Burgemeester hele avond aanwezig Miljoenen schade door zware brand in Quaker Oats’ dierenvoedselfabriek 0 h sa SB r 'X n PLAATSELIJK NIEUWS 2 3 1975 DONDERDAG JANUARI 4 (Van een onzer verslaggevers) Gevaar Doorgebroken Wegen versperd eater IJMUIDEN Een niet-aflatende stroom van honderden en nog eens honderden auto’s spoedde zich woensdagavond in de richting van het in dustriegebied, waarboven de lucht roodgekleurd was door de enorme brand boven het „Quaker Oats”-bedrijf, waar dierenvoedsel werd bereid. £)e Strandweg was geheel afgesloten voor verkeer, dat niet per se deze weg moest berijden. Het passeren van het brandende gebouwencomplex was dan ook direct al na het ontdekken van de brand bijzonder gevaarlijk als gevolg van de zware vonkenregen, doorspekt met in de zuidwester storm meegevoerde brandende stukken karton, dwars over de weg in de richting van de Haringhaven. Daar moest in allerijl een olietankertje, dat midden in de zwerm vonken kwam te liggen, worden versleept naar een veiliger plek. Laaiend vuur vernielde groot deel van complex 'inne- gens- open jneel- ■gens- Geo- traat- irver- straat (Van een onzer verslaggevers) ud le- Can- i City Nog even hield deze muur stand tegen de hitte en het vuurgeweld, maar toen stortte de zuidwestelijke gevel in. Links evelen tweede 'ooraf- nen” ctakel- ide en 11 met jewor- ziet men nog de stralen van de IJmui dense vuurtoren, die onverdroten haar werk verrichtte. Het moment waarop de zuidwester storm vrij spel kreeg in de ziedende vlammen- massa: toen de zuidwestgevel instortte. Vanaf dat moment was er voor deze hal nauwelijks meer redding mogelijk. Als een lopend vuurtje sneller nog dan het vuur zich in de fabriek ver spreidde ging tot ver in de omtrek het bericht van de zware brand in het 1 it 44: jeugd it 44: n 19- jeugd 5 poli- gekon- heden- oor de eerste i zich rs en met x-film raditi- dag en Toen kort daarna een muur grenzende aan de afgebrande hal instortte kreeg het vuur nog meer vrij spel. Tussen de overal met doffe knallen exploderende blikjes moesten de brandweermannen hun werk doen. Haarlemmers, Velsena- ren en Beverwijkers streden hier man- aan-man een verbeten strijd. En geen ongevaarlijke ook, want door het instor ten van het zojuist genoemde muurdeel, zakte het dak door en kwam het te rusten op de stapels voor verzending gereedstaande blikken. Gelukkig daalde de temperatuur en minderde het vuur onder de tonnen water, die door zo’n twintig straalpijpen op de vuurmassa’s werden leeggestort. Door die tempera tuurdaling verminderde het gevaar, dat het blik nog verder zou smelten en de stapels zouden instorten. Zover kwam het dan gelukkig ook niet. Hoewel wel even nog een opleving van de brand ontstond op het moment dat de wind weliswaar iets afgeno men ging draaien. Maar hardnekkig volhouden van de zijde van de brand weerlieden deed hen erin slagen de vlammenzee toch op de knieën te krij gen. Omstreeks kwart voor tien kon het bericht „brand meester” worden gege ven. Op dat moment was er zekerheid, dat de productieruimte, de kantoorruimte, de kantine en het laboratorium gespaard S*W razende vuur om zich heen gegrepen. De brandweermannen, die de toegangsdeur moesten forceren zagen zich geplaatst tegenover een hel van vuur. Het eerste deel van deze hal liep geen gevaar op, zodat een van de beide ambulanceauto’s lendienst die als stand-by aanwezig waren voor het geval er iets mis kon gaan hier werd binnengereden om dienst te gaan doen als leverancier van electriciteit voor de zo noodzakelijke verlichting. De hevige rook maakte het de van perslucht apparaten voorziene brandbestrijders na melijk schier onmogelijk om in het don ker een weg te vinden tussen de hoog op getaste stapels blikken. a van plaats tar het kenne- kt. Zo fs een el van d, ter- tot en :n zul- popu- 45: jeugd lat hij opna- jes en endien •ridges ;n van r, die aloezie Werf seren. is De t. Het ag 28 i. De Liggen costen Op dat moment woedde het vuur in de middelste hal: de emballagehal. De brand werd ontdekt, toen al het perso neel koffie zat te drinken in de kantine. Het duurde niet lang of de zuidelijke gevel van de hal begaf het onder de moordende hitte. Toen was er voor deze hal geen redden meer aan. Hoog toren den af en toe de vlammenmassa’s boven het dak uit. De zwarte rook tekende zich af tegen de avondhemel, ter wijl een ware vonkenregen uitwaaierde over het gebied van de Haringhaven. De zuidwester stuwde de vlammenzee de gehele hal door, aan het einde waarvan men manmoedig streed om te voorko men dat het vuur door de eindgevel zou breken Deze strijd werd door de brandweermannen gewonnen. zouden blijven De laatstgenoemde ruim te heeft echter evenals de productie ruimte wel geleden onder de Vloed van water en de roet-zwarte rook, zodat het er woensdagavond laat niet naar uitzag, dat Edivo’s „Quaker Oats” al weer snel zou kunnen gaan produceren. Het nablussingswerk vergde echter nog bijzonder veel tijd. Maar toen was er voor het massaal toegestroomd pu bliek niet veel meer aan. Doornat ging men naar huis. Inmiddels had echter ook de westelijk gelegen expeditiehal vlam gevat. Daar brak het vuur door in het middelste deel, dat geheel volgepakt stond met blikken dierenvoedsel bestemd om te worden afgeleverd. De verpakking van de vele tonnen katten- en hondenvoer vormde gretig voedsel voor de vlammen en in minder dan geen tijd had het Vlammenmassa’s torenden woensdag avond hoog op boven het dak van de brandende dierenvoedselfabriek Quaker Oats in het Velsense industriegebied. IJmuidense industriegebied. Daar streden de brandweerkorpsen van Velsen, Haar lem, Bloemendaal en Beverwijk een hevige strijd. IJMUIDEN. „Commandant, waar kan ik een straalpijp vinden” met deze woorden wendde zich een spuitgast woensdagavond tijdens de brand bij „Quaker Oats” tot een wit- gehelmde en witgejaste gedaante, die bij de ingang van een brandende hal heen en weer liep. De in het wit gehulde figuur was burgemeester drs. J. Reehorst, die de brandweerman naar een brandmees ter verwees. Velsens eerste burger was van meet af bij de brand. Ge huld in kleding welke tegen een stootje kon begaf hij zich met brand weercommandant J. M. de Jong door het hele complex, ook op die plaatsen waar de brandweer als het ware tegen de vlammen „aanleunend” het vuur stond te bestrijden. Eerst toen het sein „brand meester” was gege ven, begaf hij zich naar huis. Hij had die avond een vergadering in het stadhuis moeten voorzitten, doch deze taak werd overgenomen door loco- burgemeester C. Ockeloen, die na af loop van de bijeenkomst ook een kijkje kwam nemen aan de Strand weg. Verder kwam er gisteravond bij de politie een klacht binnen van bewo ners van de Oranjestraat en omge ving, die last hadden van rook Diezelfde publieke belangstelling heeft de eveneens doornat geregende politie mannen handen vol werk gegeven. Voor hen was het zaak de heen en weer rijdende brandweerauto’s vrij baan te geven. Geen eenvoudige opgave als alle aanvoerwegen overvol zijn met auto’s vol nieuwsgierig publiek, dat van heinde en verre toestroomde. Op een gegeven moment moest men zelfs de’ stroom auto’s botweg afsnijden. Zuiver uit vei ligheidsoverwegingen werden op diverse plaatsen politieauto’s dwars op wegen ge plaatst teneinde het verkeer om te leiden. Ook het publiek dat zich rond het terrein van de brand verzamelde dreigde de blussingswerkzaamheden te belemme ren. Het liet zich echter nauwelijks wegsturen, zodat eenmaal door de politie gebruik moest worden gemaakt van een list. Toen op een bepaald moment geen kans werd gezien ruim baan te maken, klonk plotseling uit de luidspreker van een politieauto: ..Mensen maak toch dat u weg komt, er is gevaar voor explosie”. Die ene zin had effect. Het publiek verdween ais sneeuw voor de zon en de brandweer, die van alle kanten water moest aanpompen kon doorgaan met leggen van slangen. Vanuit het IJmuidense publiek, maar dan meer speciaal vanuit bepaalde rich tingen, echter werd anderzijds weer geheel anders gereageerd. Zo voorzagen wagens van de Ongevallendienst de overal uitgezette politiemannen van heerlijke warme koffie en werd van de zijde van Dekker’s Kajuit spontaan een hoeveelheid warme croquetten aangere den voor de vuurbestrijders, die overi gens in de kantine van „Quaker Oats” van hete koffie werden voorzien. Ook waardering dus voor brandweer en poli tie vanuit het publiek! Kort nadat de Velsense brandweer ter plaatse was aangekomen, stelde brand weercommandant J. M. de Jong vast, dat men voor een schier onmogelijke taak stond. De zware zuidwester storm, direct op dat gedeelte van het complex dat in brand stond, eiste de inzet van meer materieel. De assistentie werd gevraagd van de korpsen uit Haarlem. Bloemen daal, Beverwijk en Heemskerk. Van de laatstgenoemde gemeente gingen de brandweerlieden naar de kazerne om daar als „stand-by” te fungeren ingeval van een andere brand. Van de Haarlem mers werd meer dan één wagen ge vraagd, daar men rijdend materieel en materiaal nodig had om de flessen met perslucht te vullen. Er waren namelijk zo’n twintig tot vijfentwintig manschap pen met persluchtapparatuur op, in het brandende complex. I - -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5