Historisch huis moet ruimte maken voor drie-hoog flatgebouw Haven VROEG IN DE RIJ MET EEN APPEL EN El talfevishal 1975 in Velsen t ■Mi k •Ss B - Jfc j| I'.' J I a Bilïi PEREBOOM STAAT IN VOLLE BLOEI iülg P I Pi 2 iS is 41 5 Draaiorgels op koninginnedag naar Heemskerk DONDERDAG 1 6 PLAATSELIJK JANUARI 1975 NIEUWS door Loes de Fauwe SANTPOORT Santpoortenaars in een actiegroep Behoefte Functie geven Huize „Long Wood” in Santpoort-Zuid is ver kocht. Deze oude villa, die zo’n hon derd jaar geleden met een aantal andere huizen werd gebouwd voor Engelse architecten die hier actief waren bij de aanleg van het Noord- zeekanaal, is inclusief grond door de huidige bewoners verkocht aan de aannemer P. J. Scholz, voor drieëneenhalve ton. Het is de be- verzameld en willen de afbraak van „Long Wood” op grond van de hi storische waarde tegen gaan. V. „Krot” doeling dat het huis wordt gesloopt en dat op deze grond een drie-ver- diepingen flat komt. Tegen deze plannen voor dit stuk grond, dat is gelegen tussen de Vinkenbaan en de Duinweg (aan het eind van de Willem de Zwijgerlaan), is be zwaar gemaakt. Een aantal buurt bewoners hebben zich met andere Hl I j I IB» Santpoorters willen „Long Wood” houden 7 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) er et Donderdag gearriveerd: Fair Jennifer Aalberg; Nerlandia, Rotterdam IJmui- den; Hermes, Bilbao. „Het huis wij zeggen altijd „het krot van Bot” is in een slechte condi tie”, aldus de heer Stillebroer, „deels is dat omdat het nooit goed is onderhou den, maar de constructie van dit huis is Ook willen zij verhinderen dat de bouw van het flatgebouw (met achttien wooneenheden) wordt gerealiseerd. Eén van de actievoerders is Job Jong kind. Hij woont zelf in Santpoort-dorp. Zijn inzet voor deze actie komt vooral voort uit zijn vrees dat mettertijd van het oude Santpoort niets meer over zal zijn. „Je moet je voorstellen, zo’n huis, het is voor zoveel oudere mensen een herkenningspunt en het ligt er mooi. Die hele Vinkenbaan is zo rustiek. Je moet eens kijken hoeveel mensen er zondags rondfietsen, zo maar, alleen omdat het er erg mooi is. Ook uit historisch oog punt is het zonde als dat huis moet verdwijnen. Als de familie Bot er niet in kan blijven, waarom restaureren ze het dan niet en geef het huis een functie. niet best. Er gaat met dit huis dus niets verloren. Het zou bovendien in verhou ding ook veel te duur worden om het op te knappen. Ook dat zou betekenen dat het eerst moet worden afgebroken en helemaal opnieuw moet worden opge bouwd”. HEEMSKERK. Het verzoek van de Gemeenschapsraad om op Koninginnedag draaiorgels door de gemeente te laten gaan heeft het college van B. en W. goedgekeurd. De Gemeenschapsraad wil voor die dag drie orgels naar Heemskerk halen. Wie zullen de toekomstige bewoners zijn? De achttien wooneenheden („u- nits”) bestaan uit een grote woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een KW KW IJM 4 42 45 VELSEN. In de gemeente Velsen zijn voor dit jaar de schoolvakanties voor de verschillende vormen van onderwijs als volgt vastgesteld. n b, n 11 Ie h n g e t in Ve de ek r, ar ze er et in P. in er in re en i. al ;n n. >P ;n ft Br le ld :o Uiteraard in het bezit van de gevraagde ruilartikelen. Zij kortten de tijd met een gezellig babbeltje, terwijl de winkelier zo vriendelijk was zijn matineuze cliën ten een kopje koffie aan te bieden. Precies om negen uur werd het wachten van de dames beloond en konden zij respectievelijk in het bezit worden ge steld van de begeerde koopjes. De derde dame verwierf zich voor enkele guldens nog een klein-meubelstuk. Vandaag is voor periodieke koopjesjacht weer begonnen! Alleen hebben dergelijke opruimingen delaatste jaren bit de winkelende dames minder opwinding ten gevolge dan vroe ger en behoren dus ook de lange rijen met kooplustigen tot het verleden. Toch slagen sommige winkelier er nog wel eens in aan hun uitverkoop een attractie te verbinden, waarmee de huisvrouw al vroeg naar hun zaak wordt gelokt. Zoals de eigenaar van een woninginrichting aan de Snelliusstraat die zich bereid verklaarde tegen een appel en een ei en tien gebakjes aan de eerstkomende een handweef tafelkleed en een wollen deken te overhandigen. Deze spotkoopjes heb ben hedenmorgen drie dames bewogen reeds om ongeveer drie uur de huisdeur aehter zich te sluiten, zodat zij om half vier bij de zaak aanwezig konden zijn. Beide argumenten worden weerlegd door makelaar J. J. A. Stillebroer, die de belangen van de heer Scholz heeft be hartigd bij de aankoop van „Long Wood” en via wie ook de verkoop van de flats (vermoedelijk koopprijs 150.000 gulden) zal lopen. „Wat betreft het pas sen in de omgeving: daarmee kun je twee kanten op”, aldus de heer Stille broer. „Zo’n flatgebouw zal misschien niet overeenkomen met het type huizen aan de Vinkenbaan, maar als je naar de andere kant kijkt de Bloemendaalse- straatweg dan zie je daar ook flats en dan detoneert dit gebouw helemaal niet”. Museum of zoiets. Het is vroeger ook een theeschenkerij geweest. Iets derge lijks zou toch veel meer bijdragen aan het huidige karakter van Santpoort dan zo’n flatgebouw. Bovendien ben je, als die flat er komt, weer een heleboel bomen en groen kwijt. Nu, zoveel bo men hebben we niet in deze gemeente”. Het zachte weer en het ontbreken van vorst heeft bomen en planten aardig in de war gebracht. Van verschillende kan ten is te horen, noe struiken uitbotten «R bolgewassen hun koppen al boven de grond steken. Maar een pereboom in op de foto te zien is. Het is echter niet te verwachten, dat één van de bloesems vrucht zal dragen, immers van de bijen, die voor de bestuiving moeten zorgen, is zo vroeg in het mar nog geen spoor te ontdekken. het park bij de Aagtevonklaan in Drie huis maakt het helemaal bont. Hoewel de bladeren nog in de knoppen zitten, heejt de boom al volop bloesem gezet. Niét zomaar hier en daar een bloemetje, nee letterlijk de hele boom zit vol, zoals voor de toekomstige bewoners ook al leen maar plezierig”. Op het niet naleven van de in het streekplan gestelde eisen zijn geen sanc ties mogelijk, aldus een woordvoerder van de Provinciale Planologische Dienst in Haarlem. Gemeentelijk ingrijpen in plannen als deze de actiegroep heeft aldus in een brief aan B. W. en raadsleden gesuggereerd is ook niet mogelijk. Het aangekochte grondgebied van de heer Scholz ligt, net als bijvoor beeld de Vinkenbaan, buiten het bestem mingsplan. Dit gebied valt wel binnen de bebouwde kom. Bij nieuwbouw in een stadsgedeelte als dit, dient de bou wer alleen te voldoen aan de geldende bouwvoorschriften, die worden gecontro leerd door de zogenoemde welstands commissie. Huize „Long Wood” was het bezit van de familie Bot. Gedurende 48 jaar heeft de familie in dit huis gewoond. Nu wonen er nog twee bejaarde zusters en hun broer. Hoewel er een aantal jaren geleden ook een bod op het huis is gedaan, hebben zij pas eind vorig jaar besloten het pand te verkopen Eén van de dames Bot vertelt: „We moesten het wel verkopen. We kunnen het huis niet meer onderhouden, noch de tuin. Boven dien hebben we helemaal geen geld om het huis goed op te laten knappen. Dat hebben we trouwens nooit gehad”. Donderdag gearriveerd; Alandsee, Go- thenborg; Constance, Port Jerome; Star Malanger, Sagunto, IJmuiden; Spray, Rotterdam, IJmuiden; Nyanga, Bremen; Hinrich Oildendorf, Rotterdam; Randzel, Ridham, IJmuiden; Ida Lundrigan, Ant werpen. Gewoon lager onderwijs: voorjaarsva kantie: 10 en 11 februari; paasvakantie, 28 maart tot en met 6 april; zomerva kantie, van 30 juni tot en met 9 augus tus. badcel. Met de koopprijs (vermoedelijk) anderhalve ton wordt duidelijk op een bepaalde bevolkingsgroep gemikt. De heer Stillebroer: „Wij verwachten dat deze flats vooral aan oudere mensen zullen worden verkocht. Mensen die een groot huis met een tuin niet meer kun nen onderhouden en wat makkelijker willen zitten. Ik verwacht zeer zeker dat Deze verwachting heeft de heer Stille broer ook op een vergadering met de leden van de actie-groep bekend ge maakt. Mevrouw Shepherd: „Ik geloof niet dat je dit als vaststaand feit kunt aannemen. Over het Prinsenbos zijn nogal wat klachten gekomen en van eenzelfde flat in Bloemendaal weet ik dat er veel mensen uit Amsterdam zijn komen wonen, vooral veel prostituées. Nu, als we hier voor Amsterdammers een flat neer moeten zetten”. Vooral dit laatste heeft de nodige beroering doen ontstaan in de over het algemeen rustige gelederen in Sant poort-Zuid. In de eerste plaats vindt men dat dit plan niet voldoet aan de in het streekplan Zuid-Kennemerland ge stelde eis van „passend bij de bestaande bebouwing” en ten tweede vreest men dat het merendeel van de bomen in de tuin van „Long 'Wood” bij de realisering van dit project zullen sneuvelen. Woensdag vertrokken: Borea, Bads- fjord; Rijnstroom, Harwisch; Pergo, New Ross, IJmuiden; Avenier, New Ross, IJ muiden; Jutta Flint, Lubeck, IJmuiden; Tor Hollandia, Antwerpen; Mercur, Sta- vanger; Hammonia, Bremen; G. V. Stag- hound, Bremerhaven; Warszawa, Stettin Nassauborg, Delftzijl Zaandam; Ilias, Rotterdam; Stirling Oak, Cont Plat; Aat V, antwerpen; Sea Rover, Cont Aegis Typhoon Antwerpen IJmuiden Brinda, Poole, IJmuiden. Voortgezet onderwijs: voorjaarsvakan tie, 10 en 11 februari; paasvakantie, van 28 maart tot en met 7 april; zomerva kantie, van 30 juni tot en met 17 augustus Voorts een extra vakantie van 5 tot en met 11 mei. Deze commissie beoordeelt, bijvoor beeld of het gebouw niet te hoog wordt, of de vormgeving van het gebouw ethisch verantwoord is. Hierover is de gemeente nog in discussie met aannemer Scholz, de indiener van het plan. In deze discussie en bij eventuele veranderingen van de bouwtekening wordt, aldus een gemeentewoordvoerder, zeer degelijk re kening gehouden met en tegemoet geko men aan de bekend gemaakte bezwaren. deze mensen hier uit de omgeving zullen komen. Ik geloof dat er behoefte bestaat aan dit soort huisvesting. Dat hebben we ook bij het Prinsenbos aan de Bloemen- daalsestraatweg gezien. En als deze mensen hun eigen huis verlaten, krijg je -ï ook een goede doorstroming in de rest van de gemeente”. Namens de heer Scholz zegt de heer Stillebroer dat men bereid is zoveel mogelijk groen te sparen, over te plan ten of eventueel te vernieuwen. Een schriftelijke garantie hiervoor werd na verzoek hiertoe van de actie-groep niet gegeven. De heer Stillebroer: „Natuur lijk zullen we proberen zoveel mogelijk bomen te sparen, maar je moet bijvoor beeld de zuidkant naar het school plein van de Brederodeschool vrij moeten maken, anders krijgen de flats op de begane grond geen zon. Ik heb ook gezegd dat ik best bereid ben om met de heer Van den Burg van de plantsoendienst hier rond te kijken wat de mogelijkheden zijn. Tenslotte is het Kleuteronderwijsvoor j aarsvakantie, 10 en 11 februari; paasvakantie, van 28 maart tot en met 6 april; zomervakantie, van 30 juni tot en met 9 augustus. Zoals gewoonlijk hebben de leerlingen van deze scholen ook op koninginnedag (30 april) vrijaf, terwijl de kleuterscho len en die voor het lager onderwijs op 5, 6, en 7 mei gesloten zullen zijn. Hoewel alle plannen nog in voorberei ding waren, werden de bewoners van de Vinkenbaan dinsdag plotseling opge schrikt toen naast het omstreden huis een bouwkeet werd neergezet, vooraf gegaan door het omhakken van een boom. Direct is men gaan bellen omdat naar bekend was de kapvergun- ning nog niet was afgegeven. Een afge vaardigde van de plantsoenendienst is komen kijken, maar vond zijns inziens weinig reden voor paniek. „Het was maar een klein boompje en dat kappen was nodig om die bouwkeet te plaatsen. Voor het echte kapwerk moet inderdaad nog een vergunning afgegeven worden. De aanvraag gaat volgens de normale procedure, via B. W.’’, aldus de heer Beskers van de plantsoenendienst. Vol gens de heer Stillebroer zal het verkrij gen van de kapvergunning geen pro bleem opleveren, omdat de bomen waar het om gaat overwoekerd zijn met klim planten en naar zijn verwachtingen „toch over een paar jaar dood gaan”. De plannen rond „Long Wood” lijken definitief, hoewel de benodigde vergun ningen nog „in de molen” zitten. De afgifte van de vergunningen is aan B. W. Daar wordt geoordeeld over de rede lijkheid van de bezwaren, de rechten van de particuliere ondernemer, over het beeld van onze gemeente. DELFT. Technische Hogeschool. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men scheikundig ingenieur: de heren A. J. van Dop, Lisse; W. F. M. van der Laan, Vogelenzang; W. A. Sanders, IJ muiden. Geslaagd voor het examen bouwkundig ingenieur: de heer A. Im- thorn, Lisse. Het oude huis „Long Wood’’, gelegen tussen de Vinkenbaan en de Duinweg, zal gesloopt worden. Daartoe is het huis en de grond aangekocht door aannemer Scholz die op dit stuk grond een flatgebouw (koopflats) wil neerzetten. Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 54 kg. heilbot; 600 kisten kabel jauw; 1750 kisten koolvis; 25 kisten leng; 12 kisten schelvis; 280 kisten wij ting; 2 kisten schol; 35 kisten schar; 10 kisten hake; 208 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: Heilbot 6.60. Per 40 kg: kabeljauw één 108-71; kabeljauw twee 134-73; kabeljauw drie 104-76; kabeljauw vijf 96-51; koolvis één 69-58; koolvis twee 70-53; koolvis drie 78-48; koolvis vier 54-39; schelvis één 92; schelvis twee en drie 112-92; schelvis vier 98; schol drie 138; schol vier 130; wijting drie 64-31; schar 92-60; leng 94- 82.' De 6.300,- KW 15 f 47.500,- KW 213 2.200,- UK 218 11.6Ó0,- UK 89 en UK 123 4.700,- VD 19 en VD 73 15.300,-. Het kappen van de bomen is door de actie-groep ook als strijdpunt aangegre pen. Mevrouw J. Shepherd van de Vin- kebaan: „Het is bekend dat in de ge meente Velsen een kapverbod geldt. Als je in je eigen tuin een boompje wil kappen, mag dat niet. Best. Maar nu dreigt hier aan de overkant te gebeuren dat alles plat gaat. Want het gaat niet alleen om de ruimte van het gebouw zelf, je hebt ook extra ruimte nodig voor de bouwkeet, de materialen, de kraan enzovoorts en daarvoor wordt misschien wel kapvergunning gegeven. En er staan toch heel mooie bomen bij”. IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Brinda, Londen, IJmuiden; C.V. Stag- hound, New York Nerlandia, Bremen Wilmington, Fargoen; Telness, Moi Ra na, IJmuiden Frendo Grace, Hamburg; Sea Rover Guifleet 260 Cont plat Steinbjora, Hammerstal Friesenstein, Bremen; Anna V, Seaham; Wels Bruns- buttel; Augusta Schulte, Haifa; Maersk Fighter, Cont. Plat, IJmuiden Albacara, Isile Of Grain Titan Service Cont Plat, IJmuiden. besommingen waren: KW 15 59.800,- KW 213 7.900,- de huisvrouw de S; -i-ï - i u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5