Ford wijt economische problemen aan genotzucht van Amerikanen een vakbond onafhankelijk Georges Marchais door hartaanval getroffen Technische spionage groene winter in West-Duitsland ontdekt GRIEKSE OUD-DICTATOR PAPADOPOULOS WEIGERT VERHOOR VAN RECHTER L Portugezen willen Angola wordt 11 november Ijsbergen zijn oorzaak van Opzeggen handelsakkoord is zware klap voor Breznjev ïti A T I It MB I J be I Leider Franse communisten Stakers en politie slaags in Spanje ISRAEL Elf personen gearresteerd Roep om bestraffing klinkt luider na arrestatie loannides „DOORGAAN OP DOOR KISSINGER GEBAANDE WEG BINNEN* EN BUITENLAND 3 1 6 19 7 5 DONDERDAG JANUARI Uitstel Kerncentrales Niet onschuldig n d ;r 2 Kissinger irs Tegenslag Folterapparaat oe inr Wreed (Van onze redacteuren in Wenen en Jeruzalem) tje ie 1- ■’J 4 WENEN In Moskou wordt het opzeggen van de handelsovereen- komst met de Verenigde Staten als een zware nederlaag voor partij leider Breznjev beschouwd. Er schijnen in het Politbureau de hoogste partij-instantie aan deze beslissing heftige discussies te zijn voorafgegaan. De „haviken”, die zich altijd zeer kritisch tegenover de ontspanningskoers van Breznjev hebben opgesteld, zijn hierin de overwinnaars gebleken. 'ip HHI SR Recessie grootste vijand van VS ■I n 3 (Van onze redacteur in Parijs) GEORGES MARCHAIS (Van onze redacteur in Bonn) moeten Op wat de ex-president ten laste wordt gelegd staat de doodstraf. of )en liet KEA (Reuter) De voormalige dictator van Griekenland. George Papadopoulos, heeft gisteren op het eiland Kea geweigerd te verschijnen voor de rechter-commis- saris om zich te verantwoorden voor beschuldigingen van verraad en opstand tegen het wettige gezag. Voor het horen van de 55-jarige Papadopoulos was rechtercommis saris George Voltis uit Athene naar het ballingsoord van Papadopoulos gevlogen. Onze redacteur in Athene tekent hier bij aan: Bijna een half jaar na zijn val in juli vorig jaar is de „sterke man” van de tweede Griekse junta, brigade generaal Dimitris Toannidis, dinsdagmid dag gearresteerd en opgesloten in de Korydallos-gevangenis bij Athene. Hij lag te slapen in het huis van zijn zuster toen men hem kwam halen. Hij had geweigerd te antwoorden op zes vragen van de rechter van instructie in de zaak die al enige maanden loopt tegen de junta-leiders. loannides had verscheidene ministers in het huidige kabinet, vooral de minis ter van Defensie Averof, ervan beschul digd banden met het dictatoriale regime te hebben onderhouden. Deze joodse organisaties plegen regel matig overleg met de Israëlische rege- Een deel van de economische proble men van de Verenigde Staten moet vol gens president Ford worden geweten aan genotzucht van de Amerikanen. IOANNIDES, die al een reputatie van wreedheid had opgebouwd als comman- Tot de doelstellingen van de president voor de komende tien jaar behoren de bouw van 200 grote kerncentrales, 250 kolenmijnen, 150 elektrische centrales die op kolen werken, 30 olieraffinaderijen en 20 fabrieken van synthetische brand stof. In de komende tien jaar moeten er naar zijn mening ook duizenden nieuwe boringen naar olie worden verricht. Achter de schermen had hij de leiding over de onduideljke groep die daarna aan de macht kwam en die strandde op het catastrofale Cyprus-avontuur van de zomer van vorig jaar. Het feit dat hij niet werd gedeporteerd naar het eiland Kea samen met de vijf kopstukken van de junta van 1967, leidde tot de waar schijnlijk juiste speculaties dat hij nog over enige aanhang in het militaire ap paraat beschikte. Het met extra edities uitgebazuinde nieuws dat hij nu toch als eerste is gearresteerd heeft algemeen voldoening Gevreesd wordt dat hij het na deze ernstige waarschuwing in het vervolg heel wat kalmer aan zal moeten doen. BONN De Westduitse contraspiona ge heeft een zeer omvangrijk geval van economische spionage ontdekt. Bij deze spionageaffaire, waarbij een aantal com- De elf personen die werden aangehou den, zouden zich schuldig hebben ge maakt aan het onderhouden van land verraderlijke betrekkingen, diefstal, ver duistering, schenden van embargovoor- schriften en andere strafbare feiten. De procureur-generaal bij het hoogge rechtshof in Karlsruhe, Siegfried Bu-, back, verklaarde op een persconferentie dat geen van de verdachten waarschijn lijk staatsgeheimen heeft verraden, maar dat de activiteiten van de verdachten zich voornamelijk concentreren op de economie en de industrie. Daarbij wer den technische gegevens over computers,, die niet naar net buitenland mochten, worden geleverd, aan derden verstrekt. ier ?e- let ht- ;en iet ten de io- iet )or e d de snd 13,4 ikt. •ra- pe- oog nu te in. en en en jk lei le en en en pt, n st !n et ;n in f- jn ;n de, het jen tad ?d- len De op le m en »e n s. Ie ir le it >g ft >n is 31 n- on ift n- en n- gewekt. Hun argument dat de kolonels een revolutie hebben gepleegd „die eigen recht schiep”, wordt ontkracht door een resolutie die het parlement eenstemmig heeft aangenomen en waarin wordt ge steld dat de 21e april 1967 een staats greep heeft plaatsgevonden waaraan elk ideologisch motief vreemd was. De politie gebruikte rubberkogels na dat de stakers het verkeer hadden ge stremd, auto’s omver hadden geworpen' en etalageruiten en ruiten van bankge bouwen hadden ingeslagen. dant van het beruchte concentratiekamp Makronisi in de jaren 1949 en ’50, werd kort na de militaire staatsgreep van 21 april 1967 chef van de militaire politie en bouwde deze om tot een eigen machtsapparaat waarmee hij op 25 no vember 1973 de dictator Papadopoulos ten val bracht. In plaats van de inflatie wordt nu de rèceSsie als grootste vijand beschouwd en daarom moeten de belastingen om laag om de koopkracht te laten toene men en de economische bedrijvigheid aan te wakkeren omdat dat hoop geeft op een toeneming van de werkgelegen heid. Ook vond men ongeveer 290.000 mark in contanten. Een van de gearresteerden droeg 86.000 mark in zijn broekzak, terwijl bij een andere verdachte 76.000: mark in diens banksafe werd aangetrof fen. Aangenomen wordt dan ook dat er miljoenenbedragen in dit spionageproject zijn geïnvesteerd. ten zllen uitmaken vergeleken met nog geen derde dit jaar tenzij de bestedingen in de hand worden gehou den. De drie bewegingen krijgen elk een gelijk aantal ministers in de regering, terwijl Portugal Buitenlandse Zaken en defensie blijft beheren. Elke beweging zal een deel van zijn eigen strijdmacht in tegreren in een nationaal leger en de Portugezen zullen ook de helft van dit nationale leger voor hun rekening ne men, tijdens de overgangsperiode. Verkie zingen voor een constituerende vergade ring zullen vóór de onafhankelijkheid worden gehouden. PARIJS De 54-jarige leider van de Franse communistische partij, Georges Marchais, is dinsdagavond met een hart aanval in het Parijse hospitaal Lariboi- sière opgenomen. Hij zal tenminste een week in observatie moeten blijven alvo rens de medici zich definitief over de ernst van de hartaanval uit zullen kun nen spreken. WASHINGTON (Reuter, AFP en UPI) President Ford vraagt het Amerikaanse Congres in zijn „State of the Union”-boodschap voor 1 april te besluiten tot een fiscale korting over 1974 van twaalf mil jard dollar voor individuele belas tingplichtigen en van vier miljard voor ondernemingen. De aanslagen in de inkomstenbelasting over 1974 wil hij met twaalf percent per per soon verlagen met een maximum van duizend dollar. Nog maar twee maanden geleden pleitte Ford voor een belastingverhoging. De president schat het tekort op de federale begroting voor het lopende be lastingjaar (1974-1975) op een dertig mil jard dollar en voor het komende belas tingjaar op 45 miljard. De nationale schuld van de Verenigde Staten zal dit belastingjaar oplopen tot meer dan 500 miljard dollar. ALVOR (UPI).Angola wordt op 11 november onafhankelijk. Tot dat tijdstip zal het land bestuurd worden door een overgangsregering waaraan de drie be vrijdingsbewegingen en Portugal zullen deelnemen. Dat is gisteren bekendge maakt door de Portugese president Francisco da Costa Gomes. Het akkoord werd gisteravond in Lissabon getekend. FRANKFORT (DPA) De huidige groene winter met temperaturen rond 13 graden is volgens weerkundigen in Frankfort veroorzaakt door een toene ming van de ijsbergen aan de oostkust van Canada en de Verenigde Staten, die sinds 1971 is waargenomen. Er is nu voor Israël een belangentegen stelling ontstaan, die vroeger niet bestond. Enerzijds vrije immigratie van joden uit Rusland en anderzijds ontspanning. Dit laatste was in het verleden nooit een Israëlisch belang, omdat Israel altijd te gen een door de grote mogendheden opgelegde vrede was. President Ford tijdens zijn rede. Achter hem vice-president Rocke- feller. AL DIEGENEN die als minister of hoge ambtenaar met het regime hebben samengewerkt zijn volgens deze resolu tie nu in principe strafbaar. Maar de centrum-linkse oppositie in het parle ment, alsmede een klein aantal rege ringsgezinde afgevaardigden, wil verder gaan en stellen dat zij automatisch strafbaar zijn. In het parlement is hierover deze week nog heftig gedebatteerd. Na de arrestatie van loannides zal ook de roep om vergaande zuivering binnen het mili taire en politionele apparaat steeds ster ker worden. Tijdens de parlementsdebat- ten heeft een luchtmachtofficier die 111 dagen door lioannides’ militaire politie is gemarteld de huidige chef van de lucht- Het spionageteam zou sinds het voor jaar van 1973 in de Bondsrepubliek werkzaam zijn geweest. De politie arres teerde in totaal elf personen van wie er zich momenteel nog negen in hechtenis bevinden. Huiszoekingen werden in Frankfort, Düsseldorf, Krefeld, Solingen en Stuttgart uitgevoerd. Daarbij werden aanwijzingen van de opdrachtgever ge vonden, trof men een Russische klein- beeldcamera en andere waardevolle fo- to-uitrustingen aan. macht Papanikolaou ervan beschuldigd, een lofzang op diens regime te hebben afgestoken na de omwenteling van 25 november 1973. Steeds klemmender worden ook de oproepen en demonstraties die vragen om bestraffing van degenen die onder auspiciën van lioannides en anderen heb ben meegewerkt in het folterapparaat. Een voorval in de provincieplaats Al- veri enige weken geleden heeft veel stof doen opwaaien. Twee studenten ver klaarden door de plaatselijke mare chaussee te zijn mishandeld omdat zij teksten op de muren hadden geschreven. Eén zou de ouderwetse voetzölenbe- handeling falanga hebben ondergaan, hetgeen door twee plaatselijke artsen werd bevestigd. De marechaussee heeft nu een eigen onderzoek in laten stellen waarin men tot de conclusie komt dat de beschuldigingen onwaar zijn. De minister van Openbare Orde heeft na dit „bestuurlijke” onderzoek ook een „gerechtelijk” onderzoek aangezegd. De oppositie verkondigde dat het gebeurde een uitvloeisel is van de te langzame rechtpleging tegen de bekende folteraars die allen nog vrij rondlopen. Als opdrachtgever wordt door de Westduitse autoriteiten een camouflage- organisatie van een grote oostelijke ge heime dienst genoemd, die zich gespecia liseerd zou hebben op de elektronische verwerking van gegevens. Het tweede Westduitse televisienet verklaarde echter dat de Russen achter het complot zitten. Dat moet de automobielindustrie de gelegenheid geven er vóór 1980 voor te zorgen dat auto’s een veertig percent grotere afstand kunnen afleggen dan nu met dezelfde hoeveelheid benzine. Ford wil gezinnen die hun woning beter isole ren een fiscale tegemoetkoming van 150 dollar geven. Het communistische partijbestuur dat gisteren in aller ijl bijeen werd geroe pen, heeft besloten voorlopig geen plaatsvervanger aan te wijzen. Tweede man in de communistische partij is Ro land Leroy, van wie bekend is dat hij een veel hardere lijn voorstaat dan Mar chais. Een vergelijking mei de nog altijd geheimzinnige kwaal van de Russische partijehef Breznjev heeft zich in Parijs al opgedrongen. Want van beide gevallen wist men dat zowel Breznjev als Mar chais in hun partijen met veel weerstan den tegen hun politiek van de uitgesto ken hand naar Amerika of naar de Franse socialisten, en nog niet zo lang geleden zelfs gaullisten hadden te kampen. Een sleutelpositie wordt ingenomen door de machtige joodse organisaties in de Verenigde Staten, die een invloedrij ke lobby hebben in het Amerikaanse Congres en de Senaat en vooral steunen op senator Jackson. Door het „circulatie-evenwicht worden grote delen van Europa met warme lucht overspoeld.” Raketten en straal vliegtuigen kunnen voor deze grillen van het klimaat niet verantwoordelijk wor den gesteld”, aldus de Westduitse weer kundigen. Waarnemers in de Russische hoofdstad zijn van mening, dat deze ontwikkeling een ernstige rem op de toenaderingspo gingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zal betekenen. Partijleider Breznjev heeft aan die toenadering en de economische voordelen van het be treffende handelsakkoord voor de Sov jet-Unie altijd de hoogste prioriteit toege kend. DOOR DE recessie in het Westen heeft een nauwe economische samen werking met de VS voor de Russen een deel van zijn aantrekkelijkheid ingeboet. Zonder twijfel is dat een van de argu menten geweest waarmee de dogmati sche vleugel in het Politbureau heeft geopereerd. Die vleugel wilde het risico, dat het Westen via de joodse emigratie druk op de Russische-leiding zou kun nen uitoefenen, tot elke prijs vermijden. A Verscheidene ministers hebben zich in zorgwekkend klinkende bewoordingen uitgelaten over deze tegenslag voor de ontspanning in de wereld. Israel is er wel van overtuigd, dat alleen een Amerikaans-Russische over eenkomst ten aanzièn van het Midden oosten enige hoop op een vreedzame toekomst biedt. Zolang de Sovjet-Unie belang heeft bij het handhaven van de spanning om de Arabieren aan zich te binden, blijft o rlog waarschijnlijk. Daarom is iedere stap terug in de ont spanning een directe tegenslag voor Is rael. 1 Hij verklaart vastbesloten te zijn een buitensporige toeneming van de uitgaven der federale overheid tegen te gaan. De internationale economische problemen moeten naar zijn mening gedeeltelijk worden toegeschreven aan de vervier voudiging van de prijzen van ruwe olie in het afgelopen jaar. „Maar we kunnen niet alle schuld aan de olielanden geven. ring. Zij zijn juist terug van zo'n over leg. Maar er is voor Israel een nog veel urgentere vraag. „De resultaten van Kis singer in Vietnam en met de ontspan ning stemmen ons niet hoopvol ten aan zien van het Midden-Oosten”, consta teerde het middagblad Maarlv gisteren. „Moet Israel nu wel voortgaan op de door Kissinger aangegeven weg. Kissin ger, die elders zulke bedenkelijke resul taten boekt?” En dat gebeurde precies op de dag dat de Israëlische minister van „Buitenland se Zaken, Allon, in Washington met Kissinger praatte over de mogelijkheden om met Egypte een nieuwe overeen komst te sluiten; een overeenkomst die vrijwel alleen het gevolg zou zijn van Israëlische concessies. De Amerikaanse president waar schuwde dat hij van zijn bevoegheid tot beperking van de olie-invoer gebruik zal maken als dat noodzakelijk is om het welslagen van zijn plannen te waarbor gen. Hij wees echter rantsoenering van benzine en hogere directe belastingen op bezine van de hand omdat die maatrege len onrechtvaardig zouden zijn voor de armere Amerikanen. Ford voorspelt dat de uitgaven van de federale overheid, de regeringen van de staten en de gemeentebesturen binnen vijftien jaar de helft van het bruto nationaal produkt van de Verenigde Sta- Wij in de Verenigde Staten zijn niet onschuldig. Gedurende tientallen jaren hebben we gekozen voor steeds hogere overheidsuitkeringen. Nu wordt ons de rekening gepresenteerd”. De president wil de invoering van strengere normen voor de hoeveelheid schadelijke stoffen die uitlaatgassen van auto’s mogen bevatten met vijf jaar uitstellen. In Lissabon zijn ongeveer 80.000 de- 5 monstranten op de been geweest om kracht bij te zetten aan hun eis dat de Portugese vakbonden opgaan in een vakverbond. De Socialistische Partij van Soares verzet zich tegen een wettelijk geregelde vereniging van de vakbonden. puterdeskundigen. waarschijnlijk van researchafdelingen, betrokken zijn, zou een oostelijke spionagedienst het hebben voorzien op het IBM-computersysteem. Het annuleren van het handelsak koord wordt door Israel als een zeer ernstige tegenslag beschouwd: zowel voor de toekomst van de immigratie van joden uit de Sovjet-Unie, als voor de vrede in het Midden-Oosten. PAMPLONA (Reuter). In de Noordspaanse stad Pamplona is gisteren, gevochten tussen oproerpolitie en sta kers, nadat 20.000 arbeiders gehoor had den gegeven aan een stakingsoproep uit solidariteit met buitengesloten collega’s. *.*■4 4,. - HU.. I M S» i. W 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3