•fa René van de Kerkhof: •fr Ziekte-perikelen voor Coerver hoofdoorzaak van nederlaag UITSTEKEND DEBUUT VAN JOHAN DERKSEN TEGEN TWENTE Komst Fransz onzeker s 2 1 r I I I- „Dit is de kick die we nodig hadden” o Jr t iag l •tiei at, het l ,v. ff W K 20 ■i Ditwi F i- rah IX MAANDAG 20 JANUARI SPORT 1975 JF (Van onze sportredactie) L ■ra* Si Minimum ch 1 weekend ■ra alsd mt 12847 IIDEN d, Zi (1ES KW L man Joop van Daele als de zondebok aan te wijzen. Hoewel Coerver zeker niet ontkende dat Van Daele schuldig was aan twee van de drie doelpunten die PSV scoorde, zocht de Limburgse oefenmeester de hoofdoorzaak van de fatale afloop van het eredivisie-toptreffen in de ziekenboeg. lestw UW3. CLWS1 enU] ileuv ig, pen jM a joden tOCh BraSSM”-*”* ij 11 dap™» w< t ra tl PSV LIET DE SPANNING SPORTEF ONNODIG TERUGKEREN den, die wil je alleen maar winnen”. die Willy van de Kerkhof heeft Eddy Treytel omspeeld Haarlem ziet weer toekomst (Van onze sportredactie) t. (Van onze sportredactie) gebeurtenissen BERT BREVOORD. Matchwinner Beer Wentink ondervindt hier op zijn weg naar het Twente-doel tegen stand van Drost (links) en Overweg. envi emd k. "9. Twente-trainer Spitz Kohn: „Ik geloof niet dat het onderschatting geweest is. We zijn gewoon niet agressief genoeg opgetreden. Pas toen we achter stonden, kon het wel. Al moest het voornaamste werk toen ook nog van hetzelfde paar mensen komen”. Voor Haarlem kwam die Twentse houding als een geschenk uit de hemel. Hughes had zijn equipe het veld opgestuurd met de opdracht de Twentenaren tot op de middenlijn te laten komen, om vervolgens uit counters toe te kunnen slaan. Derksen maakte zich inderdaad zeer verdienstelijk als linksback. Hij schakel de niet alleen zijn directe tegenstander Jan Jeuring uit, maar was met name in de eerste helft vrijwel de enige Haarlem-speler die de voorhoede met ses, was bij de bezoekende club beter verzorgd. zwijgen oplegde. En de Feyenoord-aan- hang werd er niet vrolijker op toen de tweede kardinale fout van Van Daele het aanmerkelijk Lubse in staat stelde Van der Kuylen in ideale scoringspositie te brengen. Dat wapenfeit speelde zich af in de tiende res na i- if- uren- ken- eer, me- ioop Hu 'el. •'gW: gisteren voor mij een slechte dag is geweest. Mocht het echter zover ko men dat de hele transfer niet door gaat, dan hou ik FC Amsterdam daarvoor verantwoordelijk. Door de houding van Stoop is tenslotte alles zo gelopen”, aldus Fransz, die morgen avond van het Amsterdam-bestuur (lees: Stoop) te horen krijgen of hij weg mag. De Haarlemse oefenmeester had niets dan lof over zijn nieuwe linksback, de zevende op die plaats na Huyg, Marijt, Peys, De Haan, vrijhof en Van Duiven bode. Hughes: „Eigenlijk had ik die jongen een paar weken in het B-team willen laten spelen. Hij heeft tenslotte een week of vijf niet in het veld ge staan. Door omstandigheden gedwongen (Peys, volgens hem de enige die anders voor een plaats in aanmerking was ge komen, had nog last van griep, red.), moest ik hem vandaag al opstellen. Hij heeft pas drie dagen getraind. Daarom was ik ook bang dat hij het nog geen hele wedstrijd uit zou houden. Het is me echter alles meegevallen. Hij heeft het uitstekend gedaan”. Nadat Sadek door zijn escapades in de eerste helft was uitgeblust, resteerde er in de Haarlemse frontlinie een minimum aan actie. Van den Berg had bepaald een slechte dag. Het werd er niets beter op nadat Hughes 20 minuten voor tijd Feteris had vervangen door Boszhard, die de linksbuitenplaats ging bezetten. Van den Berg verhuisde daardoor naar het middenveld en Pot kreeg de positie in de centrale spits toegewezen maar, zoals altjjd, maakte ook zondag het eind resultaat alles goed. Dezelfde Van den Berg leidde zes minuten voor tijd het enige doelpunt in, waardoor Haarlem, ondanks alles, toch aan de overwinning kwam. Zijn voorzet van links kwam afgemeten op het hoofd van de toege stoomde Beer Wentink terecht, die het duel met een gave kopbal besliste: 1-0. en gaat PSV de leiding bezorgen. Toeschouwers zijn van links naar rechts scheidsrechter Van der Kroft, René van de Kerkhof en Joop van Daele. prettiger. De 25-jarige Veendammer maakte een uitstekend debuut. Derk sen: „Ik durf dat van mezelf niet te zeggen. Wel vond ik het erg meeval len. Ik durfde in de eerste helft niet mee naar voren te gaan uit angst dat ik later in de wedstrijd geen lucht meer zou hebben, maar zover kwam het niet.” En Coerver, hij beschouwt zijn ploeg terecht nog lang niet als uilgeschakeld in de race naar het kampioenschap, over zyn onfortuinlijke ausputzer: „In feite stond Joop als een God te spelen. Maar ja, als je als laatste man denkt dat je iemand de bal tussen de benen door moet spelen (Strik bij de inleiding tot PSV’s eerste) of moet passeren (Lubse, die Van Daele’s noogmoed afstrafte door Van der Kuylen te lanceren), ja dan vraag je om moeilijkheden”. In de achttiende minuut verspeelde Joop van Daele (door de uitstekend lei dende Leo van der Kroft al in de achtste minuut terecht bestraft met een gele kaart na forse overtredingen tegen René van de Kerkhof en Deijkers) de bal volkomen onnodig aan Strik. Via tussenstation Edström (duidelijk gehandicapt door zijn neusblessure en daardoor erg voorzichtig acterend) werd Willy van de Kerkhof gelanceerd en die benutte de ruimte die hij kreeg door uiterst beheerst te scoren. De hoop die Feyenoord even later her kreeg dankzij de perfecte kopbal van Willy Kreuz na een vrije schop van Schneider verdween twee minuten voor het rustsignaal toen Willy van de Kerk hof, hij won het orestigeduel met Van Hanegem duidelijk, een model-counter „Ik zag het zaterdag al heel zwaar in”, zei Coerver, „want eerst belde Wim Jansen af omdat hij de bof had gekre gen, Peter Ressel en Willem van Hane gem hadden met griep in bed gelegen, Jörgen Kristensen heeft last van zijn maag gehad, Wiily Kreuz kampte met de gevolgen van een griepspuit, Theo de Jong was niet fit en Mladen Ramljak ging vrijdag voor de zoveelste keer door zijn enkel. Die wilde eigenlijk helemaal niet spelen. Bij veel spelers was er na de eerste helft gewoon niet voldoende kracht om de inspanningen van de eer ste helft op te vangen. Ressel en Kris tensen konden het gewoon niet opbren gen hun verdedigers Deijkers en Krijgh af te stoppen. Het is wel een doodongelukkige zaak dat we nu twee keer tegen PSV hebben moeten spelen terwijl we met een gehandicapte selectie kampten. Voor de eerste wedstrijd in Eindhoven (eveneens met 3-2 door PSV gewonnen, red.) was er sprake van een soortgelijke situatie”. minuut na de rust en op dat moment had er eigenlijk al lang een derde PSV- treffer geproduceerd moeten zijn. Lubse (alleen voor doel hoog over) en Van der Kuylen (schitterend schot tegen de bin nenkant van de paal) hadden de moge lijkheden daartoe al in de eerste minuut. Later verzuimden o.a. Willy van de Kerkhof en Van Kraay om Feyenoord naar een vernederende achterstand te schieten. Doelman Jan van Beveren, hij verdedigde zijn doel voortreffelijk, later: „Ik heb er verbaasd naar staan kijken hoe kwetsbaar dit Feyenoord was. Onge looflijk gewoon. En ook in aanvallend opzicht heeft het me echt niet kunnen imponeren. Er is niet één goede één- twee-combinatie geweest”. En René van de Kerkhof: „Ik durf te beweren dat er nog nooit een ploeg is geweest die in bet Feyenoord-stadion zoveel kansen heeft weten te creëren als wij vandaag. Deze overwinning betekent verschrikkelijk veel voor ons. Het is de kick die we nodig hadden. Ik weet zeker dat we nu de concentratie kunnen op brengen om tot het eind van de compe titie de race vol te houden” Om zover te komen had Feyenoord evenwel meer moeten laten zien dan één helft imponerend voetbal Bovendien toonde PSV uitgerekend in die periode wél over de slagvaardigheid te beschik ken die het in het wedstrijdgedeelte waarin Feyenoord zo duidelijk werd af getroefd niet kon opbrengen. Tot veel meer dan twee counters was PSV in die eerste helft niet in staat, maar werden wel erg zuiver afgewerkt. besloot met een briljante voorzet op Willy van der Kuylen, die het Rotter damse legioen met een droge knal het ROTTERDAM Na de eerste nederlaag die Feyenoord onder zijn leiding in eigen stadion leed, weigerde trainer Wiel Coerver zijn laatste dergelijks gewonnen kunnen worden. Maar daar staat natuurlijk wel tegeno ver dat wij in de eerste helft onze slag hadden kunnen slaan. Toen heb ik PSV eigenlijk helemaal niet gezien. Na de rust speelden die jongens grandioos, tot dat wij door die penalty (in de 73ste minuut veroorzaakt door Krijgh die een voorzet van De Jong met de hand tot stilstand bracht) ineens weer een opste ker kregen. Wat mijn eigen spel betreft, grandioos was het zeker niet. Door de afwezigheid van Jansen was ik eigenlijk meer defensief ingesteld dan normaal. In ieder geval is het niet zo dat ik me bewust heb ingehouden uit angst voor wéér een gele kaart of zo. Daar denk je domweg niet aan in dit soort wedstrij- don rUo io nl’oon moor winnon” bruikbare passes kon bevoorraden. Zijn gewonnen duels in de driehoek bij de cornervlag oogstten meerdere malen applaus. Dat droeg er mede toe bij dat de achterhoede een betrouwbare indruk achterliet. Dit in tegenstelling tot de spelers in de frontlijn. HAARLEM „De toekomst duurt bij Haarlem precies een week”, filosofeerde Barry Hughes gisteren, nadat Haarlem Twente met 1-0 had teruggewezen. „Het gaat er nu steeds om, dat we de volgen de zondag een puntje pakken. Verder kijken we momenteel niet”. Hoe juist die stelling in het volkomen onbereken bare voetbalwereldje is, was kort tevo ren door zijn eigen ploeg nog eens duidelijk bewezen. Voorspellingen op langere termijn, zeker in deze fase van de competitie, zijn vrijwel onmogelijk. Cor Pot later: „Dat had onder meer het voordeel dat Piet Hoeben of Ton Marijt niet mee naar voren gingen, waardoor er achter minder gaten kon den vallen”. Het zag er niettemin in eerste instantie voor de thuisclub niet zo best uit. Feteris mocht dan in de eerste minuut al tegen de paal knallen, daar mee kon hij niet verbloemen dat er zelfs in een Twente-uit-vorm meer klasse schuilt. Zolang het bij Haarlem om het opvangen van de Twentse aanvallen ging, liepen de zaken meestal uitstekend, maar kwam het op het opzetten van een eigen offensief aan, dan verzandde men in te doorzichtig gebrei in de breedte, of liep Jerzy Sadek zich vast in te gewaag de solo’s. Twente daarentegen ging vaak ’oeltreffender te werk. Vooral het sa menspel, het plaatsen van de lange pas- Toch kwamen de punten zondag bij Haarlem terecht. Een lichte aarzeling in het Twentse spel was voor de mannen van Hughes voldoende om de Tukkers, ■elo» die zich vorige week middels een 4-1- - zege op FC Utrecht hersteld schenen te hebben van het debacle in de Kuip, de winst afhandig te maken. Opstelling: Haarlem: Boersma, Wentink, Hoeben, Marijt en Derksen, Feteris (Bosz hard), Van der Aar en De Haan, Sadek. Van den Berg en Pot. FC Twente Gross, Van lerssel, Drost, Overweg en Bruggink, Thijssen, Van der Vall en Arnold Mürhren (Achterberg), Zuidema. Jeuring en Pahlplatz. Scheidsrechter Geurens 7.000 toeschouwers. Haarlem om zodoende een paar dui zend toeschouwers meer te trekken. Maar hoe langer het duurt, hoe min der interessant het voor ons is.” Niettemin is men bij Haarlem una niem van mening dat er zo veel mogelijk aan gedaan moet worden om Fransz niet tussen de wal en het schip te laten vallen. De 37-jarige ausputzer houdt daar na gisteren (hij zat zelf op de bank bij FC Utrecht FC Amsterdam) ook al enigszins re kening mee. ,Jk sta nog steeds te popelen om bij Haarlem te beginnen. Ik geloof dat ik ook nu nog van nut kan zijn. De komst van Derksen staat daar volgens mij buiten. Haarlem heeft zelfs met hem nog een smalle basis. Maar ik begrijp ook dat het Aan Haarlemse zijde leidde een lange voorzet onherroepelijk tot balverlies, waardoor heel wat kracht verloren ging bij het herstel van onnodige fouten. Hughes: „Dat komt doordat het bij ons allemaal nog wat krampachtig ging. Je kon dat bijvoorbeeld goed zien aan het spel van Derksen. Die kwam nieuw in het team. Hij heeft nog niet zo’n lange tijd onder een dergelijke geweldige druk moeten spelen. Daarom was zijn spel vrijer, vaak gedurfder dan van de ande ren”. Mocht Haarlem vervolgens beslui ten hem niet meer te nemen, dan hakt Fransz deze week zelf de knoop door en beslist of hij op de huidige voet bij de Lieverdjes doorgaat, dan wel onmiddellijk stopt. Voor Johan Derksen verliep inmiddels Hoewel die dosis Feyenoord-misfor- tuin niet weg te cijferen valt (vooral de afwezigheid van bijter Wim Jansen, die op het middenveld werd vervangen door Rijsbergen, woog voor de Rotterdam mers zwaar) zou het belachelijk zijn het tweede verlies in successie uitsluitend aan die factor toe te schrijven. Uiteinde lijk wérden er door Van Daele en De Jong fatale fouten gemaakt, ging de aanvalsdrift van het in de eerste helft superieure Feyenoord te veel ten koste van de verdediging en speelde PSV zijn tegenstander in de eerste twintig minu ten van de tweede helft met voortreffe lijk voetbal naar alle hoeken van het veld. Niemand zou vreemd hebben opge keken wanneer de Eindhovense ploeg in die voor Feyenoord wel heel pijnlijke fase de 2-1 ruststand met meer dan één doelpunt zou hebben uitgebouwd. Willem van Hanegem, opmerkelijk passief spelend en Slechts één vrije trap veroorzakend, zei terecht: „Deze wed strijd had door PSV ook met 7-3 of iets Derksen had vakantiedagen opge nomen om deze week bij Haarlem te kunnen trainen. Vandaag is hij terug gegaan naar Winschoten om voortij dig ontslag bij zijn werkgever te bewerkstelligen. Slaagt hij daar niet in dan zal er een tussenoplossing gezocht moeten worden, omdat hij dan nog drie maanden in het hoge noorden moet blijven werken. Derk sen: „Ik hoop natuurlijk dat ik di rect weg kan en hier kan komen wonen. Het bevalt me uitstekend bij Haarlem. Alles is hier veel beter georganiseerd dan in Veendam.” De opstellingen: Feyenoord: Treytel; Schneider, Van Daele (56-Schoenmaker), Ramljak, Vos; Rijsbergen, De Jong Van Hanegem; Ressel, Kreuz, Kris tensen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deijkers; W. van de Kerkhof, Strik, Van der Kuylen; R. van de Kerkhof. Edström, Lubse. Scheidsrechter Van der Kroft, 65.OW toe schouwers. Wie had het bijvoorbeeld drie weken geleden voor mogelijk gehouden, dat hekkesluiter Haarlem, dat rechtstreeks op degradatie af leek te stevenen, ook maar een schijn van kans zou hebben tegen het FC Twente, dat deze maand nog in een rechtstreeks duel met Feyen oord om de toppositie in de eredivisie streed. HAARLEM De onverwachte winst van Haarlem op Twente en het zeer geslaagde debuut van Johan Derksen hebben de noodzaak van het aantrekken van Jan Fransz (FC Am sterdam) sterk verminderd. Dat was gisteren de tendens in de bestuurs- en trainerskamer op het Haarlem- terrein. Secretaris Arnoldy: „Wij had den ons al op het standpunt gesteld dat Stoop voor w. znsdag moest be slissen, anders zou onze interesse so wieso al niet groot meer geweest zijn.” De gebeurtenissen van gisteren hebben die mening nog eens versterkt. Barry Hughes na afloop van de wed strijd tegen Twente: „Ik zie het nu niet zo meer zitten. Omdat het zolang duurt is het effect er al voor een groot deel af. Stoop wil Fransz waar schijnlijk in de wedstrijd van zondag tegen Amsterdam laten debuteren bij Toch had het lichtzinnig omspringen met zijn doelkansen PSV nog zwaar kunnen opbreken. Want nadat Lex Schoenmaker, hij had onmiddellijk na het derde doelpunt de plaats van Van Daele ingenomen, Van Beveren vanaf de penalty-stip naar ae verkeerde hoek had laten duiken kreeg het alles-of-niets spelende Feyenoord zowaar nog uitzich ten op tenminste één winstpunt. Kees Krijgh moest na een inzet van Schoen maker zelfs op de lijn redden en Van Beveren werd door een kopbal! van De Jong tot een briljante redding gedwon gen. Joop van Daele, bij de Feyenoord- competitiethriller slechts 21 vrije schoppen wat al te voorbarig be stempeld als de voor de landstitel beslis sende ontmoeting, echter de juiste win naar. Een opmerkelijk koele Kees Rij vers: „Dat dacht ik ook wel, ja. Vorige week tegen MVV waren er, al werd dat door het resulaat tegengesproken, weer tekenen dat de collectiviteit van de eer ste weken weer terug was. Dat heeft zich vandaag nog duidelijker gemanifes teerd. Over die gemiste kansen ga ik niet zeuren. Hier in Rotterdam winnen is so wie so een huzarenstukje. En laat Feyenoord nou niet denken dat wij van de week niet met griep en zo te kampen hebben gehad, want wat dat betreft hebben wij onze portie echt wel gekre gen”. Joop van Daele, bij de Feyenoord- supporters de gebeten hond, wilde de hem toegespeelde Zwarte Piet niet ac cepteren. „Ik voel me echt niet alleen verantwoordelijk voor de nederlaag. Dat Coerver mij er na het derde doelpunt uithaalde, kon ik me levendig voorstel len. Hij had toen meer dan ooic behoefte aan nog meer aanvalskracht”. 's 'W S: g V; s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11