Afwezigheid Martinet gaf geen problemen Steve Lacy met calvinistische free-jazz in doodlopend slop pretentieus gebalk Larry Coryell meer funky Bingo afgelast De brave soldaat Svejk Muziekcollectie naar Oxford b 9 „Kapitein Bada” vol werd een trieste vertoning BI® t eau I IMIJ 99 Begeleiders brachten weinig samenhang op HJC Woordenfetisjist in Brakke Grond Eleventh House in Paradiso PREMIERE VAN NEDERLANDSE OPERASTICHTING Vader Abraham van racisme beticht IPs ■w MAANDAG 20 JANUARI 1975 7 AT V ERS r uur ur uur 5 uur J 14 39 '1 05 1 BE - met een gelegenheidstrio tegen i uiter voo SCHEVENINGEN Tot mijn leedwezen moet ik u berichten, dat „De brave soldaat Svejk” niet ge storven is op het veld van eer, maar op het toneel van het Circustheater in Scheveningen, zaterdagavond tussen acht en tien uur. „De dader ligt op het kerkhof” zegt men weleens, maar de mede-schuldigen lopen nog rond. Dat zijn de Neder landse Operastichting en de Ameri kaanse regisseuse Rhoda Le vine die het vorig jaar of nog veel eerder besloten hebben om „De brave soldaat Svejk” op de planken te zetten tijdens de serie „Muziektheater 20ste eeuw”, waar van wij gisteravond de vierde voor stelling var. meemaakten. 1 HAARLEM De moderne avonden van stichting Cat Jazz op de Haar lemse Jazz Club willen nog steeds geen succes worden. Hoe gevarieerd ze ook mogen zijn (Art Farmer, Robin Kenyatta, Leo Wright, Johnny Griffin), publiektrekkers zijn het niet geweest. Ook zaterdagavond kon Steve Lacy 1 i een maar magertjes bezette zaal aankijken. :.Z pa Engelse „Academy” stelde teleur vol I Jéróme Reehuis als kapitein Bada en Marlous Fluitsma als zijn vrouw. TOON VRANKEN CEES STRAUS. ^9 ir (Van onze kunstredactie) dinsdag beeld, heeft de rol van Svejk gezongen STEVE LACY KEES TOPS. J. H. MOOLENIJZER 1887 :kf ■WW lentie iliënt riolerii voor rioli n. Elel schooi druk e riolerii Hij had bovendien de dubbele handi cap dat van de groep, waarmee hij oor spronkelijk placht te spelen, alleen gi tarist Derek Bailey was overgebleven. Michel Waisvisz en Maarten van Regte- ren Altena liggen beien te be, respec tievelijk door een ongeval en de griep en drummer Han Bennink bleek op het laatste moment te zijn verhinderd. Larry Coryell in actie in Paradiso. (Foto Gijsbert Hanekroot) Jan Handerson, zittend in het midden, als Svejk. t vraa joni 5507-201 l 20 uu 9 Het Engels kamerorkest is bescheiden begonnen met een kleine groep te con certeren in de intieme schilderachtig ge- ran m 2 ui aan 520-215 evraagi institui d va ef. 023 Uit hun spel te oordelen, meen ik die eenheid wel gewaarborgd, want de ge roemde subtiliteiten van hun spel, de ensembleklank vooral, kon men door gaans ook op dit concert als kwaliteits merk onderkennen. Zij spelen zo gaaf en als vanzelfsprekend natuurlijk en soepel, dat de factor van de technische beheer sing nog nauwelijks een vraag lijkt. Eén keer dreigde er in het samenspel Harding emigreerde omstreeks met zijn ouders naar de Ver. Staten, waar hij in de eerste jaren van deze eeuw als ragtime-pianist in Chicago en later in de tijd van de stomme film als organist in bioscopen werkte. Al zijn geld besteedde hij aan zijn muziekverza meling. nen, laarzen, helm en hakenkruis (zon der haken) inbegrepen. Maar het was niet de sfeer, waar Svejk in heeft ge leefd. Svejk is omgekomen op het toneel in Scheveningen en wij moesten lijdelijk toezien en blijven zitten onder het bevel „Lach of ik schiet”. Het was een trieste verdacht gevoel, dat zich het best laat ^vertoning. Het beroemde ensemble trad op als gast van het Nederlands Kamerorkest. Een loffelijk initiatief, dat bovendien de eigen concerten van de serie een grote toeloop heeft bezorgd. Behalve „Adam Smasher” speelde de groep van de uitstekende laatste elpee „The Eleventh House” onder meer „Birdfingers” en „Theme for a dream” en kon Alphonse Mouzon zich in de intro van „Mister Music” energiek uitle ven op zijn paddestoelenveld van trom mels. En nogmaals, toen de groep een maal op gang was gekomen, was het volop genieten geblazen. Naarmate de tijd verstreek, stroomde de zaal ook voller. De opkomst van het publiek leek in het begin wat mager, maar dat kan zijn doordat er boven wellicht een ge zellige pief-paf-poef-film werd gedraaid. Rest mij nog de merkwaardige om standigheid te vermelden, dat halverwe ge het eerste nummer het voltallige gehoor zich gelijktijdig verhief en op stoelen en banken ging staan, waardoor het uitzicht op de groep zelfs de wat rijziger gestaltes werd ontnomen. Het waarom van deze eensgezinde troepen bewegingen is me niet duidelijk gewor- den Iets ongebruikelijks heb ik op het podium niet gezien. OXFORD (Reuter). De Bodleian bi bliotheek van de universiteit van Oxford is een enorme muziekcollectie rijker ge worden. Het zijn 23.000 boeken over muziek, partituren en liederenboeken die tot in de 17e eeuw teruggaan. De verzameling, waarvan de waarde op een kleine 4 miljoen gulden wordt geschat, is bijeengebracht door de in Londen geboren pianist Walter Harding die in december 1973 op 90-jarige leef tijd is overleden. omschrijven met de bewoording: „Waar moet dat naar toe?” Dat de avond een einde zou nemen met het zacht en kalm overlijden van soldaat Svejk, daar had ik toen nog geen vermoeden van. Svejk is willens en wetens omgebracht door de regissuse Rhoda Levine. Zij heeft getracht Svejk naar deze tijd te verplaatsen om daarmee het hele gezel lige soldatenverhaal van Jarosjav Hasek te doen mislukken. Dat een componist zich eraan te buiten gaat behoeft nog geen ernstige gevolgen te hebben, maar het overbrengen van het soldatenleven in Oostenrijk tijdens de oorlog van 1914- 1918 naar de sfeer van de SS en de Sturmbannführer in de tweede wereld oorlog is een overtrokken vergissing. Hoe kan men de regie van een soldaten spel overlaten aan een Amerikaanse re gisseuse, die weliswaar enkele musicals op haar naam heeft staan, maar die toch geen kaas heeft gegeten van het solda tenleven? Rober Israel, die voor de decors en costuums moest zorgen, heeft wel enkele goede ideeën gehad. Zijn hoofddeksels waren alternatieve inventies, die geen twijfel lieten bestaan over de aanwezig heid van een goed gevoel voor humor. Hij heeft aangetoond, dat je met keu- ijk ve nette t i gevi n Esco iddelüi adressi Belt in 10- Dat leiding geven gebeurt óf nauwe lijks óf onmerkbaar, want de Academy werkt heel democratisch. Ieder heeft op de repetities zijn inbreng; er wordt veel gediscussieerd en naar mep zegt, ook gelachen! Een gezonde basis dus voor een ontspannen musiceren, tenminste als men tot een conclusie kan komen die een eenheid van interpretatie garandeert laatste jaren aktief geweest in de Chris Hinze Combination en levert ook in Eleventh House grillig, maar effectief baswerk. Ster van de show is voor mij echter de blinde pianist Mike Mandei. „Een genie” noemt Coryell hem en die aan duiding komt aardig in de richting. Mandei heeft niet slechts tijdens concer ten een groot aandeel in het totale geluid van de groep, hij maakt composi ties die ik eerlijk gezegd nog liever hoor dan die van Coryell zelf. Mandeis swin gend en melodieuze „Adam Smasher” vormde een van de hoogtepunten van het concert. Larry Coryell geldt terecht als een van de beste jazz-gitaristen die op deze aardbodem ronddolen. Daarvoor zorgt een muzikale achtergrond om met U aan te spreken. Hij speelde samen met Gary Burton, Herbie Mann, Jack Bruce, John McLaughlin, Chick Corea, Billy Cobham en ga zo nog maar even door. Het enige groepslid dat nauwelijks uit de verf komt, is koperblazer Michael Lawrence, die voor het merendeel uni- solo speelt met Coryell, en die - het klinkt sneu - als enige met het grootste gemak uit Eleventh House is weg te denken. DEN HAAG (ANP). Het Neder landse Palestina comité vindt het nieu we carnavalslied van Vader Abraham „Wat doen we met de Arabieren hier” discriminerend „om niet te zeggen racis tisch”. Het comité acht de inhoud beledigend voor de bijna 100.000 Arabische arbei ders in ons land. Met kracht veroordeelt het comité „dit soort commerciële stem- mingmakerij, die bestaande vooroorMM aïieen maar kan versterken."* m. Ti kleurei gs ga beeld, heeft de rol van Svejk gezongen kenbenodigdheden en loodgietersgereed- met een bezieling, waar ik het grootste schappen een heel leger kunt bewape- respect voor heb en het orkest (de blazers van het Radio Kamerorkest), heeft voortreffelijk gespeeld. Toen het doek opging zaten wij vol verwachting te kijken naar een romme lig toneel, overladen met gekke trapjes. Tijdens de ouverture kreeg ik al een legen kerk St. Martin-in-the-Fields bo venaan de monumentale trappen van Trafalgar Square. De grote doorbraak naar het succes begon met de eerste plaatopnamen en sindsdien groeide de naam voor vele platenliefhebbers tot een begrip. Drie Edisons werden aan het ensemble toegewezen. In 1974 volgde een onderscheidine (de belangrijkste) voor de hele discografie die dit jonge gezelschap had opgebouwd. De oprichter en ziel van de Academy, Neville Marri- ner, werd een zoveel gevraagde dirigent naar het buitenland, dat hij nog maar sporadisch als primarius aanwezig is en de eerste violist Manoug Parikian nu tot concertmeester is aangewezen. Ook nu was Marriner niet aanwezig en fungeer de Parikian als primus inter pares en als solist. groot eigenlijk de leegte was die een Bennink had moeten opvullen met zijn grapjes, leek het plotseling erg kil te worden in de toch al frisse Zanderzaal. In weerwil van de steeds populairdere jazzrock en afro-jazz wordt free nog steeds druk beoefend. Het is de vraag of deze jazz niet kunstmatig in het leven wordt gehouden. Als swing een levens voorwaarde voor de jazz is, dan rijdt free-jazz momenteel een doodlopende steeg in. De hoofdschuldige, de Amerikaanse componist Robert Kurka heeft zijn opera weliswaar in 1956 voltooid, maar dat wil nog niet zeggen dat zijn schep ping een plaats verdient temidden van de werken van Bartók, Janacek, Sjosta- kowitsj, Schonberg en Strawinsky. Kur ka heeft een aardig stukje kamermuziek voor blazers en slagwerk afgeleverd, maar met opera heeft het weinig te maken. Dat was jammer voor de mooie stem van Mary Willems. Ook de andere medespelenden waren absoluut onschul dig, evenals het orkest en de dirigent Jochum Slothouwer. Zij hebben alles gedaan om Svejk nog een kans van leven te geven. Jan Handerson bijvoor- Het collectief dat in de eerste plaats voor de funk zorgt, bestaat uit drummer Alphonse Mouzon, bassist John Lee en - vooral niet te vergeten - toetsenspeler Mike Mandei. Mouzon is een multi- instrumentalist die in zijn specialiteit (drums) niet onderdoet voor de groten uit het trommelaarswereldje, Tony Wil liams en Billy Cobham. Sinds zijn veer tiende jaar speelde hij onder meer met Stevie Wonder, Sonny Rollins en Whea- ther Report (en dan maak ik nog een zeer bescheiden keuze). John Lee is de Het gat werd opgevuld door pianist Misha Mengelberg, zodat van een uiterst heterogeen gezelschap mocht worden ge sproken. Hetgeen nauwelijks de indruk van echt geïnspireerd musiceren zou wekken, daarvoor waren de onderlinge afstanden schier onoverbrugbaar. Lacy produceert op zijn sopraansaxo- foon een mooie, warme toon Vooral in het openingsstuk klonk hij met name in het intro en het derde deel nogal ro- -| mantisch met af én toe schrille contras ten. In elk geval zat er minstens in twee delen een behoorlijke lijn in het spel van Lacy, waaraan Bailey en Mengelberg jammergenoeg de vereiste basis onthiel den. In het bijzonder de egotripperij van Mengelberg was ontstellend oppervlak kig en sloot maar weinig aan bij de toon van Lacy. Het is natuurlijk de vraag of dat laatste een voorwaarde moet zijn. Free is alleen free als er free opstaat, moet Mengelberg voortdurend denken. Fantasieloos is he echter wel. Het blijft toch overigens een merk- In de jaren dertig raakte hij door zijn verzamelwoede zwaar in de schulden. Zijn laatste levensjaren bracht Harding door op een bankje in een park. Zijn vrienden wisten nies van zijn papieren schat en dachten na zijn dood dat hij geen stuiver bezat AMSTERDAM. Kapitein Bada, de hoofdpersoon uit het gelijknamige to neelstuk van de 64-jarige Fransman Jean Vauthier, is een woordenfestisjist van AMSTERDAM. „The Academy of St. Martin-in-the-Fields” is een magi sche naam, die in Nederland volle zalen trekt. In Engeland schijnt dit niet het geval te zijn, maar welke profeet wordt in eige nland geëerd? De Grote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw was zaterdagavond uitverkocht en zelden heb ik ook zelfs het middenpodium zo bezet gezien. HAARLEM. Een ernstige ziekte van de actrice Karin Haage heeft ertoe geleid dat toneelgroep Centrum alle ko mende voorstellingen van Bingo, het nieuwe stuk van Edward Bond, moet afgelasten. Het eerste deel, met name de brui- h loftsscène, is het aanzien waard vooral door de weldadige aanwezigheid van Marlous Fluitsma, een even mooie als frisse verschijning. Met haar ironische glimlach en oogopslag levert ze een ad sterk contrast met de in zichzelf zwel- gende Reehuis. Regisseur Barlow maakt er dankbaar gebruik van. Het springeri ge gedoe van de dansers Frank Pelt en Willy Roemers is wel vermakelijk. Daar blijft niets van over in het laatste deel. Reehuis blijft op gênante wijze aan de oppervlakte in zijn einde loze gebalk tegen de litteratuur, dat zonder enige nuance van begin tot einde op dezelfde wijze voortduurt. Fluitsma, lelijk gemaakt en vormeloos uitgedost, krijgt geen kans nog enige ironie in te voeren. Barlow lijkt een regisseur die graag t met spectaculaire, fantasievolle middelen werkt. Decor en costuums zijn ook van hem. Hij mag van de Amsterdamse Kunstraad volgend seizoen enige pro- dukties uitbrengen. Hopelijk vindt hij betere stukken en de mogelijkheid o Reehuis tot bedaren te brengen en in- houdsvoller spel. JAC HEIJER iets mis te gaan, namelijk in het allegro van het Vioolconcert in E van J. S. Bach. Dit werd door solist Parikian zo hoog van tempo genomen dat het sa menspel iets uit de hand liep. Men drong te weinig tot de diepe kern door. Echt enthousiast kon ik alleen maar zijn voor de uit fijnzinnige diepten opbloei ende verwevenheid van solist en ensem ble in het adagio. Beslist niet gelukkig was ik met de keuze van het programma. Voor mu- ziekstad Amsterdam, rijkelijk verwend met kamermuziek, gewogen en te licht bevonden. De op de Italiaanse melodie tegespitste Sinfonia voor strijkers van Donizetti en het Divertimento in Bes, een jeugdwerkje van Mozart, buiten be schouwing gelaten, omdat men hier nog van niveau kan spreken, heeft de Aca demy te veel alleen maar „Spielerei” uit Londen meegenomen. Geen experimen- teerwerk, geen nieuw geluid, geen Schonberg, Alban Berg of Webrn. Een programma van wat muzikaal divertiment, maar met weinig fond. Met wat kleingoed als een onschuldig jeugd werkje van Britten „Simple Symphony”, (de naam zegt het al!), ongelijk van waarde en zelfs met zwakke plekken en een Capriol-Suite van Peter Warlock, charmant gearrangeerde en heel aardig in elkaar gepaste Franse chansons, die je woordelijk zou kunnen meezingen ik citeer: de Pavane „Belle qui tient ma vie”, hield men het voor gezien. Een programma dat niet klikt met het imago, dat om hen heen gegroeid is. Zij hebben veel belangrijker werken op hun repertoire. Heeft men het muziekniveau hier te lande onderschat, of miste men in de discussie toch de vaste hand van Marriner? Zelfs de fijnzinnig weggestre ken Air van Bach als toegift kon niet verhelpen dat ik onvoldaan en wat te leurgesteld van het concert huiswaarts keerde. waardige zaak dat als Lacy een bepaal de structuur volkomen klinisch, maar wel zeer interessant staat te ontrafelen, Mengelberg en Bailey juist op dat mo ment een geheel andere emotionaliteit trachten te scheppen. De toegankelijk heid tot het spel van Lacy, die zich toch al van een zeer introverte kant liet zien, werd er aldus niet groter op. Temeer omdat alle samenhang ontbrak en de ontstane tegenstellingen nauwelijks ver mochten te boeien. Afgezien van enkele chorusjes van Lacy waren de stukken gespeend van ieder redelijk thema. Alleen Lacy neemt nog wel eens de moeite een structuur op te bouwen, die soms zelfs melodieus kan worden genoemd. Mengelberg pleegt naar bekend tegen het a-tonale aan te spelen (met kleine experimenten zoals direct op de snaren tokkelen) en Bailey is helemaal beperkt in zijn a-tonale expressie. Wat vooral ontbrak op dit concert was de zin voor avontuur. Cerebraal spelen, vaak op het nuchtere af, moest kenne lijk voorop staan en er werd gemusi ceerd alsof Calvijn hoogstpersoonlijk stond toe te kijken. Kortom gerefor meerde jazz waarbij geen (muzikaal) lachje mocht weerklinken. Jazz voor de geest en helaas niet voor het lichaam. Toen na het eerste nummer bleek hoe In de Brakke Grond hangt een enorm blauw-groene sluier gedrapeerd, onge twijfeld symbool van het levenswater. Middenin ziet met Marlous Fluistma in witte maillot als almoeder in barens nood. In een stroom van rode linten steekt Jéróme Reehuis zijn bolle baby- kopje op. Een grappig moment. Hij kruipt uit de moederschoot de to neeltechniek staat voor niets en be reikt vrijwel onmiddellijk de puberteit. Dat betekent in dit geval geëxalteerde poëzie en een godsbesef gebaseerd op een niet onbekend rooms schuldgevoeL Een verademing betekent de opkomst van Fluitsma, ditmaal als het pittige jeugdvriendinnetje Alice, dat met Bada wil trouwen. Dat lukt haar. Voor de bruiloft kleedt zij zich om in een meters lange vermicelli-achtige pruik en enige bruidstooi. Twee dansers in zwarte mail lots met witte beffen dragen witte lad-. ders aan en verbeelden al dansen brui- loftsgasten. Helaas schrikt de bruid te rug van het huwelijk, zodat we een wijle vergast worden op vrolijk geren ders aan en verbeelden als dansend brui- Hoog op een ladder bereikt het tweetal elkaar tenslotte. Na de pauze zien we de heer en mevrouw Bada terug, geheel vervuild en oud tussen een enorme hoop grijsgespo- te doeken en vervallen meubilair. Bada blijkt een mislukt schrijver te zijn, die zijn vrouw als oud vuil behandelt. Ten slotte vaart Bada ten hemel in een vlieg tuigje van vouwpapier, nadat hij de dood van pierlala in de ogen heeft gezien in de gedaante van de broodma gere Ed Bollmann als een geheimzinnig T uitvaartverzorger. AMSTERDAM. Het is niet eenvou dig een conclusie te verbinden aan het concert dat de Amerikaanse jazz-gitarist Larry Coryell vrijdagavond met zijn nieuwe groep Eleventh House in het Amsterdame Paradiso gaf. Wat de op bouw berteft was het aanvankelijk ta melijk rommelig en ook aan de eenheid binnen de groep moest op het podium kennelijk nog hard worden gewerkt. Vast staat dat Coryell gewoontegetrouw een stel zeer professionele musici om zich heen heeft verzameld, met als ge volg dat er uiteindelijk bijzonder aan trekkelijke muziek te beluisteren was. En hoewel Coryell nooit veel last heeft gehal van de abstracte zweverigheid die sommige moderne jazzgitaristen ken merkt, viel op dat zijn muziek toch een stuk ritmischer, meer funky is gewor den. typisch Franstalige huize. Het manne tje, gespeeld door Jéróme Reehuis, wil met alle geweld aan de werkelijkheid ontsnappen door voortdurend aan het woord te blijven. Waarom Bada de wer kelijkheid, gesymboliseerd in de vrouw, niet aan wil of aan kan, blijft in dit 22 jaar oude stuk duister. Hoogstens zou een niet nader verklaarde levensangst de oorzaak kunnen zijn. Het gevolg is een avondvullend gewauwel, dat door regis- seur Alan Barlow pretentieus in beeld is gebracht. Bingo zou vanavond, dinsdag en woensdag, alsmede op 30 en 31 januari in de Stadsschouwburg in Haarlem wor den opgevoerd. Hiervoor in de plaats komt op alle avonden een opvoering van het toneel stuk Overstekend Wild van Franz Xaver Kroetz dat Centrum vorige week in première heeft gebracht. JgW. Fr h,- g rWUyPu

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7