I A Verenigsigsnieuws É3 iès IBM Bewoners Wijk aan Zee „verontrust” over verdere uitbreiding Hoogovens ni w BRIEF AAN OVERHEIDSINSTANTIES metnico scheepmaker SPEL VAN VERKENNEN NOG LANG NIET UIT DE TIJD 1 6 1975 WOENSDAG 2 2 JANUARI Wets-strijd door Cees de Graaff 1 Tijd nodig Baden Powell Leiderstekort 4 I ik 48 Beverwijk Wijk aan Zee Geen bagatel Heemskerk Rekensommetje Velsen-IJmtiiden -- ES Ss I n i Scouting Velsen groeit naar meer eenheid 100' Ge- Huygens- 45: Huygens- Zeeërweg, 1 Na de droge cijfertjes ging mevrouw Trautwein in op de kleine dingen, die de huisvrouw van de luchtvervuiling merkt, zoals een waslijn, die ze af moet nemen met een doek voordat de was wordt opgehangen. Een vuile was, als de wind toevallig verkeerd staat, vuile ramen en kozijnen, vettige autoruiten waren voor haar evenzoveel aanwijzingen, dat Wijk aan Zee last van de Hoogovens had. Ook vieze luchtjes en het kabaal, dat het bedrijf ’s nachts maakt bevorderen het welzijn niet. Ze zouden eigenlijk de directeuren van Hoogovens moeten ver plichten zelf in Wjjk aan Zee te gaan wonen” riep zij uit, waarop de zaal een luid applaus liet horen. Kritische vragen had de heer De Haas aan het forum. Het was hem opgevallen, Het nieuwe vignet van Scouting Neder land. Velserbad, Briniostraat 21.30-22.30 uur: gemengd zwemmen. Speeltuinvereniging „In veilige haven”, Heerenduinweg geopend tot 17 uur. Stadhuis 19.30 uur- openbare vergade ring raadscommissie jeugd- en culturele zaken. WOENSDAG 22 JANUARI gaat werken,” zegt hij. Hij gelooft dan ook stellig in een toekomst voor Scou ting Velsen en voor de padvinderij in het algemeen. DONDERDAG 23 JANUARI Moriaan, Dorpsduinen. 20 u. jaarver gadering PvdA Wijk aan Zee. WOENSDAG 22 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. i En nog iets: als ik Kick Stokhuizen was, had ik die cadeautjes-uitdelende robot-computer allang afgeschaft, al was het alleen maar omdat ik dat ding nog nooit een zilveren sieradenset aan Opa heb zien uitgeven, hoewel hij toch op een willekeurige cijfercombinatie heet te antwoorden. In het spel van verkennen zijn veel activiteiten mogelijk, zoals op de foto het maken tot smeedwerk in een eigen smidse. Met de introductie van Scouting Ne derland is overigens aan het „spel van verkennen niet veel veranderd. Wel heeft men, de padvinderij aangepast aan de moderne tijd. Met name bij de ver kenners is dit duidelijk merkbaar. Lord Baden Powell mag dan nog steeds er kend zijn als de grondlegger van de padvinderij, het militarisme, dat hij zo rechtstreeks aan het spel verbonden heeft, laat men nu wel langzamerhand los. „Groeten op straat is er niet meer bij”, vertelt de heer Meurders, „en ook het ouderwetse militaire uniform laten „Zolang je praat, is er een vergelijk mogelijk, maar zodra je niet wil praten, ga je tegenover elkaar staan”, zei hij. De Dorpsraad, die wel sympathiek tegeno ver deze vergadering zei te staan, had zich overigens wat afzijdig gehouden. Toen aan het eind van de vergadering mensen gevraagd werden om verder te werken aan een actie om verder ingrij pen in Wijk aan Zee te voorkomen wilde de Dorpsraad deze taak niet op zich nemen. Mevrouw Hakemulder, Tap- penbeckstraat 38 is nu contactadres. De landverkenners van de IJmondtrekkers geven in hun nieuwe uniformen, lange corduroy broek, khaki hemd en zwarte baret een muzikaal optreden. in Scouting Velsen niet ongunstig is voor het leidersprobleem. „Ik geloof dat het daarentegen zelfs een voordeel is, omdat men meer in een groter geheel At de Groot, lid van de Kerngroep IJmond van Milieu Defensie begon met de stelling, dat verdubbeling van de productie dan wel geen verdubbeling van de vervuiling zal betekenen, gezien de veel strengere eisen, maar dat de „Bij het spel van verkennen, of het nu gaat om welpen, verkenners, gidsen, ka bouters of rowans, staat het kind cen traal. We werken altijd in teamverband met groepjes van vijf of zes. Padvinderij is wel meer dan het leggen van knopen, we doen nog wel wat anders, zoals sport en spel, kamperen, vaartochten, pionie ren en als toppunt van het jaar natuur lijk het zomerkamp”, aldus de heer Meesters. „Het is nog steeds scouting en geen Open Jeugdwerk. We zijn veel buiten met onze activiteiten. en opbrengstvermindering kost onze eco nomie zo’n elf miljoen, terwijl de ver mindering van het licht door stof in de lucht aan de land- en tuinbouwgewassen een mindere opbrengst van 85 miljoen gulden geeft. De universiteit heeft ook geprobeerd om de waardevermindering door „welvaartsverlies” te berekenen en kwam hierbij op het fabuleuse bedrag van meer dan anderhalf miljard gulden. Om tien uur begon de televisie gister-, avond pas goed, met „Periander” van Willem Frederik Hermans: verreweg de geslaagdste Herodotus-bewerking die de VPRO heeft gebracht. Hermans heeft er waarlijk „tekst” aan gespendeerd, ik be doel dat het de moeite waard was té blijven luisteren naar wat er gezegd werd, in tegenstelling tot wat we bij zoveel tv-spelen en -series meemaken, waarin de tekst meer als bindmiddel bedoeld schijnt te zijn om de verschil lende scènes een beetje logisch en orde lijk aan elkaar te lijmen. Goede rollen van Julien Schoenaerts, Hans Dagelet en Ferd Sterneberg, die het leeuwedeel voor hun rekening na men, maar bijvoorbeeld ook van de drie homofiele gezellen van Lykofron op Kerkyra. Wie dat waren weet ik ook niet precies, want de aftiteling gaf daar over geen opheldering, en ik beschik op het ogenblik, waarop ik dat schrijf, al leen over een VARA-gids, die wel een hele pagina besteed heeft aan een ver nietigend oordeel over dit tv-spel, maar toen geen ruimte meer overhad voor een goede rolverdeling. we meer en meer los. Niet, dat we helemaal van uniformen af willen. Ze geven een bepaalde groepsbinding. Maar onze verkenners lopen op het ogenblik in lange corduroy broeken. Het over hemd is npg steeds khaki, maar voor het zomerkamp hebben we fel oranje T- shirts. Ook de lange stok en de bruin vilten flaphoed zijn verdwenen, inplaats daarvan nu een eenvoudige zwarte ba ret.” WOENSDAG 22 JANUARI Progress-sociëteit, Const straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 23 JANUARI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. VELSEN Het is alweer zo’n drie jaar geleden, dat men op landelijk niveau be sloot om de verschillende padvindersorganisaties samen te voegen tot één grote or ganisatie: Scouting Nederland. Als gevolg van deze landelijke fusie, kwam er ook in Velsen een samenwerking tussen de verschillende groeperingen tot stand en na enig aandringen werd Velsen zelfs een apart district binnen Scouting Nederland, een on gekende luxe. Immers, voordien was men zowel van katholieke zijde als van neutrale zjjde ingedeeld in verschillende districten. Scouting Velsen was daarmee op papier een feit. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 18-21 u., Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 23 JANUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Opend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Doopsgezinde kerk, Meerstraat. 20 u. gemeente-avond met dialezlng door me vrouw A. M. van Es-Tabak. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Dat de nieuwe organisatie langzaam van de grond moest komen, vindt de heer Meesters wel begrijpelijk. Sommige padvindersgroepen dateren al van voor de oorlog en met zo’n lange historie laat men zijn eigen identiteit niet zo gauw vallen, omdat men op landelijk niveau één is geworden. „Dat heeft nu eenmaal tijd nodig. Er zijn verschillen, die je geleidelijk weg moet werken door als groepsleiders meer gezamelijk te gaan doen”, Met dat laatste is men nu druk bezig. Scouting Velsen wil komen tot regelmatig overleg tussen de groepslei ders, maar ook tussen vaandrigs, hop mannen, oubazen, akela’s, kortom ieder een, die aan het spel van verkennen meewerkt. Alleen op die manier kunnen de tien groepen, die in de gemeente Velsen draaien, nader tot elkaar komen. Tot nu toe bestaan practisch alle groepen, die er voor Scouting Velsen waren, nog. In Driehuis is een van de Scouting is ook minder ingedeeld in verschillende hokjes. We doen, waar de jongeren om vragen of het nu voetbal, kampvuur of handenarbeid is. Bij het Jeugdwerk is voor elke activiteit een apart clubje. Dat zie je bij ons niet. Doordat we meer verschillende activitei ten doen, komt het natuurlijk wel voor, dat sommige jongeren iets moeten doen, waar ze op dat moment geen zin in hebben, maar daarmee leren ze ook met anderen rekening te houden”. Een groot compliment verdient ook Ruud van Hemert. Hij heeft dit spel, althans de regie ervan, aan zijn vader Willy van Hemert opgedragen, uit be wondering en ook als troost (als ik het goed begrepen heb) voor diens minder geslaagde „Kleine luyden”. De zoon bleek in dit geval zijn vader wel dege lijk te willen opvolgen (in tegenstelling tot het verhaal in „Periander” zelf), want Ruud van Hemert had voor fraaie ruim tewerkingen gezorgd, de grotere en klei nere scènes zorgvuldig in beeld gebracht en Wonderen verricht aan de oevers van het Ijsselmeer, die minstens zoveel op Korinthië en Kerkyra leken als het echte Egypte in de beginafleveringen op Egypte leek! Drs. Stapel rekende de aanwezigen voor, wat de luchtvervuiling zoal aan schade oplevert voor de Nederlandse economie. De schade aan metalen en zinken geverfde en ongeverfde voorwer pen, zoals dakgoten, kost ons land jaar lijks twee miljoen gulden, de schade aan de plantenwereld, met name aan land en tuinbouwgewassen is ruim een half miljoen gulden. Kwaliteitsvermindering WIJK AAN ZEE. Met een applaus namen de ruim 200 aanwezige inwoners van Wijk aan Zee het voorstel aan om brieven te sturen aan de regering, het parlement, Gedeputeerde Staten en aan de gemeenteraden in de IJmond om hun bijzondere ver ontrusting uit te spreken over plannen van Hoogovens om de produktie aanzienlijk uit te breiden, als daarbjj nog verdere schade wordt aangebracht aan het milieu. In de brief vragen de Wijk aan Zeeërs volledige openheid rond de plannen en vragen ze geen beslissingen te nemen zonder inbreng van de bewoners van Wijk aan Zee. dat er nu vier tot vijf maal zoveel mensen waren gekomen, dan op avonden van de Dorpsraad. Hij zei zelf eigenlijk ook gealarmeerd te zijn door berichten over een IJmondvlakte, waarbij van de duinen en de kust bij Wijk aan Zee niets meer zou overblijven. Hij wilde wel eens weten, wat hiervan nu precies waa ris en stelde, dat als Hoogovens zo graag de productie wil verdubbelen, ze maar een nieuw bedrijf op de Maasvlak te moeten neerzetten. WOENSDAG 22 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur volwas senen en tieners. Willemsbeekweg; 14.30- 17.30 uur (jeugd en tieners); Santpoort, Wüstelaan: Velsen-Noord Rijksstraat- weg; IJmuiden-West. Zeewijkplein: 14 30-17.30 uur (Volwassenen, jeugd en tieners). KVP-er A. Bolten vertelde, dat de partij al in 1971 bezwaren had gemaakt bij de gemeente Beverwijk over Zee straat en plan westelijk Beverwijk. Hij ging dieper in op de wijze, waarop men de zaak gevolgd heeft en met name op de mogelijkheden, die het streekplan wel en niet biedt. Bijzonder kwaad was hij, dat Hoogovens stukken terrein in ge bruik heeft genomen voor haar basisin dustrie, die volgens het streekplan voor magazijn en kantoor bestemd zijn. De heer De Haas zei later: „We moeten precies weten, hoe de wet in elkaar zit, wat er gebeurd is en waar fouten zijn gemaakt, want alles wordt straks uitge vochten op het scherp van de wet. Met emotioneel doen schieten we niets op”. Zowel de heer De Jong als raadslid Bodewes wezen erop, dat het verschaf fen van werkgelegenheid voor Bever wijk geen argument is om Hoogovens verder uit te breiden. Beverwijk heeft een heel laag werkloosheidscijfer. De vraag is groter dan het aanbod. Boven dien werkt Hoogovens praktisch met een onderbezetting, dus werkgelegenheid is er genoeg. De heer Ter Horst van het VVV ging even in op het teruglopen van het toerisme in de badplaats. „De rust, die het kenmerk van Wijk aan Zee als badplaats was, die is er niet meer.” twee groepen weggevallen en de IJ mondtrekkers zijn fusiebesprekingen be gonnen met de Kennemers. W. Meesters zegt daarover: „Een eventuele fusie is uit nood geboren. We zitten met een groot leiderstekort en dan moet je wel samenwerken”. De andere bestaande groepen zijn: Dr. Arriënsgroep, Velsen- Noord; de Irisgroep in Driehuis; St. Emelda en St. Radbout in Santpoort, Michiel Adriaansz. de Ruyter; St. Eliza beth; Nannie van der Wiele en WiaWaha in IJmuiden. De IJmondtrekkers, De Kennemers en WiaWaha zijn de van oorsprong neutrale groepen, terwijl de andere van katholieke origine zijn. Dat er verhoudingsgewijs zoveel katholieke- groepen in de gemeente zijn, komt om dat iedere parochie in vroeger jaren zijn eigen welpen, verkenners, kabouters en gidsen had. Een probleem, waar scouting al jaren lang mee worstelt, is het gebrek aan leiders. De heer Meesters vertelt:, name bij de van oorsprong is het een katholieke gemakkelijker, men nog wel DONDERDAG 23 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur (volwassenen en tieners), Willemsbeek weg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Velsen-Noord, Wijkerstraatweg en IJ muiden West, Zeewijkplein: 19-21.30 u. volwassenen, tieners en jeugd. Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 12.15- 13 15 en 16.30-17.30 uur gemengd zwem men. Boksclub De Ring, 20 uur: gymnastiek Ossendorpschool Wijk aan Zeeërweg, Les, training en wedstrijd. „In de Abeel”, Abelenstraat 20 uur: repetitie VAT’71. Waarnemend districtsvoorzitter W. Meesters, die zelf al zo’n twintig jaar in het spel van verkennen meedraait, ver telt, dat Scouting Velsen tot nog toe alleen maar op papier leefde. „Het is allemaal vrij traag op gang gekomen, maar toch zijn we nu zover, dat we van een eenheid kunnen gaan spreken. Ach ter de schermen werken we nu hard om die eenheid ook naar buiten te brengen en we zijn bezig met plannen om Scou ting Velsen in een grootse manifestatie aan de bevolking te presenteren”. grens van de toelaatbaarheid toch is bereikt. Dat het plan voor de IJmond vlakte niet gebagatelliseerd kan worden, zoals bedrijfsdirecteur Van Erp van Hoogovens wil doen voorkomen, maakte hij duidelijk door te vertellen, dat het plan in studie is bij een interdeparte mentale commissie van de regering. „De ze maand wil de commissie nog verslag uitbrengen aan het kabinet. Als plannen op een zo hoog niveau doorgesproken worden, dan is er wel degelijk iets aan de hand”, aldus de heer De Groot. Even later kreeg hij wel de wind van voren over het feit, dat Milieu Defensie een gesprek met Hoogovens had gewei gerd. Hij vond deze vergadering overi gens niet de plaats om hierover te praten, maar zo gemakkelijk kwam hij er niet af. Met name voorzitter Verhage van de Dorpsraad, die overigens niet achter de tafel, maar in de zaal zat, vertelde, dat de Dorpsraad 29 januari weer een gesprek met de Hoogovendi- rectie heeft- Aan dit positieve slot van de discus sieavond over de Hoogovenplannen was een bijzonder levendige vergadering voorafgegaan, waarbij Wijk aan Zee haar mondje roerde. Mevrouw C. Traut wein vertelde zo het een en ander van wat de huisvrouw merkt van de vervui ling, die door Hoogovens wordt veroor zaakt, drs. J. H. A. Stapel van de Vrije Universiteit rekende de luchtvervuiling om in geld, het Wijk aan Zeeër KVP-lid A. Bolten wond zich op over fouten, die in het verleden rond het streekplan gemaakt zijn, dr. E. Tellegen, voorzitter van Milieu Defensie kwam met een aantal op het sentiment gerichte uitspra ken, de zaal reageerde wel, als men het er niet mee eens was en daarboven hield onpartijdig voorzitter J. de Wildt de zaken rustig in de hand. Bepaald „wild” is men in de zaal geen moment geweest. Het was een protest- bijeenkomst van de inwoners van Wijk aan Zee zonder emotionele kreten. Men had kritiek, niet alleen op Hoogoven maar net zozeer op de mensen, die achter de tafel zaten. Met name wilde men wel eens precies weten, wat de plannen over een IJmondvlakte nu waard zijn. Voorzitter De Wildt had al verteld, dat ook de mensen achter de tafel niet alles konden vertellen, omdat ook Hoogovens zelf nog aan het stude ren is. „Maar,” zo zei hij, „het is wel eens goed om te laten merken, dat we niet alles langs onze kouwe kleren laten gaan”. Dat deden de Wijk aan Zeeërs ook niet. Met neutrale groepen is het een groot probleem. Bij de katholieke groepen gaat het iets gemakkelijker. Vanuit de kerk kan men nog wel eens een goed kader vinden. Maar het leidersgebrek vindt je ook daar wel. Eigenlijk is het jammer. Iedereen krijgt meer vrije tijd, maar blijkbaar gaat men die anders gebruiken dan vroeger en heeft men er geen tijd voor over om met een stel jongeren eropuit te gaan.” Hij heeft overigens het idee, dat de samenwerking Eergisteren had mevrouw Hannie van Leeuwen (AR) van het initiatief-wets- voorstel inzake abortus het moeilijk bij de NCRV, waar zij op enkel zinnige opmerkingen van een jongen, die ik dan ook „heel zinnig” noemde (en niet „heel zielig”, zoals er via de telefoon en het gebrekkig gehoororgaan op de telex kwam te staan), in feite niet zo erg veel weerwoord had. Gisteren zat zij in „Na der bekeken” van de EO, en daarin had zij het nog moeilijker, want nu moest zij opboksen tegen tegenstanders der rechter zijde, te weten de heer Jongeling van het GPV en Meindert Leerling van de EO. Dit keer ging het haar een stuk beter af, vermoedelijk omdat zij geïrriteerd raakte doordat zij haar goede trouw als christin in twijfel voelde getrokken. Leerling sprak over „mazen in de rege ling” en vond het wetsontwerp „wat,.„.^. dunnetjes” voor een christelijke partij - („dat is een ernstige aanklacht”, zei me vrouw van Leeuwen, „dat is niet dé bedoeling”, zei Leerling haastig), en de heer Jongeling bleek bitter weinig ver trouwen te hebben in de medische stand: „We kennen toch de artsen van vandaag!”. Hij vond wel degelijk dat de overheid het recht had christelijke nor men op te leggen ook aan niet-christe- 1 lijke landgenoten. Mevrouw Van Leeu wen ging nog niet zover dat zij Jonge- lings explanatie: „We kennen toch de artsen van vandaag!” beantwoordde met: „We kennen toch de dominees van gisteren!”, maar ze leek er na aan toe In „Tweekamp” heb ik nu al twee keer het Bisschoppelijk College uit" Roermond zien verliezen, hoewel dat bij gebrek aan vrouwvolk uitsluitend jon gens mag afvaardigen. Daaruit maak ik, in het jaar van mijn vrouw, de gevolgd' trekking dat de man althans in Twee- kamp niet superieur is aan de vrouw- Toch zorgde Koos Janssen van het Bis schoppelijk College voor de beste presta tie, door een vraag („Welke verlichte, vorst.al op dat moment te onderbre ken voor het antwoord: „Frederik de Grote!” zonder dat iets in de vooraf gaande vraag in die richting wees! Verder keek ik, om de NCRV te verwennen, naar „Herkent u deze tijd?”, waarin Portugal, Frankrijk, Noorwegen en zelfs België genoemd werden als landen waar volgens de deelnemers wel licht tot 1967 nog links gereden werd. Mijn correspondent uit Hardegarijp meldde me overigens dat mavo wel degelijk middelbaar algemeen voortgezet onderwijs betekent, en niet vormend on derwijs. Mijn afkortingen-lexicon beves tigt dit. qu

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7