MINISTER KISSINGER ZEER TELEURGESTELD Kloosterling stal gravures r Twee kamerleden Controls wil gehoord in de 150 man gaan zaak-Dassault ontslaan Meer vrijheid voor winkels bij bepaling openingstijd Mansholt: „Kissinger moet Ambtenaar na verzet tegen vloeken ontslagen Officier vraagt huiszoeking in Bloemenhove Invoering derde deel kenteken bewijs uitgesteld I I Halitran A+D natuurlijke vitaminen |fl IdflSohnp spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters-tekstbordenperspex signs vinyl h 2 worden veroordeeld” 5,wi OPRUIMING KORTING LOE LAP LAAT ZICH NIET BESTELEN! EDEGO SPORTS I I I I orgelspelen? SMBmh Het woord is aan Ingesneeuwde koe niet STROET-VIVO EXTRA Aanhoudend zacht in dit land hebben we het écht allemaal nodig... haal nu de voordelige gezinsverpakking en blijf fit, de hele winter door! meer te redden WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J BONDEN TEGEN WEGENS AANDEEL IN DE VAL VAN ALLENDE AGENDA pagina 4 1W «r t 1 i - -»«ri Umuider Courant Nietzsche: gl Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Korting Uitgave DamiatéPers B.V. Directie: Mr. H. C. Rusland tegen handelsakkoord haastig bijeengeroepen persconferentie. (Van onze parlementsredactie) I ned.l l8.50inl. JUHJlermelo* Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde zuidelijke «v Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s wind. Temperaturen tussen 8 en 12 graden. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en televisie Strips Kunst Economie Beurs Sport 5O°/o op sportartikelen 40 °/o op japonnen uit Israel, Finland, Griekenland 30 °/o op blouses en pantalons 20 op skikleding, ski’s en schoenen (Van onze stadsredactie) HEEMSTEDE Aan de rechter-com- missaris zal gevraagd worden huiszoe king te doen in de abortuskliniek Bloe menhove en de medische apparatuur in beslag te nemen. Daartoe heeft hoofdof ficier van justitie mr. J. L. A. Andraea besloten op grond van de uitspraak in hoger beroep van de raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof. WOENSDAG 15 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 60 De uitbreiding van deze multinatio nals vormt „een nieuw kapitalisme op wereldniveau dat voor elk afzonder lijk land oncontroleerbaar is en zelfs voor de EEG”, aldus de Nederlander. (Van onze correspondent) GRONINGEN De verplichting om het derde deel van het ken tekenbewijs zichtbaar op de voor ruit van de auto te voeren, gaat niet per 1 februari gelden, maar is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Wanneer die verplichting wel ingaat, hangt af van de datum waarop elke auto mobilist deel drie heeft. Oorzaak van dit uitstel is het overstel pende aantal correcties bij de Rijks- dienst voor het Wegverkeer in Veendam., Nog circa 650.000 wijzigingen moeten worden verwerkt. De correcties werden op de bij de postkantoren verkrijgbare witte kaarten of op de toegezonden giro kaarten ingevuld. Wel is men verplicht om voor 1 fe bruari de witte kaarten opgestuurd te hebben en-of de toegezonden acceptgiro kaart ter correctie te hebben terugge stuurd. Menigeen komt niet toe aan zelf standig denken, omdat hij niet genoeg vergeten kan. AMSTERDAM (ANP) De Tweede- Kamerleden Ploeg en Keja (VVD) zijn door de rechter-commissaris in Amster dam gehoord in het gerechtelijk vooron derzoek naar de vermeende poging tot omkoping van Kamerleden met het oog op de vervanging van de Starfighter. IJMUIDEN B.V. Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 - IJmuiden - Tel. 12232 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.. 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Zie pagina 16 Kruisstraat 25-29 Haarlem Telefoon 320513-320813 Deze vernietigde maandag de beschik king van de raadkamer van de Haar lemse rechtbank, die geen verlof had gegeven voor de door mr. Andraea ge vraagde huiszoeking. Geeft de rechter commissaris gehoor aan het verzoek van mr. Andraea om nu over te gaan tot in beslagname van de apparatuur wat stillegging van de beide afdelingen in de kliniek betekent, omdat dezelfde appara tuur wordt gebruikt voor zwangerschaps onderbreking beneden twaalf weken dan kan de hoofdofficier in beroep gaan bij de rechtbank. Eenzelfde weg kan de Bloemenhove- kliniek bewandelen, als de inbeslagname wél wordt uitgevoerd. Dan kan een be zwaarschrift worden ingediend; de be handeling daarvan zal overigens veel tijd vergen en gedurende die periode zal Bloemenhove dan gesloten moeten blij ven. De raadsman van de kliniek, mr. L. Laus, heeft wel aangekondigd dat Bloe- Menhove de zaak tot in de hoogste tnstantie zal uitvechten. 2 3 3 9 4 11 11 15 17 19 23, 25 Het gaat om het hoofd van de vierde afdeling van het algemeen Rijksarchief in Den Haag. Tijdens zijn werk zou hij zo geregeld gevolekt hebben, dat een adjunct-archivist meende hem discreet op zijn onjuiste gedragingen te moeten wijzen. Verbrugh vraagt de minister of het waar is dat de chef daarop zijn ondergeschikte heeft voorgedragen voor ontslag per 1 februari aanstaande. Hij wil dat ontslagen die met godsdienstige gevoelens te maken hebben, na verzet (Van onze redacteur in Washington, mr. H. Leffelaar) WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft zich onverwacht uitgesproken tegen de onlangs met veel moeite door het Amerikaanse Congres goedge keurde handelswet, waarbij de Russen de status werd toegekend van be voorrechte handelspartners, indien zij joodse Russen, die naar Israel wil len emigreren, minder moeilijkheden in de weg zouden leggen. Dit werd gisteravond laat bekendgemaakt door minister Henry Kissinger, op een De Amsterdamse Officier van Justitie, mr- F. von Meyenfeldt, deelde mede dat als alle getuigen zijn gehoord ing. J. Botterman uit Amsterdam zal worden gehoord. Verwacht wordt dat Kissinger vrijdag voor een commissie van het Congres zal verschijnen om deze laatste ontwikke lingen met betrekking tot de Sovjet- Unie toe te lichten. Daarbij zal hij zeker niet afwijken van zijn vorige standpunt, waarbij hij waarschuwde tegen bepalin gen die de Sovjet-Unie zou kunnen uit leggen als ongewenste interventie in binnenlandse aangelegenheden. Kissinger zei ten slotte dat hij geen reden had om aan te nemen dat de nota van de Russen betekende dat Moskou zijn belangstelling voor een „ontspan- ningspolitiek” had verloren. Kissinger greep de Russische nota aan om te zeggen dat hij zijn pogingen zou voortzetten om het Congres tot mildere gedachten te brengen over de emigratie- politiek van Moskou. Zijn grootste te genstander in het Congres was senator Henry Jackson, één van de mogelijke kandidaten voor het Witte Huis in 1976. Kissinger zal met de huidige, overwe gend Democratisch-liberale samenstel ling van het Congres nog meer moeite hebben om zijn visies aan de man te brengen. ROERMOND (ANP) Een kloos terling van de abdij Lilbosch te Echt (L.) heeft bekend een aantal oude gravures te hebben ontvreemd. De kloosterling, een postulant, sneed de waardevolle gravures uit boeken. Het is nog niet bekend om hoeveel gravu res het precies gaat. Het bedrag waarom het gaat is waarschijnlijk meer dan een miljoen gulden, moge lijk zelfs twee miljoen. De kloosterling werd gistermiddag in België aangehouden en overgele verd aan de rijkspolitie Roermond. De man wordt nog verder verhoord. ^EXQUIS en SFEERVOL dineren doet u bij^ RESTAURANT „MALLE BABBE" ook voor intieme bruiloften, familie en zakendiners reserveringen 312273. Geopend v.a. 17 uur of na afspraak L FRANKENSTRAAT 27-HAARLEM 1 Kissinger zei dat de nota van de Sovjet-Unie bezwaar maakte tegen de „discriminerende” inhioud van de han delswet, die bovendien bepaald zou wor den door „politieke overwegingen”. De Russische verklaring (een unieke ge beurtenis in de relaties met de Verenig de Staten) zei verder, dat de handelswet inbreuk maakte op de soevereine bin nenlandse rechten van de Russische re gering en dat er daarom van afgezien werd de wet in praktijk te brengen. ondernemingen in Latijnsamerikaanse en andtere ontwikkelingslanden, werd herhaaldelijk onderbroken door ap plaus van de leden van het tribunaal. Dit gebeurde met name toen hij uit voerig inging op de doelmatigheid en de aanzienlijke macht van de Noord- amerikaanse multinationals, waarvan, naar hij zei, de geheime activiteit moeilijk is te controleren en bloot te leggen- Hij voorzag dat „binnen een tiental jaren 70 percent van de we reldeconomie wordt geéontroleerd door ongeveer 200 van dergelijke op internationaal niveau opererende on dernemingen, die onderling sterke banden hebben”. handhaafd: te weten op zaterdag van vijf tot achttien uur en op de andere werkdagen van vijf tot negentien uur. Dit regime zal ook van toepassing zijn op de rijdende winkels. B. en W. mogen voor hun gemeente of een gedeelte daarvan een koopavond instellen voor de ambulante handel. De regeling van de koopavonden in verband met Sint Nico- laas en Kerstmis is dezelfde als bij de winkels. De bestaande bevoegdheden van de gemeenteraden en van B. en W. om vrijstellingen en ontheffingen te verle nen zijn in grote lijnen gehandhaafd, bijvoorbeeld voor toeristencentra. 2 kilozak Radio van 5,70 nu 3,98 4 borden blik groente- of kippesoep „California” van 1,25 voor 69 ct. 1 Itr. Vico choc.dr. v. 1,03 nu 79 ct. Fl. rozebottelsiroop v. 2,26 nu 1,39 Pak spliterwten v. 1,53 nu 1,29 L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 DEN HAAG. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft thans bjj de Tweede Kamer het aangekondigde ontwerp voor een nieuwe winkelslui tingswet ingediend. Een wezenlijk ver schil met de huidige wet is de vrije keuze die de ondernemer krijgt om zelf binnen bepaalde grenzen te bepalen op welke uren van de dag hij zijn winkel geopend wil houden. Volgens de huidige wet hebben de gemeenten en de Kamers van Koophandel bevoegdheden bij het vaststellen van een koopavond, de halve dagsluiting en de vakantiesluiting. Het nieuwe wetsontwerp stelt voor de onder nemer hierbij vrij te laten in zijn keuze. Volgéns het nu ingediende wetsont werp mag de ondernemer zijn winkel ten hoogste 55 per week geopend houden en moet de winkel vóór vijf uur ’s morgens en na zes uur ’s avonds zijn gesloten. Binnen deze grenzen mag de ondernemer zelf bepalen, wanneer zijn winkel geopend is. Daarbij mag men naar vrije keuze op één avond, maar niet op zaterdagavond, de winkel geopend houden tot 21 uur. Verder dienen de winkels, evenals nu, op zondag gesloten te zijn. Nieuw is echter dat Nieuwjaarsdag, tweede Paas dag, Hemelvaartsdag, tweede Pinkestdrag en de beide kerstdagen ook als zondagen gelden. Daar staat tegenover dat de 55 NIJMEGEN (ANP) De directie van Controls (regelapparatuur) in Nijmegen, een bedrijf met rond 500 werknemers, wil op korte termijn 150 van hen ont slaan. Sinds drie maanden is in deze dochteronderneming van een Ameri kaans concern werktijdverkorting toe gepast. van de gedupeerde bij het Ambtenaren gerecht, worden opgeschort totdat de rechter zich heeft uitgesproken. Het Kamerlid zegt dat de ontslagen ambtenaar zich vreselijk ergerde aan de godslasterende krachttermen van zijn chef. Nadat hij hem in besloten kring hierop had gewezen, werd hem ontslag aangezegd. Verbrugh wijst erop dat vol gens de Heidelbergse Catechismus, be halve het misbruiken van Gods naam, ook het tolereren dat anderen vloeken, verboden is. Hij vraagt de minister ten slotte of die niet van mening is dat openlijk vloeken ook gezien moet wor den als een teken van zedelijke ruwheid. Zulk gedrag zou in strijd zijn met het Algemeen Rijksambtenaren Reglement. Het Ambtenarengerecht heeft de zaak nog in onderzoek. Moskou, aldus Kissinger, had verder laten weten dat iedere verklaring van Amerikaanse zijde, dat de Russen lank moediger zouden moeten zijn in hun emigratiebeleid, door de Russische rege ring weerlegd zou worden. De Ameri kaanse regering, zei Kissinger, had ge zien deze laatste ontwikkelingen beslo ten de handelswet als niet van kracht te beschouwen. ,.De Amerikaanse regering is teleurge steld over deze ontwikkelingen”, zei Kis singer. Zij heeft altijd, en zal dat zo blijven zien, een ordelijke en wederzijds waardevolle handelsrelatie met de Sov jet-Unie beschouwd als een belangrijk element in de algemene verbetering van betrekkingen tussen beide landen”. Onmiddellijk na de persconferentie van Kissinger werd in politieke en di plomatieke kringen gespeculeerd over de onverwachte wending in de betrekkin gen tussen Washington en Moskou. Een aantal diplomaten was van mening dat in Moskou een rechtse groep politici duidelijk de overhand had gekregen en partijleider Leonid Breznjev (misschien gebruik makend van zijn omstreden ziekte) onder druk had gezet. Ook werd op de mogelijkheid gewezen dat deze manoeuvre een voorspel zou kunnen zijn voor het verdwijnen van Breznjev van het Russische politieke toneel. Het was tenslotte deze partijleider die de onder- handelingen voerde over de handelswet met zowel Nixon als president Ford. De ingreep vloeit voort uit de sterke daling van afzetmogelijkheden en is on afwendbaar, zo heeft de directie gisteren aan het personeel meegedeeld. Vertegenwoordigers van de vakbonden zijn het hier niet mee eens. Zij zeggen dat er geen sprake is van een structure le situatie, maar van een inzinking in de conjunctuur. De bonden hebben besloten niet mee te werken aan deze afvloeiing, omdat zij de kans op enig herstel in de bouwsector niet bij voorbaat uitgesloten achten. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd„ f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10,'(p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. De toespraak van Mansholt, die voor een groot deel ook gewijd was aan de invloed van de multinationale uur-regeling niét geldt in een week waarin één van deze dagen op een werkdag valt. Indien men op grond van zijn geloofs overtuiging de wekelijkse rustdag op een andere dag dan zondag pleegt te houden, mag men deze dag, evenals nu, voor de zondagsluiting aanhouden. Voor de koopavonden in verband met .Sint Nicolaas en Kerstmis wil het wets ontwerp toestaan dat winkels op vijf werkdagen voorafgaande aan elk der beide gelegenheden ’s avonds tot 21 uur open mogen zijn. Om bij een systeem van vrije keuze van openingstijden op een eenvoudige manier te kunnen vaststellen of een bepaalde winkel op een bepaald tijdstip geopend mag zijn of niet, is het nodig dat de winkelier zijn keuze duidelijk naar buiten kenbaar maakt. Men moet dit doen op een door Burgemeester en Wethouders gewaarmerkte aankondiging de gekozen openingstijden te vermelden. Voor de markthandel, straathandel en hnadel te water is vanwege contro- leproblemen het bestaande systeem ge- BRUSSEL (AFP) Sicco Mans holt, oud-voorzitter van de Europese commissie, wil dat Henry Kissinger wordt veroordeeld voor de rol die deze heeft gespeeld in de onderdruk king in Latijns-Amerika en met na me in Chili. Ten overstaan van het Russell-tribunaal, dal in Brussel bij een is, zei de Nederlandse socialist dat de Amerikaanse bewindsman per soonlijk betrokken is geweest bij de Chili-affaire van het Amerikaanse concern ITT en dat hij daarom „ver antwoordelijk kan worden geacht voor de val van de democratische regering in Chili”. Omdat Kissinger niet in Amerika is berecht zou het Russell-tribunaal dat maar moeten doen. DEN HAAG. Volgens het Kamerlid Verbrugh van het GPV is in Den Haag onlangs een ambtenaar ontslagen die er bezwaar tegen maakte dat zijn chef regelmatig vloekte. „Houdt deze gang van zaken geen gevaar in voor de rechtszekerheid van christengelovige ambtenaren”, zo vraagt het Kamerlid aan minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Een koe, verrast door de sneeuwstorm van het afgelopen weekeinde in Cleghorn in de Amerikaanse staat lowa, beweegt zich langzaam voort door een laag sneeuw van zestig centimeter. Het dier, dat bedekt is met ijs en sneeuw, is een van de vele die volgens de veefokkers in het gebied zullen moe ten sterven van uitputting door honger en koude. Helikopters van de Nationale Garde hebben in de ondergesneeuwde weiden weliswaar balen hooi gedropt, maar niet overal kunnen de koeien daar bij komen. De temperaturen bewegen zich sinds het weekeinde om het nulpunt. M

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1