Klucht bij Theater Alan Holdsworth van de muziek was weinig geestig Nap de Klijn vijftig jaar violist Arron gebelgd Soft Machine leeft weer en kleurrijk glas (Bert van Loo) Noorden krijgt drie omroepen „Ik hield nooit van Soft Machine over NOS-ploeg r r J. „Glasheldere aquarellen (Paul Kamp) I I 1 s- en- n 'J Gitarist brengt extra kleur aan I Iers ulpei Liesbeth en Ramses Ovaties in Carré KUNST MET BIJZONDERE EXPRESSIE IN GALERIE EIJLDERS 1 Splitsing RONO en i Z 0 „Wat een gekke man”van Ayckbourn staakten solidair bij BRT f '1 I s 9 KUNST PINSDAG 1 4 JANUARI 1975 door Kees Tops Sessiewerk I Glazen kooien zou het liefste zien dat we muziek maken die ons aanspreekt en die het publiek aanspreekt. Tot op zekere hoogte is dat al het geval, maar het kan beter”. 33 41 igs aat 11 ledisdi bureai a ZAND VOORT Onder de titel „Glasheldere aquarellen en kleur rijk glas” exposeren in Galerie Eijlders Paul Kamp (aquarellen) en Bert van Loo (glasplastieken). In derdaad zijn beiden door glas ge obsedeerd, want ook in de aquarel len speelt glas, zij het geschilderd, een grote rol. Er is nog iets dat hen bindt. Het werk van Paul Kamp is in hoge mate poëtisch op een bi zarre manier via de voorstelling, dat van Bert van Loo eigenlijk ook, doch via het gebruikte materiaal. Glas, als plastiek gevormd, soms gekleurd, gematteerd via etsing of gezandstraald, brengt uit zichzelf een poëtische kracht mee. Als ma teriaal is het stralend, licht van gend en doorlatend, nogal etherisch van karakter en daardoor al in staat beeldend poëtisch te werken. AMSTERDAM De Soft Ma chine heeft de afgelopen jaren heel wat veranderingen ondergaan. Ro bert Wyatt werd vervangen door John Marshall, Elton Dean door Karl Jenkins, Hugh Hopper door Roy Babbington. Mike Ratlegde is als oprichter het enige oorspronke lijke lid van de groep. En nu, sinds begin vorig jaar, heeft Soft Ma chine weer een gitarist in de ge lederen. Alan Holdsworth is de naam. Het publiek heeft in juli al met hem kunnen kennismaken tij dens Midsummer Pop in Meerlo en gisteravond in Carré. Over de Soft Machine, die door de jaren heen nog al eens voor een „intellectuele” band is versleten, zegt hij: „Ik geloof niet dat er iets als een intellectuele groep bestaat, evenmin als er een intellectueel publiek is. De muziek zit ergens tussen musicus en publiek in. Ik - Expressie van glas „Clinic” i/raagd (Van onze correspondent) vï K.T. eerste Baarn, Hij vertelt dat hij niet veel op heeft met sessiewerk, uitgezonderd die geval len dat hij op platen van vrienden of andere musici die hij waardeert, mee speelt. Zo toog hij drie maanden geleden met wonderbassist Jack Bruce (die on langs een nieuwe groep heeft opgericht «net Mick Taylor en Carla Bley) naar Zweden, waar een plaat werd opgeno men van drummer Tony Williams. „Ei genlijk zou Alphonse Johnson bas spe len, maar die was verhinderd omdat hij toen al bij Wheather Report zat. Het zijn twee fantastisch goede bassisten. De een heeft heel iets anders dan de ander. Je kan dan ook in het algemeen nooit zeggen dat iemand de beste zou zijn. Een favoriet is altijd iemand die speelt, zoals je wilt dat hij speelt”. Alan Holdsworth ziet één nadeel in wijze daarin gevloeid. Maar ook zijn er abstracte vormen, eveneens ontleend aan het vloeien van glas, ook binnen die mogelijkheid gekleurd, die toch als plas tieken overkomen, daar méér de expres sie van hebben dan bijvoorbeeld vazen die zouden krijgen of siervoorwerpen, die op dezelfde wijze kunnen ontstaan. Bert van Loo tilt dus als het ware zijn sculpturen boven de glas-kunstnijver heid uit door het werk een heel per soonlijk cachet mee te geven. Anderzijds is die kunstnijverheid hem „Curiositeit" heet deze aquarel van Paul Kamp. RIALEN mto van umper. nger. i ’t ft ’t WEG JK EKWEG IN Soft Machine. „Wat ik niet leuk vind - niet praktisch, maar in het algemeen - is dat de naam steeds hetzelfde is geble ven. Iedereen die er nieuw bijkomt, verandert de muziek een beetje. Maar het is natuurlijk duidelijk waarom het gebeurt „Weet je, het is vreemd zoals het kan lopen. In ons voorprogramma staat Cur ved Air. Die kende ik alleen van de plaat. Nu zit daar een nieuwe gitarist in en die ken ik nog uit mijn geboortestad. Niet van de muziek, maar als vriend. Die kom ik ineens op het podium tegen. Haha!” Soft Machine voltallig aanwezig, tweede van links is Alan Holdsworth (foto’s Ronald van Caem). Alan Holdsworth tijdens zijn optreden met de Soft Machine in theater Carré. moet worden aangetrokken. Ook zal er meer zendtijd beschikbaar moeten ko men. Momenteel zendt de RONO 18 uur per week uit. Men wil naar minimaal 21 maar nog veel liever 25 uur per week gaan. In maart zal drs. niet vreemd, want je vindt hier ook een glazen tafel als groot schaakbord uitge voerd met geëtste en spiegelende velden, waarop de glazen schaakstukken als plastiekjes uitnodigend gereed staan om „bespeeld” te worden. Heel origineel werk allemaal van een kunstenaar die eigen wegen zoekt en nu al tot bijzonder boeiende dingen in staat is. HEIN STErsHCw wr,n aan „Little Alice” van de toneelschrijver Albee, met als decor voor Alice een kasteel-in-een-kasteel-in-een-kasteel- enzovoort. Evenzeer denk je aan Sneeuwwitje in haar glazen kist en aan nog meer literaire beelden. Daarmee lij ken deze aquarellen dus gestempeld tot een literaire schilderkunst met een sym bolisch karakter. En dan schrikken som mige lezers al, want „literaire schilder kunst” heeft een bijsmaakje, dat je ook zou kunnen vinden in andere aquarellen hier, met (via de titel aangegeven) de „Zangen van Maldoror” van de Lautrea- mont als vertrekpunt. En dan blijkt dat bijsmaakje in dit werk niet te vinden te zijn, omdat Paul Kamp in de eerste plaats picturaal werkt, met alle verwor venheden van een heel goede en „schil derachtige” aquarellist, die het beeld niet laat ondergaan in de bedoeling. 'rj* Dijkstra bij het ministerie een zogenaamd grondplan op tafel leggen waar nu door RONO en NOS aan wordt gewerkt. Hierin zullen •P" consequenties van de voeng worden behcnt. Niet zo handig, want hij bevestigt daarmee zelf wat uit het stuk ook wel valt op te maken: dat het een haastig in elkaar geflanst werkje is, waarbij de auteur zich helemaal op zijn aanzienlij ke routine en op zijn kennis van oude kluchtsituaties heeft laten drijven. De enige nieuwe vondst waarmee Ayck bourn deze keer voor de dag komt, is dat de drie bedrijven alle drie in keu kens spelen, waarbij elke keuken quasi- representatief is voor een andere groep van de Engelse bougeoisie. Geen vondst Bij Paul Kamp, jong nog en opgeleid aan de Tilburgse Leergangen en de Rijksacademie in Amsterdam, speelt het glas een rol. In bijna al zijn aquarellen zie je glazen kisten, soms ook spiegels. Vaak zit er een mens in zo’n glazen kist of kooi gevangen, geplaatst in een land- schap, dat daardoor onbereikbaar is ge worden, een beeld dus van gevangen schap. In een bepaald geval bevindt zich een glazen doos in de handen van een vrouw. In de doos een glazen kasteel, dat weer een afspiegeling is van een werkelijk kasteel op de achtergrond in een landschap. Natuurlijk denk je dan I De nieuwe plaat heet niet, wat te verwachten zou zijn, „Eight”, maar „Bundles”. Het materiaal is weer voor namelijk door Karl Jenkins en Mike Ratledge geschreven. Het is overigens opvallend dat de intrede destijds van Jenkins een heel andere soort composi ties opleverde. Alan: „Ik geloof niet dat ze speciaal dezelfde soort songs zouden moeten schrijven. Hoe meer mensen muziek schrijven in een groep, hoe beter. Ik ga zelf ook schrijven. Ik heb een paar dingen die ik wil uitproberen.” PARAMARIBO (ANP). —De Suri naamse minister-president Henk Arron is niet tevreden over de manier van werken van de NOS in Suriname. Rege ringswoordvoerder Hering liet dat maandag weten aan NOS-medewerker Martens van Vliet. Glas heeft een eigen expressie en daar maakt Bert van Loo, opgeleid aan de Rietveld Academie in Amsterdam dank baar gebruik van. Hij heeft zich speciale technieken eigen gemaakt en werkt soms ook samen met de research van de glasfabriek in Leerdam. Hij werkt met glas als een beeldhou wer, d w.z. hij denkt als beeldhouwer, maar werkt met de technieken van de glasblazer. Van hem staan er hier mas kers, geblazen in vormen, of op andere Dat de Engelsen gevoel voor understa tement hebben, bewijst Holdsworth wel in het bovenstaande interview, waarin hij stelt dat zijn gitaarspel slechts een extra kleur in het geluid geeft. Voor mij voegt zijn instrument er eerder een gehele nieuwe dimensie aan toe, die de muziek voor een belangrijk deel veran dert- Wat blijft zijn natuurlijk de naar mijn smaak wat te monotone basishar monieën, maar zolang die gitarist maar speelt zijn die zeer goed te pruimen. Een goede tweede in de huidige bezet ting is Karl Jenkins, met name als hij achter de concertvleugel plaats neemt. Die jongen weet daar in rap tempo opvallend fraaie akkoorden uit te halen. Het merkwaardige is dan ook dat de composities die ik te eentonig vind, uit gerekend van zijn hand zijn. Als blazer zou ik liever Elton Dean weer terug zien, maar die is nu eenmaal aan het zwerven geslagen en is inmiddels inge- lijfd bij de nieuwe Blue Flames. Via een zogenaamde „clinic” kwam Alan Holdsworth bij de Soft Machine terecht. „Ik hield nooit van de Soft Machine. Ik hield niet van de muziek die ze maakten. Zeker niet in de perio de vóór John. Toen vroeg de Musician’s Union of ik in het kader van de Rock Workshop met de Soft Machine wou spelen. Dat houdt in dat de band steeds delen van composities speelt en die toe licht voor geïnteresseerden. Ik zei ja. De Soft Machine speelde nu andere dingen en ik vond het leuk. Ze vroegen me om als gast tijdens een paar optredens mee te spelen. De derde keer vroegen ze of ik bleef. Dat is het hele verhaal”. Wat veranderde er aan de muziek, met je gitaar erbij? Alan: „Er is niet echt veel veranderd. De gitaar geeft een extra kleur in het geluid. Wat we nu spelen zijn allemaal nieuwe nummers. Van de nieuwe elpee. DEVENTER. Alan Ayckbourn is een handige Engelse blijspelschrijver. Dat heeft hij duidelijk getoond met zijn ook in Nederland gespeelde stukken „Slippers" en „Liefde half om half'. Maar het was niet zo handig van hem, in het programma van „Absurd person singular" (door toneelgroep Theater ge speeld onder de even absurde titel „Wat een gekke man..en z’n vrouw dan?’’) op te biechten dat hij destijds veertien dagen voordat de repetities voor de oor spronkelijke première in Scarborough moesten beginnen, allleen nog maar die titel had en niet eens wist waar dit nieuwe blijspel over zou gaan Een radio- en televisieploeg van de NOS maakte zondag in de Surinaamse hoofdstad opnamen van een betoging van Javanen gericht tegen de regering. Aan een door de regering georganiseerde tegendemonstratie in het district Com- mewijne werd, volgens de premier, geen aandacht besteed. „Door de eenzijdige wijze van reporta ge”, zo verklaarde regeringswoordvoer der Hering, „wordt een verkeerd beeld overgebracht van wat in Suriname plaatsvindt”. Samenvattend: de Soft Machine gaf voor een nagenoeg uitverkocht huis een bijzonder aantrekkelijk concert dat alle hoop geeft voor de toekomst en voor de komende release. Als beloning van het publiek mocht de groep van Mike Rat ledge die overigens min of meer op het tweede plan is geraakt tot twee maal toe terug komen voor een toegift. Een zeer goede keuze van de organisa tie was die van Curved Air in liet voorprogramma. Weliswaar een geheel andere soort muziek, maar zo ongeveer voor hetzelfde publiek. Zangeres Sonja Kristina en violist-toetsenman Darryl Way zijn de enige oorspronkelijke leden die na de grote stilte en de dito reorga- weer zijn opgedoken. Samen be- „„.«n zij ook wel voor een goed deel de aantrekkingskracht van de herboren groep, hoewel ook het gitaarspel van Michael Yaques niet te versmaden is. Mooie Sonja bewees gisteren dat ze wel meer dingen met haar stem kan doen dan slechts ingetogen zingen (zoals op de drie albums van de oude Air is te horen). Haar stemgeluid is een stuk rauwer en harder dan op de plaat, getuige het hoogtepunt van haar optreden „A woman on a one night stand”. En wat Wat van de huidige bezetting van Soft Machine het meeste opvalt, is dat ieder een - op Mike Ratledge na - in de jazzrockgroep Nucleus heeft gespeeld. „Maar nooit tegelijk”, haast Holdsworth zich te zeggen. „Toen ik in Nucleus speelde, zat er geen van de anderen in. Weet je, ik hou er niet van te zeggen dat ik in Nucleus heb gespeeld. Het was niet zo leuk. Ik heb trouwens maar met een paar concerten tneegedaan”. Wel maakte hij deel uit van John Hiseman’s Tempest „We maakten het eerste album nog voor we op het toneel hadden gestaan. Ik dacht: dit is goed. Het was heavy, direct, eenvoudig en muzikaal erg bijzonder. Na zes maanden dacht ik: dit gaat ontzettend goed wor den. Maar Jon Hiseman had nogal wat vooroordelen over muziek, wou mensen zeggen wat ze moesten doen. Uiteinde lijk zou hij zijn zin hebben gekregen. Op een gegeven moment stapte Paul Willi ams (de zanger) eruit en daarna ging ik weg. Enige tijd later is er een afschuwe lijke plaat uitgekomen. Niet omdat wij er uit waren, hoor, «naar hij was niet om aan te horen. „Ik hou in het algemeen niet van bands die door drummers worden geleid. Coöperatieve bands zijn het beste. Waar iedereen een groot aandeel heeft. De muziek is beter, komt van verschillende kanten. Er komen altijd nieuwe ideeën. Een groep die door één man wordt gedragen is zelden goed. Maar je hebt het speciaal met drummers. Ik zit al te wachten totdat de groep van Billy Cob ham - die ik erg goed vind - in elkaar stort”. Die komt pas in februari uit, hoewel we hem al maanden geleden hebben opge nomen. Dat is jammer. Nu hebben de mensen niets cm op terug te grijpen. De mensen willen altijd graag een paar dingen horen die ze al eens beluisterd hbeben op de plaat. En andersom”. AMSTERDAM. De Soft Machine leeft weer. De komst van gitarist Alan Holdsworth lijkt de groep net op tijd te hebben afgehouden van het dode spoor waar zij na de zevende elpee op terecht dreigde te komen. Dat is althans een voorlopige indruk na het succesvolle concert gisteravond in Carré, tijdens welk Holdsworth op zijn dooie gemak, maar technisch vrijwel perfect de show stond te stelen. Het wachten is nu op de achtste elpee „Bundle” die hier in februari wordt uitgebracht. Mijn per soonlijke verwachting is, dat die heel wat interessanter zal zijn dan het laatste tot nu toe verschenen product. die zo grandioos is dat men er een avond lang van onder de indruk blijft. De drie keukens behoren respectieve lijk aan de supermarkt-eigenaar en grondspeculant Sidney en diens vrouw Jane, aan de architect Geoffrey en diens vrouw Eva, en aan de bankier Ronald en diens vrouw Marion. Alle drie slechte huwelijken, zoals de drie echtparen zelfs tijdens kerstfeestjes met de zakenvrien den van de mannen onomwonden laten blijken, in het eerste bedrijf brengt Jane, gevlucht voor de driftbuien van haar man, het grootste deel van de kerstavond onder een stromende regen in de tuin door; in het tweede doet Eva uit wanhoop om haar ongelukkig huwe lijk een reeks zelfmoordpogingen; in het derde stort Marion zich, om dezelfde reden, in extreem alcoholisme. Een „black comedy”, denkt u? Nee, een klucht, want Ayckbourn wil ons om al die miserabele figuren hard laten lachen en heeft daartoe gretig geput uit de hele kluchtliteratuur van de laatste honderd jaar, waarbij zelfs de afgezaagdste ko mische situaties nog weer eens bruik baar bleken te zijn. Dat er toch op z’n minst wel een minimum aan waar schijnlijkheid nodig is om met zulke ingrediënten een aanvaardbaar stuk te maken en dat in dit geval alles juist even geforceerd en ongeloofwaardig aandoet, heeft Ayckbournin de haast van het schrijven blijkbaar niet ge stoord. En hij heeft het publiek daarmee naar het schijnt laag genoeg aangesla gen, want in Londer wordt het stuk nu al meer dan anderhalf jaar gespeeld. De Toneelgroep Theater heeft de En gelse regisseur Eric Thimpson danoek laten overkomen om de Nederlandse-op- voering te leiden. Daaruit is, zoals dik wijls in zulke gevallen, een halfslachtig geheel ontstaan waarmee noch de spe lers noch de schrijver werkelijk gediend zijn. Er werd bijgevolg over het alge meen te krampachtig geacteerd, hoewel de zes rollen met uitstekende krachten waren bezet: Henny Orri, Bernhard Droog, Sjoukje Hooymaayer, Eric van der Donk, Trees van der Donck en Willem Wager. Maar wat moet een man als Eric van der Donk, de voornaamste blijspelacteur van het gezelschap, doen met een rol als die van de lamlendige Geoffrey, waarin hij alleen zuur mag kijken en er geen geestige clause over zijn lippen komt? En waarom heeft men voor Henny Orri, de voornaamste actri ce van het gezelschap, sedert „Kleine Alice” (najaar 1973) nog steeds geen belangrijke serieuze rol gevonden in plaats van de karikaturale Marion in X Maar gelachen is er wel bij de pre- Maar gwlachen is er wel bij de pre mière in Deventer, zaterdagavond. Ge bruld zelfs. En de lachers hebben altijd gelijk, heb ik wel eens in toneelkringen horen zeggen, ook al hebben ze soms meer gelijk dan smaak. SIMON KOSTER. Way allemaal op zijn viool uitspookt Enfin het is te hopen dat er gauw een plaat uitkomt. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het Amersfoortse Jeugdorkest onder lei ding van Qui van Woerdekom, een toer- nee organiseren, waarbij Nap de Klijn het vioolconcert van Max Bruch zal vertolken. De dirigent Qui van Woerdekom stu deerde bij Nap de Klijn aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag en is daar thans leraar in de methodiek. De tournee begint op 19 januari in Zaandam. Verder zullen concerten wor den gegeven in Apeldoorn, Bussum, Hui zen, Doetinchem en Amersfoort. Het ligt in de bedoeling de toernee daarna tot andere delen van het land uit te brei den. Nap de Klijn kreeg grote bekendheid door het duo, dat hij met zijn echtgeno te Alice Heksch vormde, dat in binnen- en buitenland vele triomfen vierde. Na het overlijden van Alice Heksch werd haar plaats ingenomen door pianist Ru dolf Jansen. Nap de Klijn is ook primarius van het Nederlands Strijkkwartet, dat tal van concertreizen maakte in Europa, Canada, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Hij werkt dus met een rijke techniek en ook als je als kijker je niet wilt verdiepen in de symbolische achtergron den word je meegetrokken in een sprookjessfeer, die soms heel aards is, soms verheven, soms ietwat benauwend, maar altijd meer sfeer dan „boodschap”. Aan het laatste kun je dan voorbijgaan omdat het gevoelsmatige niet behoeft te worden verklaard om genietelijk te zijn. Ieder kan er in vinden wat hij wil. Bij de RONO hoopt men dat de split sing in 1977 een feit kan worden. Uit voering van de plannen is vooral afhan kelijk van medewerking van het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk dat in principe positief heeft gereageerd. Het ministerie zal ech ter ook financieel moeten inhaken omdat bij een opdeling meer personeel BRUSSEL (ANP). Liesbeth List en Ramses Shaffy, hebben geweigerd zon dagmiddag op te treden in het gevari eerde televisieprogramma van de Belgi sche Radio en Telvisie „Binnen en bui ten”. Van BRT-zijde is verklaard dat de twee Nederlanders daarmee hun sol’da- riteit wilden betuigen aan een socialisti sche stakingsaktie binnen d.e BRT, die al ongeveer een week aan de gang is. De socialistische bond voor„het over heidspersoneel, de ACOD, heeft die sta king uitgeroepen omdat ze het oneens is met een aantal benoemingen en be vorderingen die recent binnen de BRT (een staatsomroep) plaatsvonden. Öe ACOD is van mening dat de liberale invloed binnen de BRT door die benoe mingen, vergroot is ten koste van de socialistische. De afwezigheid van de Nederlandse artiesten in „Binnen en buiten” wilde men eerst onverklaard laten. Toen ech ter enkele cameramensen de studio ver lieten werd wel gehoor gegeven aan de eis van de stakers en toen werd, in een korte mededeling, de afwezigheid van Liesbeth en Ramses wel uitgelegd. De gehele vorige week zijn, zowel op radio als op televisie, verscheidene pro gramma’s van de BRT onderbroken ge weest ZWOLLE (ANP). De commissaris van de NOS voor regionale zaken drs. M. Dijkstra, heeft meegedeeld dat in principe is besloten de regionale omroep Noord en Oost „RONO” in drie omroep organisaties te splitsen. Friesland krijgt dan zijn eigen omroep alsmede Gronin gen en Drente samen evenals Overijssel en Gelderland. DEN HAAG. In het huidige con- certseizoen zal het 50 jaar geleden zijn dat de bekende violist Nap de Klijn zijn concert gaf. Dat gebeurde in waar zijn oom Jacob Hamel optrad met een van zijn kinderkoren en waarbij de jeugdige Nap de Klijn als solist optrad. - x ..ilSrlga

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9