Jeugddienst met Instellingen binnen gemeente moeten adviseren Dmtevislial Radio-koor Velsen bekijkt aanstelling raadsman Vier caravans omgewaaid Voor overval Bewoner klaagt Harderwijk over stank bij twee jaar verffabriek Geen uitsluitsel voor Subsidiekraan De Brulboei voor PEN Nieuwe kassa nog niet dicht voor de schouwburg Adalbert Huishoudschool mag nu uitbreiden, maar heeft geen grond ff c 311 W1 I J .1 7 Ernstig ongeval aan boord Carbay Kort IJmondnieuws VEEL VERNIEUWINGEN IN NIJVERHEIDSONDERWIJS PLAATSELIJK NIEUWS 19 7 5 DONDERDAG 2 3 JANUARI I UITSPRAKEN Hoorzitting Hinderwet op Niveau-onderwijs 8». r- I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de gemeente is de discussie op gang gekomen of er in Velsen een raadsman moet worden aangesteld. Het gemeentebestuur heeft daarover een discussie-nota opgesteld. De commissie voor sociale zaken heeft zich over deze kwestie gebogen. Vanuit deze commissie zijn nogal wat kritische vragen gekomen over de noodzakelijkheid om een raadsman aan te stellen. Hoewel het in de bedoeling ligt dat een dergelijke functio naris een vraagbaak is voor de mensen die op wat voor gebied dan ook moeilijkheden hebben en voor een oplossing de weg naar hulpbrengende instanties niet kennen, zien sommige commissieleden de aanstelling van een raadsman als een degradatie van de gemeentelijke sociale dienst. Daar bij is het de vraag of er in Velsen aan een dergelijke raadsman behoefte is. De gemeente zal zich op deze vraag bezinnen. Instellingen op sociaal en maatschappelijk gebied zullen gevraagd worden de gemeente hierover te adviseren. Snelle groei N Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) met contact opnemen PRIJZEN IN GULDENS. XR (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) een 1 (Van een onzer verslaggeefsters) I IJMUIDEN De Adalbert Huishoudschool aan de Zeeweg is wel erg klein behuisd. De vier lokalen plus keuken zijn totaal onvoldoende voor een school met 200 leer lingen. Als noodoplossing heeft men een lokaal in de Franciscusschool en een lokaal in het Fidelisgebouw in gebruik. De mondelinge toestemming voor de bouw van zeven semi-permanente lokalen heeft men inmiddels binnen, maar het ontbreekt aan grond. Het Zeewegziekenhuis bleek niet bereid grond te verkopen, de Franciscusschool wil geen grond afstaan en ook de gemeentegrond bij de blo heeft een andere bestemming. En dat terwjjl de Huishoudschool volgend leerjaar vierklassig wordt en men rekent op ongeveer 270 leerlingen. Directeur P. P. J. Bos luidt dan ook de noodklok. De grote moeilijkheid bij het niveau- onderwijs is nog, dat er tot nog toe niets bekend is van de inhoud van de exa mens voor de verschillende niveaus. Wel is zeker, dat het C-niveau, het hoogste, toelating geeft tot het middelbaar be roepsonderwijs, iets, waarvoor men tot nog toe minstens Mavo moet hebben. Welke eisen aan het C-examen gesteld worden, is echter nog niet duidelijk. IJMUIDEN. Op het parkeerterrein achter de sporthal heeft een plaatselijke wervelwind woensdagavond rond negen uur vier geparkeerde caravans omverge- blazen. Als dirigent fungeert Hans van Noort, die tevens het koor op het electronisch orgel begeleidt. De dienst, welke om 199 uur aanvangt staat onder leiding van dominee G. J. van der Bogert uit Rijns- burg- S 2 o -'Ti 1 -i In veel gemeenten, vooral de grote re, bestaat het instituut van raads man al lange tijd. In steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag maar ook in veel kleinere gemeenten als Zwolle en Amersfoort zijn derge lijke functionarissen al jaren actief. Voor dit werk bestaat een subsidië- ringsregeling van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Daarin wordt de eis gesteld dat gemeenten met meer dan 75.000 in woners voor een subsidiëring in aan merking komen. Velsen heeft een be duidend kleiner aantal inwoners en kan geen aanspraak maken op een C.R.M.-subsidie, tenzij de gemeente het ministerie kan aantonen dat een IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 2.080 kg. tong; 226 kisten kabeljauw; 746 kisten kabel jauw; 21 kisten schelvis; 107 kisten wij ting; 362 kisten schol; 55 kisten schar; 123 kisten varia. De mogelijkheden zijn er in Sluiswijk wel en zullen er waarschijnlijk ook wel moeten zijn omdat het oude zusterhuis waar de Brulboei nu in zetelt vorig jaar werd afgekeurd door CRM. Voor de Brulboei en de Planeet (samengebracht in de Stichting Buurthuiswerk IJmui- den-West) is deze zaak in zekere zin van levensbelang. De Planeet is officieel - ondanks 4e fusie nog steeds geen buurthuis ën draait dus zonder subsidie. Het enkele maanden geleden gevoerde gesprek met het ministerie heeft een meer soepele houding van CRM bevor derd, aldus de wethouder, en dat maakt de situatie meer hoopgevend. Binnenkort zal het PEN-bestuur met de nodige dis cussiestukken in de hand opnieuw gaan praten in Rijswijk, waar CRM zetelt. VELSEN. In de sluitingstijd van de centrale bibliotheek in IJmuiden en van het filiaal in Santpoort is komende vrij dag een wijziging aangebracht. In plaats van half tien sluit de bibliotheek vrijdag avond om negen uur. Met alle gevolgen van dien. De toeken ning van subsidie voor de stichting hangt nauw samen met de huisvesting van De Brulboei. CRM heeft intussen wel begrip getoond voor de situatie van De Brulboei, maar er moet gewacht worden tot het definitieve bestemmoings- plan voor Sluiswijk rond is. Uit contacten met organisaties die zich bezighouden met maatschappe lijk werk, hulpdiensten, kruisvereni gingen vakverenigingen enzovoorts hoopt het gemeentebestuur een indi catie te krijgen of er binnen Velsen behoefte bestaat aan een raadsman. Meer dan een aanwijzing zullen deze gegevens niet opleveren, omdat het aantal personen dat gebruik zal ma ken van het instituut raadslieden toch een „dark number” blijft, wordt in de discussienota opgemerkt. Pas na de instelling komt deze behoefte naar voren, waarbij opgemerkt moet wor den dat het consulteren van een raadsman door een goed functioneren van het instituut moet afnemen, ge zien de zeer belangrijke signalerings- taak van de raadsman. IJMUIDEN. Zondag wordt in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat weer een jeugddienst gehouden. Het is de Jeugddienstcommissie ditmaal gelukt voor deze maandelijkse jeugddienst de medewerking te verkrijgen van het be kende interkerkelijke jeugdkoor „kerk zonder grenzen” van Radio Bloemendaal. Dit koor bestaat uit ongeveer 50 leden. De katholieke Adalbert-huishoudschool heeft woensdag Open Huis gehouden voor ouders en belangstellenden. In alle lo kalen werd „gewoon” les gegeven, waar bij men een kijkje kon nemen, ’s Mor gens had men al druk bezoek van een aantal zesde klassen van de basisscholen met hun onderwijzers, terwijl zowel ’s morgens als ’s middags een groot aan tal ouders van hun belangstelling ge- tuigden. IJMUIDEN. Op het ertsschip Carbay uit Monrovia is woensdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een 30-jarige Filippijnse matroos werd getroffen door een losspringende tros, die tegen zijn rechterknie sloeg. Hierbij is het knie- gewricht gebroken. De man is opgeno men in het Zeeweg Ziekenhuis. VELSEN. De directie van Korthals lakfabrieken B.V. werd tijdens de hoor zitting inzake de hinderwet, woensdag ochtend op het Velsense stadhuis, ge confronteerd met een klacht van een bewoner uit de Willemsbeekweg. De klacht hield in dat het bedrijf enige tijd geleden in de open lucht bepaalde com ponenten samenvoegde in een warm ge stookte ketel, waardoor dampen vrij kwamen, die prikkelingen veroorzaakten bij slijmvliezen. De bewoner die zijn klacht op de zitting toelichtte, zei dat hij branderige ogen kreeg en dat de damp op zijn keel sloeg. VELSEN. De raadscommissie cultu rele zaken zal de gemeenteraad advise ren een krediet van 16.250 gulden te geven aan de Openbare Bibliotheek Vel sen voor de vernieuwing van de huiste lefoon in de centrale. Aldus werd woensdagavond tijdens de commissiever gadering besloten. Het enige voorbehoud dat door een van de commissieleden werd gemaakt was dat het aangekaarte nieuwe bibliotheekgebouw er niet bin nen de komende vijf jaar zou komen. In dezelfde vergadering werd het voorstel aangenomen om een krediet van 15.000 gulden te verstrekken voor de verbouwing van de kassa in de Stads schouwburg van Velsen. De praktijk heeft uitgewezen, dat de kassa van de Stadsschouwburg, vooral bij vrije kaart verkoop aan de kassa, te klein is. Voor de bezoekers aan de ene kant en ook voor het personeel dat aan de andere kant van de balie zit. De klacht van de bewoner is bij de afdeling Hinderwet geaccepteerd. Het bedrijf is bereid maatregelen te nemen om de besproken hinder voortaan te voorkomen. Als een mogelijkheid daar toe wordt gezien een verlenging van een afzuigkap. Overigens was het buiten mengen van verschillende componenten gebeurd als veiligheidsmaatregel zo lichtte men van de zijde van het bedrijf toe. en hierover instanties. De taak van de raadsman omvat een scala van werkzaamheden, die zich uitstrekken op allerlei terrein- Omdat zijn taak zich ook op cultu reel en recreatief vlak uitstrekt, een eis die door het ministerie voor een subsidiëring uitdrukkelijk wordt ge steld, betekent het benoemen van een raadsman geen gradatie voor de ge meentelijke sociale dienst. In de com missie sociale zaken zijn stemmen opgegaan om eerder deze dienst uit te breiden dan een raadsman aan te stellen, omdat toch het meest proble men op sociaal-maatschappelijk gebied een rol spelen. Carnaval bij „V.V.B.”. Tegelijk met haar zustervereniging „K.I.C.” zal zater dag 8 februari ook door de voetbalvere niging „Breesaap” (V.V.B.) uit Velsen- Noord in de kantine van paviljoen „Ko ningsveld” het carnaval worden gevierd. Men heeft besloten het gehele paviljoen voor dit feest te bestemmen zodat de bezoekers zich eventueel in de kleedka mer in carnavalstenue kunnen steken. De leiding berust bij Prins Heuk I, terwijl verder medewerking wordt verleend door diskjockey Piet Boerkool en het muziekgezelschap „De Grasbeukers” -orts worden nog een vis- en een sher- .yoar ingericht. VELSEN. Buurthuis De Brulboei (per 1 januari gefuseerd met De Planeet) heeft van de gemeente nog geen uitsluit sel gekregen over de mogelijkheid tot nieuwe accommodatie in Sluiswijk. Dat uitsluitsel kan de gemeente ook nog niet geven, aldus wethouder Roessingh tij dens de commissievergadering jeugdza ken, omdat de situatie en het bestem mingsplan in Sluiswijk nog dermate in ontwikkeling zijn dat er nog geen defi nitieve uitspraken of beloften kunnen worden gedaan. «■a**’**' De plannen voor de bouw van het nieuwe zevenklassige schoolgedeelte zijn klaar. Voor elk van de drie plekken bij de school zijn tekeningen gemaakt en mocht verder overleg met de betrokken grondeigenaren toch succes hebben, dan kan men snel met de bouw beginnen. geschillen tussen huurder en ver huurder, middenstanders die niet lan ger het hoofd boven water kunnen houden en ook veel bejaarden doen een beroep op de raadslieden. Proble men rond huisvesting, opname in een verzorgingstehuis, het invullen van formulieren, eenzaamheid en het op stellen van een testament worden hem dan voorgelegd. Maar ook jonge ren komen met zaken als het mini mumloon, parttime-opleiding her scholing, strubbelingen op het werk. In gesprekken met de raadsman komen niet alleen persoonlijke ge sprekken aan bod, ook op het gebied van kuituur en recreatie, informatie over onderwijs, jeugd en buurtwerk, dienstencentra, clubs en verenigingen kan men terecht. In de discussienota van de gemeente wordt de taak van de raadsman dan ook als veelzijdig omschreven. Er is een duidelijke voorlichtende taak: het verlenen van individuele „eerste welzijnshulp”, het toelichten van wettelijke regelingen; het aange ven van directe oplossingen van een voudige problemen. Tevens heeft de raadsman een verwijzende taak: het op basis van de beschikbare gegevens aangeven welke andere instanties de meeste kans van slagen bieden. Een belangrijk onderdeel van het raads werk is de bemiddeling: het contac ten leggen met instanties die een bepaalde zaak kunnen behandelen. Tenslotte moet de raadsman kunnen signaleren: knelpunten onderkennen Per 1 kg. grote tong 9,60-9,10; groot- middel tong 11,59-11,01; kleinmiddel tong 11,62-11,33; Tong één 10,59-10,29; tong twee 9,39-8,99; tarbot 11,96-11,62. Per 40 kg. Hake één 180; Hake twee 190; hake drie 160; hake vier 150-108; tongschar 172-144; hammen met kop 90- 67; lom 57; leng 60-55; steenbolk 33-29; Schaar 84-32; wijting drie 46-30; school één 47-45; schol twee 71-65; schol drie 73-67; schol vier 70-67; tarbot 295-227; griet 188-134; kabeljauw één 66-64; ka beljauw twee 94-64; kabeljauw drie 100- 82; kabeljauw vier 98-80; kabeljauw vijf 80-30; koolvis één 36-34; kool vis twee 43-34; koolvis drie 52-32; koolvis vier 41-32; schelvis één 112; schelvis twee 74; schelvis drie 47; schelvis vier 90-64. In de huishoudschool nieuwe stijl ko men twee jaar brugklas, waarna de leerlingen in het derde jaar een eigen keizepakket gaan samenstellen. Deze keuzepakketten vallen uiteen in drie hoofdgroepenzorgvakken, naaldvakken en kantoorpraktijk. Naast een aantal „traditionele” vakken, wordt zes uur per week aan dit keuzepakket besteed. Hoe het allemaal precies gaat lopen, weet directeur Bos nog niet. De eerste tijd zal men zeker op de nieuwe situatie moeten inspelen. HAARLEM. Straffen variërend van een maand voorwaardelijk tot twee jaar onvoorwaardelijk zijn vanmorgen door de Haarlemse rechtbank opgelegd aan een zestal verdachten, die betrokken zijn geweest bij inbraken in de IJmond. Vier hunner hebben bovendien een aandeel gehad in de overval op een postagent schap in Harderwijk, in juli van het vorig jaar. In deze straffen s rekening gehouden met het feit, dat de vier ook betrokken waren geweest bij een inbraak in IJmui den waar voor 24.000 en een kraak in Beverwijk waar voor 36.000 aan ge- luids- en tv-apparatuur werd buitge maakt. Daarbij was bovendien een 19- jarige inwoner van Wijk aan Zee be hulpzaam; een 25-jarige plaatsgenoot hielp mee de buit kwijt te raken. Voor beider aandeel in deze inbraak werd respectievelijk een jaar en een straf van een maand voorwaardelijk en 200 boe te geëist. Het vonnis luidde voor de een tien maanden waarvan drie voorwaarde lijk, en voor de ander conform. De besommingen waren: IJM 115 29.500, IJM 45 1.000, IJM 94 ƒ6.300, KW 81 41.700. Directeur Bos vertelt, dat de school een snelle groei doormaakt. In 1952 begon men met een katholieke VGLO en in 1959 is het huidige schoolgebouw neergezet. In 1968 werd de VGLO door de Mammoetwet omgebouwd tot huis houdschool en bij de start telde men toen 99 leerlingen. Nu zijn het er inmid dels 200. Van de leerlingen is iets meer dan de helft katholiek, maar daarnaast zijn er ook een aantal protestant-chris- telijke leerlingen, evenals een aantal niet kerkelijk gebonden leerlingen. Di recteur Bos zegt, dat de gemeentelijk inspecteur ai eens heeft voorgesteld om de openbare huishoudschool met de ka tholieke samen te voegen. Het katholiek schoolbestuur voelde daar niet voor, om dat men de eigen signatuur wil handha ven. raadsman onontbeerlijk is. Velsen heeft over deze kwestie contact opge nomen met Beverwijk en Heemskerk. Misschien zijn er mogelijheden om het instituut van raadsman te regio naliseren. Afspraken zijn er nog niet gemaakt. Bij veel gemeenten is de raadsman in de praktijk een vraagbaak voor mensen die binnen het ingewikkelde maatschappelijke patroon van over heid, instituten, wetten, regelingen en afspraken de weg niet kunnen vinden voor de meest effectieve hulp. De raadsman komt in kontakt met men sen die moeilijkheden hebben met sociale verzekeringen, actiegroepen die ontevreden zijn over renovatie, De zwaarste straf werd opgelegd aan een 27-jarige inwoner van Heemskerk. Hij was met een 20-jarige jongen uit Groningen het postagentschap binnenge gaan, en had zelf het pistool gehanteerd. De Groninger nam het geld weg, onge veer drieduizend gulden. Bij de vlucht met de buit werden ze geassisteerd door een 26-jarige Heemskerkenaar en 38-jarige inwoner van Harderwijk. Tegen de oudste Heemskerkenaar was 2’/a jaar geëist; hem werden twee jaar opgelegd. Tien maanden waarvan drie voorwaardelijk kreeg zijn jongere plaatsgenoot; hij had tien maanden on voorwaardelijk horen eisen. De Gronin ger kreeg een straf van een jaar en drie maanden, de inwoner van Harderwijk zal een jaar moeten opknappen. Tegen hem was anderhalf jaar geëist. Een directievertegenwoordiger van Korthals gaf toe dat het voor kpmt, dat in de open lucht bepaalde vloeistoffen worden samengevoegd. Hij sprak echter van „een momentopname” en deelde de klager mee dat dergelijke handelingen ongeveer twintig keer per jaar op die wijze worden verricht. Over de ontwikkelingen in het lager beroepsonderwijs vertelt de directeur, dat men bezig is met vijf LBO-scholen; de LTS, de Visserij school, de chr. Leao, gemeentelijke huishoudschool en katho lieke huishoudschool om te komen tot een zelfde leerstof voor de eerste brug klas. Er zijn al twee vergaderingen ge weest en de kans, dat dit stuk onder wijsvernieuwing lukt, is aanzienlijk. Het grote voordeel is, dat kinderen na het eerste jaar nog van school kunnen ver anderen zonder een achterstand op te lopen. De heer Bos vertelt, dat het Nijverheidsonderwijs voor meisjes een heel andere kant op gaat dan in het verleden. De huishoudschool, die het ko mend leerjaar vierjarig wordt, begint dan ook te werken met niveaugroepen, waarin de leerlingen op een van de drie in te voeren niveaus examen te gaan doen. jfe - d VELSEN. Het PEN-jeugdcentrum heeft van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk „uit stel van executie” gekregen. Dat bete kent dat de subsidiekraan, die oorspron kelijk per 1 januari 1975 zou worden dichtgedraaid, voorlopig drie maanden open blijft. Daartoe heeft het gesprek geleid dat het PEN-bestuur en de ge meente met CRM hebben gehad. In deze drie maanden krijgt het PEN-bestuur de kans om nieuwe orde op zaken te stel len. Er moeten nieuwe professionele krachten worden aangetrokken, iets wat voorheen niet is gelukt, maar waar nu betere vooruitzichten voor zijn. Aldus werd woensdag tijdens de commissiever gadering jeugdzaken door wethouder M. Roessingh bekend gemaakt. „We zijn een echt katholieke school”, zegt de heer Bos, „en in onze reglemen ten staat, dat het verplicht is dat de leerlingen ook godsdienstonderwijs vol gen. De ouders van de niet-katholieke leerlingen zijn daar bewust mee akkoord gegaan.” De directeur vertelt, dat er wel contacten zijn met de prot. chr. school raad IJmond, maar naar zijn gevoel wil het in de schoolbesturen nog niet zo erg vlotten met de oecumene. Hoewel hij niet gelooft, dat het nu al lukt om helemaal samen te gaan, ziet hij voor de toekomst toch wel een groeien naar algemeen christelijk onderwijs. iw 1 B

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7