MAAR VOORLOPIG MET EEN WAGEN ,Er zijn er genoeg maar ze drinken of roken teveel’ Sjaak Swart: Na Ajax Magic bus Gezonde markt Carla C Lido leeft nog Jarig Video-project Rus p p? I „Eden-bar Ill 1 1 I g ili wil i RESTAURATEUR WACHT OP NEESKENS 1 h t a if I f,fï7iS sb nnMnnDnAn V>< i&J o ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ ACHTERAF vindt Sjaak Swart dat hij te vroeg afscheid heeft ge nomen van het topvoetbal. In zijn goed lopende etablissement in de Jaap Edenhal zegt de 36-jarige res taurateur: „Bij Ajax zit ik me soms te verbijten op de tribune. Dan zijn er van die momenten dat ik er zo weer in zou willen springen”. g n. vönt. ZE KWAM ruim dertig jaar ge leden in Afrika ter wereld, stu deerde economie aan de Sorbonne in Parijs en is als import-Amster- damse (sinds een jaar) op zoek naar mooie meisjes. Die bereid zijn als model te fungeren voor Franse bla den of op de mode-shows, die zij voor Franse couturiers hier ver zorgd. En dat eigenlijk alleen om dat zij niet meer tegen het tropische klimaat bestand bleek. Hoe grillig is het lot. 777.7 - aij C '«3 -- BBBBB 'b- B BÏ B BBEB B B B B?B - I!!Ib j 1 'W I 4 X Sta-" i'K -W 1 M XJ Lijn-taxi gaat van start i l AFRIKAANSE ZOEKT MOOIE MEISJES door Saramata I HET LIDO leeft nog. Maar het heeft weinig gescheeld of het uit gaanscentrum aan het Leidseplein had er als een kaal geplukte kip uitge zien. En hoewel exploitant Wim Wa- genaar daar waarschijnlijk wel van houdt, was de zaak daarmee redde loos verloren geweest. Maar de op last van de fiscus vastgestelde open bare verkoop van de inventaris ging tegenstelling tot Feyenoord en Barcelona deze zomer tijdens het feesttournooi in het Olympisch Stadion zal schitteren door afwezigheid. „Want eigenlijk horen ze er bij,” moppert Swart. Is hij nog populair? „Ik dacht van wel ja. Ze zeggen dat een sportman erg gauw in de vergeethoek raakt, maar daar merk ik helemaal niets van. Ik De komst van de lijn-taxi houdt direct verband met het feit, dat het met tram of bus reizend publiek niet zelden nog een flink stuk moet lopen om op de plaats van bestemming te Maar ook aan deze lijn-taxi, die in een land als Turkije al jaren gemeen goed is, kleven nogal wat haken en ogen. Het grootste bezwaar is dat de vervoerscapaciteit gering is aangezien er met één wagen wordt gereden. Dat betekent dat, als ie net weg is, de mensen toch een tijd moeten wach ten. Want lijn 1, die de zo suksesvolle eerste vrije baan in de hoofdstad kreeg, levert zijn passagiers om de drie minuten op het eindpunt af. VORIG jaar was er een levendig contact tussen het Amsterdamse ge- INMIDDELS gaat het een stuk soepe ler. Ook al omdat zij contacten onder houdt met bureaus die modellen leveren. Zoals dat van Corinne Rotschafer, die het in de ogen van mademoiselle Beoutis allemaal erg professioneel doet. Lijn 1 en taxi’s. Hier op het Leidseplein, maar over een week krijgt Osdorp zijn eerste lijn-taxi. 3*1 inekkigi is mild direkte, andelinj laar één ration! delsmerj Dat gebeurt van ’s morgens zeven uur tot hetzelfde tijdstip ’s avonds. De passagiers betalen een ritprijs van een gulden wat niet veel is als men bedenkt dat men de chauffeur via de mobilofoon van de trambestuurder kan laten oproepen. Een probleem is echter dat deze taxi niet van zijn route mag afwijken. Hoe vond ze dat? „Zelf heb ik geen moeite met naakt maar dit vond ik in het begin erg pijnlijk. Je gaat je toch in de situatie verplaatsen van zo’n meisje. Maar het was zeker geen porno. „Lui” richt vooral op de zakenlieden en er zijn ook veel vrouwen die het blad kopen- Er waren ook meisjes van hele goede fami lies, die voor ons werkten. Daar was ik nogal verbaasd over.” Vorig jaar volgde zij haar vriend naar Amsterdam, waar ze als enige van het concern de status van buitenlands agen te kreeg. In de Lui-politiek passen im mers voornamelijk blonde schonen en die zijn, zo luidde de theorie, in het zo vrije Nederland vast wel met bosjes tegelijk te vinden. Maar dat viel tegen. Saramata stuitte op een muur van wan trouwen. Ze werd voor een Surinaamse aangezien en men verdacht haar van een dubieuze handel. „Dat stelde me,” zegt ze, „erg teleur want ik had het me anders voorgesteld. Alleen al het reizen naar Parijs voor het maken van foto’s maakt ze bang.” Is ze zelf ooit model geweest? „Nee, ik zou niet goed genoeg zijn. Ze letten op allerlei dingen: een scheve neus of ogen en je mag geen paardenbroekfiguur heb ben,” aldus Saramata die de dag na ons gesprek kleding van het Franse mode huis Tête Lapidüs in de hoofdstad intro duceert. Waar het toevallig niet ontbrak aan mooie meisjes. OUD-WETHOUDER Evert Brauti- gam, die de activiteiten rond het Europees Monumentenjaar in Am- Hoe vindt ze de Hollandse meisjes? Saramata kijkt een beetje bedenkelijk en zegt dan: „Er zijn genoeg mooie meisjes hier, maar jammer genoeg drin ken of roken ze vaak te veel en gaan ze te laat naar bed. Gezichten raken op die manier snel getekend en dan zien ze er al snel te oud uit. Bovendien wordt er nog teveel slagroom gegeten.” Hoewel „Sjakie” nog drie maal per week met de Ajax-selectie meetraint, is hij realistisch genoeg om niet meer aan een come-back te denken. Wat niet weg neemt dat hij nog helemaal mesjogge is van voetbal. Vorig jaar tijdens de WK reed hij negenduizend kilometer om alle wedstrijden van Oranje te kunnen zien en samen met oude sterren als Bennie Muller, Co Prins en Tonnie Pronk schit tert hij nog wekelijks bij de Eden Boys, het zaalvoetbalteam dat regelrecht door stoot naar de hoofdklasse. „We zijn het echt nog niet verleerd,” grinnikt hij, „want afgelopen zondag hebben we nog een toernooi in West- Duitsland gewonnen. Daar deden grote clubs aan mee. Je zag ze denken: de Eden Boys, wat is dat nou helemaal?” gen een vaste route naar de Osdor- perweg, het Leo Polakhuis en de begraafplaats Westgaarde. iHnMK komen. De directie van het GVB wil die extra service graag bieden maar in de praktijk is daar nog weinig van terecht gekomen. Er zijn al eens extra bussen ingezet om een lijn te verlengen, maar tot dusver bleek dat een zo onrendabele zaak te zijn dat zelfs een verliesgevend bedrijf als het GVB (een tekort van 150 miljoen) dat niet langer kon trekken. Óm deze reden heeft men ook nooit aan mini bussen willen beginnen. In haar smaakvol ingerichte flat her inneren nog veel voorwerpen aan haar land van herkomst: Ivoorkust. Haar fa milie behoorde tot de voorname stam der Senoufo’s. Toen Saramata Beoutis geboren moest worden, bleek dat haar moeder vergiftigd was. Uiteindelijk zorgde een blanke vrouw er voor dat het kind in leven bleef. „Ze deed daar zo’n beetje het werk van Albert Schweitzer en de stamoudste had haar er bijgeroepen toen het hele maal mis dreigde te gaan. Dat is haar gelukt, maar het was erg moeilijk want in die tijd gaf je nog geen medicijnen aan zwarte kinderen,” aldus de gratieuze Saramata die later door deze met een Fransman getrouwde (Hollandse) vrouw werd geadopteerd. „Ze kon zelf geen kinderen krijgen en de stam was haar zo dankbaar dat men mij als een ge schenk beschouwde.” BEGONNEN met een sigarenzaakje in de Reinwardtstraat, bij het Muiderpoort- station, wil Swart nu furore maken in de horeca. Het Jaap Edenrestaurant, waar de werknemers van Jaap van Praag kind aan huis zijn, vormde de aanzet. Zijn tweede zaak wordt een restauratie aan de Sloterparkweg „en” zegt Swart, „als Neeskens nog eens terug komt, ga ik samen met hem een disco theek in de stad beginnen.” Waarmee hij zich wil revancheren voor de vette profvoetbaljaren die hij in de begintijd gemist heeft. „Ik wilde ook toen al in het zakenleven, maar het viel moeilijk te combineren”. Én Cruijff dan? meen ik. „Ja, maar die doet het met reclame. Toen Johan hier een schoenen zaak begon, liep dat ook niet want je moet er gewoon elke dag staan. Want daar komen de mensen voor.” Sjaak Swart is er heilig van overtuigd dat Johan Cruijff volgend jaar weer in de Watergraafsmeer speelt. Hoe ik dat weet? Danny wil ’t en ook Johan vindt dat z’n kinderen hier op school moeten. Bovendien is ie in zijn hart nog steeds een Ajacied.” Daarom vindt hij het ook zo jammer dat de club van die naam in OP HET Prinsenhof zag men hierin echter geen aanleiding om van het experiment af te zien. Al is het alleen maar om ook de taxi-chauf- feurs tevreden te stellen want die zeuren - speciaal in Amsterdam - ai jaren om een stukje van het open baar vervoer te mogen worden. Maar dan wel onder eigen vlag. Op de suggestie of de lijn-taxi nu een geel verfje en een GVB-embleem moet krijgen, werd van die kant nogal fel gereageerd. „Niks daarvan”, heette het. 7 ih- GOED NIEUWS voor de als thea terbus opererende „Magie Bus”. De commissie vervoervergunningen van het ministerie van Verkeer en Water staat heeft namelijk besloten dat dit bont beschilderde en in zijn voegen krakende alternatieve voertuig nu ook buiten de hoofdstad mag rijden- Met als voorwaarde dat de ritten hun karakter van „Theatrale charters” sullen behouden.Voor Bernard Pili- pes, de man achter de stichting „Am sterdam mobiel straat circus Co.”, reden om voor zijn Ophelia gedoopte woonschip aan de Ralengracht een gaatje in de lucht te springen. Want Pilipes houdt van dit circus. Ook al moet hij er al jaren voor sappelen, want de alternatieve tours hebben hem nog niet rijk gemaakt. Omdat Amsterdam zo grijs is, meet hij deel nemers even koddige als kleurige ge waden aan waarna voor 12 gulden een middag lang ongeremd lol wordt getrapt. Want in de Magic Bus, die is behangen met Waterlooplein-tapijten, is letterlijk niets te dol. Met een vingerwijzing naar het gebruik van drugs wordt echter wel duidelijk ge maakt dat de company” zich niet verantwoordelijk voelt voor passa giers die „fly to high”. Pilipes licht zijn gezelschap ook voor over Am sterdams historie. Op het Spui laat dij middels een radio-reportage nog sens een Provo-happening bij het Lieverdje opdraven. krijg nog steeds erg veel uitnodigingen en post. En het valt me ook op straat op dat het publiek me nog erg waardeert.” Wat zou Swart, nu hij met zijn neus op de ijsbaan zit, zeggen van een carriè re op de gladde piste? „Nou nee,” ant woordt hij, „dat is helemaal niks voor mij. Als het goed is, zien ze me precies een keer per jaar op het ijs.” HET HIELD wel in dat de op „mooi” gekeurde naaktmodellen in en uit liepen. B TERWIJL de Amsterdamse binnen stad de komende maanden al iets (of meer aan dat) kan verwachten van de witkar, die dan over een handvol stationnetjes beschikt, krijgt de wes telijke tuinstad Oosdorp op 1 februari Je primeur van de lijn-taxi. De raadscommissie voor verkeer heeft deze week namelijk besloten dat met deze manier van openbaar vervoer een proef moet worden genomen. IN HET buurthuis De Populier aan de Nieuwe Herengracht wordt dins dag 28 januari een markt gehouden. Niet een gewone markt maar een gezondheidsmarkt. „Het is de bedoe ling,” licht een medewerkster van het onlangs opgerichte Gezondheids Voorlichting en Opvoedingsbureau (tel. 020-738754) toe, „dat de hulpver lenende instanties uit Amsterdam zich op deze dag presenteren en de werkers in het veld elkaar leren kennen en ook zien wat de anderen doen.” Dat is kennelijk wel nodig want uit een eerder onderzoek is gebleken dat juist die hulpverleners nogal eens langs elkaar heen werken en daar kunnen de mensen, die hulp zoeken, moeilijk blij mee zijn. Van daar die markt, waarop onder andere de stichting Goed Gebit, Pro Juven- tute, de Jellinek Kliniek, Veilig Ver keer, de Raad voor Maatschappelijk Welzijn, het JAC, het Alette Jacobs- huis en het COC van de partij zullen zijn. Hiervoor wordt een taxi van de „Centrale” die bij dit project even wel onder verantwoordelijkheid van het gemeentelijk vervoerbedrijf (GVB) gaat rijden, op het eindpunt van lijn 1 gestationeerd. Dat is het Dijkgraafplein. Vandaar rijdt de wa- Beoutis geflankeerd mannequins. HET ITALIË ANSE cruise-schip „Carla C” is na een Amsterdamse behandeling weer klaar om de ocea nen over te steken. Het 20 jaar oude en 600 meter lange schip kwam vori ge zomer op de werf van de NDSM terecht voor een ingrijpende verbou wing. Zo werd de turbine-motor ver vangen door twee 14.000 shp Stork Werkspoor Diesel-motoren. Een order waarmee de nodige miljoenen ge moeid waren. De Carla C biedt plaats aan 1049 passagiers die onder meer kunnen kiezen uit een respectabel aantal bars en restaurants, twee zwembaden en een sauna. Maar daar is in het Caraïbisch gebied, waar het schip gaat spelevaren ongetwijfeld meer behoefte aan dan hier. ZE KREEG een Europese opvoeding in Parijs, waar ze ook studeerde. „Ik heb me gespecialiseerd in de tropen om terug te kunnen gaan naar Afrika. Ik had als doel cm de vrouwen daar te leren zich aan te passen als ze van de rimboe in de grote stad terecht kwamen. Maar heel merkwaardig genoeg ging het niet. Ik bleek niet meer tegen het klimaat te kun nen. Fysiek reageerde ik als een Euro peaan.” Teleurgesteld is Saramata toen gaan werken. Aanvankelijk voor een Neder landse importeur en daarna kwamen er baantjes bij Unilever, als hostess en hoteldirectrice in een wintersportplaats. Daar ontmoette ze Daniel Filipacchi, een gereonommeerde Franse uitgever die be halve kunstboeken ook erotische bladen als „Lui” en „Oui” op de markt bracht en zich als tegenhanger van Play-Boys Hugh Hefner ontpopte. Saramata werd assistente van de artistieke directeur. DE JARIGE van deze week is wet houder Roel van Duyn. In zijn stad huiskamer trakteerde de ex-kabouter zijn intieme medewerkers op een kwarkgebakje met koffie. Dat ge beurde zonder veel opsmuk want daar is Van Duyn, die nog steeds meer vrienden heeft in de Jordaan dan in het college van B. en W., niet op gesteld. Na de koffie mijmerde hij nog hardop over de voordelen van windenergie. sterdam leidt, heeft deze week de eerste video-apparatuur uitgereikt aan leerlingen van de Osdorper Schoolgemeenschap. Deze gaan met de video-sets filmpjes maken over onderwerpen die alles met de monu menten te maken hebben. In totaal worden ongeveer 850 leerlingen van dertig Amsterdamse scholen betrok ken bij dit project. Voor de winnaars is er een reisje naar Middelburg in het vooruitzicht gesteld- Er is ook een troostprijs: een dagje Amsterdam. meentebestuur en gezagsdragers uit Moskou en Leningrad. Doel van dit alles was de vriendschapsbanden te versterken, maar toch vooral ook om de economische belangen van de hoofdstad te dienen. Sinds enkele ja ren groeit de Russische vloot, die de Amsterdamse haven aandoet en ha venwethouder Lammers ziet daar evenals trouwens zijn voorganger Bootsma deed meer in zitten. Van daar. Afgesproken werd om een Rus permanent in Amsterdam te statione ren, waardoor het wat simpeler zou zijn de contacten met het bedrijfsle ven en de reders te onderhouden. Een half jaar geleden werd er een aan vraag voor een verblijfsvergunning voor de Rus ingediend maar in Den Haag maakt men daar niet zoveel haast mee. De zaak heet politiek nogal wat voeten in de aarde te hebben, weet directeur Rahussen van de Trans World Marine Agency Company, die erg veel Sovjet-zaken afhandelt. En dat ondanks brieven van het Prinsenhof waarin om spoed is aangedrongen. Hoe gaat het verder met de company? Rahussen is daar in verband met de economische recessie niet zo erg optimistisch over. „We moeten voor een groot deel draaien op hout en zoals je weet, ligt de houtmarkt volledig op z’n gat”, deelt hij mee. Acht hij het waarschijnlijk dat er binnen afzienbare tijd een Russisch bedrijf in het havengebied neerstrijkt? „Daar is niet over ge praat”, aldus Rahussen. 1; (nog) niet door. Dankzij de tussen komst van enkele zeer fors gebouwde vrienden van Wagenaar, de rechter en niet in de laatste plaats onroerend goed-magnaat Maup Caransa die als adviseur van de bankiers van Lan- schot van de partij was. Dat was wel nodig ook want de Britse eigenaars (Finch’s), die met het Lido vermoede lijk de miskoop van hun leven heb ben gedaan en de Dubbele W. op het paard hadden gezet om de zaak nog te redden, hebben een belasting schuld van enkele tonnen. En zoek dat maar eens uit. Wel, dat is deze week koortsachtig gebeurd. Het was een beetje welles-nietes, maar ten slotte heeft Wagenaar tot de zomer respijt gekregen. „Er is dus,” meent hij, „geen wolkje meer aan de hemel. Mensen als Caransa hebben ook wel ingezien dat ik de zaak zo rigoureus heb aangepakt dat je er eenvoudig niet meer omheen kunt. Op deze manier kun je het Lido niet sluiten”. En zijn compagnon Heintje Kip voegt er aan toe: „Van Lanschot heeft ook niets aan een leeg gebouw. Want wat gebeurt er dan? Je slaat er een paar planken voor en binnen de kortste tijd zitten de hippies er al in. Zoiets kan niet de bedoeling zijn”. - .7 77 7= - 7- 7 77 -;Lj.. J 7'-< 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9