Robert Hübner hield rekening met matige resultaten MIJN MANIER VAN SCHAKEN ben ik het TWEESPALT IN MONTREAL Munari/Manucci nog eerste Merckx niet naar Vuelta Borussia na zege op kop veel in Monte Carlo SPORIM)» rSPORTlEFj I NOORSE TRAINER FIN HODT: „HARM KUIPERS IS FAVORIET” „Eigenlijk IS TAMELIJK FANTASIELOOS” verleerd” Alpine” verloor te een miljoen gulden aan prijzen 19 «PORT BGNDERDAG MK' Onprettig k f - (Van onze sportredactie) n n le achtergelaten. smaak BERT BREVOORD „Mijn verwachtingen waren niet hooggespannen.” Hans zette Sten Stensen tobt met de 1500 meter (SID-DPA). (Van onze sportredactie) Het aantal echte favorieten blijkt erg Comité wil geen nieuw stadion WIJK AAN ZEE. Ondanks het feit dat hij de eerste helft van het Hoogoven toernooi afsloot met een toch wel opzienbarende overwinning tegen de Rus Efim Geiler, zjjn de prestaties van de Westduitse grootmeester Robert Hübner tot dusver niet van het niveau dat men van een schaker van zjjn kaliber mag verwachten. Met drie punten uit zeven partijen neemt Hübner een voor zijn doen onbeduidende positie in in het veld van zestien matadoren. Tegenover zijn winstpartjj tegen de allesbehalve gemakkeljjk te verschalken Geiler stonden nederlagen tegen de Tsjech Smejkal en Jan Timman. al se se er >d i ontnemen. Johan Wardenier In Davos ten slotte kwam Stensen 3,3 sec. achter Kuipers. Een verschil dat toernooi moeilijk zeggen. Mijn resultaten hier zijn ongeveer overeenkomstig mijn prognoses. Je kunt geen wonderen ver wachten na een jaar van vrijwel volle dige non-activiteit”. „Voor Claeson hoeft het allemaal niet meer zo nodig”, is ook de mening van Ïlafm Kuipers. „Hij vertelde me dat hij maar 40 procent van de zomertraining Robert Hübner, die is vrijgesteld van de komende zonetoernooien en automa tisch een plaats krijgt toegewezen in een van de twee interzonale krachtmetingen, zal in de toekomst vermoedelijk slechts incidenteel in schaakarena’s te vinden al IC rs tes >rt en de de )ie ta- lat 5- 3-0, 3-0, 3- ?ri- 15 )i s; 5 n >r le I- ït ;n le le i- ie ;el de n- ?k ri jn, n- m li es de He nd 15 in de k 13- az. a 6 /ra l 4. )-3. ert die vra 3- 3-0, 8. iph 2- ,»uiis4/. •-<■>> f,.füorrtW'- MONTE CARGO; (Reuter, ARP). -achterstandbedraagt-,overigens ze<« Munari en Manucci zijn gisteren in de vroege middag als eersten in Mon te Carlo aangekomen en als leiders bovendien van het klassement na de reeks proeven op het gezamenlijke traject van ruim 1500 kilometer. De commissaris-generaal van het CO- JO heeft in grote lijnen de begroting van de spelen bevestigd. Zij zullen vol gens de op dit moment ter beschikking staande gegevens ongeveer 650.000.000 dollar (1,65 miljard gulden) gaan kosten. De inkomsten, met daarbij de baten van de bijzondere acties, worden geraamd op 435 miljoen dollar. Het tekort zal dus de 200 miljoen dollar overschrijden. De financiële kant van het plan van Rousseau weegt zonder twijfel zwaar. Rousseau heeft begroot dat afbraak, ver huizing en wederopbouw plus uitbrei ding ongeveer 118 miljoen dollar zouden vragen, de kosten van het stadion-TailIi- bert worden begroot op meer dan het dubbele. Het nog officieuse klassement na het tweede gedeelte van de rallye is: 1. Munari/Manucci (Ita), Lancia, 3 uur 32 minuten en 9 seconden, 2. Alen Kivimaki (Fin), Fiat, 3.35.32, 3. Mikkola (Fin)/Todt (Fra), Fiat 3.36.25, 4. Bacchelli/Scabini (Ita), Fiat, 3.41.40. In het voorlopige klassement na het gemeenschappelijke traject bezet ten de Zweed Lars Carlsson en de Nederlander Bob de Jong met Opel Ascona de elfde plaats met een tijd van 4 uur 5 minuten en 32 seconden. De equipes hebben in Monte Carlo een rusttijd van 36 uur, voor zij vanavond beginnen aan het laatste, gemeenschappelijke traject, waarbij de gehele nacht zal worden doorgere den. .'TL''— WIJK AAN ZEE (ANP). Gisteren zijn in de grootmeestergroep van het Hoogoven- schaaktoernool in Wijk aan Zee twee afgebro ken partijen uit de zevende ronde uitge speeld. De uitslagen zijn: Smejkal-Browne 1-0, Hort-Kuijpers 1-0. j De stand na zeven ronden Is nu: 1. Portisch 6 punten, 2. Smejkal 5.5, 3. Kavalek 5, 4. Sosonko en Hort 4.5, 6. Browne en Timman 4, 8. Furman en Gligorlc 3.5, 10. Donner, Geiler en Hübner 3, 13. Langeweg 2.5, 14. Popov 2, 15. Ree 15, 16. Kuljpers 0.5. Programma van cje negende ronde, die vandaag wordt verspeeld: Smejkal-Kavalek, Portisch-Sosonko, Timman-Browne, Hort-Don- ner, Geller-Popov, Langeweg-Kuijpers, Ree- Hühner, Gllgoric-Furman. BRUSSEL (Belga) Eddy Merckx zal dit jaar niet starten in de Ronde van Spanje. Na de voorjaarsklassiekers zal de Belg beslissen of hij de Ronde van Italië of de Tour de France, dan wel beide wedstrijden zal rijden. De leiding van de Molteni-ploeg heeft hem in deze volledige vrijheid van handelen gegeven. Het voorj aarsprogramma van de ploeg is zo zwaar dat nu al werd besloten niet in de Vuelta uit te komen. De Lancia van het leidende Italiaanse duo door de sneeuw op weg naar Monte Carlo. zijn. Hübner: „Ik heb een benoeming aan de universiteit in mijn woonplaats Keulen op zak. Mijn werk daar zal veel van me gaan eisen, dus al te veel zal ik niet meer kunnen spelen. Maar dat heb ik overigens nooit gedaan. Dit Hoog oventoernooi is geloof ik pas het achtste grote internationale evenement waaraan ik deelneem. Dat ik vier jaar geleden het kandidatentoernooi bereikte was dan ook niet alleen voor anderen een verras sing. Dat was het voor mezelf in de eerste plaats.” BONN (SID-DPA). Borussia Mönchengiadbach heeft zich op de eer ste plaats in de Bundesliga geplaatst door een zege van 1-0 op Schalke ’04. Door deze triomf is Borussia tevens in het bezit gekomen van de herfsttitel ondanks de aanwezigheid van Hertha BSC Berlijn, dat evenveel punten (23) bezit, maar een slechter doelgemiddelde heeft. MSV Duisburg verloor met 3-1 van FC Köln. Toch kan de 27-jarige Stensen niet zorge’oos aan het ongetwijfeld loodzwa re karwei op het Friese kunstijs begin nen, want op één onderdeel van de vierkamp heeft hij het dit seizoen steeds laten afweten, de 1500 meter. Over de oorzaak hiervan tast iedereen in het duister, ook zijn persoonlijke trainer Fin Hodt, die deze winter de Noorse ploeg begeleidt. „Wist ik maar waaraan het lag”, verzucht Hodt, „zijn vorm is de tueel naar een andere speelgelegenheid zou worden uitgezien als ik weer last van het lawaai kreeg. Tijdens die zeven de partij heb ik me tweemaal beklaagd, maar Golombek zei dat het lawaai veel minder erg was dan tijdens de vorige partij en dat er van verhuizen geen sprake kon zijn. Tijdens de partij is ine toen een brief overhandigd van de Spaanse schaakbond, waarin ik beschul digd werd van onbeschaamd gedrag. Men dreigde mij zelfs met gerechtelijke stappen, omdat ik de organisatoren in Sevilla financieel en moreel schade wil de berokkenen door te vragen om een andere speelruimte. Ik heb die bewuste zevende partij toen verloren en ben meteen af gereisd. Later, tijdens de Schaakolympiade van 1972 in Skoplje, heb ik nog één keer tegen Petrosjan gespeeld. Hij wilde per se van me win nen, maar door tijdsoverschrijding heeft hij toen verloren.” Fin Hodt blijkt hetzelfde rekensom metje ook al te hebben gemaakt en daarom komt hij tot de conclusie: „Harm Kuipers beschouw ik tot de voornaamste favoriet. Hij kan het nu werkelijk halen”. De overige Noren ziet Hodt niet in het voorste gelid eindigen: „Sjöbrend, Storholt en Sten Schjemmet komen nog te kort op de lange afstan den. Voor Sjöbrend geldt bovendien dat hij het vorig jaar te vlug aan de top is gekomen. Dat is tenminste mijn mening. Hij kon het allemaal nog niet aan. We moeten nog een beetje geduld met hem hebben”. Rousseau wil het stadion van 1967 ontmantelen en vervolgens verhuizen naar de kuil die reeds gegraven is voor het ontwerp-Taillibert en het in het Olympisch centrum opnieuw opbouwen. Tegelijkertijd wil Rousseau de capaciteit opvoeren van ruim 30.000 naar meer dan 60.000 plaatsen. De afgevaardigden van het parlement en de aanwezige ministers toonden dinsdagavond duidelijk belang stelling voor de gedachten van Rousseau. laatste weken erg vooruitgegaan, maar de 1500 meter is steeds een tegenvaller. Toch moest Stensen de laatste keer, in Davos, niet zoveel meer prijsgeven dan aan het begin van het seizoen. Dit is mijn enige hoop dat het in Heerenveen nog best zal meevallen”. Weliswaar beschikt Stensen van nature over weinig sprintsnelheid, maar de laatste jaren kon hij op de 500 meter de schade redelijk beperkt houden en de „mijl” leverde zelfs nauwelijks nog verlies op. Voor Stensen begon echter de ellende in de confrontatie met de Zweden, in de cember van het vorig jaar. Met een achterstand van 4,2 seconden op winnaar Sten Schjemmet werd hij laatste op de 1500 meter. Vervolgens moest Stensen bij de nieuwjaarswedstrijden 3,9 sec. prijsgeven aan Kondakov, die deze af stand won en tijdens de interland tegen de Russen sloeg ook Storholt ten opzich te van Stensen een fors gat: 3,2 sec In het spoor van de Italiaanse Lan cia hebben zich alleen de Fiats 124 van Alen, Mikkola en Bachelli kun nen handhaven, die een achterstand hebben tussen de drie en tien minu ten. Alpine Renault heeft de slag duidelijk verloren. Nadat de drie fa- briekswagens na elkaar, in een po ging strijd te leveren met de Lancia, door kleine ongelukken uit de Rallye verdwenen, komt pas op de vijfde plaats de eerste Alpine. Het is de wagen van Henry en Gelin, die door de rijders zelf is ingeschreven. Hun Hübner: „Petrosjan en ik speelden in een zaaltje in een zeer drukke straat. Aanvankelijk werd ik niet zo erg gehin derd door het rumoer buiten, maar toen er tijdens onze zesde partij vlakbij een voetbalwedstrijd werd gespeeld, werd het tumult voor mij echt ondraaglijk. Ik heb toen bezwaren gemaakt bij scheids rechter Golombek, maar die kon aan de situatie niets veranderen. In een betere stelling heb ik toen remise aangeboden. De volgende dag is er door alle belang hebbenden vergaderd. Petros jan zei toen dat hij op geen enkele manier hinder ondervond van het lawaai (geen wonder want de Rus is behoorlijk doof, red.) en dat ik mijn bezwaren eerder kenbaar had moeten maken. Ik zou me onspor tief hebben gedragen door over de om standigheden te klagen en ik zou hem nerveus hebben gemaakt. De zevende partij begon in dezelfde lokaliteit waar de voorgaande partijen ook waren ge speeld en mij werd gezegd dat er even- SH41 lil» d .1 HEERENVEEN. Omdat de Russi sche schaatsers er blijk van hebben gegeven alleen onuer uitzonderlijk goede omstandigheden tot veel in staat te zijn, moeten de beste kansen voor de Europe se titel, die het komende weekeinde in Heerenveen op het spel staat, worden toegeschreven aan de wereldkamp’oen Sten Stensen. De koele Noor begint na melijk steeds beter zijn draai te viulen op de lange afstanden, een specialiteit waarop hij nauwelijks te kloppen is. Over zijn eigen kansen zegt Kuipers: „Zuiver mathematisch hoor ik toch wel bij de beste vijf. Gelukkig hebben we hier in Davos goed kunnen trainen, veel beter dan een tijdje terug toen ik in een week maar drie keer op het ijs kon. Nu heb ik veel aandacht aan het lange werk kunnen besteden. Op zich biedt het trainen op grote hoogte geen fysiologische voordelen, maar je kunt er tenminste je normale programma afwerken en dat is momenteel in Nederland onmogelijk. Toch ga ik donderdag als we terugko men meteen van Schiphol naar de baan in Assen om in de wind te gaan, rijden. De omschakeling ztra anders wel eens te groot kunnen zijn”. heeft gedaan in vergelijking met andere jaren. Hij is niet meer zo gemotiveerd. Tijdens de training in Davos zag je hem nooit langer dan 10 rondjes achter el kaar rijden. Dat lijkt me toch veel te weinig om straks een rol van betekenis te kunnen spelen, zeker op de lange afstanden Hübner, die na het Hoogoventoernooi een tournee door Nederland maakt als lid van het simultaanteam van Vroom en Dreesmann, praat in weinig vleiende bewoordingen over zijn toch onmisken bare capaciteiten als schaker. „Ik ben allesbehalve een revolutionaire speler. Mijn stijl kun je het best omschrijven als fantasieloos. Ik heb eerder de neiging me aan een situatie op het schaakbord aan te passen dan dat ik zelf probeer bepaalde situaties te creëren. Het komt er trouwens niet op aan welke stijl je hanteert, maar tot welke graad van perfectie je de stijl waarmee je gewend bent te spelen weet te ontwikkelen.” voor de Nederlander perspectieven biedt, indien men ervan uitgaat dat beide rij ders elkaar op de 500 en 5000 meter ongeveer in evenwicht houden. Stensen zou dan namelijk voor de immense op gave staan om op de slotafstand, de 10 kilometer, een dikke 20 seconden te moeten terugpakken. Het schaken lijkt Robert Hübner be duidend minder bezig te houden dan vier jaar geleden tijdens zijn adembene mende opmars naar de wereldtop. De onprettige gang van zaken tijdens zijn match tegen Petrosjan heeft, zo stelt hij. zijn hartstocht bepaald niet aangewak- kerd, daarvoor heeft die veelbesproken kandidatenmatch in het Spaanse Sevilla een te nare Hübner maakte destijds een einde aan die tweekamp, nadat hij de zevende party de eerste zes eindigden in remise) had verloren. Niet die nederlaag ais zodanig was de aanleiding tot Hübners voortijdige vertrek uit Sevilla, wel de irritatie die eraan vooraf ging en er het gevolg van was. -u .achterstand- bedraagt..overigens ventien minuten. j De Argentijnse minister van Sociale Zaken José Lopez Rega heeft nadrukkelijk verklaard dat Argentinië zich de wk voetbal niet laat heeft in Alkmaar de derde wedstrijd om de Heirieken-trofee ge wonnen. De finale om de Engelse league-cup zal gaan tussen Norwich City, dat gisteren Man chester United versloeg, en Aston Villa, over winnaar van Chester. Christ van der Smissen zal met Vultink deelnemen aan de EK 47/2. De Zweed Björn Borg werd in de derde ronde van het toernooi om de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen verrassend uitgeschakeld door Bob Lut: 6-1, 6-4. Het Madrileense dagblad „Pueblo” gisteren de hetze tegen Cruijff voort met de mededeling dat de Nederlander op het punt staat Barcelona te verlaten. QUEBEC (AFP). Roger Rousseau, de commissaris-generaal van het Olym pische organisatiecomité van Montreal (COJO) heeft gisteren voor een vrij onverwachte ontwikkeling gezorgd tij dens het onderzoek van de parlementai re commissie van Quebec, die zich bezig houdt met de kosten van de spelen van Montreal. Rousseau heeft namelijk voor gesteld af te zien van de bouw van een nieuw Olympisch Stadion. Het voorstel van Rousseau heeft opnieuw de diepgaande meningsverschil len aan het licht gebracht tussen de organisatoren en de burgemeester van Montreal, waarbij tegelijkertijd de one nigheid naar buiten trad tussen aan de ene kant de ingenieurs en architecten van de stad en van het COJO. De „bom” die Rousseau in de vergade ring tot ontploffing bracht was ten eer ste het afstappen van het ontwerp van de Franse architect Roger Taillibert en ten tweede gebruik maken van het Sta dion dat in 1967 werd geopend ter gele genheid van de wereldtentoonstelling. Het ontwerp-Taillibert is overigens goedgekeurd door het Internationaal Olympisch Comité. Vier jaar geleden was Robert Hübner een regelrechte sensatie in de internatio nale schaakwereld. Via het interzonale toernooi slaagde hij er tot verrassing van alle insiders in zich te plaatsen voor het kandidatentoernooi. Van dat toer nooi, waarin slechts plaats is voor de acht allersterksten, heeft de winnaar het recht de regerende wereldkampioen tot een titeltweekamp uit te dagen. Zover kwam Robert Hübner niet, want zijn eerste tegenstander, ex-wereldkampioen Tigran Petros jan, was meteen zijn laat ste. Het op nogal merkwaardige manier tot stand gekomen verlies tegen de Rus betekende het begin van een periode waarin het stiller werd rond Robert Hübner. Slechts incidenteel toonde hij zijn klasse, maar vooral het afgelopen jaar negeerde hij het schaakbord volko men omdat hij zich volledig wenste te concentreren op zijn studie (oude talen en oude geschiedenis), die hij inmiddels heeft beëindigd. Hübner: „Op alle offi ciële papieren van het Hoogoventoernooi wordt gesproken van doctor Hübner, maar zover is het formeel nog niet. Weliswaar is mijn studie afgelopen, maar mijn proefschrift moet nog wor den gepubliceerd. Pas als dat gebeurd is mag ik de doctorstitel officieel voeren”. Omdat het zware laatste studiejaar alle beschikbare tijd van Hübner eiste hij verbleef het afgelopen jaar vijf maan den in Parijs en een dito periode in Londen is de Westduitse grootmeester zelf allesbehalve verbaasd over zijn niet tot de verbeelding sprekende optreden in Wijk aan Zee. „Ik ben het schaken vrijwel verleerd”, stelt hij glashard. „Nee, dat is geen grapje, dat meen ik echt”. Het feit dat hij kortgeleden in Houston toch kans zag een klein toer nooi als winnaar te beëindigen vóór o.a. de Joegoslaaf Matanovic en de Tsjech Jansa wordt door Hübner met een gela ten schouderophalen (karakteristiek ge baar voor de pas 26-jarige West-Duitser) afgedaan. „Dat toernooi was niet sterk bezet en dat kun je van het Hoogoven- beperkt, maar volgens Hodt betekent dit allerminst dat de internationale top enorm smal is. „Alle r ijders die vlak naast Stensen en Kuipers komen, zijn erg jong. Dat geldt voor de Noren, Nederlanders en Russen. Daarom zie ik het heus niet zo somber in voor de schaatssport”. De naam van Göran Claeson wordt bij de kanshebbers niet meer gehoord, of schoon de Zweed in Heerenveen als titelverdediger van start gaat. Het is evenwel bekend dat bij hem het schaat sen niet meer op het eerste plan staat sinds hij een goede betrekking heeft bij een verzekeringsmaatschappij. Claeson heeft zelfs een kleine 20.000 gulden van de Zweedse schaatsbond van de hand gewezen waarop hij gedurende de voor bereiding van de Olympische Spelen in Innsbruck recht had. stelt JKA.VSX JMXETS De winnaars van deze LOIS jeans kunnen hun keuze maken uit vele modellen en kleuren die Saez-Vo- gels B.V. - Zwanen burg in zijn kollektie heeft. Iedere week LOIS twee jeans be schikbaar (plm. 50,per stuk) voor de K.W.F.-puzzelaktie. .1,^“ 4.^ e n üld Wj;. .1.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19