kochten Onderhandelingen op Cyprus hervat China bezit lange-afstand raket Aantal potjes Chili weigert toegang aan delegatie Adoptiekinderen per advertentie met foto I 6U Z t j*/ PLO veroordeelt aanslag op vliegveld van Orly achtergrond „Amerikanen met vergif teruggevonden Thieu om” „Daily Telegraph” „Spionagevluchten van Russen vanuit Egypte” ra I w ZWARTE SEPTEMBER „WRAAK RAKET-AANVAL ISRAEL” 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 14 1975 JANUARI jsma eden Ford oven lezen meer koop statie ctuur luizen zicht Re-escalatie schaft Schijnoplossing Pas in ’80 razing In Engeland r implot en de een on- waarin ■dt be- enomen If ver- aronder hebben ,e orga- t docu- :ijn bij se stad >wegia| neten. Vergissing (Van onze speciale verslaggever drs. Jaap van Ginneken) PEKING Amerikaanse satellieten hebben kort geleden een ge slaagde Chinese raketproef waargenomen, vanaf een lanceerbasis in het uiterste noordoosten naar een doelgebied in het uiterste zuid westen. Aldus verluidt in goedingelichte bronnen in Peking. De succesvolle ontwikkeling van een lange-afstandraket brengt Moskou binnen het Chinese bereik, en men rekent erop dat de serieproduktie van deze raketten de kans op een „ongestrafte” Russische „blitz krieg” tegen China aanzienlijk doet afnemen. „Geen verrassing” „17 miljoen gulden” MIGS BOVEN MIDDEN OOSTEN I I (Van onze redacteur in Londen) (Van onze redacteur in Athene) bevriezing van ’(F namezen wonen eft het erland- emaakt iselijke 20. Het de toe- i over- dat de jsluiten verle- nbone- met de >r af te lat een id aan- nuurt- veede- latsse- 1) vra- and te iniver- ictuur. t is op ipunc- te la- 'astdo- 3 CU- d met iteren weer n het imen- tidho- e Ka- 1. Het irland i zelf de In digen Oud- jmme :undi- katies LONDEN (UPI, AP en Reuter) In een bericht uit Beiroet heeft de Britse krant „Daily Telegraph” in Londen gisteren gemeld dat Rus sische piloten in supersone Mig- 23’s vanaf een vliegveld in opper- Egypte op grote hoogte verken ningsvluchten boven het Midden oosten uitvoeren. De Russen hebben tot nu toe altijd geweigerd hun hypermoderne Mig-23 aan de Egyptische luchtmacht te leve ren. Volgens dit bericht is het voornaamste doel van de spionagevluchten het in de gaten houden van de bewegingen van de Amerikaanse zesde vloot op de Middel landse Zee. Zes maanden na de Turkse invasie op het eiland Cyprus worden nog Steeds veel bewoners van het eiland vermist. In Nicosia hebben familie leden van vermiste Grieks-Cyprioten een betoging gehouden. De vrouw die hier een portret van haar niet meer teruggekeerde zoon vasthoudt was een van de drieduizend demon stranten. Het Joegoslavisch passagiersvlieg tuig op de Franse luchthaven Orly dat gisteren door een bazooka-gra- naat werd geraakt. De inslag van de granaat is te zien links van de lin- kerdeur. „Het is voor ons geen verrassing, wij hopen dat andere landen nu eindelijk hun les zullen leren”, was de reactie van de Israëlische minister van Voorlichting Jariv op de poging in Parijs een El Al- vliegtuig met bazooka’s onder vuur te ook in het nieuws niet overdreven veel aandacht aan het incident besteed. SAIGON (UPI) Politici van de op positie in Zuid-Vietnam hebben gezegd dat president Nguyen Van Thieu zich voor 17 miljoen gulden heeft laten om kopen tot aanvaarding van het Parjjse vredesoverleg. >n van >p het er een ichtln- leiding tineer- ssecre- gedeti- itingen gingen er be- eerden lichzelf •weegt Chili ast en totter- iwerkt nd en ifesta- Bosch steerd n. Zij uitge- I Post rugs- iactie voor- >fdre- er te d. De kblad drie- Frans vach- an de n het land- spook, 75.000 lainoe latha- stoten Onze redacteur in Parijs Frank On- nen, tekent hierbij aan: De twee terro risten hebben zich klaarblijkelijk in het vliegtuig vergist. In plaats van met de bazooka het Israëlische lijnvliegtuig, een Boeing 707, onder vuur te nemen, schoot een van de mannen twee projectielen in de richting van een Joegoslavisch toestel dat, met 36 passagiers en elf beman ningsleden, op een landingspiste klaar stond om op te stijgen. in op- lerland cers is geteste in van In de r werd kingen Eveneens op grond van satelliet- waarnemingen hebben de Amerika nen de Chinezen in de afgelopen jaren af meermalen voor een Russi sche dreiging gewaarschuwd. Para doxaal genoeg lijkt de jongste proef nu echter een aanzienlijke verkoeling in de Chinees-Amerikaanse betrek kingen (die al sinds het laatste be zoek van Kissinger aan Peking was ingetreden) te versterken. Het is niet de eerste maal dat Pales tijnse terroristen proberen met raketten eens Israëlisch verkeersvliegtuig neer te halen. In 1973 trachtten Palestijnen bij het vliegveld van Rome SAM-6 schou- derraketten af te vuren, maar zij wer den nog juist op tijd door de politie ontdekt. „Het incident in Parijs is des te tragi scher omdat, niet voor het eerst, blijkt dat zij die niets met het Midden-Oosten te maken hebben, worden getroffen”, zei een regeringsfunctionaris. Landen die Yassir Arafat met eerbetoon binnen ha len kunnen zelf het slachtoffer worden van hun ondoordachte politiek”, zei de functionaris, op Joegoslavië doelend, en het officiële bezoek dat Arafat onlangs aan Joegoslavië heeft gebracht. Israel is al min of meer gewend aan dit soort berichten. Het is zo te zeggen dagelijks routine geworden. Er is dan ENERZIJDS al meermalen ven over de Tegen de middag hervatten de Israë liërs gisteren hun beschieting van de weg die naar Kfar Sjoeba leidt. Men hoorde bij tussenpozen explosies in het gebied van Arqoub in Zuid-Libanon. Het was de tweede achtereenvolgende dag van aanvallen over de grens in wat het Israëlische opperbevel, „een jacht op guerrillastrijders noemt”. De aanvallen volgenden nadat zaterdag vier Israëlische soldaten die in het grensgebied patrouil leerden, gewond werden. zoek van Kissinger waren de Chinese leiders wel bijzonder terughoudend. had de Chinese pers laatdunkend geschre- schijnoplossingen die Kissinger inzake Indo-China en het Midden-Oosten heeft bewerkstelligd. BEIROET (REUTER, AFP EN AP). De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de aanslag op het Franse vliegveld Orly veroordeeld. Een woordvoerder zei dat geen commando-groepering iets met de operatie te maken heeft gehad. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa is deze criminele operatie een intrige jegens de Palestijnse zaak en de strijd van het Palestijnse volk. ATHENE. Vandaag worden in Ni cosia de onderhandelingen hervat tussen de Grieks-Cypriotische leider Klerides en de Turks-Cypriotische Denktasj. Sinds de Turkse invasie van 20 juli zijn deze nooit geheel tot stilstand gekomen, maar zij behelzen alleen nog maar aan gelegenheden van humanitaire aard: uit wisseling van vluchtelingen en dergelij ke. nemen. Aldus meldt onze redacteur in Jeruzalem, drs. J. van Wesel. Maar anderzijds blijkt Peking niet bereid het gesprek werkelijk voort te zetten, zolang Amerika zich niet wer kelijk verder uit Azië terugtrekt. Wel werd een bezoek van Ford aangek’on- digd. Maar wanneer hij niet komt met de aankondiging van een troe penterugtrekking uit Formosa en een opzegging van het defensieverdrag met de nationalisten zo zegt men hier dan kan hij beter wegblijven. Het is dan ook niet onmogelijk dat men een volgende crisis (bijvoorbeeld in Indo-China) zal aangrijpen om het bezoek voor onbepaalde tijd uit te stellen. Mochten de Amerikanen zich al afgevraagd hebben waarom de Chine zen plotseling zo beginselvast zijn, LONDEN. Adoptiekinderen zullen binnenkort met foto en wel per adver tentie in een Engels damestijdschrift worden aangeboden. Het initiatief is uit gegaan van een adoptievereniging in de Londense gemeente Peckham. Het gaat in eerste instantie om twee kinderen: het 3-jarige Westindische meisje Anne en de 4-jarige geestelijk achtergebleven Robert. Het is namelijk niet het probleem om „normale” kinde ren aan een liefhebbend onderdak te helpen. De adoptieverenigingen blijven altijd zitten met gekleurde kinderen, en met kinderen met afwijkingen. De methode om adoptiekinderen door middel van advertenties met foto’s aan te bieden komt uit de Verenigde Staten en Canada. De Britten hebben altijd hun aarzelingen gehad tegen een dergelijk soort van slavenmarkt. Maar nu is het eerste schot dan toch gelost. De adver tentie verschijnt in de vorm van een artikel in een tijdschrift „Woman’s Re alm”. Advertenties zonder foto’s kon men echter al eerder in Engelse dagbla den aantreffen. dan kregen ze daarop kort daarna het antwoord. Enkele weken geleden na men spionage-satellieten van het Amerikaanse ministerie van Defensie namelijk een raketlancering waar, van het uiterste noordoosten de provincie Heilungkiang) naar het ui terste zuidwesten (de autonome regio Tibet). Naar dat laatste onherbergza me gebied hebben de Chinezen dit jaar een deel van hun kernproefin- stallaties verplaatst, omdat ze daar minder gemakkelijk (dan in de auto nome regio Sinkiang, iets daarboven) te bereiken zijn bij een eventuele Russische inval. GENÈVE (AFP) Een delegatie van de interparlementaire unie, die gevangen senators en afgevaardigden in Chili wil de bezoeken, is de toegang tot Chili geweigerd- Dit is gisteren in Genève, waar de unie een bureau heeft, meege deeld. Het Chileense regime heeft de missie, bestaande uit de Belgische senator An dré Saint-Remy (een christen-demo- craat) en de Venezolaans afgevaardigde Luis Herrera Campins (christen-demo- craat) laten weten dat ze niet zullen worden toegelaten. Volgens de Interpar lementaire Unie zitten in Chili zes sena tors en 12 afgevaardigden gevangen, zijn er twee parlementsleden doodgeschoti» cs. 1. ‘«weken naar het buitard«3< BIJ HET jongste bezoek van minis ter Kissinger verd vrijwel geen voortgang geboekt in de Chinees- Amerikaanse betrekkingen. Voor een deel was dat te verwachten: al sinds het bezoek van Nixon aan Peking was Washington er steeds ten onrech te van uitgegaan dat zonder wezenlij ke concessies over Formosa, Korea en Indo-China, toch een uitwisseling van ambassadeurs en een snelle uitbrei ding van de handel mogelijk zouden zijn. Goed geïnformeerde diplomaten hebben steeds tegen die illusie ge waarschuwd. Maar bij het laatste be- Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren gezegd dat president Ford’s verklaring dat de Verenigde Sta ten op dit ogenblik de veiligheid van Israel niet kunnen garanderen, geen ver andering in de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten inhoudt. Volgens de „Daily Telegraph” strekken de verkenningsvluchten zich ook uit tot Israel- Het fotografisch en electronisch verkregen spionagemateriaal wordt met de Egyptenaren gedeeld, in ruil voor het gebruik van het vliegveld. Het gaat volgens het Londense blad om een vloot van zes Mig-23’s en om een vliegveld dat ook door Egyptische keurtroepen wordt gebruikt. De Mig-23 kan op een hoogte vliegen van twintig kilometer en kan een snel heid bereiken van 2.500 kilometer per uur, waardoor het het superieurste ge vechtsvliegtuig in het Midden-Oosten is. De Palestijnse commando-organisatie „Zwarte September” daarentegen heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag op een Israëlisch vliegtuig opgeëist. Dit gebeurde in een telefonisch in Beiroet verspreid communiqué. „De operatie werd uitgevoerd als ant woord op de raketaanval op de kantoren van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Beiroet op 10 december vorig jaar”, zo werd gezegd. „Wij zullen met ijzeren hand toeslaan als opnieuw iets tegen onze zaak wordt ondernomen. Gewapende strijd is de eni ge weg voor het bereiken van onze doelen”. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Van de 124 potjes vergiftigde opium die donderdagnacht gestolen werden uit het gebouw van de Stichting Apothekersopleiding te Eind hoven, zijn er gistermorgen in de rivier de Dommel 84 teruggevonden. Nadere inspectie wees uit, dat de potjes niet waterdicht afgesloten waren. Over de gevolgen voor het milieu wist de politie nog geen verdere mededelingen te doen. Het verpakte gif lag over een afstand van 6 kilometer verspreid. Twee duikers hebben het traject twee keer onderzocht. De eerste ontdekking van de potjes werd gedaan door sluiswachter J. Desar. Deze alarmeerde de politie. Zolang niet alle potjes teruggevonden zijn aan vankelijk werd melding gemaakt van 124, doch dit bleek later op een vergis sing van de directeur van de apothekers opleiding te berusten blijft een le vensgevaarlijke situatie bestaan. Een do sis van 160 milligram van het gif is al dodelijk. Gebruikers van drugs, alsmede de le veranciers, zijn vrijdagmiddag door de politie geïnformeerd- Ook ziekenhuizen, openbare instellingen en scholen zijn op de hoogte gesteld. De meer dan 2 kilo vergiftigde opiaten werden ontvreemd uit een gedeeltelijk houten kast. Ze waren bestemd voor opleidingsdoeleinden. Deze opbergruimte zoldoet aan de wettelijke minimumeisen. sche verrassingsaanval uit te schake len zijn en hun vermogen om „terug te slaan” was dan ook nihil. Van Turks-Cypriotische zijde lijkt men echter bereid toe te geven dat die opdeling nog niet definitief is en dat ook niet zal worden. Anders zou men niet kunnen gaan praten over enigerlei cen traal bestuur in de komende constellatie. Wat de Turken de laatste maanden wel steeds hebben gestipuleerd is dat dat centrale bestuur niet langer wordt ver persoonlijkt door president Makarios, die nog slechts als leider van de Grieks- Cyprioten wordt gezien. Onlangs is dit nog weer bevestigd door oud-premier Ecevit, de man die de ver antwoording had voor de Turkse inter ventie, tijdens zijn triomfantelijk bezoek aan het door de Turken veroverde deel van het eiland. Dat de Turken met hun interventie van 20 juli „een herstel van de constitu tionele status quo” (dus van Makarios als president) nastreefden, daaraan wil geen Turks leider meer worden herin nerd. AANGEZIEN sinds de eerste ern stige grensincidenten in 1969-’70 meermalen serieus het gevaar van een Russische aanval heeft bestaan, dwong dit de Chinezen ertoe uit hun diplomatieke isolement te breken en de betrekkingen met het Westen te verbeteren. Eveneens gisteren is een klacht inge diend bij het Zuidvietnamese opperste gerechtshof tegen Van Thieu’s vrouw, omdat zij op onwettige wijze aan grond zou zijn gekomen. De beschuldiging van omkoperij aan het adres van de president staat in een document dat is ondertekend door Viet- die in de Verenigde Staten en is door politici in Saigon aangevoerd „als nieuw bewijs van presi dent Thieu’s illegale monetaire manipu laties”. In het document, ondertekend door Le Tsji Cong, voorzitter van de „Vereniging van Overzeese Vietnamezen in Noord- Amerika”, staat dat een Amerikaanse generaal in 1972 naar Saigon ging met een cheque van twee miljoen dollar om Thieu’s handtekening onder een akkoord tussen de president en de communisten te kopen. Het document dateert al van 18 de cember 1972, maar het bereikte Saigon pas in het afgelopen weekeinde. Volgens het document heeft Thieu be zwaar gemaakt tegen het geldaanbod en de aanbieding van een villa op Hawaii, „omdat de communisten de macht zullen overnemen en ik zal moeten verdwij nen”. Maar, vervolgt het document, de Ver enigde Staten waren er zo op gebrand uit Zuid-Vietnam te vertrekken, dat ze met een tweede cheque van vijf miljoen dollar bij Thieu kwamen. Met de serieproduktie van inter continentale raketten is de noodzaak daarvan echter verminderd. De re- escalatie van de oorlog in Indo-China zal de reserves van Peking tegenover Washington nog verder versterken. Niet alleen staat het akkoord in Laos (het enige dat werkte) onder druk, ook in Cambodja is een ak koord verder weg dan ooit: de Rode Khmer zijn niet bereid te onderhan delen met het regime-Lon Nol. De guerrilla’s hebben aangekondigd te zullen doorvechten tot staatshoofd Si hanouk weer aan de macht is. Maar nu neemt ook in Zuid-Vietnam de spanning weer toe: de corruptie- onthullingen hebben president Thieu niet doen aftreden, de voorlopige re volutionaire regering (Bevrijdings- front) heeft daarom de druk opge voerd en Washington overweegt ver groting van de hulp of zelfs recht streeks ingrijpen. In dat laatste geval is een verdere het Chinees-Ameri kaanse gesprek (en een uitstel van het bezoek van Ford) waarschijnlijk. De eerste proefneming met een men er echter al enige tijd rekening mee gaan houden dat ook een inter continentale raket eerder klaar zou zijn. Aanvankelijk werd verwacht dat de Indische Oceaan of zelfs de Afrikaan se westkust (Zanzibar) als doelgebied zou worden gebruikt. Maar de Chine zen hebben kennelijk al hun krachten geconcentreerd op het overbruggen van de afstand naar Moskou en heb ben er bovendien de voorkeur aan ge geven de proefneming binnen hun eigen grenzen te houden. Hoewel deze nieuwe ontwikkeling de Chinezen nog geenszins vrijwaart voor een Russische kemaanval, wordt de afschrikking er binnenkort toch ge loofwaardiger door. Tot nu toe had den ze alleen enkele tientallen korte- en middellange-afstandsraketten aan de Siberische grens, maar hun silo’s waren volslagen onbeschermd. Ze zouden gemakkelijk door een Russi- Het toestel werd in het midden ge raakt. Daar zaten toevallig geen reizi gers. Alleen een steward liep lichte ver wondingen op. De explosie van de raketten die met een oorverdovende knal gepaard ging, bracht wel zware schade toe. Twee toe snellende politie-agenten werden door rondvliegende brokstukken gewond. In het Israëlische vliegtuig bevonden zich op dat ogenblik alleen nog maar twee leden van de bemanning. De 136 passa giers voor het Israëlische toestel, even eens een Boeing 707, die voor New York hadden geboekt, zaten op het moment van de aanslag nog in de wachtkamer. De hele aanval was in enkele minuten bekeken. Twee vrouwelijke loketbeamb ten zagen hoe enkele tientallen meters van een der grote hallen een witte Peugeot stopte waaruit twee donkere mannen stapten. Een hield een revolver in de hand terwijl zijn metgezel onmid dellijk een zware bazooka in stelling bracht waarmee hij twee schoten op de Joegoslavische Boeing loste. Na de schietpartij sprongen ze weer ijlings in hun auto die in vliegende vaart het vliegveld verliet. Een paar uur later werd de wagen, die in een garage was gehuurd, nog geen tien kilometer verder terug gevonden. De bazooka lag nog op de achterbank. Van de daders ontbrak gisteravond nog elk spoor. Orly wordt het laatste jaar, net als alle andere belangrijke Europese vlieg- havens, extra zwaar bewaakt. En speci aal Israëlisch, maar ook Arabische toestellen hebben de bijzondere belang stelling van de veiligheidsdiensten. Toch geeft de Franse veiligheidsdienst zelf toe dat voor een afdoende bewaking van een internationaal vliegveld op elke tien meter wel een gewapende politie man zou moeten worden opgesteld. Gevraagd naar de betekenis van Ford’s opmerkingen in een zondag in het weekblad Time gepubliceerd vraagge sprek, zei John Hushen, een van de voorlichtingsfunctionarissen van het Witte Huis: „Ik geloof niet dat dit een verandering in de Amerikaanse politiek betekent” In het interview zei Ford dat „wij boven al in overweging moeten nemen wat onze eigen nationale belangen zijn”. Nauwelijks één huis bleef gisteren on beschadigd tijdens de beschieting door de Israëliërs van het dorp Kfar Sjoeba in Zuid-Libanon. Na de aanvallen gedu rende de nacht van zondag op maandag werden de oude mannen, vrouwen en kinderen geëvacueerd. Vanaf vandaag zal echter, zo werd bekendgemaakt, wederom worden ge praat over „het wezen van de zaak”, wat wil zeggen een politieke oplossing van het Cyprus-probleem. Als omschrijving van het onderwerp van gesprek is van beide zijden overeengekomen: het ka rakter van het centrale bestuur in een federale staat Cyprus. Deze formulering houdt van beide zij den concessies in. Van Grieks-Cyprioti sche zijde is het een enorme concessie, dat voor het eerst is toegegeven, dat Cyprus een federale structuur moet krijgen. Dit kan men alleen maar zien als een uitvloeisel van de Turkse mili taire interventie, die op het eiland een voldongen feit heeft geschapen. Nog slechts 13.000 van de 120.000 Turks-Cyprioten verblijven onder Grieks-Cypriotisch bestuur, terwijl het aantal Grieks-Cyprioten dat in het door de Turken veroverde noorden is geble ven niet veel groter is.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3