Combinatie Rients Gratama kastje men met combo was ideaal de Vrouw het Jaar Fenny van en Inbrekers betrapt MILIEU EN MILIEU: ZIJN ER TWEE Drie inbraken in Santpoort-Zuid Agenda Verenigingsmeuws o® tÈ r J Mens contra computer 3 met nico scheepmaker Friezen uit IJmuiden weer op het toneel Hl PLAATSELIJK NIEUWS 1975 JANUARI DINSDAG 1 4 6 Ml Wijk aan Zee „REGEN OP HET BIOEMKOOLCORSO” Heemskerk Heemskerk VELSEN Wat mag toch wel de oorzaak zijn van het grote ver schil in belangstelling bij het IJmond-publiek voor het optreden van bijvoorbeeld Paul van Vliet, Fons Jansen, Gerard Cox en Frans Halsema en dat van Rients Grata ma! Eerstgenoemde cabaretiers mo gen bij hun komst naar Velsen im mers geregeld op een uitverkochte Stadsschouwburg rekenen, terwijl hun confrater maandagavond in hetzelfde theater genoegen moest nemen met een nauwelijks voor de helft gevulde zaal. Onbegrijpelijk, want behalve dat Rients Gratama allerminst tot de onbekende nieuw komers behoeft te worden ge rekend, bestaat er voor hem ook geen enkele reden met zijn pro gramma „Regen op het bloemkool- corso” de doorgang voor hen vrij te geven. Bovendien laat hij zich assisteren door een waarlijk voor treffelijk combo dat zijn begelei- lende functie op een door nog geen ander ensemble geëvenaarde ma nier weet te vervullen. V elsen-I J muiden Velsen-Noord Beverwijk Castricum Beverwijk Velsen-IJiniiiden w (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) Huygens- J. 19 u. Geo- Huygens- ToernooisPIONa t i den Petit tuk is VELSEN. Afgelopen zondag zijn in Santpoort-Zuid een drietal inbraken ge pleegd tussen half vier ’smiddags en tien uur 'savonds. De politie vermoedt dat er sprake is van dezelfde daders. Uit een eerste huis werd antiek gesto len, 200 gulden uit een schrijfbureau, een paneeltje en een gouden herenzak horloge. Diezelfde middag werd ook een huis in de Louise de Colignylaan aangedaan. Daar werd voor een groot bedrag aan goud en zilver weggehaald. Het derde doelwit was een huis aan de Duinweg, daar wordt echter niets vermist. WOENSDAG 15 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. niging iel te laat- haal- itters- :st 100 ïhoten Rob- Vouda. rt kan >ijee»- i wnr Na de uitzending kregen we nog even een filmpje dat toepasselijk „ontdek je plekje” was genoemd, en daarna werden telefonische vragen van kijkers of kijk- sters door twee deskundigen beantwoord. Wie niet aan de beurt kwam aan de telefoon, kan zijn vragen alsnog toezen den aan AVRO’s Televizier, Postbus 2 in Hilversum. Dit is in het bijzonder het geval geweest bij de nummers, waarvoor Gratama zich met zijn combo tot een virtuoos ensem ble liet combineren. Zoals de originele opstelling voor de zanghulde van de „dankbare” zonen ter gelegenheid van de gouden bruiloft van hun dogmatische ouders en in nauwelijks mindere mate bij het kolderieke „Zuster Anna”, on middellijk gevolgd door het even knap gevonden „De gerestaureerde trouba dour”. Beide nummers resulteerden dan ook in een onweerstaanbaar komische persiflage op riddertijd en kuisheidsgor- del. Men zou mij van vergeetachtigheid of verstrooidheid beschuldigen als ik „de Hanze-oorlog” van Jan Staal, een stuk in het kader van Amsterdam’s 700e ver jaardag, niet vergelijk met „De kleine luijden” van Willy van Hemert. Ook hier was immers sprake van een blik in een ver verleden (de 14e eeuw, de tijd van de Hanze-steden), en weliswaar stond niet de gewone man centraal maar de rijke koopman Persijn, maar daar stond tegenover dat Persijn de gave van het lezen en schrijven niet bezat- een tegenzet geeft, welke onfeilbaar moet worden geacht. Althans, daar van wprdt uitgegaan. Echter schaak- directeur Piet Zwart heeft reeds een overwinning op zijn naam staan. „Het is alleen jammer, dat er geen kwartje uit komt rollen als ik een vluggerdje van hem win" constateerde hij spijtig. Overigens wordt de appara tuur eerst ’s avonds ingeschakeld. Fenn over haar actie in gesprek met Ger Janssen, die dagelijks over de radio een schaakverslag levert. VOOR DIT ALLES werd door Grata ma een dankbaar gebruik gemaakt van Johan Verdoners regie-adviezen, zodat een aantal tafereeltjes in een kostelijk spel van bewegen kon worden omgezet. Een heel geslaagde uitzending kortom, waarvoor schrijver, regisseur en hoofd rolspelers (en wellicht ook nog de door de AVRO ontslagen René Solleveld en Hugo Heinen) tezamen de eer mogen opeisen. taan te houden tegen mensen van de televisie misschien wordt het nog uitgezonden ook, dan zouden wij een pracht-reclame krijgen. Ik heb al contacten gelegd met de radiowereld en zo moet een soort sneeuwbal effect ontstaan. Dan moet het lukken meende Fenny vol vertrouwen. Maar misschien dat de haastig in de jaszakken gepropte pamfletten een dezer dagen weer tevoorschijn ko men. Die vergelijking valt in alle punten in het voordeel van het door Walter van der Kamp geregisseerde stuk van giste ren uit. Het belangrijkste punt was, dat al deze middeleeuwers onze moerstaal mochten spreken, waardoor die taal geen drempel opwierp tussen het Am sterdam met 2000 inwoners van toen, en het Nederland met 13 miljoen inwoners van nu. Dat gaf de spelers ook meer mogelijkheden tot nuanceringen, nog af gezien van het feit dat Walter van der Kamp voor zijn hoofdrol een van onze beste acteurs gekozen had (Kees Brusse), die geassisteerd werd door evenzo uitste kende acteurs als Edmond Classen (de burgemeester) en Elisabeth Andersen. FIDE); Th. van Scheltinga (coach van de dames) en in de alfabetische volg orde tot slot grootmeester Jan Tim- man. En dat haar activiteiten direct al beginnen te lopen bleek maandag middag tegen het einde, toen zij ver heugd vertelde, dat inmiddels want natuurlijk heeft zij er in Wijk aan Zee met iedereen al over gepraat al van verschillende zijden geldbe dragen waren toegezegd. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20u. ,,Quo vadis”. TENTOONSTELLINGEN Zandkraai (Hdndelstraat). Expositie produk- ten cursussen; dagelijks geopend tot en met 18 januari. Zij heeft inmiddels ook’ een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit „MANNEN”! Mannen uit de schaakwereld en wel: professor H. Baudet; mr. dr. J. H. O. Graaf Van der Bosch; Hans Bouwmeester (als bondscoach); dr. M. Euwe (voorzitter vanaf vandaag de meesters schaken en volgende week ook nog de dames erbij komen, staat een computer, die het tegen elke schaakster of schaker durft op te nemen. Het is een inge wikkelde machinerie, waarin zo’n beetje van alles op schaakgebied ge programmeerd is. Via het toetsenbord van een schrijfmachine kan men de zetten aangeven, waarna de computer DINSDAG 14 JANUARI Progress-sociëteit, Const, straat Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraa’. Geo pend vanaf 20 u. WOENSDAG 15 JANUARI Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. kla verjassen. DE TECHNIEK HEEFT nu ook haar intrede gedaan in het Wijk aan Zeeër schaakpaleis. In de kelder waar nationaal en internationaal verder wil versterken. Succes dames en he ren’”. ALLEMAAL MET bewondering en plezier te beluisteren teksten van Rients Gratama, die hiermee echter nog lang niet bleek te zijn uitgeput. Want behalve zijn indrukwekkende „Horror in de su permarkt”, waar het combo opnieuw met veel muzikaal vakmanschap bij as sisteerde, zong hij met daarbij verschul digde bewogenheid het navrante „Arme Rodrigo” en „Kin”, bij welk genre ook de gevoelige ballade „De weduwnaar” van Hugo Verhage goed was aangepast. RIENTS GRATAMA zelf treedt op met een enorme flair, waar hij onmid dellijk het beoogde contact met zijn publiek mee weet te bereiken. Mede hiertoe in staat gesteld door razend knap geschreven teksten, die b-voor- beeld zelfs een Guus Vleugel hem nau welijks zal verbeteren. Vandaar dat in zijn programma geen enkele zwakke plek kan worden waargenomen en er aldus voortdurend sprake is van topca- baret. IN ZIJN TOTALITEIT een voortreffe lijk cabaretprogramma dus, modern en fris, waar af en toe ook de politiek in ter sprake werd gebracht. Gratama’s geesteige spot werd hierbij echter eerlijk tussen Wiegel en Den Uyl verdeeld, zodat links en rechts beurtelings konden schaterlachen. Vandaar dat Gratama en zijn combo aan het slot door het publiek enthousiast werden bejegend, welk lang durig applaus terechtvan een gro te erkentelijkheid getuigde. JAN VAN DAM Fenny Heemskerk maakt zich na melijk duidelijk zorgen over de 110.000 schuld welke de Koninklij ke Nederlandse Schaakbond heeft. „Ik vind dat wij met ons allen moeten proberen die schuld weg te werken. En al ben ik toch echt geen type dat warm loopt voor zaken als het Jaar van de Vrouw, dacht ik’: als wij nu toch dat Jaar van de Vrouw hebben, laten dan de schaakvrouwen eens proberen wat aan het wegwer ken van die schuld te gaan doen. Ik speelde gisteravond simultaan in Schaesberg, gesponsored door Albert Heijn en vertelde daar wat ik van plan ben. Namelijk de dames-schaak- sters in de onderbonden warm maken voor het ontplooien van allerlei acti viteiten in de vorm van simultaan seances voor verenigingen, voor be drijven, bij personeelsgroepen en der gelijke, met het doel de gelden die daarmee worden verdiend beschik baar te stellen voor de KNSB. Er moet een comité komen waarin van elke onderbond een dame zitting neemt. Zij moeten overal contacten leggen en gaan organiseren. Zo wil ik Mies Bouman voorstellen een simul- BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 20 uur: „Jugger naut’ DIVERSEN Museum BeeckestUn, Rijksweg, Velsen-Zuld, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, Op werkdagen te bezlchten van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur en op aanvraag telefoon 02510-94159. actiegroepen. Zelfs in Wijk aan Zee, misschien ook wel „juist” in Wijk aan Zee. Een groepje als Sandwich man uitgedoste lieden had zich voor de opening van het Hoogovenschaak- toernooi opgesteld vóór de stoep van de schaakarena „Kennemerduin”, compleet dus met borden en ijverig pamfletten uitdelend aan iedereen die het gebouw binnen ging. Daarmee staat ze nog net twee plaatsen boven „Cannon”, maar beduidend lager dan „Kojak” (die de 15e plaats inneemt en wat kijkdichtheid betreft gezakt is) en „The Waltons” (6e plaats, maar ook in dalende lijn vergeleken met het sei zoen 1973-1974). Op de eerste plaats staa nog steeds „All in the family”, al heeft dat ook al 1,5 punt moeten prijsgeven, terwijl ,,M.A.S H.” met een vierde plaats en een stijgende kijkdichtheid het in Amerika nog steeds uitstekend doet „Kung Fu” staat in Amerika op de bedenkelijke 62e plaats. Hij duikelde van 18,7 naar 11,2 en zal het wel niet lang meer maken, want hij wordt in die lagere regionen omringd door tv-series die inmiddels allemaal gestopt zijn. dat schaaktoernooi van Hoogovens. De milieuvernielende activiteiten van het bedrijf zijn dat evenzeer, maar dan letterlijk”aldus die aanhef. Naar het oordeel van de samenstellers van het pamflet dreigt de hele IJ- mondeens een prachtig natuurge biedeen waar Ruhrgebied te wor den, verstikt door gassen, stof, stank, lawaai, horizonvervuiling, infra-we- genstructuur en verregaande opoffe ring van groen en bebouwing. Aan het slot van het pamflet, dat in dezelfde geest voortgaat wordt ge zegd: „Mogen wij U deze informatie aanbieden als „stof” tot verdere over peinzing bij de opening van het schaaktoernooi, dat de goedetussen aanhalingstekensnaam van het Daar kwam dan nog bij dat het ver schil tussen de topgroep en de subtop niet zo groot was als vaak het geval is, want ook mij onbekende acteurs ,als Guido Jonckers (Filip), Geert de Jonge (Maria) en Hugo Koolschijn kweten zich goed van hun taak, evenals oudgedien den als Sacco van der Made (dé groot vader, Rembrandtiek geschminkt), Siem Vroom (de priester, zoals de naam al aangeeft) en Ben Hulsman (de schipper). De AVRO kwam daarna terug op een vroegere uitzending over borst- en baar- moederkanker, met een gedeeltelijk nieuw programma waaruit vrouwen en mannen niet alleen konden leren dat „het maken van een uitstrijkje” niets te maken had met het maken van een uitstapje of het doen van datgene wat mannen en vrouwen samen doen (zoals enkele op straat geïnterviewde1 vrouwen meenden), maar ook wat zij moeten doen om een begin van kanker te ont dekken. Zo’n uitzending is geen overbo dige luxe, zoals we allen weten, want na de vorige uitzending gingen 14.000 vrouwen naar de huisarts, 1600 van hen werden doorgestuurd en 100 van hen bleken toen inderdaad borstkanker te hebben. In die zin een verheugend resul taat, omdat bijtijdse onderkenning ,van het euvel van levensbelang is. Een ander belangrijk verschil tussen „De kleine luijden” en „De Hanze-oorlog” school in de tekst. Willy van Hemert ging uit van een tijdvak, en zette daar zijn figuren in, terwijl Jan Staal uitging van de figuren, en die in hun tijd plaatste. We keken daardoor in eerste instantie haar een meedogenloze koop man die zijn vrouw niet uit liefde ge trouwd had en zijn kinderen stuk voor stuk kwijtraakte. Doordat dit drama van alle eeuwen toevallig in de 14e eeuw speelde, kreeg je terloops ook nog heel wat informatie mee over machtsverhou dingen, huwelijksverhoudingen en gods dienstwaanzin in die tijd. Op de borden die zij op borst en rug droegen stonden allerlei leuzen vermeld. De pamfletten, die de naam „Vereniging Milieu defensie” droegen, waren gesteld in de Engelse en Ne derlandse taal. Wij willen de inhoud niet woordelijk weergeven, maar kunnen toch niet nalaten de aanhef DINSDAG 14 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. WOENSDAG 15 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. FENNY HEEMSKERK helemaal opgeknapt en sprankelend van levens lust ontbrak maandagmiddag niet bij de officiële opening van dit 37ste Hoogovenschaaktoernooi. Zij zit weer vol frisse ideeën en heeft haar eerste nieuwe idee inmiddels al weer gelan ceerd. Precies 24 uur voordat zij naar het Wijk aan Zeese schaakgebeuren ging: in het Limburgse Schaesberg. En wie Fenny I kent, die weet dat achter zulk een idee altijd méér schuilt. Wij spraken er met haar over, nadat zij de eerste stormachtige begroetingen vóór de openingsplech tigheden achter de rug had. Aardig was het om in de gang de zeer sterk uiteenlopende reacties te beluisteren. Echter alleen maar in de gang, want eenmaal in de corridor gekomen stond men temidden van allerlei oude bekenden of werd kennis gemaakt met nieuwkomers. Opeens bevond men zich in het schaakmilieu, hetgeen een volkomen ander milieu is dan waarop buiten werd gedoeld. IJMUIDEN. De toneelvereniging van de kring IJmuiden van de Friese vereniging „Fryske Trou”, treedt op vrij dagavond 17 januari op in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Opge voerd wordt „Mei skeane Eagen”, een blijspel in drie bedrijven door August Lahn, bewerkt door B. Westra. De regie is in handen van mevroüw S. Broek- man-Hunze. Er wordt toneelgespeeld in de Friese taal. De toneelavond begint om 20.00 uur. „Aktua”heb ik alleen met een half oog kunnen bekijken, maar daarmee zag ik wel dat Jan Nagel de kans kreeg de president van Portugal te weerspreken inzake de vraag of de collecte voor de Portugese socialistische partij wettig is of niet (Nagel maakte er een ruim en ook wel overtuigend gebruik van), en dat twee heren van Centouri en Necker- mann elkaar in de haren zaten over toeristenreizen. Ik leer eruit dat de Ca- ravelle een minderwaardig toestel is, een soort trekschuit vergeleken met een tou ringcar. Die Mirage schijnt trouwens ook niet te deugen. --’1» DINSDAG 14 JANUARI Grenspost, Soerstraat. Vanaf schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 15 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30-17.30 u. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 2#u. fruit”. Op de andere zender de TROS met een nieuwe serie, „.Pepper”, die in Ame rika „Police Woman” heet en in de laatste Variety op de kijkcijferlijst van de TV-series de 23e plaats inneemt. VELSEN. Afgelopen nacht zijn in de omgeving van de Loggerstraat en de Industriestraat drie mannen gearresteerd bij een poging tot inbraak bij de Vico- conservenindustrie aan de Zuidzij. De drie mannen werden door een surveillancewagen van de politie gesig naleerd. Nadat de tweede surveillance wagen was aangekomen, werd de wagen van de inbrekers leeg aangetroffen. Bij nader onderzoek vond men de mannen bij de Vico-fabriek, waar al een aantal blikken voor vervoer gereed stonden. De drie mannen, een Amsterdammer en twee Monnikendammers, zijn ingeslo ten. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15U.: ,,’t Gaat pas goed als een Tlroler ’t doet”, 19.3OU.: Patton”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15U.: „Pas op. .of we slaan d’r op”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 14 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945; 14.30-17.30 uur vol volwassenen en tieners; Wilemsbeekweg; 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Wüstelaan, Sant poort: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jegd); Wijkerstraatweg, Velsen- Noord en Zeewijkplein, IJmuiden-West: 19-21.30 uur (volwassenen en tieners en jeugd). Velserbad, Briniostraat, 16.40-18 en 20- 21.30 uur: gemend zwemmen. Gebouw Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, 20 uur: repetitie Velsen Ge mengd Koor. Cultureel Centrum: Moerbergplant- soen, 20 uur: Receptie „Bel Canto”. WOENSDAG 15 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeek- weg 14.0-17.30 uur (Volwassenen, tieners en jeugd). Velserbad, Briniostraat 6.30-8.00, 14- 15.15 en 21.30-22.00 uur: gemengd zwem men. Speeltuinverenging ,Jn veilige haven”, Heerenduinweg, geopend van 13.30-17 uur. 483 staalconcern door uw medewerking de hii te vermelden: „Adembenememd is WAREMPEL ze H

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7