Adalbertschool Velsense schaatsjeugd na proef houdt Open Dag van bekwaamheid gediplomeerd ttrotfevishal A. Riedeman BLIK ACHTER HET SCHERM L r veertig jaar lid zangkoor L 5"^ n voor valpartij Ongelukkige h Vijf smaakmakers bereiden het schaaktoernooi Br 7 5 NAUWKEURIGHEID A-GRIEP IS IN AANTOCHT TK „VAN KWAKKELAAR TOT SCHAATSENRIJDER” ROUTINIER K HL $03^^ PLAATSELIJK NIEUWS ZATERDAG 1 8 JANUARI 1975 f (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) Hi :tea VELSEN De glunderende be stuursleden van de schaatsvereni ging „Velsen” viel vrijdagavond de voldoening duidelijk van de gezich ten af te lezen, toen zij in gebouw ,,’t Braambos” aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost werden geconfron teerd met een zaal, welke de vele belangstellenden nauwelijks heeft kunnen bevatten. Vandaar dat in allerijl extra stoelen moesten wor den aangesleept. Deze grote op komst van kinderen en hun ouders gold het uitreiken van de diploma’s, waarmee werd erkend dat de jeug dige schaatsenrijders in Alkmaar met succes hun proef van bekwaam heid op de gladde ijzers hebben af gelegd. Onlangs werd in ons blad aan deze cursus reeds uitvoerjg aandacht besteed. l IJMUIDEN Op twee of drie schepen na zijn verleden week alle noordboten teruggekeerd, die di rect na nieuwjaar waren uitge varen. Uiteraard betekende dit voor de vislosregeling een extra be lasting, hoewel het toch mogelijk zou zijn geweest reeds dinsdag de gehele voorraad te verwerken. Maar omdat inmiddels bekend was geworden dat er voor woensdag en donderdag niet veel meer viel te verwachten, werd besloten twee eenheden voor de woensdagmarkt te laten liggen. Dit geschiedde ech ter pas na het besluit van de vis losregeling om met het lossen, even als aan de maandagmarkt om één uur te beginnen. I.-JK Gymnastiekwedstrijden Si w r. - T M (ife losplank J. van (Van een onzer verslaggeefsters) >llege, is straat ue. n van Vrij- H. J. 17 u. heden mi stafel? B lantlaan ht bereii zaart, lag 9 ratie. >ndag int je, ag 10 i van inuel- u. ds. Is. P. Kerk- r; De Is. K. vorst- ondag het sesse- idam- ondag ienst), uizer- )gmis; >r; 18 traat- en 12 Schaakpenningmeester Rien Busink en mevrouw Ank Oort aan het werk in de afdeling financiële zaken. met Een de organiserende vereniging zich ervoor heeft opgeworpen de mooie schaatssport te stimuleren, ondanks de kwakkelwin- ters van de laatste jaren. Zijn verzoek, om de organisatoren met een applaus hulde voor hun bemoeiingen te betuigen, vond dan ook een spontaan gehoor. VELSEN De Adalbert Huishoud school (katholieke school voor lager be roepsonderwijs) houdt op woensdag 22 januari een Open Dag. Dat wil zeggen dat alle lessen in de theorie en de vaklokalen openbaar zijn. Men kan daar van negen tot twaalf en van één tot vier uur rondkijken. Daarbij wordt informatie gegeven over de mogelijkhe den die de leerlingen hebben na 4 jaar lager beroepsonderwijs. liesel) Vel- 1 bel- frust- ither- 9 u. D. H. Van •vang. •vang. loens- IJkel van tkerk, J 9.30 even- t 101, 30 en Raad, lag 9, Ibers- .45 en anden 11.45 daan, en 17 t, Pe- ondag Stra- J. G. oorte, lag 8, :hool, i, za- - 15 en traat, 30 en iszaal, arele- eeuw oren- >edie- Ko- Mos- oma’s sli aanve It zijn pi of zondi wil zij ;n. Br. n ketel gas Voorts wilde de heer Wedemeijer deze avond niet nader ingaan op de vraag, of ook voor deze omgeving een kunstijs baan gewenst zou zijn, maar het leek hem wel nuttig er reeds nu op te kunnen wijzen dat het gemeentebestuur van Velsen inmiddels heeft besloten een nieuwe cursus eveneens te subsidiëren. Een mededeling, waar eveneens met ap plaus van werd kennisgenomen. Toernooidirecteur Piet Zwart, achter zijn bureau gezeten. Wat hij overi gens nauwelijks doet tijdens het toer nooi, want zijn taak en zijn werk maken gedurende de drie schaak weken een soort marathonloper van hem. Hij is de enige (Hoogoven)- directeur, die drie weken achter el kaar constant van Kennemerduin naar café „De Zon” en naar „De Mo riaan” loopt lerten 10 u. 10 u. st, 19 aan Nol samen toernooien het er over veranderd de mensen, die je hebt uitgenodigd. Voor zover zij daar zijn dan en dat zijn in de meeste gevallen de meesten. Zo’n gesprek met hen is wel verhelderend. Je hoort eens wat wensen, bespreekt wat er gedaan kan worden; kortom je legt dan goede contacten. De heer A. H. Wedemeijer overhandigt de diploma’s aan de hiermee bekwaam verklaarde schaatsjeugd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Zondag aanstaande de heer A. Riedeman veertig jaar lid van het roomskatholieke zangkoor „Can- temus Domino”. Uit dankbaarheid en tot zijn intentie heeft ’s morgens om tien- uur in de Petruskerk een plechtige eu charistieviering plaats. Na afloop (onge veer 11.00 uur) wordt hem door het kerkbestuur in de zaal onder de Petrus kerk een receptie aangeboden. Belang stellenden zijn dan van harte welkom. De heer C. Rootjes uit Velsen-Zuid, secretaris van die schaatsvereniging fun geerde deze avond als inleider, waarbij er door hem nog eens op werd gewezen dat de cursus voor de schooljeugd meer succes heeft gehad dan bij de opzet was verwacht. Ook de resultaten waren ver rassend goed geweest, zodat deze avond bijna negentig diploma’s konden worden uitgereikt. Een en ander niet alleen dank zij het grote enthousiasme van de kinderen, die Het domein van de voorzitter van het organisatiecomité is het enige kantoor, dat een koelkast als meu belstuk heeft. Begrijpelijk overigens wanneer men bedenkt, dat verhitte gemoederen juist hier dienen te wor den af gekoeld. „Ik denk, dat ik mij eerst maar eens goed kwaad maak, voordat ik binnen ga", zei iemand, die naar Nico Meijer onderweg was. zich gaarne van „krabbelaar tot schaat senrijder” wilden laten promoveren, maar ook door de welwillende mede werking van zoveel ouderen, die zich als begeleider of instructeur voor deze cur sus hebben ingezet. Dit alles is voor het bestuur van de schaatsvereniging voldoende aanleiding geweest om voor oktober van dit jaar een herhaling van de lessen in overwe ging te nemen, waarbij dan tevens zal worden overwogen of een dergelijke cursus ook voor ouderen mogelijk zal zijn. In dit verband vestigde de heer Rootjes er nog even de aandacht op dat een dergelijke organisatie de nodige mankracht vergt, zodat hij gaarne een beroep op de aanwezigen wilde doen om het bestuur van de schaatsvereniging te komen versterken. Hierna was het de beurt aan de heer A. H. Wedemeijer, directeur van de dienst sport en recreatie bij de gemeente Velsen, om uitdrukking te geven aan zijn grote vreugde over het succes van deze cursus bij de jeugd. Hij achtte het immers van bijzonder groot belang dat ISADOOR TUROVER, de Ameri kaan waarover wij gisteren schreven, vertoeft niet langer meer in de schaakarena. Een ongelukkige valpar tij bij een van de hotels in de badplaats deed hem met een hersen schudding en hoofdwonden in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk terechtkomen. De 83-jarige Ameri kaanse miljonair, die samen met schaak- en handelsmiljonair Najdorf in hetzelfde Poolse dorpje is geboren, maakt het op dit moment redelijk. In België vertoevende familieleden van hem zijn onderweg naar Beverwijk en zullen zijn vervoer naar Amerika regelen. sems- s 11, Reli lelijkh. i en vent In lui ort. Tje et. lift t 1-5383. ar, in h DE OVERIGE vissoorten van deze schepen hebben eveneens een gevoelige veer moeten laten. Hier hebben vooral de gul en de kabeljauw nogal onder te En anders kijk je eens uit welke toernooien er in de buurt zijn, waar mensen komen spelen, die je hebt uitgenodigd. Vorig jaar maar dat was op uitnodiging zijn we naar Polen geweest. In Nice hebben we ze nagenoeg alle gesproken. Alleen Mecking (Bra zilië) was er niet, die hebben wij schriftelijk weer uitgenodigd, maar hij was verhinderd. Ook Kurajica uit Joegoslavië zouden we graag hebben gehad. Maar die moest in dienst. Alle overige spelers hebben de invitatie geaccepteerd. Behalve dan de Russen. Maar dat is een verhaal apart. Daar van kun je nooit op aan of ze wel komen en wie er komen zal Elk jaar hebben wij daar nu'al moeilijkheden mee gehad. Ze nooit meer uitnodigen wil je ook niet, want je treft er de schakers en schaaksters mee en die willen maar wat graag komen. Het is de bond, die zo heel anders „Natuurlijk had ik al contacten met het schaaktoernooi, door mijn functie bij de afdeling public relati ons van Hoogovens, want zo’n toer nooi heeft natuurlijk raakvlakken met de afdeling voorlichting. Maar in voorgaande jaren kwam ik alleen maar eens kijken zo af en toe. Gaf desgevraagd eens een advies als mij iets werd gevraagd op het gebied van voorlichting, maar verder ook niet. Dat kon ook niet, want het schaak toernooi is nu eenmaal geen aangele genheid van de afdeling voorlichting. Daarom wandelde ik er tot nu toe altijd maar doorheen als een zeer geïnteresseerd bezoeker. En als er problemen waren, wel dan waren die er voor de mensen van de organisatie. Dankzij die contacten leerde ik al heel wat schakers kennen en door gesprekken met de mensen van de voorlichtingsaf deling, die voor het toernooi waren vrijgemaakt om dat mee te helpen runnen, kwam het wel en wee van de schaakwereld ook al Wegens ruimtegebrek, zo meldt de school, zullen kinderen zonder begelei ding niet worden toegelaten. Wel kun nen zij in klasseverband de Open Dag bezoeken. Behalve ook de ouders van eigen leerlingen, zijn tevens de ouders van huidige zesde klassers van lagere scholen welkom om te komen kijken. „HET SCHIP VAART PERFECT, de machines zijn goed gesmeerd en draaien soepel. Officieren en beman ning zijn geroutineerd en weten hun taak. Ik sta er en nu gaat de vergelijking met „kapitein” niet op als nou ja nieuweling kersvers tegenover, althans in deze functie en laat voorlopig alles maar op mij af komen”. Aan het woord is de voor zitter van het organisatiecomité drs. N. Meijer, die de ontzettend moeilijke taak heeft de vorig jaar overleden Leo van Kuijk te vervangen. functioneert dan bij ons. En laten wij eerlijk zijn: een paar heel sterke Russische schakers in je toernooi be tekent toch ook heel wat voor dat schaaktoernooi. Bovendien wordt de kracht van je toernooi bepaald door de buitenlan ders. Mensen die overigens ook maar wat graag willen komen. Neem nu de aanvragen om mee te doen in de meestergreep. Als wij ze afwijzen moeten omdat wij al vol zitten, vra gen ze of ze dan alsjeblieft in de reserve-meestergroep mogen mee doen. Dat zegt ook al heel wat. Al die aanvragen hebben ons er toe gebracht dit jaar voor het eerst met drie reserve-meestergroepen te star ten. Zoveel sterke spelers hadden zich aangemeld. Daaronder bevinden zich twaalf Nederlanders en dan natuur lijk 18 buitenlanders. Het werk wordt wel steeds meer, ja. Maar aan de andere kant wordt het schaaktoernooi van ons ook veel groter en belangrijker en dat geeft ook veel voldoening”. ONDANKS HET FEIT dat er daarop donderdag van vooraad geen sprake is geweest, heeft deze prijs zich vrijdag niet meer kunnen herstellen. Wan toen arriveerden nog eens vijf noordboten met in hoofdzaak koolvis, met als gevolg dat de opbrengst hiervan - naar gelang de grootte - niet hoger werd dan respec tievelijk 160, 140, 46 en 40. DEZE BESLISSING werd de oorzaak van enige wrijving tussen lossers en regeling, omdat men reeds om zes uur met de te lossen schepen gereed was gekomen. Maar de reder van de twee vaartuigen die tot woensdag moesten wachten kreeg ook weinig reden tot juichen, want nadat de vangsten daar van waren verkocht bleek de koolvis zeker 10 per veertig kilogram in prijs te zijn gedaald. En bij een aanvoer van negenhonderd bakken betekent dit nog altijd een verlies van 9000,-. WVWVWVMm :t tijd te et bijhou idingen ei m aangif >0. VW bui erdag. Ti De aanvoer van vrijdag 17 jan. 1975 was: 1600 kg tong, 436 kg tarbot, 448 kg griet, 585 kisten kabeljauw, 3350 kisten koolvis. 580 kisten schol, 45 kisten schar, 225 kisten schelvis, 615 kisten wijting, 56 kisten leng, 10 kisten heek, 445 kisten varia totaal: 6000 kisten. Over dat meer-werk kan penning meester Rien Busink ook van harte meepraten. Hij moet de begroting voor het volgende toernooi maken en ervoor zorgen dat het goed gaat met de bedragen die overal mee zijn ge moeid. Samen met Ank Oort, die de lijsten voor de vier- en tienkampers moet meehelpen samenstelJen en die ook voor al de verschillende uitnodi gingen moet zorgen zit hij in een apart kantoortje, achterin „Kenne merduin”, waar ook de kantoortjes van de andere organisatieleden zijn. Alle ingeruimde slaapkamers. Maar slapen is er niet bij. Geld vereist accuratesse en de boekhouding bijzonder veel aandacht. Een van de problemen is bijvoorbeeld het bin nenkomen van het inschrijfgeld van de vier- en tienkampers. Een aantal buitenlanders, met name Engelsen, maakt het geld per bank over. Maar dat betekent dan wel, dat de bank er vijf gulden bankkosten (vorig jaar een rijksdaalder) van inhoudt. Van het inschrijfgeld van twaalf gulden houdt de penningmeester dan zeven gulden over. Bezien tegenover de ge hele massa delenemers is het aantal nadelige posten op die manier echter niet schrikbarend. Dus laat men het voor wat het is. Het wordt wel ge zegd op het moment, dat zij zich persoonlijk komen aanmelden en vaak wordt dan het verschil vrijwil lig aangezuiverd. Dat betekent voor de man of vrouw in kwestie dan wel, dat zij in feite meer inschrijfgeld hebben betaald. „Maar men heeft het er voor over om hier die dagen te zijn en helemaal mee te leven in dat schaakwereldje”, aldus Rien Busink. IJMUIDEN. Zondag aanstaande zullen er in de Kennemer- en in de Waterloozaal districtswedstrijden voor gymnastiekverenigingen worden gehou den. De competitie wordt georganiseerd door de roomskatholieke vereniging „Velsen”. Naar verwacht zullen driehon derd jongens en meisjes aan de wed strijden deelnemen. Aan vang half elf ’s morgens, einde rond de klok van half vier ’s middags. 1 ;s<: '"'f' Prijzen, per 1 kg in guldens: gr. tong 9.65-8.80, gr. tong 11.81-11.14 kin. tong 11.37-11.04, tong 1 10.59-10.19, tong 2 9.71-9.13, tarbot 13.61-2.36, griet 24-160, kabeljauw 1 126-66, kabeljauw 2 133-68, kablejauw 3 122-72, kabeljauw 4 122-68, kabeljauw 5 94-27, koolvis 1 53-50, kool vis 2 52-39, koolvis 3 50-34, koolvis 4 42- 16.40, schol 1 56-50, schol 2 77-64, schol 3 87-67 schol 4 104-64, wijting 76-28. De besommingen van vrijdag bedroe- gen: GO 5 26.000, GO 28 26.700, KW 44 21.000, KW 85 19.100, KW 123 25.000, KW 135 27.000, KW 14429.0 SCH 72 14.000, SCH 81 30.000, IJM 44 11.700, VL 89 54.400, UK 35 4.800, SPANVISSERS: UK 123 UK 89 3.600, UK 295 78 2.700, YE 25 ZL 6 2.700. X HOE VOORBEREID de sChaakor- gandsatie wel is, blijkt uit een stencil, dat alle deelnemers donderdag bij hun schaakborden vonden. In vier talen worden zij geattendeerd op de A-griep en krijgen zij enkele goede waarschuwingen. Het berichtje luidt: „Het Organisatiecomité van het Hoogovenschaaktoemooi waarschuwt de deelnemers dat een griepepidemie van het A-2 type Nederland nadert. Enkele algemene wenken: een beper king van het alcoholgebruik en een hoge dosis vitamine C (viermaal daags 200 mg.) kunnen het risico beperken. Voorts werkt het gebruik van amantadine preventief. De toernooi-arts, dokter R. Kloek, kan u dit middel desgewenst voor schrijven en nadere inlichtingen ver schaffen. mond i ie- en to 5or: Kui 52, tï ’rins, 027 I.Im. reparatii k gaskachel aulus Pol 282. Mm. van i m ook li Bel 02554 i routinier op het gebied van het orga niseren van Hoogovenschaaktoernooi- en. „Wij hebben dit jaar honderd man meer in de tienkampen. Er staan nu zo’n 370 deelnemers ingeschreven. Voor de vierkampen geldt ongeveer eenzelfde aantal. Waar die grote deel name aan ligt? Ik weet het niet. Misschien kwamen er vorig jaar min der als gevolg van die oliecrisis. Mis schien ook en dat is beslist niet ondenkbaar komen ze nu zo mas saal zich aantnelden omdat wij zo’n sterke hoofdgroep hebben. Hoe wij die samenstellen? Ik begin ermee. Allereerst kijk ik naar de mensen, de top-schakers en -schaak sters, die wij nu graag bij ons toer nooi zouden willen laten schaken. Dat probeer je dan zo goed mogelijk te doen, al lukt het niet altijd. Als ik zo’n lijst heb gemaakt, leg ik die voor Hans Bakker, Nico Meijer, Elly en Rien Busink. Wij vormen het vijftal, dat eigenlijk de voorbereidt. Is iedereen eens, of als er iets is moeten worden, dan gaan in mei de invitaties de deur uit. Ja zeker, in mei al, want wij moeten rekening houden met al die andere toernooien, die overal in de wereld worden gehouden. Niet in de laatste plaats met Hastings, dat vlak vóór ons draait en zelfs nog op de eerste dagen van ons toernooi ook al hadden wij afgesproken dat zoiets niet zou gebeuren. Nou en dan ga ik samen met Hans Bakker eens in de twee jaar naar de schaak-Olympiade, als die niet te ver is. Dat was dit jaar in Nice en en dan spreek je daar met Hierna ging de heer Wedemeijer over tot het uitreiken van de diploma’s, waar zich een lange rij van jeugdige geslaag den voor had opgesteld. De bijeenkomst werd vervolgens omgezet in een gezellig samenzijn, waarbij door het publiek met grote aandacht films over hard- en kunstrjjden werd bekeken. over tot mij als iets, waarvoor ik toch wel belangstelling had. Maar nogmaals, ik had verder geen enkele bemoeienis met het schaaktoernooi. Toen mij werd gevraad Leo op te volgen wist ik dat het ontzettend moeilijk zou zijn. Maar het toernooi boeit me en daarom heb ik ja gezegd. Met alle consequenties daar aan verbonden. Ik kom deze weken dan ook niet op kantoor. Ja goed, ik lees de post, die ze mij komen bren gen, anders ligt er straks een stapel, waar je niet overheen kan springen. Maar dat is dan ook wel alles. Ik wil me hier goed inwerken. Nog meer mensen leren kennen en nog meer te weten komen van de organisatie, zo dat indien zich onverhoopt iets zal voordoen, je voldoende ingespeeld bent om te kunnen beslissen. Overigens ziet het daar niet naar uit. De zaak is voortreffelijk georga niseerd. Maar je kunt nu eenmaal nooit weten.Wat ik zo mooi vind van het Hoogovenschaaktoemooi, is dat je vooral hier als klein schaker- tje, je in de loop der jaren toch kunt opwerken en hoger geklasseerd wordt. Die vier- en tienkampers krij gen zonder meer een kans om te promoveren naar de reserve-meester groep. Een volgende stap is dan voor de uitblinkers de meestergreep. Als je die titel tenminste kunt behalen. En van daar is het dan een weliswaar lang niet gemakkelijke stap naar de groep van de grootmeesters. En je ziet, er is belangstelling genoeg voor de vier- en tienkampen”. Daarover spraken wij ook toernooidirecteur Piet Zwart. lijden gehad, omdat hiervan ook door de spanvissers het een en ander werd aan gevoerd. En doordat er verder slechts weinig schelvis en wijting was gevangen, moesten de besommingen van de noord boten ver beneden de verwachtingen blijven. DAARBIJ HEBBEN de kotters, vooral zij die over zwaardere motoren kunnen beschikken, het deze week allerminst slecht gedaan. Besommingen van f 25.000 tot f 30.000 behoorden aldus niet tot de uitzonderingen. OVERIGENS BLIJKT de schol wat' aan de magere kant te zijn geworden, zodat de prijs hiervan maandag tot ƒ42 was teruggelopen en die van de overige soorten tot 60. Tijdens het verdere verloop van de week is hier nog onge veer 10 bijgekomen zodat een en ander toch weer bevredigend kon verlopen. De r.- .*->«•» tongprijzen daarentegen, waar het in feite toch van moet komen, konden slechts met moeite op een gemiddelde van f 10 per kilogram blijven gehand haafd. Vandaar dat de meegebrachte wijting en andere rondvis voor deze schepen een plezierige aanvulling van de besomming betekende. Haring en ma kreel schitterden echter weer door af- wezigheid, zodat rokers en conservenfa brikanten opnieuw op de diepvriescellen waren aangewezen. KW rat

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5