Wereld komt drinkwater tekort Socialisten en communisten in Portugal botsen Shell: toekomst is somber September” MAZDA „Aanslag geen werk Zwarte UIJ Windmolens als bouwpakket ClA-onderzoekers beëdigd nijman haarlem Terug Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN AMERIKAANSE NOTA BEVAT ACHT BESCHULDIGINGEN BENZINE WORDT DUURDER verwezen AGENDA Meer bewolking KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk T elef oonbeantwoorders L Woordvoerder PLO I I Autobanden „doorboord” i Hooldredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pets B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd,, f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40.-), p. jaar f 133,10, (p. post f 133,-). Losse nummers S3 ct. Vakverbond twistappel iiiiiiiiniiiHiiHiniiimniiiiiiHiiiiiiHiiii Deze krant bestaat uit pagina 7 twintig pagina’s tel: 023-319309 houtmarkt 21 2 3 3 7 7 9 door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. DINSDAG 14 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 59 KOOYMAN SANITAIR Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, I perspex lichtbakken neon lichtreklames Kastje kijken Kunst Radio en televisie 11 Strips11 Economie13 Beurs15 Sport17, 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. x •X’ X ffr.x Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 uuiiiuiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini x x v x x .•x*. S: x K 2 x S x: I Umuider Courant L a o T s e Noord-Vietnam moet Belasting in VS offensief staken 12 pet omlaag zal Ford tijdens zijn televisierede. (Van onze redacteur in Lissabon) Metaaloverleg begonnen; problemen bij Hoogovens (Zie verder pagina 3) Weersverwachting het van KNMI tot woensdagavond. Vrij veel bewolking met plaatse lijk regen. Matige tot krachtige aan de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen ongeveer 6 graden, maxima rond 9 graden. L :4 -SirA, KOOP vanaf 495,— HUUR vanaf 20,— p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 TELEFOON 023—37 03 50 De afdeling bedrijfskunde van de Tech nische Hogeschool in Eindhoven heeft deze windmolen ontwikkeld voor gebruik in ontwikkelingslanden. De bedoeling is een goedkoop bouwpakket samen te stel len. De molen kan o.a. eenvoudige waterpompen aandrijven. Het prototype staat hier aan de Dommel. eigen ontwerpstudio voor: De botsing tussen beide grootste par tijen van Portugal is ontstaan nadat de opperste raad van de Beweging van de Strijdkrachten zich er ook voor heeft uitgesproken eenheid van vakbeweging vast te leggen in een nieuwe wet. In het oorspronkelijke programma van de Be weging van de Strijdkrachten stond dat de vakbeweging pluralistisch (veelvor mig) georganiseerd zou moeten worden. Dit hebben zij, blijkens een verslag in het personeelsblad „Onder de vlam” meegedeeld in de ondernemingsraad. Het personeelsbeleid is de laatste jaren in verband mét de economische ontwikke ling erg voorzichtig geweest. Voor de raffinaderij geldt, dat mo menteel op basis van de huidige prijzen van nafta, gasolie en stookolie de ruwe- oliekosten niet goedgemaakt worden. De produktentanks staan vol door vermin derde vraag. Ook' de chemie heeft haar vraag naar nafta verminderd. De raffi naderij loopt op een minimum doorzet van 65 percent (ongeveer 45.000 ton per dag) teneinde aan de verplichtingen aan speciale produkten te kunnen blijven voldoen. Directeur Montijn verwacht, dat deze situatie voorlopig wel zo zal blijven en dat ook een eventueel strenge winter hieraan weinig of niets zal kun nen veranderen. De toestand in de chemische industrie werd eveneens onoverzichtelijk ge noemd. Door de recessie in de (huizen bouw en de auto-industrie wordt een groot aantal van de produkten (met uitzondering van de insecticiden) slecht verkocht. Vele van de grote afnemers werken op beperkte kracht, liggen stil of hebben grote voorraden grondstof in huis. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben zaterdag 11 januari aan de Sovjet-Unie, Chi na en de andere landen die belast zijn met het garanderen van de Vietnam-overeenkomst van Parijs een nota gezonden waarin er met nadruk op wordt gewezen dat de Noordvietnamese regering alle con sequenties moet aanvaarden uit haar weigering, de vredesovereen komst uit te voeren. Dit is gisteren DEN HAAG Maandag zijn de on- derhandelingen tussen de metaalwerkge- vers en de vakbonden begonnen. „In een zeer goede sfeer hebben we eikaars AMSTERDAM (ANP) Over enkele tientallen jaren dreigt er over de hele zereld een grote schaarste aan voor de mensen bruikbaar wa ter te ontstaan. Het grondwater raakt uitgeput, het oppervlaktewa ter wordt te sterk vervuild en het zeewater is ook onbruikbaar. De circulatie van het water via de dampkring is niet snel genoeg om de groeien.de bevolking van vol doende drinkwater te kunnen voor zien. Er zijn nu al 1300 miljoen mensen op de wereld die niet over goed drinkwater beschikken. Het gebruik van gezuiverd afvalwater is een van de methoden om dit probleem op te lossen. Het aspect van de volksgezondheid vooral wat betreft epidemologisch onder zoek is tot nu toe echter onvol doende bestudeerd- Deskundigen uit de Verenigde Staten, Peru, Zwitserland, Duitsland, Dene marken, India, Engeland, Israel, Zuid-Afrika, Kenia en de Benelux- landen zijn voor overleg op dit punt in Amsterdam bijeen. Op deze conferentie, die door het Internati onal Reference Centre (IRC) van de Wereldgezondheidsorganisatie in Den Haag werd belegd, zal alle kennis op dit gebied worden verza meld. Voorts zullen de vertegen woordigers van de verschillende in stellingen, waaronder de Rijksinsti- tuten voor Drinkwatervoorziening en Volksgezondheid in Nederland, een urgentieprogramma opstellen standpunten aangehoord en de eigen standpunten verduidelijkt”, wilden na af loop de onderhandelaars alleen kwijt. Getracht wordt volgende week in de nacht van dinsdag op woensdag tot een akkoord te komen, mits zich voor die tijd geen moeilijkheden voordoen over een aantal door de drie industriebonden gestelde principiële voorwaarden, zoals een verdeling in centen en percenten, de werkingssfeer van de cao en de prijs compensatie. Al eerder heeft de werk geversvoorzitter A. Prins laten weten tegen verdergaande nivellerende tenden sen te zijn. Moeilijkheden in de metaalsector zijn inmiddels begonnen bij Hoogovens, het De nota dringt er op aan dat Noord- Vietnam zijn offensief in Zuid-Vietnam staakt. De nota is gezonden aan de ministeries van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, China, Engeland, Frank rijk, Hongarije, Polen, Indonesië en Per- zië en aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties. Zij bevat acht beschuldigingen tegen Noord- Vietnam. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde niet in bijzonderheden gaan over de „conse quenties”. Hij herhaalde dat Amerika zich zal houden aan de huidige Ameri kaanse wet die nieuwe inmenging in Indochina verbiedt. De woordvoerder zei dat de regering nog hard studeert op de vraag of aan het Congres moet worden gevraagd om toestemming voor verhoging van de eco nomische en militaire hulp aan zowel Zuid-Vietnam als Cambodja. De nota zegt dat Noord-Vietnam en de Vietcong het vredesverdrag hebben ge schonden door het zenden van meer dan 160.000 Noordvietnamese troepen naar Zuid-Vietnam. Verder door de bewape ning van de communisten in het zuiden te verdrievoudigen, de bevoorradingswe- gen en wapenvoorraden in Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam te verbeteren en te weigeren waarnemingstroepen toe te laten. Voorts zegt de nota dat Noord- Vietnam en de Vietcong hun aandeel in de kosten van de internationale contro lecommissie niet betalen, de politieke onderhandelingen in Parijs en Saigon hebben afgebroken en de militaire druk versterken. Tot slot verwijt de nota hun dat zij elf steden hebben veroverd die in handen van de regering van Saigon waren ten tijde van het bestand. DEN HAAG (ANP) De directeuren Montijn en Meinsma van Shell Neder land Raffinaderij en Shell Nederland Chemie zijn bepaald niet optimistisch gestemd in hun verwachtingen voor de raffinaderij en het chemisch bedrijf van de Shell in Nederland voor wat betreft raffinage, produktie en afzet in de ko mende maanden. Zij zien echter geen gevaar voor ontslagen. bedrijf dat een eigen cao afsluit. Deze moeilijkheden zijn kennelijk reeds zo hoog gelopen, dat de Industriebond NVV inmiddels heeft gedreigd de leden te zullen adviseren bij Hoogovens geen cao af te sluiten. De oorzaak van dit harde standpunt is het feit, dat de directie van Hoogovens met de Vereniging van Hoger Hoogoven Personeel een protocol is overeengekomen, waardoor een in 1973 tussen Hoogovens en de Industriebonden gemaakte afspraak om iedereen onder de cao te laten vallen, vrijwel wordt teniet gedaan. De VHHP had als voor waarde gesteld bereid te zijn onder de Hoogoven-cao te vallen als de VHHP het vetorecht kreeg over deze cao. Dit nu neemt de Industriebond NVV niet. „Ook als er een cao voor het Hoogo- venpersoneel komt en een aparte cao voor het hoger personeel, dan nog zou de VHHP over onze cao het vetorecht hebben”, aldus onderhandelaar Wout Tuinenberg van de Industriebond NW. Dit kan volgens hem tot onmogelijke situaties leiden- „Met het vetorecht kan de VHHP zich tegen elk voorstel van de onderhandelende partijen verzetten. On der zulke omstandigheden hebben we weinig behoefte om aan het cao-overleg deel te nemen”, zei hij. (Zie verder pagina 13) BEIROET (AP) Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren ontkend dat de com mandogroep Zwarte September betrok ken was bij de aanslag die gisteren werd gepleegd op een vliegtuig op het Parijse vliegveld Orly. „De Zwarte September, die vooral gespecialiseerd was in politieke moordaanslagen, heeft zijn activiteiten al lange tijd geleden gestaakt”, aldus de woordvoerder. In eerdere persberichten was gemeld dat Zwarte September de verantwoordelijkheid voor de aanslag had opgeëist. EINDHOVEN (ANP) Ongeveer dui zend boorstaafjes. die waarschijnlijk in enkele dozen van een vrachtwagen zijn gevallen, hebben gisteravond diverse au tomobilisten op de weg Eindhoven-Venlo lekke banden bezorgd. De politie heeft in samenwerking met de Wegenwacht de scherpe obstakeltjes van de weg verwij derd. WASHINGTON <AFP, Reuter)- President Ford heeft gisteravond voor gesteld de inkomsten- en vennootschaps belasting dit jaar met 16 miljard dollar te verlagen als wapen in de strijd tegen de recessie. In een rede, die door de televisie werd uitgezonden, kondigde de Amerikaanse president aan, dat Hij het invoerrecht op buitenlandse olie met drie dollar per vat van 159 liter zou verhogen over de komende drie maan den. Deze inkomsten zouden evenwel aan het Amerikaanse volk ten goede komen. Politieke waarnemers in Lissabon ver wachten het aftreden van drie ministers Soares en Zenha van de Socialistische Partij en Motta van de Democratische Volkspartij als het wetsontwerp, dat voorziet in wat „eenheid van vakbewe ging” heet, wordt doorgezet. Om hun eis tot aanvaarding van het wetsontwerp kracht bij te zetten, hebben de commu nisten en Intersyndical, het door de communisten gedomineerde vakverbond, vandaag een grote betoging in Lissabon gehouden. V .•X •X* X x< X' X< X x XX V XX X xx LISSABON Tussen de Portugese Socialistische Partij van Mario Soares, de minister van Buitenlandse Zaken, en de communisten is een ernstig menings verschil ontstaan over de vrijheid van vakvereniging. De communisten wilïen dat alle vakverenigingen worden onder gebracht in een eenheidsvakverbond, de socialisten en andere politieke groeperin gen zijn hier fel tegen. De PLO-woordvoerder zei dat hij zijn verklaring aflegde om te voorkomen dat de naam van Zwarte September zou worden misbruikt door „saboteurs, para sieten en geheime agenten”. In Tel Aviv wees een woordvoerder van El Al gisteren op de mogelijkheid dat de aanslag helemaal niet bedoeld was voor het El-Altoestel, maar tegen de Joegoslavische maatschappij was ge richt. ..Wie weet of het geen Kroaten waren”, aldus de woordvoerder. Bij het onderzoek naar de aanslag in Frankrijk is men er achter gekomen dat het wapen dat een van de daders van de aanslag heeft verloren, van Russische makelij is. In een anoniem telefoongesprek met een New Yorks radiostation is beweerd dat de aanslag op het Parijse vliegveld Orly het werk is van een Kroatische organisatie, die zich „het Jonge Kroati sche Leger” noemt. De man die opbelde zei dat zijn beweging zou blijven strij den tegen het bewind van president Tito. Nelson Rockefeller, generaal Lemnitzer en oud-gouverneur Reagan (v.l.n.r.) zijn gis teren beëdigd als leden van de commissie, die president Ford heeft ingesteld om het werk van de Central Intelligence Agency te onderzoeken. baar zijn voor een olieboycot, zoals in de herfst van vorig jaar. De binnenlandse behoeften van Ame rika staan op de eerste plaats, maar de vorderingen op het gebied van energie- onafhankelijkheid zullen ten volle met onze buitenlandse vrienden worden ge coördineerd, aldus Ford. De belastingverlaging waarvan de Amerikanen zullen profiteren komt neer op 12 percent. De accijns op autobenzine zal worden verhoogd om het verbruik te verminderen. De beste bestuurder treedt op alsof hij de mindere is van de bestuurden. De terugkeer van Griekenland naar de parlementaire democratie, na de periode van militaire gezagsterreur van 1967 tot 1974, heeft bewezen hoe sterk en levens krachtig een traditionele democratie als de Griekse zich kan handhaven in het verborgene, zonder dat bloedvergieten aan de orde van de dag behoeft te zijn. Toen de militaire junta ineenstortte tengevolge van innerlijke zwakte en buitenlandse verwikkelingen, nam de parlementaire staatsvorm bijna geruisloos het heft in handen. In feite had zij dat heft nooit uit handen gegeven, al had zij zich schijnbaar gelaten en zonder veel reactie tijdelijk geschikt onder een mili taire dictatuur. Deze situatie verschilt essentieel van die in Portugal, waar de democratische traditie was uitgestorven en alleen oppositionele groepen onder gronds opereerden zonder veel samen hang. Het Griekse parlement heeft nu de staatsgreep van 1967 bij wet als illegaal gebrandmerkt, zodat de coup van de kolonels nu ook wettelijk als muiterij en hoogverraad kan worden geboek staafd. De schuldigen kunnen voor de rechter worden gedaagd en daarmee kan. een voorbeeld gesteld worden dat de rol van het leger in een geordende samenle ving terugbrengt tot de werkelijke en wettelijke toelaatbaarheid: een instru ment van het democratische gezag zon der eigen politieke verantwoordelijkheid. De zelfoverschatting van „het militaire goudgalon” is in Griekenland gelukkig niet op een burgeroorlog uitgelopen. El ders, waar die zelfoverschatting hysteri sche vormen heeft aangenomen zoals in Chili en enkele Afrikaanse landen, staan de kansen op vermijding van bloedige tragediën veel slechter. Ook in naar zelfstandigheid koersende landen als An gola en Suriname bestaat altijd het reële gevaar dat in een aanvankelijke schep- pingschaos degenen, die de leiding der strijdkrachten wordt toevertrouwd, ten onrechte in de mening gaan verkeren dat zij „de orde moeten dicteren”- He laas ontbreekt dan meestal de traditio nele democratische ondergrond die in zo’n situatie het leger naar zijn onderge schikte plaats kan terugverwijzen, zoals dat nu in Griekenland is gebeurd. De president zei dat 12 miljard van de belastingverlaging aan particulieren ten goede zou komen. Naar schatting, aldus Ford, zal de nieuwe belasting op buitenlandse olie samen met de voorgenomen belasting op de binnenlandse energie, 30 miljard dol lar inbrengen. Dat bedrag zal aan de economie worden teruggegeven in de vorm van extra betalingen en kredieten aan particulieren, ondernemingen en besturen van deelstaten en gemeenten. Voorts zullen er contante betalingen worden verricht aan mensen die geen inkomstenbelasting betalen doordat ze te wëinig verdienen. Naar de mening van Ford zijn er krachtiger maatregelen noodzakelijk om de ontwikkeling van andere binnen landse energiebronnen te bespoedigen. Hij doelde hierbij op steenkool, geother mische energie, alsook zonne- en kerne nergie. Het energieprogram zal van de Ameri kanen persoonlijke offers vragen. Maar, aldus Ford, als iedereen zich inzet zal het land zijn doel bereiken, de invoer van buitenlandse olie tegen het eind van dit jaar met één miljoen vaten per dag en tegen eind 1977 met twee miljoen 1 vaten per dag te verminderen. De Vere nigde Staten zullen rond 1985 onkwets- X X X 'I X V V X XX' X X X X X X’ X v v •X 'X1 x Saai®!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1