Dianne al Nuchtere Wim Rijsbergen wil zijn populariteit nu te gelde maken ver voor S :s D Argentijnen worden boos Genna Sosonko in hoofdrol i Knappe zege van Bleeker WK-revanche bijna rond ISPORWM „WK heeft mij niet veranderd” I Ministerie van öl W 4 “WW 99 jj r 1 K ':S i M»l H 13 SPORT 1 975 1 8 JANUARI ZATERDAG Niemand door Alexander Munninghoff F» Wanneer moet u vóór 1 februari iets doen: 1. Als u nog géén accept giro hebt ontvangen en nog géén witte aan- meldingskaart hebt ingestuurd, moet u vóór 1 februari die witte aanmeldingskaart op het postkantoor halen, invullen en opsturen. 2. Als u een accept-giro hebt met onjuiste gegevens, moet u die vóór 1 februari gecorri geerd insturen. 3. Als u een correcte accept-giro hebt, moet u die vóór 1 februari betaald hebben. Als u uw auto verkoopt: Kentekenbewijzen waarbij nog geen deel III is verstrekt, kunnen na 1 februari gewoon op de postkantoren worden overgeschreven. Als u deel III al hebt, zal dit bij verkoop (met de kopie deel III) overgedragen moeten worden aan de nieuwe eigenaar. U krijgt dan weliswaar - tot de datum van invoering - nog geen vrijwaringsbewijs, maar u hebt wél al de verplich ting er op toe te zien dat de overschrijving correct geschiedt. Deel III moet in géén geval bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer worden ingeleverd; men heeft dan geen recht op restitutie van de f 17,50. Bovendien wordt de nieuwe eigenaar gedupeerd. Plak deel III tegen uw voorruit! Plak deel III zodra u het ontvangt alvast tegen uw voorruit. Midden hoven of middenonder, rechtsboven of rechts onder. Dan kan het niet wegraken. Bewaar uw kopie deel III zorgvuldig thuis. Wanneer hoeft u niets te doen: 1. Als u uw nieuwe deel lil al hebt. 2. Als u een correcte accept-giro betaald hebt. 3. Als u een accept-giro met onjuiste gegevens, gecorrigeerd hebt inge stuurd. 4. Als u al een witte aan meldingskaart hebt ingestuurd. In de laatste twee gevallen krijgt u vanzelf de correcte accept-giro in huis. Als u zich dan houdt aan de daarop vermelde betalingsdatum, krijgt u zeker op tijd uw nieuwe deel III. Wat geen zin heeft: Het heeft geen zin dubbele informatie te verstrekken. Als we al een gecorrigeerde accept-giro van u hebben, kan een witte aanmeldingskaart alleen maar extra werk en verwarring geven. Als we De invoering van deel III van het kentekenbewijs wordt uitgesteld tot na 1 februari. De nieuwe datum, waarop deel III achter de voorruit van de auto moet zitten, wordt nog nader bekend gemaakt. Een kort uitstel is nodig door achterstand bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. al zo’n witte kaart hebben, heeft een tweede geen zin. Het kan dan gebeuren datu méér dan één accept-girokaart ontvangt. In zo’n geval betaalt u de eerst ontvangen accept-giro en vernietigt u de volgende. Telefoneren of corres ponderen heeft ook geen zin. Sleutelwedstrijd Publikatie van het i -lp V I K I IK BEN ECHT NIET VIES VAN EEN BUITENLANDS AVONTUUR (Van onze sportredactie) MUL. neus in de kreukels ligt. BERT BREVOORD I :n Geiler maar, n vorig Ierland, ace), de tijdrit rijd om lolland. renners achter- beslag 1, Spel- k, Ny- 1 1974 arlem- deze zeven club ateurs- werd club- ikking school, mster- an dit meter al wat iersbe- :ak bij oe. De goed precies miging eergo- aak in ancieel Mooy- i 2.500 Ir valt iaal te Jen de er nu club- auwen. in het Jn de lat ik n die aoefte iet de hart g met izoen. da de it de innen )k de want - hun ks en inderd Uitstel dG0l lil kentekenbewijs 'i/'" Iriesen, Helling, it. revan gelijke „Het t oude flat het h eens Het vrij rij programma van vandaag zal meer het karakter hebben van een demonstratie dan van een wedstrijd. Di- anne’s uitkomen op de grote toernooien staat al lang vast. Dankzij haar tweede plaats bij het Europees kampioenschap en de derde op het wereldkampioen schap heeft Nederland nu een vaste vertegenwoordigster in de internationale jury en het recht cm drie deelneemsters af te vaardigen. Van dat recht zal bij de Europese kampioenschappen over veer tien dagen in Kopenhagen zeker gebruik worden gemaakt. Annemarie Verlaan, de 15-jarige, op één na oudste dochter van de IJmuidense schaatsfamilie, bleef zo wel bij de verplichte figuren als tijdens de verplichte kür haar twee jaar oudere zusje Sophie voor. Corrie Verlaan is achtste, terwijl bij de dames junioren-A Monique Verlaan de eerste plaats bezet. WIJK AAN ZEE Even uw kennis van de schaakspelregels testen: er staat een witte toren op b7, een zwarte toren op a8 en een zwarte koning op e8. Vraag: mag zwart hier rocheren? Juist ja, het mag, want bij die handeling passeert de zwarte koning geen veld waarop hij schaak gestaan zou hebben. Dat weet iedere beginner, zegt u? Dan moet ik u uit de droom helpen: zelfs iemand als de Russische grootmeester Averbach bleek er eens, in een Austra lisch toernooi, moeite mee te hebben. Hij eiste althans dat zijn tegenstander, Pur dy, die onreglementaire rochade zou te rugnemen, en kon er maar met moeite van worden overtuigd, dat hij, Aver bach. zijn hele schaakloopbaan lang de regels niet volledig had beheerst. AMSTERDAM. In het eerste ge deelte van de wedstrijden om de natio nale kampioenschappen kunstrijden op de Jaap Edenbaan in Amsterdam heeft Dianne de Leeuw laten zien dat het geld dat de KNSB na de eerste internationale succes in het Amerikaanse meisje inves teerde zijn rente dubbel en dwars heeft opgebracht. Ietsje slanker, een tikje ho ger springend en nog zekerder dan vorig jaar heeft ze tijdens de verplichte figu ren en de korte kür laten zien met recht het zwaarst gesubsidieerde lid van de Nederlandse schaatsfamilie te zijn. erenl- opge- e klas loeiden an de Het in sport- Van is een :n als lor de mheid :t een FRANKFORT (SID). De organisatie van de revanche tussen de finalisten van het laatste toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, Nederland en West- Duitsland, is vrijwel rond. Dit verklaar de de algemene secretaris van de West- duitse voetbalbond, Hans Passlack, giste ren in Frankfort. Het is de bedoeling de wedstrijd die het 75-jarig jubileum van de DFB extra glans moet geven „Daarom staar ik me ook niet blind op de populariteit die het wereldkampi oenschap me heeft opgeleverd. Er hoeft maar heel weinig te gebeuren of je bent ineens niemand meer. En die kans had er nu toch ingezeten, want in eerste instantie heb ik die knie lelijk gefor ceerd. De tweede keer heb ik geen enkel risico willen nemen, want dan had ik misschien nooit meer kunnen voetballen en dat wilde ik ten koste van alles voorkomen”. „Wirnke” Rijsbergen (het koosnaampje is van de door hem zeer gewaardeerde Wiel Coerver, die hem op die manier niet kan verwarren met „Wimpie” Jan sen en Willem van Hanegem) heeft zich de afgelopen dagen bijzonder vermaakt met alle verhalen over het „dreigende einde” van de carrière van Van Hane gem. „Dat is typisch Willem, hij heeft het weer leuk klaar gespeeld om een poosje volop in de publiciteit te staan. Die kunst beheerst hij meesterlijk, ik zelf ben helemaal niet zo’n type. Of ik die berichten serieus neem? Ben je gek, vorig jaar zei hij precies hetzelfde. Met die kreten leer je op een gegeven mo ment leven”. Terecht gaat Wim Rijsbergen er van uit dat de tijd om een goede financiële slag te slaan momenteel bijzonder gun stig is. Hoewel hij zijn veelgeprezen optreden tijdens het wereldkampioen schap voetbal in West-Duitsland erg re lativerend bekijkt, ontkent ook Rijsber gen niet dat zijn marktwaarde de afge- ROTTERDAM Cor Coster onderzoekt momenteel de mogelijkheden betreffende een transfer naar het buitenland van Wim Rosbergen. De activiteiten van de firmant van het jonge bureau „Inter Football” impliceren niet dat de jonge verdediger vandaag wordt hij 23 jaar koste wat kost by Feyenoord weg wil, maar de kans dat het zover komt lopen zomer met kangeroe-sprongen is gestegen. Rijsbergen: „Natuurlijk is dat zo. En Gisteravond waren nog 88 van de 100 gestarte equipes op weg voor de Rallye van Monte Carlo. Veel moeilijk heden zijn er nog niet geweest, maar de vooruitzichten voor de komende dagen zijn minder rooskleurig. De wieler-profploeg van Frisol start dit seizoen in de drie grote ronden: van Spanje (23 april-11 mei), Italië (16 mei-8 juni) en Frankrijk (27 juni-20 juli). De Zweed Bjön Borg heeft tijdens het internationale toernooi in Humaco (Porto Rico) in de kwartfinales gewon nen van de Zuidafrikaan Drysdale. Rod Laver klopte de Rus Metreveli en de Amerikaan Borowiak wees zijn landge noot Stockton terug. DAVOS (SID). De Nederlandse sprintkampioen Epie Bleeker heeft gis teren op de tweede dag van de interna tionale schaatswedstrijden in Davos de 500 meter gewonnen. De Friese onder wijzer maakte een tijd van 39.53 secon den en boekte een waardevolle overwin ning op wereldkampioen Per Björang (N), die tot 39.72 seconden kwam. Jan Bazen, die donderdag de 500 meter won in 40.03, werd nu vierde in 40.27. In het eindklassement werd hij tweede. Op de 1000 meter eindigde Bleeker als tweede achter de Noor Björn Didriksen: 1.20.80 tegen 1.20.77. De Nederlandse kampioen bij de allrounders, Harm Kuipers, kwam chuiten i groep renner :r komt Gerrit ond in >n „De igd. Zoals het ook voor zich spreekt hoe groot de belangen voor de Feyenoorders zijn van de absolute topper van morgen in de Rotterdamse Kuip tegen PSV. Rijsbergen (grote hobby: het verzamelen van lektuur over de tweede wereldoor- Aan deze curieuze episode dacht Genna Sosonko waarschijnlijk, toen hij met zijn exclusieve commentaar van de vier de ronde naar mij toekwam. Hij had namelijk een dergelijke „omstreden” ro chade uitgevoerd tegen Popov. „Dat is toch wel volgens de regels”, persifleerde de ex-Rus zijn ex-landgenoot. Popov bleek in ieder geval die regel wel te kennen. De regels van de Rago- sin-verdediging moet hij echter nog eens Intussen is bekend geworden dat de Zwitserse secretaris-generaal van de FIFA, Helmut Kaser, in februari een bezoek aan Argentinië zal brengen om de stand van zaken te inspecte ren. Het is momenteel de bedoeling om slechts in Cordoba een nieuw stadion te bouwen. Kosten: 36 mil joen gulden. Daarnaast stelt de Ar gentijnse regering 24 miljoen gulden beschikbaar voor verbetering aan de stadions in Buenos Aires, Mendoza, Rosario en Mar del Plata- vijzigd. t aan prak- oonen- :n Tel- komt. bolpen en. Ik oor ons nen en vel een Genna Sosonko: bij koplopers nader bestuderen. Reeds vrij snel gaf de Bulgaar het roer uit handen, en dat was voor Sosonko voldoende om met enkele krachtzetten, waaronder een opmerkelij ke switch van de toren, de partij uit te maken. Hij staat nu zowaar bovenaan en zal zijn rustdag waarschijnlijk ge bruiken om te overwegen of hij niet op toernooiwinst zal gaan spelen. Nu hij zijn meestertitel al binnen heeft hoeft hij zich in ieder geval niet meer terug houdend op te stellen. Interessant aspect in deze vierde ronde in het Hoogoventoernooi was dat er geen Nederlanders tegen elkaar speelden. Zo dat we konden kijken wat Nederland tegen „de rest van de wereld” kon klaarmaken. Het eek er geruime tijd op dat dat heel veel zou zijn. Langeweg begon met zwart vanuit een Siciliaan onvervaard Kavalek onder druk te zet ten, Timman speelde voor de vierde keer in successie hoogst origineel en onderne mend tegen Furman, Donner pakte de pion die Browne hem in de opening offreerde en bleef die pion gewoon voor staan en Kuijpers anticipeerde koelbloe dig op de acties die Smejkal ondernam. Nu heb ik alleen Ree nog niet gehad. Hij pakte die remise .XS- ■- -• 8S&9C&:;N landse succes verdween in het beruchte vijfde schakersuur als sneeuw voor de zon. Langeweg overzag op het hoogte punt van zijn drukspel eer. venijnig schaakje en moest capituleren. Donner mocht nog van geluk spreken dat de actieve toren van Browne nie* de remi- sebarrière vermocht te doorbreken en Kuijpers kwam weliswaar een pion voor tegen Smejkal, maar daar stonden nogal wat zwakten tegenover. Timman ten slotte wilde geen „sjablo ne” zetten doen en moest voor dit stre ven naar originaliteit onrechtvaardig boeten, want het toreneindspel dat over bleef bleek zelfs Furman’s winstdrift op te wekken. Zover kwam het echter niet. In de meestergreep de eerste remise van Dvorecki, die nu de Poolse bijna- grootmeester Schmidt naast zich moet dulden. Zondag begint in Wijk aan Zee het damestoernooi met wereldkampioene Nana Gaprindasjvili in de hoofdrol. De vierkampers (360 in getal) zijn dan al weer uitgespeeld. baasd over de zeer voorspoedige ontwik keling van zijn carrière. „Natuurlijk heb ik de wind een beetje mee gehad, maar ik heb de top nooit als onbereikbaar beschouwd. Ik heb altijd de instelling gehad om het in de voetballerij zover mogelijk te brengen en daar heb ik keihard voor gewerkt. Nu is het natuur lijk zaak om te zorgen op hoog niveau te bljjven, want ik wil als het even kan nog een jaar of tien mee. Als het tenminste niet al te hard gaat worden, want wat dat betreft gaat het af en toe toch wel een bedenkelijke kant op vind ik. Ik ben zelf ook geen lekkere jongen, maar om een collega doelbewust de ziekenboeg in te schoppen stuit me toch echt tegen de borst”. omdat ik alleen met voetballen mijn brood moet verdienen vind ik het niet minder dan logisch dat ik probeer te profiteren van de aantrekkingskracht die Nederlandse voetballers op het ogenblik in het buitenland hebben. Stel dat er met mezelf iets gebeurt of in de presta ties van Feyenoord komt onverwacht de klad, dan keldert de waarde van ene Rijsbergen net zo hard als hij gesrtegen is. Om te zeggen dat ik met alle geweld aan het eind van dit seizoen uit Rotter dam weg moet is overdreven, maar uit wat ik de afgelopen jaren heb opgesto ken is me wel duidelijk geworden dat je er als voetballer niet slechter van wordt als je een paar keer van club veran dert”. Even heeft de dreiging van de terug keer naar een betrekkelijke anonimiteit wordt door Wim Rysbergen beslist niet uitgesloten geacht. „Op het ogenblik is alles nog erg vaag voor me”, zegt Rys bergen, „ik heb alles in handen van mynheer Coster gelegd. Op het moment weet ik niet eens in welk land of welke lan den hy voor me bezig is. Ik wacht het rustig af. Maar ik geef graag toe dat ik er bepaald niet vies van ben om een paar jaar in het buitenland te gaan voetballen, als daar het grote geld te halen valt”. boven het hoofd van Wim Rijsbergen gehangen. Aan de finale tegen West- Duitsland hield hij, behalve de bittere smaak van de nederlaag, nog een forse teleurstelling over in de vorm van een knieblessure die zich als zeer hardnek- king wenste te ontpoppen. Pas rond de jaarwisseling functioneerde het geteis terde gewricht weer voor honderd per cent en die slepende blessure heeft er in niet geringe mate toe bijgedragen dat Wim Rijsbergen nu de voetbalzaken nuchter en puur zakelijk benadert. De uitslagen: Grootmeestergroep, vierde ronde: Kavalek (Tsj.)Langeweg (Ned.) 1-0; Ree (Ned.)Gei ler (Rusl.) rem; Gligoric (Joeg.)—Hort (Tsj.) rem; Furman (Rusl.)Timman (Ned.) rem; Hübner (Wdld.)—Portisch (Hong.) rem.; Kuij pers (Ned.)Smejkal (Tsj.) afgebr.; Popov (Buig.)Sosonko (Ned.) 0-1; Donner (Ned.)— Brown (VS) rem Derde ronde: BrownePopov 1-0. Derde ronde: BrownPopov 1-0. Stand: 1/4. Browne, Kavalek, Portisch en Sosonko 3; 5/7. Donner, Timman, Hort 2*,4; 8. Smejkal 2 en 1 afg.9/10 Geler en Furman 2; 11/13 Ree, Gligoric, Hübner 1%; 14/15 Popov, Langeweg L; 16. Kuijpers 0 en 1 afgebr. MeestergreepBöhm (Ned.)—Martz (VS) rem; Bukic (Jsl.)Sigurjonsson (IJsl.) rem; Schmidt (Polen)Dieks (Ned.) 1-0; Timman (Ned.)Ligterlnk (Ned.) 0-1; Vadasz (Hong.)— Cioealtea (Roem.) rem; Sznapik (Polen)—En- klaar (Ned.) 1-0; Weinstein (VS)—EK (Zweden) 1-0; Portisch (Hong.)Dvorecki (Rusl.) rem Derde ronde: Cioealtea—Timman 1-0, Llgte- rinkSchmidt 0-1. Stand: 1/2 Dvorecki en Schmidt 31i; 3/7 Portisch, Sigurjonsson, Sznapik, Ligterink, Ci- ocaltea 2*/a; 8/9 Weinstein, Vadasz 2; 10/14 Enklaar, Dieks, Martz, Bukic, Böhm 1",4; 15. Ek 1; 16. Timman 0. Programma voor de maandag te spelen zesde ronde: GROOTMEESTERGROEP: Kavalek—Ree, Gligoric—Langeweg, Furman—Geiler, HübnerHort, KuijpersTimman, Popov— Portisch, DonnerSmejkal, Browne—Sosonko, MEESTERGROEP: BöhmBukic, Schmidt IK Het tennisteam van Nieuw-Zeeland bereikte de finale van het Davis Cup toernooi (oostelijke zone) door India te verslaan. Winst van Parun op A. Amri- traj bracht de stand op 3-1. De wereldkampioenschappen zwem men 1978 zullen of in de Verenigde Staten of in West-Duitsland worden ge houden. Wim Rysbergen: „Ik heb de top nooit als onbereikbaar beschouwd’’. log, red.) over die krachtmeting: „Ik ben geen type dat dagen van tevoren volop bezig is met een wedstrijd, al is die ook nog zo belangrijk. Zelfs in West-Duits land had ik dat niet. Maar het is logisch dat we er allemaal van doordrongen zijn dat we tegen PSV een sleutelwedstrijd spelen. Gelukkig heeft de nederlaag te gen Roda JC ons helemaal wakker ge schud. Doordat het de laatste tijd zo geweldig draaide werden we onbewust kennelijk toch een beetje in slaap ge sust, zo van: wat kan ons nog gebeuren. Maar nu weten we ineens weer donders goed dat je niet alle wedstrijden op je dooie gemak kunt winnen. En dat is goed”. Het blad „Cronica” spreekt van „smaad”, waar het gaat om de vol gens de krant uit Europa afkomstige □erichten dat Argenltinië niet in staat zou zijn voor een goede en veilige organisatie zorg te dragen. Nederland an België worden in „Cronica” be schuldigd van pogingen de reputatie van Argentinië te ondermijnen. En in het sporttijdschrift „Goles” krijgt ook West-Duitsland nog een veeg uit de jan. „Niemand waagde het te betwij felen dat Duitsland het WK’74 zou organiseren, hoewel er bij de Olympi sche Spelen van 1972 in München verschrikkelijke dingen zijn gebeurd”, aldus het blad. BUENOS AIRES (SID)— In Ar gentinië begint men zich langzamer hand erg boos te maken om de niet iflatende stroom van geruchten als sou het toernooi om het wereldkam- oioenschap voetbal 1978 met geen nogelijkheid in dit land kunnen plaats hebben. De Argentijnse (sport pers heeft nu een offensief ingezet om aan te tonen ,dat niets een wel slagen van het belangrijkste sporte venement van 1978 in de weg kan staan. Wim Rijsbergen, iedere maandag de auteur van een rubriek in het Leidsch Dagblad, is eigenlijk nauwelijks ver- Zou er onverhoopt een (zeer) voortij dig einde aan de carrière van Wim Rijsbergen zijn gekomen, dan was hij maatschappelijk gezien in een vacuum beland. Rijsbergen: „Ik heb nooit een ander beroep gehad dan dat van voet baller. Toen ik in Leiden (Rijsbergens geboorte- en woonplaats) de ULO had afgemaakt ben ik meteen bij PEC Zwol le onder contract gekomen- Pim van de Meent, die trainer was van mijn club Roodenburg, accepteerde een aanbod van PEC om daar te komen werken en hij heeft mij meegenomen. Daar heb ik nooit spijt van gehad. Na één jaar trok Feyenoord aan de bel en ik geloof toch dat het me een hoop goed heeft gedaan dat ik eerst een jaartje ervaring in de eerste divisie heb opgedaan. Maar door dat ik zo vroeg bij Feyenoord belandde, is er van iets anders dan voetballen tot voor kort nooit iets terechtgekomen”. Tot voor kort, want inmiddels is Wim Rijsbergen hard op weg zich maatschap pelijke zekerheden te verschaffen. „Ik ben stevig aan het blokken voor het horeca-diploma, waarvoor ik in april examen moet doen. Gaat dat goed, dan kan ik in die sector iets gaan opbouwen. Blijf ik bij Feyenoord, en als dat finan cieel erg aantrekkelijk belooft te zijn, waarom niet, dan ga ik in Leiden een slijterij beginnen. Maar op het ogenblik wordt ik, en iedereen in de ploeg na tuurlijk, wel weer heel erg opgeslokt door het voetballen. Maar dat is een normale zaak natuurlijk, de situatie in de competitie spreekt wat dat betreft voor zich”. Rijsbergen, die met klem bestrijdt dat de WK-successen van hem een andere Rijsbergen hebben gemaakt, wordt vrij wel zeker met de bewaking van Ralf Edström belast. Een opdracht die hij tijdens de voorrondenwedstrijd in het wereldtoemooi van Nederland tegen Zweden (0-0) vlekkeloos uitvoerd.e Rijs bergen: „Maar de Edström van het Zweedse elftal is een andere dan de Edström van PSV- Morgen is hij onge twijfeld weer de aangever van Willy van der Kuylen, al zal hij misschien wel een beetje voorzichtiger zijn nu zijn J! jankiort ts hon en (vooral) 1.21.47. Het aanvankelijk verwachte Neder- Sanapik—Ligterlnk, Weinstein—Cioealtea, Por tischEnklaar, DvoreckiEk. K -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13