DAT speelt De ziekte van Parkinson NPO onder Trhlik op Bureaucratie als burleske zeepbel meesterlijk niveau Belangrijke kerk in Jeruzalem ontdekt Josine van Dalsum krijgt toch WW na conflict met regisseur Geen maatregel John McLaughlin en Lou Reed naar ons land gecensureerd i lot 9% rente op ABN Kasbiljetten de ABN een goede grote bank 1 kuipers Werk winkel’ minister tegen „Werkwinkel” 1 a L 15 BERLIOZ INDRUKWEKKEND ACTRICE MAG ARTISTIEKE EISEN STELLEN Controverse NOS en Algemene Bank Nederland I Voorlichting over dienstplicht 1 „Wij vrouwen eisen” KUNST 1975 DONDERDAG 1 6 JANUARI 1 DE -) -) -) -) -sr AMSTERDAM Het Dokumen- tair Aktueel Theater lijkt op weg om langzamerhand een volwaardige toneelgroep te worden. Het vertrek van Fons Eickholt heeft het gezel schap kennelijk goed gedaan, want er wordt nu tamelijk acceptabel to neel gespeeld. En onder leiding van regisseur Paul Vermeulen Wind- sant worden nu ook pogingen aan gewend voor een redelijke dramati sering. Iets waaraan DAT de voor afgaande jaren nogal groot gebrek heeft gehad. f 866,25 f8.662,50 f 728,15 f7.281,50 f 616,— f6.160,- Na 17 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Op 17 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1977: Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-9-1980: Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: ^ZIJLSTRAAT 971 TEL: 31 01 81^ Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 3 maanden, 4 jaar en 3 maanden of 5 jaar en 9 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbiljet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiljet met einddatum 1-9-1980:9% g a te P. ZWAANSWIJK (Van onze kunstredactie) en edische (ADVERTENTIE) jongere Toneelspelen (ADVERTENTIE) •vice. m onze genland, :n inte- hebben geleid en welke andere omstan digheden zich hebben voorgedaan”- Alleen de vorm is wat eigentijdser geworden (waarvan Paul Gallis verant woordelijk is) en de inhoud van enkele modieuze trekjes voorzien. Maar pak- kender is het allemaal niet geworden. En daar wringt ook de schoen bij Teis ter, want de betrokkenheid die hij be toogt is vrijwel nihil. Nu maakt de schrijver het zijn pu bliek in dat opzicht ook erg moeilijk. Want De ziekte van Parkinson is meer een revuetje. een aaneenschakeling van half-komische sketches, dan een aangrij pende veroordeling van de misverstan den die worden aangetoond op het ge bied van de woningnood, psychiatrie, rijksgenoten en nog heel wat meer voor beelden van onze dagelijkse portie ellen de. Scène uit De ziekte van Parkinson: een ambtenaar van CRM, gespeeld door Robert Borremans, staat een rijksgenoot te woord. (Van onze correspondent in Israel) JERUZALEM. Israëlische archeolo gen, zo meldt het zondagsblad The Ob server, hebben de fundamenten blootge- De laffe smaak die veel kijkers vol gens genoemde Kamerleden in de mond hebben gekregen geeft, aldus ir. Vrede- ling, op zichzelf geen grond voor het oordeel dat die uitzending in strijd moet worden geacht met het voorschrift van art. 10 tweede lid van de Omroepwet. De uitzendingen mogen namelijk niets be vatten dat gevaar oplevert voor de vei ligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Voorlichting over de erkenning van gewetensbezwaren en de gevolgen daar van wordt ook door het ministerie van Defensie reeds gegeven, onder meer door middel van spreekbeurten, op scholen en in documentatiemateriaal van de Direc tie Voorlichting, aldus de minister van Defensie. king in een sierlijk-muzikale verfijning gehouden heeft, lenig ritmisch en spran kelend transparant. Daarom vergde deze kwetsbare muziek alle aandacht van het orkest. JOSINE VAN DALSUM heel gevecht lijk zal litgaan- beheer I? ’--«I Eeuwen lang is er naar deze plek gezocht. De theorie dat de kerk zich in de joodse wijk van de oude stad zou bevinden zoals aangeduid op een in de zesde eeuw in Madaba ten zuidoosten van de Dode Zee gevonden mozaïek- plattegrond, blijkt nu juist te zijn. legd van de grootste en schitterendste kerk van Byzantijns Jeruzalem. Dit was de „nieuwe kerk van de heilige maagd” of de zogenoemd Nea-kerk zoals deze bij haar Griekse naam bekend was. Zij werd gebouwd onder keizer Justinianus en werd in 542 geconsacreerd. Procopius van Caesarea, een kroniek schrijver uit die tijd, schreef dat de prachtige kerk met geen enkele andere kon worden vergeleken. De kerk werd tegen het einde van de achtste eeuw door een aardbeving verwoest. Jeruza lem was toen een Mohammedaanse stad zodat niemand erover peinsde de kerk te herbouwen. Men nam zelfs niet de moeite om de plaats waar het kerkge bouw had gestaan aan te geven. Ieder onderwerpje wordt aangedragen in de vorm van een rollenspel dat ge speeld wordt in een kliniex, daarbij van „commentaar” voorzien door de genees heer. Met „ziekte” wordt hier bedoeld de gevolgen van de bureaucratie ook wel genoemd de wet van Parkinson. En waar anders kan dat verschijnsel gesitu eerd worden dan ter burele van de Haagse ministers. Een vier meter hoge ambtenaar dient daartoe als een voort durend aanwezig symbool. -317251. - ook welke motieven tot die afwijzing UTRECHT (ANP) Actrice Josine van Dalsum heeft alsnog recht op een uit kering uit de werkloosheidswet over de periode van september 1972 tot begin 1973. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gisteren bepaald dat de door de be drijfsvereniging aangevoerde redenen om haar destijds een uitkering te weigeren, niet voldoende grond hebben. De Raad van Beroep in Den Bosch vond dat ook al, maar de bedrijfsvereniging was van die uitspraak in appèl gegaan bij de Centrale Raad. Met de uitvoering van deze symfonie heeft het orkest een indrukwekkende prestatie geleverd Trhlik overtuigend dirigent te zijn. Bureaucratie en de wet van Parkin son, dat is volgens Teister een ziekte. Dé ziekte dus van Parkinson, hetgeen licht verward kan worden met de echte ziek te van Parkinson, maar dat is, dunkt me, een graag gewild grapje van de schrijver. Door trouwens het hele stuk van dit soort halve humor te doorspek ken, krijgt het geheel een lichtvoetig karakter. Niet meer dan een zeepbel die bij aanraken hoogstens wat vochtigheid nalaat. De bedrijfsvereniging meende dat Jo sine van Dalsum vrijwillig werkloos was geworden, omdat zij begin 1972 niet was ingegaan op een aanbod van het Nieuw Rotterdams Toneel om ook in het sei zoen 1972-1973 bij dat gezelschap te blijven. Josine van Dalsum was in 1971 door het NRT gecontracteerd, maar dan voor de Piccolo-werkgroep, een kleine groep jonge acteurs binnen het gezel schap die vrijheid kregen zich met expe rimentele theatervormen bezig te hou den. De Centrale raad wijst er in de uitspraak op, dat dat ook nadrukkelijk in haar contract stond. HAARLEM. Lou Reed en John McLaughlin zijn twee van de beroemde popartiesten die in de komende maanden ons land zullen bezoeken. McLaughlin zal op 4 februari samen met het Mahavish- nu Orchestra een optreden verzorgen in het Concertgebouw in Amsterdam. Lou Reed komt voor maar liefst vijf optre dens, respectievelijk in Rotterdam, Bre da, Kerkrade, Groningen en Amsterdam in de eerste week van maart. Professor Nahman Avigad van de He breeuwse universiteit dolf hele straten en huizen op met inbegrip van de ver koolde resten uit de tijd dat de Romei nen de joodse stad in het jaar 70 vernietigden. Bij de juist voltooide op gravingen vond hij ook de Nea. Zijn eerste vondst was een overblijfsel van een muur van niet minder dan zeven meter dikte. Dit was reeds een aanwij zing dat het een gigantisch bouwwerk betrof. Ook werden de muren en de marmeren vloeren van een enorme bin nenplaats aangetroffen. Verdere vond sten lieten er geen twijfel over bestaan dat men met de Nea te doen had. Onder de duidelijke, bewuste directie kwam, een kleine oneffenheid in de Gigue daargelaten, een gave, tintelende uitvoering tot stand, die veel voldoening gaf. BEVERWIJK Het Noordhollands Philharmonisch Orkest' heeft woensdaga vond in de Vredevorstkerk te Beverwijk het derde concert gegeven van de abon- nements-serie, die door de afdeling Be verwijk van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst voor dit seizoen werd vastgesteld. I I Af en toe hebben de grapjes een burlesk tintje en lijkt het er op alsof de avond nog even goed gek kan worden. In die zin is De ziekte van Parkinson best onderhoudend. Of de gediscrimi neerde Surinamers en de kreperende ou den van dagen daarmee gediend zijn, is punt twee. Misschien dat DAT zich daar vroeger meer bewust van is geweest. CEES STRAUS Deze keer stond het orkest onder lei ding van een gastdirigent, namelijk de Tsjechische dirigent Otakar Trhlik, met wie het orkest reeds eerder, in 1972 contact heeft gehad voor het geven van concerten. Het programma, dat nu door hem tot uitvoering werd gebracht en waarvoor ook aandacht wordt gevraagd op het concert, dat het orkest morgen, vrijdag avond in het Haarlemse Concertgebouw geeft, bestond uit werken van Franse componisten. Weliswaar werd het eerste nummer, de balletsuite van dansen uit de opera „Céphale et Procris”, in 1773 te Parijs gecomponeerd door de Belg André Gré- try, vertolkt in een bewerking van de in Oostenrijk geboren componist-dirigent Felix Josef Mottl, maar hiermede werd het Franse karakter van het concert toch bewaard, omdat Mottl zijn bewer en heeft Otakar bewezen een groot lOPpCBNl Toneelspelen stelt naast technische ook artistieke eisen, vindt de raad, plus een belangrijke inzet van de persoon. Om die redenen kan niet zonder meer voorbij worden gegaan aan de subjectie ve mening van Josine van Dalsum om trent haar geschiktheid voor het passend zijn van beschikbare arbeid. De raad gaat dan vervolgens in op die „andere omstandigheden”. In januari 1972 werd Josine van Dalsum door een collega benaderd met het verzoek bij NRT te blijven, maar dan onder Gutt- t mann en niet in experimentele werk groep. „Zij kon dit verzoek terecht niet plaatsen”, aldus de raad, „want zij wist •p dat moment niet dat die collega later h het jaar zakelijk leider zou worden. De liberale Kamerleden Joekes en Ke- ja hadden de bewindsman van defensie schriftelijk gevraagd welke maatregelen hij dacht te nemen om de laffe smaak die veel kijkers van bedoeld programma in de mond zouden hebben gekregen weg t e nemen, aangezien in dit pro gramma de vervulling van de dienst plicht in diskrediet werd gebracht en de dienstweigering aangemoedigd. Aan het concert werd solistische me dewerking verleend door de violoncellist Jean Decroos. Hij had het geliefde, fraaie concert voor violoncel en orkest in a kleine terts, opus 33 van Camille Saint-Saëns ter vertolking gekozen. Hij speelde het zo voortreffelijk voor het solo-instrument geschreven werk met grote virtuoze beheersing en met een bewogen, stuwende muzikaliteit, die tot uitdrukking kwam in een vaak aangrij pende voordracht en in de bezieling van de toon van zijn prachtig instrument. Otakar Trhlik en het orkest begeleid den de solist met grote volgzaamheid en nauwgezetheid en ook in muzikaal-ex- pressieve zin zorgden zij voor een lof waardige vertolkings-eenheid. Na de pauze heeft Otakar Trhlik de toehoorders in verrukking gebracht met een grootse uitvoering van de Sympho nic fantastique van Hector Berlioz. Het orkest kon zich veilig voelen bij zijn meesterlijke leiding, welke berustte op een zeldzame vertrouwdheid met de geladen, romantische en sfeerrijke mu ziek van het veel gespeelde werk, dat nu weer de verrassing van een hernieuwde kennismaking gaf, omdat de dirigent zich bij de uitvoering in de eerste plaats richtte op de muzikale essentie. Zij werd de basis, waarvan de gewel dige uitdrukkingskracht uitging, de schoonheidswerking van de klank, de mysterieuze sfeer en de spannende dra matiek, die zich in een navrant sarcasme hult. De jazzrockgroep Retum to Forever met Chick Corea geeft 17 februari een concert in het Concertgebouw te Am sterdam. De groep bestaat verder uit Stanley Clarke, Lennie White en Al Dimeola. Bad Company, met Paul Rod gers, Boz Burrell, Mick Ralphs en Simon Kirke speelt op 22 februari in dezelfde zaal. Theater Carré wordt 24 februari ge bruikt voor een concert van de snel in populariteit stijgende formatie Genesis uit Engeland. „Een wereld van illusie en fantasie”, zo omschrijft de impresario de groep. Op 3 maart tenslotte een optreden van Super Tramp, eveneens in het Carré- theater in Amsterdam. Alle concerten worden geboekt door Acket en Mojo in Den Haag. De bouw van de Nea was een even ambitieuze onderneming als die van Jus tinianus’ andere religieuze monument, de grootse Heilige Sophia-kathedraal in het vroegere Constantinopel. Het grondplan herinnert aan dat van de Sint Pieter in Rome. Na de herovering van Jordaans- Jeruzalem in 1967 werden in de joodse wijk terreinen vrijgemaakt voor nieuw bouw. Dit gebied, de bovenstad van het Jeruzalem van Herodes, bleek een goud mijn voor archeologen. De programmaleiding van de NOS liet de Stichting Werkwinkel, die het pro gramma verzorgt, weten dat met name dit laatste onderdeel aanleiding was ge weest om de uitzending niet door te laten gaan. Hierin zouden vrijwilligers opgeroepen worden om actie te voeren voor legalisatie van abortus. En dit zou gebeuren op een manier die de indruk zou wekken dat de NOS erachter zou staan, verklaarde een NOS-woord voer der desgevraagd, terwijl de NOS alleen gelegenheid wil bieden om bepaalde za ken aan de orde te stellen. De Stichting Werkwinkel stelt met de medewerking van de NOS in „Werkwinkel” welzijns organisaties en actiegroepen in staat mankracht te werven voor hun activitei ten. HILVERSUM (ANP). „Omdat het niet tijdig klaargekomen was in de vorm die voor uitzending geschikt was” heeft de NOS woensdagavond het TV-pro- gramma „Werkwinkel” niet uitgezonden. In deze uitzending zouden vrijwilligers opgeroepen worden voor het nationaal comité voor het jaar van de vrouw voor de actie „Wij vrouwen eisen”. DEN HAAG (ANP). Minister Vre- deling ziet geen aanleiding tot het ne men van maatregelen in verband met de NOS-TV-uitzending „Werkwinkel” van 18 december jl. De nieuwste produktie, De ziekte van Parkinson, laat zien dat het eindelijk de goede weg opgaat met DAT. Het stuk, geschreven door Alain Teister, ging gis teren in première in De Engelenbak. Een nieuw theatertje, met een stoelenplan dat is afgekeken van Mickery (dus al leen zuiver functioneel) en gelegen in de Nes hoek Kuipersteeg. De Engelenbak, bij deze eerste gelegenheid al direct meer dan uitverkocht, zal door DAT vast worden bespeeld. De verbeterde opzet bij DAT neemt niet weg dat met deze nieuwe voorstel ling afbreuk wordt gedaan aan de twee eerste begrippen in de naam van het gezelschap. Want De ziekte van Parkin son is documentair noch actueel. Teister heeft zelfs een heel afgekloven onder werp ter hand genomen, namelijk de bureaucratie. Waar de Russische auteurs schitterende verhalen over schreven, doet Teister het nog eens dunnetjes over, maar helaas zonder al te veel talent en met te veel omhaal van woor den. Ook moest nog maar worden afgewacht of Guttmann haar zou accepteren”. De raad vindt het ook van belang dat zij toen nog werk had bij een NCRV- televisie-programma. Zij kon niet weten dat zij per eind augustus zonder werk zou komen, omdat het programma werd gewijzigd en men van haar dien sten geen gebruik meer wenste te ma ken. Daardoor en niet door de gang van zaken bij het NRT werd zij in feite per 1 september 1972 werkloos, vindt de Centrale raad van beroep. Haar weige ring eerder dat jaar op het vage aanbod van de collega-acteur, die later zakelijk leider bij het NRT werd, in te gaan, kan haar niet al te kwalijk worden genomen. Ingaan op dat aanbod zou de geloof waardigheid van haar opvattingen heb ben aangetast. Het valt volgens de raad te accepteren dat zij de handen vrij hield om eventueel op andere, haar meer aansprekende aanbiedingen in te gaan. Weliswaar zat daarin een zeker werkloosheidsrisico, maar dat was, alle omstandigheden in aanmerking geno men, acceptabel gezien haar toen nog lopende contract met de NCRV. Conclu sie van de Centrale raad, zij heeft niet in onvoldoende mate getracht arbeid te krijgen, zoals de bedrijfsvereniging heeft gesteld. „Het is een heel gevecht geweest maar ik ben ontzettend blij dat ik deze zaak uiteindelijk heb gewonnen”, aldus Josine van Dalsum In een reactie op de „In het algemeen en ook in dit geval behoeft deze subjectieve mening nog niet voldoende te zijn om het van de hand wijzen van overigens passende ar beid voor toepassing van de werkloos heidswet aanvaardbaar te maken”, zo overweegt de centrale raad verder, „maar wel kan deze subjectieve mening gevoegd bij andere van betekenis zijnde omstandigheden, een factor zijn waaraan waarde niet kan worden ontzegd”. uitspraak van de Centrale raad van beroep. „Ik heb 2 jaar voor mijn princi pe geknokt dat je als acteur niet iedere rol hoeft te accepteren en dat je ook artistieke overwegingen mag laten gel den, zonder dat je daarbij het recht op aanspraak op de sociale wetgeving ver liest”. Het gaat volgens Josine van Dalsum over uitkering over een periode van ongeveer zeven en een halve maand, van september 1972 tot half april 1973. „Ik verdiende toen niet zoveel en het bedrag is dus ook niet groot. Om het geld heb ik dat proces niet gevoerd, ik had het ook kunnen veeliezen en dan had ik voor de kosten op moeten draaien- Ik vind het hoe, het wat en het waarom van je werk als acteur het belangrijkst. Ik kan alleen maar een rol spelen met m’n heie persoon, daarom kan ik geen rollen doen die me niet aanspreken, waar ik niet achter kan staan”. Het actiecomité „Wij vrouwen eisen” heeft woensdagavond een verklaring uit gegeven waarin met klem geprotesteerd wordt tegen de „politieke censuur” var de NOS. Zonder opgaaf van redenen heeft de NOS-leiding dat deel van „Werk winkel” waarin „Wij vrouwen eisen” oproept handtekeningen te verzamelen voor de legalisering van abortus verbo den, aldus de verontwaardigde vrouwen. De actiegroep beschouwt dat als een politieke stellingname van de NOS tegen abortus. Een handtekeningenactie, aldus het actiecomté, is een van de middelen om een discussie op gang te brengen. In de verklaring wordt gesteld dat de handtekeningenactie dan ook gewoon door gaat. De Stichting Werkwinkel heeft de NOS verweten haar pas op het laatste moment van de beslissing om niet uit te zenden op de hoogte te hebben gesteld. De belangen van de organisaties die aan bod zouden komen en de potentiële vrij willigers worden hierdoor in hoge mate geschaad, meent de stichting. De NOS is wel van plan om volgende maand een uitzending aan de onderwerpen van woensdagavond te besteden in „voor uit zending geschikte vorm”, aldus de NOS- woordvoerder. geweigerd, spelen van traditionele particuliere aard worden gezien”, meende de be drijfsvereniging. De Centrale raad blijkt het daar niet geheel en al mee eens, maar de raad neemt ook de door Josine van Dalsum zelf aangevoerde principiële argumenten niet geheel over. In de uitspraak wordt gezegd dat de raad van oordeel is dat Josine gezien haar opleiding aan de toneelschool naar objectieve maatstaven gemeten geschikt moet worden geacht voor het spelen van rollen in het zoge naamde traditionele toneel. Werken bij het NRT kan dan ook, aldus de raad, in beginsel als passende arbeid worden aangemerkt. „Dit enkele feit echter”, zo gaat de raad verder, „is niet voldoende voor het afwijzen van de uitkering. Van belang is Door grote moeilijkheden tussen het NRT en de gemeente Rotterdam moest de Piccolo-werkgroep worden opge heven en ook het NRT. werd omge vormd. Onder meer werd regisseur Karl Guttmann aangetrokken, een regis seur onder wie Josine van Dalsum ge zien haar opvattingen niet wilde werken. De heer Guttmann beschouwde zij als een uitgesproken voorstander van het „traditionele toneel”, zij zelf heeft grote voorkeur voor experimentele vormen van theater, waarin men aspecten van het eigen denken terugvindt en waar men zich mee kan engageren. De bedrijfsvereniging meende dat Jo sine passende arbeid had „Haar bezwaren tegen het rollen bij het zogenaamde toneel moeten van louter

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15