Levi Amerikaans Gehandicapte kinderen dood na mishandeling minister van Justitie Minister Allon begint vandaag overleg met Henry Kissinger Betoging van Franse recruten Namibië geheim overleg Hoop na Verkiezingen Hoongelach IRA na Britse voorstellen I i O" L Koning Feisal in Syrië in 1 Agitatie Minister Soufflet F Bestand in Ulster eindigt morgenavond WESTDUITS KREDIET VOOR CHILI Wilson naar Moskou J WOENSDAG 1 5 JANUARI 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 3 g m ch Lange lijn bo ikt tbij den lers Hoongelach *oen Guerrilla Economische unie pen jaar Oorlogskansen Getuige t r n werd AMERIKAANSE DRUK OP ISRAEL 73 (Door mr. J. van Wesel) ie 5? 55 (Van een speciale medewerker) (Van onze redacteur in Londen) 700- Ge- 25 6J BOTSWANA .Afrika^ kOVAMBOlAND tuurlijke hulpbronnen zo rijke ge bied. 'trek een Den twee een esjes uit ont- :iali- bank ots- s in snze van met De „legerraad” van de IRA zal op een geheime plaats in de Ierse republiek de voorstellen van minister Rees onder de loep nemen op en Maar Israel is militair en economisch al voor honderd percent afhankelijk van de Verenigde Staten. Daarom is iedere vergroting van die afhankelijkheid niet aanlokkelijk. alleen gebied wil ontvangen, zoals presi dent Sadat heeft gezegd. in na nan Ling rer- de hij ritte de de mis. mor nte- dat die tand derd ver- het PARIJS. De Franse minister van Defensie- ex-Iuchtmachtkolonel Soufflet, begint zich zorgen te maken over de betrouwbaarheid en de discipline in het Franse leger, nu een honderdtal recru ten van de „bezettingsmacht” in West- Duitsland in de straten van Karlsruhe heeft gedemonstreerd voor een paar ver beteringen in hun levensomstandigheden. oor wd ace oet sen de nes ton erd en- ■ing ten leid uig. Ie m ar al ik 17 WASHINGTON (UPI). President Ford heeft Edward Levi benoemd tot nieuwe minister van Justitie van Ameri ka. ei- sd. :rp Lo de ys- iet lat kt, ne en ■m in ne en en tst a- ard jen m- ar- in g. ie e- s- ;s- 'den- Wer- weit- r het nati- ei in In deze funktie wordt hij de opvolger van William Saxbe die als ambassadeur naar India gaat. De 63-jarige Levi was tot nu toe hoofd van de universiteit van Chicago. SPOORWEG km 400 In republikeinse kringen in Dublin liet men gistermiddag na de rede van de minister niet meer dan een hoongelach horen. Men achtte de voorstellen volsla gen onvoldoende. In Engeland zijn alle betrokken diensten dag en nacht in de weer met het organiseren van een tegen offensief voor het geval de wapenstil stand morgenavond om 12 uur inderdaad tot een einde zal komen. Wat zijn de gevolgen voor Israel voor het opgeven van Aboe Rodeis en de strategische passen? Ongeveer 75 percent van de Israëlische oliebehoefte komt uit de olievelden in Aboe Rodeis de rest wordt geïmporteerd uit Iran. Het gaat niet om geweldig grote hoeveelheden olie, en Amerika heeft dan ook al ge zegd bereid te zijn oliebevoorradlng van Israel te willen garanderen. mina lago- min- nati- iigen r- en de ïgens n. Rode Kruis en de kinderhulporga nisatie Terre des Hommes, was werkzaam als kinderpsychiater in het plaatselijke ziekenhuis. Daar toe bestond ook de mogelijkheid zelf de doodattesten voor de ge storven kinderen uit te schrijven. DE AFGELOPEN jaren is weinig vernomen over de vrijheidsstrijd in Namibië. Voor effectieve guerrilla lag het land geografisch in een moeilijke positie, met Angola in het noorden, het van Zuid-Afrika afhankelijke Botswana in het oosten en de Zuid- afrikaanse Republiek zelf in het zui den. BONN(DPA). Enkele dagen na de vrijlating van de voormalige Chileense minister van Buitenlandse Zaken Clodo- miro Aleyda door de militaire regering in Santiago, heeft de Westduitse regering een nog openstaand krediet van 21,1 miljoen mark voor Chili vrijgegeven. Waarschijnlijk zal ook aan artsen het recht ontnomen worden attesten over doodsoorzaken uit te schrijven wanneer het familieleden betreft. ?ika (éetmonsliooir ’-rep ZUIDAFR^A,j DE ISRAËLISCHE militaire aanwezig heid in de Golf van Suez zou daardoor bovendien ernstig verzwakt worden, en zo vrezen de Israëliërs, de volgende Amerikaanse eis zou kunnen zijn dat ook een Israëlische aanwezigheid in Sjarm el Sjeik overbodig is. KOPENHAGEN Afgaande op de artikelen in de dag- en weekbladen was het een idylle. Tien gehandicapte kinderen uit ontwikkelingslanden geadop teerd door een kinderloos artsenechtpaar, wonend in een speciaal gebouwde 400 m2 grote villa in de Deense stad Aalborg. DAKAR De bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika zijn optimistisch gestemd over de toekomst van Namibië, het door de Zuidafrikaanse Republiek bezet gehouden Zuidwest-Afrika. De be- vrijdingsbewegihg van Namibië (SWAPO) grondt dat optimisme in de eerste plaats op de financiële steun die ze gaat krijgen van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid. Die steun is toegezegd, nadat de ministers van Buitenlandse Zaken van Tanzania, Zambia en Botswana tijdens een diplomatieke rondreis de regeringen van de onafhankelijke Af rikaanse staten informatie hebben verschaft over de geheime besprekin gen met het Rhodesische bewind, die onlangs in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, werden gehouden. dat geval zullen de activiteiten van het Britse leger in Noord-Ierland hand over hand worden ingekrompen. De minister zei er echter bij, dat hij sinds 2 december geen nieuwe verdach ten in Long Kesh had laten opsluiten en dat de activiteit van het leger al ver minderd was. Deze lijn zou worden voortgezet, aldus de minister, met min der huiszoekingen, minder patrouilles, minder barricades op straat en ze zou tenslotte leiden tot de toestand waarbij het leger tot het „vredespeil” zou zijn teruggebracht. ISRAEL WIL nu niet tnet concrete voorstellen komen zonder enige mate van waarschijnlijkheid dat Egyptische tegenprestaties tot de mogelijkheden be horen. De verkiezing komt anderhalf jaar na de eerste verkiezing in Ovamboland, Als gevolg van een boycot-oproep van de bevrij dingsbeweging SWAPO ging toen slechts 2,8 percent van de 350.000 Ovambo’s naar de stembus. Nu is het de Amerikanen al lang duidelijk dat deze Israëlische benadering onrealistisch is. Egyptische concessies zitten er gewoon niet in en het voorko men van een nieuw conflict in het Midden-Oosten is zo een essentieel Ame rikaans belang, gezien de economische wereldcrisis en een dreigende olieboycot, dat Israel daar maar wat gebied voor moet opofferen. De crematie werd ook altijd door de arts zelf bijgewoond. Een politie woordvoerder in Aalborg heeft daarentegen verklaard dat de mo gelijkheid bestaat dat de kinder lijkjes in de villa tuin werden be graven. Dit om te voorkomen dat De eerste en meest urgente taak van een onafhankelijk Namibië is niet alleen het herstel van de goede ver standhouding tussen zwart en blank, na een jarenlange bloedige guerrilla, maar tevens het scheppen van voor zieningen op het gebied van onder wijs, het streven naar nationale een heid en de economische opbouw- „Ons uiteindelijke doel”, aldus de SWAPO- resident, „is een democratische sa menleving in Namibië, waarin ieder een, zonder aanzien des persoons, af komst of religie, een plaats heeft en kan delen in de rijkdommen van het land”. Koning Feisal van Saoedi-Arabië is een rondreis door het Midden-Oosten begonnen en gisteren in Syrië aangeko men. Daarna gaat hij naar Jordanië en naar Egypte. LONDEN. Twee dagen voor het aflopen van de wapenstilstand in Ulster, maakte de speciale Britse minister voor Noord-Ierland, Rees, in het Lagerhuis zijn voorstellen bekend die de IRA ertoe moeten dwingen deze wapenstilstand voor onbepaalde tijd te verlengen. Op zienbarend waren de voorstellen van de minister echter niet. reik komt. Maar de Israëliërs vrezen dat het alleen maar uitstel van executie is, dat de oorlog vroeger of later toch moet komen, en dat met het vooruitzicht van oorlog iedere verzwakking van de mili taire positie ernstige gevolgen heeft. Dat alles weten ook de Amerikanen. En het is daarom niet verwonderlijk dat er gesproken wordt over een crisis of een naderende crisis in de Amerikaans- Israelische betrekkingen. Het is voor Amerika niet moeilijk druk uit te oefe nen, zonder dat er officieel van druk sprake is. Kissinger spreekt bij privégelegenhe- den over de Israëlische halsstarrigheid. President Ford spreekt over de „moge lijkheid van een Israëlisch-Amerikaans militair verdrag, maar niet in dit sta dium”. Ten tweede: de financiële en mili taire steun aan de Zuidafrikaanse Republiek door met name de Vere nigde Staten en West-Duitsland, en ten derde de aanwezigheid in het gebied van westerse multinationals en monopolies, die er de winning van de belangrijke grondstoffen exploiteren en hiermee via allerlei heffingen de Zuidafrikaanse schatkist spekken. Dat geld kan dan weer aangewend wor den voor de aankoop van wapens, die het Zuidafrikaanse regime in staat stellen zijn apartheidspolitiek voort te zetten. Die voorstellen voorzagen in een Is raëlische terugtrekking uit de Sinaï van 30 tot 50 kilometer, met als voorwaarde dat Egypte van haar kant politieke con cessies zou doen. Maar het was al van het begin af aan duidelijk dat Egypte niet bereid is concessies te doen, en JERUZALEM Het staat wel vast dat Israel de olievelden van Aboè Rodeis en de strategische Mitle- en Jidipassen in de Sinai zal moeten opgeven in het kader van een nieuwe militaire overeen komst. Minister van Buitenlandse Zaken Allon spreekt vandaag in Washington met Kissinger, en offi cieel heet het dat Israel geen Het ziet er dan ook niet naar uit dat Israel tegen de Amerikaanse druk kan opboksen. Met dat al zal Israel voor het aan Amerikaanse druk toegeeft wel wil len weten wat het in de nabije toekomst te wachten staat: zal Egypte Syrië steu nen als dit laatste land een oorlog begint? Het antwoord op deze vraag is beslissend voor de nabije toekomst van het Midden-Oosten. Hij beloofde dat er meer gevangenen uit het interneringskamp Long Kesh zouden worden vrijgelaten, naarmate blijkt dat de IRA de weg van het geweld niet opnieuw zal bewandelen. In DE CONCESSIES zouden allemaal wél overkomenlijk zijn, als er een rede lijke kans bestaat dat vrede binnen be ding in een ziekenhuis ligt. Toen het kind werd opgenomen woog het slechts 10,4 kilo. VOLGENS Hishongwa zal de blan ke minderheid in Namibië zo’n 90.000 inwoners, onder wie 40.000 Duitse kolonisten als zij in een onafhankelijk Namibië wil blijven, geen strobreed in de weg gelegd wor den. „Maar zij zullen dan wel de waardigheid en onafhankelijkheid van de zwarte meerderheidsregering moeten leren respecteren”. De werkelijkheid heeft nu de Denen geschokt, de politie heeft het echt paar in hechtenis genomen nadat waarschijnlijk door mishandeling drie van deze kinderen om het leven zijn gekomen. De andere kin deren zijn ondergebracht in kin dertehuizen, uitgezonderd een zes jarig meisje dat wegens ondervoe- MINISTER Mwaanga ziet na het verlenen van politieke onafhankelijk heid aan de volken van Zuidelijk Afrika mogelijkheden om te komen tot een economische unie van de landen in dat aan menselijke en na- In Damascus is vernomen dat Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie ■zouden willen adt de 68-jarige Feisal er bij koning Hoessein van Jordanië op aandringt dat deze weer toestaat dat van zijn land uit verzetsstrijders mogen ope reren. Hoessein heeft aan het optreden van de Palestijnen in zijn land na een bloedige strijd in 1970 een eind gemaakt. Op de foto links Feisal, réchts de Syrische president Assad zwaaiend naar de juichende bevolking van de Syrische hoofdstad Damascus. Op de achtergrond rondturende lijfwachten. Harding Smyth, een van de leiders van de Ulster Defense Association, een semi-militaire protestantse organisatie in Noord-Ierland, is gisteren .in Belfast neergeschoten. Smyth raakte gewond. De demonstratie in Karlsruhe, die overigens een onberispelijk verloop had, volgde twee dagen na een groot proces in Marseille, waar een militair i in a il .e h ie ie n Otaïi, sa Outjo< B Zl iWolvisbooif* gkoemeb üraotfontein uIdwest- Gobcb'S,— WINDHOEK AFRIKA Neuhof .uderitz Këelmanshot §Bogenfet\;=_i werd het echtpaar blijkbaar te las tig. Hij is nu onderweg naar Aal borg om te getuigen. Denemarken is geschokt en de minis ter van Justitie heeft zich persoon lijk met deze zaak bemoeit. Ver wacht wordt dat door het schan daal de adoptiewetgeving in Dene marken herzien zal worden. Een officiële woordvoerder in Bcnn zei dat tussen het een en net ander geen rechtstreeks verband bestaat, maar dat Bonn de vrijlating van Almeyda uit gevangenschap met instemming heeft begroet. DE ZAMBIAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Vernon Mwaan ga, bezocht met dat doel de Westafri- kaanse landen. In Ivoorkust verklaar de hij tegenover onze correspondent in Abidjan, dat pok een belangrijk deel van de Zambiaanse diplomatieke activiteiten gericht zal zijn op het verwerkelijken van een volledig on afhankelijk Namibië. Mwaanga acht „alleen resoluties en leuzen onvol doende om de politieke problemen van het continet op te lossen- Zeker wat Zuidelijk Afrika betreft, vereist de huidige politieke realiteit de vor ming van een harmonische, multi raciale samenleving, gebaseerd volledige democratische rechten plichten voor zowel de zwarte als de blanke bevolking”. nieuwe voorstellen doet zolang Egypte niet op de oude voorstellen die Allon een maand geleden in Washington heeft gedaan, heeft ge antwoord. „Van een dergelijke samenwerking zal grote invloed uitgaan op de ont wikkeling en technische vooruitgang van heel Afrika”,1 meent Mwaanga. Een SWAPO-woordvoerder uitte al even optimistische voorspellingen over de toekomst van Zuidelijk Afri ka. In Dakar verklaarde Timothy Hishongwa, een vertegenwoordiger van de South West African People’s Organisation, dat Namibië binnen twee jaar onafhankelijk zal zijn. His hongwa baseerde zijn mening op de „veelbelovende politieke ontwikkelin gen in Zuidelijk Afrika”. Hij doelt daarbij vooral op de in eenstorting van de Portugese dicta tuur die direct van invloed is op de politieke situatie in Namibië: „De 1500 kilometer lange gemeenschappe lijke grens met een onafhankelijk Angola zal een extra impuls geven aan de be vrij ding, het dekolonisatie- proces, van mijn land”, aldus His hongwa. Zo verlangen ze meer soldij, gratis spoorkaartjes om hun familie in het verre vaderland te kunnen opzoeken, betere kost en bovenal, naar hét schijnt, een beetje meer respect voor hun per soon van de kant van hun superieuren. Allemaal dus nogal redelijke eisen, waaraan in andere westelijke landen en in het Westduitse gastland in het bijzon der al lang is voldaan. Verbaasd vraagt menigeen zich in Aalborg nu af hoe deze catastrofe zich heeft kunnen voordoen. Hij, chef-arts en bestuurslid van schillende organisaties, zoals MOSKOU(Tass). De Britse ambas sade in Moskou hééft gisteren een be kendmaking van het persbureau Tass bevestigd dat premier Harold Wilson van Groot-Brittannië in februari een •tficieel bezoek gaat brengen aan de Sovjet-Unie. EN DIRECTER: Israel heeft economi sche en militaire steun voor 2,5 miljard dollar gevraagd. De Amerikanen zijn al niet happig op zo een groot bedrag gezien de crisis in de Amerikaanse eco nomie. Maar het geeft de Amerikanen de kans Israel onder druk te zetten, wetend dat het land failliet is zonder deze Amerikaanse steun. Zijn kritiek op de behandeling van zijn adoptiebroertjes en -zusjes bij eventuele controle voor de cre matie mishandeling zou kunnen worden geconstateerd. Huis en tuin worden nu minutieus onderzocht. Vérdere terugtrekking in de Sinaï maakt de bestandslijn tussen Israel en Egypte langer. Nu bedraagt hij 160 kilo meter, een nieuwe lijn zal ongeveer 400 kilometer omvatten. Dat betekent dat Israel aanzienlijk meer reservisten moet oproepen om de nieuwe lijn te verdedi gen, een zeer zware economische en psychologische last. Vrijwel iedereen in het Lagerhuis, met inbegrip van de Ulster Unionisten de protestantse meerderheid was het hiermee roerend eens. De enige ontevre dene was de leider van de katholieke minderheidspartij, Gerry Fitt. Hij ver klaarde „bijzonder teleurgesteld” te zijn dat minister Rees niet had aangekon- digd, dat de detentie in Long Kesh met onmiddellijke ingang en in haar geheel zou worden opgeheven. De bevolking van Ovamboland, het noordelijkste „thuisland” van Namibië kan deze week zijn stem uitbrengen in algemene verkiezingen, die van invloed kunnen zijn op de voorgenomen conferentie over de politieke toe komst van Namibië. SWAPO-afgezant Hishongwa wees verder op drie belangrijke zaken die de onafhankelijkheid van zijn land belemmeren. Dat is in de eerste plaats de weigering van het regime in Pretoria om de VN-resoluties en het bevel van het Internationale rechtshof tot beëindiging van de on wettige bezetting van het gebied, uit te voeren. Hoofdgetuige voor de politie is een Vietnamese jongen, de 16-jarige Nhon, die door het echtpaar enige tijd geleden werd teruggestuurd naar Saigon. tribunaal zich moest uitspreken over de verantwoordelijkheid van een drietal dienstplichtigen met betrekking tot sol datenbetogingen die afgelopen zomer in Draguignan in Zuid-Frankrijk hadden plaatsgevonden. Het trio- dat al vier maanden in voorarrest had gezeten, werd door die militaire rechtbank echter slechts tot symbolische straffen veroor deeld. Minister Soufflet heeft die agitatie in het leger eerst proberen af te wimpelen met de bekende dooddoener, dat er geen vuiltje aan de lucht was. Hij sprak van „vrolijke kapiteins en misdadige agitato ren, die de tevredenheid van de gelukki ge recruten poogden te verstoren”. Tot eenzelfde diepgravende analyse was ook het beruchte sabeldier, de voor malige para-generaal Massu. gekomen, die indertijd in Algerije de folteringen op Algerijnse verzetslieden voor zijn re kening genomen en vrijwel geïnstitutio naliseerd had. Alle Franse kranten zijn het er over eens, dat het hoog tijd is, geworden de soldaten eindelijk als volwaardige bur- gers-in-uniform en niet langer als speel goed voor hun officieren te beschouwen en te laten behandelen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3