Velsens burgemeester verrichtte openingsceremonie Actieve sportbeoefening in Heemskerk meest spectaculaire partij DEENSE COASTER MET SLAGZIJ IN IJMUIDEN Milieu Defensie IJmond weigert gesprek met Hoogoven-directie VEILINGEN „Leo van Kuijk”-prijs voor Ki I IS t ft4- a sBl ■he 1 2 Dankzij echtgenote van overleden gastheer TTB SPEELT VOOR Woonplaats personeel Inbraakj e in technische school IWBiBBEVERWIJK Hoogovens VRIENDEN THUIS O* -wl DINSDAG 1975 14 JANUARI PLAATSELIJK NIEUWS la wammasmammnmmmnmmnamanmrmntsnnmmnmmtmmrmmBnmmaumarxtmwmtsïm I t r Stopzetten Ceremonie Waardering -Xi m n i Wél! Hoogovenschaaktoernooi begon vandaag ec (Van een onzer verslaggevers) in Beverwijk wonen. (Van een onzer verslaggevers) dustier onbekende oorzaak was de coas ter lekgeraakt, met als gevolg bij het gangboord binnendringend water. Tijdens de afgelopen nacht heeft men met be- IJMUIDEN. De bedrijfsdirectie van Hoogovens heeft een vertegenwoordiging van Milieu Defensie IJmond uitgenodigd voor een gesprek. Aanleiding tot deze uitnodiging was een aantal publicaties van de kerngroep IJmond van de Vere niging Milieudefensie. Milieu Defensie IJmond zal echter niet op de uitnodiging van de Hoogoven-directie ingaan, omdat men zegt geen enkel heil te zien in een dergelijk gesprek, omdat beide gespreks partners volkomen tegengestelde belan gen behartigen. ovensdirectie, die als eerste de verza melde menigte schakers en genodigden toesprak. In totaal tellen de Heemskerkse sport verenigingen 7060 leden, van wie er 442 De noteringen waren maandag: Bloemen: anjers 20-50, trosanjers 160- 220, anemoon 65, blauwe druif 55-77, chrysanten 200-220, forsythia 30-70, fre sia 80-250, hyacinten 30, iris 135-250, lelie per tak 40-160, narcissen 65-135, nerinen 30-110, orchidee 40-220, roos 30- 85, babyroos 12-45, tulpen 100-350. Planten: achmea 450-620, azalea 175- 320, cineraria 30-75, cyc'amen 175-520, hedera 80-130, hertshoorn 300, kalanchoë 45, primula 45-85, st.paulia 80-170. Groenten: prei 45-76, andijvie 85-130, spruiten 42-105, witlof 62-86, breekpeen 25-54, uien 14-23, knollen 20-45, boeren kool 20-52, sla 14-16, groene kool 28-32, rammenas 34-36, rode kool 14-25, soep groenten 42-48. m tc t\ 1( ja K m le ze g< fe 4 f VI 2. ki le w SC se vi le hi g< d: P „1 k i: v ft v 6! s< i: 9' b 7l k f f f' f f' f' f f f f 1- f f hulp van een kraan de lading op 25 ton na op een lichter overgebracht, waarmee de „Leise Nova” voor het dok geschikt kon worden verklaard. Hier zal een onderzoek naar de oorzaak en de omvang van de schade worden ingesteld. IJMOND. Het in de IJmond wo nende personeel van Hoogovens blijkt getalsmatig keurig over de drie gemeen ten te zijn verdeeld: 4095 in Heemskerk, 4021 in Beverwijk en 4504 in Velsen. In totaal woonden er einde 1973 de jaarstatistieken verschijnen meestal een jaar later 12 620 personeelsleden van Hoogovens in de IJmond en dat Is 54.8 percent van het totale personeelsbestand. In de brief aan de directie van Hoogo vens schrijft men verder, dat de directie allereerst de financiële belangen van een •IsiizM» groep aandeelhouders behartigt Velsens burgemeester drs. J. Reehorst tijdens de openingsceremonie van het Hoogovenschaaktoernooi. De onthulling van het kastje voor de loting tussen de grootmeesters en de meesters. Van de zijde van de Hoogovens deelt men naar aanleiding van de weigering van de Milieu Defensie IJmond om te komen praten mee, dat men er geen begrip voor kan opbrengen, dat de mi lieugroep zo reageert op de uitnodiging van Hoogovens. „Een gesprek is altijd beter dan de deur voor elkaar dicht doen. Dan was het woord aan drs. J. Ree horst, burgemeester van Velsen, die mede uit naam van de twee overige IJmond- burgemeesters de officiële openingscere monie zou verrichten. Alvorens daartoe over te gaan stelde de burgemeester, dat Hoogovens almeer dan een halve eeuw een fascinerend en bijzonder gecompli ceerd spel speelt op het economisch schaakbord van de wereld. De enorme schaakstukken worden daarbij gevormd door de hoogovens, de schoorsteenpijpen en de andere enorme voor hem nog vreemde industriële installaties aan de oever van het Noordzeekanaal. Het spel dat daarbij gespeeld wordt stelt de IJmondgemeentebesturen vaak voor ein deloze problemen, maar eerlijkheidshal ve ook voor zeer prettige ogenblikken. Drs. Reehorst kon echter ook medede ling doen van het feit dat de problema tiek van de IJmondgemeenten ook de problematiek is waarvoor het Hoogoven- concern zich gesteld ziet. De aanwezigheid van twee burgemees ters ook burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk was er en (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het weekend blijkt te zijn ingebroken in de techni sche school aan de Brink. Uit enkele gelddoosjes verdween een bedrag aan totaal ongeveer honderd gulden. In de schaakarena van de allergrootsten; de bovenzaal voor de grootmeesters, troffen de dienaren van schaakgodin „Caïssa” en de dienaren van de Ko ningin der Aarde elkaar voor een ge noeglijke babbel of een ernstig inter view. In IJmuiden is maandagmiddag de Deense coaster „Leise Nova” met een boord een lading van 500 ton soda met slagzij binnengelopen, waar het schip een ligplaats achter de kalkzandsteenfa- briek werd aangewezen. Door een tot In de jaarstatistiek staan de volgende aantallen leden van de Heemskerkse sportverenigingen vermeld per einde 1974. Badminton 142, biljarten 85, gym nastiek 2097 handbal 357, handboog- schieten 26, hengelsport 205, honk- en softbal 125, tafeltennis 63, volleybal 138, zaalvoetbal 201, karate 40, bridge 64, schaken 122, schieten 41, paardensport 53, postduivenvereniging 82, lawntennis 555, voetbal 1901, wandelsport 133, zwemmen 510, korfbal 78, hondendres- suur 42. Bloemen van Hoogovendirecteur dr. M. Albrecht voor mevrouw De Ruijter, echtgenote van de nieuwe exploitant van „Kennemerduin”. Van toernooi tot toernooi. Deze crème de la crème van schakers had in hem een man gevonden die hen begreep. Een man, die uit hun midden, mee een beslissing moest nemen, samen met zijn mede-Hoogovenschaakmak- kers, ten aanzien van de uitnodigin gen voor de jaarlijkse Hoogoven- schaaktoernooien- En als dat comité een beslissing had genomen, legde men zich erbij neer, omdat Biet Zwart, Hans Bakker, Max Euwe en in niet-mindere mate ook Leo van Kuijk achter die beslissing stonden. Zijn geengaan wij schreven het in juni vorig jaar heeft een leegte achtergelaten. Maar daarnaast ook kostbare en dankbare herinneringen. Daarvan getuigde maandagmiddag bij de aanvang van zijn toespraak ook Hoogoven-directeur dr. Max Al- bracht. „Hij was een groots mens. Hij was organisator, gastheer maar boven alles uit een vriend. Een vriend van ons allen. Niet alleen door de manier waarop hij zijn persoonlij ke vriendschap tot uitdrukking wist te brengen, maar ook en vooral door zijn sympathieke manier van benade ring van alles wat rondom hem heen gebeurde. Zijn naam zal in onze her innering blijven voortbestaan. Ook in het Hoogovenschaaktoernooi, dankzij het besluit van zijn echtgenote om een Leo van Kuijk-prijs in te stellen. Wij allen hebben zeer grote waarde ring voor deze geste. Laten wij allen ons Leo van Kuijk blijven herinneren als de stimulator”. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Het 37-ste Hoog ovenschaaktoernooi is onder een stort vloed van woorden maandagmiddag offi cieel geopend en wat de schakers betreft hoeft er in de komende drie weken niet meer officieel gesproken te worden; zij weten nu alles van elkaar, van de KNSB; van de verwachtingen die van hen worden gekoesterd en van de be langstelling welke de drie IJmondge meenten voor hen hebben. Tevens werd die middag de huldiging van zeker één enkele wethouders uit Heemskerk, die de zieke burgemeester H. Nielen verte genwoordigden, onderstreepte de sympa thie welke men voor het Hoogoven schaaktoernooi koestert aldus de heer Reehorst, die na deze toespraak in de Engelse taal te hebben gehouden, besloot met enkele woorden in het Duits. Ver volgens stapte drs. Reehorst naar een in schaakmötieven uitgevoerd kastje, open de twee deurtjes en onthulde daardoor een interieur dat tweemaal 16 kleine spelen onthulde. Elke deelnemer uit de grootmeester- en meestergroep mocht daaruit een spel kiezen, op de achter kant waarvan het lotingsnummer was aangebracht. Met deze daad door Vel sens burgemeester was de openingscere monie volbracht en begon de loting, waarover men elders in ons blad kan lezen. Een menigte overigens, die bij de in gang van „Kennemerduin” geconfron teerd werd met enige lieden, die op hun borst en rug plakaten meedroegen welke uiting dienden te geven aan hun onte vredenheid over de aanwezigheid van een hoogovenbedrijf. Maar hoe dan ook, eenmaal binnen de schaakarena van „Kennemerduin” was iedereen al direct zozeer in de ban van heit internationale schaakwereld je, dat over niets anders dan schaak, schaaksters en schakers en het komend toernooi werd gesproken. In die sfeer nam dr. M. Albrecht maandag het woord. Een welkomst woord waarin hij uiting gaf aan zijn blijdschap over de komst van zovele goede bekenden van het Hoogoven schaaktoernooi, maar evenzeer over de aanwezigheid van nieuwkomers die hier hun naam hopen te vestigen. Een apart woord van welkom gold Jan Smejkal uit Tsjechoslowakije, die vlak voordat hij vorig jaar .naar Wijk aan Zee zou afrei zen ziek werd en niet kon deelnemen; alsmede de Duitser R. Hübner, die sinds zijn promotie voor het eerst meedoet aam een groot toernooi. Ten aanzien van de studententeams die elk jaar meedoen en van wie De Vrije Universiteit uit Amsterdam vorig jaar de wisseltrofee mee naar huis nam zei dr. Albrecht te hopen, dat de komende strijd een stimulans zal zijn voor het schaken onder de studenten. Er doen dit jaar 48 studenten aan mee. Bovendien staat in de brief van Milieu Defensie, dat men de belangen van de IJmondbevolking wil behartigen. Dan is het uiterst merkwaardig dat de kern groep van Milieu Defensie met een an dere partij, die ook de belangen van de IJmond behartigen, Hoogovens dus, niet aan tafel wil zitten- We vinden het een onbegrijpelijk standpunt”, aldus een Groot is de waardering van de scihaakorganisatie zo sprak de heer Albrecht nadrukkelijk voor de vele gastvrouwen en gastheren en hun kinde ren, die jaarlijks onderdak verschaffen aan de vier- en tienkampers en voor wie dan ook jaarlijks de Bonte Avond wordt gehouden: Dit jaar voor het eerst in De Moriaan en niet meer in het Kennemer Theater. Met een woord van weemoed nam hij afscheid van de heer en me vrouw Charles Hart, die in het verleden het schaaktoernooi en de laatste jaren de Bonte Avond hebben gehuisvest. Behalve de plaats van de Bonte Avond is er nog iets veranderd zo vervolgde dr. Albrecht, doelend op de aanwezigheid van de heer en mevrouw De Ruijter als de nieuwe exploitanten van Kennemerduin. Als stimulans voor de komende inspannende periode bood hij mevrouw De Ruijter een bloemen hulde aan. De penningmeester van de KNSB, de heer J. H. Willëmse sprak over de be langrijkheid van toernooien als deze en kwam daardoor als vanzelfsprekend op de modernisering en herstructurering in het schaakleven en dus ook de KNSB. Na via een aantal cijfers zeer in het kort de financiële situatie binnen de KNSB te hebben aangetipt sprak hij er zijn vertrouwen over uit, dat de scha kers in Nederland hun bond zullen on dersteunen om in de toekomst nog meer mogelijk te maken. Óp de hem zo eigen wijze besprak dr. Max Euwe, voorzitter van de FIDE de kansen van de onderscheidene deelne mers in de grootmeester- en meester- groepen en kwam hij tot de uitspraak dat met dit 37-ste Hoogovenschaaktoer nooi een van de sterkste groepen bij elkaar is, die men hier ooit heeft gezien. BEVERWIJK. Het Tamboer- en Trompetterkorps Beverwijk geeft in sa menwerking met de Hoogoven Harmonie op zaterdag 25 januari in het Pius X- college een donateurs-concert. Het con cert begint om 20 uur. Na het optreden van de TTB in Oostenrijk is dit concert een nieuwe proeve van bekwaamheid voor vrienden thuis, aldus burgemeester Bruinsma in het voorwoord van het programmaboekje. Het korps staat wis selend onder leiding van P. Steijn, J. Niesten en P. Kop. W. Steyn en J. Moone leiden de Hoogoven Harmonie. De „Leo van Kuijk-prijs” is inge steld door zijn echtgenote Marike van Kuijk, als een herinnering aan haar in juni vorig jaar overleden echtge noot, die tot die datum de „grootste” gastheer van het Hoogovenschaak toernooi is geweest, totdat een ziekte hem wegnam. Uit zijn gezin, maar ook uit de samenleving welke Hoogo vens heet en sterker nog uit de familie van de internationale schaak wereld. Een aantal jaren geleden werd Leo van Kuijk een man die open stond voor een ieder die het oprecht en eerlijk meende met de wereld rondom hem gevraagd te willen fungeren als de gastheer van het Hoogovenschaaktoernooi. Dat vergde een enorme inzet. Niet alleen gedurende de drie weken van het toernooi rond de Hoogovens. Integen deel, doorlopend het hele jaar door, werd hij geconfronteerd met dat aparte wereldje van schakers, dat over de hele wereldbol rondzwerft. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De jaarstatistiek van de gemeente Heemskerk toont aan, dat wat de actieve sportbeoefening be treft de voetbalsport aan de top staat, althans met de zaalvoetbal meegerekerid, maar dat de turnsport bijna even hoog genoteerd staat. WIJK AAN ZEE. Het Hoogo venschaaktoernooi zal vanaf vandaag een nieuwe, bijzonder begerenswaar- dige, prijs kennen. De „Leo van Kuijk-prijs” voor de meest spectacu laire partij uit de grootmeestergroep. Een super-prijs dus als men er, zeer terecht overigens, van uit gaat, dat het Hoogovenschaaktoernooi tot een van de meest sterke en zeker een van de grootste schaaktoernooien ter we reld gerekend mag worden. jubilaris aangekondigd: die van wed strijdleider J. C. Muyen; de man die nu een kwart eeuw de vierkampen leidt en die er op moet rekenen dat bij de aanvang van de vierkampen vrijdag 17 januari het woord tot hem zal worden gericht. Die aankondiging geschiedde door dr. M. Albrecht, lid van de Hoog- milieuvervuilende activiteiten. „Uw di rectie wil door middel van een gesprek net doen, alsof de Milieu Defensie iets te zeggen zou hebben De publieke opinie zou op die manier misleid worden, want de Hoogovendirectie luistert wel, maar zal onze eisen nooit inwilligen. Aan praten heeft de IJmondbevolking niets. Wij zeggen: stopzetten van alle Hoogo- vens-uitbreidingsplannen- Pas wanneer de Hoogovendirectie duidelijk blijk geeft van een veranderde mentaliteit door alle groeiplannen stop te zetten, zijn wij bereid, tot een gesprek. In dat gesprek zullen de bestaande situatie en onze milieu-eisen, waaronder opslag van erts en steenkool in silo’s aan de orde dienen te komen”, aldus de brief van Milieu Defensie IJmond. In een brief aan de directie van Hoog ovens zet de coördinator van de kern groep IJmond de redenen van de weige ring om tot een gesprek te komen uit een. „Wij behartigen als Milieu Defensie IJmond de belangen van de gehele IJ mondbevolking en eisen dat alle plannen voor milieuvervuilende uitbreidingen be vroren worden. Wanneer hierdoor ooit de werkgelegenheid in gevaar komt, wat thans beslist niet het geval is, dient in een zo zwaar belaste streek als de IJ mond uitsluitend milieuvriendelijke in dustrie uitgebreid of aangetrokken te worden,” aldus de vertegenwoordiger van de kerngroep. I ft "'i o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4