Overdracht milieutaken testcase voor gewest Ir. W. Singer nam afscheid van Centr. Ideeëncommissie Appelmoes Lees de Centra Buurtkrant. Lees meer in de Centra Buurtkrant. Bij uw Centra-winkelier kan alles.i centra Heel Gesneden stand Hak Bietjes Speciaal 5 i Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Commissie akkoord met vorming bureau NA TIEN JAAR VOORZITTERSCHAP I BEVERWIJK Luxor gave oogst blik 850 gram zoetzuur, pot 720 gram wit of bruin 800 gram VELSEN-IJMUIDEN Stadsschouwburg City Duizend gulden voor Beverwijks Toneel Gezelschap Nieuwe voorzitter bij bestuurscommissie bibliotheek Velsen Kennemer theater 6 DONDERDAG 1 6 JANUARI 1975 D VELSEN o t DE MODE van de nostalgie, het wegdromen in de goede, oude tijd heeft al de nodige literaire bestsel lers en succesvolle films opge leverd. Maar dit alles lijkt inmid dels ruimschoots te zijn geslagen door „American Graffiti”, een film van regisseur George Lucas en pro ducent Francis Ford Coppola, die zaterdag- en zondagavond in de Velsense Stadsschouwburg zal gaan draaien. In feite een veel te korte vertoningsduur, omdat de kwali teiten van deze film een langer ver blijf in dit theater volkomen zouden rechtvaardigen. Hete aardappel W w ff Films b (ïte Brood IS I Aanbiedin- gen gelden t/m zater dag 18 jan. Prijs wij zi- H gingen en W uitverkocht voorbehouden. BIJ DE SAMENSTELLING van het weekprogramma voor dit theater is men oi w e< h< Pi bi K s Zi d k d u o V h h u a a b s; b ii v zi 01 k A o] tc (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. De overdracht van milieutaken aan het gewest zal een test case worden voor het bestaansrecht van het gewest, liet mr. Jager, dagelijks bestuurslid van de Kennemerraad giste ren weten aan de commissie financiën, die een oordeel uit moest spreken over de voorstellen tot oprichting van een milieubureau binnen het gewest. Niet alle leden van de commissie waren het met hem eens dat het bestaansrecht van het gewest afhangt van het slagen van een regionale milieu-aanpak, maar men zag het toch unaniem als een belangrij ke bouwsteen. de hoop dat de gemeenteraden ook gun stig zouden reageren. Er leven nog wel een aantal vragen, met name op het vlak van de financiën, maar die zullen door goed onderling overleg tot oplossing ge bracht kunnen worden, meende hij. De portefeuillehouders hebben zich uitge sproken voor de ongefaseerde opzet. Het dagelijks bestuur van het gewest heeft daarvoor ook een lichte voorkeur. Dat houdt in, dat in 1976 gestart wordt met een wetenschappelijk gevormde mede werker,twee HTS-ers en een administra tieve kracht, in 1977 aangevuld met vier afvalwaterdeskundigen, drie hinderwet- medewerkers en nog een administratieve kracht. bijdragen in de kosten, die totaal zo’n driekwart miljoen zullen belopen. De bedoeling is dat de Kennemerraad in de plenaire zitting van 13 februari een besluit neemt over de vorming van een gewestelijk milieubureau. Daarna zullen verzoeken uitgaan naar de deel nemende gemeenten om taken op dit gebied over te dragen aan het gewest. Mr. Jager vond dat het van groot belang is dat het minimale pakket aan taken naar het gewest overgaat, „anders kun nen we er beter maar mee stoppen”. Als de gemeenten het laten afweten zou dat naar zijn mening zeer betreurenswaardig zijn, en zou men zich zelfs moeten afvra gen, of het gewest nog wel zou moeten werken aan de oplossing van de huis- vuilverwerking, die de gemeenten als een „hete aardappel” hebben afgescho ven naar de Kennemerraad, aldus mr. Jager. De voorzitter van de commissie finan ciën van de Kennemerraad, de heer Willemse, merkte op dat de voorstellen in de kringen van portefeuillehouders positief zijn ontvangen en hij had goe- -- de sensatie evenmin uit de weg gegaan. Zo zal in Luxor van heden tot en met woensdagavond „Pas op, of we slaan d’r op” worden vertoond, welke titel een nadere omschrijving volkomen overbodig maakt. Deze film is ook bestemd voor de tweede matinee van zondag, in de eerste voorafgegaan door een reprise van „Vuisten en gestampte pot”, ongetwijfeld een „giller” van een western, met een krankzinnige goudjacht als uitgangspunt. 2o ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. DEZE FILM IS bestemd voor de avondvoorstellingen van zondag tot en met woensdag, van heden- tot en met zaterdagavond voorafgegaan door de Ja panse griezelfilm „Godzilla contra Mega ton.” De film draait ook in de tweede matinee van zondag, terwijl de eerste, met „Winnetou tegen Witte Buffel” wel eens voornamelijk voor een jeugdig pu bliek kan zijn bestemd. Met als contrast voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag de sex-film „Jong geleerd, oud gedaan.” De heer Evers voorzag de mogelijk heid, dat het rijk subsidie zou kunnen verlenen als de bijdrage per inwoner in het gewest in 1977 op behoorlijk peil ligt- Nu wordt voor het gewest f 1,30 per inwoner betaald. Dat zal nog wel hoger worden de komende jaren. Daarbij komt een bijdrage voor de huisvuilverwerking en straks ook de bijdrage voor het miliebureau. Als men zo boven de zes gulden per inwoner komt kan het rijk om subsidie worden gevraagd. Vanuit de commissie waren er nog wel vragen over de samenstelling van het instrumen tarium dat het gewest over' denkt te nemen van de gemeente Haarlem. Daar voor staat voor 1976 ruim twee ton op de begroting van het milieubureau. De heer Willemse zegde toe dat dat instru mentarium zal worden gespecificeerd voor de leden van de commissie. DE BELANGSTELLING voor de Chi nese knokfilms blijkt nog maar nauwe lijks te zijn af genomen, zodat de produ cers zich blijven beijveren aan deze vraag van een groot deel van het bio scooppubliek te voldoen. Met als gevolg dat nu van heden tot en met woensdag avond in City „Op de Chinese vuist” kan worden vertoond. UIT DE INTRIGE daarvan kan wor den afgeleid, dat voor dit genre door de scenarioschrijvers nauwelijks nog iets nieuws valt te bedenken. Vandaar dat het verhaal weer is gebaseerd op een aantal hardhandige eigenaars van een speelhol, dat in conflict komt met enige rechtschapen leerlingen van een boks school. Geen originele handeling dus, maar wel biedt een dergelijk uitgangs punt voldoende mogelijkheden voor een schier permanente reeks vuistgevechten, compleet met veel bloed en huivering wekkende intimidatie-kreten. VOOR DE VARIATIE draait hier dan in de matinee van zondag „Trinity en Sartana”, een western, waarin meer aan dacht aan de gein wordt besteed dan voor dergelijke films meestal gebruike lijk is gebleken. De plezierig gespeelde hoofdrollen hierin komen voor rekening van Robert Widmark eh Harry Baird. IJMUIDEN. In hoofdkantoor 1 van Hoogovens kwam woensdagmiddag de Centrale Ideeëncommissie voor de laat ste keer bijeen onder voorzitterschap van ir. W. Singer, bedrijfsdirecteur van Hoogovens. In zijn openingswoord ver welkomde de heer Singer met name de heer F. W. E. Spies, die ere-voorzitter is van deze commissie. Alvorens de heer Singer zijn functie neerlegde, nam hij afscheid van ir. J. Montauban van Swijndregt, die aftrad als lid van het ideeënbureau. Ter herin nering aan zijn ambtsperiode ontving hij de traditionele vierkleurenballpoint. Als diens opvolger werd ir. A. A. van der Poel, onderdirecteur produktie, verwel komd, waarmee de scheidende voorzitter zijn taak had volbracht. Vervolgens richtte jhr. ir. B. de Jonge, directeur produktie, het woord tot de heer Singer. De heer De Jonge vertolkte de waardering die de directie had voor al het werk dat de her Singer tijdens zijn voorzitterschap had verricht. „Met steeds nieuwe initiatieven heeft u de gedachte aan dit instituut levend gehouden”, aldus de heer De Jonge, die de scheidende voorzitter als stoffelijke blijk van waardering een bureau-set overhandigde. De heer Singer, die in 1958 was toegetreden tot de Centrale Ideeëncommissie en vanaf 1965 het voorzitterschap had bekleed, kreeg als speciale herinnering het gouden ideeën insigne opgespeld. Deze speld was voor deze bijzondere gelegenheid voorzien van een briljant. In zijn dankwoord toonde de heer Singer zich zeer verheugd over deze onderscheiding en betrok tevens in zijn dank alle leden van het ideeënbureau. „Het is vaak de voorzitter die in het daglicht treedt, maar hij kan zijn werk alleen goed verrichten met de hulp van al zijn medewerkers”, besloot de heer Singer. Daarna gaf de heer De Jonge het voorzitterschap in handen van ir. P. van Rijn, hoofd elektrotechnische- en instru- menttechnisch dienst, die dit in dank aanvaardde. BEVERWIJK. Het Anjerfonds Noord-Holland heeft wederom een Be- verwijkse vereniging een geldelijke bij drage toegekend en wel het Beverwijks Toneel Gezelschap (BTG). Zij krijgen 1000 voor de aanschaf van 3 achter doeken, mede ter gelegenheid van het feit dat zij binnenkort 30 jaar bestaan. De BSCR, die jaarlijks de Anjerkol- lekte in Beverwijk met medewerking van verschillende verenigingen organi seert, bemiddelde ook nu weer bij het verkrijgen van een subsidie. BEVALLEN: A. Krab-Borst, z., IJmuiden, M. C. F. ’t Hart-Twisk, r., IJmuiden, H. F. Kraal den Dunnen, z„ Santpoort, J. D. Stam- van der Schaaf, z., IJmuiden, M. M. Bakker-Jacques, d„ Santpoort, J..Beute- de Waal, z„ IJmuiden, G. de Wit- Slotboom, z., Velsen-Noord, J. C. Snij ders - Specht, z., IJmuiden, H. T. van Duijvenvoorde - Pietersen, d., IJmuiden, M- Jansen - Hovenkamp, z., IJmuiden. OVERLEDEN: M. Brakenhoff, 80 jr., weduwe van: J. L. van Egmond, Driehuis, N. Cramer, 77 jr., echtgenote van: H. Ouwehand, IJ muiden, E. M. de Jaeger, 67 pr., echtge note van: J. van der Wiele, IJmuiden, N. H. Warmenhoven, 64 jr., echtgenoot van: A. M- van der Erf, IJmuiden, G. Dekker, 71 jr., echtgenoot van: H. T. van Til IJmuiden, M. Kok, 82 jr., weduwe van: D. Geijteman, IJmuiden, H. W. Koops, 65 jr., echtgenoot van: G. Oosting, Sant poort. VELSEN. De bestuurscommissie van de Openbare Bibliotheek Velsen komt vrijdag 24 januari in de kantine van het stadhuis in openbare vergade ring bijeen. In verband met het aftreden van de heer Jac. Nuijens zal deze avond een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen, voor welke functie het dage lijks bestuur de heer W. van Eijk kandi daat heeft gesteld. Een en ander ge schiedde met instemming van de stich ting „Katholieke Openbare Leeszaal en Bibltiotheek”. De heer Van Eijk was voorheen gecommiteerde van de Velsen se gemeenteraad in de bestuurscommis sie en is thans lid daarvan. De vergade ring begint om 19.30 uur en zij kan door alle belangstellenden worden bezocht. „AMERICAN GRAFFITI”, welke titel verwijst naar de „Tekens” die elke gene ratie achterlaat in de vorm van muziek, folkore en gedragspatroon, gaat weer over de jongelui die van hun jeugd af scheid nemen en zich, zoals dit heet op de drempel van het leven bevinden Plaats van handeling is een kleine stad in het noorden van San Francisco en het verhaal speelt zich af op een zomeravond in 1962. HIER MAKEN VIER vrienden plan nen voor de laatste avond, die zij in eikaars gezelschap zullen doorbrengen, want minstens twee van hen vertrekken de volgende dag naar een universiteit aan de oostkust. Deze avond en nacht verloopt voor iedere jongeman verschil lend, ofschoon hun voornaamste ver maak bestaat uit het langzaam door de hoofdstraat rijden, te proberen aan ster ke drank te komen en een loslopende vrouw te versieren. DIT GEGEVEN werd uitgewerkt als een vrolijk en zorgeloos schouwspel, om tegelijk een panorama te bieden op een enigszins geestloos, eentonig en triest bestaan. Bij dit hongerig rondrijden door de straten spelen ouderen nauwelijks een rol, zodat een vrijwel authentiek beeld kon worden verkregen van een nogal droevig en deprimerend bestaan. Waarbij voor een deel van het publiek een veelvuldig gebruik van de rockmu ziek waarschijnlijk nog als een bijzon dere attractie zal gelden. VOORTS WORDT deze week voor de matinee van zondag nog de vertoning aangekondigd van „De wraak van Ivan hoe”, met Clyde Rogers als de vertolker van deze legendarische zwaardvechter en verdediger van de onschuld. De commissie ging akkoord met het voorstel in 1977 een volledig gewestbu- reau milieubeheer te laten functioneren. Verworpen werd de gedachte de over dracht van taken aan het gewest in fasen te laten uitvoeren, omdat dat neerkomt op het opschuiven van een deel van de plannen met een jaar. In de praktijk komt het vormen van een eigen milieu-apparaat voor het gewest neer op een bijdrage per inwoner in 1977 van 3,22 per inwoner. De zes gewestge- meenten zullen dus naar evenredigheid ALS FILMERS VAN naam, zoals in dit geval John Huston zich met het „wilde westen” gaan bemoeien, betreft het niet meer primitief avontuur en geweld, doch een nostalgieke boodschap met de nodige heldenverering. Daarbij voorzien van de moraal dat het geweld van toen eerlij ker was en zonder hypo critische verontschuldigingen kon wor den beoefend. ZO OOK IN „Roy Bean, the hanging judge”, met Paul Newman als de ex- misdadiger en outlaw, die in Yinegaroon, een paradijs voor mannen van zijn soort, besluit zichzelf als sherrif uit te roepen. Met de bedoeling voor deze om geving het „law and order” te bevorde ren, hetgeen met zoveel hardvochtige doortastendheid geschiedt dat hij al spoedig „the hanging judge” wordt ge noemd. Deze, voortdurend met de bijbel werkende autoriteit, heeft voor Paul Newman een markante hoofdrol opgele verd, waarbij een ieder naar eigen in stelling overeenkomsten met het huidige Amerika zal kunnen ontdekken. uunuühuü Sitrïf Een spectaculair tafereeltje uit „Op de Chinese vuist” (City-Veisen), met welke scènes het genre van deze Chinese knok- film onmiddellijk wordt gekarakteri seerd. De drie klappers van Centra IJ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6