Minder tegels nodig: 80 man op straat Hulp aan bedrijfsleven nodig Orders voor industrie Nieuwe directie gedaald Aardgasverbruik verminderd en papier Hausse op Damrak afgeremd bedrijven Groot tekort op handelsbalans G Frankrijk EBBES HM bouwnijverheid op ministerie Staal, tin, plastic uit afval A S „Nutsbedrijven democratiseren” „Sombere voorspellingen VMF-topman jhr. Sickinghe: onjuist” 99 oi I A u RAI AI K Voorzitter Raad middelbaar en hoger personeel: 10 ECONOMIE ZA ZATERDAG 1975 1 8 JANUARI Inflatie Meebeslissen Kabo-voorzitter: Investeren (Van een medewerker) AMSTERDAM Een emotio nele beursweek is weer afgesloten, waarbij de opening echter specta culairder verliep dan het slot. Maandag was het zelfs een ouder wetse beursdag, waarbij ieder zich haastte mee te doen om zo de boot niet te missen. Maar Wall Street verkoos het pad der bezadigden en remde hierdoor de hausse op het Damrak krachtig af. Vele aandelen moesten daarbij aanvankelijke winsten grotendeels weer afstaan en wat er tegen het slot van de week overbleef, was aanzienlijk minder dan maandag nog voor mo gelijk werd gehouden. de put te praten overleg met BI SM i investeringen vooral gericht op vervan ging van arbeid door kapitaal. Dit ver oorzaakt echter werkloosheid. Ziet u dit als een onoverkomelijk nadeel van een overigens gunstig beleid? De regeringen kunnen geen vat meer krijgen op de inflatie. Het bestaan van Tin en staal kunnen daarna worden verkocht. De installatie zal bij wijze van proef voorlopig 3000 ton blik per jaar winnen. Rendabel wordt de zaak pas bij 10.000 ton per jaar. Een ton blikafval levert 4 tot 5 kilo tin op. Voor het project is overheidssubsidie aangevraagd, tot de zaak rendabel is. eruit worden gehaald. De onderneming wordt gezien als een begin van recycling van al het Nederlandse huisvuil (4 tot 5 miljoen ton per jaar). Het oordeel over de orderontvangst was vrijwel gelijk aan dat van novem ber 1974: 52 pet. (v.m. 50) vond de orderontvangst normaal, 5 pet (v m. 6) groot en 43 pet. (v.m. 44) sprak van een kleine orderontvangst. Maar de aandelenmarkt kwam, zoals reeds opgemerkt, naar gelang de week dit verschijnsel wordt soms geweten aan het opgetreden van het internationale bedrijfsleven. Bent u het daarmee eens? PARIJS. (Reuter) Er is vorig jaar op de Franse handelsbalans een tekort van ruim zestien miljoen frank ontstaan. In 9173 was er nog een overschot van bijna zeven miljard frank. Dit heeft het ministerie van Handel in Parijs gisteren bekendgemaakt. I hei we: ger Mil Hil kor Sui Sti /5U71 9 ser zw; ziel str dre Yo ste the ha: 2 ka] me eer ha: te ce. dal Enig optimisme voor 1975 deed Albert Heyn deze week zelfs ƒ15 oplopen, even als Schuitema, terwijl de Bijenkorf bijna ƒ10 in koers verbeterde. Ook het redelij ke vertrouwen van het bestuur van het Heineken-concem in 1975 kon dit aan deel zo’n ƒ15 doen oplopen. Nationale Nederlanden en de Scheepsvaartunie stegen ƒ5, terwijl de KLM een nogal wilde vlucht liet zien van ƒ45 tot ƒ65, om daarna met een fikse duik van ƒ10 terug te koersen. HIIA KE Over rie: Nieu1 9.15 koor: tievie Krui: 1975. Zond; conce zang: der, was. 12.30 mags kerk Buite NOS Ouve ma. kest en r 15.15 mag? van 17.00 dien: sprol 18.30 lied. NCR vond gistel 19.30 ne o ram? AVE gespe gran Radi vonc Van; muz: HIL VI Dinf of ge Spor NIS’ De nieuwe werktijdverkorting bij Van Gelder Papier ontnam het aandeel circa ƒ5 van zijn beursniveau. Een winststij ging van 20 percent in 1974 gaf de ICU ƒ10 meer aan beurswaarde en ook Pak hoed. Wereldhaven en Océ-Van der Grinten konden ƒ10 aantrekken. Elsevier was zelfs ƒ35 hoger, terwijl het bod van Slavenburgs Bank op de Sallandse Bank in Deventer het bankaandeel Mees en Hope, waarover ook allang fusiegeruch- ten de ronde doen, niet minder dan ƒ25 vooruit bracht. richten over verhoging van de investe ringsaftrek en zelfs een zeer forse verla ging van de vennootschapsbelasting, werden in de toespraak evenwel niet gehonoreerd. Wel wees de Amerikaanse president erop dat het begrotingstekort, dat aanvankelijk zou worden verkleind ten einde de inflatie te bestrijden, door de nieuwe voorstellen, zowel in 1975 als in 1976 aanzienlijk zou stijgen. Hiermee is dus in feite de inflatiebestrijding ter ziele gegaan en staat nu de stimulering van de conjunctuur hoog op het rege ringsprogramma van de Verenigde Sta ten. Het voorstel van president Ford steunt in hoofdzaak op een belastingverlaging van 12 percent voor iedereen, tot een totaalbedrag van 16 miljard dollar, als mede nieuwe maatregelen ter bestrijding van het tekort op de energiebalans met het buitenland. Eerder circulerende be- DEN HAAG (ANP) Bij het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is een afzonderlijke directie bouwnijverheid ingesteld. Aldus heeft gisteren het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening meegedeeld. Een van de belangrijkste taken van deze directie zal zijn het voorbereiden van en vormgeven aan het door de regering ten aanzien van de bouwnijver heid te voeren beleid. Daartoe behoort onder meer het in onderling overleg op elkaar afstemmen van de bemoeienissen die een aantal ministeries met de bouw nijverheid hebben, hetwelk door een in het leven te roepen interdepartementale coördinatiecommissie zal worden bege leid. Bezien vanuit zowel economisch en technisch als sociaal oogpunt is het van belang dat de bouwcapaciteit in over eenstemming met de behoefte aan bouwwerken zo goed mogelijk wordt benut Hierdoor is onder meer inzicht nodig in de te verwachten bouwbehoefte op middellange termijn. De onlangs gepubliceerde „verkenning van de bouwproduktie in de periode 1974-1978” vormt een eerste aanzet tot het opstellen van prognoses. Bijzondere aandacht zal ook worden gegeven aan het kader waarbinnen de bouwnijverheid haar taak vervult voor zover dat gevormd wordt door middel van wetten, voorschriften en dergelijke. Zowel de stituatie in Nederland als die in de EEG zal daarbij worden betrok ken. Begeleiding en stimulering van speur en ontwikkelingswerk op het gebied van de bouwnijverheid, in relatie tot het door de regering ten aanzien hiervan te voeren beleid, zal eveneens tot het ta kenpakket van de directie bouwnijver heid behoren, aldus het ministerie. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (basis ultimo ja nuari 1973 is 100) steeg in december van 97 naar 99. Deze stijging wordt geheel veroorzaakt doordat enkele bedrijven in de sector investeringsgoederen in decem ber incidentele langlopende orders boek ten. soort beslissingen moet je - ik zei het al - kennis, ervaring en inzicht hebben. Die moet je wel met elkaar gaan opbouwen. Als directie kijk je in een onderne mingsraad hoe op bepaalde zaken wordt gereageerd en dan speel je daarop in”. DEN HAAG (ANP). Eind 1975 zal er in Mierlo bij Eindhoven een installa tie gaan draaien die uit huisvuil blik (staal en tin), plastic en papier zal gaan terugwinnen. Het gaat hier om een ex perimentele installatie op bedrijfsschaal van een combinatie van bedrijven in samenwerking met de VAM. Op het VAM-terrein in Mierlo wordt per jaar circa 130.000 ton huisvuil per jaar aangevoerd. Hiervan is ongeveer 2,5 percent blik, dat via een vermaler, die het huisvuil klein maakt, onder een magneetband loopt, waar het blik eruit wordt gehaald. Het „vuile” blik gaat daarna naar een onttinnerij, waar het zeer dunne laagje blik van het eveneens dunne laagje staal wordt afgehaald. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „We zitten elkaar op dit ogenblik in de put te praten. Daar moeten wij mee ophouden. Als we willen dat we niet in de afgrond verdwijnen, dan moeten we daar iets aan doen. Talloze slecht-weer-pro- feten van dit ogenblik gaan uit van een ongewijzigd beleid. Die sombere voorspellingen zijn daarom ten onrechte. Het beleid wordt natuurlijk wel gewijzigd”. Aldus jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de Raad van Bestuur van de VMF (Verenigde Machinefabrieken). „Voor de televisie heb ik de heer Groenevelt gevraagd eens een keer ge woon mee te draaien in onze onderne ming. Wat hij zou concluderen vanaf mijn plaats? Misschien wel dat de vak bonden hun eigen doelstellingen minder als alleenzaligmakend moeten propage ren. Ik zou ook in de bond van Groene velt wel een keertje willen meedraaien. Het kunnen wilde discussies worden, maar het zal heel interessant zijn”. Bij het ministerie van Economische Zaken acht men het niet waarschijnlijk dat in dit jaar, voor wat de algemene prijsstelling betreft, nog tariefsverhogin gen in de gassector plaatsvinden, al sluit men deze mogelijkheid ook weer niet uit. Een verhoging van de gasprijs begin 1976 is wel zeker. Zeer drastisch heeft het huidige kli maat ingegrepen in de afzet van huis brandolie en petroleum. Over de afgelo pen vier maanden daalde de afzet van 4.220.000 ton naar 2.430.000 ton, in verge lijking met dezelfde periode in de winter 1973-’74. „Aan de andere kant zou het unfair zijn om vandaag tegen de onderne mingsraad te zeggen: heren, nu moeten jullie het maar even beslissen. Voor dat (Van onze correspondent) HAARLEM. De zachte temperatu ren en een grote spaarzin vanwege de sterk gestegen energieprijzen, hebben het verbruik van aardgas in Nederland met twee miljard kubieke meter op jaarbasis doen verminderen. De zeer nauwkeurige raming van de Nederlandse Gasunie, die voor 1974 op een afname van 85 miljard kubieke meter aardgas was begroot, werd niet gehaald. Het werd in de praktijk 83 miljard. UTRECHT. (ANP) De beheersvorm van openbare nutsbedrijven moet worden gedemocratiseerd. De directeuren van deze instellingen hebben meestal zulke grote bevoegdheden, en beschikken over zoveel meer informatie dan de gekozen vertegenwoordigers in de besturen, dat zij in wezen de dienst uitmaken. De bedrijven Estel nv, Thomassen en Drijver-Verblifa en de Verenigde Ont- tinningsfabrieken nv zullen samen 1 miljoen investeren in de bouw van een metaalscheidingseenheid die in najaar 1975 zal gaan draaien. De VAM zal zorgen voor de bedrijfsvoering. Zo snel mogelijk, in ieder geval nog dit jaar, zal een eenheid worden aangebouwd die plastic en papier uit het huisvuil haalt. Deze zal een investering van eveneens f 1 miljoen vergen. In deze installatie neemt ook deel Recycling bv., een doch ter van Habets bv in Nuth, Limburg. De forse beursinzet van deze week kwam grotendeels voort uit het bijzon der vaste beursslot van Wall Street vori ge week vrijdag. Daar liep men vooruit op het economische overzicht dat presi dent Ford afgelopen woensdag voor het Congres hield. Uit die toespraak bleek, wat reeds bij geruchten vermoed werd, dat de Amerikaanse president eindelijk overstag is gegaan en grootscheepse sti muleringsmaatregelen voor de conjunc tuur in het vooruitzicht stelde. Het plan, dat in hoofdzaak neerkomt op een forse belastingverlaging, werd gebaseerd op een uiterst somber verhaal over ’s lands economische ontwikkeling en de in volde hevigheid woedende recessie. E en L Levensverzekeringen De sinds eind 1970 in ons land werk zame E en L Levensverzekeringen .doch ter van de Britse Equity and Law Life Assurance Society Ltd, heeft een succes vol 1974 achter de rug. Er werd een produktie geboekt van ongeveer 342 mln tegen 209,6 mln in het jaar daar voor. Daardoor steeg het totaal verze kerde bestand van 324,1 mln tot onge veer 625 mln. Het totale premie-inko- men (incl. koopsommen) bedroeg in 1974 ruim 28,8 mln tegen 13,9 mln in 1973. De premiereserve (die tot zekerheid strekt van de na te komen verplichtingen tegenover de verzekerden) was eind 1974 tot ongeveer 55 mln gestegen, aldus de maatschappij. DEN HAAG (ANP). De binnen landse en de buitenlandse orders voor de Nederlandse industrie zijn in december opnieuw gedaald, zo blijkt uit de maan delijkse conjunctuurtest van het CBS. De bedrijvigheid in de industrie nam af en voor de maanden januari, februari en maart wordt een verdere vermindering van de bedrijvigheid verwacht. De uitkomsten van de conjunctuurtest hebben betrekking op circa 80 percent van de industrie, exclusief de voedings- en genotmiddelenindustrie. Bij de in het onderzoek betrokken ondernemingen gaf het oordeel omtrent de omvang van de voorraden gereed produkt ten opzichte van november 1974 een verschuiving te zien van het oordeel normaal naar het oordeel te groot. Ultimo december noemde 45 pet. (v.m. 39) der onderne mingen de voorraden te groot, 53 pet. (v.m. 60) sprak van normaal en 2 pet. (v.m.l) van te klein. Dit vindt de heer M. Vaes, voorzitter van de KABO, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. In het nieuwe weekblad „NKV-pamflet” zegt de heer Vaes dat de controle van de samenleving op de nutsbedrijven belangrijk moeten worden uitgebreid. Vooral denkt hij aan de invloed van de bevolking op het beleid van dit soort bedrijven. dat het econo mische gronden aan het arbeidsproces De heer Sickinghe: „Het is niet juist te stellen dat investeringen die gericht zijn op verdere mechanisatie, werkloos heid veroorzaken. De huidige werkloos heid in Nederland is onder andere een gevolg van de vermindering van de acti viteiten in de bouw. In de Friese ge meente Smallingerïand staan bijvoor beeld honderden woningwetwoningen leeg. Verder is die werkloosheid een gevolg van de algemene vermindering van de bedrijvigheid, die op zich weer een resultaat is van de tijdelijke onzeke re wereldeconomie”. „In een economie die selectief groeit, vinden als gevolg van mechanisatie vrij gekomen arbeidskrachten steeds opnieuw werk”, zo meende hij. „In het begin van de industriële ontwikkeling vernielden Engelse textielwevers de eerste weekma- chines. Rotterdamse havenarbeiders pleegden verzet zich tegen de invoering van graanelevators. Maar toen niet lang geleden containers (laadkisten) werden ingevoerd, was in ons land van verzet geen sprake. Denk ook aan de elektri sche melkinstallaties voor de veehouder. De technische vooruitgang heeft een ge weldige stijging van welvaart en welzijn mogelijk gemaakt met behoud van werkgelegenheid”. Drs. Van der Schalie zei werkelijke aantal van hen die op Machineverzekeraars. Door een aantal Assuradeuren, werkzaam op het gebied van machineverzekering, is de Nederlandse Vereniging van Machine verzekeraars opgericht. Het initiatief is hiertoe genomen door een aantal assura deuren, die samen al vele jaren een werkgroep hadden, aldus een communi qué. Door de zich wijzigende marktsituatie en het feit dat steeds meer assuradeuren zich bezig houden met het sluiten van technische verzekeringen, deed de be hoefte zich gevoelen om binnen een vereniging de contacten tussen alle be langhebbenden te verstevigen. President Fords sombere toespraak •deed dan ook voor de beurs niet erg prettig aan, terwijl alom de kans op economisch herstel in 1975 vrijwel werd afgeschreven. Hierdoor trad er op alle belangrijke beurzen een zekere ’arzeling op en begon men duidelijk te weifelen of het zin heeft nu reeds op een moge lijk economisch herstel vooruit te lopen. Niettemin bleef de ondergrond, zowel in Wall Street als op de meeste Europese beurzen, vast. Het Damrak deed daar voor niet onder. De heer Sickinghe: „Inflatie is een slechte zaak, maar ik zie haar voorlopig niet verdwijnen. Inflatie betekent, dat het bedrijfsleven steeds meer geld nodig heeft voor de financiering van de onder neming. Dit gaat bij de tegenwoordige lage winsten steeds moeilijken. Een be roep doen op de overheid kan ook moei lijk, omdat de belastinginkomsten opdro gen als de bedrijven in de klem raken. De oorzaak van de inflatie is het be staan van pressiegroepen. Er zijn altijd weer nieuwe pressiegroepen. Dat kunnen landen zijn, dat kunnen organisaties zijn, dat kunnen delen van een bevol king zijn, die zeggen: wij willen meer uit de pot hebben. Ze krijgen dan mis- We moeten beseffen, aldus mr. Sic kinghe, dat de toekomst voor ieder van ons verborgen is. We zijn geen van allen betrouwbare voorspellers. Wat wel mo gelijk’ is, is het maken van voorwaarde lijke vooruit-berekeningen. Dat wil zeg gen: maken van rekeningen ten aanzien van wat er waarschijnlijk zou gebeuren als het bestaande beleid ongewijzigd zou worden voortgezet. De heer Sickinghe verwijst naast de studies van de Club van Rome. Die zeggen, dat bij een ongewijzigd beleid, door uitputting van bepaalde grondstof fen, en bij onverminderde bevolkings groei de zaak zal stuk lopen. Wij kun nen dit voorkomen, aldus de topman van de VMF, door bijvoorbeeld tijdig de toepassing van andere energiebronnen en materialen te ontwikkelen en door het invoeren van geboortebeperking. De heer Sickinghe vindt dat het nooit de oplossing kan zijn de economische groei te stoppen. Spreiding van de groei zodat de arme landen daar méér van zullen profiteren, is nog een zaak van lange adem. De heer Sickinghe gelooft ook, dat de ellende in landen als Bang- ladesj niet kan worden opgeheven met voedselschenkingen, maar alleen als de mensen daar in staat worden gesteld in eigen omgeving een redelijk inkomen te verdienen en zelf voldoende voedsel te produceren. Kan het rijke, doorgroeiende Westen daarbij helpen? De heer Sickinghe: „Dat zal veel tijd en veel moeite vragen. De bevolking in die arme landen zelf zal geleidelijk de ogen moeten worden geopend. Ook de regeringen daar zullen de ogen moeten worden geopend. Dat zal een langdurig proces zijn. Mensen uit landen als India komen vandaag de dag naar Europa, naar de Sovjet-Unie en naar Amerika en zien daar dat het anders is georgani seerd. China heeft duidelijk laten zien op welke wijze je bijvoorbeeld orde op zaken kunt stellen. Dat zal in die landen aanleiding zijn om eens goed na te den ken”. De heer Sickinghe waarschuwde wel voor „hulp”, die het karakter heeft van inmenging in de zaken van een an der land, „hoe wij die zaken ook mogen afkeuren”. Bij de geldende verhouding tussen de kosten van kapitaal en arbeid worden de Het handelsbalansverschot van decem ber maakt dat het negatieve saldo over het laatste kwartaal „slechts” 1, 3 mil jard frank bedraagt vergeleken met te korten van 6.18 miljard frank in het derde kwartaal, 5,44 miljard in de drie maanden daarvoor en 3,33 miljard frank in januari-maart 1974. zijn onttrokken, tussen de driehonderd en vierhonderdduizend ligt. „Het officië le aantal werklozen was eind december 190.000, doch hierbij moet worden geteld het aantal niet gewerkte uren dat voort vloeit uit de reeds toegestane werktijd verkorting en de werknemers die een uitkering genieten krachtens de Ziekte wet en Wet op de Arbeidsongeschikt heid”, zei hij. Van invloed op de slechter wordende werkgelegenheid noemde drs. Van der Schalie het feit dat de Nederlandse in vesteringen in het buitenland die in het binnenland met 600 miljoen gulden heb ben overschreden. „Daarmee is aange toond dat er duidelijk iets mis is met het investeringsklimaat in ons land,” zei hij. Volgens hem moet dan ook juist dit investeringsklimaat worden verbeterd door onder meer de lasten van het bedrijfsleven te verlichten. Voorts dient volgens hem de inflatiebestrijding krachtig ter hand te worden genomen waardoor de rentevoet kan gaan dalen. In december vertoonde de handelsba lans een overschot (het eerste en enige maandsurplus in 1974) van 403 miljoen frank vergeleken met een tekort van 218 miljoen frank in november. De invoer verminderde van 19,57 miljard tot 19,01 miljard frank terwijl de export toenam van 19,35 miljard tot 19,41 miljard frank. werden ze als volwaardige bonden er kend, maar nu ze het NKV hebben verlaten en zjjn toegetreden tot de raad van overleg, moeten ze hun zetels in de diverse instellingen opgeven. De achtergrond voor de houding van de drie vakcentrales tegenover het mid delbaar en hoger personeel zal volgens drs. Van der Schalie zijn de vrees voor deelneming aan het overleg door groepe ringen die moeiteloos de dikwijls voze argumentatie van partijen hebben kun nen doorprikken. „De vakcentrales lopen daarbij wel het gevaar dat zij vervreem den van hun eigen bonden die in veel gevallen al hebben kunnen constateren dat het samenwerken van groeperingen uit de raad van overleg wel degelijk voordelen biedt,” aldus drs. Van der Schalie. Vindt u dat de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven zo zal groeien dat zij zal leiden tot een vorm van medebeslissingsrecht, of acht u dit een onjuiste ontwikkeling? vorderde, in duidelijk rustiger vaarwater terecht. Want de talrijke stimulerings maatregelen, alsmede de rentedaling, mogen helpend zijn om uit de benarde economische situatie te geraken, voorals nog blijft het moeilijk, want elke steunmaatregel moet een zekere aan looptijd hebben om effect te kunnen sorteren. De later aan te bouwen eenheid die plastic en papier van het huisvuil moet scheiden is ontwikkeld door Recycling bv, samen met TNO-Apeldoorn. In Haarlem worden reeds geruime tijd proeven genomen bij de plaatselijke rei nigingsdienst. De proef-installatie in Mierlo zal te zijner tijd waarschijnlijk 15 ton vuil per uur verwerken. Papier en plastic worden via „wind-swifting” uit het vuil gehaald. Door lucht in het vuil te blazen kunnen via soortelijk gewicht en valsnelheid papier en plastic Als voorbeeld noemt de heer Vaes de bouw van de kerncentrale in Borsele door de Zeeuwse elektriciteitsonderne- ming Pezem. „Een besluit dat weliswaar via de daarvoor bestemde instanties tot stand is gekomen, maar waarbij toch de vraag kan worden gesteld in hoeverre de Zeeuwse bevolking er werkelijk in spraak in heeft gehad”- Zeker nu meer en meer duidelijk wordt, dat een goede energievoorziening in de allereerste plaats een maatschap pelijk belang is, acht hij een democrati sering van de beheersvorm noodzakelijk. Fel hekelde drs. Van der Schalie de houding van de drie vakcentrales, waar door het nog steeds niet mogelijk is gebleken dat, ondanks u itspraken van het parlement, de raad van overleg voor het middelbaar en hoger personeel niet aan het overleg in de Stichting van de Arbeid en Sociaal-Economische Raad heeft kunnen deelnemen. Het NKV be schuldigde hij van discriminatie van werknemers. Toen de BVA en Unie BLHP nog lid van het NKV waren, schien meer geld uit de pot, maar dan moeten anderen ook meer hebben. Zo lang er pressiegroepen zijn - en die kunnen ook uit ondernemers bestaan - ,houd je inflatie”. Als de inflatie boven een bepaald percentage zou komen, zou de overheid moeten ingrijpen. De heer Sickinghe dacht aan zoiets als de Mach tigingswet. Bij de Gasunie is men niet ongelukkig over de besparing van twee miljard kubieke meter gas. Behalve de hoge temperaturen hebben volgens de gasunie de psychologische gevolgen van de olie crisis en een ander tariefstelsel, waarin het meerverbruik niet wordt gestimu leerd, invloed op een zuiniger gebruik van het aardgas in de huishoud- en verwarmingssector. De heer Sickinghe: „In de goede on derneming zal de ondernemingsraad reeds nu betrokken worden bij belang rijke beslissingen. De ervaring zal moe ten uitwijzen hoe de verdere ontwikke ling zal zijn. Rome werd ook niet in één dag gebouwd. Aan deze zaak moet,, dacht ik, wel worden gewerkt. In de 19 jaar die ik nu in het bedrijf heb meege maakt, heb ik continu een ontwikkeling gezien. Toen onze juist afgetreden presi- dent-commissaris pas commissaris was, zei de toenmalige president-commissaris tegen hem: Denk erom, er is maar één man die spreekt in de commissarissen vergadering, en dat is de president. Zo iets is vandaag de dag nauwelijks geloof waardig”. „Ophouden elkaar in De eerste positieve reacties op het IMF-akkoord vielen reeds waar te ne men aan het rentefront, waar het ene land na het andere deze week zijn disconto verlaagde. Het Amerikaanse handelsbankwezen ging zelfs geheel door de knieën en verlaagde de rente voor zijn grote cliënten tot 10 percent of lager. Maar ook in Europa daalde de rente duidelijk op de Eurodollar geld en kapitaalmarkt. In de Duitse Bondsre publiek en in ons land waren de staats obligaties zeer vast. De hypotheekbanken brachten de ren te op pandbrieven tegen 100 percent als emissiekoers terug tot 9,5 percent, nadat een lening van de Amro-bank tegen 9,75 percent als eerste beursinzet reeds boven de 102 percent uitkwam. De ondernemingsraad is van dit be sluit op de hoogte gebracht terwijl met de vakorganiaties overleg gepleegd wordt over een sociaal verantwoorde ontslagregeling. Voor het financieren van deze reorganisatie waardoor de werkgelegenheid van de rest van het bedrijf behouden zal blijven heeft men bij het ministerie van Economische Zaken een overbruggingskrediet van 2,4 miljoen gulden aangevraagd. De heer Sickinghe, die onlangs een televisiegesprek had met voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond-NVV, is topmanager van een concern met 20.000 werknemers, bestaande uit 50 werkmaatschappijen in acht divisies met een totale omzet van 1,4 miljard gulden in 1973 (omzet in 1974 wordt geraamd op ongeveer 1,8 miljard). (Van onze redactie economie) UTRECHT. Drs. H. van der Scha lie, voorzitter van de raad van overleg voor het middelbaar en hoger personeel 130.000 leden heeft op het eerste congres van deze raad gezegd dat het absoluut onvermijdelijk zal zijn de col lectieve sector terug te dringen ten be hoeve van het bedrijfsleven, „wil ons land ooit uit de verderfelijke spiraal van lonen en prijzen komen.” „Ongezond be drijfsleven zal nooit in staat zijn onze welvaart op peil te houden. Voor het binnen de perken houden van de loons verhogingen is in de eerste plaats nodig dat werkgevers en werknemers centraal tot overeenstemming komen,” meende h«. VELO. (ANP.) De kleiwarenindustrie Tegula b.v. in Tegelen, producent van gevelstenen en vloertegels is genood zaakt haar produktie drastisch te beper ken. Door de aanhoudende zeer lage bouwactiviteiten in Nederland en Duits land zijn de voorraden sterk toegeno men. Besloten is dan ook de onrendabele produktieafdeling van de gevelstenen te sluiten. Derhalve zullen tenminst 80 man worden ontslagen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10