EXPERT SCHUTTE OVER LESSEN ZELFVERDEDIGING: M!!!l RMM IS HAAS, IK BEN KT m, MAAR IK KAN HARD LEFENÜ! fes HORT BRACHT TEGEN LANGEWEG EERSTE OFFER Fluitconcert voor landskampioen Transol bleef Berck SOSONKO BANG toch tien punten voor VOOR HUBNER Atje Keulen op marathon verslagen HOEKSTRA SNELSTE STAYER Ook Israel van Rally Monte w.k. tafeltennis Carlo zwaar uitgesloten Edström speelt 1.58 1.68 SE tie t 1 ISPORÏW» I l Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. I 1.98 1.58 i.48 1.35 N >1 i 4^ een miljoen gulden aan prijzen (Van onze sportredactie) Knollen door Alexander Munninghoff :ijd val 12 Uitslagen U r- /iteitej daarol DONDERDAG f lame- ds de k jb r SPORT S’" De heer Schutte: boerenbedrog. THEO KLEIN (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) >aan t alaris. aan b ilaris. om mee qp vliegvakantie te gaan. tegen geweldpleging worden aan- geprezen. hardnekkig Medebestuurslid eerste keer dat Euwe iets dergelijks gaat ondernemen, en waarschijnlijk ook voor het laatst, dus zeker een bezoek aan het toernooi waard. Bij de heren bleef tot halverwege de wedstrijd alles bijéén. Daarna begon Jeep van den Berg een solo, maar hij werd spoedig ingehaald door Dries van Wij he. Ook Weys, Boustra en Wardenier mer uit Tienhoven voor Atje Keulen- Deelstra. voegden zich bij het tweetal. De vijf vluchters wisten een voorsprong van een halve rende op te bouwen. Nadat Tjitte Tuinier de overstap had gewaagd kwam de hele groep weer bij elkaar. In de slotfase probeerde Gerrit Woudenberg, die de eerste wedstrijd in Eindhoven had gewonnen, nog te ontsnappen maar de concurrentie bleek attent en liet hem niet gaan. In de eindsprint was Marten Hoekstra de snelste. B-heren: 1. Ter Veer (Westenbroek), 2. Hanemaayer (Apeldoorn), 3. Slakhorst (Steenderen), 4. Lieuwes (Maarn). aarvoj agerij 40 39 lig en De man a's sc’la'<e' tussen de massa De grootste aandacht eiste Sosonko voor zich op door zomaar beter te komen te staan tegen niemand minder dan de Duitser Hubner. Maar ook hij gaf echter vrij snel remise. „Ik was bang voor hem”, gaf de ex-Rus na afloop ruiterlijk toe. Browne won in tweede zitting van Kuipers. De winstgang in het toreneind spel duurde de dynamische Amerikaan kennelijk te lang, want nadat Kuipers had opgegeven beklaagde hij zich bij iedereen die het maar horen wilde dat hij een directe winst had gemist. „Ik eet te veel, daar komt het door”, riep Brow ne wanhopig. mise, Timman (Ned)Enklaar (Ned) 0-1, Va- dasz (Hong)—Ek (Zweden) 1-0, Sznapik (Po len)Dvoreeki (USSR) 0-1, Weinstein (VS) Portisch (Hong) remise. TEL AVIV (Reuter). Het uiteinde lijke besluit van de Indiase regering om Israel niet toe te laten tot de wereld kampioenschappen tafeltennis, dat in Bombay wereldkundig werd gemaakt, had gisteravond Israel nog niet bereikt. Israel is volgens de secretaris-generaal van de nationale sportfederatie Shmuel Lalkin niet bereid om een weigering als het laatste woord van India te beschou wen. Het land zal doorvechten voor het recht deel te mogen nemen aan kampi oenschappen in Calcutta of waar dan ook. Uitslag a-heren: 1. Marten Hoekstra (Heerenveen), 2. Bennie van der Weide (Heerenveen), 3. Gerrit Woudenberg (Alkmaar), 4. George Rotteveel (Oude Wetering), 5. Jaap Jonkman (Bovenkar spel), Klassement na twee wedstrijden: 1. Woudenberg 18,1 punten, 2 Hoekstra 16,1, 3. Raaymakers 14, 4. van dér Weide 11 5 Jonkman 9. De ervaren Bloemendaalse instructeur meent echter voldoende te weten om een gedegen oordeel over de cursus te kunnen vellen. Hij blijft bij zijn artikel in de Budo Echo, woord voor woord. Schutte: „Wat deze heren propageren is boerenbedrog, omdat ze iemand iets wijsmaken, dat niet mogelijk is. Het is gevaarlijk om de mensen het idee te geven dat ze niets meer k'an gebeuren, terwijl dit in werkelijkheid natuurlijk onzin is. Die cursus is om zuiver commerciële redenen in het leven geroe pen. Ik vind het afschrikwekkend dat er nog zoveel leraren hieraan deelnemen. Cursussen in zelfverdediging zijn fijn, maar pretendeer niet dat meisjes daar door na twaalf lessen aanvallers van het lijf kunnen houden.” alefoofli e hee MONTE CARLO (UPI). Honderd deelnemers zijn gisteren in vijf plaatsen in Europa en Afrika van start gegaan voor de 43ste Rally Monte Carlo. Het is het kleinste deelnemersveld van de laat ste twintig jaar. De pas begonnen rally wordt door de organisatoren geken schetst als de moeilijkste sinds de eerste rit in 1911. De totaal af te leggen afstand bedraagt 6800 kilometer Bijna de helft van de deelnemers startten in Monte Carlo zelf: namelijk 47. Eenentwintig combinaties onder wie Bob de Jong-Kars Carlsson kozen Stock holm als startplaats. Verder telde Athe ne vier starters, Agadir 10 en Warschau, waar de rijders later op de dag werden weggeschoten 18. De Poolse hoofdstad was de vertrekplaats van de enige volle dig Nederlandse equipe: Jaap Dik en Henk van Tunen met een Datsun 1200. u, ee in pit Een greep uit het uitgebreide rei- zenpakket van Airtouropa/Airtour Holland, waaruit wij een prijs be schikbaar stelden voor het Konin gin Wilhelmina Fonds t.w.v. 5400,Onze programma’s lig gen voor u klaar bij uw boekings- kantoor. Schmidt, Sigurjonsson Iti pnt. 5-12: Weinstein. Portisch, Ek, Enklaar, Ciocaltea, Bukic, Va- dasz, Böhm 1 pnt, 13-15: Dieks, Martz, Sznapik Vi pnt. 16: Timman 0 pnt. In de meestergreep is de Rus Dwor- jetski als een stoomwals bezig- Hij werd gedeeld derde in het laatste kampioen schap van zijn land, maar is nog zonder titel. Dit toernooi lijkt hem niet te kunnen ontgaan. Het begint wat drukker te worden in Wijk aan Zee. Parlementariërs en parle mentaire journalisten zijn aan hun eigen toernooi begonnen en het kampioen schap voor studentenploegen gaat ook al van start. Het weekeinde komt de eerste invasie, als ruim 3"0 vierkampers het dorpje aan de Noordzee gaan bezetten. En lot slot: „Ik gun iedereen een goed belegde boterham, maar is het belegsel nu zo slecht geworden, dat men deze knollen voor citroenen gaat verkopen?” Hoewel de cursus duidelijk geënt is op Japanse vechtsporten (ze wordt ook ge geven door leraren van deze sporten), betwijfelft Schilder ten zeerste of een algemeen expert aïs Schutte er een oor deel over kan vellen. In de eerste plaats omdat de cursus „geen flikker” met deze Japanse sporten te maken zou hebben (Schilder), maar daarnaast omdat „Schutte niet eens de moeite heeft geno men om zelf eens te komen kijken.” Hoewel er op gewone werkdagen wordt gespeeld, is er traditiegetrouw een zeer talrijk publiek dat de verrichtingen in Wijk aan Zee van nabij wil volgen. I w, rln „Ir. rtl en het heiligste der heiligen fungeert, is dit jaar schaakmeester Rob Hartoch. Op grote demonstratieborden laat hij de be- I doelingen van de grootmeesterzetten zien en gaat hij in op suggesties uit de zaal. Erg leerzaam en bovendien prettig om na de moordende stilte in de toernooi- zaal ergens hardop te kunnen praten I over de partijen. Bijzonderheid is dat niemand minder dan ex-wereldkampioen Max Euwe aanstaande maandag voor een enkel uurtje de taak van Hartoch zal overnemen- Het is overigens voor de Volgende week zal pas duidelijk wor den of de marge van tien punten genoeg zal zijn voor de Rotterdammers om de twee eerste punten te bemachti gen in de kwartfinalegroep b van het toernooi om de Europacup basketbal voor landskampioenen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal Transol de hand in eigen boezem moeten steken, want de kansen om met meer punten verschil te zegevieren zijn ruimschoots aanwezig geweest. Nu werd het voor meer dan 2000 toeschouwers een teleurstelling na het huzarenstukje van de Rotterdam- HAARLEM De Bloemendaal se tandarts G. Schutte (in judo- kringen beter bekend als „Opa” Schutte), zevende dan judo, erelid van de Budo Bond Nederland, be zitter van een hoge jiu-jitsu-graad en vooral in West-Duitsland een veelgevraagd instructeur, heeft in de BBN een heftige discussie los geweekt met een artikel in het Bondsblad Budo Echo, waarin hij keihard stelling neemt tegen de ultra-korte zelfverdedigingscursus- sen, die momenteel door een aantal sportscholen als een probaat middel Hetgeen nu door Schilder, judo-leraar in Velp, hardnekkig wordt ont kend. Medebestuurslid Toutenhoofd: „Dat is een pure leugen. Ik heb twee getuigen om dat te bewijzen.” Aanstaan de vrijdag worden de eisen van Schilder c.s. in een hoofdbestuursvergadering be handeld. Schilder: „Ik kan nog niet zeg gen wat wij precies van het bestuur willen. Ik kan nu wel al vast meedelen dat we verdere actie zullen ondernemen, wellicht een kort geding aan zullen spannen, wanneer het bestuur niet ac- coord gaat met de door ons geëiste maatregelen.” Over naar de partijen. Het eerste ech te offer is gebracht en wel door de Tsjech Hort. Tegen Langeweg besloot hij uit een iets mindere stand de kwaliteit te geven met beheersing van de zwarte velden als enige compensatie. Gaande weg wist Hort de druk te versterken, er kwam een koningsaanval bij en op de veertigste zet moest Langeweg door dreigend materiaalverlies capituleren. Een fraaie partij. Een soortgelijk geval bij ReeTimman, waarin de wit-speler strategisch moeilijk kwam te staan en noodgedwongen een kwaliteit gaf. Tot veler verbazing bood Jan Timman tegen het einde van de speeltijd echter remise aan. Waarom? „Ik zag geen duidelijk plan”, was Timmans enige commentaar. mers in Tel Av-iv tegen Macabi, toen met 91-90 werd gewonnen. Het was een saaie krachtmeting, die voor de returnwedstrijd vele vraagte kens oproept. Weer werd het duidelijk, dat Transol teveel steunt op zijn grote vedette Jackie Dinkins. Alles hangt van hem af, maar ook hij kon het alleen niet redden. Toch was hij weer de ■grootste leverancier van de punten voor Transol. Verrassend was, dat Marcel Welch, de lilliputter bij de Rotterdam mers, niet in de basis-vijf stond, maar toen Berck na bijna twaalf minuten nog op een minimale achterstand stond, stuurde trainer Jan Bruin hem toch naar het front. Bij de rust - die met 59- 44 in het voordeel van Transol inging - leek er nog niets aan de hand voor de Nederlandse titelhouder. Berck, twee keer achtereen kampioen van Frankrijk, maar momenteel in de competitie genoe gen nemend met een bescheiden zevende positie, kwam na rust sterker terug en met name het provocerende spel van Jean Cauliier en Jean Racz haalde Tran sol uit zijn spel. Berck kwam gevaarlijk dichterbij, maar verder dan zes punten liet Transol het niet komen. Pas in de laatste minuten werd de voorsprong nog iets uitgebouwd. De geweldpleger geniet na eventuele arrestatie uitgebreide juridische en psychiatrische bijstand. Vaak worden er verzachtende omstandigheden gevon den en worden er voorwaardelijke straffen gegeven, waardoor hij vrij blijft rondlopen. GRONINGEN (ANP). Marten Hoek stra uit Heerenveen heeft op de kunst ijsbaan van Groningen de tweede ma- rathonschaatswedstrijd voor de Heine- kentrofee gewonnen. Hij won de eind sprint voor Bennie van der Weide en Gerrit Woudenberg. Bij de dames, die 25 ronden aflegden, zegevierde Gerda Vol- En uw vrouw, uw dochter? Kunnen oie naruer lopen aan een aanrander? Moe ten zij zich willooc laten verkrachten, omdat ze in de verste verte niet weten wat zij in zo'n situatie zouden kunnen doen? Kunt u garanderen, dat als zij zich willoos moeten laten misbruiken of het pro beren „uit te praten" zij niet alsnog worden gewurgd ter vermiiding van her kenning! Langzamerhand zou het gevoel kunnen overheersen, dat wij hier machteloos tegenover staan. De politie kan niet overal tegelijk zijn om eventuele agressie te voorkomen. TIJDENS de aanval zult u dus in de meeste gevallen uitslui tend op uw elgan zelfverdediglngskonnls aangewezen zijn. Zorgt daarom, dat u tenminste weet WAT en HOE u iets kunt doen om uw le ven of eigendommen te verdedigen; hoe u straatrovers, aanranders, vechtersba zen, in het kort: geweldplegers, KEIHARD EN ZONDER PARDON KUNT UITSCHAKELEN. EINDHOVEN. De zondag tijdens de wedstrijd tegen MVV geblesseerd ge raakte PSV-speler Ralf Edström zal zondag in de belangrijke eredivisietopper tegen Feyenoord kunnen meespelen. Edström ondervindt nog wel enige hin der van zijn gebroken neusbeentje, maar dat betekent niet dat de Zweed zondag niet zal kunnen meespelen, zo werd bij PSV meegedeeld Is deze uitspraak ook uw aevies? Maar als u nu eens niet de kans krijgt om hard weg te lopen? Als u gemoles teerd wordt in de trein, op een station; in uw eigen woning door een insluiper; als u op 'straat in een portiek gedrukt wordt door 2 mannen, dan in elkaar ge slagen en beroofd wordt? Allemaal voorvallen die u tegenwoordig dagelijks kunnen overkon"n. Train een zelfverdedigingssysteem, ontdaan van elke sportiviteit, zuiver gericht op het snel en afdoend onschadelijk maken van de aanvaller; door iedereen óók uw vrouw, óók uw dochter. aan te leren. Maar u?! U zit met de ellende. Hoge doktersrekeningen, vaaK wekenlang zie kenhuis, soms gedeeltelijke invaliditeit, uw geld weg of uw eigendommen ver nield, uw dochter lichamelijk en psychisch verwond (èls ze het al overleeft), en als uw vrouw het slachtoffer was, zullen we het maar niet hebben over de gevolgen voor haar en uw gezin. Deze verdedigingsmethode wordt u bijgebracht in een cursus van drie maan den, gegeven door rijksgediplomeerde specialisten pp dit gebied. ROTTERDAM (ANP) Terwijl de speaker het publiek bedankte voor de spontane medewerking weergalmden na afloop van het Europacup duel Transol RZ-Berck b.c. de fluitconcerten door het sportpaleis Ahoy. Waren tijdens de slot fase van het door de Rotterdammers met 94-84 gewonnen duel de tekenen van afkeuring voor de Fransen, het boegeroep na aftoop was wel degelijk voor Transol. Schutte in de Budo Echo: „Lessen in zelfverdediging. Die kenden we ook vlak na de oorlog. Twaalf lessen en u bent veilig bij de bokser en de messenvechter. We hadden toen echter al snel begrepen dat hard weglopen (als dat nog kan tenminste) verreweg het beste is en dat de illusie als zou een meisje iets kunnen doen tegen een overweldiger eigenlijk alleen maar effect heeft als ze hard gaat gillen en haar lange nagels gebruikt.” En verder: „Maar net als je denkt: hoe is het mogelijk om in 1974 weer eens met zoiets versletens aan te komen zetten, dan krijg je de opdoffer van je leven bij het ademloos aanschouwen van de televisie-uitzending (over deze cursus, red.) onder leiding van ons hoofdbe stuurslid Schilder. Als het niet zo intens treurig was, zou je je rot kunnen lachen om zoveel naïeve pogingen om leerlin gen te krijgen. Kom nou toch mannen, er zijn mogelijkheden om met de li- chaamsbeheersing bij judo verkregen (later zou de heer Schutte hieraan toe voegen dat dit ook geldt voor welke andere zelfverdedigingssport dan ook, red.), in de zelfverdediging iets toe te passen. Maar dan moet een goed getraind lichaam jaren geoefend hebben en tenminste de bruine of zwarte band hebben bereikt.” Oostenrijk v.a. 386, Canarische Eilanden v.a. 545,— Overwinteren v.a. 4,41 per dag Minitripjes v.a. 269,— Weekend Londen v.a. 187,— Schilder is bijzonder ontstemd over het feit dat de Budo Echo, het officiële orgaan van de BBN, het artikel van de heer Schutte heeft opgenomen. De heer M. Toutenhoofd, BBN-penningmeester ad interim en redactiecommissielid, ech ter: „Dat is vreemd. Vóór het artikel geplaatst werd heb ik het aan de heer Schilder tijdens een vergadering van het hoofdbestuur laten lezen. Hij zei toen: het is mijn schrijftrant niet, maar ik heb tegen publicatie geen bezwaar.” Zijn vorm is angstaanjagend, mis schien nog wel beter dan het vorig jaar toen hij dit toernooi op zijn naam bracht. Zal hij dit kunststukje kunnen herhalen? Maar dan moet hij wel Por tisch uit de weg ruimen en dat zie ik nog niet zo zitten. De Hongaarse mata dor leverde een schitterende slag tegen. Gligoric, compleet met positionele pion- offers en dreigingen als langzaam wer kend vergif. Afgebroken, met een kwali teit meer voor Portisch. Geïnspireerd door de toenemende mis daad namen in september van het vorig jaar dertien sportschoolhouders het initi atief tot een cursus van twaalf lessen van een uur, waarin vooral meisjes en vrouwen konden leren hoe zij een aan valler op straat onschadelijk' konden maken. Inmiddels werd die methode al uitgebreid via advertenties in dagbladen (zie hiernaast) en een uitzending op de televisie naar voren gebracht. Het resul taat mag er zijn. Dick Schilder, hoofdbe stuurslid van de BBN en een van de initiatiefnemers voor de cursus: „Je staat versteld van het grote aantal mensen dat aan onze cursussen meedoet. Velen krijgen daar zo zeer de smaak van te pakken dat zij verder gaan in karate of een andere vechtsport.” Schilder beweert dat de instructies gebaseerd zijn op een nieuw systeem, waardoor het mogelijk wordt om leken op zeer korte termijn in te wijden in de fijne kneepjes van de zelfverdediging. Schilder: „Dat is inderdaad zeer wel mogelijk. Ons systeem heeft niets met judo of een andere Japanse vechtsport te maken. We hebben dat zelf als iets nieuws ontworpen”. Dames: 1. Gerda Volmer (Tienhoven), 2. Atje Keulen-Deelstra (Irnsum), 3. Christa Jaarsma (Almelo) 4. Akke Fal- kena (Sneek), 5. Lenie van der Hoorn (Ter Aar). Stand na twee wedstrijden:!. Keulen-Deelstra 19,1 punten, 2. Van der Hoorn en Van Veldhuizen 14, 4. Volmer 10,1, 5. Jaarsma 8. Voetbaluitslagen Engelse league cup: ChesterAston Villa 2-2, Manches ter UnitedNorwich City 2-2. Nieuw Zeeland heeft in de Davis Cupwedstrijd tegen India de leiding ge nomen door een zege van Parun op Vijay Amrithraj. NAC heeft tot het einde van het seizoen de Joegoslaaf Mujkic aangetrok ken. Max Merkel, trainer van München 1860 heeft 6000 mark boete gekregen, omdat hij onlangs trainer Slobodan Cen- dic beledigingen heeft toegevoegd. Profwielrenner Henk Poppe heeft zijn ploegleider, Piet Liebregts van Fri- sol, meegedeeld met fietsen te stoppen. WIJK AAN ZEE. „Het organisatie comité van het Hoogovenschaaktoernooi waarschuwt de deelnemers, dat een griep epidemie van het A2-type Nederland nadert”. Aldus een pamflet dat woens dag tijdens de tweede ronde van dit toernooi werd rondgedeeld. De zorg zaamheid van Piet Zwart en Hans Bak ker, de grote mannen achter de scher men van dit schaakcircus kent geen grenzen. Misschien dat zij willen vermij den dat grieperige grootmeesters snel remise geven? In ieder geval hebben zij er zelfs voor gezorgd dat er in de kelder van het Kennemerduin-hotel hometrai ners staan. Want schaken mag dan wel goed zijn voor polsspieren, de rest van het lichaam moet toch ook in conditie blijven. Ik heb overigens nog geen van de grootmeesters op zo’n fietsje dat niet vooruit wil, bezig gezien. Al enkele kilometers na de start in Monte Carlo werd één van de favoriete combinaties: de Italiaan Amilcare Balle- striere in zijn Lancia Beta tot opgave gedwongen. De manier waarop deze methode wordt aangeprezen stuit vele andere sportschoolhouders echter tegen de borst. Een grote groep is van mening dat het onmogelijk is om een beginneling in zo’n korte tijd zo weerbaar te maken, dat men er bij een aanval op straat inderdaad iets aan zou hebben. De heer Schutte heeft zich middels zijn artikel in Budo Echo tot de spreekbuis van die stroming gemaakt. Tot ontstelïing van de leraren van de omstreden cursus, die intussen in een brief aan het hoofdbe stuur van de BBN maatregelen hebben geëist om de aantijgingen van Schutte ongedaan te kunnen maken. Het Israëlische standpunt wordt ge heel ondersteund door de GAIF, de in ternationale federatie van sportbonden, waar de internationale tafeltennisas- sociatie verantwoordelijk voor het ge beuren in Calcutta deel van uitmaakt. De secretaris-generaal van de in Londen gevestigde federatie Oscar State verze- I kerde de heer Lalkin dat hij al het ORST mogelijke doet om een einde te maken T aan deze „flagrante discriminatie”, die 1 teheel niet strookt met de reglementen van de GAIF. Grootmeestergroep 2e ronde: Kavalek (VS)— Geller (USSR) remise, Langeweg (Ned)—Hort (Tsj) 0-1, Ree (Ned)—Timman (Ned) remise, Gligoric (Joeg)Portisch (Hong) afgebr. Fur man (Rus)—Smejkal (Tsj) remise, Hübner (WD1)—Sosonko (Ned) remise, Kuijpers (Ned)—Browne (VS) 0-1, Popov (Buig)—Donner (Ned) remise. Ie ronde: Browne—Hübner afgebr, Smej kalGligoric afgebr. Stand: 1-4: Donner, Timman, Hort, Kavalek IY2 pnt, 5-6: Portisch, Browne 1 en 1 afgebr., -ƒ9: Sosonko, Geller, Furman 1 pnt., 10-11: Smejkal. Hübner ^2 en 1 afgebr., 12-13: Ree, Popov V2 pnt.. 14: Gligoric 0 en 2 afgebr., 15- 16: Kuijpers, Langeweg 0 pnt. Meestergreep 2e ronde: Böhm (Ned)Sigur jonsson (IJsl.) remise, Martz (VS)—Dieks (Ned) remise, Bukic (Joeg)—Ligterink (Ned) „Cursus is boerenbedrog” Sosonko: erg snel remise tegen Hubner. remise. Schmidt (Polen)Ciocaltea (Roem) re- Stand: 1:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23