Sociaal statuut voor Estel dwingende Agenda Prestatie-wandeltocht Verenigingsoieuws affl dfe [Utad] op zondag 16 februari eis voor investering in Zuid Afrika t 1 y EL. 1 I 1 HONDERDEN OP FORUMAVOND HOOGOVENS-ZUID-AFRIKA UITDAGING VOOR RUIGE EXPEDITIE LANGS NOORDZEEKUST SERIE OVERTREDERS F „1 NOVEMBERWET” NIEUWS PLAATSELIJK ZATERDAG 1 9 75 JANUARI t Velsen-Noord Heemskerk J Onaanvaardbaar Mijn naam en adres zijn: Naam Adres Woonplaats MM TT* Wilt u mij per omgaande nadere informatie zenden over de prestatie-wandeltocht op zondag 16 februari. Velsen-IJmuiden Beverwijk Beverwijk Cognac Bewijsproblemen Tax 2 2 3 1 Inhoud w Uitholling Heemskerk Velsen-IJmuiden Vrouwen U'* t Huygens- uur en Huygens- (Van een onzer verslaggevers) '57 1 (Van onze rechtbankverslag- geefster) bevolking gepaard met sociale ontwrich ting door gedwongen hervestiging”. Hij wees elke vorm van investering in Zuid- Afrika dan ook af, temeer omdat er voor andere alternatieven zjjn. Ds. R. J. v. d. Veen van de Wereldraad van Kerken zei, da' Estel de problema tiek beperkt had tot een „sociaal statuut” en voorbij was gegaan aan de betekenis, op politiek terrein. Hij noemde investe ren in Zuid-Afrika onaanvaardbare col- tienaald. De officier eiste twee weken en vanwege de noodzaak van zijn rijbewijs negen maanden ontzegging. Mr. Vink legde de twee weken met zes maanden voorwaardelijke ontzegging op. Ir. Van Royen stelde duidelijk, dat er op de naleving van een sociaal statuut controle moet kunnen zijn, gegarandeerd door de regering van Zuid-Afrika, waar aan een geprikkelde Kloos toevoegde, dat een Zweedse vakbond die mogelijkheden ook heeft gekregen. Ds. Van de Veen re- Rond elf uur sloot gespreksleider H. Biersteker de discussie, die soms fel was, maar goed in de hand werd gehouden, af. Bij het naar buiten gaan werden hand tekeningen verzameld onder een motie om alle plannen van Estel op te schorten tot met vertegenwoordigers van de ge hele bevolking van Zuid-Afrika kan wor den onderhandeld. deelgenomen sluit op donderdag 13 februari. ZATERDAG 18 JANUARI Velserbad. Briniostraat 19.30-22 gemengd zwemmen. Sporthal „Zeewijk”, tot 22 uur: A.- en B.-toernooi B.C. „Velsen”; zondag 10 tot 17 uur: tweede dag toernooi; 17.20 uur: hockey competitie. ZATERDAG 18 JANUARI Hotciub De Wijk, Alkmaarseweg 59. 20 u. jazz-sessionavond. Alpha-Sociëteit, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. en vertoning Nieuwmarkt- en Jordaanfilm. MIMi „Investeringen van Nederland schep pen een economische band met Zuid- Afrika en dat is in het direkte belang van de Zuid-Afrikaanse politiek, die niet geïsoleerd wil raken van de blanke heer sende klasse. Een eventuele boycot van Zuid-Afrikaanse artikelen gaat boven dien ook de Nederlandse investeerder raken. Bovendien gaat het scheppen van enige werkgelegenheid voor de zwarte BIOSCOPEN Kennemer Theter (Zeestraat). Zaterdag IS en 21.15 u.: „Godzilla contra Megalon", 19.30 u.: „De tien geboden”, 23.30 u.: „Jong geleerd oud gedaan”; zondag 14.15 u.: „Winnetou tegen witte Buffel”, 14.30 en 19.30 u.: „De tien geboden”, 16.15 u.„Godzilla contra Megalon”, 19 en 21.15 u.: „Roy Bean, the hanging judge” Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Pas op... of we slaan d’r op”; zondag 14.15 u.„Vuisten en gestampte pot”, 16.30, 19 en 21.15 u.: „Pas op... of we slaan d’r op". M** door het speelden, was ook al bij de voorbereidende fase van de nieuwe alcoholwetgeving enigszins be trokken in het kader van bepaling van richtlijnen voor de strafmaat. Vrijdag wijdde hij nog enkele algemene woorden aan de nieuwe wetgeving. Het eerste geval was dat van een 38- jarige Zandvoortenaar die op 20 novem ber de politie achter zich aankreeg en werd aangehouden in zijn woonplaats in de Celsiusstraat. Alle verschijnselen we zen op veel alcoholgebruik: hij stond onvast op de benen, rook naar alcohol, had bloeddoorlopen ogen, en was recal citrant. Hij zei drie cognacjes gedron ken te hebben. Dat was in zijn over spannen gemoedst estand verkeerd ge vallen en toen weigerde hij ook een blaas- en bloedproef. De officier hield rekening met die toestand en eiste twee weken en een jaar ontzegging. Mr. Vink hield de zaak aan voor rapportage. Een 24-jarige Lissenaar was bij een controle op 2 november op de Huigslo- terdijk in Haarlemmermeer aangehou den en zei drie a vier pilsjes op te hebben. Z’n gang was redelijk, zijn ogen waterig. De bloedproef weigerde hij vooral uit angst voor bloed en de injec- EEN KANS om zijn uithoudings vermogen te testen voor iedere lezer van Haarlems Dagblad, IJmuider- en Beverwijkse Courant. Henk Horsman, de organisator van de succesvolle Strandzesdaagse, die ook dit jaar de tocht voor ons uitstippelt en samen met ons het evenement organiseert, herhaalt nog eens graag waar het om gaat. „Om een fijne prestatie-wandel tocht”, zegt hij. „Een gelegenheid waarbij de mensen zichzelf weer eens kunnen bewijzen en kunnen laten zien dat ze niet alleen achter het stuur vooruit kunnen komen.” ’’V HAARLEM Precies een jaar geleden daagden wij onze lezers uit mee te doen aan een dertig kilometer lange winterse duin en strandwandeling. Een massale happening was het gevolg: bijna duizend lezers verschenen een paar weken later aan de start. Daarom herhalen wij die uitda ging dit jaar graag. Zondag 16 februari gaan we opnieuw wandelen en ook dan weer der tig kilometer. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De discussie rond de studie, die Estel, het staalconcern van Hoogovens en Hoesch, maakt over eventuele investeringen in een staalbedrijf aan de Saldanha-baai in Zuid-Afrika heeft geen tegenstellingen laten zien tussen mensen, die voor investeren zijn en tegenstanders van investeringen in Zuid-Afrika. De tegenstellingen bleken „slechts” te zitten in mensen, die het doen van investeringen in Zuid-Afrika absoluut afwijzen en mensen, die het al dan niet investeren willen De nieuwe wetgeving, met name het tweede lid van artikel 26 (een geobjecti veerd strafbaar feit), bespaart de politie en jusitite bewijsproblemen, zo merkte de officier op. In het algemeen zal bij een promillage hoger dan 0,5 het ge noemde artikelen ten laste worden ge legd. In gevallen van weigering, van een onmogelijk af te nemen bloedproef kan ook het eerste lid nog gehanteerd wor den, evenals in gevallen van een bloed proef van zo tussen de 0,5 en 1,5 als aan te nemen was dat het rijden niet naar behoren was. Verdere kenmerken om trent de rijstijl, opgenomen in het pro- ces-verbaal kunnen altijd als verzwa rende omstandigheden dienen bij de te hoge bloedproef. Mr. Bijl de Vroe wees er tenslotte op dat de wetgever hoopt op een krachtige preventieve werking van de straf. „Dus moet ook de bestraffing duidelijke taal spreken, zeker nu na alle publikaties voor de overtreders nauwelijks meer een excuus denkbaar is”, aldus de officier. Een 40-jarige man uit Zaandam die op 17 november was aangehouden weigerde ook de bloedproef. Wel blies hij op de pijpjes maar toen hij over de streep kwam zag hij de bloedproef niet meer zitten. „Ik ben toch aan m’n tax, het heeft geen zin”, was zijn oprechte me ning. De arts mocht naar huis ver dachte: „Die zei zelf: voor mij hoeft het niet.” De man had zo’n 5 pilsjes gedron ken. Hij kreeg twee weken en zes maan den ontzegging in verband met de nood zaak van zijn autobezit voor zijn beroep. De officier had een jaar ontzegging ge elst In alle andere gevallen was wel de verplichte bloedproef afgenomen. In ge vallen met een hoge bloedproef kwam de straf uit op twee weken en een jaar ontzegging, naarmate de bloedproef la ger was nam dat af en steeds werd naar de noodzaak van het rijbewijs gekeken. De laagste straf was een boete van f 200 voor een buitenlandse werknemer met het promillage 0,62 die drie glazen cog nac had gedronken. De man zat tot half september op vakantie in Turkije en had na zijn terugkomst helemaal geen tele visie gezien en kranten kon hij niet lezen kortom hij wist niets van die wet, bloedproef en blazen af. Hij onttrok zich echter ook nergens aan. ageerde fel: „Er is een brief van de Zuid- Afrikaanse Raad van Kerken, dat er in november een nieuwe wet is aangeno men, die twee jaar gevangenisstraf legt op het verschaffen van Informatie over „Zakendoen” aan organisaties buiten Zuid-Afrika. Daardoor is alle controle sinds november onmogelijk geworden”. Esau du Plessies van het Afrika Studie Centrum te Leiden wees eveneens elke vorm van investering af. Hij wees daar bij op een Britse ondernemer, die niet op een uitnodiging van de Zuid-Afrkaanse regering om te investeren inging na een diepgaand onderzoek. Diens argumenten: „Wij zouden geleidelijk onze integriteit verliezen, moeten handelen in een sociaal klimaat, waar de kleur van iemands huid zijn belangrijkste kenmerk is, en eigen lijk geen communicatie tussen de rassen bestaat, in een economisch klimaat, dat is geschapen om een industrieel slaven dom in stand te houden en we zouden ermee eindigen, dat we een aanzienlijk belang hebben bij de handhaving van het apartheidssysteem. Er was een ontstellend grote belang stelling voor de forumavond „Hoogovens- Zuid-Afrika”, die was georganiseerd op initiatief van de Kritische Gemeente IJmond en de zaal van De Schouw kon de belangstellendden nauwelijks bevat ten. Ir. O. H. A. van Royen van de Raad van Bestuur van Estel opende de discus sie met de opmerking, dat de continuïteit van Estel reden was voor de studie over investeringen in Zuid-Afrika. Hij vroeg zich wel af of morele overwegingen Estel geen halt zullen toeroepen. Ir. van Royen stelde, dat de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika in de gehele wereld en ook bij hem weerstanden oproept. „Voor Estel bestaat ook in dit opzicht een eigen verantwoordelijkheid en de morele aan vaardbaarheid van de investering hangt in de eerste plaats af van de sociale om standigheden die daarbij worden gerea liseerd. Er zal een Sociaal Statuut moeten komen waarin kwesties als gelijke belo ning voor gelijke functies, geen discrimi natie ten aanzien van het vervullen van de functies, gelijke opleidingskansen on geacht huidskleur en rechten op vak- bondsgebied moeten worden opgenomen”. Naar zijn gevoel was de vraag, in hoe verre een onderneming, die aan deze so ciale voorwaarden voldoet, positief zal werken op een ontwikkeling van Zuid- Afrika naar emancipatie van alle bevol kingsgroepen. laboratie, die door een sociaal statuut niet ongedaan gemaakt wordt. Zijn woor den vielen in de zaal in de smaak, want een donderend applaus was het ant woord. Daarmee was tevens de discussie in het forum goed los. Met name werd de gedwongen verhuizing van zwarte be volkingsgroepen naar industriële gebie den onder de aandacht van de Estel-af- gevaardigde gebracht. Voor ir. Van Royen kon het bewijs daarvan wel eens beslissend zijn in de uiteindelijke keus van de onderneming. Zijn opmerking, dat een bedrijf buiten zijn grenzen gaat, als men zich rechtstreeks met de politiek gaat bemoeien ontstak een storm van ge loei en Esau du Plessies reageerde daar op met de opmerking, dat Zuid-Afrika voor een bloedige strijd komt te staan, als de regering niet ogenblikkelijk alle politieke gevangenen, die de echte spreekbuis van de zwarte bevolking vormen, vrijlaat. Ds. Van de Veen voegde eraan toe, dat 320 vooraanstaande zwarte vertegenwoordigers al om een complete economische boycot gevraagd hebben. ZONDAG 19 JANUARI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. ZONDAG 19 JANUARI Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.30-17.30 u. Grenspost, Soerstraat. 14.30 uur jeud- film. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. gelopen over het winterse strand en door de mooiste duingebieden van ons land. De wandeltocht is geheel ver zorgd. Onderweg worden de wande laars bij verwarmde picknickplaatsen onthaald op koffie, erwtensoep, be legde broodjes enzovoort. De deelne mers hoeven dus zelf geen lunchpak ketten of thermosflessen mee te tor sen en kunnen bevrijd van alle bal last meewandelen. Ook wordt gezorgd voor een aantal EHBO-posten onder weg. De lezers die de prestatietocht uitlopen krijgen bij het eindpunt, het Stationnetje Overveen, waar tussen 10 en 11 uur 's morgens ook wordt gestart, een herinneringslint aangebo den. (Het inschrijfgeld, inclusief vol ledige verzorging, bedraagt ƒ7,50). MAANDAG 20 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners) Willemsbeekweg 15.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd) Wijkerstraatweg en Zeewijkplein 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Gebouw Velserduin, Velserduinweg 20 uur repetitie. „De Stem van IJmuiden”. Velserbad, Briniostraat 6.30-8 en 16.40- 18 uur. Gemengd zwemmen. Gymnastiekzaal Ossendorpschool Wijk aan Zeeërweg 20 uur les en conditietrai ning boksclub „De Ring”. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat, 20 uur: contactavond aquariumvereniging „Velsen”. - laten afhangen van bepaalde voorwaarden ten gunste van de zwarte bevolking en tegen de apartheid. Vooral de felle tegenstanders van investeren in Zuid-Afrika waren bijzonder gebelgd over de opstelling van werknemerscommissaris A. H. Kloos van Estel, die wel akkoord gaat met investe-cn als aan de voorwaarden wordt voldaan. Telkens opnieuw was htf, evenals zijn medevakbondsman drs. O. G. de Vries-Reilingh, van het overlegorgaan van de drie vakbonden, het mikpunt van schamper gelach of smalende opmerkingen uit de zaal. tekende hier gisteren bij aan dat het opvallend is dat de overheid het goed vindt dat aan het lijf van de burger wordt gekomen. Ook een geloofsovertui ging kan hierbij geen vrijstelling verle nen. Weigering wordt als een zeer ern stig feit gezien en moet, aldus de offi cier, als een zware overtreding van „ar tikel 26” bestraft worden om de wet niet te ontkrachten. In het kort vatte hij de inhoud van de wet samen. Het nieuwe artikel 26 heeft twee leden. Lid 1 zegt niets over de bloedproef, alleen dat het verboden is een voertuig te besturen terwijl men verkeert onder zodanige invloed van een stof waarvan men weet (zou moeten weten dat die (eventueel met andere rtoffen) de rijvaardigheid kan verminde ren, dat men niet tot behoorlijk sturen in staat kan worden geacht. In het tweede lid staat dat men geen voertuig mag besturen met een hoger promillage dan 0,5. Middelen tot het meten van het promillage zijn het inmiddels alom be kende blaaspijpje tot 0,5 (na aanhou ding) en 0,8 (op politiebureau) en de verplichte bloedproef. Die bloedproef mag je weigeren, maar dan ben je strafbaar tenzij er een me dische indicatie toe is. Mr. Bijl de Vroe DE INSCHRIJVING voor deze rui ge expeditie waaraan individueel of in groepsverband kan worden MAANDAG 20 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 14.30-17.30 u. I A. H. Kloos meende, dat het niet on mogelijk is, dat een Nederlandse onder neming kan bijdragen tot uitholling van het apartheidssysteem door het stellen van voorwaarden aan vestiging op sociaal gebied. Hij was bang, dat uitholling van binnen uit in Zuid-Afrika veel moei zamer en tijdrovender was. Veel waarde hechtte hij aan een garantie, dat controle op het naleven van de voorwaarden vol op mogelijk is, waarmee drs. O. G. de Vries-Reilingh het volledig eens was. Lijnrecht daartegenover stond prof. dr. H. Linneman, hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Uitgaande van het economisch belang van een onderneming stelde hij, dat men gebaat is bij een gunstig investerings klimaat en dus in politieke en sociale stabiliteit, maatschappelijke rust en orde. ZATERDAG 18 JANUARI Lichtboei, Maasstraat. 20 u. muziekuit voering door drie studentes van het conservatorium. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 uur. HET WORDT zoals verleden jaar, toen de deelnemers op het strand kilometers lang tegen een for se wind moesten optornen een ruige tocht, die in zijn geheel wordt TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygens- straat). Groepsexpositie portretkunst; geopend tot 3 februari op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Inschrijfformulieren zijn vanaf maandagmorgen verkrijgbaar bij ons nieuwe kantoor aan de Gedempte Oude Gracht 82 in Haarlem, onze kantoren in Haarlem-Noord, Flores- straat 1 en Schalkwijk, Californië- plein 17 (winkelcentrum bij postkan toor). En bij het kantoor van IJmui der Courant, Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden en Beverwijkse Courant, Zeestraat 18 in Beverwijk. De formu lieren kunnen ook schriftelijk wor den aangevraagd door o nderstaande bon in te zenden aan Haarlems Dag blad, Postbus 507, Haarlem. In de linkerbovenhoek van de enveloppe moet u in dit geval de aanduiding „Wandeltocht” vermelden. (De bon kan ook worden gestuurd aan H. Horsman, Pr-rtbus 299, Den Helder, telefoon 22230-18975). sa; stfsftsafe®’ Ml I rjS’tó IbilM’ >MMil '■.«Hh.llftBItMïfe" .tóiihV Zo trotseerde het legioen verleden jaar een winterse storm op het strand, onderweg van Bloemendaal aan Zee naar Zand poort. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). Zater dag 19 en 21.15 u.: „Vakantieperikelen met funes-te gevolgen”; zondag 14 u.: „50 jaar Walt Disney’s tekenfilms”, 16 u.: „Vakantiepe rikelen met funes-te gevolgen”, 20 u.: „Als adelaars vielen ze aan.” MAANDAG 20 JANUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend van 9-12 en 13.30-15.30 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 20 ANUARI Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare Bibliotheek. Kerk weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 19-21 u. HAARLEM Voor de Haarlem se politierechter mr. Vink zijn vrij dag de eerste overtreders van de „1 novemberwet” (rijden onder in vloed) verschenen. Samen vormden ze een bonte mengeling aan de ver schillende verschijningsvormen van dit misdrijf. Dat was ook te zien aan de strafmaat variërend van de on voorwaardelijke twee weken gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, tot alleen een geldboete. De promillages liepen uiteen van 2,18 tot 0,62 en de beoordeling van mensen na aanhouding door de politie (door verkeersgedrag, of alleen maar door een controle) verschilde ook. De beoordeling hing af van diverse factoren, zoals het al of niet weigeren van de bloedproef, de aard van het verkeersgedrag, het promillage en de noodzaak van het rij bewijs. Officier van justitie in deze zaken die hele arrondissement heen mr. Bijl de Vroe. Hij was BIOSCOPEN I City, zaterdag en zondag 19 en 21.30 uur en J maandag 20 uur: „Op de Chinese vuist”: zondag 14.30 uur: „Trinity en Sartana” Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur: „American Graffiti”; zondag 14.30 uur: „De wraak van Ivanhoe”; maandag 20.15 uur: „Bel Canto” met opera „Poliuto". DIVERSEN Engelmunduskerk, Velsen-Zuid, zaterdag 20.15 uur: orgelconcert m.m.v. Haarlems Ba rok Orkest. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, te bezichtigen dinsdag en don derdag van 12 tot 14 uur en op aanvraag (telefoon 02510-94159). Stadhuis Velsen, Plein 1945 IJmuiden. Dage lijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Zij wisten hun wetje niet... Rest nog te wijzen op het verschil in strafmaat voor vrouwen. Mr. Bijl de Vroe vond het niet nodig voor een 31- jarige Aalsmeerse met een promillage van 2,04 van de mannen af te wijken (twee weken, een jaar ontzegging), mr. Vink wel. „Het moge dan het jaar van de vrouw zijn”, merkte hij op, „maar aangezien voor de man geheel andere faciliteiten voor deze korte gevangenis straf zijn dan voor vrouwen, kan ik dezelfde behandeling niet rechtvaardig vinden.” (De mannen kunnen naar Ban- kenbosch, de speciale afdeling voor dit soort gevallen in Veenhuizen, leven daar in groepsverband, voor de vrouwen is in heel Nederland voor alle delicten maar één vrouwengevangenis, in Rotterdam). Mr. Vink gaf de vrouw f 500 boete, twee weken voorwaardelijk en een jaar ont zegging. SS»? - 5 - gj

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7