisaties zijn van de plannen tot reorganisatie op de hoogte gesteld. Zelfs wanneer de raad van arbeid besliste dat die ontslagen niet rechtsgel dig waren, hadden de directies dank zij Spanjes „eigenaardige” wetgeving de mogelijkheid om die werknemers tegen hun wens met een afkoopsom op straat te zetten. En dan namen in de bedrijfs- raden die kandidaten zitting die op de tweede plaats kwamen in de verkiezin gen van 1971. gekregen. De stakingen en betogingen van de afgelopen week (en die welke zich ongetwijfeld in de komende dagen en weken zullen voordoen) betreffen het politieke probleem van wie er in naam van de werknemers mag onderhandelen. Zoals een vooraanstaand Spaans onder nemer verleden week op een informele studiebijeenkomst tussen EEG-leiders en Spaanse democraten verklaarde: „De Spaanse directies staan tegenover twee precies even onverantwoordelijke ge sprekspartners: aan de ene kant de „ver tegenwoordigers” van de staatsvakbon- den die geen werkelijke afvaardiging van de werknemers zijn, en aan de andere kant de vertegenwoordigers van de illegale vakbonden die in de huidige omstandigheden van het Spaanse bewind natuurlijk geen enkele garantie kunnen bieden”. Dit is de huidige toestand bij Seat. De akkoord lijkt niet onmogelijk (Vervolg van pag. 1) In Den Haag stonden na de eerste dag van besprekingen over de metaal-cao de partijen heel wat soepeler tegenover el kaar, dan dat bij Hoogovens het geval was. Werkgeversvoorzitter Prins zei na afloop niet bereid te zijn de standpunten van de werkgevers aan de openbaarheid te willen prijsgeven. „Anders zouden de onderhandelingen deze week in een dwangpositie kunnen komen en dat wil len we beslist vermijden”, zie hij. Beide partijen beaamden dat in de metaalnijverheid de verschillen tussen sterke en zwakke delen van de bedrijfs tak in 1974 verder uit elkaar zijn ko men te liggen, doch zowel de werkge vers als de werknemersorganisaties streven er naar een voor de gehele bedrijfstak uniforme cao af te sluiten. „Als we expliciet naar de zwakke delen gaan kijken, is het gevaar levensgroot dat we verschillende cao’s in de bedrijfs tak krijgen”, aldus Wim Wamsteker, de onderhandelaar van de industriebond NW, die dit jaar als voorzitter van het overleg optreedt. Zowel de vakbonden als de werkge vers waren het wel met elkaar eens, dat het mislukken van het centraal akkoord een extra last legt op de schouders van de bedrijfstakken, „omdat thans niets vast staat”. „De standpunten vanuit dat mislukte centrale overleg zijn bij de partijen in de bedrijfstakken hard blij ven hangen en daarom is er moed voor nodig om tot overeenstemming te ko men”, aldus Wamsteker. Hij was het met de heer Prins eens, dat werkgevers en vakcentrales na af sluiting van de cao’s voor dit jaar rond de tafel moeten gaan zitten om te bezien over welke materiële en principiële pun ten dit najaar overleg gevoerd kan wor den om tot een centraal akkoord voor 1976 te komen. Beide voorzitters Prins en Wamsteker waren het tevens met elkaar er over eens, dat in 1974 de gehele procedure die heeft moeten leiden tot afspraken over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1975 voor de man op de vloer een totaal onoverzichtelijke zaak is geworden. „Als we nu terugzien, moeten we tot de slotsom komen dat er in feite anti democratisch is gewerkt, doordat men laatste officiële verkiezingen van arbei- dersvertegenwoordigers op plaatselijk niveau binnen het raam van de staats- vakbonden vonden plaats in 1971. De clandestiene vakbonden namen over het algemeen deel aan die verkiezingen en plaatsten hun militante leden in de be drijf sraden. Vooral bij grote bedrijven, zoals de Seat, vielen die spoedig in ongenade bij de directies en werden zij met om het even welk excuus ontslagen. ling, die zou moeten worden betaald wegens het verloren gaan van levens van honderden passagiers. Het was niet de eerste waarschuwing. Drie jaar tevoren en een jaar vóórdat de eerste DC 10 werd voltooid, had Convair de Douglasfabriek een gedetailleerde ana lyse gezonden over het gevaar van het opengaan van een vrachtdeur. De analy se betrof zowel het falen van verschil lende onderdelen van het deurmechanis- me als de consequenties voor het vlieg tuig als zodanig. Over wat er zou gebeuren indien een DC 10 zou opstijgen terwijl de deur niet goed gesloten was, zegt de brief„De deur zal geheel openvliegen, met als gevolg een plotseling drukverlies en een mogelijk instorten van de vloer. Verder zal de staart worden beschadigd door uit het toestel vallende lading en de losse deur”. EINDHOVEN. De 134 overgebleven medewerkers van de Eindhovense vesti ging van Nederhorst Staalconstructie, die uiterlijk 1 juli gesloten zal worden, overwegen een bezetting van het bedrijf. Vanmiddag zal na afloop van een be spreking met de directie en vakbonden worden bepaald welke stappen er pre cies ondernomen kunnen worden om het bedrijf te behouden. Nederhorst Staal constructie Eindhoven is een filiaal van Nederhorst Staalconstructie Gorinchem. Op 16 december deelde de directie te Gorinchem mee, dat de Eindhovense vestiging zou worden gesloten. Op 6 januari kreeg het personeel vervangende functies in Gorinchem aangeboden. Dit houdt voor de medewerkers per dag 107 kilometers pendelen in. Daar komt bij dat in het moederbedrijf in ploegen dienst gewerkt wordt. Het personeel heeft drie weken bedenktijd gekregen. De ondernemingraad van het Eindho vense filiaal is niet van plan, zo deelde zij gisteren mee, zich voetstoots gewon nen te geven. De raad verwijst in dit verband naar een belofte van divisie- directeur Poutsma van 31 januari 1974^ dat Nederhorst Staalconstructie Eindho ven desnoods 30 jaar doordraait. Dc werknemers van het bedrijf heb ben in vier jaar tijd vier crises meege maakt, waarvan twee binnen één jaar. De aanvankelijke onderneming De Vries 1970 overgenomen door volgde een fusie met Shell en Nederhorst BV. Het aantal mede werkers slonk in de jaren van 500 tot de huidige bezetting. Op 29 mei 1970 een jaar na de Con- vair-analyse, werden de gevolgtrekkin gen ervan op dramatische wijze beves tigd. Toen DC 10-cabine nummer 1 op de grond aan een luchtdrukproef werd on derworpen vloog de deur van het voor ste laadruim wegens de onvoldoende af sluiting open, met als gevolg explosief luchtdrukverlies en beschadiging van vloerstructuur. Als resultaat hiervan werd er een nieuw ontwerp voor de vrachtdeuren gemaakt door het aanbrengen van een Minister Van der Stee overlegt op de gisteren in Brussel begonnen EEG- landbouwbesprekingen met zijn Duitse collega Ertl. PARAMARIBO (ANP). bauxietmaatschappjj Surinam aluminium company wil in verband met het terug lopen van de aluminiumverkoop op de wereldmarkt het personeelsbestand op kleine schaal besnoeien, zo heeft het bedrijf in Paramaribo bekendgemaakt, het zou hierbij alleen gaan om de smel- terij en de gieterij te Paranam. In de verklaring van Suralco worden geen aantallen genoemd. „Het betreft hier een minimum aantal werknemers zodat er in geen geval gesproken kan worden van een massale inkrimping”, aldus een korte mededeling. De waarschuwing was gedaan in een brief van een ingenieur van de Convair- afdeling van General Dynamics, die de deuren volgens specificatie van Douglas moest leveren. Dit wordt onthuld door het Londense Zondagsblad The Observer. De waarschuwing werd niet naar de Amerikaanse federale luchtvaartdienst gestuurd, omdat volgens een bepaling in het contract met Convair met deze fir ma was verboden dit rechtstreeks te doen. De kernpassage van de brief die op 27 juni 1972 werd geschreven, luidde: „Het lijkt mij onvermijdelijk, dat in de 20 komende jaren vrachtruimdeuren van de DC10 open zullen vliegen en ik ver wacht dat zulks meestal zal leiden tot de ondergang van het vliegtuig”. De schrijver raadde Douglas aan on middellijk veranderingen in het ontwerp aan te brengen- Hoewel dit een kostba re zaak zou zijn vooral als daarmee werd gewacht terwijl de produktie door ging zouden de kosten waarschijnlijk minder bedragen dan de schadeloosstel- Het CNV reageerde hiermee op een uitlating van de aftredende NCW-voor- zitter, mr. P. M. H. van Boven. Deze zei vorige week van mening te zijn dat het overleg zo spoedig mogelijk moet wor den hervat. De besprekingen over een centraal akkoord voor 1975 mislukten op 4 december 1974. Maar het is nodig verder te gaan praten over allerlei, zo geheten immateriële zaken, aldus Van Boven. In de onderhandelingen over een eventueel centraal akkoord werd op en kele punten overeenstemming bereikt. De afspraak werd bijvoorbeeld gemaakt in 1975 een gezamenlijke studie te mar ken van de arbeidsduur. Kwesties als de wekelijkse en dagelijkse werktijden ko men daarbij aan de orde, verlenging van vakanties, wijziging van de pensioenge rechtigde leeftijd, kortere werktijden voor oudere werknemers en de gevolgen van de leerplichtverlenging. Doordat er geen centraal akkoord kwam, is deze afspraak „in de lucht blijven hangen”. Men mag er echter van uit gaan, meent het CNV-bestuür, dat de betrokken organisaties bereid zullen zijn alsnog gevolg te geven aan de besluiten. Er is alle reden dit op korte termijn te doen. De vraagstukken die verband hou den met de arbeidsduur krijgen immers extra nadruk door de huidige ontwikke ling en de vooruitzichten van de werk gelegenheid. BERGEN OP ZOOM (ANP) De di recteur van het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom, D. Meeus, heeft gistermiddag de ’s morgens uitgedeelde mondelinge ontslagen schriftelijk beves tigd per expresse brieven. Ook heeft hij een kort geding aangespannen tegen de vervoersbonden van NVV, NKV en CNV, waarin hij op straffe van een dwangsom intrekking van het stakings- parool eist en het onthouden van een nieuwe actie of het meewerken daaraan. Het kort geding dient morgen voor de rechtbank. Als motief voor het kort geding noemde de raadsman van de heer Meeus, mr. H. Vreijling, dat door de betrokkenen geen enkel overleg is ge pleegd en dat zij direct naar het uiterste wapen staken hebben gegrepen- De bij de staking van een deel van de chauffeurs van het internationale trans portbedrijf Meeus in Bergen op Zoom betrokken vervoersfederaties van de vakbonden hebben het hoofdbestuur van NKV, NVV en CNV geadviseerd op hun beurt een kort geding aan te spannen tegen het bedrijf. De vervoersbonden willen op die manier bewerkstelligen, dat het ontslag op staande voet, dat directeur Meeus de stakers gaf, nietig verklaard wordt. De federaties besloten tot dat advies na overleg met juridisch adviseur M. Steenberghe. De actievoerders beschou wen het besluit tot ontslag voorlopig als nietig en gaan gewoon met de staking door. Gisteravond verliet het merendeel van de stakers het actiecentrum om te gaan slapen. Vanmorgen om vijf uur kwamen de stakende chauffeurs bij het bedrijf samen om te trachten werkwillige colle ga’s, die dan moeten vertrekken over te halen solidair te zijn met bun actie. j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13