Loodsen ongerust over veiligheid van tenderboten ie raadscommissie to vishal DE ROOIJ Hoorzitting in Velsen Peuterspeelzalen aan de orde bij r. i' i L all 'S I I I Kort IJmondnieuws DUBBEL VOORDEEL BIJ UW BONTAANKOPEN 5% EXTRA KORTING Kort IJmondnieuws er vice - keuze - vertter fifzctje^JfaarCem^ scfienütu uitbundig winkeCpCezier WOENSDAG 15 JANUARI PLAATSELIJK 1975 NIEUWS (Door Ton Kors jr) kleine vaartuigen die in- en uitvaren. Op deze boten zal aanzienlijk min Inkrimpen Eg 3.95 Wil Ten eerste is onze kollektie extra laag geprijsd 875.- 425.- 49- 89- Natuurlijk bij uw enige bontspecialist T enderbeloodsing I IJMUIDEN In IJmuiden zal een nieuw loodssysteem voor schepen worden ingevoerd. Daarover is onrust bij het personeel ontstaan. Waar- lend op zee voor de pieren zijn gestationeerd worden vervangen door twee lend op zee voor de pieren zijn gestationeerd te vervangen door twee der personeel kunnen werken. Enige tijd geleden heeft het ministerie van Defensie, waaronder het loodswezen valt, de garantie gegeven dat door deze veranderingen geen vast personeel ontslagen zal worden. De onrust daarover is verdwenen. Nu speelt de onzekerheid een rol wie voor de be manningen geselecteerd zullen worden en wie voor herscholing en zelfs overplaatsing in aanmerking komen. De groep van loodsen maakt zich bovendien ongerust over de veiligheid van het nieuwe systeem. Op 11 fe bruari aanstaande zal in een laatste vergadering met de personeelsver- tegenwoordigers over deze moeilijkheden gesproken worden. hartje haartooi j Jolbeloodsing ili liil gfi Te weinig ervaring o I - Nieuw beloodsingsysteem voor IJmuiden ruim (ADVERTENTIE) Haven (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) ■I 9 kla- 112 Dit r de >urs. rinet een laille aan- leren ioke- Loods Ort; „jolbeloodsing is vei liger dan tenderbeloodsing’’. PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Rotterdam; Teutonia, Een werktekening van de nieuwe Halmatic, die door het loodswezen besteld is. Het systeem van jolbeloodsing zal in IJmuiden verlaten worden. erda een aan ihui- 1 en In verband hiermee is voor een ieder de gelegenheid opengestedd tot en met vrijdag 24 januari schriftelijke bezwaren tegen deze plannen bij het Velsense college van B. en W. in te dienen. Daarna is er woensdag 29 februari om elf uur nog hoorzitting op het stadhuis, waar de eventule bezwaren mondeling kunnen worden toegelicht. Overigens wordt de inwoners van Vel sen nog onder de aandacht gebracht dat zij slechts dan tot een beroep zijn ge rechtigd, indien zij overeenkomstig arti kel 11 van de Hinderwet ook op deze hoorzitting zijn verschenen. VELSEN. Volgens de bij de Hin derwet gebruikelijke procedure liggen thans op de vierde afdeling van het Velsense stadhuis voor alle belangheb benden twee verzoeken, om een vergun ning ter openbare inzage. Het eerste is afkomstig van de directie van „IJmond- vis” BV uit IJmuiden en heeft betrek king op de bouw en inrichting van een visverwerkingsbedrijf aan de Rondweg. Het tweede verzoek werd ingediend door de heren W. Ch. van Bugnum en Th. Delver, die op het adres Kanaalstraat 40 in IJmuiden een opslag- en verkoop plaats voor vuurwerk willen inrichten. van II en I de Al- i een r de ge- orlog II en aarts alden jaar pas i aan imid- omen rang- De huidige loodsschepen „Bellatrix” en „Betelgeuse” zijn, al lang aan vervan ging t oe. Bij een handhaven van het bestaand systeem betekent dit een inves tering van minstens vijfentwintig mil joen gulden, financieel een onhaalbare kaart. Het loodswezen is zich gaan be zinnen op alternatieven en is tot de conclusie gekomen dat het aanhouden van de duizend ton grote schepen waar op bij elkaar vierenvijftig man dienst verrichten, niet noodzakelijk is. Het moet volgens het loodswezen mogelijk zijn de schepen die Amsterdam aandoen (in 1974: 8000) te beloodsen met twee kleine snelle schepen. Daarmee bespaart het loodswezen die vijfentwintig miljoen en jaarlijks anderhalf miljoen op de personeelskosten. Het loodswezen stelt dat ondanks de veranderingen die nogal ingrijpend zijn de veiligheid niet wordt verlaagd of de dienstverlening wordt ingekrompen. De afdeling IJmond van de Vereniging „de Nederlandse Loods” is het daarmee niet eens. Carnaval bij „KIC”. Het bestuur van de voetbalvereniging „KIC” uit Vel- sen-Noord heeft een oude traditie in ere hersteld, door voor zaterdag 8 februari een carnavalsavond te organiseren, te houden in de grote kantine van het sportpark „Rooswijk”. Muzikale mede werking zal worden verleend door het orkest van Jan Fijen. Voor deze carna valsavond kunnen slechts tweehonderd kaarten worden uitgereikt bij de adres sen Doelmanstraat 14r, en Schoonoort- straat 18 in Velsen-Noord en Plantage 161 in Beverwijk. Woordvoerder namens de afdeling is loods Ort uit Oostzaan. Hij zegt dat de afdeling al vanaf 1971 met het loodswe zen over de invoering van het nieuwe systeem aan het praten is. „We hebben eerst de belangen van het personeel veilig willen stellen. Die garantie is ons gegeven. Maar er is onder het personeel nog genoeg onrust over wat er precies gaat gebeuren. De loodsen (in de IJmond 89 man, red.) hebben vooral bezwaren tegen het nieuwe systeem omdat we denken dat een beloodsing met behulp van kleinere schepen veel gevaarlijker is dan het werken met een jol vanaf de grote loodsboot. Wel wil ik heel duide lijk stellen dat we niet zo maar ageren. We hebben heel duidelijk de belangen van de Amsterdamse haven voor ogen, ook, ezegd i uit- bijna geld er ik a hoort 1st op pasta Korte jasjes vanaf 295.. Lange mantels vanaf Nutria jacks met leer Cravattes vanaf Nerts hoeden vanaf Handschoenen alle kleuren en maten Ten tweede krijgt u op al deze kwaliteitsmantels nog eens opdoen, dan kunnen ze altijd nog beslis sen”. Eichelsheim zegt dat het loodswezen al twee schepen van het type „Halmatic” heeft besteld in Engeland bij een firma, die al tweehonderd van deze schepen heeft verkocht. De vaartuigen zullen in februari naar Nederland worden overge bracht waar ze worden afgebouwd. Het zijn boten van veertig voet lang (onge veer twaalf meter). De dienstsnelheid is sr dit iet de i ma- iat ik t mag s Van geloof >t laat i deze ether erika- sie de en in niddel vaarwater pas een loods aan boord kun nen krijgen. Ik wil ze wel eens in de IJmond zien als er eens wat met die schepen gebeurt. Niet dat een loods alles kan voorkomen, maar toch zijn ook hier de risoco’s veel groter”, vindt loods Ort. twintig mijl. Elk schip heeft twee moto ren me teen gezamenlijke capaciteit van meer dan 360 paardekrachten. Er is accommodatie voor drie loodsen. De be- maning zal bestaan, uit een schipper en twee opstappers. Het is de bedoeling dat voor elk schip vier bemanningen worden geformeerd. Verder zal er walpersoneel nodig zijn voor onderhoud. De verwachtingen zijn dat er in totaal een man of dertig binnen het nieuwe beloodsingssysteem werk kunnen vinden, buiten de loodsen om. Den Haag weet nog niet precies hoe de reorganisatie zal vallen. Zoals gezegd zal het personeel in vaste dienst geen ontslag worden aangezegd. Wel is het volgens het loodswezen duidelijk dat personeel, aangetrokken op korte dienst- contracten (zo vangt het loodswezen al geruime tijd de natuurlijke afvloeiing op) zal worden opgezegd. Duin en Kruidbergerweg gedeelte lijk afgesloten. In verband met bestra- tingswerkzaamheden op de Duin en Kruidbergerweg tussen de Kennemer- gaardeweg en de Driehudzerkerkweg, zal dit deel van maandag 20 januari af gedurende ongeveer vier weken voor alle verkeer in de richting van Sant poort naar Driehuis moeten worden af gesloten. open gesprek over het werk van de peuterspeelzalen in Velsen. t het .meri- irtom steeds ig ui- klacht eweld ïsteld. zoals >t ge- f alle i. Eichelsheim van het directoraat ge looft niet dat er van een inkrimping van de dienstverlening sprake is. We hebben het afgelopen jaar een uitzonderlijk slecht jaar gehad, maar over het alge meen worden de loodsdiensten in Neder land maar erg weinig gestaakt. In Enge land waar ze behalve bij de Humber zijn overgestapt op tenderbeloodsing, zijn er zelfs havens waar sinds de inge bruikneming van deze nieuwe loodsbo ten de diensten niet meer gestaakt zijn. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Guanabara, Antwerpen; Harnis, Roches ter, IJmuiden; Jutta Flint, Maldon, IJ muiden; Ilias, Bremen; Maasberg, Nor- sundet; Vechtstroom, Huil; Nassauborg, Ramvik, Zaandam; Pergo, Gainsborough, IJmuiden, Aat V, Gunness; Tor Hollan- dia, Gothenborg; Emsland, Poole, Vel sen; Eemland, Bremen; Mercur, Rotter dam. Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd: 584 kisten kabeljauw; 2716 kisten koolvis; 35 kisten leng; 180 kisten schel vis; 400 kisten wijting; 10 kisten schar; 25 kisten hake; 180 kisten diversen VELSEN. Donderdag 16 januari komt in het Velsense stadhuis de com missie van bijstand voor onderwijszaken uit de gemeenteraad opnieuw in openba re vergadering bijeen. Met wethouder M. Roessingh als voorzitter zullen door de leden enige belangrijke agendapunten in behandeling worden genomen, zoals een invoeren zie ik het er nog eens van komen dat een loodsboot op een keer niet zal terugkomen”. Prijzen in guldens. Per 40 kg.: kabeljauw één 114-63; kabeljauw twee 154-62; kabeljauw drie 120-74; kabeljauw vier 120-74; kabel jauw vijf 12O-f5O; koolvis één 73-70; koolvis twee 77-67; koolvis drie 84-71; koolvis vier 68-62; schelvis een 144-112; schelvis twee 112-100; schelvis drie 94- 50; schelvis vier 80; wijting drie 68-33; makreel twee 48; schar 84-80; haai 88- 41; poontjes 61-42; schartong 54-49; lever 57; rog 52; vleet 222-130; hake 144-84; leng 73-68. De besommingen waren: Sch 171 39.700. KW 43 80.200. KW 74 74.200. KW 171 56.300. UK 89 en UK 123 5.400. UK 208 en UK 236 16.600. VD 46 en VD 61 2.000. I sx op uder- ander larom zoner, reren. an de k ge- >r de le hij n een man hrapt ;zegd: beter als: 11 een i bed e be- En wat denkt U van een beloodsing met zo’n kleine jol? Ook daar zijn bij minder goed weer risico’s aan verbon den. Overigens zijn in IJmuiden ook de kleinere vaartuigen „Albatros” en „Alk” inzetbaar. Deze schepen zijn de voorlo pers van het soort tender dat het loods ten. Een ander bezwaar van het tendersys- wezen difinitief in IJmuiden wil inzet- teem vindt Ort dat bij slecht weer een tenderbeloodsing veel eerder gestaakt zal worden dan wanneer er gewerkt wordt met een grote loodsboot bp zee. „In wezen beperk je daarmee de dienstverle ning. Zo’n tender staakt zeker een wind kracht eerder dan de loodsboot die met de jol werkt. En wat krijg je dan, dat bijvoorbeeld kleine schepen met gevaar lijke lading noem maar wat, niet gasvrije schepen of boten met petroleum de pieren binnenlopen en in rustiger hartstikke gezellig! maar ook die van de IJmond en onze veiligheid”, vindt Ort. De loodsboten „Bellatrix” en „Betel geuse” wisselen elkaar om de veertien dagen af. Deze schepen blijven telkens twee weken op zee kruisen, een paar mijl van de pieren. Vanaf dit schip wordt een gevraagde loods met behulp van een kleine jol overgezet. Bij slecht weer kiest de grote loodsboot altijd de lijzijde van de naderende boot, zodat de jol in wat rustiger vaarwater kan opere ren. Ook worden op deze manier de loodsen van boord gehaald. Hoewel aan deze manier risico’s ver bonden zijn vindt Ort dat een beloodsing met kleine snelle schepen (tenders) die vanuit IJmuiden iedere keer weer zee kiezen veel riskanter is. „Zo’n klein schip is echt wel zeewaardig, maar de risico’s zijn bij slecht weer veel groter”, vindt hij „Kijk eens, zo’n bak van een loodsboot kiest op volle zee altijd de lijzijde van een schip en dan worden de golven bedwongen. En als de loodsdienst ge staakt wordt, neemt de gezagvoerder zo’n beslissing op volle zee. Vanuit de loodsbasis in IJmuiden kan je nooit de situatie op zee volledig bekijken. Wat krijg je dan bij slecht weer? Zo’n tender gaat naar buiten om een loods af te zet ten en dan moet zo’n schipper bij de kop van de pieren op stel en sprong beslissen of ie er wel of niet uitgaat. Dat vind ik riskant. En bij IJmuiden kan het goed spoken rond de pieren. Dat merk je ook aan de weerberichten. Als voor Vlissingen of Rotterdam waarschuwing 7 wordt afge geven is het in IJmuiden al windkracht 8. Bovendien heb je vlak bij de pieren een bepaalde ondiepte waar de golven be hoorlijk worden opgezweept en er zelfs sprake is van grondzeeën. Als ze dit systeem met kleine tenders Inspecteur Eichelsheim van het direc toraat voor Het loodswezen uit Den Haag heeft begrip voor de bezwaren van de loodsen. „Maar ik geloof niet dat aan tenderbeloodsing meer risico’s ver bonden zijn dan aan de beloodsing met de jol. Allereerst dit: bij het overzetten of ophalen van een loods op wat voor manier dan ook zijn er altijd risico’s. Hoe graag we het ook zouden willen, die zijn niet uit te bannen. De zee is inder daad woest bij IJmuiden, gevaarlijker dan bijvoorbeeld Hoek van Holland. Maar de boten die we besteld hebben zijn volkomen zeewaardig en hebben al in verschillende landen uitstekende diensten bewezem. Woensdag gearriveerd: Rijnstroom, Harwich; Aristoteles, Antwerpen; Tsig- lomen, Leningrad, Velsen; Kennemer- land, Itaqui; Friesland, Delfzijl, Velsen. Woensdag vertrokken: Myrmo, Rotter dam, IJmuiden; Viking, Glasgouw; Irm- gard Bos, Rotterdam; Guanabara, Rot terdam. F JIJ ii lltM Het is zelfs zo dat we dienstverlening uitbreiden. Bij een grote loodsboot die voor de kust stationeert, moet een schip bijna stil gaan liggen om de loods af te zetten of aan boord te nemen. Zo’n jol heeft te weinig snelheid om een schip bij te houden. Op deze manier gaat er toch gauw een half uur voor een schip verloren. De tenderboten ik wil ei genlijk liever spreken over een loodsaf- haal vaartuig kunnen een mijl of twintig per uur varen, zodat het over stappen bij een veel grotere snelheid kan gebeuren. Er gaat dus minder tijd verloren. Ook is het zo, dat wanneer een schip een loods vraagt de tender zee zal kiezen en in de praktijk veel verder op zee tegemoet zal varen. De loods komt dan eerder aan boord. Nee, ik geloof niet dat er sprake is van een dienstver- kleining, eerder van een -vergroting”. Het alternatief van Ort om een grote loodsboot te bestellen en deze evenals de kleine tenderschepen in en uit te laten varen is volgens Eichelsheim niet haal baar. Vooral in financieel opzicht niet. Maar ook dan blijven volgens hem de bezwaren die verbonden zijn aan het werken met kleine jollen. „Ik heb het idee dat over een tijdje wanneer dit systeem is ingevoerd, ieder een zal zeggen: hadden we het maar tien jaar eerder gedaan”, vindt hij. En Ort zegt: „Ik weet wel, wij zeelieden zijn over het algemeen wat behoudend, zo irreëel ben ik ook weer niet. En we weten ook dat er bij Engeland zeer geslaagde experimenten zijn gehouden. Maar de kust van Engeland is niet die van IJmuiden waar het goed kan spo ken. Verder vind ik dat het personeel te weinig ervaring met deze zaken heeft en nauwelijks weet waar het aan toe is. Niet alleen de loodsen, hoor, maar ook de bemanningsleden. Laten ze eerst met een schip gaan proefvaren en ervaringen Voorts komen aan de orde het aan schaffen van leermiddelen voor verschil lende scholen, het treffen van voorzie ningen met de bedoeling de baldadigheid bij de Clara-school in IJmuiden te be perken, een aantal vergoedingsregelingen en een gesprek over de konsekwenties van de daling van het leerlingenaantal op vier openbare kleuterscholen. Deze openbare vergadering, welke dus voor alle belangstellenden toegankelijk is, begint donderdagavond om 19 uur. Dinsdag vertrokken: Malacia, Drogheda, IJmuiden; Katina M, Gribraltar; Brise 2, Holmsund; Wolin, Stettin; Sea Fleyer, Cont. Plat; Memel, Dagenham; Baltic- borg, Delfzijl; Folium supply er, Skagen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Bo reas, Rotterdam; Ayuthia, Hamburg, Velsen; Teutonia, Kopenhagen; Fire- thom, Huil; Todos os Santos, Stettin; Normand Flower, Cont. Plat; Haimis, Kings Lynn, IJmuiden; Vechtstroom, Huil. 'i iiL lr>.< O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5