Combinatie functies onaanvaardbaar geacht Vliegtuigorder: Werk voor ca. 5000 man Bonden vergaten bij Den Uyl: techniek staking ultimatum blijft belangrijk 10/ 2/0 N.B 0/ /o I L Omzetgroei bij Enka-Glanzstoff HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! I Ontwerp winkelsluitingswet noodzakelijkerwijze compromis il 2 Geeft loon naar sparen. 1 Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot IEDEREEN TEVREDENSTELLEN IS ONMOGELIJK 1 6 ECONOMIE DONDERDAG JANUARI 19 7 5 19 ,G II «Hg. (Van een onzer verslaggevers) 3 Zes maanden Ook consumenten Vrijstellingen Meer vrijheden Meer medestanders 1' VELSEN Leden van de Industriebond NVV, werkzaam bij Hoog ovens, hebben zich in de door de ploegendienst bij dit bedrijf gebruike lijke drie achtereenvolgende vergaderingen in meerderheid uitgesproken tegen cumulatie van functies door een kandidaat-werknemers-commis- saris. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/2,7V4, 8 of 9%. Berekend op basis van rente oprente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.538,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 91/2%. Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z’n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinsrtbiljet voor f 873,44. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.900,58. Zes jaar later betalen we f 5000,-. (Van onze parlementsredactie) I (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) r, (Van onze redactie economie) 9 a Industriebond NVV draagt lid voor als commissaris-Estel Aan de uitnodiging die voorzitter Q. A. Mijnders van de bedrijfsledengroep van de Industriebond-NVV bij Hoogo vens in december voor deze vergaderin gen haden laten uitgaan, heeft een mi niem aantal leden gevolg gegeven, in Vergelijking met de zesduizend, die deze drijfsledengroep, noch van de onderne mingsraad. BREDA (ANP). De drie vervoers- bonden die een staking zijn begonnen tegen het transportbedrijf Meeus in Ber gen op Zoom hebben voor het begin van deze staking geen uitdrukkelijk ultima tum ingediend, zoals in de wetgeving en de jurisprudentie is voorgeschreven. Dit is in Breda gebleken in het kort geding dat het expeditiebedrijf tegen de bonden heeft aangespannen. Meeus eist in dit geding dat de rechter de staking on rechtmatig verklaard. Ongeacht de keuze van één van de vier kandidaten de Amerikaanse YF-16 of YF-17 Cobra, de Franse Mirage of de Zweedse Viggen, zal Nederland mini maal 40 percent van de kosten voor de 102 nieuwe gevechtsvliegtuigen in eigen land mogen besteden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK U met de wensen van die consumenten, die menen dat de huidige regeling te weinig koopmogelijkheden biedt, zegt Haze- kamp. Maar ook niet alle consumenten denken gelijk, evenmin als alle zaken ge lijk zijn. Men denke maar eens aan het verschil in kooptijden voor een levens middelenzaak en voor een doe-het-zelf zaak. Er moet dus worden getracht een evenwicht te vinden. Helemaal vrijlaten zou ook een stand punt zijn, zegt Hazek'amp. Zover gaat hij echter niet. Wel geeft hij de onderne mers de vrije keus van een koopavond, zodat zij niet meei’ gebonden zijn aan gemeentelijke verordeningen. Beperkin gen zijn er echter gelegen in het voor schrift, dat men maximaal 55 uur open mag zijn. De grotere vrijheid brengt weer mee dat gemeenten en Kamers van Koophandel minder rompslomp met de uitvoering zullen hebben. De filosofie van Hazekamp komt erop neer dat de ondernemers wat meer vrij heid moeten krijgen. Enerzijds trachten ondernemers en werknemers een betere aansluiting te vinden bij de verbeterin gen in de sociale positie, die in andere sectoren van het bedrijsleven worden bereikt. Anderzijds hebben de sterk ver hoogde investeringen de aandrang ver groot om via een zo soepel mogelijk'e regeling doelmatig gebruik te maken van het bestaande winkelapparaat. Ook moet rekening worden gehouden KK-directeur L. Donia zegt dat er alle aanleiding is om de wet aan de veran derde situatie aan te passen. „Men moet rekening houden met de belangen van het winkelpersoneel, maar ook met die van de consumenten, met name op het gebied van de aankoop van duurzame goederen. De belangen van de consu ment mogen niet worden aangetast Konsumenten-Kontakt heeft echter nog geer, officieel stztuipwA? ARNHEM. Enka Glanzstoff, onder deel van het Akzo-concern, heeft in 1974 een omzet geboekt van 3,7 miljard, 9 pet meer dan het jaar daarvoor. De omzetgroei ontstond geheel in het eerste halfjaar en vloeit voor een belangrijk, zo niet het belangrijkste deel voort uit prijsstijgingen van grondstoffen. „Wat de resultaten betreft bleven we in 1974 ver van de rode cijfers verwijderd. Als we dit jaar uit de rode cijfers blijven, achten we dat een goed resultaat”, aldus mr. B. Zevenbergen, voorzitter van de raad van bestuur van Enka Glanzstoff op een persconferentie. Mocht de keuze op een Amerikaans toestel vallen dan kan Nederland boven dien rekenen op 10 percent van het werk dat voortvloeit uit de Amerikaanse bestelling van 650 vliegtuigen en daar naast nog eens 15 percent van alle Behalve diverse Fokker- en Philips- bedrijven en Van Doorne’s Automobiel fabriek (DAF) zouden nog zo’n kleine tachtig bedrijven kunnen meeprofiteren. DEN HAAG. „Ik heb getracht de onverenigbare wensen van vier belan gengroepen zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen”. Dat zegt staatssecretaris Hazekamp van economische zaken, die gisóoren zijn ontwerp voor een nieuwe Winkefcuitingswet presenteerde. Het is hem geheel duidelijk dat, hoe men de wet ook inkleedt, consumenten, detail handelaren, grootwinkelondernemers en winkelpersoneelsleden om deze groe pen gaat het niet allemaal geheel tevreden te stellen zullen zijn. Het is nog niet bekend wanneer het parlement dit wetsontwerp zal behande len. Van die behandeling hangt af wan neer de nieuwe wet zal ingaan. Wanneer de politieke beslissingen zijn genomen is er nog een overgangstijd van zes maan den nodig. Het gehele stelsel van veror deningen e.d moet worden gewijzigd en uitvoeringsmaatregelen moeten worden getroffen. Al met al valt het te betwij felen of de nieuwe Winkelsluitingswet per 1 januari 1976 van kracht zal kun nen worden. In kringen van de middenstandsbon den vindt men het opmerkelijk dat de staatssecretaris zijn idee van „nachtui-: len” heeft laten vallen. Met deze bena ming wordt de mogelijkheid aangeduid, dat een winkel na tien uur ’s avonds open zou kunnen zijn, bijvoorbeeld in een uitgaanscentrum. De middenstanders hebben zich daar fel tegen verzet. Haze kamp: „Het verzet was inderdaad groot en de behoefte kennelijk klein, daarom heb ik die mogelijkheid geschrapt”. Mocht er in een enkel geval toch behoef te aan zijn, dan kan men ontheffing aanvragen. De mogelijkheid van „ondernemers als nachtuilen” was vermeld in het vooront werp, dat bij alle betrokkenen bekend was. Daarom is de reactie uit onderne- merskringen ook dat het definitieve ont werp verder geen verrassingen bevat. Bij de bonden van winkelpersoneel is men teleurgesteld dat op het punt van de zaterdagsluiting niet tegemoetgekomen is aan de wensen van een niet onbelangrij ke SER-minderheid. Een lid van deze bond wordt voorge dragen voor vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van werk- nemerscommissaris W' Bunte. Deze meerderheid was, zo bleek aan het slot van de derde vergadering in het culture le centrum De Schouw in Velsen, van oordeel dat een werknemerscommissaris, lid van de bond, niet tegelijkertijd lid kan zijn van het bestuur van de be- De minister-president zegt dat men de ogen niet mag sluiten voor het feit dat dienstverlening van welke aard ook, zich voltrekt op basis van „de toereikende voorziening met goederen die de indus trie levert”. Zonder industriële produktie kan volgens Den Uyl een volwaardige dienstverlening zich niet handhaven. zaterdagmiddag na twee uur is. Daar moet echter wel een koopavond tegen over staan. De bewindsman heeft in het programma gezegd dat dit percentage overeenkomt met een NIPO-onderzoek uit 1972. De heer Hazekamp trekt daaruit dan toch niet de consequenties, aldus woord voerder A. Fogarin van de in de Decom samenwerkende bonden van winkelperso neel. Bovendien constateert de Decom dat het koopgedrag van de consument in de plaatsen waar een koopavond bestaat, op de zaterdagen zo is dat het vele uren geopende winkelapparaat voor nauwe lijks 50 procent wordt benut. De voor naamste kooptijd ligt tussen 11 uur ’s morgens en ongeveer drie a vier uur ’s middags. De bonden gaan door met hun actie voor sluiting op zaterdagmiddag, die zij in het belang vinden van een betere sociale positie voor de 300.000 werkne mers in de detailhandel. Bovendien krij gen zij steeds meer steun, ook van ondernemerszijde. Van de drie onderne mersorganisaties is het Nederlands chris telijk Ondernemers Verbond vierkant voor de zaterdagmiddagsluiting. „Als dat in West-Duitsland wel kan, waarom kan het dan hier niet?” zegt men van die zijde. De minister-president sprak gisteren in Amsterdam. Met zijn rede nam hij enige afstand van de veel bekritiseerde uitspraken die hij op 1 oktober in Nij megen deed voor de confessionele werk gevers. De werkloosheid nadert op dit moment het percentage van 4,8 waarmee ons land in 1952 tijdens het dieptepunt van de Korea-crisis werd geconfron teerd. Niettemin hoopt de minister-pre sident dat we dit percentage de komende maanden niet zullen bereiken. Hij wees erop dat de groei van het aantal werklo zen in Nederland nog steeds achterblijft bij die in andere westerse landen. Beperking van de techniek zou leiden tot de uitschakeling van bedrijven, die dan immers niet meer op kunnen tegen (F Mr. Steenbergen zei namens de ver- voersbonden dat de werkgever zijn chauffeurs voortdurend ernstig bedreigt. Hij achtte de staking gerechtvaardigd en veroorloofd, omdat Meeus zich niet houdt aan de gemaakte afspraken. Dit is door de raadsman van het expeditiebe drijf ontkend. regio’s een belangrijk deel van het werk onder te brengen. In totaal zouden 55 bedrijven min of meer al kunnen reke nen op orders die voortvloeien uit de bestelling. DEN HAAG. Bijna het gehele be drag van 2,3 miljard gulden dat de Nederlandse regering tussen nu en 1983 zal uitgeven voor de aanschaf van een nieuw gevechtsvliegtuig, zal ten goede komen aan het Nederlandse bedrijfsle ven. Dit is mogelijk geworden door de felle concurrentiestrijd tussen de diverse vliegtuigfabrieken, die elkaar in de strijd om de miljardenorder overtreffen in gunstige aanbiedingen. president dat de bonden kort voor de staking telefonisch met de directie heb ben gesproken, maar dat deze het gesprek had verbroken. In december is er één dag gestaakt bij Meeus. Men kwam tot een overeen komst. Volgens de chauffeurs komt de werkgever deze overeenkomst niet na. Zeven chauffeurs, die bij die actie voor op hebben gelopen, moeten het veld ruimen, vindt het transportbedrijf. Het heeft voor hen ontslag gevraagd wegens reorganisatie. AMSTERDAM. Hoewel minister president Den Uyl voorstander blijft van selectieve groei van de economie, meent hij dat wij toch geen pas op de plaats mogen maken. De toepassing van techni sche vindingen in de industrie moet onverminderd doorgaan. vliegtuigen, die aan andere landen (Iran Israel, etc) worden geleverd. Zweden en Frankrijk, die dit laatste aanbod zo niet konden doen, hebben vergelijkbare aanbiedingen gedaan de op andere in dustriële terreinen. Volgens voorlopige berekeningen van I het ministerie van economische zaken zou de Nederlandse bestelling van de opvolger van de Starfighter werk bieden aan ongeveer 5000 personen gedurende een periode van acht tot tien jaar. In bepaalde perioden zullen er zelfs 7000 arbeidsplaatsen uit de bestelling voörf- vloeien. Het volledige produktie-pro- gramma betekent voor de Nederlandse luchtvaart- en elektronische industrie alleen al 25 miljoen manuren De bestel- ling zou naar verwachting ook nog eens zo’n 50 miljoen manuren betekenen voor toeleveringsbedrijven en andere takken van industrie. De afdeling militaire produktie van het ministerie van economische zaken heeft in overleg met de vliegtuigfabri- kanten een aantal bedrijven benaderd, die bij de prodUKtie in ons land inge- schakeld kunnen worden. Daarbij heeft men geprobeerd vooral in de zwakke yy De staatssecretaris voelt ook wel aan dat vooral de kwestie van de sluiting op zaterdagmiddag het „hete hangijzer” zal worden bij de behandeling van dit wets ontwerp in de Tweede Kamer. Men moet echter volgens hem wel onder scheid maken tussen „boodschappen doen” en „winkelen”. Wat het eerste betreft meent hij dat levensmiddelenza ken wellicht op zaterdagmiddag niet open hoeven te zijn. Men ziet hier en daar ook al wat vroegere sluitingen op zaterdagmiddag. sluiting zijn, niet geheel meer klopt. Ge zien althans de binding van de vakcen trales met de consumentenorganistie Konsumenten Kontakt. Wh* In de voedingssector is men reeds sterk geporteerd voor zaterdagmiddag sluiting. Daarvoor hebben zich uitgespro ken: de levensmiddelendetailhandel (met uitzondering van het grootwinkelbe drijf) de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, de slagerijen en de drogisten. Bovendien staan de bonden van werknemers in de voedingssector achter de wensen van het winkelperso neel. Ook de toppen van de drie vakcentra les hebben zich duidelijk achter de eisen van de aangesloten bonden gesteld, evenals de jongerenorganisaties van NVV, NKV en CNV. Dit laatste brengt weer mee dat wellicht de gedachte van de staatssecretaris dat de consumenten organisaties tegen de zaterdagmiddag- bond onder het personeel van Hoogovens telt. Op de eerste vergadering waren 21 stemgerechtigde leden aanwezig, op de tweede 18 en op de laatste 32. Aangezien twee van de oorspronkelijk vijf kandidaten voor de stemmingen had laten weten dat zij hun kandidatuur zouden intrekken als de meerderheid zou aangeven dat combinatie van func ties bij het uitvoeren van de taak van werknemerscommissaris 'niet moet voor komen, vervielen de namen van de he ren J. Ham, eerste secretaris van de ondernemingsraad, en N. Bolte, lid van het bestuur van de bedrijfsledengroep, bovendien had een kandidaat voor de aanvang van de vergaderingen laten we ten dat hij zijn kandidatuur introk. Van de twee zodoende overgebleven kandidaten kreeg de heer H. Ruim schoot, na de heren Ham en Bolte, de meeste stemmen, zodat hij als kandi- daat-werknemerscommissaris van de In- dustriebond-NW bij de centrale onder nemingsraad zal worden voorgesteld. Deze centrale ondernemingsraad verga dert op 24 januari. De leden hebben op de drie vergade ringen eerst gestemd over de vraag, of de vacature-Bunte door een lid van de Industriebond zou moeten worden ver vuld. Tengevolge van de enige jaren geleden tot stand gekomen fusie tussen Hoogovens en Hoesch tot Estel, wilde de Westduitse vakbond IG Metall ook in het nieuwe concern, werknemerscom- missarissen. Dit komt overeen met het gebruik in de staalindustrie en de mijn bouw in de bondsrepubliek. Het bondsbestuur van de Industriebond-NVV stond daar afwijzend tegenover, maar het ging tenslotte, na overleg met de IG Metall, akkoord. Er kwamen vier werknemerscommissarissen, twee die geen werknemers van Hoogovens zijn en twee werknemers. De vier plaatsen van deze commissa rissen zouden, zo spraken de drie indus triebonden en de Unie-BLHP toen af, worden verdeeld als volgt: twee voor de Industriebond-NVV en twee voor de ge zamenlijke confessionelen. Voor de eerstgenoemde bond zijn be noemd de heren A- H. Kloos en W. Bunte, voor de tweede bond de heer J. Geluk en voor de andere twee vakbonden mr. L. Boumans. De heren Kloos en Boumans zijn de zogenaamde „externe” werknemerscommissarissen. De meerder heid van de stemgerechtige leden heeft zich uitgesproken voor vervulling van de vacature-Bunte door een kandidaat van Industriebond-NVV. Staatssecretaris Hazekamp werd giste ren in het VARA-programma „In de Rode cirkel” geconfronteerd met een opiniepleiling, waaruit bleek dat 60 per cent van de bevolking vóór sluiting «p Wat bijvoorbeeld het kopen van duur zame goederen aangaat dient er toch wel enige ruimte voor de consument te zijn. Wat is de behoefte van de consu ment? Die moet bepalen of er wijzigin gen in de sluitingstijden moeten komen. Hazekamp wijst erop dat een groot deel van de middenstand, de consumentenor ganisaties en het grootwinkelbedrijf te gen sluiting is. De organisaties van win kelpersoneel daarentegen voeren een fel le actie vóór sluiting op zaterdagmiddag. De staatssecretaris laat de beslissing om zijn wetsontwerp op dit punt eventu eel te wijzigen kennelijk aan de Tweede Kamer over. In grote lijnen volgt hij met zijn wetsontwerp het indertijd uit gebrachte meerderheidsadvies van de Sociaal Eonomische Raad. Hij noemt dit „een compromis dat weliswaar geen en kele partij zal bevredigen maar dat onder de huidige omstandigheden tiet best bereikbare is”. Staatssecretaris Th. M. Hazekamp van Economische Zaken. Rechtbank-president mr. J. Schellen- bach verklaarde: het zou voor de bon den toch wel bijzonder jammer zijn als de staking, wanneer deze op goede gron den wordt gehouden, onrechtmatig moet worden verklaard, omdat er geen duide lijk ultimatum is gesteld. Juist de vak bonden moeten hierbij toch de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht nemen. De raadsman van het expeditiebedrijf, mr. J. Vreyling uit Bergen op Zoom, wees in dit kort geding nadruk'kelijk op het ontbreken van het gebruikelijke ul timatum. „Wij weten niet waarom de vakbonden de staking hebben uitgeroe pen”. De raadsman mr. Steenbergen van de vervoersbonden zei op vragen van de individuele keuzemogelijkheid voor de ondernemers tot chaotische situaties zal leiden. Hij neemt aan dat de winkeliers in een bepaald centrum, een straat of zelfs een gemeente er belang bij hebben wat openingstijden en koopavond betreft gelijk te lopen, zodat zij een en ander in gezamenlijk overleg gaan bepalen. De koopavonden zullen in het alge meen wel op de donderdag of de vrijdag vallen, meent Hazekamp Heeft men een maal een keuze gemaakt dan moet men tenminste drie maanden het gekozen rooster handhaven. Tenzij vanwege drin gende redenen bijvoorbeeld concur rentie van nabijgelegen winkelcentra e.d. tussentijdse verandering gewenst is. De gemeentelijke overheid beslist over wij zigingen. Er zijn nu voor Sinterklaas en Kerst officieel vijf koopavonden voorgesteld, waarmee een bestaande praktijk in de wet kan worden opgenomen. Ook de verplichte sluiting op de zes algemeen erkende christelijke feestdagen is een nieuwigheid. Daarmee wordt o.a een ein de gemaakt aan het bestaan van „Paas- meubelshows” waarmee de vakbonden nooit erg ingenomen waren Plaatselijk zullen in bijzondere situaties altijd vrijstellingen mogelijk zijn. Winkels moeten voor de consument kenbaar maken wanneer zij geopend zijn. Bij de deur moet er een aankondi ging zijn, waardoor ook controle (door de gemeentelijke overheid) mogelijk is. De staatssecretaris verwacht niet, dat de de internationale concurrentie. Verder zal het afzien van technische vernieu wingen in sommige gevallen het zoeken naar energie- en grondstoffen-besparen- de technieken afremmen. Welvaart en welzijn zouden daar onder kunnen gaan lijden. In Nijmegen opperde Den Uyl destijds om een rem te leggen op de technische vernieuwingen. Investeringen zouden voortaan door de overheid en de werk nemers samen met de ondernemer be oordeeld moeten worden. Zo kan, aldus meende drs. Den Uyl, drie maanden geleden, voorkomen worden dat machi nes die nog best kunnen draaien, ver vangen worden door nieuwe, die nog meer mensen uit het arbeidsproces stor ten. Ook de VHHP, De Vereniging voor hoger Hoogovenspersoneel heeft een kandidaat gesteld voor de vakante werk nemers commissaris zetel, maar het ziet er niet naar uit dat deze door twee in de ondernemingsraad zetelende VHHP-le- den gesteunde kandidaat veel kans maakt. Volgens de statuten moeten er twee kandidaten voorgedragen worden. Aan gezien het uiterst onwaarschijnlijk is dat de andere georganiseerde OR-leden op een niet-georganiseerde kandidaat zullen stemmen of op de VHHP-kandidaat, zal de kandidaat van de Industriebond dus hoogstwaarschijnlijk als eerste worden voorgedragen en de VHHP-kandidaat als tweede. Het gebruik wil dan dat de eerste kandidaat automatisch wordt be noemd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19