Grootmeestergroep garandeert veel spanning TOPZWEMSTER KREEG MEER TIJD DOOR AANGEPAST WERK Vultink toch Van Heest weg bij Nicols >0 29,- 29,- Triomfen voor Hemmes-Appel De lichtgewicht Singer Starlet naar Troyes F 69,- J ii II i een miljoen gulden aan prijzen F r aak. IM w I0B SPORT 17 DINSDAG 14 JANUARI 1975 16 i g sjes IV Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— -J - - ■gHSHg w - I ENITH BRIGITHA GAAT OP Z N OOSTDUITS KILOMETERS VRETEN Hans Vultink: toch meedoen. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Enith Brigitha hapt even naar adem nadat ze haar zoveelste baantje in het 50-meter bad heeft getrokken. (ADVERTENTIE) ij Vorig jaar werd zij dan ook terecht Hoogoventoernooi heeft geen bepaalde favoriet onderscheiden met de titel „sportvrouw van het jaar” en vrijdagavond is dat op nieuw gebeurd. Daarmee evenaarde zij de prestatie van Ada Kok (uitgekozen in 1965 en ’66). Een wereldtitel in Colum bia zal haar ongetwijfeld de vermaarde vlinderslagzwemster doen voorbijstreven. Als Robert Fischer, die vrijwillig af stand heeft gedaan van de wereldtitel reld maken. Voor de vierkampen schre ven ongeveer 350 schakers in. Evenals voor de tienkampen. De winnaars van deze groepen zullen promoveren naar de meestergroep van 1976. reservelijst in. Ook Gligorlc is door en kele experts voor een vrijplaats aanbe volen. Naast de genoemde invitatiegroepen worden de vier- en tienkampen georga niseerd die het Hoogoven-toernooi tot het grootste traditionele toernooi ter we- De Amerikaanse Chris Evert werd winnares in het tennistoernooi van San Fransisco. Met 6-1 en 6-1 speelde zij haar landgenote Billy Jean King van de baan. Australië heeft in een wedstrijd voor de Davis Cup Japan met 4-2 ver slagen. AMSTERDAM. Het is een kwestie van nu of nooit. Enith Bri githa, de 19-jarige Amsterdamse zwemvedette, wil nog één keer alles op alles zetten om de hoogste sonko-Furman, Smejkal-Gligoric, Por- tisch-Ree, Timman-Langeweg, Hort-Gel- ler. gekomen zwemster is, om het gestelde doel te kunnen bereiken, zelfs over haar bezwaren tegen krachttraining heen ge stapt. „Ik ga inderdaad wat aan kracht training doen, maar dan wel in beperkte mate. Het werken met gewichten zie ik nog steeds niet zitten, maar met trekve- ren wil ik toch wel proberen nog wat meer kracht in mijn armspieren te krij gen.” 4. omdat hij het niet eens is met de regels van de wereldschaakbond (FIDE), bij zijn weigering zou blijven om de Rus in een tweekamp te bestrijden dan is Kar pov automatisch wereldkampioen. GROENLO(ANP). Hans Vultink heeft alsnog besloten deel te nemen aan het toernooi om het Europees kampioen schap 47-2 dat van 6 tot en met 9 februari in Troyes (Frankrijk) wordt ge houden. Ook op andere terreinen wordt bij voorbereiding op de wereldtitelstrijd niets aan het toeval overgelaten. „Wat de wedstrijden vóór Cali betreft, is ons uitgangspunt nu, dat ze alleen zwemt tegen haar sterkste concurrentes. We gaan nu niet meer van hot naar her om maar wat medailles binnen te halen. Dat heeft geen enkele zin”, aldus Wil Storm. top te halen. Eind juli moet het ge beuren. In het Columbiaanse Cali wenst Enith tijdens de tweede we reldtitelstrijd niet langer de twee de viool te spelen. Lukt het haar niet de hoogste trede van het in ternationale ereplatform te berei ken, dan zet zij een punt achter haar zwemcarrière. Weet zij zich echter met succes te mengen in de goudrace van de Oostduitse en Amerikaanse meisjes, dan wordt haar optreden geprolongeerd tot aan het eind van het Olympisch toernooi van 1976. Steun heeft Enith in grote mate nodig. Terwijl talentvolle zwemsters als Hansje Bunschoten en Anke Rijnders, die voor de bijna onontbeerlijke concurrentie strijd hadden kunnen zorgen, om ver schillende redenen wegvielen, knokte zij door tegen de overmacht van Oostduitse en Amerikaanse sterren. HARDERWIJK. (ANP, UPI en AP)— Het eerste tennistoernooi van het win tercircuit in Harderwijk heeft overwin ningen opgeleverd voor Fred Hemmes en EHy Appel. In de finale versloeg Hemmes Klaas Visscher, die in de halve eindstrijd verrassend Nick Fleury weg speelde, met 4-6, 6-2 en 6-1. Elly Appel had slechts drie kwartier nodig om Ada Bakker te verslaan met 6-2 en 6-0. Tom Okker won in Chatanooga een mini-toemooi. In twee sets (7-6 en 7-6) kaapte hij de 14.500 gulden weg voor Marty Riessen. (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE. Gistermiddag is in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee de loting verricht voor het 37e Hoogo- venschaaktoernooi dat van 13 januari tot 1 februari wordt gehouden. In zijn toe spraak memoreerde de voorzitter van de FIDE, professor dr. Max Euwe al dat een prognose voor een winnaar van de grootmeestergroep nauwelijks een reële zaak is aangezien het Hoogoven-toernooi, ondanks de absentie van de bijna we reldkampioen Karpov, tot een van de sterkste schaaktoernooien ter wereld moet worden gerekend. Zo zijn er bij voorbeeld vier deelnemers die een vrij plaats hebben in het interzonale-toer- nooi, de aanloop naar het kandidaten toernooi waarvan de winnaar gerechtigd is de wereldkampioen uit te dagen. Dit zijn Hort, Hübner, Geiler en Por- tisch die door een commissie van experts zijn gekozen om zonder voorwedstrijden meteen aan het interzonale toernooi deel te mogen nemen. De eerste reserve voor deze vrijstelling is Kavalek, ook al aan wezig in Wijk aan Zee, en voorts nemen andere deelnemers aan het Hoogoven toernooi de Amerikaan Browne en de Tsjech Smejkal, hoge plaatsen op deze naar bed kan. Vroeger moest ze dan nog studeren.” De laatste jaren zijn er nogal eens van kilometers” tijens de trainingen. Ge steld werd dat bij een intensieve training kon worden volstaan met het afleggen van een beperkt aantal kilometers. Enith denkt daar nu anders over. „Ik zwom altijd zo’n vier kilometer per dag, maar dat is voor de tijden die er nu door mijn concurrentes worden ge maakt, beslist niet genoeg. Ik moet echt naar zeven a acht kilometer toe.” Een lastige spierblessure aan haar rechter arm („Ik heb er nog wel een klein beetje pijn aan, maar die blessure is nu toch wel zo goed als over”) was er de oorzaak van dat de overschakeling naar het zwaardere trainingsprogramma enig- zins werd vertraagd, maar vanaf maan dag wil Enith er voluit tegenaan gaan. De ruim vier jaar geleden uit Curacao HAARLEM- Europees honkbal- kampioen Haarlem Nicols zit op dit moment al enige tijd zonder sponsor én zonder voorzitter. De club haalde bijna een jaar geleden Hans van Heest binnen als nieuwe voorzitter in de hoop daarmee twee vliegen in één klap te vangen. Tweede ronde: Kavalek-Geller, Lange- weg-Hort, Ree-Timman, Gligoric-Por- tisch, Furman-Smejkal, Hübner-Soson- ko, Kuijpers-Browne, Popov-Donner. Meestergroep eerste ronde: Weinstein- Binnen de sport- en zakenwereld beschikte Van Heest destijds over nogal wat relaties, een omstandigheid die de Nicols-bestuurderen welkom was omdat sponsor Raak zich uit de honkballerij zou terugtrekken. Van Heest dankte zijn bekendheid aan overigens mislukte pogingen de KNVB te helpen aan sponsors voor het Nederlands elftal. Het afgelopen jaar heeft Van Heest binnen de club nogal wat weerstanden opgeroepen, ondermeer bij de diverse Europa- cupduels die de vereniging speelde- Een onderneming die in september succesvol werd afgesloten met de verovering van de beker voor lands kampioenen (een titel die 'het jaar daarvoor in Nederland door Sparta was gewonnen maar de Rotterdam mers kwamen niet in het Europese toernooi uit). Van Heest hield de eer aan zichzelf en stuurde Nicols een brief waarin hij voor al zijn functies bedankte. Zijn korte periode als voorzitter le verde ook Nicols geen nieuwe sponsor op- De vereniging hoopt nu eind fe bruari op de ledenvergadering een nieuwe voorzitter te kunnen kiezen. Vice-voorzitter Ederveen: „Dat zal erg moeilijk worden. Op dit ogenblik zou ik echt geen kandidaat weten, ikzelf begin er niet meer aan. Wel weet ik dat we nu twee keer een voorzitter hebben gehad die op voor stel van leden en spelers werd geko zen. En dat is niet best bevallen.” Ederveen acht de kans niet uitge sloten dat Haarlem Nicols het een seizoen zonder sponsor zal moeten doen. „Er is een goeie kandidaat maar pas met ingang van volgend jaar. Toch heb ik de hoop op een sponsor niet opgegeven, met Raak begonnen we tenslotte ook pas in april. Met de spelers zal het geen moei lijkheden geven, die blijven (al heeft Harry van der Vaart nog met bekend gemaakt of hij dit seizoen weer speelt) ook als er geen sponsor komt. Voor de reisnosten vergoedingen zijn er nog een paar andere bronnen, dus dat komt wel goed. Ik geef toe dat het voor een Europees kampioen wel een bijzondere situatie is.” Wat de deelname van de Nederlanders betreft gaat het om bijna allemaal kam pioenen. De grootste aandacht gaat on getwijfeld uit naar de huidige Neder landse kampioen grootmeester Jan Tim- man, die volgens Euwe vooral zijn theo rie dermate goed beheerst dat hij gezien zijn jeugdige leeftijd in een niet al te verre toekomst in staat moet worden geacht om eens hele hoge ogen te gooien in de strijd om de wereldtitel. Verder doet de veelvuldige ex-Nederlandse kampioen Donner mee en zijn Sosonko, Ree en Kuijpers ook spelers, die in het verleden al eens nationaal kampioen zijn geweest. Grote kanshebbers voor de eind overwinning zijn traditiegetrouw de Russische deelnemers Geiler en Furman. Geller heeft in het verleden het Hoogo ven-toernooi al twee keer gewonnen maar Furman geniet voornamelijk be kendheid door het feit dat hij secondant is van A. Karpov, de Russische winnaar van het afgelopen kandidaten-toernooi. Hans van Helden, de schaatser die in het afgelopen weekend uit de kernploeg werd gezet, heeft gisteren weer voor het eerst geschaatst. Zijn tijden in Heerenveen: 500 meter: 41.8 en 1500 meter: 2.11.7. De Engelse rugbybond is door de IRA met geweldpleging bedreigd, wanneer zaterdag de wedstrijd Engeland-Ierland in Dublin door- gaat. De volleybalvereniging Interlance Zaan ’69 heeft zich in Istanboel geplaatst voor de halve finales van het EC H-toernooi door de return tegen Eczacibasi met 3-1 te winnen. De eerste wedstrijd hadden de Zaankanters al met dezelfde cijfers op hun naam geschreven. De Tsjechische grootmeester Hort, die ook aan het Hoogoventoernooi meedoet, heeft gisteren het toernooi van Hastings op zijn naam geschreven. Teheran wil de organisatie van de Univer siade ’75 overnemen van Belgrado. Böhm, Portisch-Sznapik, Dvorecki-Va- dasz, Ek-Timman, Enklaar-Schmidt, Ci- ocaltea-Bukic, Ligterink-Martz, Dieks- Sigurjonsson. Ten opzichte van de voorgaande jaren, waarin Enith ondanks alle handicaps met grote sprongen naar de bovenste regionen van enekle wereldranglijsten haar sport beoefent ideaal te noemen, ijlde, is de situatie waaronder zij nu Wil Storm weer: „Ze traint nu zo’n 100 percent meer. Ze ligt dagelijks drie uur in het water en heeft nu dan ook tijd voor conditietraining. Belangrijk is ook dat ze ’s avonds op een redelijke tijd „Nu kan ze onder bijna gelijke om standigheden trainen als de Oostduitse meisjes”, meent Wil Storm. „In Wenen, bij de Europese kampioenschappen, zijn onze ogen eigenlijk pas goed open ge gaan. Toen zagen we wat een meisje als Kornelia Ender allemaal kon doen. Toen ook werd ons duidelijk dat het voor Enith eigenlijk zonde was van al haar inspanningen, die toch niet voldoende waren om op gelijke hoogte te kunnen komen met de zwemsters uit Oost- Duitsland en Amerika. Het is in het verleden voorgekomen, dat zij in een week me teen proefwerk ’s middags niet kon trainen. Eigenlijk kon ze die twee uurtjes zwemmen ti -.sen de middag niet missen, maar je kan toch moeilijk van haar eisen dat ze dat proefwerk laat waaien. Ze moet tenslotte aan haar toe komst denken.” Tweede ronde: Böhm-Sigurjonsson, Martz-Dieks, Bukic-Ligterink, Schmidt- Ciocaltea, Timman-Enklaar, Vadaz-Ek, Sznapik-Dvorecki, Weinstein-Portisch. De loting voor de eerste ronde in de grootmeestergroep isPopov-Kavalek, Donner-Kuijpers, Browne-Hübner, So- Aanvankelijk zou de Nederlandse en wereldkampioen in deze spelsoort van deelneming afzien. In Troyes wordt met m.l.-ballen gespeeld en dat zou voor Vultink, die meer geïnteresseerd is in het wereldkampioenschap 47-1 waar met super aramith wordt gespeeld, in te korte tijd een aanpassing vergen. Nu Rotterdam echter de organisatie van het wereldtoernooi om het eenstootskader van 20 tot en met 23 maart van de Franse bond heeft overgenomen (oor spronkelijk 26 februari - 1 maart in Marseille) vindt Vultink het tijdsbestek tussen beide toernooien groot genoeg. De Amerikaanse grootmeester Browne schudt lachend de hand met Smejkal na de loting voor het Hoogoven schaaktoernooi. Hans Ree (rechts) kijkt geamuseerd toe. Links naast Smejkal Hübner, Portisch en Gligoric. Wil Storm, Enith’s trainster, wil overi gens nog niet zover vooruitkijken. „Na tuurlijk, in mijn achterhoofd denk ik al wel aan Montreal, maar we praten nu alleen nog maar over Cali. Dat doe ik bewust. Het is niet goed Enith nu ook al met de Olympische Spelen te belasten. Ze moet steeds maar één groot doel voor ogen hebben. Vorig jaar waren dat de Europese kampioenschappen in Wenen en nu doen we er alles aan om in Cali hoge ogen te gooien.” Het vierjaarlijkse treffen op de Olym pus speelt, ondanks de voorzorgen van Wil Storm, toch al een rol in de gedach ten van Enith Brigitha. „Ja, ik zou in Canada wel willen starten, maar dat is van later zorg. Voorop staat Cali en alleen als het daar goed gaat wil ik nog een jaartje doorgaan. Kijk, tot nu toe waren die Oostduitse zwemsters sterker dan ik. Eerste plaatsen waren voor mij dan ook niet haalbaar. Zij trainen ge woon meer dan ik. En daar komt nu verandering in.” In samenwerking met haar trainster en de coördinator van de zwembond, Cees de Vos, heeft Enith een alleszins bevredigende oplossing gevonden voor de problemen die in het verleden een opti male voorbereiding op de belangrijke evenementen onmogelijk maakten. Er werd met succes aangeklopt bij de Raad voor Maatschappelijke Begeleiding van de Nederlandse Sport Federatie. Dankzij de financiële steun behoeft de IJ-zwem- ster nu nog maar halve dagen als typiste te werken en kan ze de resterende tijd besteden aan haar training en de oplei ding voor zwemonderwijzeres. Er is nu ook een keus gemaakt tussen de nummers op de rug en vrije slag. „Ik ken het programma van Cali nog niet precies en ik heb er ook nog niet met Bert Sitters (de bondscoach, red.) over gesproken. Hij heeft daar natuurlijk ook wat over te zeggen, maar wij vinden de 100 en 200 meter-vrij het belangrijkst. Dat houdt niet in dat ze, als het goed uitkomt, toch niet op de rug zal star ten.” Cali; het is het codewoord geworden voor iedereen die dagelijks met Enith Brigitha optrekt. Ook voor haar verloof de. „We zijn druk aan het sparen voor onze uitzet”, zegt Enith enthousiast. „Trouwen? Daar gaan we pas aan den ken als ik met zwemmen stop. Je hoort zo vaak van jongens die topsport voor hun meisje maar niets vinden, maar mijn verloofde vindt het juist hartstikke leuk dat je die paar jaren dat het kan intensief aan sport doet. Hij is een enorme steun voor me”. Gezien het feit dat Furman de secon dant is van Karpov moet hij de schaak- theorie wel tot in de perfectie beheersen. Zijn belangrijkste wapenfeit in het wes ten is dat hij in 1973 een sterk bezet toernooi in Spanje als derde beëindigde, onder meer achter Karpov, die toen winnaar werd. De Bulgaar Popov is door zijn overwinning van de meestergroep van Hoogovens in 1974 gepromoveerd naar de grootmeestergroep. Ook de meestergroep is vrij sterk bezet en valt in categorie zeven van de FIDE. De grootmeestergroep haalt zelfs categorie twaalf en is daarmee slechts een catego rie van het absolute topgetal 13 af dat praktisch geen enkel toernooi ter wereld haalt. Of het zou misschien de strijd om het Russische kampioenschap moeten zijn. i R ijüjfc

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17