VS overwegen rantsoenering President Amin wil naar Engeland Denen willen nieuw EEG-referendum Onderzoek naar dood Programma in de war na ontslag ministers Franse bisschop Leraren Frans: Brand eist 45 levens Weinig kans op democratisering Thailand Controle van bordportalen rijkswegen harde actie tegen harmonisatiewet Bli 3 Proefballon Wetsvoorstel Als Engeland uittreedt In obscuur hotel overleden 100 gewonden NA ONGELUK ’’l PONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1975 JANUARI R a Invloed Geen concurrentie trales !e van les te aciteit ;eft al i aan- tiaker rloos heeft an de Jans- muari at de depri- Iragt lische leraal ont- ;rege- stem- reling kern- pebe- s nog roine ‘ft de vonin- »p tv geld r een ir die iantal ulden en is in de fstad. h 4 nium ngers is en ester- aatre- voet- be- rkeer. erlast in het cening ■boden lie dit n het t van ■lopen, ervui- e wa lkers llatie iered eft de ;enne- eduwe roning le in istein ngen ebben hand- laring cs ui- ;r de Geheimzinnigheid ipens caanse d zijn ien in Vooral klan- d van ardig- t. Hij a zijn ar ze uit los fel n 'y z, J Mogelijk nieuw bestand IRA op komst de uiteindelijke beslissingen vast (Van een speciale medewerker) sj (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) handeld heeft met vertegenwoor digers van de Sinn Fein, de poli tieke tak van de IRA. Het gesprek heeft plaatsgevonden op een angst vallig geheim gehouden plaats in Belfast. pace- m een boren. door icratie ais in Zoals in Thailand gebruikelijk is, zullen partijen die over het meeste Met dat al heeft de terreur nog lang niet de omvang aangenomen die zij voor het staakt-het-vuren had. Ook in Lon den en andere Engelse steden bleef het voorlopig rustig. Dit wordt als een be wijs uitgelegd voor de theorie dat de IRA nog steeds van plan is het staakt- het-vuren te hernemen steden bij de verkiezingen geen con currentie aan te doen. De sociaaldemocratische woordvoerder en vroegere Deense minister voor EEG- N.Z. uwer- Finse twee i ver- vinci- ier is gezin- eube- acht valse regen. zaak er nu zijn ónke- ulden Jeder- steren dat zij het lijk naar binnen had laten brengen in afwachting van de komst van de politie. Volgens het politierapport was een in allerijl ontboden arts tot de conclusie gekomen, dat mgr. Tort aan een hartaanval was bezweken. r van et ge- rts is ar en lemen in de ipoort en de jema- nister r het 'aam- rt de en de inkers Voor de 269 parlementszetels heb ben 42 partijen 2190 kandidaten opge steld. Bijna alle partijen hebben bui ten hun eigen partij-apparaat geen leden en ook geen aanhangers onder de bevolking. Vele partijen zijn klei ne groepen, bestaande uit lieden, die het in de politiek willen proberen, maar alleen om hun eigen belangen te bevorderen. Weer andere partijen worden door financieel krachtige conservatieve kringen gesteund. Op een al even geheime plaats in de Ierse Republiek is de acht man sterke „legerraad” van de IRA voortdurend in vergadering bijeen. Het incident, dat mogelijk een staakt-het-vuren-commu- niqué heeft opgehouden, was een voor tijdig ontplofte bom in de achterbak van een auto, waarmee twee IRA-mannen op weg waren naar Belfast. Van de chauffeur werd door de politie niet veel Het satirische weekblad Le Canard Enchainé, dat regelmatig kritiek uitoe fent op de gevestigde orde, bracht een verhaal over de omstandigheden van de dood van mgr. Tort. Het liet ook weten dat de vriend, die mgr. Tort wilde be zoeken, zich nog steeds niet bij de politie heeft gemeld. Le Canard Enchainé heeft destijds ook het eerste verhaal gepubli ceerd over de dood van kardinaal Jean Danielou in de flat van een nachtclub- danseres. De kerkelijke autoriteiten be aamden later dat de kardinaal in de flat van de nachtclubdanseres was overleden, maar ontkenden met nadruk dat hij toen iets gedaan zou hebben dat onver enigbaar was met zijn roeping en ambt” Men neemt aan dat het bericht over de rantsoenering niet meer dan een door de regering gelanceerde proefballon is pre- week en de i. De beslo ng te mg te voor Nationale Genezing, samen vol doende zetels behalen, zullen zij ze ker een coalitieregering vormen, met waarschijnlijk generaal Pramarin Adireksarn als premier. Doch dit zal dan een regering van de gevestigde machten in een nieuwe vorm zijn, hetgeen zeker de tegenstand van de studenten zal oproepen. geld beschikken en stemmen kunnen kopen, het grootste aantal afgevaar digden naar het parlement zenden. Volgens een door de regering inge steld onderzoek zullen de gezamenlij ke partijen 100 miljoen gulden voor de verkiezingscampagne uitgeven. Er zijn geruchten dat nu reeds minis tersposten worden verkocht. Ook een democratische regering in Thailand zal nauwelijks minder corrupt zijn dan de vroegere militaire regering. Afgezien van de goed georganiseerde studenten staat de grote massa on verschillig tegenover de politiek en drijft slechts de spot met de politici. Daarom valt er niet te rekenen op een sterke deelneming aan de verkie zingen. De woordvoerder van president Ford, Ron Nessen, zei dat benzinerantsoene- ring een halfjaar voorbereiding vergt- Bovendien brengt het kosten ter grootte van twee miljard dollar per jaar met zich mee. Als er een benzinerantsoene- ring zou komen, dan zal er ook een „witte markt” moeten worden geschapen opdat Amerikanen, die meer benzine no dig hebben, in staat worden gesteld tot legale aankopen, zij het tegen een hoge re prijs, aldus de woordvoerder van het Witte Huis. KOPENHAGEN (Reuter). Deense politici, die een duidelijke meerderheid in het parlement (folketing) vertegen woordigen, zijn voorstanders van een tweede referendum over het lidmaat schap van de EEG als Engeland zich uit de gemeenschap terugtrekt. De kwestie is opgeleefd door Deense persberichten van gisteren, dat de Britse Labour-rege- ring een datum zal vaststellen voor een referendum na de uitslag van de nieuwe onderhandelingen over de Britse toetre dingsvoorwaarden. De slachtoffers zijn overwegend vrou wen die bij een Amerikaanse pruikenfir ma werkten en vrouwelijke leerlingen van een in hetzelfde gebouw gevestigde school. Bijna 100 personen werden min of meer ernstig gewond. Uit een onderzoek is gebleken dat de brand is ontstaan na explosie van een soldeerlamp op de eerste verdieping. Via het trappenhuis baande het vuur zich bliksemsnel een weg naar de bovenste etages. geweest. De reacties waren gemengd. De Conservatieve oppositie verklaarde het met de Labour-plannen eens te zijn. Van de zijde van de automobielclubs werden echter hevige protesten gehoord. Een van de meest gehoorde argumenten tegen het systeem is, dat het de zwarte handel in bonnen in de hand werkt. HONGKONG Zondag a.s. worden in Thailand algemene verkiezingen gehouden, die het land een parlementaire regering moeten geven. In Thailands his torie is het pas de tiende keer dat er algemene verkiezingen plaatsvinden, maar het resultaat ervan is volkoi.xen onzeker. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. Opnieuw is in Engeland grote opwinding ontstaan rond geruchten dat de regering de benzine op de bon wil doen. Het Labour- kabinet zou rantsoenbonnen willen uitdelen waartegen benzine tegen een betrekkelijk lage prijs te koop zou zijn. Wie boven zijn rantsoen uit wil gaan, dient meer dan het dubbele te betalen. De Britten lazen in hun kranten dat ze op de nieuw uit te geven benzinebon- nen de oude uit de tijd van de eerste energiecrisis zouden worden ingetrokken iedere maand tot 45 liter benzine zouden kunnen kopen tegen een kleine 70 cent per liter. Boven het maandelijk se rantsoen zou de benzine iets meer dan f 1,60 per liter kosten. heeft nemer 1 van LONDEN De provisionele IRA zou van plan zijn tegen het week eind een nieuw staakt-het-vuren af te kondigen. Een desbetreffend communiqué zou alleen zijn opge houden door een incident dat aan twee IRA-mannen het leven kostte. De hoop op een nieuw bestand werd nog meer leven ingeblazen door de bekendmaking van de Britse staats secretaris van Noord-Ierland, Mer- lyn Rees, dat hij gisteravond onder- Het lijk van de bisschop werd door de politie aangetroffen in een Parijs hotel dat door prostituees wordt gebruikt voor de uitoefening van hun beroep. De di rectrice van het hotel had tegen de po litie gezegd, dat de bisschop op het trot toir vóór het hotel was overleden en Met spanning wordt afgewacht hoe de beide socialistische partijen, de Socialistische Partij van Thailand en de Socialistische Front Partij zich zullen houden. Ze zijn overeengeko men elkaar in Bangkok en andere PARIJS (UPI, Reuter). Kardinaal Francois Marty, voorzitter van de Fran se bisschoppenconferentie, heeft op dracht gegeven tot een kerkelijk onder zoek naar de omstandigheden waaronder de 57-jarige mgr. Robert Tort, bisschop van Montauban, op 16 januari in Parijs overleed. Uit kringen van de Verenigde Na ties wordt echter vernomen dat de economie van het land op de grens van een totaal bankroet zweeft, dat alle intellectuelen nu zijn uitge moord, benevens vele boeren en in totaal zo’n 250.000 opposanten. In kringen van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid vreest men dat Amin grote schade aan het Afrikaan se onafhankelijkheidsstreven zal toe brengen. vele die de regering had overwogen om het energieverbruik te verminderen. Mi nister Varley voegde eraan toe dat de in dagbladen gepubliceerde prijzen die in de toekomst voor benzine zouden wor den gevraagd, zuiver op speculatie be rustten. Ook de studenten hebben zich de laatste tijd betrekkelijk kalm gehou den. Zij kwamen pas weer in bewe ging, toen Thanom Kittikachorn naar Bangkok terugkeerde en eisten dat de regering een rechtsvervolging tegen de vroegere premier zou instellen. De verwachting is, dat de verkiezingen geen effectieve regering zullen ople veren, zodat het land onrustige tijden tegemoet zal gaan. Bangkok van de vroegere premier Thanom Kittikachorn, wiens regering tijdens de studentenonlusten van ok tober 1973 ten val werd gebracht. Aangenomen wordt dat Thanom, die onder een valse naam na zijn ver banning uit de Verenigde Staten het land binnenkwam, maar spoedig weer naar Singapore werd afgescho ven, de steun van hoge legerofficie ren heeft gehad. Ook de overgangsre gering van premier Sanja Dharma- sakti, die probeerde iedereen tevreden te stellen en in feite weinig heeft gedaan, had de stilzwijgende steun van de militairen, wier sterke man op het ogenblik de opperbevelhebber der strijdkrachten, generaal Kris Sivara, is. Waarschijnlijk zal ook de Demo cratische Partij van Seni Pramoj en de Sociale Actiepartij van Kukrit Pramoj mogelijk samen met enkele kleinere partijen als coalitie een gooi naar de regering doen- De twee aris tocratische broeders, die politieke te genstanders zijn, staan loyaal tegeno ver de monarchie, maar ze willen het land een democratischer regerings vorm geven en dringend noodzakelij ke sociale hervormingen invoeren. Geheimzinnigheid omgeeft in elk geval de onverwachte terugkeer in De twee senatoren menen dat een vermindering van het benzine-aanbod aan de pomp de meest doeltreffende manier is om onmiddellijk de belangrij ke beperking van het Amerikaanse olie- verbruik te bewerkstelligen. DEN HAAG (ANP). Rijkswater staat is begonnen met het controleren van alle grote bordportalen langs de rijkswegen naar aanleiding van het on geluk van 17 januari, toen een groot portaal over rijksweg 2 bij Utrecht in stortte en een aantal auto’s verpletterde. Eén man kwam daarbij om het leven. Rijkswaterstaat verwacht dat onge veer vier grote portalen met grote over spanning gesloopt zullen worden, tot ze ker is waardoor het portaal bij Utrecht in de storm kon omwaaien en tot men zeker is dat herhaling is uitgesloten. Bij Barendrecht en bij de Galecopperbrug (Utrecht) worden in ieder geval twee grote portalen gesloopt. Daar zullen de verkeersaanwijzingen dan met borden in de zijbermen worden aangegeven, aldus het ministerie van Verkeer en Water staat. In tegenstelling tot vorige gelegenhe den, heeft de regering nu toegegeven dat ze inderdaad dergelijke plannen in haar hoofd heeft. De minister voor energie, Varley, trachtte echter dure olie op de golven te storten toen hij verklaarde dat dit plan niet meer was dan een van de MANILLA. (AFP, Reuter)— Bij een brand in een gebouw van vier verdiepin gen in een buitenwijk van Manilla zijn gisteren 45 mensen om het leven geko men, zo heeft de brandweer in de Fillip- pijnse hoofdstad meegedeeld. Velen ver loren het leven doordat ze uit ramen op straat sprongen. DEN HAAG (ANP). De sectie Frans van de Vereniging van Leraren in Levende Talen wenst een harde actie tegen het wetsvoorstel tot harmonisatie van de brugklassen. Ze heeft het Neder lands Genootschap van Leraren en het MAVO-verband verzocht hiertoe over te gaan nu het wetsvoorstel dreigt te wor den aangenomen. De sectie zegt, dat het voor iedereen overduidelijk is, dat het onderwijs in het Frans door vermindering van het weke lijks aantal lesuren van 32 tot 30 ernsti ger is getroffen dan ieder ander vak en dat de harmonisatiewet aan dit onder wijs thans de doodsteek dreigt toe te brengen. In een telegram aan minister Van Kemenade van Onderwijs en Weten schappen heeft de sectie geëist, dat het wetsontwerp harmonisatie brugklassen wordt ingetrokken. Amendering kan, al dus de sectie, slechts een compromis opleveren, dat niemand kan bevredigen. Zij wijst er op dat 25.000 docenten zich vorig jaar tegen het harmonisatievoor- stel hebben uitgesproken en dat meer dan 90 percent van de ouders van leer lingen in de brugklassen van Mavo, Havo en VWO het vak Frans in de brugklas wil zien gehandhaafd. Van kerkelijke zijde is meegedeeld, dat de bisschop plotseling onwel was geworden in de Rue du Ponceau, een straat in een wijk waar hij van plan was de avond door te brengen in de woning van een vriend die met hem in de oorlog gevangen heeft gezeten”. Een woordvoerder van het bisschoppelijk bu reau in Montauban, het diocees waarvan mgr. Tort sinds 1970 bisschop was, liet weten dat de bisschop naar Parijs was gegaan, om daar op 16 januari een bij eenkomst van de bisschoppelijke com missie bij te wonen. De leider van de Democratische frac tie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, en één vooraanstaande Repu blikeinse Senator, Lowell Weicker, heb ben gisteren bekendgemaakt dat zij een wetsvoorstel zullen indienen waardoor de benzine in de Verenigde Staten bin nen zestig dagen op de bon moet zijn. Het Witte Huis liet echter weten dat president Ford nog steeds tegen ver plichte benzinerantsoenering is als mid del om het brandstofverbruik tc beper ken. Zeker zullen ook ditmaal de mili tairen opnieuw op een gelegenheid wachten om wederom aan de macht te komen, want het leger is nog steeds verpolitiekt. De algemene se cretaris van de „Liga van het vrije volk van Thailand”, generaal Prapan, heeft reeds laten weten, dat binnen zes maanden een staatsgreep zal plaatsvinden, indien de socialistische partijen met meer dan 70 afgevaar digden in het parlement zouden ko men. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. President Idi Amin van Oeganda heeft de Britse regering laten weten dat hij a.s. zomer op staatsbezoek wil komen. De aankon diging werd gedaan in een brief aan koningin Elizabeth. Amin noemt het Britse staatshoofd al sinds jaar en dag zijn „beste vriendin.” Behalve een bezoek aan Engeland heeft de dolle dictator ook aangekon- digd dat hij een bezoek wil brengen aan Ulster en Schotland. Daar wil hij de bevrijdingsbeweging en de organi satie tot het verkrijgen van onafhan kelijkheid een hart onder de riem steken. In zijn brief aan de koningin vertelt Amin erbij, dat hij nu maar alvast laat weten wat er te gebeuren staat, zodat „U alle tijd heeft om alles in orde te brengen voor een aangenaam verblijf van mij en mijn staf.” Aan het achtenswaardige Britse ministerie van buitenlandse zaken is Hoogstens tien politieke partijen maken een kans werkelijk invloed op de vorming van een regering uit te oefenen. Zes hiervan zijn voortgeko men uit de opgeheven Verenigde Volkspartij van Thai, die eens de politieke arm van de militaire rege ring was. Wanneer deze zes conserva tieve partijen, waaronder de Partij Bovenstaande foto toont prins Bernhard in gesprek met president Carlos Andres Perez van Venezuela (links) en oud-president Caldera tijdens een lunch ter ere van de koninklijke bezoeker in het Miraflores paleis in Caracas. Door het onverwachte ontslag van twee Venezolaanse ministers is het programma wat in de war geraakt. Eerst moest de prins een kwartier wachten voordat de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Efrain Schacht Aristequira, hem kon ontvangen. Het gesprek duurde aan zienlijk korter dan aanvankelijk de bedoeling was. De minister van landbouw, Dr. Luis Oropeza Alvarez, die ook gisteren zijn ontslag aanbood, zou vandaag een gesprek met prins Bernhard hebben gehad. Een andere bom in Belfast zette een drogisterij in vuur en vlam. Men neemt aan dat de houwdegens onder de IRA- mannen hun bloeddorst niet langer heb ben kunnen ophouden en in afwachting van aan het vernielen zijn geslagen- In de IRA-legerraad gaat de strijd tussen de zogenaamde „duiven” en „haviken” nog voort. De „duiven” wensen de strijd op het politieke vlak voort te zetten. De „haviken” zien de enige oplossing in nog meer terreur. nu de taak om zich op elegante manier van de plannen van de onge wenste gast te ontdoen. Op hetzelfde ministerie is men echter verbaasd over het initiatief van Amin op dit ogenblik. Nog maar enige dagen eer der was immers Amins meest getrou we minister, minister Wakhweia van financiën, in Londen gearriveerd om daar politiek asiel te vragen. De be schuldigingen die hij van hieruit aan Amin en zijn regering richtte, werden door Amin meteen van de hand ge wezen. meer teruggevonden dan verspreide res ten. De man later geïdentificeerd als de IRA-man die afgelopen augustus uit het nietrneringskamp Long Kesh was vrijge komen. Dit bewijst opnieuw welke risi co’s de Britse regering loopt als ze de in Long Kesh opgesloten IRA-mannen op vrije voeten stelt. De onderhandelingen tussen de Britten en de IRA gaan onder meer over aantallen in de nabije toe komst vrij te laten gevangenen. zaken, Ivar Nörgaard, zei dat Denemar ken. een nieuw referendum moe houden als Engeland zich terugtrekt. Zijn stand punt komt overeen met dat van woord voerders van vijf andere partijen in het parlement: de sociaal-liberalen (13 ze tels). de socialistische volkspartij (9), de Marxistische links-socialisten )4) en de communisten (7). Met de 53 zetels van de sociaal-demo- craten zou een nieuw referendum de steun hebben van 110 parlementsleden, bijna het dubbele van de 60, die vereist zijn om een zaak aan de kiezers voor te leggen. In het eerste referendum over de Deense toetreding was 57 percent van de kiezers vóór, 33 percent tegen en 10 percent onthield zich. Hoewel de socialistische partijen de monarchie willen handhaven, willen zij de maatschappij fundamenteel veranderen. Op het programma van de Socialistische Partij van Thailand staan landhervorming, nationalisatie van de sleutelindustrieën en de ban ken en een nieuwe buitenlandse koers die zich niet langer op de Verenigde Staten richt. „Britse benzine op de bon” Vanzelfsprekend wordt een nog verde re daling in de aankoop van auto’s verwacht. Het afgelopen jaar lag de afname van auto’s uit de Britse automo bielindustrie al 25 percent achter bij die van 1973. Deze cijfers werden echter ook beïnvloed door het feit dat veel Britten een buitenlandse auto kochten, omdat zij geen vertrouwen meer hadden in het eigen produkt en dikwijls, als gevolg van stakingen, te lang op hun auto moesten wachten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3