Ali nu tegen GELLER NOG NET REMISE TEGEN HORT Chuck EERSTE RONDE ZEER Wepner GECONCENTREERD Oefenmeesters bespreken WK 0 Onderhoud Defaix met Kernkamp c.s. PETER POST EIST IN ROTTERDAM NOG MEER VAN RENNERS r9 15 F F 29 t ii St 15 ft' en dan brengt deze globe trotter een bezoek aan het Escorial te Madrid waarna een opvallend gerieflijke autocar hem zal vervoeren naar het immer boeiende Segovia. 49 Ii> 5 JA WOENSDAG 1 5 JANUARI 1975 SPORT 23 door Alexander Munninghoff Mooi gezicht ordt 6 A ■a 5, (ADVERTENTIE) n. basistip SPORT-TOTO Nr. 3 (Van onze sportredactie) Toekomst van Zesdaagse lijkt verzekerd achtervolging ’«0116 Peter Post, als ploegleider van Raleigh, met René Pijnen, een van zijn renners. I In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. linu- en el met Ook de huidige Nederlandse bonds coach George Knobel zal naar het trainingsoord van het Italiaanse elftal afreizen, evenals een andere ex-Ajax- coach, Stefan Kovacs, nu trainer van het Franse elftal. Het is de zesde keer dat een dergelijke bijeenkomst door de UEFA (Europese voetbalor- ganisatie) wordt georganiseerd. Als u over 174 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantlekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, *n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet mentsprints. Dit alles, gelardeerd met allerhande andere verplichtingen moeten de deelnemers afwerken tussen acht uur ’s avonds en drie uur ’s nachts. Klokke drie uur wordt er gestopt en geen mi nuut eerder. Post houdt daar persoonlijk oog op. Ononderbroken waart hij tijdens de wedstrijden rond in het rennerskwar- tier. links en rechts renners aansporend het nog beter te doen. Post: „Ze klagen wel, maar daar heb ik toch lak aan.” Dat de Zesdaagsekeizer de enig juiste weg bewandelt is intussen wel vast komen te staan. Toen de Ahoy- directie hem in ’73 ten einde raad ver zocht de organisatie van de .,six days” op zich te nemen, had men twee zes daagsen achter de rug die als mislukkin gen beschouwd konden worden. Trok de eerste wedstrijd nog 31000 toeschouwers, een jaar later bereikte men een absoluut dieptepunt toen er slechts 23.000 kaartjes werden verkocht. inclusief ik zo blij Zolang hij op topniveau blijft mee draaien zal men aan zijn stuiptrekkingen achteloos voorbijgaan. Als hij, zoals in deze eerste ronde, een speler van for maat als Robert Hübner van meet af aan onder zware druk kan zetten wordt hem zijn chaotisch motoriek gaarne ver geven. En laten we eerlijk zijn: zonder zo’n vreemde vogel zou het toernooi aan charme verliezen. een ik In de antwoordbrief, die Defaix dins dag van de commissie ontving, wordt voorts de veronderstelling uitgesproken, dat na het onderhoud met de commissie een gesprek zou kunnen worden gear rangeerd met de vier toparbiters (Theo Boosten, Charles Corver, Frans Derks en Leo van der Kroft), die als reactie op de uitlatingen van Defaix zondag te kennen gaven voorlopig liever niet meer in aan merking te willen komen voor het lei den van wedstrijden waarbij FC Twente betrokken is. COVERCIANO (AFP). Met uit zondering van de drie kopstukken van het afgelopen toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, Schön (Wdl), Michels (Ned) en Gorski (Pol) gaan de Europese trainers dit toer nooi gedurende drie dagen in Cover- ciano, nabij Florence, analyseren. rekt d. oenten/- i, brood >en' aterdag zerige it.m. januari. sen 1MW - Sparta 2. FC Den Haag - Excelsior 3. Graafschap - Wageningen 4. A.Z. '67 - Telstar 5. Haarlem - FC Twente 6. FC Utrecht - FC Amsterdam 7. GA Eagles - Roda JC 8. Feyenoord PSV 9. Eindhoven - Veendam 10. Heracles PEC Zwolle 11. Fortuna SC - SVV 12. Vitesse Volendam 13. FC Groningen - VVV 20 30 40 30 20 30 20 30 20 30 20 Advies voor zes kolommen 1 1 3 3 3 111113 3 1 3 3 3 1 11113 1 2 2 2 3 3 2 1 1 3 3 2 2 11113 3 11112 3, 111111 11113 2 111111 3 3 3 1 2 1 111111 thuis wedstrijden 8 4 1 3 9~ 9 4 4 1 12 8 4 4 2 10 8 5 3 0 13 8 13 4 5 8 5 2 1 12 8 4 3 1 11 8 8 0 0 16 10 7 2 1 16 10 7 3 0 17 10 6 4 0 16 10 6 3 1 15 10 9 0 1 18 uit wedstrijden 8 1 5 2 7~ 8 14 3 6 8 0 17 1 8 15 2 7 8 2 2 4 6 8 2 2 4 6 8 12 5 4 8 5 3 0 13 10 0 4 6 4 10 5 1 4 11 10 1 1 8 3 10 2 2 6 6 10 2 4 4 8 3/1 1 1/3 1 2/3 1/3/2 1/3 1/3/2 1 1 1 3/1/2 1 Erg subtiel spel liet de Tsjech Smejkal zien tegen de ex-partizanemleider uit Joegoslavië Gligoric. Tempozetjes met een goede loper tegen een iets minder goed paard resulteerden in pionwinst. Aan de partijwinst moest nog even ver der gesleuteld worden. neer er bijvoorbeeld een af val wedstrijd wordt gereden om een bepaalde prijs en ik vind dat zij daarin niet genoeg hun best hebben gedaan dan betaal ik toch niets uit. De sponsor kan dan zijn prijs terugkrijgen”. De coureurs moeten bij deze uitspraken koude rillingen krijgen. In de laatste 2 jaar ontpopte Post zich in hun ogen al als een slavendrijver, die niets nalaat om het publiek waar voor het entreegeld te geven. Dit keer zal het nog een graadje erger worden. Post kwam, zag en overwon. Met zijn ervaring wist „de lange” precies wat de renners konden en het publiek wilde. Hij bracht het programma terug tot slechts zes avondreeksen (met één mati nee extra) en zorgde ervoor dat er in die perioden ook echt gekoerst werd. Het publiek gaf hem zijn vertrouwen. In het eerste jaar onder Posts leiding steeg het aantal toeschouwers tot 40.400 en vorig jaar werd er met 50-800 belangstellenden opnieuw een record gevestigd. Dat wil men volgende week in Rotterdam echter alweer verbeterd zien. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De toekomst van de Rotterdamse zesdaagse lijkt ook op lan ge termijn verzekerd. Die conclusie kan met vrij grote zekerheid getrokken wor den nu wedstrijdleider Peter Post en Ahoy-directeur Harry Hofmeester hun kaarten voor de eerste jubileum-zesdaag- se, die van 23 tot 28 januari verreden wordt, op tafel hebben gelegd. Het eve nement dat drie jaar geleden op sterven na dood was- trekt nu niet alleen ren ners, maar ook de onmisbare grote spon sors als vliegen naar de stroop. De gevolgen van de economische recessie gaan volkomen voorbij aan Peter Post en de zijnen. Markante punten: hogere salarissen, meer premies, waaronder een prijs van tien mille aan baar goud en niet één maar twee te winnen auto’s. WIJK AAN ZEE Misschien heeft het iets te maken met het wezen van het spel, misschien ook niet. Maar wat mij in de eerste ronde van het 37ste Hoogovenschaak- toernooi zo opviel was, dat de meeste beroepsschakers bepaalde eigenschappen plegen te ontwikkelen die in hun wereldje veel minder opzien baren dan onder de „gewone” mensen, als ik het niet schakende deel van de wereldbevolking gemakshalve zo mag noemen. Het gesprek met de commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. G. W. Kernkamp uit Utrecht en waarvan verder onder anderen Aad Stouthandel (tevens voorzitter van de beoordelings commissie) en de Enschedese oud- scheidsrechter Dries van Leeuwen deel uitmaken, zal donderdagavond plaats hebben op het sportcentrum van de KNVB in Zeist. Ik bedoel maar: een zenuwpezerige bekketrekker als de Amerikaanse groot meester Walter Browne zou in het ge wone maatschappelijke verkeer slechts moeizaam kunnen functioneren, maar onder de schakers heeft hij zonder veel problemen een plaats gevonden. Want Browne kan geweldig goed schaken, en daar gaat het per slot van rekening om. die wéér een overhemd van een onbe kend merk aan heeft (bij Geiler kan het bovenste knoopje nooit dicht en flapt er immer een boordpunt over de revers) trof het slecht dat hij tegen de Tsjech Hort moest aantreden. Hort heeft name lijk net het toernooi van Hastings ge wonnen en verkeerde duidelijk nog in de winning mood. Bij het afbreken dachten we aan winst voor Hort, maar in de tweede zitting kon Geiler tegen de storm in nog juist de remisehaven berei ken. NEW YORK (UPI). Wereldkampi oen boksen in het zwaargewicht, Mu hammed Ali, heeft dinsdag uit New York een garantiebod van anderhalf miljoen dollar (ongeveer 3.750.000) ge accepteerd om zijn titel te verdedigen tegen Chuck Wepner. De partij zal op 24 maart in het Coliseum in Cleveland worden gebokst. Wepner verloor al van Foreman en Bugner die beiden op hun beurt door Ali zijn verslagen. Ander voorbeeld van die schakerstole rantie: het gesnuif van de - zeer sympa thieke - Bulgaar Popov. Ik zou er gek van worden als ik met iemand zou moeten werken die net als hij voortdu rend van die korte, krachtige luchtstoten uit zijn reukorgaan zou laten ontsnap pen. Hoe aardig ik hem ook zou vinden, ik zou er geheid iets van zeggen. Zo niet Kavalek, die ogenschijnlijk zonder ook maar iets te merken Popov genadeloos van het bord schoof. Wel had de Ameri kaanse Tsjech grote bezwaren tegen de fotografen die iets langer dan was toe gestaan hun werk' deden. Maar dat wa ren ook geen schakers, buitenstaanders Directeur Hofmeester: „Wanneer we afgaan op de cijfers van de voorverkoop moet dat lukken. We hebben nu al tienduizend kaarten in de voorverkoop froot-Ferdinand Bracke, 11. Gunther Ha- ritz-Udo Hempel, 12. Graine Gilmore- Julien Steevens, 13. Alberto Delatorre- Willy Debosscher. Cees Bal, die vorige week bij een val in de zesdaagse van Bremen een scheur in zijn schouderblad opliep, beslist van daag of hij in Rotterdam meedoet. THEO KLEIN. Nog 174 dagen... De internationale organisatie van schaak journalisten heeft de Russische grootmeester Anatoly Karpov onderscheiden met de Schaak-Oscar voor 1974, zo is dinsdag in Barcelona bekend gemaakt. In een opinieonderzoek waaraan werd deel genomen door 59 schaakjournalisten uit 23 verschillende landen werden op Karpov voor de tweede keer de meeste stemmen uitge bracht. verstoren nu eenmaal veel gemakkelij- ker de concentratie van de grootmeester dan een vakbroeder met een zenuwtic. Een ander verschijnsel dat de groot meesters in Wijk aan Zee niet schijnt te kunnen deren is de fluitzucht die door de toernooizaal waart. De aanhoudende, krachtige kustwinden produceren continu, spookachtig gefluit waar knap geïrriteerd van zou raken. Maar ook hier weer is de in het diepst van zijn concentratie verzonken schaker kennelijk niet uit balans te krijgen. Wat hij daarmee bedoelt wordt duide lijk wanneer men een willekeurige Rot terdamse avond bekijkt. De renners krijgen dan achtereenvolgens te verwer ken: vijftig temporonden, een koppel- koers, sprints, derniekoers, afvalrace, puntenkoers, koppel wedstrijd, afvalwed- strijden met finale, middennachtsprint, ploegafvalkoers, koppelkoers, klasse- Timman-Langeweg ging geruime tijd volgens de theorie. Pas toen Langeweg in tijdnood kwam en op de voorlaatste zet mistastte, kon onze jongste groot meester met een fraai pionoffer toe slaan. Geruisloos en strak positioneel verliep Portisch-Ree. De Nederlander speelde nogal schuchter, kreeg een zwakte op a7 en ging in verloren stand door de vlag. De Hongaarse killer heeft meteen al toe geslagen, en is zonder meer een van de favorieten voor de 4000 Hoogovengul- dens aan het eind van de rit. Donner won van Kuijpers, en dat is altijd een machtig mooi gezicht. De wijze lach in de profetenbaard bij het nakaarten, de corrigerende wijsvinger omhoog als de tegenstander bij de ana lyse nog iets in het midden mocht wil len brengen. Want Donner heeft altijd gelijk, zeker als hij een partij heeft gewonnen. Laten we dat nu eindelijk eens erkennen. verkocht. Vorig jaar op hetzelfde mo ment waren dat er net tweeduizend.” De leiding van Ahoy verheugt zich niet alleen in de vooruitgang van de zesdaag se, de gunstige neveneffecten voor de baansport zijn minstens even belangrijk. „We zijn nu zover dat we kunnen zeg gen het beeld te hebben, dat ons drie jaar geleden voor ogen stond. Toen zijn we ervan uitgegaan dat we ons moesten richten op de baansport in zijn totaal, de amateurs. Daarom ben dat ook de amateurs pro fijt kunnen trekken van het goede werk dat de profs hier leveren. Onze zondag- ochtendpopulaires trekken momenteel ge middeld 2300 toeschouwers. Meer dan driemaal zoveel als vorig jaar!”, aldus Harry Hofmeester. en. Dat zijn de voornaamste lokkertjes voor de coureurs, die volgende week donderdag met afgrijzen aan het bom volle programma zullen beginnen. Want de verdiensten mogen dan hoog zijn, er zal navenant werk voor geleverd moeten worden- „Ik heb de laatste twee jaar niet te klagen gehad”, aldus de bikkel harde wedstrijdleider, „maar het kan nog beter. Er valt in Rotterdam veel geld te verdienen, maar daar zullen ze zich voor tweehonderd percent voor in moeten zetten.” De Amstelvener heeft in de eerste twee jaar van zijn heerschappij over Ahoy veel geleerd. Hij wil op den duur alle mogelijkheden voor de renners om hun geld gemakkelijk te verdienen uit sluiten. „Daarom’, vertelt hij verder, „heb ik bepaald dat de premies voor l-za vbfde Zesdaagse van Rotterdam trt zullen staan. Wan- De internationale tafeltennisfederatie zal protesteren tegen de uitsluiting van Zuid Afrika voor de wereldkampioenschappen die volgende maand in India worden gehouden. Het land heeft Israel visa geweigerd maar de internationale voorzitter Roy Evans beweert dat die helemaal niet nodig zijn als de Israeli’s niet langer dan drie weken in het land blijven. Israel zelf heeft inmiddels krachtig geprotesteerd. De mensen krijgen bij mij waar voor hun geld- Als wedstrijdleider sta ik in dienst van de gemeente Rotterdam. Ik hou beslist rekening met de renners, maar in de eerste plaats ben ik er om voor mijn opdrachtgever goed werk af te leveren.” In het deelnemersveld van de vijfde Zesdaagse ontbreekt Eddy Merckx. De Belgische crack oordeelt de wedstrijd in Rotterdam te zwaar om voor hem als voorbereiding op het nieuwe wegseizoen te dienen. Zijn plaats aan de zijde van Patrick Sercu wordt nu ingenomen door Alain van Lancker. Verder is het koppel Leo Duyndam-René Pijnen, dat driemaal de zesdaagse van Rotterdam won, met rtlzie uit elkaar gegaan. Duyndam rijdt nu met Gerben Karstens en Pijnen met wereldkampioen achtervolging Roy Schuiten. laatste 3 seiz. 0-3 3-2 3-07T2~ --- 1-1 30/0-0 1-2 5-1/1-1 2- 1 0-0 - - -/0-1 1-2 4-0 - --/0-4 1-1 2-0 1-0/1-1 3- 1 --- ---/1-2 1-1 2-0 1-0/2-3 3-1 2-0 0-3/2-1 1- 1 1-0 1-2/1-3 2- 0 0-1 2-0/0-3 2-1 0-1 1-0/12 ---/-- Het volledige deelnemersveld ziet er als volgt uit: 1. Roy Schuiten-René Pij nen, 2- Cees Stam-Cees Bal, 3. Wolfgang Schulze-Sigi Renz, 4. Klaus Bugdahl- Dieter Kemper- 5. Patrick Sercu-Alain van Lancker, 6. Janus van Tol-Dieter Puschel, 7. Klaas Balk-Gerrie Fens, 8. Cees Priem-Don Allan, 9. Leo Duyn- dam-Gerben Karsten, 10. Walter Gode- En geconcentreerd werd er gespeeld, in die eerste ronde. Soson-ko brouwde tegen zijn ex-landgenoot Furman een krachtige Catalaan, die hem aan de winst deed ruiken. Maar de weinig weerbaar ogende Sovjetgrootmeester vond, net als zijn pupil Karpov onlangs tegen Kortsjnoj, telkens de juiste para de. Remise dus. Geiler heeft na het vorige IBM-toernooi, waarin hij het zo liet afweten, heel wat goed te maken voor het Nederlandse publiek. De Rus, ENSCHEDE. De scheidsrechters- commissie betaald voetbal van de KNVB heeft FC Twente’s directeur Guy Defaix verzocht de uitlatingen, die hij vorige week in een brief aan deze instantie heeft gedaan inzake het eventueel aan stellen van buitenlandse scheidsrechters voor Nederlandse topwedstrijden te ko men toelichten. Post: „De beuk moet erin. Niemand hoeft mij meer iets te vertellen over de trucs die de renners uithalen om het een avondje rustig aan te kunnen doen. Ik ga expres nog maar heel weinig naar Zesdaagsen kijken. Want ik erger me rot wanneer ik zie hoe de coureurs gewoon drie kwartier lang onder langs de baan rijden. En als er dan nog eens gesprint moet worden dan is het nog een on deronsje. Nee, dat pa’ t het publiek niet. percentages 1 2 3 35 20 45~ 50 20 30 40 20 40 40 30 30 20 40 40 35 30 35 40 20 40 40 30 30 60 20 20 40 30 30 50 20 30 30 30 40 60 20 20 De uitslagen van de eerste ronde van het Hoogovenschaaktoernooi zijn: Grootmeester- groep: Popov (Buig)- Kavalek (VS) 0-1; Don ner (Ned)-Kuijpers (Ned) 1-0; Browne (VS)- Hübner (Wdl) afgebr. Sosonko (Ned)-Furman (Rusl.) rem.; Smejkal (Tsj)-GIigoric (Joeg.) afgebr. L. Portisch (Hong)-Ree (Ned) 1-0- J. Timman (Ned)-Langeweg (Ned) 1-0, Hort (Tsj)- Geller (Rusl.) rem. Meestergreep: Weinstein (VS)-Böhm (Ned) remise, F. Portisch (Hong)-Sznapik (Polen) rem.; Dvorecki (Rus)-Vadasz (Hong) 1-0; Ek (Zweden)-F. Timman (Ned) 1-0; Enkiaar (Ned)-Sehmidt (Polen) 0-1; Ciocaltea (Roem)- Bukic (Joeg) rem., Ligterink (Ned)-Martz (VS) 1-0, Dieks (Ned)-Sigurjonsson (IJsl) 0-1. Grootmeestergroep, derde ronde: Donner- Kavalek, Browne-Popov, Sosonko-Kuijpers, Smejkal-Hübner, Portisch-Furman, Timman- Gligoric, Hort-Ree, Geller-Langeweg Meestergreep, derde ronde: F. Portisch- Böhm, Dvorecki-Weinsteln, Ek-Sznapik, En- klaar-Vadasz, Ciocaltea-T. Timman, Ligterink- Schmldt, Dieks-Bukic, Sigurjonsson-Martz.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23