Dossier nieuwe straaljager gesloten Ford zeer Moskou richt handel somber over economie nu op Europa I z w z w z u z ui mogelijk besmet met lassakoorts z u s I nreSiSefi Zuidvruchten Opruiming bij Bontmodehuis A Dick Bartels, 1 Wagenweg 146, V Haarlem. L< I r Nederlanders „Israël moet terug aan alle fronten" Optimist sneeuw L E w Z E 5 4 Z 1 S Bakkerij KLOOSTER r i voorspelt pak F. aan oorlog „Behoefte” WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN IN ALLERIJL BEZWAARSCHRIFTEN INGEDIEND ULTIMATUM SADAT VAN 3 MAANDEN NA OPZEGGING AKKOORD MET VS: JAAR AGENDA Af en toe regen hazenberg 1,80 Z Z Het woord is aan... Ml pagina 7 COINTREAU aardbeien en slagroom 23, 25 25 2 3 7 7 9 Sedert 1849 Ij Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll U stapt uit voor de deur! iH IJmuider Courant jöh. Hooidredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate'Pers B.V. Directie: Mr. H. C. 3 oor vergunning aan Amoco verrast Zuid-Kennemerland van en ADVERTENTIES hirrmrmninr I TAARTJE VAN DE WEEK r (Zie verder pagina 3) In het algemeen veel bewolking Over regen. wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Minimumtempera- vanaf turen omstreeks 6 graden, maxi ma circa 8 graden. Bontcravattes vanaf •4 Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Deze krant bestaat uit zesentwintig pagina’s Ovenverse roomboterbrokken 21 Hoewel „Annahar” over deze opmer king geen bijzonderheden gaf zal Sadat waarschijnlijk bedoelen dat de Arabie ren de vredesconferentie zullen herroe pen onder auspiciën van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten en Israël buiten laten staan. Kissingers vredesinitiatieven zouden dan niet meer welkom zijn. Sa dat zei nog eens dat hij een unilaterale overeenkomst met Israël over de Sinaï- woestijn verwerpt. Hij is van mening dat Israël zich tegelijkertijd aan de Jor daanse en Syrische fronten moet terug trekken. Het département van Volksgezondheid heeft naar aanleiding hiervan meege deeld, dat dertien Nederlanders die met de Britse dokter samen hebben gereisd, allen zijn opgespoord Teilhard de Chardin: Het gevaar bestaat dat de aarde onbewoonbaar zal zijn geworden voordat de mensheid tot rijpheid is gekomen. Tel. (02550) 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist DONDERDAG 16 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 61 UTRECHT (ANP). In Londen is afgelopen zondag een 39-jarige Britse arts overleden die vorige week vrijdag per vliegtuig uit Kano in Nigeria via Brussel naar Londen was gereisd. Het vermoeden bestaat, dat hij is gestorven aan de gevreesde lassakoorts. 250 gram CHOCOLADE van eigen fabrikaat Geef bonbons van Hazenberg U steelt er harten mee Weerrapportt i Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-31 2992 Vrijdag en zaterdag REKLAME 5 IRISH COFFEE SLAGROOM CARRE’S van 3,75 voor3,25 Iedere woensdag KOEKJESREKLAME 250 gram v. 2,50 v. 2,00 U proeft de roomboter Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden Telefoon 15189 De minister van economische zaken, drs. Lubbers, heeft die vergunning op 16 december verleend en de termijn voor het indienen van bezwaren had vandaag, drie weken later, moeten aflopen. Snel is een reeks bezwaarschriften opgesteld, die gisteren zijn verstuurd. Overigens is Met het stellen van een ultimatum heeft Sadat een einde gemaakt aan de speculaties als zou Egypte momenteel unilateraal met Israël in onderhandeling zijn over een niet-aanvalspact. De Egyptische president zei ook dat Egypte onmiddellijk de strijd zal hervat ten indien Israël Syrië, de belangrijkste Egyptische bondgenoot in de oorlog van 1973, aanvalt. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij Kastje kijken Amsterdam Radio en televisie 11 Strips 11 Kunst13, 15, 17 Poprubriek 15 Uitwijzer 17 Economie19 Beurs Sport Weg en wiel blijft is of de hardere opstelling van het Kremlin die van partijleider Breznjev persoonlijk is of dat ze afkomstig is van andere kringen in de Russische leiding dei altijd kritisch hebben gestaan tegen over de ontspanningspolitiek. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is men niet al te pessimistisch gestemd over het Russische besluit. Funktionarissen zeiden dat de handel met de Sovjet-Unie zal voortgaan, voorlopig waarschijnlijk op het huidige niveau van bijna drie mil jard gulden per jaar. (Zie verder pagina 3) LONDEN. (UPI, Reuter) Rusland heeft via een bericht uit Moskou laten weten dat het de handel met Amerika niet nodig heeft omdat Europa en Japan voor het grootste deel kunnen voorzien in wat van de Verenigde Staten werd verwacht. Viktor Louis, een vooraan staand Russische journalist die goede contacten heeft in het Kremlin, heeft het bericht gestuurd naar het Londens blad „Evening News”. Dit is gebeurd na de afwijzing door Moskou van het lian- delsakkoord met Washington. Frankrijk, West-Duitsland en Japan doen al goede zaken met de Sovjet-Unie „Dit is het jaar van de beslissing, want volgend jaar zijn er in de Verenig de Staten verkiezingen. Wanneer er bin nenkort niets wordt bereikt, zullen we met alle Arabieren dus ook de Pales tij nen naar Genève gaan en grote stampij maken”. Gedroogde JV— vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.. 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. BEIROET (AP) De Egyptische president Sadat geeft Israel nog drie maanden de gelegenheid zich aan alle Arabische fronten terug te trekken. Doet Israel dit niet dan zal Egypte niet langer meer meewefr ken aan de vredesinitiatieven van de Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken Kissinger. Wii hebben uit onze unieke kollektie nog meer dan honderd BONTMANTELS op te ruimen! r OK Bonthoeden vanaf T „De mensen in Rusland vragen zich af: wat krijgen we nu feitelijk van Amerika dat we niet elders kunnen krijgen”, zo zegt Louis. Volgens hem zal het Kremlin uitgebreide handelsmoge lijkheden aanbieden aan de Britse pre mier Wilson ais deze volgende maand een bezoek aan Moskou brengt. De Sov jet-Unie zal daarbij onder meer het oog hebben op hooggekwalificeerd Brits ma teriaal. Deskundige kringen in Londen menen dat het bericht van Viktor Louis is geïnspireerd door de autoriteiten in Moskou om Washington te laten weten dat nieuwe handelsmogelijkheden nu in West-Europa en Japan zullen worden gezocht. Tevens geloven zij dat het be sluit van het Kremlin veroorzaakt door de Russische irritatie over het kop pelen van het Amerikaanse handelsak- koord aan een vrijere emigratie van joodse Russen een verharding weer spiegelt van het Russische beleid tegen over Amerika. Wat tot nu toe onduidelijk „Ik accepteer niets minder dan een Israëlische terugtrekking op alle drie de fronten binnen de komende drie maan den”, aldus Sadat in een interview met het Libanese dagblad „Annahar”, dat vandaag werd gepubliceerd. MenW fiemezT ...een dochtertje-lief dat zo graag met koken helpt, 'n schaaltje geweekte zuidvruchten. Dan zijn dit dankbare receptjes: Toetje: tuttifrutti met yoghurt of zure room. Vooraf: pruimen in spek gerold op een stokje geprikt in de koekepan bakken. Smulpapen kunnen een boekjemetde nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). i Ay (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteren zijn officieel de dossiers gesloten die de vier (Ameri kaanse. Zweedse en Franse) kandidaatle- veranciers voor de vervanging van de Starfighters bij de Nederlandse, Belgi sche, Noorse en Deense regeringen moesten indienen. Men weet sinds maandag bovendien dat de Amerikaanse Cobra zo goed als buitenspel is gezet, sinds het Pentagon zijn voorkeur voor de YF-16 heeft uitgesproken. (Zie verder pagina 19) achteraf gebleken, dat bezwaren nog tot 27 januari konden worden ingediend, omdat de beschikking van 16 de cember pas de 27e in de Staatscourant verscheen. De vergunning is afgegeven aan Amo co Netherlands Petroleum Company, gevestigd in de Verenigde Staten, Gel- senberg G. A. in Essen en Exploratie- en Produktiemaatschappij Dyas B.V. in Utrecht. Dit samenwerkingsverband, waarin Amoco met de feitelijke borin gen is belast heeft voor de proefborin gen een gebied aangewezen gekregen van 20.334 hectare. Het gaat om het gebied met als noordgrens een lijn die vanuit zee tot diep in de Haarlemmer meer loopt, tot op het terrein van Schip hol (station Haarlem ligt juist op deze grenslijn) de oost- en zuidgrens lopen via Hoofddorp en Zwaanshoek' naar Vo gelenzang en van daaruit naar zee; aan de westkant wordt de territoriale grens in zee aangehouden. Binnen het gebied zijn een aantal delen uitgezonderd, en wel het duingebied ten zuiden en ten noorden van Zandvoort, de Haarlem merhout en enkele landgoederen in Heemstede en Bennebroek Gedeputeerde staten hébben in hun bezwaarschrift aangevoerd dat de pro vinciale drinkwaterbelangen in ernstige mate dreigen te worden geschaad. De provincie en de gemeenten moeten im mers zorgen voor deugdelijk drinkwater. Het is volgens GS niet toelaatbaar dat in het betrokken gebied boringen plaats hebben waardoor de kwantiteit en de kwaliteit van het water kunnen worden aangetast. Weliswaar mogen de boringen niet in het drinkwatergebied zelf worden uitgevoerd maar de beschikking biedt niet voldoende waarborg voor het be schermen van de drinkwatervoorziening. Daarom zijn GS van mening dat de minister van economische zaken niet in redelijkheid tot deze beschikking heeft kunnen komen en dat de minister heeft gehandeld in strijd met de regels van behoorlijk bestuur. (Zie verder pagina 6) Volgens de eigenaar van het in de Drunense Duinen gelegen hotel Bos en Duin valt er binnen een paar dagen een flink pak sneeuw. Daarom heeft hij zijn medewerkers vast de ski’s van zolder laten halen; als er sneeuw ligt kan de heer Kruijssen flink wat ski’s verhuren aan mensen die de skisport in de Dru nense Duinen willen beoefenen. Of de heer Kruijssen gelijk krijgt wat betreft die sneeuw, mag wel worden betwijfeld. Volgens het KNMI is het meer dan 125 jaar geleden dat het in januari zo warm was als nu. Sneeuw ligt er al wel in Massachu- sets in de VS. Daar moet de kleine Mark Raimer vijftien maanden oud van zijn ouders alvast beginnen de skisport onder de knie te krijgen. Zo te zien zal het nog wel even duren voor Mark skieën net zo fijn vindt als zijn ouders, die een ski-terrein bij North Adams bezitten en exploiteren. WASHINGTON (ANP, Reuter). President Ford heeft het Amerikaanse Congres de somberste State of the Union (de Amerikaanse „troonrede”) in vredes tijd aangeboden sinds de „Grote Depres sie” van de jaren dertig en gepleit voor omvangrijke belastingverlagingen en strenge maatregelen voor bezuiniging op het energieverbruik om de economische recessie in de Verenigde Staten te boven te komen. „De toestand waarin het land verkeert is niet goed. Ik zeg u botweg: „Ik heb slecht nieuws en ik verwacht geen applaus”, aldus de Amerikaanse president aan het begin van zijn rede. Ford vroeg het Congres in zijn bood schap goedkeuring van de voorstellen die eerder deze week in het openbaar kwamen, zoals een korting van in totaal zestien miljard dollar op de belasting die particulieren en ondernemingen over 1974 verschuldigd zijn. Hij pleitte voor een belastingverlaging op langere ter mijn van in totaal 24,5 miljard dollar om de Amerikanen, vooral de arme gezinnen, schadeloos te stellen voor de accijnzen en de invoerrechten die hij wil heffen op binnen- en buitenlandse olie. Een van de maatregelen die hij wil nemen om het energieverbruik te beper ken is een belasting op buitensporige winsten van de oliemaatschappijen. De Amerikaanse president hield het Congres voor dat de Verenigde Staten nog steeds het land zijn dat het beste in de menselijke behoeften kan voorzien, maar hij wond er geen doekjes om dat de economische toestand voortdurend achteruit gaat. met nu en dan (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het provinciaal bestuur van Noord-Holland, het dagelijks bestuur van het gewest Zuid-Kennemerland en enkele ge meentebesturen in de regio hebben bij de Kroon in allerijl beroep aan getekend tegen het afgeven van een vergunning aan Amoco voor het verrichten van proefboringen in een gebied dat delen van Haar lem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek en Haar lemmermeer bestrijkt. Het gescharrel en gesjacher rondom de aanschaffing van een nieuw type jacht- en gevechtsvliegtuig illustreert de steeds grotere rol die de handel in wapentuig in economisch opzicht speelt. Onder de leuze dat een sterke defensie nu eenmaal een noodzakelijk kwaad is - een leuze die niet te ontzenuwen valt zonder de realiteit geweld aan te doen - worden commerciële spelletjes gespeeld die een al even noodzakelijk kwaad gaan betekenen voor de welvaart in diverse landen. Bij schromelijk gebrek aan „consumptieve” oorlogen hoopt het wapentuig zich op en moet met verdub belde ijver gestreefd worden naar afzet. Met de regelmaat van de klok verkoelen en verwarmen de grote mogendheden hun onderlinge betrekkingen en op die wijze blijft de bewapeningswedloop op een zodanige spanning, dat de vervaardi ging van kostbare wapenen gelijke tred houdt met de behoefte aan werkgelegen heid ën investeringsmogelijken. Wie zou denken dat deze manier van wapenex- ploitatie een speciale liefhebberij van de „kapitalistische” mogendheden is, vergist zich deerlijk. Want de landen van het oostblok di eover zware industrieën be schikken handelen op precies dezelfde manier. Het is duidelijk dat, afgezien van politieke of ideologische motieven, de wapenproduktie in de wereld vele ma len groter is dan de behoefte. Een ver snelde afschrijving van nieuwe wapenen en verkoop daarvan aan iiet buitenland is het middel van bestaan geworden in vele landen, althans een middel van bestaan dat men eenvoudig niet meer kan missen zonder de economie in een nog grotere chaos te doen verzinken dan waarin zij momenteel al verkeert. Toch duiken altijd opnieuw weer aan maningen en wensen tot vermindering der bewapeningen op. Onze minister Van der Stoel begon na terugkeer uit China en Japan zijn relaas met uiting te geven aan zijn verlangen tot afschaffing van atoomwapenen. Moet dat dan als opzet telijke huichelarij worden bestempeld? Waarschijnlijk niet. Want de toenemen de betekenis van wapenen in de interna tionale commercie doet het ontstellende gevaar opduiken, dat ook atoomwapenen en daarmee verwant zijnde halffabrika ten en grondstoffen „in de handel” ko men. De gevolgen daarvan zouden on vergelijkbaar veel groter zijn (ian die van de handel in conventionele wape nen, vliegtuigen of tanks. Zij zouden na melijk de situatie scheppen dat lokale conflicten zodanig uit de hand lopen dat zij in snel tijdsverloop tot wereldoorlogen uitgroeien. Een wereldoorlog is namelijk de enige belangrijke „consument” van de duurste en modernste bewapeningen. De grootste tegenkracht votmt - geluk kig - het besef dat zo’n oorlog zich vernietigend zou keren tegen alle mach ten, groot of klein, en daardoor geen „winst” uitkeert. Het is voor een minister van Buiten landse Zaken van een klein land als het onze dan ook een voor de hand liggende zaak, bij alle gelegenheden te proberen dat besef =an te wakkeren. Er blijft maar bitter weinig over dat van groter belang zou kunnen zijn. miiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii h 1 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1