Volgens Libanees blad An Nahar: Nota Saigon: Belangrijke „promotie voor Teng Hsiao Ping Whitlam over OP CYPRUS bezoek aan DODE BIJ RELLETJES BELANGSTELLING VOOR RUSSELL TRIBUNAAL AAN DE MATIGE KANT Landbouw-cao 1974 is rond Moeilijkheden kosmonauten in Saljoet-4 l i Bonn: Streep onder herstelbetalingen Sovjet-Unie „Hanoi K jjj I’ veroordelen” Vice-voorzitter Chinese Communistische partij ROJAS PINILLA OVERLEDEN Boeing-747 B vliegt non-stop 13.465 km SLOTBEDRAG VAN 600 MILJOEN MARK Staking „metaal Quebec voorbij in Laat uwgevoel spreken t f K 3 - 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 8 JANUARI 1 9 75 Bij Hoessein Polen Steun Vierde Niet garanderen Andere patronen i aiset deze i het allen, lezen :t nu nden )aar- zoord ipak aren A ptoe recaf Tap- ■hou- nisa- V. en po tsen iging 1 dat zaam lien st ?ade- per- irden if en Om- zelf ge- ijuist uden Een s de jl de krij- ‘gen rdam ïder- eptie ;cep- :ader daag van mde, resi gning hiedt r. 41 Vrij iboe n de logen knie i van ;el is eling week iuden kken. i de at in kle- Bell .indig :n de klok- -Rix- i een regen Bell 1 die •inses 1. De mge- ineel. lee is rking 48 i be its te EEN KWESTIE VAN GEVOEL.. LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM GIRO 50.500 helpen ongeacht ras, politiek of godsdienst. (ttlC<le? I® ill® W Sadat wenst kerncentrales r.' van Frankrijk W (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) I toe- ant- van „zag” 1 Tel >rden Die moeilijkheden zijn ontstaan omdat Egypte niet wilde voldoen aan de veilig heidseisen die de VS hadden gesteld. „Sovjet-Russische hulp op dit gebied aan Egypte is voorlopig ook uitgesloten”, aldus het blad. Of Perzië óf Saoedi-Arabië zal de kerncentrales voor Egypte betalen. Sadat heeft de kwestie besproken met de sjah, toen deze begin van de maand in Cairo was. Morgen brengt hij haar ter sprake bij koning Feisal op een bijeenkomst in Aswan. twee boord Koning Feisal is gisteren op zijn rond reis in Jordanië aangekomen. Hij zal er besprekingen voeren met koning Hoes sein. Voorzitter Mao had tot dusver vijf plaatsvervangers. Het permanente comi té van het politieke bureau, het belang rijkste politieke orgaan, telt nu tien leden. Waarnemers in Peking achten het nu mogelijk dat Teng binnenkort wordt be noemd tot opvolger van de zieke pre mier Tsjoe En Lai. Al verscheidene maanden geleden heeft Teng een be langrijk deel van het werk van Tsjoe overgenomen. Hij is daardoor de belang rijkste gesprekspartner van buitenland se staadslieden en politici geworden. Koning Feisal van Saoedi-Arabië arri veerde gisteren, na zijn bezoek aan Syrië, in Jordanië waar hij op de luchthaven van Amrhan werd verwelkomd door ko ning Hoessein. Bonn heeft haar „Wiedergutmachung” vooral ten aanzien van haar westelijke De DDR heeft in het verleden geen schadeclaims van Westelijke landen ge accepteerd. Na de erkenning van de DDR door de meeste Westelijke landen die te lijden hebben gehad onder de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog, is echter ook voor Oost-Berlijn het pro bleem van de herstelbetalingen acuut geworden. In een nota die gisteren in Parijs is gepubliceerd door de Zuidvietnamese de legatie naar de sinds maanden in een impasse verkerende Vietnamconferentie in Celle-Saint-Cloud, nabij de Franse hoofdstad, verzoekt de regering in Sai gon de betrokken landen o.a. de volgen de stappen te nemen: De studenten demonstreerden tegen het Britse besluit ongeveer 8.000 Turks- Cyprische vluchtelingen, die vorige zo mer bij de gevechten naar het Britse kamp waren gevlucht, naar het Turkse deel van het eiland te laten vertrekken. In het Trodos-gebergte, waar een gro te Britse radarpost is, staken betogers vier Britse voertuigen in brand. UTRECHT (ANP). —De organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw hebben alsnog overeenstem ming bereikt over de inhoud van de cao landbouw en veehouderij (20.000 werk nemers). mi- ipak- in de niet- n de IVan- ullen n op ig en zijn iderd jl de iwen doel pau- plos- i de :ond- >t de nisa- de oor- kan dit cao- BOGOTA, COLOMBIA. (AP)— Gene raal Gustavo Rojas Pinilla, die Colombia van 1953 tot 1957 als sterke man regeer de, is gisteren op 75-jarige leeftijd over leden. Rojas greep de macht in juni 1953, na een onbloedige militaire revolte. Met een algemene amnestie maakte hij tijdelijk een einde aan de politieke tweedracht in zijn land. Rojas deed zich aanvankelijk als vrij verlicht voor en kondigde aan dat hij slechts zou optreden als interim-presi dent, totdat er vrije algemene verkiezih- gen zouden plaatshebben. Die lieten echter op zich wachten. In 1956 brak Rojas met alle politieke par tijen. Deze sloten echter een monster verbond en zetten de dictator af. to Ho- :ozen anen ijftig nor- rege- ïr in aken da- twee i be- n op lan- ren. (Van onze verkeersredacteur) SEATTLE. Een Boeing-747 B heeft het afstandsrecord voor wide-bodi.es aa- bracht op 13.465 kilometer. Het vliegtuig vloog op 11 januari non-stop van Seattle aan de Amerikaanse westkust naar de Jordaanse hoofdstad Amman. De betogers verwondden elf Britse soldaten met stenen. De Britten gebruik ten traangas en twee pantservoertuigen om de betogers te verjagen. Hierbij werd één democraat overreden en ge dood. Een van de belangrijke onderwerpen die zullen worden aangesneden is dat van de stad Jeruzalem, waarvan het oude gedeelte, dat Jordaans gebied is, in 1967 door Israel werd veroverd en bezet. PEKING. (ARP)— Het centrale comi té van de Chinese Communistische Par tij is van 8 tot 10 januari in plenaire zitting bijeengeweest ter voorbereiding van een bijeenkomst van het nationale volkscongres en een herziening van de grondwet. Dit heeft het persbureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. Volgens dit bericht is Teng Hsiao Ping, die 70 jaar oud is, gekozen tot vice- voorzitter van de partij. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De Westduitse regering wil, 30 jaar na het eind van de Tweede Wereldoorlog, een streep zetten onder de herstelbetalingen (de zogenaamde Wie dergutmachung) aan de Joodse slachtof fers van het Nazi-regime. De president van de Jewish Claimconference, Nahum Goldmann, en Bondskanselier Helmut Schmidt zijn het eens geworden over een definitieve beëindiging van de her stelbetalingen aan de Joodse slachtof fers, die in de Bondsrepubliek en in het Westen leven. hij echter samen met het staatshoofd Lioe Sjao Tsji een der voornaamste doelwitten van de rode gardisten. Bijna twee jaar geleden werd Teng gerehabili teerd. Libanon zou voorts snelvuurluchtdoel- geschut van het type Vulcan willen kopen, vermoedelijk om zich tegen Is raëlische luchtaanvallen te verdedigen. Er is echter weinig voorraad van dit geschut en Libanon zou tenminste een jaar moeten wachten. Het oude record stond op naam van een DC-10-30, die in december 1973 zonder tussenlanding een afstand aflegde van 12.793. kilometer. De Boeing vloog naar Jordanië voor een demonstratie vlucht door elf Arabische landen. Het vliegtuig, dat besteld was door Air Ca nada, keert op 30 januari terug naar de fabriek in Everett bij Seattle. Zijn verkiezing betekent een belang rijke promotie voor Teng. Hij was in de jaren zestig secretaris-generaal van de partij en werd toen beschouwd als mogelijk opvolger van Mao. Tijdens de „culturele revolutie” (1966-1969) vormde BRUSSEL Het „Russeil-tribunaal II” beëindigt vandaag in Brussel zijn zitting tnet een uitspraak over de economische onderdrukking in Chili, Brazilië en andere landen in Latjjns-Amerika. Niemand zal daar van opkijken. Niet alleen omdat de belangstelling voor dit tribunaal aan de zeer matige kant is, doch vooral omdat het „schuldig” al omstandig vaststond voordat de eerste woorden waren gesproken van de vele tienduizenden die tijdens de afgelopen week aan de onmiskenbare misdaden tegen de volkeren van Latijns-Amerika werden besteed. BEIROET/WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Het Libanese blad An Nahar van gisteren zegt dat president Sadat van Egypte tijdens zijn ko mende bezoek aan Frankrijk aan president Giscard d’Estaing om twee kerncentrales voor vreedzame doeleinden zal vragen. Het blad zegt dit uit Parijs vernomen te hebben. Het is een van de „voornaamste vragen” van Sadat, die van 27 tot 29 januari in Parijs zal vertoeven. De Britse hoge commissaris op Cyprus, sir Stephen Oliver, heeft bij de Cypri sche minister van binnenlandse zaken, de bezorgdheid van de regering in Lon den overgebracht en hem om maatrege len verzocht die een 'einde aan de mani festaties makep. eerherstel van de Palestijnse rechten, „zonder welke er geen vrede kan be staan.” Door de zaak-Lin Piao ontstond een nieuwe vertraging. In 1973 werden de voorbereidingen bij het tiende partijcon gres hervat. Er kwam echter opnieuw een kink in de kabel als gevolg van de campagne van kritiek op Lin Piao en Confucius. Al vele jaren werd gewacht op een bijeenkomst van dit congres, dat nor maal tenminste eens per jaar zou moe ten vergaderen. Na de woelingen van de „culturele revolutie” werd in 1970 be gonnen met de voorbereiding van een nieuwe zitting. Om dan vervolgens te gebruiken wel te verstaan en dit op zichzelf is al een probleem, gegeven de vermoeidheidsver schijnselen die zich in toenemende mate bij de publieke opinie voordoen- Onder de druk van de economische problemen, de zorg om het eigen bestaan en bij voorbeeld het gevoel van machteloosheid aangezien de grote lijnen van de inter- PARIJS (AFP, DPA). De Zuidviet namese regering heeft aan de mogend heden die op 2 maart 1973 in Parijs de „akte” ondertekenden die de uitvoering van de Parijse Vietnamakkoorden moest garanderen verzocht tussenbeide te ko men om een einde te maken aan het offensief van de „communistische strijd krachten”. nationale politiek nu eenmaal volgens andere patronen worden getrokken dan de christelijke naastenliefde, of zelfs maar gewone betrokkenheid bij het on recht dat anderen elders wordt aange daan, voorschrijft. Hij zal ook om Franse technici vra gen, die de bedrijfsleiding van de cen trales zullen krijgen. Egypte zou „zeer veel belang hechten aan de voorgestelde kernenergiesamenwerking met Frank rijk, wegens de moeilijkheden die op dit gebied met de VS zijn gerezen.” BONN. (DPA, UPI)De Russen zul len nooit het amendement-Jackson inza ke een vrije emigratie van Russische joden als onderdeel van de nieuwe han- delswet van de VS accepteren. Dit zei gisteren op een personceferentie in Bonn de Australische premier Gough Whitlam, die donderdag voor een officieel bezoek van drie dagen in Bonn is aangekomen. In Moskou had premier Kosygin hem dinsdag op de hoogte gebracht van het Russische besluit de handelsovereen- komst met de VS te annuleren. Maar dit betekent geenszins, aldus Whitlam, een verandering in de politiek der Sovjet- Unie met betrekking tot ontspanning tussen oost en west. partners bedreven. De Oosteuropese lan den ontvangen de laatste tijd, na de normalisering van de betrekkingen met West-Duitsland, economische kredieten, die als „Wiedergutmachung” worden be schouwd. De discussie over deze vorm van herstelbetalingen is echter nog niet beëindigd. Vooral de Poolse regering dringt aan op specifieke herstelbetalin gen. De vraag in hoeverre regeringen aan sprakelijk zijn voor de uitbuiting van de multinationale ondernemingen en de rechtvaardigheid van de eis dat een volk in de gelegenheid moet zijn profijt te hebben van de in zijn land aanwezige grondstoffen, vormde tijdens dit Russeil- tribunaal een kern. De politieke en mili taire macht van de Verenigde Staten bijvoorbeeld zouden worden gebruikt om Want dezelfde Verenigde Staten die in Brussel zullen worden veroordeeld voor de profijtelijke blindheid van geweten die de regering in Washington aan de dag legt tegenover het lijden van de Latijns-Amerikaanse volken, hebben zo juist moeten vernemen dat de Sovjet- Unie een handelsverdrag heeft afgezegd. En dan met name omdat bepaalde voor zieningen die ermee gepaard gingen, als een inmenging in Sovjet-zaken werden beschouwd. Het is het soort inmenging waar dit tribunaal voor is, omdat deze voorzieningen beoogde nu juist méér vrijheid voor Russische burgers en met name joodse burgers te creëren bij het verlaten van de Sovjet-Unie. De Verenigde Staten hebben ermee ingestemd moderne anti-tankraketten te leveren aan Libanon en zullen Jordanië luchtdoelraketten van het type Hawk leveren, zo is gisteren vernomen in krin gen van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, en later door het Witte Huis bevestigd. van aanklachten bijvallen, krijgt dit Russeil-tribunaal de karaktertrekken van een langdurige politieke demonstra tie. '9 MONTREAL. (UPI)— De staking van metaalarbeiders in de Canadese prov cie Quebec is gisteren opgeheven. De vakbonden hebben een loonvoorstel van de ministerraad van Quebec aanvaard en zullen met onmiddellijke ingang het werk hervatten. Hierdoor zal er ook weer gewerkt kunnen worden aan de accommodatie voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. de multinationale ondernemingen met behulp van een gewetenloze dictatuur ter plaatse te beschermen bij de grenze loze uitbuiting van een vreemd volk. Deze cao had op 1 maart 1974 moeten ingaan, maar een ernstig verschil van mening inzake de arbeidstijd heeft de partijen zolang gescheiden gehouden. De heer J. Hubregtse, secretaris van de voedingsbond-NVV, deelde mede, dat de 8-urige werkdag in de cao is gereliseerd. De twee staatshoofden waren het eens dat de troepenscheidingsakkoorden in de Sinaï-woestijn en op de Golan-hoog- vlakte slechts een eerste stap betekenen en dat de Arabische wereld niet zal rusten voordat Israel zich volledig heeft teruggetrokken. De discussie spitst zich dan ook toe op de vraag waar nu eigenlijk hét recht van een volk verankerd ligt, omdat on omstotelijk blijkt dat alle handvesten van de VN en verklaringen over de rechten van de mens dit niet kunnen garanderen. De toeschouwer die opmerk te dat het gaat om het vaststellen van kwaliteitsverschillen tussen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van andere landen, legde meteen al de onop losbare puzzel van dit tribunaal bloot. '5a“t persbureau Tass, dat dit giste ren meldde, zei dat de twee ruimte vaarders, de 43-jarige Goebarev en de evenoude Gretsjko, gemakkelijker aan de gewichtloosheid hadden kun nen wennen als zij niet vrijwillig extra werk op zich hadden genomen en hun slaapperioden niet bekort hadden. De bemanning van de Sal- joet, aldus Tass, heeft zich nu aange past aan de omstandigheden in de ruimte. ft Zelfs de zwaarste misdadiger krijgt immers in de rechtspraak altijd nog wel een verdediger toegewezen. Weliswaar werden de vertegenwoordigers van de regeringen tegen wie de aanklachten zijn gericht uitgenodigd om hun stand punten aan die van de aanklagers te toetsen, maar zij hebben verstek laten gaan. Niemand treedt nu namens hen op. En vanwege de opmerkelijke saam horigheid waarin de jury, aanklager, ge tuige en publiek de eindeloze stroom ■to-. Feisal en president Assad uitten in het communiqué hun bezorgheid over de Israëlische agressie in het zuiden van Libanon en zegden dit land hun steun toe. De andere Arabische landen werden aangespoord hetzelfde te doen. Koning en president verklaarden hun steun aan de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie als „enig vertegenwoordiger” van het Palestijnse volk te zullen voortzet ten. In het communiqué werd met klem gepleit voor een verenigd Arabisch front, noodzakelijk voor de bevrijding van alle door Israel bezette gebieden en Toen destijds in Latijns-Amerika de ene ambassadeur na de andere werd ontvoerd en soms vermoord, ontstond veelal de indruk dat het zou gaan om onschuldigen die werden geslachtofferd op het altaar van een op zichzelf ge rechtvaardigde vrijheidsstrijd. Ander zijds was ook de vraag gerechtvaardigd of ambassadeurs niet mogen worden be schouwd als vertegenwoordigers van re geringen die kennelijk onderdrukkende regimes helpen legaliseren met een er kenning. Dus: die ambassadeurs, hoe beminne lijk zij dan ook als persoon mogen zijn (en altijd even hartelijk voor hun hond) zijn geen„onschuldigen” want zij zijn uitsluitend aanwezig als vertegenwoordi gers van belangen die de zo noodzakelij ke revolutie belemmeren. Het Russeil-tribunaal (destijds op ini tiatief van de befaamde filosoof gesticht teneinde de wereldopinie te mobiliseren tegen de Amerikaanse oorlogsmisdrijven in Vietnam) heeft in weerwil van zijn naam dan ook met rechtspraak weinig te maken. De uiterlijke vorm van de procedures sluit daar wel bij aan, maar overigens is het meer een volksgericht, uitmondend in een beroep op de openba re mening en het menselijk geweten dan een proces volgens strikt juridische nor men. Als de volksvertegenwoordiging inder daad bijeenkomt, wordt dat de vierde zittingsperiode. De afgevaardigden voor deze periode zijn al enige tijd geleden gekozen. Dit bleek twee dagen geleden bij de begrafenis van vice-premier L Foe Tsjen, van wie toen werd gezegd dat hij gekozen was in het vierde natio nale volkscongres. zeker voor deze leprapatiënt. Want lepra maakt lede maten gevoelloos. Lepra maakt de patiënt tot een eenzame mens. Maar lepra is te genezen. Goedkoop en afdoende. Dus is er hoop voor 20 miljoen leprapatiënten en de 3 miljoen invaliden onder hen als uw gevoel laat spreken. Kijk zaterdag 18 januari naar de NCRV-televisie (Programma „Mensenleven”) naar de film „Een kwestie van gevoel" die een NCRV-team onlangs in Afrika maakte. Dan ziet u wat wij met uw hulp voor leprapatiënten kunnen doen. Zondag 26 januari is het Wereldlepradag. Wij vragen nü om uw hulp. Omdat wij ook dit jaar uw steun niet kunnen mis sen. Wij, de Nederlandse Stichting voor Over besteding van gelden krijgt u persoonlijk bericht. NICOSIA (DPA, AFP). Bij ernstige schermutselingen tussen Grieks-Cypri- sche studenten en Britse militairen zijn gisteren bij het Britse steunpunt Akroti- ri bij Limassol één persoon gedood en verscheidene gewond. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft Syrië gisteren een gift van 150 miljoen dollar en een lening van 200 miljoen dollar toegezegd. Wel kan men vaststellen dat hetgeen hier werd gezegd, op andere plaatsen en verspreid al veel eerder werd betoogd. Een medewerkster van de organisatie vermeldde dan ook niet voor niets als de belangrijkste winst van dit proces de bundeling van gegevens die dit Russeil- tribunaal aan de openbare mening in handen drukt. In het slotcommuniqué na Feisal’s vierdaagse bezoek aan Syrië werd gezegd dat de gift bestemd is ter verlichting van de Syrische oorlogsinspanningen en herstel van de schade die het land in de oktoberoorlog tegen Israel heeft geleden. De lening van 200 miljoen dollar is bestemd voor economische ontwikke- lingsprojekten. De Westduitse regering wil als schade loosstelling een slotbedrag van 600 mil joen mark beschikbaar stellen. Dit geld zal door een stichting worden beheerd, waarin naast de Westduitse regering ook joodse organisaties zitting zullen hebben. In totaal heeft West-Duitsland tot eind 1974 een bedrag van 50 miljard mark aan Wiedergutmachungs-gelden aan de slachtoffers (joodse en niet-joodse) van het Nazi-regime uitgekeerd. In de komende jaren zal echter nog eens 35 miljard mark, die reeds zijn toegezegd, moeten worden betaald. Vijf miljoen mensen kregen tot nu toe een schadeloosstelling. De 600 miljoen mark, die de joodse vorderingen afrondt, is bedoeTd voor personen die als gevolg van wettelijke bepalingen tot nu toe niet voor een uitkering in aanmerking kwa men. MOSKOU. (Reuter)— De Russische kosmonauten aan van de Saljoet-4 hebben door extra werk en gebrek aan slaap moeilijkhe den gehad bij de aanpassing aan de toestand van gewichtloosheid. 1) Veroordeling van Hanoi wegens het bezetten van steden in de provincie Phuoc Long door „Noordvietnamese troepen”. 2) De „communistische partij” uit te nodigen op te houden met het schenden van de Parijse akkoorden en de bepalin gen in deze akkoorden in acht te nemen. 3 Het staken van hulp door „bepaalde landen” (bedoeld zijn de landen uit het socialistische kamp) aan Hanoi 4) De internationale commissie van controle en toezicht te verzoeken binnen een maand een verslag op te stellen over de militaire situatie in de provincie Phuoc Long.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3