Aantjes: Ondanks zware hypotheek op kabinet door huurdebat: a Onderzoek giftige stoffen drinkwater J: EntÈffl dit meng „Leuk of niet, maar Vier maanden geëist tegen verloofde „Meesterkraker" „Mooie zegels” kernenergie moet” Chinezen uit Nederland uitgewezen i Instituut voor Epilepsie bestrijding ■J Meer en Bosch - De Cruquiushoeve r i bi ki -1 j 2 N, ff Mr. H. F. van Leeuwen overleden IRC-CONFERENTIE WIL SPOEDIG KEMA-deskundige ir. Hermans assistente civiele dienst Li Weer gratieverzoek voor Vellekoop ACHTERWEG 5 HEEMSTEDE TELEFOON 023-286750 VR] BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 JANUARI 1 7 VRIJDAG Minderheidskabinet Inbraken Gemeenschappelijk Vloeken Afcent Selectie Interne huisvesting is mogelijk. r Voor de personeelsrestaurants van onze centra ’’Meer en Bosch” en de "Cruquiushoeve” kun nen wij plaatsen een die afwisselend in een van beide restaurants werkzaam zal zijn: Schriftelijke of mondelinge sollicitaties kunt U richten aan het Hoofd Personeelsdienst van ons Instituut. bij de verstrekking van koffie, thee en de maaltijden (cafetaria-systeem). bij het verrichten van lichte huishoudelijke werkzaamheden. n sen Huurders-spreekuur Computer Verkeersplein Korpssterkte UITGAANDE VAN DE CHRISTELIJKE VERENIGING VOOR DE VERPLEGING VAN LIJDERS AAN EPILEPSIE Door stropers beschoten Inlichtingen betreffende de funktie kunnen worden verstrekt door het Hoofd Civiele Dienst. 5 at gs WEERRAPPORTEN Voortgezet onderwijs £•5 St z z zzw z z z zzw windstil nno n zzo zzw w z w ono zzw zzo windstil zzw zo wnw z wzw zo Mortiergranaten - I ,U, a® 5^ Samenwerking confessionelen-PvdA handhaven (Van onze correspondent) kuif (ADVERTENTIE) d 1 LAREN (NH). Op 84-jarige leeftijd is woensdag in Laren (NH) mr. H. F. van Leeuwen overleden. Hij was van 1952 tot 1963 vertegenwoordiger van de VVD in de Tweede Kamer. Madrid Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich 12 14 12 7 5 7 11 1 5 uur uur uur uur Wat Aantjes vooral hoog zit is dat het kabinet is gezwicht voor de wijze waar op de PvdA-fractie en PvdA-staatssecre- taris Van Dam (die, zegt Aantjes, tegen het parlementaire debat over deze zaak Voorts wil zij in navolging van des kundigen in New Orleans, die een uitge breide studie verrichtten over de schade lijke gevolgen van het gebruik van de nen voeren is meer nodig dan de nega tieve band van niet-socialistisch zijn”. Ook was hij directeur van de Twentse Bank, tegenwoordig ABN in Amsterdam. Hij was commandeur in de Kroonorde van België en ridder in de Orde van Nederlandse Leeuw. Mississippi voor de drinkwatervoorzie ning, een soortgelijk onderzoek van de Rijn en andere grote rivieren. Hierbij zal o.a. het Rijksinstituut voor de Drink watervoorziening (RID) in Den Haag een rol spelen. Volgens de heer Zoeteman is de con centratie van vervuilende stoffen in het direct afgetapte afvalwater tien keer zo hoog als bij rivierwater. De zuiverings installaties zullen dus tien keer zo „zui ver” moeten zijn. Er is geen sprake van dat Afcent, het NAVO-hoofdkwartier, uit het Zuidlim- brugse Brunssum verdwijnt. Aldus mi nister Vredeling van Defensie in ant woord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Waltmans (PPR). In zijn vraag wees het Kamerlid er op, dat minister Vredeling onlangs in een vraaggesprek met de redactie van het VVDM-biad twintig over de zaak Vellekoop zei: „Het is een voorbeeld van het recht dat voor het gevoel voor mensen onrecht is.” Hij vindt dat gratie voort moet vloei en uit de opvattingen van minister Vre deling van Defensie en diens staatssecre taris Stemerdink. Ei wer D VOOl telej ten wor der. W de will van verc De Sov, ner. D teke IR/ dooi Ker in te vrij, zest stan p: Chii ovei gem prei L de hoei staa Lai’ J; Isre gev dat zal rin; Mie woi T nist heei ken Isra Ara zijn Ji de 1 gist Het ontl pen den ver' nisc te i nod defi bel liet na ter „hi vo< lijn ror M 5 «J ÏJf C cu 9 4 2 9 8 14 1 0 0 8 0 1 0 0.2 2 7 3 0.2 0 6 0 0 2 0 De rechtbank hield zijn zaak voor de zekerheid aan tot de volgende maand om nog wat getuigen te horen, onder wie de Meesterkraker zelf. Er zou overi gens volgens diverse getuigen wel dege lijk een relatie tussen de kraker en zijn „huisbaas” hebben bestaan. Met ingang van maandag a.s. zal het Nederlands Verbond van Huurdersorga- nisaties, de landelijke overkoepelende organisatie op dit gebied in Nederland, elke maandagmiddag van twee tot vijf (na afspraak) in het Bouwcentrum in Rotterdam spreekuur gaan houden voor huurders en aspiranthuurders. Afspra ken voor dit nieuwe (kosteloze) spreek uur kunnen worden gemaakt door 010- 116181 te bellen en te vragen naar toestel 2130. De politie van Amstelveen heeft een reeks van inbraken in de tweede helft van het vorig jaar in Amstelveen, Heemstede, Haarlem, Bloemendaal, Uit hoorn, Diemen en Amsterdam opgelost. Van de buit, bestaande uit antieke klok ken, sieraden en radio-apparatuur is nog niet de helft teruggevonden. De totale waarde van de buit bedroeg ongeveer vijf ton. De 35 inbraken werden bekend door twee Amsterdammers, die zelf alle bezochte adressen opgaven aan de poli tie. De man heeft zeven jaar lang brief - :aarten, brieven en postpakketjes in de kelder, op de zolder en ook in zijn bed verborgen. De door zijn werkster aangegeven postbode wilde de brieven en pakjes vanwege de mooie postzegels, die er op zaten, behouden. AMSTERDAM(ANP). De conferen tie van het International Reference Cen tre (IRC) wil op korte termijn een diepgaand onderzoek naar een tiental giftige stoffen, die in het drinkwater kunnen doordringen en daardoor een gevaar voor de volksgezondheid vormen. Mr. Aantjes schrijft dit in Nederland se Gedachten van deze week, het partij blad van de ARP. In zijn vrij harde ver klaring (hij verwijt de PvdA onder meer „onverantwoordelijk gedrag”, „prestige overwegingen” en „een Pyrrus-overwin- ning”) maakt Aantjes de balans op van het verhitte debat in de nacht van 19 december. Onomwonden stelt hij, dat de verhouding van de AR-fractie tot het kabinet geleden heeft door de wijze waarop het kabinet met machtsvertoon het tekort aan argumenten van achter de regeringstafel heeft trachten te com penseren. TRIER(DPA). Een rechtbank in Trier heeft gisteren een 36-jarige briefbesteller tot een half jaar gevan genisstraf veroordeeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractieleider van de ARP, mr. Aantjes, vindt dat de afloop van het huurdebat een zware hypotheek heeft gelegd op het voort bestaan van het kabinet-Den Uyl. Hij zegt nog steeds bitter gestemd te zijn dat de regering het „onaanvaardbaar” heeft laten horen, om de door KVP en ARP gewenste extra huurverhoging van 1 pet. tegen te houden. „Op deze manier loopt het kabinet de kans 1977 niet te halen, laat staan dat er uitzicht komt op een beter verankerde samenwerking tussen socia listen en christen-democraten na 1977”, aldus Aantjes. De schriftelijke vragen van het GPV- Kamerlid Verbrugh over de rijksambte- naar die ontslagen werd wegens verzet tegen zijn vloekende chef, hadden vol gens de Kamervoorzitter eigenlijk niet gesteld mogen worden. Door een misver stand op de griffie van de Tweede Kamer zijn de vragen toch in de publi citeit gekomen. De heer Vondeling staat op het standpunt dat de vragen van het Kamerlid de juridische afhandeling van de zaak voor het ambtenarengerecht doorkruisen. Zolang de zaak „sub ju- dice” is, past het volgens de Kamervoor zitter niet dat Kamerleden de minister daarover vragen stellen. De vragen wor den nu achteraf geacht nooit te zijn gesteld. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Weer in binnen- en buitenland Bon Maan op Verscheidene grote politiekorpsen in ons land krijgen dit jaar een aansluiting op de computer van de Rijkscomputer- centrale in Apeldoorn. In die computer zijn bepaalde signaleringen van personen (b.v. opsporingsverzoeken) en van geï dentificeerde zaken (auto’s, sieraden) op geslagen. Aan het inbrengen van andere gegevens, zoals vingerafdrukken, wordt nog gewerkt. De reconstructie van het verkeersplein Leidschendam in Rijksweg 12 is zover gevorderd, dat nu spoedig begonnen kan worden met de bouw van de centrale viaducten. In verband met de te verwachten waterschaarste in de wereld werd op de conferentie het directe hergebruik van afvalwater besproken. Hiermee worden nu al proeven genomen in Zuid-Afrika en Israel, waar een chronisch gebrek aan water heerst. Over de gevolgen van deze nieuwe methode van watervoorzie ning voor de volksgezondheid is nog weinig bekend. 62 7 6 6 6 7 6 6 -2 6 4 0 6 1 5 13 5 4 6 O; sitki a 4( den amfc opv; bep: a: Rus ged; mini Uni< jaar geer dece Di men in c Mos ka c het ran< Rus; nog vert talk gele wor emi; Het ministerie van Binnenlandse Za ken zal nog deze maand een project groep installeren die een gestructureerde studie zal verrichten naar de gewenste korpssterkte van de gemeentepolitie in ons land. Die sterkte is nu nog afhanke lijk van het aantal inwoners van een gemeente. UTRECHT (ANP). Leuk of niet leuk maar er valt aan kerncentrales als een belangrijke energiebron in de ko mende twintig tot dertig jaar niet te ontkomen. Het zou er anders somber uitzien met de energievoorziening. DEN HAAG (ANP). Het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) heeft giste ren in een schriftelijke vraag aan pre mier Den Uyl, opnieuw aangedrongen op gratieverlening aan de wegens dienst weigering tot gevangenisstraf veroor deelde Kees Vellekoop. Dit jaar zal geleidelijk de selectie van nieuw personeel voor alle gemeentelijke politiekorpsen worden gecentraliseerd. Het selectiecentrum komt in Hilversum. Men verwacht van deze centrale proce dure in de eerste plaats veel tijdwinst. diging vond die ze ervan had verwacht, al zou ze er ook zonder wrok afscheid van nemen. Ze had trouwens op haar verzoek al eervol ontslag gekregen, zij het dat het een paar maanden later zou ingaan. Ze is nu geschorst; het eervolle ontslag zal ze wel kunnen vergeten. De raadsvrouw vroeg zich trouwens ook af of voor haar cliënte niet ook het artikel kon gelden dat bloedverwanten of andere familierelaties die een ont snapte gevangene helpen, straffeloos maakt. „Maar ze kenden elkaar toch niet, die eerste keer”, zei de president. De Haagse rechtbank heeft zich twee weken tijd gegund om zijn uitspraak te formuleren. Twee weken daarna wordt de kraker Zelf in het Haagse Paleis van Justitie verwacht om te getuigen in de zaak tegen zijn „huisbaas” van de Schenkkade. Ondanks de deuk die de samenwer king tussen PvdA en ARP heeft opgelo pen, blijft Aantjes toch overtuigd van de noodzaak het kabinet-Den Uyl te steu nen. Sterker nog, een andere politieke combinatie dan die tussen socialisten en christen-democraten acht de ARP vol strekt niet reëel. De onlangs door Van Riel voorgestelde bundeling van alle „anti-socialistische krachten” wordt door Aantjes zonder meer van tafel geveegd: „Om samen een politiek beleid te kun- Van Schiphol zijn gisteren zestien uitge wezen Chinezen, die illegaal in Neder land verbleven, naar Koeala Loempoer en Hongkong teruggevlogen. Zij werden samen met enkele tientallen Chinezen vrijdagavond in Amsterdam aangehou den na een inval van de hoofdstedelijke politie in twee gokhuizen. De politie verrichtte de invallen na een tip, dat de beide groepen elkaar in verband met een heroïne-zaak te lijf zouden gaan. Zij vond dat ze onschuldig was. Ze ontkende geenszins dat de man haar in haar Rijswijkse flatje had bezocht, ter wijl heel de Nederlandse politie naar hem uitzag. „Maar ik ontken dat ik hem opzettelijk aan de nasporingen van de politie heb onttrokken. De politie wist zelfs dat hij bij mij was; ze hadden hem er zo kunnen halen”, zei ze. Door het afluisteren van telefoongesprekken was de recherche erachter gekomen. De Rijswijkse agente was zo goed als op slag verliefd geworden op de man die met zijn geniale manier van werken zich de naam had verworven van een gentleman-inbreker. Hij was een man van „grondige aanpak”. Daarvan leverde hij trouwens een bewijs met zijn uit braak uit de Leeuwarder gevangenis. In Den Haag dook hij onder; in een pand aan de Schenkkade. De eigenaar daarvan had zich gisteren ook voor de rechtbank te verantwoorden. Wist hij dat hij de meesterkraker in huis had gehaald? De man ontkende bij hoog en bij laag. Waar Aantjes voor de toekomst echter wel iets in ziet, is een links minder heidskabinet dat mede gesteund wordt door de CPN. Hij zegt de speculaties van Van der Louw hierover heel wat serieu zer te nemen dan de vele „burgerlijke” commentatoren hebben gedaan. Volgens Aantjes is Den Uyl er ook meer van geschrokken dan hij in zijn luchthartige nieuwj aarsoverpeinzing deed voorkomen. En als een links minderheidskabinet in Nederland echt tot de mogelijkheden gaat behoren, betekent het ook dat het kabinet niet meer tot elke prijs in stand gehouden moet worden. En dat vindt Aantjes wel plezierig. Want, zo schrijft hij, als de PvdA op haar voorjaarscon- gres het voorbeeld van de PPR gaat volgen en de NAVO als hoeksteen voor onze veiligheid zou afwijzen, is dat voor de ARP absoluut onaanvaardbaar. onvoldoende opgewassen bleken) de kwestie tot een testcase hadden gepro clameerd. En dat heeft met name de AR-fractie niet verdiend, omdat geen tweede politieke groepering zoveel heeft verdragen en geriskeerd om het kabinet een kans te geven, aldus Aantjes. Enkele surveillancewagens van de Eindhovense politie zijn gisternacht be schoten door stropers. Ook werden de auto’s bekogeld met stenen en stukken metaal. Niemand raakte gewond. De schietpartij volgde op een poging van de politie zes stropers aan te houden. De politie heeft niet teruggeschoten. Toch besluit Aantjes met te wijzen op de punten die christen-democraten en socialisten gemeenschappelijk hebben. Beiden zijn stromingen die door politiek idealisme worden gedreven. Daarin zijn vele raakpunten aan te wijzen, al zou het geen kwaad kunnen als de progres- sieven wat minder overtuigd waren het alleenrecht te bezitten op het gebied van zorg voor de zwaksten, aldus mr. Aan tjes. Aantjes vindt het voorts van het grootste belang dat in de huidige moei lijke economische situatie de PvdA niet in de oppositie zit. De zin daarvan kan men dagelijks constateren, zo schrijft hij. Bovendien, en daarover wordt ten onrechte nogal eens somber gedaan, is alleen met de PvdA een parlementaire meerderheid mogelijk. 11 11 10 11 11 9 13 6 14 15 6 13 11 7 15 8 10 10 VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Af en toe regen en vooral aanvankelijk zeer zacht, Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. De conferentie, in Amsterdam, waar aan deze week deskundigen uit de gehe le wereld hebben deelgenomen, besloot haar vergadering gisteren met een prio riteitenlijst van onderzoeken die binnen de komende vijf jaar afgerond moeten zijn. De studies, door instituten in diver se landen, zullen worden gecoördineerd door het IRC in samenwerking met een daartoe opgerichte adviesgroep. Met een aantal instellingen zoals de Wereld Gezondheids Organisatie en met de rijksoverheid zal contact worden op genomen in verband met de financiering van de projecten. Binnen twee jaar komt er een nieuwe conferentie, om de resultaten te bespreken. Tijdens de bijeenkomst bespraken de deelnemers ongeveer 1000 stoffen, die men in het water heeft kunnen identifi ceren. „Van slechts 400 weten we iets over de concentratie”, aldus ir. B. C. J. Zoeteman, plaatsvervangend hoofd van de chemisch-biologische afdeling van het RID, „over de helft daarvan weten we iets van de schadelijke gevolgen voor de mens. Leerlingen die de zesde klas van de basisschool verlaten, volgen daarna steeds meer Algemeen Vormend Onder wijs (gymnasium, Atheneum, HAVO of MAVO). De belangstelling voor het vol gen van lager beroepsonderwijs na de basisschool is afgenomen. Dit blijkt uit zgn. stromingsgegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Was de ver houding tussen LBO en AVO in 1963 nog gelijk, tien jaar later was de ver houding gewijzigd in het voordeel van het AVO: zowel bij jongens als bij meisjes 2:3. M ■o- ZATERDAG 18 JANUARI IJMUIDEN Hoog water 7.05 uur Laag water 2.45 uur Het contact tussen politie-agente en kraker kwam tot stand via een gemeen schappelijke kennis. De advocate van de ex-politie-agente, mevrouw mr. G. Later vroeg zich af wat haar cliënte’s fout nu eigenlijk was geweest. „Zou ze werkelijk de bedoeling hebben gehad de man uit de handen van de politie te houden? Welnee. Ze is alleen verliefd geworden en ze heeft hem in haar huis gehad”. Liefde voor een meisje dat door lange en ongeregelde diensten in haar politie korps haar sociale contacten, haar ont moetingen met haar vrienden en vrien dinnen een weinig aan het verliezen was. Liefde ook voor een meisje dat in het politiewerk ook niet meer de bevre- Een bulldozer is gisteren op het eiland Texel tijdens graafwerk gestoten op een aantal kisten met mortiergranaten en geweerpatronen, vermoedelijk afkomstig van een bataljon Russische militairen dat in de Tweede Wereldoorlog aan Duit se zijde vocht. Amsterdam zw. bew. De Bilt regen Eelde regen Den Helder zw. bew. Rotterdam Vlissingen zw. bew. geh. bew. Z.-Limburg half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt i regen zw. bew. regen Luxemburg licht bew geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. onbewolkt regen geh. bew. zw. bew. 7.05 uur en 19.20 2.45 uur en 15.06 ZATERDAG 18 JANUARI op 8.39 uur onder 17.02 10.27 uur onder 23.57 Over de overige 200 stoffen weten we weinig of niets er zijn een aantal stoffen met hoge toxiciteit (giftigheid), die kankerverwekkend zijn en bij onvol doende zuivering in het drinkwater kun ne doordringen.” Dit zei dr. ir. M. Hermans gisteravond in Utrecht in een voordracht over de door de Kema in Arnhem gebouwde proefkemreactor. Ir. Hermans, die sprak op een bijeenkomst van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, is nauw ver bonden aan de proefnemingen met deze reactor. Om zijn stelling te onderbouwen wees ir. Hermans erop dat in 1973 82 percent van alle in Nederland geproduceerde elektriciteit werd opgewekt door ver branding van aardgas. In 1985 zal dat nog maar dertien percent mogen zijn in verband met de uitputting van de aard gasvoorraden in Nederland. Olie werd voor rond dertien percent, kolen en kernbrandstof elk voor twee percent van de elektriciteitsvoorziening in 1973 in Nederland gebruikt. In 1985 zullen die cijfers zijn 52 percent voor olie, tien percent voor ko len en 25 percent voor kernbrandstof. Gezien de nu bestaande politieke onze kerheden moet olie als een brandstof worden beschouwd als een onzekere fac tor. Daarnaast is het volgens de Arnhemse KEMA deskundige een trieste zaak dat olie, kolen en gas voornamelijk worden verbrand terwijl het bijzonder waarde volle grondstoffen voor de chemische industrie zijn. Naast de kernenergie moet volgens ir. Hermans wel degelijk ook worden geke ken naar mogelijkheden met zonne- en windenergie, maar hij was niet optimis tisch over detoepassing daarvan op korte termijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De man met de bij naam de „Meesterkraker” is verloofd. Met zijn 26-jarige ex-politie-agente uit Rijswijk. De romance, die begon toen de man uit de Leeuwarder gevangenis was ontsnapt en de vrouw hem eigenlijk in de kuif had moeten pakken, is een hechte band geworden waarvan de twee serieus van plan zijn een huwelijk te maken. Ze zullen echter nog geruime tijd op elkaar moeten wachten. De Meesterkra ker heeft nog een aanzienlijk deel uit te zitten van de vier jaar en zes maanden die hem voor een aantal kraken - onder meer met zijn berucht geworden ther mische lans uitgevoerd - werden opge legd, en de vrouw (nu ex-politie-agente) krijgt ook nog wat op te knappen als het aan de Haagse officier van justitie ligt. Zij stond gisteren voor de Haagse rechtbank: omdat zij de man opzettelijk in haar huis in Rijswijk verborgen zou hebben gehouden en het haar collega’s daarmee moeilijk zou hebben gemaakt de ontsnapte kraker weer te vatten. Zoiets zou een burger al niet sieren, vond de officier van justitie, maar een politie-agente helemaal niet. Vier maan den gevangenisstraf met aftrek eiste hij tegen het meisje. Hi: ItBSSl

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2