Centrum met nieuw kort stuk van Gerard Lemmens Minister wenst nieuw beleid orkestenbestel op een Buma derft acht ton Nieuwe Solution TIOLI in Portugal Brecht en Deining 1 TOP DE POP POP DERTIEN hensen parodie verzuurd huwelijk „Parende mussen na wegvallen piraten Soosagenda restanten in Poppeppers Electric Tear I Wasserij DUYN Activiteiten bundelen Kamervragen over lapjes grond voor kunstenaars DONDERDAG KUNST 11 2 3 JANUARI 1975 J (Van onze kunstredactie) SPORTHEMDEN ƒ5,—, 10,-, 25,— TRUIEN O-HALS lange mouw „ACRYL” 10,-, 15,-, 20,50 SPIJKERJASJES vanaf 20,- 023 - 32 67 50 Tijdelijk Grote Markt - Haarlem DEN HAAG Minister Van Doom (CRM) wil de activiteiten van de gesubsidieerde orkesten in ons land bundelen. Hij hoopt daarmee de taakstelling van de huidige or kesten te kunnen vergroten, waar bij de werkgelegenheid voor musici kan worden uitgebreid. Van Doorn heeft in een werkconcept voor een nieuw orkestbeleid een zestal re gio’s gepresenteerd, die door samenwerking tussen gesubsidieer de orkesten (thans 14) kunnen ont staan. Voor de verbetering van wat „de culturele infrastructuur” wordt ge noemd, wordt uitbreiding van de taakstelling noodzakelijk geacht. Er zal een zo gedifferentieerd mogelijk repertoire moeten komen voor zo wel concertzalen als voor andere accommodaties. (Door Jac Heijer) HAARLEM Het begint Gerard Lemmens wel te vervelen door te moeten gaan voor de Haarlemse Lijstenmaker, die Toneelstukken Schrijft. „Ja ja, van krantejongen tot miljonair”, spot hij. „Ik moet nou maar ’ns af van dat lijstenma ker. Trouwens, ik maak al bijna geen lijsten meer”. - oi ling samenwerkingsverband de /ti de (ADVERTENTIE) se- izi- no- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De nieuwe Solution av. t is dat ulus typ ings laar zze- Ts de m’s et Een gebeuren dat gezien de verras send uitstekende prestaties van Solu tion eind vorig jaar in VARA’s Ne- derpopzien, van hoog gehalte zal zijn. Solution is veranderd. Vijf in plaats van vier man en een nieuw repertoi re, even kleurrijk als vroeger, maar pittiger met veel meer afwisseling. Gus Dudgeon, de Engelse producer 1. I can help Nilly Swan 2. Voulez-vous coucher avec moi ce soir Labelle 3. Juke box jive The Rubettes 4. De liefde van de man Ria Valk 5. Marietje Hydra 6. Lady of the night Donna Summer 7. Killer Queen Queen 8. Shout The Trammps 9. My boy Elvis Presley 10. Malle Babbe Rod de Nijs 11. Never can say goodbye Gloria Gaynor 12. Lou d’r legt een lijster in de la Adèle Bloemendaal 13. Sugar candy kisses Mac and Katie Kissoon In zijn concept merkt de bewindsman op „liever niet meer van orkesten maar van muziekinstellingen te willen spre ken.” Hij wil het aan de regio’s zelf overlaten hoe hecht, formeel of infor meel de samenwerking binnen de ver banden geregeld gaat worden. Wel is één administratief noodzakelijk. de ’.ven van noet oor- Tioli, wijkcentrum Laan van An gers, zaterdag: Solution; zondagmid dag: disco. ’t Plein, Balkanplein, Schalkwijk, zatmi. en -av.: open huis; zondagmi: film- en documentairprogramma. 8.30 jro- tan- rma iers. tzu- uit (K) aar. rbe- i de age. en Kla- Bar- laal. our- ssen erie. (K) )UW, l. 18-30 pro- lan- voor rers. 19.45 ■ijn- om- naal In- 21.00 pro- ne- Ak- tv- en iker, Re- our- (K) .tion spel aal. je ;v- In de subsidiëring wil Van Doorn een beweeglijk beleid inbouwen. Hij kiest daarvoor voor de ontwikkeling van een normatief diesntensysteem. Dat systeem houdt in, dat de taken van de musici waarbij een dienst de eenheid is, waar- waarbij en dienst de eenheid is, waar mee de activiteiten van de musicus wor den gewaardeerd. Die eenheid is in het algemeen een periode van drie uur. öqbe pedeerd zal worden”, aldus mr. Verha gen. Naar zijn oordeel kan pas over geruime tijd hierop een antwoord wor den gegeven. Rechts Gerard Lemmens; naast hem Ad van Kempen in de bar van de Toneel schuur. „Het is aan de overige subsidiërende overheden om de door het rijk gegaran deerde voorzieningen met een extra kwantum diensten aan te vullen. Dit zal uiteraard leiden tot vergroting van het aantal benodigde musici in de betrokken regio”, aldus de bewindsman. Solution is vernieuwd, anders en fris weer helemaal terug en Haarlem zal dat weten. Sociëteit TIOLI in Schalkwijk (Laan van Angers) heeft deze Gro ningse nationale topper kunnen strikken voor een optreden zaterdagavond in liet wijkcentrum. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vr: Fairport Convention en Sandy Danny; zaterdag: Shakin’ Ste vens and the Sunsets, zondag: Neder lands Blazers Ensemble. Arnoldushoeve, Hoofddorp, zater dag: Electric Tear (ex-Tortilla) - groep van de maand. Deining, Ripperdastr. 13a, vrijdag: toneel met Nieuwe Komedie in stuk van Brecht; ook op vrijdagavond: speakerscorner over „Houdt Portugal Vrij”; zat.: open huis. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av.: bar-dancing-disco. Club Bluesette, A. C. Krusemanstr. 34, vr., zat en zo: bar-dancing-disco. Tamberlain, Grote Houtstraat, elke av. beh. ma en dl.: discotheek. Augustijntje, Kleine Houtstr., elke zatmi en zondagmi vanaf 4 uur jazz. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zo.mi: disco. Upstairs, Zomervaart 170, zondaga vond: instuif. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat.: soos. Carzy Inn, Kokstraat 13, zat: soos. Turf schip,Turf steeg 2a, zat: koffie met Ierse zanger Barry Manson. Voor dat laatste is vrijdagavond een speakerscorner in Deining inge richt waar onder leiding van VPRO- IKOR-Rooie Haan-presentratrice1 Le- onie van Bladel kan worden gedis cussieerd over de aktie „Houd Portu gal Vrij”. Sprekers zijn onder meer VARA-journalist Wim Bloemendaal en Harry van den Bergh, internatio naal secretaris van de PvdA. Beiden waren onlangs nog in Portugal. Op dezelfde avond dus ook vrijdag speelt de Nieuwe Komedie in een an dere zaal Brecht’s „De uitzondering en de regel”, vorige week al in ’t Plein in Schalkwijk te zien. Het stuk is geschreven in een demonstre- rende, afstandelijke stijl, waardoor Brecht zijn maatschappij-kritische boodschap helder en zonder voor de boodschap storende emoties op het toneel kan overbrengen. Een koop man, gids en koelie ondernemen sa men een reis, waarbij hun gedrag volkomen wordt bepaald door maat schappelijke omstandigheden. Aan het eind volgt een gewelddaad, een inbreuk op de rechtsorde die door een rechtbank moet worden rechtge zet. Beide activiteiten vrijdagavond zijn gratis. AMSTERDAMSFVAART Living Blues lijkt ook zonder de blues best uit de voeten te kunnen. Met een aantal nieuwe mensen waar onder Shocking Blue’s Cor van Beek en Henk Smitskamp en betere voca len heeft de groep na veel praten en een lange publieke stilte een wat algemener, melodieuzer genre geko- zn. „Boogie Woogie Woman” is het eerste resultaat en al gelijk een tref fer. Golden Earring heeft enorme fu rore gemaakt in Amerika gemaakt en schijnt in België te gaan wonen, maar Nederland wordt niet helemaal vergeten. Over een maand hebben de heren even tijd. Turfschip, Breda op 27, Vliegermolen Voorburg op 28 fe bruari, Sporthal Heerlen 1 en Evene mentenhal Groningen 2 maart en jawel Carré, Amsterdam op 17 mgart. Focus de geruchten blijven en dat is niet zo vreemd gaat niet uit elkaar. Deze maand zijn Van Leer, Akkerman c.s. zelfs in de studio ge weest voor een nieuwe elpee. Dat Akkerman in de komende Nederpop- zien op tv met „Brainbox” meespeelt is alleen in het kader van een kort stondige, maar interessante reünie. Ooit van de Bee Gees gehoord? Ze zijn er nog steeds. Binnenkort komt er een elpee en een single. Debbie, schreven we vorige week, is üit Amerika met een elpee terug gekomen. Daaruit is zoals dat hoort uiteraard ook een single getrokken: „Just a little bit of you”. De zes regio’s waaraan de minister denkt zijn: oost (Overijssel en Gel derland); noord (Groningen, Friesland, Drente); midden (Utrecht); zuid (Brabant en Limburg); west 1 (Zeeland, Zuid-Holland) en west II (Noord-Hol- land). Het Utrechts Symfonie Orkest zou tot een samenwerking of fusie moeten komen met de NOS-orkesten om samen ook de begeleiding van de Nederlandse Operastichting te verzorgen. Voor het Concertgebouworkest wenst Van Doorn een bijzondere positie omdat het „histo risch en artistiek altijd een bijzondere plaats heeft ingenomen, niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland.” Daarvoor zal een afzonderlijke regeling met de hoofdstad noodzakelijk zijn. De minister wil de taakstelling en het sprei- dingsbeleid van het Nederlands Kamer orkest nog bekijken en wenst een apart balletorkest. king door orkesten rechtstreeks bereikt wordt. Een evenwichtig cultuurbeleid moet volgens hem gericht zijn op het schep pen van een zoveel mogelijk cultureel aanbod, „opdat zoveel mogelijk publieks groepen bereikt worden.” Van Doom wil daarvoor een systeem kiezen, waarmee de orkestleden een grotere vrijheid wordt gegeven ten aanzien van hun functioneren als musicus. van Elton John en Kiki Dee voor het Rocket-label, heeft dat persoonlijk al geconstateerd. Hij was dermate onder de indruk dat de kans er inzit dat Solution als enige continentale groep het beloftevolle Rocket-label van de heer E. John gaat versterken. Oudge diende Tom Barlage blijft er voorlo pig nuchter onder. „We moeten zien of er ook werkelijk wat van komt”, zegt hij relativerend. Tom is door ervaring wijs gewor den. Na een soulstart achit jaar gele den, bouwde Solution via superblazer Tom Barlage en toetsendulvel Willem Ennes binnen korte tijd aan een ge degen binnenlandse reputatie. Maar het grote succes en geld bleef uit. Agencies, managers, producers etcete ra snoepten dat het een lieve lust was en vorig jaar leek het er sterk op dat Solution bijgezet kon worden in het archief van de toppers van toen. Maar november vorig jaar wa ren ze er toch ineens weer: Tom Barlage, Willem Ennex, Hans Water man (drums), de teruggekeerde Guus Willemse (bas en zang) Zaterdaga vond hopen ze aan den lijve te laten horen welke muzikaal spektakel aan de wieg heeft gestaan van deze we dergeboorte. Wat doet Gerard Lemmens dus in zijn stuk „Parende mussen”, dat zaterdag avond in de Toneelschuur z’n première beleeft bij Centrum? Hij zet een lijsten maker op toneel, die schilderijen van Italiaanse zeegezichten en zigeunerinnen komt verkopen bij een echtpaar. Die lijstenmaker blijkt in z’n vrije tijd te schrijven, „zomaar voor zichzelf”. Toch mogen we er geen zelfportret van Lem mens in zien. „Ben ik dan zó’n lui?” zegt Lemmens- „Waarom zou ik een meubelmaker nemen als ik een lijsten maker kén?” Maar je weet het nooit in hoeverre schrijvers zichzelf opvoeren in hun werk. In ieder geval draagt Jules Hamel in deze rol wel een baard, maar van een minder profetische allure dan die van Lemmens. Overigens gaat het korte stuk „Paren- Hij noemde het intussen „onbevredi gend” dat „Mi Amigo” op de middengolf wel kan doorgaan met uitzenden. „Dat was en is voor ons een echte piraten zender geweest, met wie we geen zaken hebben kunnen doen”. Zowel Van Kempen als Gemmens zijn enthousiast over de werksituatie met de spelers en de technici in de repetitieperi ode. „Ook als het mislukt, dan heb ik toch een geweldige tijd gehad”, zegt Lemmens. „Er zijn géén kwesties ge weest, géén bezwaren tegen tekst of tegen regie. Geweldig”. In zijn werkconcept wijst Van Doorn er op, dat er van overcapaciteit kan worden gesproken als de orkesten zich uitsluitend zouden richten op concerten in grotezaalbezetting. Gebleken is, dat slechts een beperkt deel van de bevol- de mussen” vooral over hef echtpaar, van middelbare leeftijd, wiens twee vol wassen kinderen de deur uit zijn. Onno Molenkamp is de man. Hij zit in de ziektewet, kijkt tv en drinkt. Elisabeth Hoytink speelt de vrouw. Ze kijft de ganse dag en is onbevredigd. „Het stuk lijkt wel vrolijk, maar het is eigenlijk niet zo vrolijk als je denkt”. Is vrijgezel Lemmens tegen het huwelijk? „Tegen dit soort huwelijk in ieder geval, en het komt het meeste voor. Ik heb zelf een slecht voorbeeld thuis gehad”, zegt hij. Het echtpaar uit „Parende mussen” mag dan uit de werkelijkheid geput zijn, maar Lemmens betwijfelt of de toe schouwers er zichzelf in zullen herken nen: „Ik geloof toqh nooit dat de men sen denken dat ze het zelf zijn. Ze denken toch altijd dat het tante Mien is of de buurvrouw”. Lemmens heeft in vorige stukken als „De revolver van Bas” en „Souvenirs” mensen getekend, die uit een merkwaar dig masochisme blijven plakken in om standigheden, die ze eigenlijk verschrik kelijk vinden en hen vernietigt. „Dat klopt”, zegt hij, „ik was 24 toen ik bij mijn moeder wegging. Ik had zes jaar eerder moeten weggaan. Nee, ik zie mijn moeder nooit meer”. „Parende mussen” is zijn vierde stuk voor Centrum, dat Lemmens ontdekte. Hij schreef het al in 1968. Bij Centrum wist men van het bestaan af en heeft er zelf om gevraagd. Toen het in produktie werd genomen, heeft Lemmens er in zitten schrappen en stukjes herschreven in overleg met regisseur en spelers. „Ik schrijf toch altijd te veel; uit een soort onrust dat het onduidelijk wordt. Door het werk met acteurs leer je schrappen- Ik schrijf al veel minder tekst dan vroeger”. DE REGISSEUR van „Parende mus sen” is Ad van Kempen, die hiermee z’n regiedebuut bij het beroepstoneel afle vert. Hij deed in ’68 eindexamen bij de Maastrichtse toneelschool, speelde bij de Noorder Compagnie en is sinds 1970 acteur bij Centrum. Hij heeft verschil lende regies gedaan bij amateurs en studenten en liep twee stages bij Peter Oosthoek, „mijn leermeester”, zegt hij. Hij hoopt meer te kunnen regisseren, maar een bepaald genre heeft Van Kempen nüet op het oog. „Als het maar een goed stuk is, waarin, ik mogelijkhe den zie. Ik zoek een combinatie van vormgeving en spel. Als er maar een menselijk facet in blijft. Ik bedoel, dat mensen kunnen blijven' kijken naar mensen, dat er dus een identificatiepro ces blijft bestaan tussen publiek en de voorstelling”. Zaterdaga' ind in de Arnoldushoe ve, Hoofdweg 574 in Hoofddorp de groep Electric Tear, voortgekomen uit Tortilla. Voor die laatste groep schreef Jan Piet den Tex al het nummer „Every angel comes from nowhere”, dat later door Roberta Flack werd opgenomen. Om geen misverstanden te wekken: Electric Tear is wel degelijk heavy. Opgericht door Jan Plet en Emile den Tex en inmiddels al uitgegroeid tot een band met potentie- SamenstelLng: Jan-Piet den Tex, gitaar, piano, zang; Emile den Tex, zang; Jelle Jeltema, gitaar; Jaap v.d. Sluis, bas en Harry Heeren, drums. Aan vang: half negen. Toegangsprijs: twee gulden. AMSTERDAM SE VA ART 20 HAARLEM TEL. 322462 AMSTERDAM (ANP) Het uit de ether verdwijnen van de zeezenders Veronica en Radio Noordzee op 1 sep tember van het vorige jaar kost de Buma, het bureau voor muziek-auteurs- recht, jaarlijks 800.000 gulden aan in komsten. „We hadden zowel met Veroni ca als met Radio Noordzee, die door ons per se nooit piratenzenders zijn ge noemd, de nuchtere zakelijke afspraak, dat zij 7*/s procent van hun recettes uit aan derden verhuurde zendtijd voor re clamespots aan Buma betaalden”, aldus mr. J. H. Verhagen, directeur van deze organisatie. „Bij die afspraak zijn wij ervan uitge gaan, dat de muziek door die zeezenders als een soort grondstof werd gebruikt. Grondstof dan om luisteraars te trekken voor de reclamespots. Want zonder mu ziek zou geen mens naar die zenders hebben geluisterd”. Het lijkt erg veel: acht ton. Maar op de totale omzet van Buma (vorig jaar ruim 18 miljoen gulden) is het een betrekkelijk klein bedrag, vooral ook omdat gedeeltelijk compensatie werd ge vonden toen Hilversum 3 ’s nachts ging uitzenden. Een belangrijk deel van die acht ton ging naar componisten en tekstschrijvers in het buitenland. Van de totale omzet van Buma blijft namelijk slechts ongeveer de helft in Nederland. Daarvan is dan nog een deel bestemd voor Nederlandse bewerkingen van bui tenlandse muziekstukken. Het pure Ne derlandse aandeel in de omzet van Bu ma is volgens mr. Verhagen nog geen derde deel. Er zijn andere zaken rond het ver dwijnen van Veronica en Noordzee, die mogelijk volgens mr. Verhagen veel be langrijken zouden kunnen zijn. Met de groei van de zeezenders namelijk is een enorme opgang van het Nederlandse popgebeuren gepaard gegaan. Nederland se componisten zijn gaan schrijven voor de internationale markt en mede door het verschijnsel van de zeezenders heb ben ook groepen als Shocking Blue, The Cats, Golden Earring en Ekseption inter nationale vermaardheid verworven. „Het is de vraag of die groei in de export van Nederlandse popmuziek door het weg vallen van de zeezenders wellicht getor- DEN HAAG. (ANP) Minister Van Doorn (CRM) heeft bevestigd, dat twee kunstenaars uit Enschede een subsidie van 10.000 hebben ontvangen om in 100 gemeenten stukjes grond te kopen tegen een symbolische waarde van 1 per lapje. Beide kunstenaars, verbonden aan een atelier en aan de sociale acade mie te Enschede, willen nagaan wat er in de loop der jaren gebeurt met de terreintj es van elk ongeveer tien vier kante meter. De minister heeft dit woensdag geantwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Hermsen, Aarts en Van der Sanden (allen KVP). Het is de bedoeling, aldus de minister, dat beide heren in de loop van hun project de keuze van hun stukjes grond bepalen. Volgens de Kamerleden gaat het slechts om een „hobby”, die overheid en overheidsdiensten behoorlijke last kunnen veroorzaken. Minister Van Doorn heeft de Kamerleden geantwoord, dat zij voor overlast in dit geval niet behoeven te vrezen. Ad van Kempen noemt „Parende mussen” een parodie. „Dat is het eerder dan een blijspel omdat er bepaalde scherpe kantjes in zitten. Ik hoop dat er maar een streepje van de bedoelingen doorkomt; maar zonder pretenties, hoor”. Deinig, ontmoetingscentrum voor jongeren en jeugdigen in de Haar lemse Ripperdastraat 13a, is hard op zoek naar alternatieven voor het ge bruikelijke en niet meer zo in trek zjjnde popgebeuren op de weekend- avonden. Cabaret (Robert Lortg o.a.) en wedstrijden (schaken, dammen) worden komend weekend uitgebreid met toneel en politiek. „De uitzon dering en de regel” van Bertol Brecht door „De Nieuwe Komedie” uit Den Haag en politiek over Portugal in het kader van de VARA-PvdA-aktie voor de Portugese Socialistische Partij. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11