Ondernemersverbond tamelijk somber gestemd Deutsche Bank koopt aandelen Mercedes Vrees voor massaal Suralco mag geen aanbod van PTT-ers mensen ontslaan Britse bonden waarschuwen Wilson 3 5 Zilvervloot-rente bij de RPS omhoog naar 7/2% 5 Rijkspostspaarbank r 17 Meerderheid in Duitse handen Ambtenaren spreken van concurrentie Minister weigert toestemming Monetair overleg 4 MINISTERS MOETEN VAKBEWEGING CONSULTEREN CAO OP PENSIOENKWESTIE NA ROND I uw nationale spaarinstelling i l A WOENSDAG JANUARI 1975 ECONOMIE 1 5 Weer Kamerdebat 3 Hartelijk 21 jaar, die behalve 7V2% rente best de 10% overheidspremie willen verdienen. Voor alle inlichtingen kun je terecht in elk postkantoor. Op 1 januari 1975 steeg de rente van het Jeugdspaarboekje tot maar liefst 71/2%. Dat maakt Zilvervloot- sparen nog aantrek kelijker voor alle jongeren tussen 15 en c*, F F Ook VNO wil hervatting overleg (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Bonn) nu Volgens Van Veen is een pakket van -■ (Van onze parlements-redactie) (ADVERTENTIE) «8 (Van onze redacteur in Londen) Reëel inkomen in de bouw stijgt 2,35 pet (Van onze redactie economie) Jones en Scanlon hadden het oog op twee specifieke en recente gebeurtenis- De beide „linkse” vakbondsleiders, die samen zo’n twee miljoen leden achter zich hebben, vonden dat de regerings verklaringen „dikwijls wel een beetje bezijden de waarheid” waren. sen. Kortgeleden sprak premier Wilson er in zijn eigen kiesdistrict over dat de regering geen industrieën kan steunen die in moeilijkheden zijn geraakt, als deze industrieën voortdurend worden ge teisterd door „duidelijk vermijdbare on derbrekingen in de produktie”. De pre mier had daarbij vooral het oog op de In Washington zijn gisteren bespre kingen begonnen van de tien rijkste lid staten van het Internationaal monetaire fonds, waaraan ook Nederland deelneemt. Op de foto de Belgische minister van financiën De Clercq (links en de direc teur van de centrale bank Vandeputte. luisteren en geen stokpaardjes berijden”, zei hij. De overheid zou het bedrijfsle ven ook tegemoet kunnen komen met subsidies voor investeringen en verbete ring van het milieu. Op dit gebied is nog veel te doen; dat zou ook ten goede komen van de werkgelegenheid in de bouw. Er is een achterstand in vergelij king met het buitenland”. Aan de andere kant wordt het klimaat tussen regering en het overkoepelend werkgeversverbond, CBI, steeds hartelij ker. Deze hartelijkheid groeit naarmate de werkgevers beginnen te begrijpen dat de regering tenslotte iets denkt te moe ten doen aan het steeds stijgende loon peil. DEN HAAG. Binnen het Haagse ambtenarenkorps begint vrees te ont staan voor de concurrentie, die zij in hun carrière kunnen gaan ondervinden van PTT-ambtenaren, die de verhuizing het Hij het vijf diverse departementen vreest de werkloze PTT’ers bij vrij- functies in hun ministerie de 29 bij Je-, Het VNO-bestuur heeft zich gisteren ook bezig gehouden met de advies-aan- vraag die minister Boersma (sociale za ken) heeft gericht aan de Sociaal-Econo- mische Raad over het sociaal beleid in de onderneming. Betreurd werd dat de minister de indruk vestigt, dat op dit gebied niet veel gebeurt in het bedrijfs leven. Er bestaan echter in sommige ondernemingen al ontwikkelingen waar aan soms zelfs de overheid een voor beeld kan nemen, zo meent het VNO. BRUSSEL (ANP). Drs. J. Pronk, minister voor Ontwikkelingssamenwer king, heeft Guinee Bissau ontwikkelings hulp aangeboden tot een bedrag van tien miljoen gulden. Dat deed hij tijdens de ministeriële conferentie van de EEG- landen met 46 ontwikkelingslanden, over de toekomstige betrekkingen tussen de Europese Gemeenschappen en deze lan den. De conferentie is gisteravond in Brussel begonnen. De situatie werkloosheid, LONDEN De leiders van Engelands twee grootste vakbonden, Jones en Scanlon, hebben de regering laten weten dat de premier en de minister van Arbeid hen beter eerst kunnen consulteren voordat zij openbare ver klaringen over het vakbondswezen afleggen. Mr. Van Veen hoopt, dat de Tweede Kamer binnenkort weer gaat praten over lastenverlichting voor het bedrijfs leven. De VNO-voorzitter wees daarbij op de motie-Van Amelsvoort, die decem ber vorig jaar tijdens de financiële de batten in de Tweede Kamer werd inge diend en aangehouden. Van Amelsvoort vroeg in die motie de lasten voor het bedrijfsleven te verlichten. Minister Dui senberg heeft destijds gezegd eventueel op deze kwestie terug te zullen komen. In ieder geval neemt de VNO-voorzit ter aan, dat binnenkort afspraken zullen worden gemaakt voor overleg in de Stichting van de Arbeid. Om te beginnen zullen de zeven voorzitters van de be trokken organisaties dan om de tafel gaan zitten. In een latere fase wil Van Veen overleg van vakbeweging en werk gevers met de overheid om eventueel te komen tot een zogenaamd maatschappe lijk akkoord. „We moeten bereid zijn haar elkaar te De oppositiewoordvoerder van indus trie, Peter Walker, voorspelde dat er de komende maanden nog meer industrieën bankroet zullen gaan. De nationalisatie- plannen van de regering indien con sequent uitgevoerd zouden het Vere nigde Koninkrijk tot het meest socialis tische land van Europa aan deze zijde van het Ijzeren Gordijn maken”, aldus Walker. De oud-minister zei bovendien, dat de loonsverhogingen op dit moment het percentage van 30 tot 50 percent hadden bereikt. Op de men. dat komende voorkeur zullen krijgen. Dat zou kunnen betekenen, dat in de lucht hangende promoties de kandidaten aan de neus voorbij gaan. Bovendien zou het aantal vacatures bij de overheid in Den Haag geruime tijd sterk kunnen teruglopen. Wat de bouwnijverheid betreft, zijn ook speciale maatregelen nodig volgens het VNO-bestuur. Het lijkt mr. Van Veen van groot belang te zoeken naar verbetering van allerlei wettelijke proce dures die aan het bouwen vooraf gaan. In de huidige situatie kunnen bezwaren van rechthebbenden projecten soms enorm vertragen, zo merkte hij op. Ge zocht zoumoeten wordennaar stroomlij ning en bekorting van de voorgeschre ven gang van zaken. van de PTT naar Groningen weigeren mee te maken. Vooral de hogere ambte naren op de diverse departementen vre zen dat PTT’ers vrijkomende plaatsen zullen gaan innemen, waarvoor zijzelf in aanmerking hadden kunnen komen. De regering stej| zich voor om ambte naren van de PTT, die beslist in Den Haag willen blijven twee andere aanbie dingen voor een nieuwe baan te doen. Mochten ze deze beide afslaan dan moe ten ze zelf naar een nieuwe functie om zien. De medewerkers van de Centrale Directie van de PTT vinden deze rege ling bijzonder onbillijk. Ze verwachten Britse automobielgigant British Leyland, die in grote financiële zorgen verkeert en om regeringssteun heeft gevraagd. Maar er zijn tal van andere voorbeelden. Het afgelopen weekeind gooide de mi nister voor financiën Healey olie pp1-* vuur van de vakbondsachterdocnt. zei althans men neemt aan dat hij dit zei dat de banden van het sociale Contract dienen te worden aangehaald in die zin dat een algemeen loonpeil het bij de al lopende en nog komende onder- handelingen over collectieve arbeidscon tracten diende te halen. De arbeiders zouden .met een vermindering van de levensstandaard genoegen moeten nemen om de werkloosheid tegen te gaan. De looneisen zouden met name beneden het kostenpeil dienen te blijven. Dit totale directe pakket betekent dat de bouwvakkers er gemiddeld 2,35 per cent reëel op vooruit zullen gaan in 1975. Bovendien zullen de prijsstijgingen volledig in percentages worden gecom penseerd. Dit wijkt af van het beleid van de drie vakcentrales, die de loons verbetering en de uit te betalen prijs compensaties wilden verdelen in half centen en half percenten. De bouwbon den zijn van ueze regeling afgestapt. omdat in de bouw-cao de loonlijn bij zonder kort is. De hoogstbetaalden ver dienen niet veel meer dan de laagst betaalden. DEN HAAG De bouwnijver heid 240.000 werknemers heeft als eerste grote bedrijfstak bijna een CAO voor 1975. Donder dagmorgen zullen de werkgevers en de drie bouwbonden nog een af sluitend gesprek hebben. Beide partijen zijn het erover eens dat het een goede CAO is geworden. De contractlonen zullen met 1,6 percent stijgen. Daarnaast zul len de werkgevers een half percent meer pensioenpremie gaan betalen. De vakantietoeslag, die in de bouw uitbetaald wordt via vakantiebon nen, wordt met een kwart percent verhoogd en daarmee gebracht op 7,5 percent. De grootste problemen leveren de pensioenen nog op. voor tienduizenden en de voortgaande inflatie noemde de VNO-voorzitter „griezelig en onaanvaardbaar”. „We moeten daarin niet berusten, maar geza- de nu aangekochte meerderheidspakket menlijk trachten verbeteringen aan te brengen. Daarom dient er nu al te worden gewerkt aan de bestrijding van de werkloosheid en de doorbreking van de inflatiespiraal”, aldus Van Veen. Voor de jeugdigen werd overeengeko men, dat de zgn. jeugdstaffel in de cao wordt aangepast aan het wettelijk mini mumloon. Daarnaast werd aandacht be steed aan de positie van de oudere werknemers. Bouwvakkers van 55 jaar en ouder krijgen met ingang van 1975 drie vakantiedagen extra, waardoor het totale aantal extra vrije dagen voor deze groep werknemers op vijf komt. Zowel de bouwbonden als de werkge vers hechten tevens grote waarde a an goed vakmanschap. Vandaar dat de Eind vorig jaar verkocht de Quandt - groep 14 percent van de aandelen van Daimler-Benz aan het sjeikdom Koeweit. Een transactie die in de Bondsrepubliek voor de nodige deining zorgde. De Sjah van Perzië bleek zeer veel belangstelling te hebben voor de aandelen, die het Flick-concern bezat. De Deutsche Bank Van de Suralco-directie kreeg de mi nister maandag te horen dat de hoofddi rectie in Pittsburg had aangedrongen op bezuinigingen en dat zij die slechts kón „Het gevaar bestaat dat de belangen van Suriname ondergeschikt worden ge maakt aan die van de Alcoa, in casu de Verenigde Staten”, zo meent hij. bereiken door inkrimpingen in de perso- neelssector. De vakbonden vrezen dat meer ontsla gen zullen volgen. Zij menen dat in krimpingen bij de smelterij en gieterij van het bedrijf van invloed zullen zijn op het personeelsbestand bij andere af delingen. De berichten over ontslagen hebben in Paramaribo grote beroering gewekt. Bij de onderhandelingen eind vorig jaar met de Surinaamse regering over verhoogde heffingen op de Bauxietproduktie ver zekerde de directie van Suralco dat niet op personeel zou worden bezuinigd. werkgevers zonder meer akkoord gingen met een voorstel een toeslag van 10 percent te geven aan die bouwvakkers, die hun meesterdiploma hebben behaald. Het grootste knelpunt blijkt de pensi- oen-cao te zijn, die aan de normale cao is gekoppeld. De premieverhoging, die ongeveer anderhalf jaar geleden werd ingevoerd, bleek tot nu toe nog niet te zijn besteed. Juist over deze besteding blijken de partijen het nog niet eens te kunnen, worden. De werkgevers willen met deze reserve enige achterstand inha len, maar de bouwbonden willen deze reserve gebruiken voor het scheppen van nieuwe pensioenvoorzieningen. Beide partijen stelden voor deze ingewikkelde problematiek een actuaris aan. Dinsdag rezen over deze pensioenproblematiek dusdanig grote moeilijkheden, dat men besloot donderdag het gesprek hierover voort te zetten. Ook ditmaal hebben de delegaties in de bouw onderhandeld onder leiding van een onafhankelijk voorzitter, dr. G. H. Veringa, ex-minister van onderwijs en thans lid van de Raad van State. Vorig jaar onderhandelde men onder leiding van prof. dr. W. Albeda. Berichten van het communistisch geo riënteerde persbureau „Prinfo” dat ter compensatie van de verhoogde heffingen massale ontslagen zouden vallen, werden toen ais fantasie van de hand gewezen. DEN HAAG Evenals het NCW (Nederlands Christelijk Werkgevers verbond) zal het VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) con crete stappen ondernemen om het overleg met de vakbeweging spoedig te hervatten. VNO-voorzitter mr. Chr. van Veen zei gisteren in het bij zonder te willen praten over de werkgelegenheidsvraagstukken. Voortzet ting van de centrale besprekingen is dringend gewenst, vindt hij, mede gezien de sombere vooruitzichten op economisch gebied voor dit jaar. Van Veen zei voor 1975 niet het opti misme van sommige deskundigen te de len. Als er een opleving komt, zal die zich waarschijnlijk tegen het eind van het jaar pas gaan aftekenen. In dit verband moet men bedenken dat stimu lerende maatregelen altijd pas vertraagd doorwerken. maatregelen nodig „om door het dal heen te komen waarin we nu zitten”. Het VNO wil van de overheid, dat de financiële structuur van het bedrijfsle ven wordt verbeterd. Maatregelen als het toepassen van de wiebeltak, verla ging van de venootschapsbelasting, ver ruiming van het prijsbeleid en dergelijke zullen worden gevraagd. In het algemeen zullen de werkgevers opnieuw vragen om lastenverlaging voor het bedrijfsleven. Zij menen dat dit mogelijk is zonder de koopkracht in gevaar te brengen. Tegelijkertijd kan ook loonmatiging worden betracht. In dit verband onderschreef Van Veen het pleidooi dat prof.Van den Beid, direc teur van het Centraal Plan Bureau, hield voor vermindering van de loonkos tenstijging. In ieder geval wordt de spanning tus sen de linkervleugel, geleid door minister voor industrie Benn, en het gematigde midden van premier Wilson, minister Healey en minister van buitenlandse za ken Callaghan, steeds groter. PARAMARIBO (ANP).— De Suri naamse minister van arbeid Frymersum gaat niet akkoord met het ontslag van zestig werknemers door de Suralco alu minium maatschappij. In een gisteren uitgegeven communiqué stelt hij dat door de internationale economische toe stand weliswaar de vraag naar alumini um kan verminderen, maar dat daarom de lasten van die recessie nog niet eenzijdig hoeven te worden afgewenteld. De prijscompensatie heeft ook grote problemen opgeleverd. De bouwbonden Wilden een vloer van 175 per percent prijsstijgingen in de cao opgenomen zien, doch de werkgevers boden aanvankelijk niet meer dan 1,50 in de schaal voor toongroep drie, één van de lagere toon groepen. Dit hield in dat deze groep reëel meer dan de vloer van 175 zou krijgen. Tijdens de laatste onderhande lingen gingen de werkgevers toch ak koord met de vloer van 175, maar lieten de toegezegde 1,50 voor toon groep drie overeind staan. Kondigt de rede van minister Healey dan ook een eenzijdige verandering van afspraken aan? De rede van de minister kwam op een moment van groeiende speculatie over een nieuwe houding van de regering ten opzichte van het sociale contract. Aan de ene kant zou de rege ring haar radicale plannen in de richting van een zuivere socialistische staat wil len opzouten. Het sociale contract is een soort los vaste afspraak tussen de Labour-rege- ring en de Britse vakbonden, waarbij de regering een aantal politieke initiatieven in vooruitzicht heeft gesteld, waaronder de nationalisatie van de industrie, en de vakbonden hebben beloofd geen loonei sen te zullen stellen die boven het kostenpeil uitgaan. weinig heil van mogeïijke aanbiedingen, die gedaan kunnen worden en verwach ten bovendien, dat er zoveel thuisblij vers zullen zijn, dat het onmogelijk is hun allemaal aan passend werk te hel pen. op het gebied van de de werktijdverkorting Vakbondsleider Scanlon vindt Healey’s beperkingsplannen „economisch non sens”, maar de vakbonden van hun kant begrijpen ook wel dat er iets moet gebeuren, al vinden zij dat de oplossing allereerst moet worden gezocht in een grote investering van kapitaal in de Britse industrie. Nu willen niet alleen de vakbonden dat. De eis tot investeren is gebiedend' Niemand kan echter vertellen waar het geld vandaan moet komen. In het zogenaamde Hudson-rapport van vijf internationale futurologen krijgt de Britse geldwereld, geconcen treerd in de City, de schuld van het geldgebrek in het land. Via de City wordt al het kapitaal uit het, land weg gezogen en in het buitenland met name in Nederland geïnvesteerd, al dus het Hudson-rapport. De werkgevers juichen officieel het sociale contract alleen toe in zoverre het beperking van de looneisen voorschrijft. Zij zijn fel tegen de staatsinmenging, zoals die in het sociale contract wordt genoemd. In feite echter zijn individuele industrieën al hard op weg, en nog wel op eigen verzoek, om door de staat aan de boezem te worden geklemd. Er is het voorbeeld van British Leyland in de eerste plaats, maar nu ook van Burmah- oil; een van de raskapitalisten uit het kamp van werkgevers, Don Ryder van de Reed Group, is door premier Wilson benoemd om de „National Enterprise Board” te leiden. Deze instelling moet in financiële moeilijkheden geraakte indus trieën helpen en hen halfweg op het pad van de nationalisatie zetten (minister Benn is als linkervleugelman tegen de Board) want hij wil de industrie niet half maar geheel genationaliseerd zien). In ieder geval wijzen de statistieken uit dat het inflatiecijfer van 18,3 percent per 12 maanden zoals het in novem ber werd vastgesteld alweer verou derd is. Het cijfer zal naar alle waar schijnlijkheid dit jaar 20 percent bedra gen. is de sjah echter te snel af geweest. Zij verwierf met percent het Daimler-Benz. BONN. Om te voorkomen dat nog meer aandelen van het Daimler-Benz (Mercedes)-concern naar de olieproduce rende landen worden verkocht, heeft de Deutsche Bank gisteren 29 percent van deze aandelen - voor een bedrag van ruim 2 miljard mark - gekocht van de Friedrich Flick K.G. Dit miljarden con cern behoudt nu zelf nog tien percent van de aandelen. De Deutsche Bank bezit namelijk 57,5 percent van de aandelen van het gerenommeerde autoconcern. Volgens een woordvoerder van de bank kwam de koop tot stand omdat men wilde vermij den dat de aandelen in buitenlandse handen raakte en omdat men de onaf hankelijkheid van het autoconcern wilde waarborgen. De ministers Fridrichs (economische zaken) en Apel (financiën) hebben hun instemming betuigd met het voornemen van de Deutsche Bank om de aandelen weer aan binnenlandse belangstellenden te verkopen. pt?] y r- if

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17