I Grotere nadruk op strategische en economische voordelen toe Rechtstreeks gesprek KLM met Pan Am Citroen Bakkerij Dijkers in Almelo gaat tientallen werknemers ontslaan Latijns-Amerikaanse landen tegen handelswet van VS Druk op dollar neemt verder a Rappe-pak-priis Vin de la Cave bedrijven sw| Gesprek tussen minister en Meeus n lü en 1 FEUT :ei sdam /m.L Hl TOECEDEKTE AUTO'S VENEZUELA: ;tes ONDERDEEL VAN MENEBA-CONCERN Heffing op vreemd geld in Zwitserland weer verzwaard sch. item „DIT IS ECONOMISCHE AGRESSIE” -- 'f 15 1975 ECONOMIE DONDERDAG 2 3 JANUARI (Van onze Haagse redactie) België Neutraliteit mJ. £1 TEERT BLAD Onder druk” r «1 >r reisdai 5 in. da - jure - k'5' Saab-Scania verandert aanbod van Viggen (Van onze redacteur in Montevideo) (ADVERTENTIE) (Van onze verkeersredactie) 750123 (Van onze correspondent) Tijdens het overleg GEVRA Het Zweedse aanbod, dat gisteren in Den Haag werd toegelicht door woord voerders van Saab-Scania, is in Neder land al eerder opmerkelijk positief ont vangen door de vakbeweging. Voor zover dat nu te beoordelen is, zou de Zweedse offerte gunstige effecten hebben voor de werkgelegenheid, aldus verklaarden de experts van de vakbonden, kort nadat Saab-Scania haar aanbod in juni vorig jaar bekend had gemaakt. Vooropgesteld is, aldus het bericht van Meneba, dat de meest werknemers in Almelo, die hun werkzaamheden moeten beëindigen, een functie aangeboden krij gen in een andere maatschappij binnen de brooddivisie van Meneba. Het hele concern telt ongeveer 7000 personeelsle den; Dijkers 108. „Onze verliezen zijn zó sterk opgelopen, dat onmiddellijk maat regelen moeten worden genomen”, aldus de heer Schroeder. Hoe groot de verlie zen precies zijn, wilde hij niet zeggen. Volgens de Franse offerte zou Neder land 100 percent compensatie krijgen Volgens de vakbonden zijn de onder nemingsraadsleden van Dijkers door de Meneba-directie op ontoelaatbare wijze onder druk gezet. Volgens woordvoerder F. Allers van de AVG, de voedingsbond van het NKV, heeft Meneba op een zeer onfatsoenlijke manier getracht de onder- nemingsraad-leden te winnen voor haar plannen inzake leorganisatie van Dij kers. ti onzer Santpod fkz. ba vouwer wasgoa tken aai ch-t van rktijden 0-16.15 1 dag illen as het voo I n coni (kle i 5, 38 ,4 rkadres kosten ■goed. johge r I raclil i aanpa hebben uke, al jschikba l zerkz. z I uit het in deiI soneelsk I een mo I 1 te Haat I 8.30-1611 lien stee Heel wat Moskovieten, die er een hekel aan hebben door slecht weer hun auto niet te kunnen starten, hebben hun kar retje voorzien van een hoes. Zo hopen zij een wapen tegen de winter te hebben, al is die niet zo streng als andere jaren. Op de foto: toegedekte auto’s op een kade langs de beroemde Moskva. DEN HAAG. Als de Zweedse Viggen-Eurofighter de opvolger wordt van de 346 Starfighters die Nederland, België, Noorwegen en Denemarken w’illen vervangen, zal het Nederlandse bedrijfsleven bij de produktie van deze toestellen worden ingeschakeld tot een waarde van 64 percent van de contractwaarde van de 102 toestellen die Nederland wil kopen. MONTEVIDEO. Meer dan de helft van de Latijns-Amerikaanse landen uit deze week op een speciale vergadering van de permanente raad van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) in Washington scherpe kritiek op de nieu we Amerikaanse handelswet. Deze wet is onlangs door president Ford bekrach tigd. voor de waarde van de aankoop van de 102 Mirages (door inschakeling van de Nederlandse industrie) als er in totaal 700 Mirages worden verkocht. De Viggen-Eurofighter gaat omstreeks 18 miljoen gulden per stuk kosten, aldus Saab-Scania, afhankelijk van de techni sche uitrusting. De Viggen is volgens Saab-Scania de enige van de vier onderzochte toestellen die voor velerlei taken geschikt is. Het kan in de toekomst gemakkelijk worden voorzien van nieuwe technische vindin gen en is nu al uitgerust met een radarsysteem dat „onmisbaar voor lucht verdediging op lage hoogte” wordt ge noemd. De Eurofighter heeft aan een korte baan genoeg om te kunnen landen en op te stijgen. het aanbod het vliegtuig in Europa te laten vervaardigen „staat nu vaster op de grond”, omdat er overeenkomsten zijn gesloten met bedrijven die eventu eel ingeschakeld kunnen worden; Interessant aan het Zweedse aanbod is voorts, dat deze compensatieberekening voor België nog heel wat hoger uitkomt. België beschikt namelijk over een tame lijk omvangrijke vliegtuigindustrie, die een belangrijk aandeel zou krijgen in de produktie van de Eurofighter. De Belgi sche industrie werkt thans al gedeelte lijk samen met de Franse Dassault- fabrieken, die de Mirage Fl aanbieden. In verband hiermee zullen de Belgen liever voor de Mirage kiezen, zo wordt algemeen aangenomen. ALMELO. De directie van de brooddivisie Meneba in Rijswijk heeft de Voedingsbonden meege deeld, dat het aantal personeels leden van het dochterbedrijf Bak kerij Dijkers in Almelo aanzienlijk moet worden teruggebracht. Der halve houdt men er ernstig reke ning mee, dat de produktie volledig wordt stopgezet. De heer A. J. Schroeder van Dijkers Almelo zei evenwel na een gesprek met col- lega-bakkers goede hoop te hebben dat de produktie niet volledig wordt gestopt. wij i.a. in Hi Hoofdó langs v« ■matie blf byrt HAABU 32 32 15 12 07 25 invoerbelasting op olie zou een gunstig effect op de dollar kunnen hebben. In Amsterdam gaf de koers van de f een voortdurende da ling te zien bij een drukke handel met grote omzetten. Gesloten werd op het laagste punt van de dag, 1 2.4265 tegen een vorig slot van 2,45. De krachtigste oppositie tegen de wet is al gekomen van Venezuela en Equa- dor, beide lid van de Olie-exporterende landen (OPEC). In de wet wordt name lijk bepaald, dat voor produkten uit landen die deel uitmaken van een zoge naamd „grondstofkartel”, zoals de OPEC, geen verlaagde invoerrechten meer mo gen gelden. Ook andere belangrijke olie- producenten, zoals Peru, Bolivia en Mexico hebben tegen de wet geprotes teerd. grotere nadruk op economische voor delen: uitbreiding en handhaving van werkgelegenheid betekent hogere belas tingopbrengsten, minder sociale kosten, beter evenwicht op de betalingsbalans; De onderhandelingen eind vorig jaar op regeringsniveau hebben niet tot het door de Amerikanen gewenste resultaat geleid, ook al verklaarde de KLM zich in de eerste gespreksronde al bereid de capaciteit met 25 percent en het aantal vluchten naar de VS met tien percent te verminderen met ingang van 1 decem ber. Op dezelfde datum staakte PanAm eigener beweging de dienst Boston-Am- sterdam-Berlijn. Wat de Amerikaanse onderhandelings- delegatie trachtte te bereiken, zo deelde enige tijd geleden KLM-president Orlan- dini mee, komt voor de KLM neer op een omzetverlies van 190 miljoen tot 50 miljoen per jaar op de Noordatlantische route voor de KLM een onaanvaard bare aderlating die vooral het gevolg is van PanAms minder goede werving op de thuismarkt. Tijdens het overleg met de Meneba- directie van dinsdag, is de vakbond dui delijk gemaakt, dat men niet langer kan wachten met de reorganisatie. Men heeft overigens nog geen definitieve beslissing genomen ten aanzien van de hele reor ganisatie van Meneba-brooddivisie. conferentie te komen, tenzij de VS op de OAS-vergadering van deze week enige concessies doet. Andere landen komen niet, omdat volgens hen de in 1974 in Mexico gestarte „nieuwe dialoog” tussen de VS en Zuid-Amerika op dood spoor is geraakt. Zoals bekend is heeft minister Boers- ma zich dinsdag na een onderhoud met vertegenwoordigers van de drie vakcen trales bereid verklaard naar wegen te zoeken die tot een oplossing van het conflict zouden kunnen leiden. Inmiddels hebben de 25 ontslagen sta kers, waarom de zaak in feite draait, een dagvaarding ontvangen van het kan tongerecht in Bergen op Zoom. De kan tonrechter zal het verzoek van Meeus om de arbeidsovereenkomst met de 25 te mogen beëindigen op 4 februari behan delen. Voor het bedrijf van Meeus zijn nog steeds drie ontslagen chauffeurs en een vakbondsvertegenwoordiger in honger staking. De heer J. Schrör, voorzitter van de vervoersfederatie NVV en NKV deelde mee dat de bonden een goed vertrouwen hebben in de bemiddelings poging van de minister. Soendaplein 18, Haarlem Parkstraat 22, Nuenen Harderwijkerweg 18. Nunspeet Kerkbuurt, Oostzaan Streksingel 69, Rotterdam A Europaplein 2, Stadskanaal I Promenade 11Veendam l Leidseweg 18, Voorschoten Stadhoudersplein 4, Wassenaar Vissersdijk 10-12. Winschoten Vermiljoenweg 5,Zaandam Lx dollar woensdag Er komt een leorganisatie in twee fasen. Bij de eerste, die loopt van eind januari tot mei, zullen volgens de heer Schroeder enkele tientallen mensen worden ontslagen. Dat geldt voor alle afdelingen, zowel administratie, verkoop (waaronder bezorgers), produktie. expe ditie als magazijn. De Europese industrieën zullen ook voor 50 percent kunnen profiteren van de aankopen van de Viggen door derde landen. Saab-Scania schat dat er zeker 1000 Eurofighters zullen worden ver kocht als Nederland, België, Noorwegen en Denemarken het toestel aanschaffen. In dat geval zal de totale compensatie voor Nederland op 225 percent van de contractwaarde van de Nederlandse toestellen komen. Waltmans twijfelt ook aan het nut van dergelijke afweerapparatuur tegen vijandelijke raketten. Êiteindelijk blij ken ze daar toch niet tegen opgewassen”. tachtig percent van de totale con- tractsom kan in guldens worden betaald. Door deze ontwikkelingen komt de conferentie van ministers van buiten landse zaken van de OAS-landen, die in maart in Buenos Aires zou worden ge houden, op losse schroeven te staan. Venezuela, Equador, Peru en Columbia hebben al laten weten niet naar de Een andere bepaling uit de nieuwe wet sluit landen, die Amerikaanse on dernemingen hebben genationaliseerd, uit van handelsvoordelen. Bovendien worden de Noordamerikaanse industrie ën beschermd door een tolmuur voor concurrerende artikelen uit Latijns-Ame rikaanse landen (bijvoorbeeld schoenen en textiel). het parallelle programma van aanko pen door de drie Zweedse concerns is van 200 tot 2300 miljoen gulden ver hoogd. Een mede-effect van dit pro- Als alle vier betrokken landen voor de Viggen kiezen, kunnen de 346 vliegtui gen geheel in deze landen, alsmede in Engeland, Duitsland en Amerika, wor den vervaardigd. De traditionele Zweed se neutraliteit behoeft in geval van oor log dus geen belemmering meer te vor men, zo dit al een probleem was, aldus de woordvoerders van Saab-Scania woensdagmiddag. Als nieuw in hun aanbod noemden Saab-Scania-woordvoerders desgevraagd DEN HAAG. Op verzoek van de KLM zullen vandaag en morgen in New York rechtstreekse onderhandelingen worden gevoerd met de directie van Pan American. Volgens kringen in Den Haag zou de KLM bereid zijn tot een poolo- vereenkomst met Pan American voor het verkeer tussen voornamelijk New York en Amsterdam. AMSTERDAM (DPA, ANP) De druk op de Amerikaanse dollar op de Europese valutamarkten heeft zich gis teren versterkt voortgezet. In Zwitser land en Duitsland verrichtten de centra le banken steunaankopen. Als oorzaken van de ontwikkelingen noemen de han delaren de dalende rente in de Verenig de Staten plus de vrees, dat president Ford zijn economisch programma niet door het Congres krijgt. Met name de ZURICH (Reuter). De Zwitserse re gering heeft gisteren opnieuw maatrege len genomen om te voorkomen dat er nog meer buitenlands kapitaal Zwitser land binnenkomt. Over geld van buiten landers, dat na 31 oktober 1974 naar Zwitserland is overgeboekt, wordt nu een negatieve rente van tien percent per kwartaal berekend. Sinds eind november gold voor dergelijke tegoeden van niet- ingezetenen een neffing van drie percent per kwartaal. Woordvoerders van zowel de KLM als Pan American wilden hierover niet meer zeggen dan dat de besprekingen zullen worden gehouden met als onder werp de capaciteit van beide maatschap pijen. De KLM-delegatie staat onder lei ding van dr. H. A. Wassenbergh, die van PanAm onder vice-president Walstrip. Dr. Wassenbergh leidde ook de deelne mers van KLM-zijde aan de besprekin gen op regeringsniveau, die in november in Den Haag en in december in Was hington zijn gehouden. Maandag zullen, zoals gemeld is, in Den Haag voor de derde keer besprekin gen op regeringsniveau worden begon nen. In Den Haag werd hierover de veronderstelling uitgesproken dat beide partijen bereid zouden zijn tot ’n soepele houding. Over de onderhandelingen in New York zal dr. Wassenbergh vana vond de Rijksluchtvaartdienst in Den Haag op de hoogte brengen van de resultaten van de eerste-dagbesprekin- gen aldaar, zodat minister Westerterp de stand van zaken vrijdag in het kabinets beraad ter sprake kan brengen gramma is, dat bij een inflatie van 10 percent per jaar de prijs van de Euro fighters met niet meer dan 5 percent per jaar zou stijgen; Meneba heeft, aldus de heer Allers, in een vertrouwelijke brief aan de o.r. laten weten, dat men de werkgelegen heid voor de 7000 werknemers in de meelsector van het concern op losse schroeven zou zetten, wanneer men niet akkoord zou gaan met het voornemen van de direktie om een deel van het personeel van Dijkers naar andere Me- neba-bedrijven over te hevelen. Tijdens een vergadering op 13 januari hadden de gekozen leden van de o.r. in een resolu tie verklaard dat men tegen overplaat singen gekant was en dat Dijkers in zijn huidige om vang gehandhaafd moest blij ven. De vakbonden gaan onder bepaalde voorwaarden met de plannen van de direktie akkoord. „Maar dat neemt niet weg dat we los daarvan vinden dat de direktie geprobeerd heeft op ontoelaat bare wijze de o.r. onder druk te zetten door een voorstelling van zaken te geven die werkelijk nergens op slaat Het is toch onzin om te beweren dat continuïteit van de werkgelegenheid in het totale meelbedrijf in gevaar komt door die paar mensen die bij Dijkers werken. De meelsector in zijn geheel van Meneba draait goed en dan moet men niet met dit soort verhalen aanko men”, aldus de heer Allers. De heer Allers zei, dat de vakbonden geen bezwaar hebben tegen de thans door Meneba voorgelegde reorganisatie plannen Wel zal de thans bij M1'~ gebruikelij ke afvloeiingsregeling Kissinger en zijn ministerie van Bui tenlandse Zaken laten nu geen moge lijkheid ongebruikt om erop te wijzen, dat zij tegen de beperkende maatregelen ten opzichte van de OPEC-landen wa ren, omdat het Congres hun aanbevelin gen heeft geminacht. Toch zullen Kis singers pogingen om de Latijns-Ameri kaanse regeringen te kalmeren even weinig succesvol blijken als de moeite die hij heeft gedaan om het Congres tot een meer flexibel standpunt over de handel met Zuidamerikaanse landen te bewegen Participaties Rente-Fonds. Houders van participaties in het Beleggings fonds van obligaties „Rente-Fonds” kunnen tot en met 24 februari hun stukken omwisselen in aandelen Ro- rento, aldus Rorento. Een participatie Rente-Fonds geeft recht op 5,845 aan delen Rorento. Op woensdag was de notering Rente-Fonds 662 per parti- cipatiebewijs. Omzet Nelissen. BV J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf in Venray, dat op 2 februari zijn 100-jarig bestaan viert, heeft voor het eerst in 1974 de omzet boven de 100 mln zien stijgen. In 1971 trad de onderneming toe tot de Amstelland Groep met als streven een produktiegroei van 20 pet per jaar, exclusief overnemingen. Volgens de directie van Nelissen lukt dit tot dus ver uitstekend (in 1974 was de groei zelfs rond 30 pet) en zij is ervan overtuigd, dat ook in 1975 het gestelde doel ruimschoots zal worden gehaald. De orderportefeuille voor 1975 is goed gevuld en omvat onder meer de bouw van drie scholengemeenschappen in Rotterdam, een laboratoriumschool in Velsen, woningbouwcomplexen in Haarlem en Egmond, een woongebouw voor alleenstaanden in Eindhoven en kleine gezinnen en een vetsmeilterij in dezelfde plaats. BERGEN OP ZOOM (ANP) Direc teur D. Meeus van het transportbedrijf Meeus B.V. in Bergen op Zoom zal vanavond met zijn juridisch adviseur mr. H. Vreijling een gesprek hebben met minister Boersma van Sociale Zaken. Dat onderhoud vindt in Den Haag in het ministerie plaats op verzoek van de SSAdV minister. Zuidafrikaanse arbeiders. Het Neder landse Eerste-Kamerlid mr De Niet (PvdA) heeft samen met 37 andere Europese parlementariërs van de Raad van Europa een verklaring onderte kend, waarbij een beroep wordt ge daan op Europese ondernemingen om de zwarte en gekleurde arbeiders in hun bedrijven in Zuid-Afrika te beta len volgens de beginselen die in Euro pese landen gebruikelijk zijn. De par lementariërs zeggen dat de investerin gen van Europese firma’s in Zuid- Afrika de indruk kunnen wekken dat zij winst maken ten koste van de zwarte en de gekleurde arbeiders in dat land. Dat zijn de twee belangrijkste ele menten uit de offerte die het Saab- Scania-concern heeft ingediend bij de stuurgroep van experts van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken, die vier mogelijke kandidaten voor de op volging van de Starfighter heeft vergele ken. Deze vier vliegtuigen zijn: de Zweedse Viggen, de Franse Mirage Fl M-53 en twee toestellen uit de Verenig de Staten, de F-16 van General Dyna mics en de Cobra van Northrop. Het eindrapport van de stuurgroep wordt over circa een week verwacht. Meneba J aan zienlijk moeten worden verbeterd, an ders gaan de vakbonden niet met de reorganisatie akkoord. Voorts is het zaak dat Meneba serieus probeert tot samenwerking te komen met de „Juweel”-bakkerijen in Ensche de, een tot het Koninklijke Scholten Honig-concern behorend bedrijf, dat er volgens de bonden evenmin erg floris sant schijnt voor te staan. Zou het niet tot een bundeling tussen „Juweel” en Dijkers komen, dan zit het er in dat ook „Juweel” dicht moet en dan zit heel Twente in feite zonder een groot indus trieel bakkersbedrijf, aldus de heer Al lers. Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft bezwaar tegen een extra uitgave van f 30 mln om Starfighters uit te rusten met elektronische afweerapparatuur. „Welke zin heeft het dit toestel tech nisch nog beter uit te rusten, terwijl het mogelijk over vier jaar al wordt ver vangen”, aldus Waltmans woensdag in vragen aan staatssecretaris Stemerdink van Defensie. Nog vorig jaar hebben de Verenigde Staten zich tijdens de conferentie van de OAS in Mexico verplicht „in de huidige zittingsperiode van het Congres alles te doen om de algemene verlichting van invoerrechten te waarborgen en, indien mogelijk, nieuwe beperkende maatrege len voor de Laijns-Amerikaanse export naar de Verenigde Staten niet toe te staan.” Precies het tegenovergestelde is nu werkelijkheid geworden. De heer J. van der Aar, bondsbestuur- der van de Voedingsbond van het NVV, heeft weinig hoop op een voortzetting van een deel van de produktie bij Dij kers. „Er zitten in het oosten wel enige licentiehouders voor King-Cornbrood en men hoopt een deel van de produktie daar onder te brengen”, aldus de heer Van der Aar Verder mag over buitenlandse deposi to’s die worden aangehouden in Zwitser se franken helemaal geen rente meer worden uitgekeerd. De Zwitserse centra le bank is vanaf nu gemachtigd om de bedragen aan Zwitserse franken die zij op de valutamarkt moet betalen voor steunaankopen ten behoeve van de dol larkoers volledig te blokkeren. De han delsbanken in Zwitserland moeten bo vendien elke dag een opgave verstrek ken van hun deviezenpositie. I I Daarnaast garanderen drie grote Zweedse concerns (Saab-Scania, L. M. Ericsson en Volvo) in tien jaar voor een totaalbedrag van 2,3 miljard gulden aan produkten en investeringen in Nederland te zullen besteden. Dit bedrag staat ge lijk aan de uitgave die is begroot voor de aanschaf van de 102 straaljagers voor de luchtmacht. De totale compensatie zal dan dus 164 percent kunnen bedra gen. Dat die pogingen in Latijns-Amerika weinig indruk hebben gemaakt, blijkt bijvoorbeid uit de reactie van de Vene zolaanse president Carlos Andres Peres op de afkondiging van de handelswet. In zijn qieuwj aarsrede beschuldigde hij de Verenigde Staten van „economische agressie”. „Het land dat zich het meest aan onze grondstoffen heeft verrijkt, maakt ons nu het slachtoffer van discri minerende handelswetgeving”, aldus Pe res. Venezuela, Equador, Peru en Pana ma eisen bijeenroeping van de minister raad van de OAS, waarvan de statuten „economisch agressieve maatregelen” verbieden. Helmholtzstraat 63. Amsterdam Brabantplein 27, Breda Geesterduinweg 2, Castricum Mart. Nijhofflaan 15-19, Delft Kuilsburg 19. Delfzijl v. Hogenhoucklaan 82. Den Haag De Stede 11,Den Haag Gerritsonlaan 147, Eindhoven Limburglaan 2, Eindhoven DeWeiert40, Emmen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15