President Sadat bereid tot vredesverdrag met Israel: ONRUST IN PAMPLONA Wij zullen opnieuw toeslaan in Parijs Eeuwenoude moord beschreven Prijzen in VS in 1974 met 12,2 Israelisch-Aziatisch front wankelt pet. gestegen „Breznjev kreeg hartaanval” achtergrond Grieven Hart Palestijnse commandogroep van Orly: Spaanse regering op haar hoede na stakingen „Perzië steunde CIA” WOENSDAG 22 1975 JANUARI BINNEN» EN BUITENLAND ng (Van onze redacteur in Barcelona) Veroordeeld (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) Haft IE, <- PARIJS (UPI, AFP, AP) President Sadat van Egypte heeft gisteren in een vraaggesprek met het Parijse dagblad Le Monde verklaard dat hij bereid is een vredesverdrag met Israel te sluiten en de daaruit voortvloei ende verplichtingen op zich te nemen. Maar als Israel mocht weigeren te onderhandelen over een regeling over de hele linie, zou er een nieuwe oor log in het Middew-Oosten uitbreken met de kans op een confrontatie tus sen de Sovjet-Unie en de V.S. PARIJS (Reuter, AP) De Pa lestijnse commandogroep Moham med Boedia, die zegt verantwoor delijk te zijn voor de twee recente bazooka-beschietingen op Israëli sche passagiersvliegtuigen op de Parijse luchthaven Orly, heeft gisi- teren met een nieuwe actie ge dreigd. nent seist een dat eens 1 de d op iaxi- nder Joos ifoort id op ar er iaga- iaag- rond, :hoot- eroep igen ster- wijk i. De abro- bben mist sinds leid iter rid jen van igen ge- ken, tte- aar mt- eri- rer- itie, we- 'tig- zer- cht- oe la ma ef- en eft f tv Ik u ng >en id- 2en ien lok oft ton i is een nen irie ep ii- n- o- De 48. de ta Concurrentie BARCELONA De Spaanse re gering zit danig in haar maag met de politieke verwikkelingen rond het protest van een honderdtal mijnwerkers, die zich precies twee weken lang in een mijnschacht heb ben opgesloten. Gisteravond ver lieten de mijnwerkers de mijn schacht, onder toezicht van de po litie, die (nog) geen arrestaties ver richtte. JERUZALEM In de jaren vijftig was de Israëlische politiek er op gericht om vriendschappelijke banden aan te knopen met de peri ferie van het Midden-Oosten, dat wil zeggen: de landen die direct aan de Arabische landen grenzen. Dat lukte wonderwel. Met Iran en Turkije aan de ene kant waren de betrekkingen zeer goed, al werd iedere publiciteit vermeden, en aan de andere grens van de Arabi sche wereld werd Ethiopië een waardevolle vriend. Ki;-- is gespannen Ds. Carrol Jay met zijn echtgenote Dolores, een Amerikaanse die geen Duits spreekt. Wordt zij evenwel door haar man in een A V.;| Mui- d, is i be- meest genuanceerde bordelen heeft en het trouwste is”. „Ik ben er dan ook van overtuigd dat hij ons niet zal bedriegen. „Maar”, aldus Sadat: „veronderstel nu eens dat Kissinger niet de man is die ik net heb afgeschilderd. Gelooft u dan dat wij een ander alternatief hebben dan bemiddeling door de V.S. Ik zeg niet dat de Sovjet-Unie geen rol heeft te spelen, maar men moet toegeven dat de V.S. de meeste trouwen in handen hebben, om dat Israel volledig van Washington af hankelijk is”. kers te hebben verspreid. Er zullen on getwijfeld wel meer betogingen volgen. de hoogte te stellen van de moeilijkheden die wjj ondervinden”. cier van Israel. Ongeveer 40 pet van Israels oliebehoefte komt uit Iran. Dit alles is in de internationale pers uit voerig gemeld. Door op de Arabische toer te gaan slaat Iran twee vliegen in één klap: Irak wordt in de strijd tegen Iran geïsoleerdzo hoop de sjah, en zijn streven naar de hegemo nie in het Nabije Oosten krijgt geen anti-Arabisch karakter. ders buitengewoon zenuwachtig waren, zij hadden hun wapens steeds bij zich ge houden en waren van plan naar Djed- dah of Aden te vliegen. Toen dit niet mogelijk bleek, raakten zij bijzonder opgewonden. Toen het toestel Bagdad naderde, duwde een van hen de loop van zijn machinepistool in de rug van piloot Durin. Het drietal schreeuwde dat de bemanning hen bedrogen had en hen naar Cairo wilde brengen. Dit wilden de drie mannen volstrekt niet. Zij werden wat rustiger, aldus Vigneau, toen zij merkten dat ze in Irak en niet in Egypte waren. De dan ngen ik rie en fat an te Hij hij arui- t hij zijn, meer hem iken ijn- eren ge- rdo- Ne- hem jaar Vol veer in de niet issi- in en De >e- re- le- aar ers aan de in ni- oor igo. /an gen ‘T. ste de dia ar- die en. od, na onmiddellijk de Mitla - en de Gidipas en de olievelden van Aboe Rodeis terug geeft. Mocht Israel dit laatste niet wil len, dan zou hij direct bijeenroeping van de Geneefse conferentie eisen. „We zullen niet toestaan dat de huidi ge impasse maar blijft aanhouden. Als Israel niet wil onderhandelen over een globale regeling, hebben wij geen andere keus dan oorlog. Niettemin blijf ik de voorkeur geven aan een vreedzame op lossing. Wij zijn ons terdege bewust van het feit dat geen van beide partijen met geweld een oplossing kan opleggen”. Sadat zei dat van alle Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken - Fos ter Dulles, Dean Rusk, William Rogers en Henry Kissinger met wie Egypte de afgelopen jaren te maken heeft gehad, Kissinger „het verste vooruit kijkt, de Israel kan een eventuele nieuwe oor log in het Midden-Oosten tot in het hart van het Arabische land gaan voeren om de bedreiging van zijn grenzen te keren, zo heeft de Israëlische minister van defensie, Sjimon Peres, gezegd in een aantal opmerkingen die gisteren zijn ge publiceerd in het blad van de Israëlische luchtvaartindustrie „Sjelhakim”. Ien, omdat Oman op een punt ligt waar de Perzische Golf op zijn smalst is en gemakkelijk kan worden afgesloten door degene die de kustlijn beheerst. De aspiraties van de sjah maken de Arabische landen wat zenuwachtig, vooral Saoedi-Arabië. Vandaar dat de rebellen in Oman op hun beurt be halve door Irak, ook door Saoedi- Arabië worden gesteund. De overheid volgt de ontwikkelingen in Navarra op de voet. Uit Madrid kwam de „derde man” van de staatsvei- ligheidspolitie over en uit Bilbao de kolonel die de (versterkte) oproerpolitie in Noord-Spanje commandeert. Beiden moeten vanuit Pamplona de minister van binnenlandse zaken „op de hoogte houden” van de eventuele gebeurtenis sen. De OPEC heeft Iran nader tot de Arabische wereld gebracht, hoewel er zeer grote belangentegenstellingen bestaan en Iran en Irak vrijwel op voet van oorlog leven. Het conflict over de rivier de Shat el Arab, de grens tussen Iran en Iran aan de Perzische Golf, is ondanks de bespre kingen tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de twee landen nog ver van een oplossing. De oorlog die Irak tegen de Koerden voert, wordt nog steeds in volle omvang door Iran gesteund. Iran wil zich verzekeren van de hegemonie in de Perzische Golf. Het steunt daartoe de strijd die Oman voert tegen links-georiënteerde rebel- plona beginnen af te zwakken (gisteren waren slechts 4500 arbeiders niet op hun werk), vreest men nieuwe reacties op de bekendmaking van de politie, dat tijdens de betogingen 80 personen gearresteerd zijn, van wie er 24 voor de rechter moeten verschijnen. Bovendien is al een demonstratie gehouden tegen het feit dat een politieagent maandagochtend in een voorstad van Bilbao de 24-jarige Victor Manuel Perez doodschoot, toen hij vluchtte na communistische propaganda voor solidariteitsacties met de mijnwer- Ongeveer veertig percent van de stij ging van het prijsindexcijfer in 1974 komt voor rekening van een stijging van 13,2 percént van andere artikelen dan levensmiddelen. Goederen als benzine, motorolie, stookolie, kolen, aardgas en elektriciteit werden verleden jaar 10 percent duurder. Het indexcijfer voor de levensmiddelen steeg 12,2 percent. Dien sten werden in het afgelopen jaar 11,3 percent duurder. Veel belangrijker is de ommezwaai van Iran, zoals die werd bevestigd door het bezoek van de sjah aan een aantal Arabische landen, o.a. Egypte, waar Iran nooit goede betrekkingen mee heeft gehad, juist vanwege de betrekkingen tussen Iran en Israel. Het Afrikaanse front stortte voor en tijdens de Jom Kippoer-oorlog ineen. Het Aziatische front staat nu op instorten. De betrekkingen met Turkije zijn al enige tijd aan het verkoelen sinds de belangstelling voor de Islam in Turkije is toegenomen. Ook Arabische steun in de zaak- Cyprus voor het Turkse standpunt heeft daartoe bijgedragen. Op aandringen van de Russen, zo ging Sadat verder, hadTiij circa 229 miljoen dollar moeten betalen voor wapens en andere technische goederen die zij Egyp te geleverd hebben en dit jaar had Moskou Egyptes verzoek om uitstel van betaling afgewezen. „Ik kan er geen verklaring voor geven waarom de Rus sen wèl de modernste wapentypen in grote hoeveelheden aan Syrië leveren, maar niet aan Egypte. „Egypte krijgt nu Russische wapens van Algerije e n Europese, waaronder Franse, van Saoedi-Arabië dat deze wa pens voor Egypte heeft gekocht. Tijdens zijn bezoek aan Parijs van 27 tot 29 januari zal Sadat met de Franse autori teiten praten over de mogelijke aankoop van nog meer Franse wapens en Franse kerncentrales. WASHINGTON (Reuter). Het in dexcijfer voor de verkoopprijzen van de kleine handel in de Verenigde Staten (1967 100) is in het afgelopen jaar met 12,2 percent gestegen, de grootste stijging sedert de 18,2 percent van 1946. Het indexcijfer kwam op 155,4. In 1973 bedroeg de stijging 8,8 percent. De Russen, zo ging de Egyptische president verder, waren gekant tegen elke militaire actie, zelfs een beperkte, tegen Israel. Daarom willen zij ons niet het militaire materieel leveren dat wjj nodig hebben. Sadat verwierp de „be schuldiging van de Russen” dat hij de anti-Russische propaganda in ’t Midden- Oosten aanmoedigt. „Maar ik ben wel verplicht onze grieven tegen de Russen openbaar te maken om de Egyptenaren en de andere Arabische volkeren op De Egyptische president zei dat de betrekkingen tussen Egypte en de Sov jet-Unie gespannen zijn, omdat Moskou Egypte verwijt de positie van de Russen in het Midden-Oosten te ondermijnen en Egypte niet de modernste wapens wil leveren. Sadat bracht hulde aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, voor diens po gingen om de vrede in het midden oosten te herstellen. In de loop van het vraaggesprek noemde hij Kissinger her haaldelijk „Henry”. De Egyptische president wil dat Israel binnen drie maanden zijn troepen terug trekt uit de hoogvlakte van Golan, Cis- jordanië (de westelijke Jordaanoever) en de Sinaiï. Hij zou ermee akkoord gaan als deze terugtrekking in fasen ge schiedt. Maar Egypte eist wel dat Israel Het blad had hem gevraagd hoe Israel elf Arabische legers zou kunnen tegen houden wanneer die gezamenlijk tegen de joodse staat zouden optrekken. „Wat het Israëlische antwoord is? Zul len we hun toestaan die hele macht naar de grenzen van Israel te brengen om ons te bedreigen terwijl hun land, hun olie, hun steden en vliegvelden in veiligheid blijven? Of moet Israel zeggen dat degene die het bedreigt zelf bedreigd zal worden. Degenen die hun leger tegen ons willen inzetten zullen gedwongen wor den hun leger in eigen land te gebruiken om zich zelf te verdedigen.” Hij zei hierbij te denken aan de legers van Koeweit, Saoedi-Arabië, Soedan, Libië „en anderen”. hypnotische slaap gebracht, dan wordt zij ineens Gretchen Gottlieb en vertelt in het Duits hoe zij vermoord wordt in het Duitsland van Bismarck honderden jaren geledenDeze geschiedenis vertoont enige gelijkenis met die van enkele tientallen jaren geleden, toen een Amerikaanse de moord op een Iers meisje beschreef en daarbij Gaelic (de inheemse taal van Ierland) sprak. Ook die moord was al enkele eeuwen geleden gebeurd. Het is, gezien deze gang van zaken, niet te verwonderen dat de Israeli’s angstig zitten toe te kijken wat hen boven het hoofd hangt. Vooralsnog is er enige opluchting, omdat niets erop wijst dat de betrekkingen met Israel veranderd zijn: de Israëlische technici blijven hun werk doen, de olie blijft komen, en de Israëlische vertegen woordiging in Teheran die geen di plomatieke status heeft en niet in het telefoonboek voorkomt, blijft zijn werk doen, zoals overigens Britse en Amerikaanse bladen reeds uit de doe ken hebben gedaan. Terwijl het Egyptisch-Iraanse slotcommuniqué na het bezoek van de sjah aan Cairo, vrij gematigd was ten aanzien van Israel. Gezien de omstandigheden dan. Naar het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken meedeelde ging het indexcijfer in december 0,7 percent om hoog. Dat was de kleinste stijging sedert juli. In november bedroeg de stijging 0,9 percent. De prijzen van levensmiddelen gingen de vorige maand 0,7 percent omhoog tegen in november 1,4 percent. De prijsstijging van andere goederen be droeg 0,4 percent tegen in november 0,8 percent. Diensten werden 0,9 tegen 0,8 percent duurder. Het kantoor in de Franse hoofdstad van het Britse persbureau Reuter ont ving een anoniem telefoontje van een man die beweerde tot de commando groep te behoren. Volgens de Reuter- journalist leek de stem op die van de man die vorige week dinsdag belde met de mededeling dat de aanval van die dag op een Israëlisch vliegtuig het werk was van de groep Mohammed Boedia. De onbekende bevestigde dit. Het telefoontje van gisteren kwam uit Genève. De man zei dat de getroffen voorzorgs maatregelen zijn groep er niet van zou den weerhouden de aanval uit te voeren. Hij zei verder dat deze aanslagen de vergelding waren voor de Israëlische acties tegen zuid-Libanon en dat zijn commandogroep de vrijlating eiste van de Grieks-katholieke aartsbisschop Hila- rion Capucci die onlangs in Jeruzalem wegens wapensmokkel voor de Palestij - nen tot 12 jaar gevangenis werd veroor deeld. De Palestijnse commandogroep Mo hammed Boedia, die zegt de actie van zondag op Orly te hebben uitgevoerd waarbij twintig mensen gewond werden en tien mensen gedurende 17 uur gegij zeld zaten, ontleent haar naam aan een pro-Palestijnse Algerijn die twee jaar geleden bij een bomaanslag in een auto gedood werd. Gezagvoerder Vigneau, die de plegers van de aanslag op Orly naar Bagdad vloog, heeft nu zijn terugkeer in Frank rijk verklaard dat de leider van de com mandogroep een Algerijn was. Een van de twee andere guerrillastrijders was een Palestijn en de derde man, die uitstekend Frans sprak, een Libanees. Vigneau zei dat de drie guerrillastrjj- Begroet door o.a. een legertje journalisten is de bemanning van het Air-France- toestel, dat de drie Arabische terroristen van de Parijse luchthaven Orly uiteindelijk naar Bagdad heeft gebracht, gisteravond weer op de thuishaven aangekomen. Op de foto beantwoord co-piloot Robert Durin vragen van de pers. Achter hem, gezagvoer der Jean Vignau.fmet pet) en boordwerktuigkundige Marcel Gauchier. De concurrentie tussen de olie- machten Saoedi-Arabië en Iran vindt plaats binnen het kader van de cor recte betrekkingen, die altijd tussen de twee landen, met een paar uitzon deringen, hebben geheerst. Daarom heeft de sjah het wijs geacht zijn image als „vijand van de Arabieren” te wijzigen. Dit image heeft hij ge kregen door de goede betrekkingen met Israël. Israëlische technici op het gebied van de elektronica en de landbouw zijn nog steeds in Iran en in het verleden hebben Israëliërs de Iraanse politie georganiseerd; verder is Iran al jaren de belangrijkste olieleveran- Drie Egyptische overheidskranten heb ben de terreuractie op Orly in felle bewoordingen veroordeeld en gepleit voor pan-arabische tegenmaatregelen die herhaling moeten voorkomen. „Dit soort zinloze imbeciliteiten van hen die zich met de Arabische kleuren camoufleren, dient te worden beant woord vanuit een eensgezind standpunt”, schreeft het semi-officiële Al Achram. „Het is een zaak die grondige studie behoeft, omdat de kogels terugkaatsen en het Arabische front treffen”- De regering van Irak heeft gisteren het optreden van de drie terroristen verworpen en doen weten dat de drie mannen in arrest zijn gesteld. Dit is meegedeeld door de Iraakse ambassade te Parijs. Men had het Air-France vliegtuig met de terroristen alleen maar toestemming gegeven om te landen omdat het krap in de brandstof zat, en nergens anders mocht landen, aldus de verklaring. Daarbij kwam nog dat de bemanning na 17 uur achtereen in bedrijf te zijn geweest, oververmoeid begon te raken. „Verhouding tussen Egypte en Sovjet-Unie Het einde van de actie gericht tegen de personeelspolitiek van de on derneming betekent echter nog niet dat de solidariteitsstakingen en -betogin gen die de mij nwerkersactie uitlokte in Navarra en het naburige Baskenland, waar het vanouds al onrustig is, nu automatisch afgelopen zijn. Bovendien kunnen de gevolgen ook in de rest van Spanje merkbaar worden. De illegale lingse oppositie probeert immers steeds duidelijker de algemene ontevredenheid over lage lonen, hoge prijsstijgingen en onvrijheid, manifest te maken in een tegen het Franco-regime gerichte alge mene staking. De politie heeft bekendgemaakt dat vier priesters aangehouden zijn vanwege hun preken van afgelopen zondag over deze kwestie; een andere geestelijke kreeg een boete van 300.090 peseta’s (15.000 gulden). De aartsbisschop van Pamplona, mgr. Mendez Asensio, die ook al een onderhoud heeft gehad met de minister van binnenlandse zaken, bracht een bezoek aan deze priesters op het politiebureau. Ondertussen blijven op de bureaus van zijn bisdom een dertigtal priesters ingesloten (een aantal van hen is in hongerstaking) om zich te bezinnen op de huidige toestand. Twee journalisten die hen daar bezochten, zijn aan de uitgang aangehouden, ondervraagd en vrijgelaten met een boete van 3000 pese ta’s (150 gulden), hetgeen weer leidde tot openbare protesten van journalisten ver enigingen. Een en ander betekent dat de aandacht voor de gebeurtenissen stijgt en de mogelijkheid van een nieuw kerk- staat-conflict groter wordt. Hoewel de stakingen in en rond Pam- WARSCHAU (AFP) De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft op 19 december, de dag van zijn verjaardag, een hartaanval gehad, zo is gisteren van betrouwbare zijde in de Poolse hoofd stad Warschau gezegd. Volgens genoemde bron heeft Brez njev, een zwaar roker, al tweemaal eer der dergelijke waarschuwingen gehad. De Russische leider is momenteel her stellende- Zijn positie in de leiding zou niet zijn verzwakt en hij zou zijn activi teiten officieel hervatten bij het bezoek van de Britse premier Harold Wilson in februari. Men voegde eraan toe dat Breznjev in verband met zijn gezondheid volgend jaar zijn functies zou willen neerleggen na het partijcongres. Wel zou hij Rd van het politburo blijven. Waarnemers in Moskou achten het echter onmogelijk dat de Russische par tijleider op 19 december een hartaanval zou hebben gehad, aangezien hij de vol gende dag en vijf dagen later opnieuw in het openbaar was gezien. WASHINGTON (AFP). Bepaalde landen, met name Perzië, hebben „ken nelijk” bijgedragen in de kosten van de CIA, de Amerikaanse geheime dienst. Dit heeft de democratische senator Alan Cranston uit Californië verklaard op een bijeenkomst van democratische congres leden die hebben besloten een speciale commissie te vormen voor een onder zoek naar het optreden van de CIA. De leider van de republikeinse min derheid in de senaat, Hugh Scott, heeft intussen meegedeeld dat hij over aan wijzingen beschikt dat de begroting van de CIA, tot dusver een van de best bewaarde geheimen in de VS, openbaar zal worden gemaakt. Wat er jaar lijks voor de diverse geheime diensten wordt uitgegeven in de VS wordt ge schat op tussen de vier en de acht miljard dollar. Hiervan zou 750 miljoen dollar bestemd zijn voor de CIA. Tg ib U Bk 1-,r ““’Sta

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3