Plan fabriek van Akzo in Delfzijl in ijskast Chauffeurs Meeus Korter werken in hongerstaking inzake ontwikkeling autopark Betere naleving bepleit voor vervoers-cao Europees landbouwgesprek vooralsnog zonder resultaat Dollar flauw in Amsterdam bedrijven wellicht f 15 miljoen amrol^gizen bij Philips voor 600 man Verlies HAL in ’74 9 5 RAI hekelt regeringsbeleid President Ford: „Hervorming van vrijheid op energiegebied” F «w 1 tri 13 Actie bij Meeus PROCES TEGEN BEDRIJF OP KOMST OEN en dan betreedt deze automobilist zijn Bretonse bungalow welke hem en zijn gezin 3 weken zal toebe horen en heeft hij nog maar een zorg: Waar haal ik het lekkerste stokbrood? Sbtfr.-A.. Mr 11 ECONOMIE WOENSDAG 2 2 1975 JANUARI Dwaasheid 4.50 - er- >leet in de t NO en, t en AP en IRMÏ 1 I J- '0- Oorlogsrisico’s >9 OÏMlMiU IMMoi «wc «rwarr unw r ÜwM w» a Buitenlandse olie in Amerika wordt belast i#* 3 I (Van onze correspondent) de Volgens de heer Meijer berust de (ADVERTENTIE) Weinig enthousiasme toonde de heer i een meerderheid in het Amerikaanse benzine op de bon gaat. De tot de Akzo groep behorende Ak- zona Ine. heeft over 1974 een nettowinst behaald van 33,4 mln. dollar ofwel 2,68 dollar per aandeel, wat 7 pet minder was dan over 1973, toen de nettowinst 35,7 mln. ofwel 2,87 dollar per aandeel bedroeg. BRUSSEL (ANP). Het tweedaagse Europese landbouwberaad, dat maandag en gisteren in Brussel is gehouden, is op niets uitgelopen. De Europese ministers van Landbouw hebben, zoals al voorzien was, niet eens het begin van een prijsbe- sluit voor de Europese landbouw kunnen bereiken. Op 10, 11 en 12 februari ko- Als u over167 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. "n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen vooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet Landbouwraad betekenen, zo zei de Ne derlandse minister van Landbouw Van der Stee gisteravond in Brussel. Van der Knot, Van hoorden waarmee in Bergen op Zoom is gedemonstreerd door de firma Meeus, geladen waren. Zij vinden het gevaarlijk dat deze wagens door woonwijken heb ben geréden, bestuurd door chauffeurs die een werkweek van 60 tot 90 uur achter zich hadden. Tijdens de onderhandeling is voorzich tig de onderhandelingsruimte afgetast, zo meldt de vervoersfederatie NW-NKV. Een belangrijk punt in de onderhande- lingen zal zijn het basisloon. ]e Over het vierde kwartaal leed Akzona een verlies v^n 292.000 dollar ofwel 0.02 dollar per aandeel tegen een nettowinst van 11,3 mln. dollar ofwel 0.91 dollar per aandeel in dezelfde periode van 1973. De omzet daalde met 14 pct. van 180,5 mln. tot 155,6 mln. dollar- De resultaten over het vierde kwartaal zijn, zoals reeds begin december werd medegedeeld, ongunstig beïnvloed door de scherpe da ling in de vezelomzet. De RAI-voorzitter zei het voorstel in de energie-nota van minister Lubbers om auto’s met een motor van boven de twee liter cylinder-inhoud zwaarder te belasten, „pure dwaasheid” te vinden. Ook de gedachte om een verschuiving naar dieselmotoren te bewerkstelligen noemde de heer Meijer niet haalbaar- BERGEN OP ZOOM Voor het be drijf van Meeus Transport BV in Bergen op Zoom zijn gisteravond vier mannen in hongerstaking gegaan. De vier, twee chauffeurs, een bijrijder en een vak bondsman, die namens zichzelf meedoet, hebben aangekondigd de actie te zullen doorzetten totdat directeur D. Meeus te rugkomt op zijn besluit de 25 ontslagen stakers niet terug in dienst te nemen. De Amerikaanse president deelde mee dat hij met het congres zal zoeken naar de mogelijkheid van een nieuw handels- verdrag met de Sovjet-Unie. Hierbij zouden de problemen, die leidden tot afwijzing door Moskou, uit de weg wor den gegaan. Amerika had namelijk in het verdrag geëist dat de joodse Russen recht op vrije emigratie zouden krijgen. s men ze opnieuw bijeen, maar de tegen stellingen zijn nog steeds zo groot, dat ook op die data misschien niet eens een besluit valt. Een beslissing over de Eu ropese landbouwprijzen zou misschien kunnen vallen op de Europese topconfe rentie in maart in Dublin. Dat zou dan wel het faillissement van de Europese Meijer voor de, wat hij noemde, voort gaande afbraak van het Rijkswegen- fonds. Hij noemde het onaanvaardbaar dat de regering de meeropbrengst uit de belastingplicht op stilstaande auto’s niet voor het openbaar vervoer uitgetrokken, komen aan dit fonds. Tenslotte signaleerde hij een opvallen de tegenstelling in het verkeersbeleid van de huidige regering inzake wens en werkelijkheid. In de begroting voor 1975, aldus de heer Meijer, is 1200 miljoen aan het openbaar vervoer uitgetrokken, dit personenvervoer slechts 15’ pct be- WASHINGTON (Reuter en AFP) Nog deze week zal president Ford een proclamatie ondertekenen waardoor een door hem voorgesteld invoer recht op buitenlandse olie van kracht wordt. Het Amerikaanse staatshoofd noemde dit gisteren op een persconferentie de eerste aanzet „tot het her winnen van onze vrijheid op energiegebied”. Ford keerde zich net als bij vorige gelegenheden tegen benzinerantsoenering. De Democraten, die Congres hebben, willen wèl dat de Dit heeft gisteren de heer A. Meijer, voorzitter van de afdeling personenauto’s van de RAI, op een persconferentie in Amsterdam geezegd ter gelegenheid van de tweejaarlijkse personenauto-RAI, die officeel zal worden geopend op 13 fe bruari. een per week februari. Alewijnse, toeleverancier van techni sche kunststofprodukten voor fabrikan ten van onder meer huishoudelijke ap paraten. ondervindt sinds midden de cember een sterke teruggang in de or derportefeuille. De Kamerleden vragen of de rijksver keersinspectie vergunning aan de chauf feurs gegeven had de verplichte weke lijkse rusttijd te onderbreken, en om bij de firma Meeus een onderzoek te laten instellen naar het gebruik van tacho- schijven voor deze demonstratie en de naleving van het Rijtijdenbesluit. Zij vragen ten slotte een verbod voor het rijden van geladen gastankwagens door woonwijken bij demonstraties. President Ford zei dat hij, ondanks het verzet van de zijde der Democraten, niet van plan is af te wijken van zijn energiebezuinigingsprogramma. „Wij zul len de situatie niet lijdelijk aanzien en alleen maar praten over de energiecrisis zonder er verder iets aan te doen”, aldus Ford. In de Senaat hebben de Democraten Henry Jackson en Edward Kennedy een voorstel ingediend dat president Ford’s plan voor invoerrechten op buitenlandse olie voor de duur van zestig dagen moet verbieden. Al Ullman, die als voorzitter van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden de totale be lastingwetgeving redigeert, had Ford la ten weten dat het voorstel buitenlandse olie te belasten met een invoerrecht van drie dollar epr vat onwettig zou kunnen zijn. Olieboring - Placid Oil Ltd. Germany heeft haar boring in blok J-16-1 op het Duitse gedeelte van het Continen taal Plat beëindigd. De boring, die werd uitgevoerd met het booreiland Penrod 64, heeft geen koolwaterstof fen in commerciële hoeveelheden aan getoond, aldus Placid International in Den Haag. De Penrod 64 zal naar het Nederlands Continentaal Plat worden versleept om werkzaamheden te ver richten in blok L-10. TERNEUZEN. De Philips-vestiging in Terneuzen overweegt arbeidstijdver korting aan te vragen voor ongeveer 600 van de 1150 werknemers. De betrokken personeelsleden zijn werkzaam in de produktie-afdelingen Fotoflux, speciale miniaturen en neon-signaallampen. In deze sector is de laatste maanden een teruglopende afzet merkbaar, waardoor de voorraad gereed produkt nogal is toegenomen. klaard dat er in het Midden-Oosten „zeer ernstige oorlogsrisico’s” bestaan. Hij gaf de verzekering dat als hij Amerikaans militair ingrijpen in het buitenland zag aankomen, hij naar het Congres zou stappen om machtiging tot optreden te vragen. In antwoord op een vraag zei de president dat hij op het ogenblik geen redenen zag die een nieuw militair in grijpen van de Verenigde Staten in Viet nam zouden rechtvaardigen. Ford ontweek echter een vraag of de bombardementsacties tegen de commu nistische opstandelingen zouden worden hervat. De president verklaarde dat hij het Congres zal verzoeken een extra bedrag van 300 miljoen dollar uit te trekken om Zuid-Vietnam militaire en economi sche steun te verlenen. Amerikaans militair ingrijpen in het Midden-Oosten, zo lichtte de president desgevraagd toe, zou gerechtvaardigd zijn als een land op het punt zou staan „gewurgd” te worden. Een olie-embargo, zoals de Arabieren dat in oktober 1973 instelden, zei hij geen redelijk genoeg motief te vinden om tot militair ingrij pen over te gaan. Drie chauffeurs bij het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom en een vak bondsman zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Zij eisen dat 25 ontslagen werk nemers van het bedrijf weer in dienst worden genomen. Bovendien willen zij weten of ook de andere werknemers, van Meeus achter hun actie staan. AMSTERDAM (ANP). De koers van de Amerikaanse dollar heeft giste ren op de Amsterdamse wisselmarkt een flauwe stemming te zien gegeven. Een verwachte verdere rentedaling in Ame rika en de sombere vooruitzichten voor de economie in dat land leidde er toe dat de dollar bij de opening beneden de ƒ2,45 zakte, aldus geldmarktkringen. In de ochtenduren bereikte de koers een dieptepunt van 2,4430. In de na middag trok de koers iets aan, maar het slot op 2,45 lag ruim een cent beneden het slot van maandag 2,4610). zullen circa f 35 mln. bedragen. De boek winsten die los van deze transactie zijn gemaakt wijken slechts in geringe mate af van de reeds gemeld 11 mln. Van de zijde van de Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap toonde men zich desgevraagd verrast over het te verwachten verlies. „Eerlijk gezegd had den wij rekening gehouden met een negatief resultaat van 8 9 mln., maar dit hadden wij toch niet verwacht”, aldus een woordvoerder. Hij vertelde nog dat de Stichting hard werkt aan de voorbereidingen voor een proces tegen de HAL in september- „Wij zijn druk bezig met de juridische voor bereidingen. We willen de rechter vra gen een commissie in te stellen die het beleid van de HAL moet onderzoeken”. Het beloofde witboek van de Stichting zal volgens de woordvoerder in delen verschijnen maar ruim voor het proces in zijn geheel zijn gepubliceerd. ROTTERDAM (ANP). De Holland Amerika Lijn Holding NV zegt dat voorzover thans kan worden overzien uit de bedrijfsresultaten 1974 een verlies in de orde van grootte van 15 mln. zal resulteren. (Over 1973 werd een negatief resultaat van f 36,9 mln. behaald). Het exploitatieresultaat is vorig jaar voorna melijk door de tegenvallende economi sche ontwikkelingen in het laatste kwartaal bij de verwachtingen achterge bleven, zo bericht de Raad van Bestuur. Nog167 dagen... I Dit heeft ertoe geleid dat de Franse chemische onderneming ATO Chemie en ■Akzo Zout Chemie zijn overeengekomen {gezamenlijk een studie op te zetten be treffende enkele projecten die de twee ondernemingen, indien deze studie een positieve uitkomst heeft, zich voorstellen te verwezenlijken in het nabije Le Havre gelegen Gonfreville l’Orcher. AMSTERDAM. (ANP) Het is vraag of het dringend nodig is, dat de overheid maatregelen bestudeert om de groei van het autopark te beperken. Dit soort studieopdrachten komt voort uit de angst voor een te groot wagenpark en de toekomstige bevolkingsontwikkeling rond het jaar 2009. hoewel duidelijk is dat de prognoses hierover aan de hoge kant zijn. „Ik heb de indruk dat de logische verwachtingen nog te weinig gemeengoed zijn bij de regering, bij het parlement en bij de uitvoerende ambte- „kretologie” van de afgelopen jaren over asfaltvlaktes, luchtverontreiniging en milieubederf die ons te wachten staan op angst voor ontwikkelingen die er niet hoeven te komen. Het Nederlands Eco nomisch Instituut rekende in 1972 op een bevolking van 17,9 miljoen in 2000 en een autodichtheid van 1 op 2,4 op een autopark van 7,5 miljoen. Hei Is duide lijk echter, aldus de heer Meijer, dat deze cijfers veel te hoog zijn. Het CBS kwam in 1973 met een voorspelling tus sen 15 en 16 miljoen personen in 2000. Als onze bevolking niet veel verder zal groeien, zullen de veranderingen in de ruimtelijke structuur die thans voor 13,5 miljoen mensen in hoofdzaak vastligt niet erg groot zijn. Deze structuur is gedecentraliseerd, zodat de auto vanwege het ontbreken van alter natieven hèt gezinsvervoermiddel zal blijven, aldus de heer Meijer. Bij een bevolking van 16 miljoen in 2000 en een autodichtheid van 1:3 zullen er ruim 5 miljoen auto’s op de weg zijn. De voorzitter illustreerde de belangrij ke functie van de auto inzake zijn vervoersprestatie. Bijna 85 pet van alle reizigers-kilometers worden met particu liere vervoermiddelen afgelegd. Ook in de recreatieve sfeer speelt de auto een belangrijke rol: bijna tweederde van de vakantiegangers naar het buitenland gaat met de auto, in het binnenland is dit aandeel zelfs 80 pet. De actievoerders hebben voorlopig hun intrek genomen in een personenauto die bij de poort van het bedrijf staat. Het besluit om tot een hongerstaking over te gaan is door hen genomen naar aanlei ding van de twijfel die bij zowel de vervoersfederaties als de ontslagen sta kers is ontstaan over de eensgezindheid van het overige personeel. De Tweedé-Kamerleden Heem-Wagemakers (PPR), der Doef en Hartmeijer (allen PvdA) hebben minister Westerterp gevraagd of de gastankwagens, die tot de auto’s be- De achteruitgang deed zich voor in »He divisies, met uitzondering van de handelsdivisie. Gezien het negatieve ex ploitatieresultaat wordt overwogen over 1974 geen dividend uit te keren. Over 1973 werd evenmin dividend uitgekeerd tegen 9 pct. over 1972. De verkoop van de transportdivisie is inmiddels verwezenlijkt. De hierbij be haalde boekwinsten zijn in de slotonder- handelingen nauwelijks gewijzigd en President Ford heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington ver- Synres (DSM) De Stepan Chemical Company heeft overeenstemming be reikt over de verkoop van haar activi teiten op het gebied van industriële harsen aan Chemische Industrie Syn- res BV in Hoek van Holland voor c?n niet nader genoemd bedrag in contan ten, zo heeft het Amerikaanse bedrijf in Chicago bekend gemaakt. Synres, een concernonderneming van DSM, heeft bevestigd dat zij een principe- akkoord met Stepan heeft gesloten onder voorbehoud van goedkeuring van de raad van commissarissen Ver der commentaar kon Synres in dit stadium niet geven. Het gesprek in de Landbouwraad is gisteren aanzienlijk moeilijker geworden als gevolg van Britse en Fransë voor stellen. De Britten stelden de raad voor bepaalde landen de gelegenheid te bie den een lagere interventieprijs voor rundvlees te hanteren (ongeveer op 70 percent van het normale interventieni- veau). De boeren uit die landen zouden dan een rechtstreekse subsidie uit het Europese Landbouwfonds moeten krij gen om de lagere garantieprijs die zich voor ze hun rundvlees ontvangen, goed te maken. Dat zou het voordeel opleve ren, aldus de Britten, dat de consument een veel lagere prijs voor zijn rundvlees zou betalen en dat zou, aldus nog steeds de Britse redenering, wel eens heel snel een eind kunnen maken aan de Europe se rundvleesberg. Europees commisaris Lardinois voelde niets voor die redenering. Het zou er op neerkomen, aldus zei hij in de Land bouwraad, dat de gemeenschappelijke rundvleesmarkt volledig een fictie zou worden. Als de Britten zo’n systeem zouden hanteren zou de gemeenschappe lijke markt gehinderd worden door niet minder dan vier barrières: monetaire compensaties als gevolg van het naar beneden zweven van het Britse pond; compensaties als gevolg van overgangs maatregelen die samenhangen met de Britse toetreding tot de EEG; douane rechten (die in Engeland ook nog ver schillen van de douanerechten van de „oude zes”) en, als vierde, nieuwe com pensaties omdat het verschil in de (lage re) Britse interventieprijs met de hogere interventieprijs van de rest van de EEG- landen overbrugd zou moeten worden. Een andere complicatie die zich voor deed, was het Franse voorstel om recht streekse toeslagen te mogen geven aan boeren in die EEG-lidstaten, waar de inflatie harder heeft toegeslagen dan in andere landen. „De tegenstanders van mijn energiebe zuinigingsprogramma”, zei de president, „begrijpen niet wat rantsoenering voor de Amerikaanse bevolking betekent. In geval van een noodsituatie zou rantsoe nering een oplossing kunnen zijn, maar als middel om de vraag af te remmen zou de benzine op zijn minst vijf jaar achtereen op de bon moeten blijven.” Volgens de president moedigt rantsoe nering op geen enkele manier een uit breiding van het binnenlandse olie-aan- bod aan en evenmin is het een stimulans voor intensievere ontginning van ener giebronnen. HENGELO. Het onderzoek van Akzo Zout Chemie, de zware-chemie divisie van het Akzo-concern, naar de mogelijkheden van de bouw van een vinylchloridefabriek in Delfzijl zal voor lopig niet worden vervolgd. De marktpo sitie, alsmede de energie- en grondstof- voorziening, hebben ertoe geleid dat het vc-project in Delfzijl tot dusverre niet kon worden ontwikkeld, aldus Akzo Zout Chemie. DEN HAAG. Werkgevers- en werknemersorganisaties in het beroeps- goederenvervoer over de weg hebben het gisteren tijdens het overleg over de nieuwe cao voor 1975 betreurd dat in deze bedrijfstak, mede doordat de cao niet steeds op juiste wijze wordt toege past, verscherpte verhoudingen bestaan. Zij roepen in het belang van een goed sociaal en economisch klimaat in deze bedrijfstak werkgevers en werknemers op tot de juiste naleving van de CAO. Daarom zal in de CAO een bepaling wor den opgenomen, waarin wordt vast gelegd, dat partijen gezamenlijk zul- wordt nageleefd. Voorts zullen de partijen zich ervoor inzetten de bestaande ver scherpte verhoudingen te verbeteren. Pan-Am heeft fusieplannen. Pan American World Airways en Ameri can Airlines hebben fusieplannen. Blijkens een officiële mededeling stu deren de twee luchtvaartmaatschap pijen momenteel „op de voordelen van een volledige of gedeeltelijke bunde ling”. De steun zal uit het Europese Land bouwfonds betaald moeten worden. Dat zou het fonds op een f 1.900 miljoen komen te staan. De Nederlandse minis ter Van der Stee heeft zich daar sterk tegen verzet. „Inkomenstoeslagen bete kenen een premie voor de slechte boer”, aldus Van der Stee. Volgens de persdienst van Philips Eindhoven moet de oorzaak van de te ruglopende afzet worden gezocht in de algemene economische situatie. In Nijmegen heeft Alewijnse Kunst stoffen BV zich genoodzaakt gezien voorlopig voor een periode van zes we ken voor 90 van haar 105 werknemers werktijdverkorting tot drie dagen aan te vragen, ingaande 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13